دسته بندی های ارشیو: هنری

مارتین اسکورسیزی با «ایرلندی» به جشنواره رم می‌رود

مارتین اسکورسیزی با «ایرلندی» به جشنواره رم می‌رود

همزمان با رونمایی از نخستین پوستر «ایرلندی»، اعلام شد جدیدترین اثر اسکورسیزی به عنوان فیلم میانی جشنواره فیلم رم ۲۰۱۹ انتخاب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، «ایرلندی» جدیدترین فیلم مارتین اسکورسیزی به عنوان یکی از فیلم‌های جشنواره فیلم رم انتخاب شده و به عنوان فیلم میانی جشنواره نمایش داده می‌شود.

پیشتر این فیلم به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم لندن انتخاب شده بود.

این فیلم اولین اکران اروپایی‌اش را ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) در جشنواره فیلم لندن انجام می‌دهد و بعد در رم دیده می‌شود. در پوستر این فیلم که به تازگی رونمایی شد سه شخصیت اصلی فیلم شامل دنیرو، آل پاچینو و جو پشی دیده می‌شوند.

انتظار می‌رود بازیگران سرشناس این فیلم که نت‌فلیکس سازنده آن بوده شامل رابرت دنیرو و آل پاچینو همراه اسکورسیزی در رم حضور یابند.

به گفته آنتونیو موندا مدیر جشنواره، این فیلم ۲۱ اکتبر به عنوان فیلم میانی، در جشنواره فیلم رم نمایش داده می‌شود.

این در حالی است که جشنواره فیلم رم از ۱۷ تا ۲۷ اکتبر (۲۵ مهر تا ۵ آبان) برگزار می‌شود.

در «ایرلندی» اسکورسیزی بار دیگر با نویسنده «دارو دسته نیویورکی» یعنی استیو زیلیان همکاری کرده است و رمانی از چارلز براندت درباره معمای حل نشده ناپدید شدن جیمی هوفا رییس یک گروه تبهکار را در مرکز توجه قرار داده است.

این فیلم سه ساعته که ساخت آن مدت زیادی به طول انجامید و برمبنای رویدادهای واقعی ساخته شده، زندگی درونی یک گروه تبهکار و مجرم را مورد توجه قرار داده است.

در کنار دنیرو و آل پاچینو که در نقش‌های فرانک شیران و جیمی هوفا بازی کرده‌اند، جو پشی، هاروی کیتل، ری رومانو، بابی کاناواله، آنا پاکواین و استوین گراهام دیگر بازیگران فیلم هستند.

از دیگر رویدادهای مهم در جشنواره فیلم رم که امسال چهاردهمین دوره آن برگزار می‌شود، اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری به بیل موری است.

«ایرلندی» اولین بار ۲۷ سپتامبر در جشنواره فیلم نیویورک دیده خواهد شد و اولین واکنش‌ها به آن، آن زمان انجام می‌شود. گفته می‌شود فیلم از مدعیان اصلی اسکار امسال است.

روایتی از ۵۰ سالگی یک رویداد عکاسی

روایتی از ۵۰ سالگی یک رویداد عکاسی/ شهری که نمایشگاه «عکس» می‌شود

پنجاهمین دوره جشنواره عکس «آرل» که از دهم تیرماه در شهر آرل فرانسه در حال برگزاری است به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود؛ آنچه می‌خوانید گزارشی از حال و هوای این جشنواره معروف است.

خبرگزاری مهر– گروه هنر- سارا فرجی: جشنواره‌ تابستانی عکاسی آرل یک رویداد تابستانی در حوزه عکاسی محسوب می‌شود که از سال ١٩٧٠ توسط عکاس اهل آرل(Lucien Clergue) و نویسنده فرانسوی ( Michel Tournier) و تاریخ نگار (Jean-Maurice Rouquette) بنیان نهاده شده است و امسال پنجاهمین دوره آن در شهر کوچکی در جنوب فرانسه با همین نام ( Arles) برگزار شد.

پنجاهمین دوره این فستیوال اول جولای ۲۰۱۹ (دهم تیرماه) در شهر آرل افتتاح شد و ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریورماه) هم به کار خود پایان می‌دهد.

گزارشی که در ادامه می‌خوانید حاصل مشاهدات خبرنگار مهر از حضور در این فستیوال بین‌المللی است.

به عقیده خیلی از عکاسان، فستیوال بین‌المللی آرل، یکی از معتبرترین و بااهمیت‌ترین رویدادهای عکاسی به شمار می‌رود؛ با حضور و دیدن آثار و فضای برگزاری‌ این رویداد کاملا مشخص می‌شود که این نظر دور از ذهن و ادعایی گزاف نیست.

از همان ابتدا که وارد شهر آرل می‌شوی، متوجه می‌شوی که کل شهر در خدمت این جشنواره است و همه جا پوسترهای این رویداد نصب شده است؛ از رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها گرفته تا مراکز فرهنگی و هنری. بیشتر کتاب فروشی‌ها هم کتاب‌های دوره قبل این جشنواره را برای فروش گذاشته‌انداز همان ابتدا که وارد شهر آرل می‌شوی، متوجه می‌شوی که کل شهر در خدمت این جشنواره است و همه جا پوسترهای این رویداد نصب شده است؛ از رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها گرفته تا مراکز فرهنگی و هنری. بیشتر کتاب فروشی‌ها هم کتاب‌های دوره قبل این جشنواره را برای فروش گذاشته‌اند و حتی اقلام نوشت‌افزاری و فرهنگی مثل دفتر، پیکسل‌های فانتزی و… با موضوعیت جشنواره عکس آرل برای فروش گذاشته‌اند.

این نمایشگاه در بازه زمانی که ذکر شد هرروز از ساعت ۱۰ صبح کار خود را آغاز می‌کند تا ساعت ۷:۳۰ عصر که به دورهمی‌های شبانه و گپ و گفت‌های عکاسان با یکدیگر ختم می‌شود. جزئیات برنامه‌های هرروز هم در یک کاتالوگ و جدول‌های منظم آورده شده تا افراد بتوانند انتخاب کنند که در چه ساعتی از روز، از چه پروژه و نمایشگاهی بازدید کنند.

خلاصه اینکه وقتی در ایام برگزاری این جشنواره وارد شهر می‌شوی، تصور ورود به یک شهر را نداری، بلکه گویی وارد یک جشنواره بزرگ به وسعت یک شهر شده‌ای. تعداد بازدیدکنندگان این جشنواره با سایر جشنواره‌های این حوزه قابل مقایسه نیست. طبق آماری که روی سایت جشنواره درج شده، سال گذشته این جشنواره میزبان ۱۴۰ هزار نفر بازدیدکننده از سراسر جهان بوده است.

با وجود اینکه این جشنواره حدودا سه ماه برپاست ولی مهم‌ترین رویداد و اتفاق‌های حوزه عکاسی در هفته اول که هفته افتتاحیه است رخ می‌دهد به طوری که در این هفته بسیاری از مسئولین دولتی کشور فرانسه هم در جشنواره حاضر می‌شوند و از آن بازدید می‌کنند.

از آنجایی که در این روزها و این فصل از سال هوا هم در شهرهای اروپایی حسابی دلنشین است، همه کافه و رستوران‌ها میز و صندلی‌های خود را بیرون در پیاده روها گذاشته‌اند و مکان مناسبی را برای گپ و گفت اهالی عکاسی آماده کرده‌اند. اگر از علاقمندان و حرفه‌ای‌های حوزه عکاسی باشید، احتمالا می‌توانید چهره‌های معروف این عرصه را در این ایام ببینید چون بسیاری از عکاسان، گالری‌دارها و کیوریتورها در این ایام در جشنواره آرل حضور دارند و به دنبال استعدادهای ناب و خاص در عرصه عکاسی هستند.

علاوه براینکه خیلی از حرفه‌ای‌های دنیای عکاسی در این جشنواره حضور دارند و پروژه‌های کاری خود را برنامه‌ریزی می‌کنند این جشنواره فرصت خوبی برای پیشرفت عکاسان آماتور هم فراهم می‌کند. برگزاری کارگاه آموزشی و بحث و گفتگو راجع به عکس‌ها از جمله برنامه‌های این فستیوال برای عکاسان آماتور است. در همان هفته نخست فعالیت بیش از ۲۰۰ عکاس آماتور دوره‌های کوتاه دانش افزایی را شروع کردند.

مورد جالب توجه این فستیوال مشارکت مکان‌های تاریخی و موزه‌ها در برگزاری آن است به طوریکه نمایشگاه‌های عکس این رویداد اغلب با مشارکت موزه‌ها و موسسات فرانسوی و خارجی برگزار  می‌شود و برای مدت زمان زیادی فضای خود را در اختیار برگزارکنندگان این  فستیوال قرار می‌دهند.

امسال ۵۱ نمایشگاه در ۳۳ مکان مختلف فرهنگی یا مکان‌هایی که به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده اند (مانند کلیساها، ساختمان‌های صنعتی…) برگزار شد؛ برخی از این اماکن فقط مخصوص این جشنواره و در مدت برپایی این نمایشگاه به روی عموم باز خواهند بود.

در جشنواره امسال علاوه‌بر آثار عکاسی، ویدئو وآثار ضبط شده صوتی، اسناد و مدارک دیجیتالی (روزنامه، آفیش، نامه، مقاله، …) روایت شاهدان یک رویداد مهم نیز ارائه شد. بخش ویژه‌ای نیز به آثار «دان مک کالن»، عکاس جنگ بریتانیایی قرن بیستم که اکنون هشتاد سال دارد و بسیاری از جنگ‌ها و بحران‌های اجتماعی را با عکس‌های خود پوشش داده، اختصاص یافته است.

رویکرد این فستیوال کاملا آرتیستی و با محوریت کیوریتور است به این معنا که شخص عکاس برای چنین جشنواره‌ای نمی‌تواند به تنهایی اپلای و شرکت کند، بلکه حتما باید کارش کیوریتور داشته باشد. در بخش رقابتی فستیوال هم یا گالری‌دار و یا کیوریتور شرکت می‌کندیکی از اتفاقات دیدنی و مهمی که در طول برگزاری این جشنواره رخ می‌دهد برنامه‌هایی است که شب‌ها برگزار می‌شود. به این شکل که در بخش‌های مختلف شهر که به این فستیوال مربوط است اسکرین‌های بزرگ گذاشته و ویدئوهای مولتی‌مدیا از آثار عکاسان مختلف به نمایش گذاشته می‌شود؛ به این ترتیب علاوه بر اینکه پروژه کمپانی‌های جدید معرفی و نمایش داده می‌شود تماشاگران می‌توانند با تازه‌ترین اتفاقات روز عکاسی دنیا آشنا شوند.

رویکرد این فستیوال کاملا آرتیستی و با محوریت کیوریتور است به این معنا که شخص عکاس برای چنین جشنواره‌ای نمی‌تواند به تنهایی اپلای و شرکت کند، بلکه حتما باید کارش کیوریتور داشته باشد. در بخش رقابتی فستیوال هم یا گالری دار و یا کیوریتور شرکت می‌کند. در واقع اثر عکاس توسط یک گالری‌دار یا کیوریتور معرفی می‌شود.

در حاشیه این فستیوال بین‌المللی، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های دیگری هم برپاست؛ VOICE OFF یکی از این نمایشگاه‌هاست که امسال در حاشیه فستیوال آرل برگزار شد.

علاوه‌بر این در بخش‌های جنبی این فستیوال کمپانی‌های تولید دوربین عکاسی و لوازم جانبی آن هم شرکت و از محصولات جدید خود رونمایی می‌کنند به‌عنوان نمونه امسال کمپانی Olympus در کنار یکی از نمایشگاه‌های اصلی این فستیوال غرفه‌ای برپا کرده بود و به معرفی محصول جدید خود می‌پرداخت.

این جشنواره هم مثل بسیاری از جشنواره‌های معتبر دنیا، اسپانسر و حامی مالی دارد و از انجایی که جشنواره معتبر و وسیعی با مخاطبان خاص خودش است، اغلب اسپانسرهای آن شرکت‌های معروف هستند.

اسپانسر امسال آرل، BMW  بود که برای تبلیغ محصول خود آخرین مدل این کمپانی را در شهر تاریخی آرل فرستاده بود و روی آن با تبلیغات جشنواره تزئین شده بود.

نکته‌ای که بسیاری از عکاسان حاضر در جشنواره به آن اذعان دارند اینکه به طورکلی جشنواره عکس آرل فرصت خوبیست که دید عکاسان وسیع شود و با شکل‌های مختلف عکاسی آشنا شوند. عکاسی صرفا گرفتن عکس نیست، یک عکاس باید با مدیوم‌های دیگر هم آشنا شود. درجشنواره عکس آرل هنر عکاسی مدرن به خوبی دیده می‌شود و ما شاهد عکس‌های قدیمی تا دوران معاصر هستیم.

سهم ایرانی‌ها از جشنواره «آرل»

دوسال پیش حدود ۶۶ عکاس از ایران با ارائه پروژه‌ای با عنوان «۳۸ سال» در جشنواره آرل شرکت کردند. آناهیتا قباییان و نیوشا توکلیان، گردآورندگان آثار این نمایشگاه بودند و در معرفی این نمایشگاه مطرح کردند: «با این نمایشگاه می‌خواهیم کسانی که امروز، تصویر ایران را شکل می­ دهند معرفی کنیم. »

در جشنواره امسال هم چند عکاس ایرانی حضور داشتند که یکی از آن‌ها هاشم شاکری بود. پروژه این عکاس جوان که در قالب مولتی مدیا ارائه شد «مرثیه‌ای برای مرگ هامون» نام دارد که راجع به خشکسالی جنوب شرق ایران است.

مجموعه عکس‌های این عکاس ایرانی در پنجم سپتامبر که با عنوان «شب سال» در این جشنواره معروف است در قالب یک پروژه مالتی‌مدیا به نمایش درآمد و پس از آن به عنوان یکی از آثار شاخص بخش مولتی مدیا هرشب تا پایان جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود. کیوریتور آثار وی Hugo du Pleaaix  بود.

هنرمند عکاس دیگری که در پنجاهمین دوره این جشنواره حضور داشت و موفق به دریافت جایزه شد، حنا دارابی بود که موفق به دریافت جایزه کتاب تاریخی به علاوه کمک نقدی ۶ هزار یورویی شد. این جایزه به دلیل انتشارکتاب عکس‌های این هنرمند در مورد انقلاب ایران و حوادث سال‌های ۱۹۷۹ الی ۱۹۸۳ به وی تعلق گرفت.

جشنواره تورنتو برندگانش را شناخت

جشنواره تورنتو برندگانش را شناخت/ کمدی هیتلر اول شد

«خرگوش جوجو» ساخته تایکا وایتیتی به عنوان فیلم اول جشنواره تورنتو جایزه اصلی را به خانه برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، تایکا وایتیتی با فیلم « خرگوش جوجو» موفق شد تا جایزه منتخب جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ۲۰۱۹ را از آن خود کند.

به این ترتیب این کمدی سیاه که در روزهای قدرت نازی‌ها می‌گذرد، می‌تواند یکی از شانس‌های اسکار امسال باشد.

معمولا برنده جایزه اصلی جشنواره تورنتو از این قدرت برخوردار است که بتواند در انتخاب اسکار از برندگان باشد. سال پیش «کتاب سبز» همین موقعیت را کسب کرد و برنده اسکار بهترین فیلم شد. «لالا لند»، «اتاق» و «سه بیلبورد بیرون ابینگ میسوری» نیز همین مسیر را طی کردند.

فیلم دوم  تورنتو از نظر مردم «داستان ازدواج» ساخته نوآ باوم‌باخ بود و سومین فیلم هم «انگل» ساخته بونگ جون-هو. همه این فیلم‌ها با اقبال جدی منتقدان هم روبه رو شدند.

در «خرگوش جوجو» اسکارلت جوهانسون، سم راکول، ریبل ویلسون و خود وایتیتی بازی کرده‌اند. این فیلم درباره یک پسر ۱۰ ساله است که عاشق رهبر نازی‌ها است و این موضوع وقتی به چالش گرفته می‌شود که او متوجه می‌شود مادرش یک نوجوان یهودی را پنهان کرده است.

این فستیوال امسال فیلم های موفقی را اکران کرد که «شیادان» به کارگردانی لورین اسکافاریا با بازی جنیفر لوپز، «جوکر» ساخته تاد فیلیپس و «فقط رحمت» به کارگردانی دستین دنیل کرتون از جمله آنها بوده‌اند.

جایزه منتخب مردم در بخش «دیوانگی نیمه شب» (میدنایت مدنِس) که شامل فیلم‌های ژانر می‌شود، به «پلتفورم» ساخته گالدر گازتلو-اوروتیا تریلری در آینده‌ای پادآرمانی اهدا شد.

در این بخش فیلم دوم و سوم «گستره شب» اندرو پاترسون و «ذره خون» ساخته جف بارنابی شدند.

جایزه فیلم مستند هم به «غار» ساخته فراس فیاض درباره جنگ سوریه اهدا شد. فیلم‌های دوم و سوم این بخش «تنها نیستم» ساخته گارین هووانیسیان، و «باباها» ساخته برایس دالاس هاوارد شدند.

امسال چهل و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو از ۵ تا ۱۵ سپتامبر (۱۴ تا ۲۴ شهریور) برگزار شد.

فضای فعلی «هنر دینی» دغدغه‌مند نیست

فضای فعلی «هنر دینی» دغدغه‌مند نیست/ مواجهه هنرمند با رنج تفکر

ابوالفضل خسروی هنرمند گرافیست فعال در حوزه هنر عاشورایی، معتقد است در فضای هنر دینی و ارزشی به عنوان یک رسانه حاوی پیام و اثرگذار، باید دایره مخاطب‌شناسی را گسترده‌تر در نظر گرفت.

ابوالفضل خسروی طراح گرافیک درباره لزوم پرداختن به هنر عاشورایی به خبرنگار مهر گفت: اگر وجه تاریخی هنر از حیث کارکرد و کاربرد و منظر زیبایی شناسی آن و همچنین اتصال آن را در همراهی و نه تقابل با فرهنگ جوامع در نظر آوریم، هنری تحت عنوان «هنرعاشورایی»، هنری که رسالت بیانگری و روایتگر واقعه کربلا باشد و از همه مهمتر نمادی از جریان عاشورا و قیام امام حسین(ع) و اصحاب ایشان را نشان دهد نیز از این نگاه مستثنی نیست و اتفاقا یکی از نیازهای ضروری جامعه و فرهنگ امروز است.

وی توضیح داد: جامعه‌ای که همواره آموزه‌های دینی، مذهبی و اخلاقی پایه و اساس آن را شکل داده‌اند اما در سیر تاریخی در می‌یابیم، این جامعه با نگاهی شیعی و به طور خاص فرهنگ تشیع خود تا به حال مثل امروز تحت هجوم قدرتمند و سهل الوصول رسانه‌های متنوع و تکنولوژی اعم از فناوری‌های هوشمند نبوده و طبیعی است که مقاومت و ایستادگی در برابر گستردگی تهاجم و همینطور روشنگری اذهان، دفاع با تمامی امکانات را می‌طلبد و به گمان من یکی از این توانمندی‌ها هنر با بیانی هنرمندانه است و قطعا «هنر عاشورایی» هم از الزامات چنین هنری است.

رزمنده شهید که در کربلا نماز می‌خواند؛ اثر ابوالفضل خسروی در نمایشگاه منتخب سوگواره عاشورایی

خسروی درباره «هنر عاشورایی» بیان کرد: این هنر، هنری است که می‌تواند تاثیرگذارتر از هر زمان دیگری علاوه بر مدح و مدیحه سرایی باشد مانند کلاسی از یک مدرسه و یک نهضت که درس معرفت، عدالت، ولایت، دینداری، آزادگی و انسانیت را با شور و شوقی هنرمندانه به ظهور برساند و بتواند راهگشا و راهنمای مسیر عقلی، عواطف و احساسات جامعه و جوان امروز در راهی پر از زرق و برق، جلوه گری، پراکندگی و همچنین عجیب و پیچیده قرار بگیرد و به دور از شعارزدگی و به شکلی آرمان‌گرایانه می‌تواند زمینه‌ساز محیطی دینی و اخلاقی باشد و این مهم به عقیده من یعنی همه «نهضت عاشورا».

آثار دینی و اندیشه عاشورایی هم می‌توانند مخاطب را جذب کنند مانند باغی که پر از گل‌های زیبا و متنوع با رنگ و بویی خاص است

وی درباره ویژگی‌های آثار هنری دینی و عاشورایی برای انتقال پیام مطلوب به مخاطب گفت: به اعتقاد من پاسخ به این سوال نیازمند بررسی دقیق است و تحلیل موشکافانه‌تری می‌طلبد اما علاوه بر ابداع و نوآوری در بروز و ظهور ایده و ایجاد طرحی خلاقانه که یکی از بدیهیات و ویژگی غیرقابل انکار هنر است آن عنصری که می‌تواند هنر را به رسانه‌ای معتبر و تاثیرگذار و دارای زبان و بیانی خاص تبدیل کند، «اندیشه» است. آثار هنری و همچنین کارهای دینی محصول تامل و تفکر هنرمندان و طراحان هنری هستند و در واقع این فرآیند درونی و سپس تجلی طرح در قالب فرم و شکل و رنگ به ایجاد انگیزه تفکر برای درکی ذهنی و حسی از سوی مخاطب می‌انجامد و لذت و حظ فهم هنری را در یک تجربه زیبایی شناختی در وی به وجود می‌آورد.

این هنرمند گرافیست در ادامه اظهار کرد: البته که آثار دینی و اندیشه عاشورایی هم می‌توانند مخاطب را جذب کنند مانند باغی که پر از گل‌های زیبا و متنوع با رنگ و بویی خاص است، لذا در چنین فضایی فرد با هر سلیقه‌ای به سوی تمنای درونی خود به سمت گلی خاص خواهد رفت. آثار دینی هم به اعتقاد من با تفکر درست و سالم می‌توانند در باغ هنر ایران مورد طبع و نظر علاقمندان خاص خود باشند.

نمونه آثار گرافیکی ابوالفضل خسروی

وی بیان کرد: البته می‌توان گفت که با پیشرفت عرصه‌های هنر و حتی ابزار، امکانات و مواد در جهت ساخت و تولید آثار، متاسفانه مخاطب امروز با تنوع چنین آثاری مواجه نیست و در واقع فضای هنر دینی اگر نگوییم تعطیل ولی خیلی دغدغه‌مند نیست؛ البته که این کاستی و بی توجهی را باید از منظر متولیان فرهنگ و هنر و هنرمندان بررسی و پرس و جو کرد. شاید برگزاری سوگواره هنر عاشورایی در عرصه هنرهای تجسمی را هم که چند سالی از برگزاری آن می‌گذرد، باید غنیمت شمرد.

هنر دینی و آرمانی و ارزشی را به عنوان یک رسانه حاوی پیام و اثرگذار و بخشی از فرهنگ تصویری نه تنها برای مخاطب عام امروز باید برشمرد، بلکه به اعتقاد من دامنه مخاطب شناسی را باید گسترده‌تر و خواص مثل متخصصان، پژوهشگران، اساتید فعال در تمامی عرصه‌های علم در کشور را هم در نظر گرفت، چراکه آرا و اندیشه‌های هنرمندان برگرفته از یک خاستگاه اجتماعی هستند

خسروی تصریح کرد: هنر دینی و آرمانی و ارزشی را به عنوان یک رسانه حاوی پیام و اثرگذار و بخشی از فرهنگ تصویری نه تنها برای مخاطب عام امروز باید برشمرد، بلکه به اعتقاد من دامنه مخاطب شناسی را باید گسترده‌تر و خواص مثل متخصصان، پژوهشگران، اساتید فعال در تمامی عرصه‌های علم در کشور را هم در نظر گرفت، چراکه آرا و اندیشه‌های هنرمندان برگرفته از یک خاستگاه اجتماعی هستند و تاثیر نوع نگرش آنها بر جامعه قابل سنجش و بررسی علمی و عالمانه. آثاری که با گذشت زمان می‌توانند جزیی از نمونه‌های ارزشمند در گنجینه هنر و فرهنگ این سرزمین ثبت شوند و در تراز نمونه‌های تاریخی و دینی به جای مانده از عرصه‌های هنری مختلف مثل معماری، نقاشی و حتی آثار خوشنویسی قرار گیرند. آثاری اصیل از فرهنگی دینی که کماکان آبشخور هنر امروز هستند.

این هنرمند گرافیست در پایان در پاسخ به اینکه چقدر در خلق یک اثر هنری خود را به چالش می‌کشاند، گفت: همانطور که عرض کردم تامل درونی و یا به تعبیری چالش درونی یکی از ضروریات کار هنری است. در واقع تا زمانی که هنرمند درونیات عقلی و حسی خود را به وحدت نرساند، «بیان هنری» که ویژگی اصلی هنر و وجه تمایز با دیگر عرصه‌های بشری مثل علم است، ظهور نمی‌یابد و در نهایت اثری که برانگیزاننده باشد هم قطعا تولید نخواهد شد. در نتیجه من فکر می‌کنم هر هنرمندی در چنین شرایطی تا آخرین لحظات شکل‌گیری یک اثر هنری و سرو سامان بخشیدن به یک اندیشه، توامان با چنین چالشی و به عبارتی رنج تفکر همواره مواجه خواهد بود.

ابوالفضل خسروی، متولد ۱۳۵۹ تهران است و دارای مدرک لیسانس گرافیک از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی است. وی در نمایشگاه‌های گروهی داخلی و خارجی مختلفی شرکت داشته و با حضور در رقابت‌های هنری موفق به دریافت جوایز و عناوینی همچون جایزه دوسالانه پوستر جهان اسلام شده است.

از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به چاپ مقالات، مدیریت هنری، طراحی چندین جلد کتاب و همکاری با برخی نشریات داخلی اشاره کرد. خسروی همچنین برگزیده سومین و چهارمین سوگواره پوسترهای عاشورایی است.

ارکستر فیلارمونیک تهران نوازنده جدید گرفت

ارکستر فیلارمونیک تهران نوازنده جدید گرفت/ تجربه آهنگسازی «سرکوب»

مدیر هنری و رهبر ثابت ارکستر فیلارمونیک تهران در تشریح تازه ترین فعالیت این مجموعه از برگزاری آزمون انتخاب نوازنده طی روزهای گذشته و تجربه آهنگسازی فیلم سینمایی «سرکوب» سخن گفت.

آرش گوران رهبرثابت ارکستر فیلارمونیک تهران و آهنگساز سینما و تئاتر در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته بود، در روزهای گذشته آزمون ورودی نوازندگان جدید ارکستر فیلارمونیک تهران برگزار شد و طی آن طیف وسیعی از نوازندگان در این آزمون شرکت کردند که در نهایت چند هنرمند جدید به گروه نوازندگان ارکستر اضافه شدند. این در حالی است که با توجه به سخت گیری هایی که ما در آزمون ورودی ارکستر داشتیم تمام تلاش خود را انجام دادیم که فضای آزمون در سخت گیرانه ترین شکل ممکن صورت پذیرد چرا که برای ما ارائه کیفیت در هر بخشی از ارکستر به عنوان مهم ترین اولویت مد نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به طور حتم در شش ماه دوم سال ۹۸ برنامه هایی برای برگزاری کنسرت داریم که هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست اما اولین کنسرت ما در آذرماه است که میزبان علاقه مندان موسیقی با رپرتواری جدید خواهیم بود. این در حالی است که در تدارک حضور یک یا دو نوازنده خارجی در کنسرت های پیش رو هستیم که امیدوارم بتوانیم امکانات مالی این حضور را فراهم کنیم و بتوانیم از این هنرمندان خارجی برای ترکیب ارکستر استفاده کنیم.

آهنگساز فیلم «سرکوب» به کارگردانی رضا گوران که این روزها روی پرده سینماهاست با اشاره به تجربه حضور در فیلم برادرش گفت: حضور در این فیلم سینمایی به عنوان آهنگساز یکی از بهترین و جذاب ترین تجربه های من در عرصه آهنگسازی بود که از همان ابتدا احساس بسیار خوبی با کلیت اثر داشتم. کما اینکه حضور یک گروه بسیار صمیمی از بازیگران تا عوامل پشت صحنه فضای خوشایندی را برایم فراهم آورد که در کنار کارگردانی سنجیده و پرداخت خوب رضا گوران فضا را به سمتی برد که موسیقی فیلم به درستی توسط مخاطب شنیده شود.

وی در پایان درباره تیتراژ پایانی فیلم که با صدای علیرضا قربانی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است نیز توضیح داد: واقعا فکر نمی کردم که برای تیتراژ پایانی اثری را برای آواز بنویسم اما احساس کردم محتوای فیلم نیاز دارد تا در آن آواز نیز به کار برده شود. کما اینکه صدای علیرضا قربانی نیز فضای کار را به سمتی برد که مردم هم به این تیتراژ روی خوش نشان دادند. برای انتشار موسیقی متن فیلم به عنوان یک آلبوم مجزا هم باید بگویم اگر چه ممکن است ایده هایی را در قالب یک موسیقی با خواننده یا شرایط دیگری داشته باشم اما برای انتشار آلبوم موسیقی متن فیلم هیچ فکری ندارم. معتقدم موسیقی یک اثر سینمایی مربوط به خود فیلم است و اجرای زنده آن روی صحنه چندان باب میل من نیست اما ممکن است تک تراک هایی از اثر را در صورت ضرورت در برخی رپرتوارهای ارکستر فیلارمونیک تهران به کار بگیریم.

آرش گوران رهبر و مدیر هنری ارکستر فیلارمونیک تهران، برنده دیپلم افتخار رهبری ارکستر از مسابقات بین المللی دریای سیاه در کشور رومانی و جزو بیست رهبر برتر جوان جهان از نگاه مسابقات جهانیِ «ژونس موزیکال» و رهبر مهمان ارکستر ملی ایران است.

جشنواره تورنتو جشن معرفی برندگان را لغو کرد

جشنواره تورنتو جشن معرفی برندگان را لغو کرد/ معرفی ۲ فیلم برنده

جشنواره فیلم تورنتو اعلام کرد معرفی اسامی برندگان جایزه مخاطبان و بخش رقابتی از سوی داوران، به جای این که در مراسم رسمی صورت بگیرد از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، امسال از طریق رسانه‌های اجتماعی اسامی برندگان جوایز جشنواره تورنتو اعلام می‌شود.

دست اندرکاران این جشنواره اعلام کردند مراسمی که به طور رسمی هر سال برگزار می‌شد و از نظر سنتی به نوعی پیشران مراسم اسکار بود، برای سرعت بخشیدن به اعلام اسامی، امسال برگزار نمی‌شود و به جای آن اسامی برندگان از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام می شود.

علاوه بر این مراسم اهدای جوایز در پایان فستیوال در زمانی انجام می‌شود که همه برندگان جوایز در شهر گرد آمده باشند تا جوایز خود را دریافت کنند.

این فستیوال افزوده است اعلام اسامی از طریق شبکه‌های اجتماعی به برندگان اجازه می‌دهد تا از خبر سریع‌تر مطلع شوند و این لحظه را با مخاطبان و هوادارانشان در شبکه‌های اجتماعی جشن بگیرند.

سال پیش «کتاب سبز» با بازی ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی جایزه منتخب مردم تورنتو را دریافت کرد و بعد به عنوان بهترین فیلم اسکار انتخاب شد.

به دنبال این تصمیم، جشنواره تورنتو برندگان جوایز پلتفورم و فیپرشی را که هر سال در روز نهایی جشنواره و یکشنبه معرفی می‌شدند زودتر معرفی کرد.

فیلم «مارتین ایدن» ساخته پیترو مارسلو به عنوان برنده جایزه پلتفورم انتخاب شد و«زمزمه» ساخته هیثر یانگ به عنوان برنده جایزه فیپرشی که از سوی منتقدان معرفی می‌شود، شد.

«مارتین ایدن» اقتباسی از رمان جک لندن است که داستانش در دهه ۱۸۸۰ در ناپل می‌گذرد و در این فیلم به امروز ناپل آورده شده است. این فیلم به عنوان برنده رقابت پلتفورم جایزه ۲۰ هزار دلاری این بخش را دریافت می‌کند.

این جایزه امسال برای پنجمین سال اهدا شد و شامل حال فیلم‌های غیرهالیوودی می‌شود و بیشتر بر عناوین مولف و فیلم‌های خارجی تاکید دارد.

جایزه فیپرشی نیز که شامل جایزه نقدی نیست، به کارگردان کانادایی هیثر یانگ برای «زمزمه» اهدا شد که فیلمی مستند-داستانی درباره زنی بود که با اعتیاد به الکل مبارزه می‌کند و برای التیام دردش به نجات حیوانات آسیب دیده می‌پردازد. این فیلم با حضور نابازیگرانی که اغلب در نقش شخصیت خودشان بازی کردند، ساخته شده است.

جوردن پیل از سوی بفتا تجلیل می‌شود

جوردن پیل از سوی بفتا تجلیل می‌شود

کارگردان سازنده فیلم‌ ترسناک «برو بیرون» با دریافت جایزه بریتانیا برای کارگردانی از سوی بفتا تجلیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، جوردن پیل از سوی بفتا برای دریافت جایزه جان شلزینگر بریتانیا برای دستاوردهای فوق‌العاده در کارگردانی تجلیل می‌شود.

این فیلمساز که سازنده «ما» و «برو بیرون» بوده برای کارهای اجتماعی‌اش در ژانر ترسناک مورد قدردانی قرار می‌گیرد.

وی ۲۵ اکتبر در مراسمی که در جوایز بریتانیا در هتل بورلی هیلتون برگزار می‌شود، جایزه‌اش را دریافت می‌کند.

پیشتر اعلام شده بود که امسال جایزه استنلی کوبریک بریتانیا برای دستاوردهای فوق‌العاده در سینما به جین فوندا اهدا می‌شود و جکی چان نیز جایزه آلبرت بروکولی را برای مشارکت جهانی در صنعت سرگرمی دریافت می‌کند. استیو کوگان نیز با دریافت جایزه چارلی چاپلین برای دستاوردهای فوق‌العاده در عرصه کمدی تجلیل می‌شود.

چانتال ریکاردز رییس بفتا لس‌آنجلس با اشاره به موفقیت‌های جوردن پیل هم از نظر فروش و هم از نظر  تحسین منتقدان، وی را شایسته این جایزه دانست و گفت وی مرزهای کار را فراتر برد و بر اهمیت مسایل اجتماعی در داستان تاکید کرد. وی افزود: داستان‌سرایی خیال‌انگیز وی و نیز گروه فوق العاده بازیگرانش و سبک خاص او یادآور روح استقلال موجود در آثار جان شلزینگر است.

استیو مک‌کویین، ایوا دوورنی، آنگ لی، سم مندس، مایک نیول، دنی بویل، کریستوفر نولان، دیوید ییتس، کوئنتین تارانتینو و کاترین بیگلو از دریافت کنندگان پیشین این جایزه هستند.

«برو بیرون» که اولین فیلم بلند پیل بود چهار نامزدی اسکار کسب کرد که نامزدی بهترین فیلم از جمله آنها بود. وی پنجمین آمریکایی آفریقایی تبار است که نامزدی بهترین کارگردانی اسکار را کسب کرده و اولین چهره آمریکایی آفریقایی است که اسکار را برای فیلمنامه غیراقتباسی دریافت کرده است.

دومین فیلم بلند او «ما» نیز ۲۵۵ میلیون دلار در سراسر دنیا فروش کرد. وی در کمپانی خودش «مانکی‌پاو پروداکشنز» فیلم بلند اسپایک لی «کوکلاکس کلان سیاهپوست» را تولید کرد که ۶ نامزدی اسکار کسب کرد.

«وب سری» بازار انیمیشن را توسعه می‌دهد

«وب سری» بازار انیمیشن را توسعه می‌دهد/ حمایت از ایده‌های جدید

محمد ابوالحسنی تهیه‌کننده «دیرین دیرین» معتقد است با توجه به بخش «وب سری» می‌توان بازار انیمیشن را گسترش داد.

محمد ابوالحسنی تهیه‌کننده انیمیشن در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به توجه به مقوله «وب سری» در انیمیشن و گسترش بازار عرضه در این زمینه گفت: در تلاش هستیم تا بازار انیمیشن را بزرگ‌تر کنیم، زمانی این بازار تنها محدود به تولیدات تلویزیونی بود یعنی کارگردانان انیمیشن تنها برای تلویزیون کار می‌ساختند و این آثار تنها از تلویزیون پخش می‌شد و یا آثار سفارشی که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و یا مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارائه می‌شد و همین سفارش‌های دولتی بازار انیمیشن را محدود می‌کرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به گسترش فضای اطلاعات و وجود گوشی‌های هوشمند در میان مردم و دسترسی راحت مخاطب به فضای مجازی و اینترنت، فضای مناسبی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم به عنوان بخش خصوصی، محتوای انیمیشنی را تولید کنیم و آن را به راحتی به دست مخاطب برسانیم و از این راه نیز کسب درآمد کنیم.

این تهیه کننده انیمیشن تاکید کرد: پروژه «وب سری» با انیمیشن «دیرین دیرین» اجرایی شد، به این ترتیب که سال ۱۳۹۴ عرضه انیمیشن‌های «دیرین دیرین» آغاز و تا سال ۹۷ بیش از ۲ هزار قسمت از آن ساخته شد با این روش بیش از ۸۰ درصد از مردم ایران این انیمیشن را شناختند. «دیرین دیرین» توانست در این سال‌ها از بازار بزرگ تبلیغات سهم بگیرد و موفق باشد.

وی ادامه داد: اگر بخواهم تفاوت بازار انیمیشن با بازار بزرگ تبلیغات را مقایسه کنم باید بگویم که کل گردش اقتصادی بازار انیمیشن در ایران که البته دولتی است، حدود ۳۰ میلیارد تومان است، اما بازار تبلیغات به ۶ هزار میلیارد تومان و یا بیشتر از آن می‌رسد، این بازار در شرایطی قرار دارد که تبلیغات دیجیتال در آن بسیار رشد کرده است، یعنی اگر محتوای خوبی داشته باشیم می‌توانیم از تبلیغات مناسبی نیز برخوردار باشیم.

ابوالحسنی گفت: ما طی ۴ سال تولید «دیرین دیرین» سعی کردیم تا از بازار تبلیغات در انیمیشن استفاده کنیم و در حال حاضر در این زمینه موفق شده ایم و کمتر از یک درصد از این بازار تبلیغات را برای خود بدست آوریم که البته همین درصد پایین، یک عدد بزرگ است.

وی تاکید کرد: به همین دلیل و با توجه به موفقیت‌هایی که بدست آوردیم، تصمیم گرفتیم تا در سال جدید، تغییری در برنامه «وب سری» خود داشته باشیم، به این معنا که ۴ سال به صورت «بی تو بی» کار می‌کردیم، در واقع نزدیک به ۲۵۰ مشتری داشتیم که برای آن‌ها تبلیغات می‌ساختیم. در همین راستا تصمیم گرفتیم تا از این فرصت استفاده کنیم و شرایط جدیدتری را فراهم کنیم تا از معروفیت این انیمیشن استفاده کرده و محصولات دیگری از جمله ساخت بازی کامپیوتری و یا عروسک شخصیت‌های این انیمیشن را طراحی کنیم.

اگر بخواهم تفاوت بازار انیمیشن با بازار بزرگ تبلیغات را مقایسه کنم باید بگویم که کل گردش اقتصادی بازار انیمیشن در ایران که البته دولتی است، حدود ۳۰ میلیارد تومان است، اما بازار تبلیغات به ۶ هزار میلیارد تومان و یا بیشتر از آن می‌رسدتهیه‌کننده سری انیمیشن‌های «دیرین دیرین» ادامه داد: در این میان بازارهای مختلفی وجود دارد که می‌توان از طریق انیمیشن بدست آورد، که از آن جمله می‌توان به بازار آموزش اشاره کرد، به این معنا که ما به عنوان تولیدکننده محتوا می‌توانیم آثاری را تولید کنیم که در رشد خلاقیت کودک یا نوجوان تاثیرگذار باشد و ما نیز بتوانیم از این بازار سهم مناسبی دریافت کنیم.

وی تاکید کرد: پیش از این کسانی که در حوزه انیمیش فعالیت می‌کردند از الگوی سود در تولید استفاده می‌کردند، اگر این الگو کنار گذاشته شود، می‌توان محتوای مستقل تولید را در فضای مجازی منتشر کرد و بعد از جذب مخاطب، از بازارهای مختلف برای سوددهی استفاده کرد.

ابوالحسنی ادامه داد: با توجه به اینکه چنین بازارهایی بسیار بزرگ است، تصمیم گرفتیم تا همکارهای خود در حوزه انیمیشن را ترغیب کنیم تا با ورود به این بازار، سهمی در آن داشته باشند، اما همکارهای ما در حوزه انیمیشن سال‌ها با الگوی سود در تولید کار کرده اند و این روش برای آنها ریسک است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا ریسک آنها را کم کنیم.

وی با اشاره به اینکه در همین راستا شتاب دهنده محتوای کودک را طراحی کرده اند، توضیح داد: اگر کسی ایده‌ای در تولید محتوا داشته باشد می‌تواند به ما مراجعه کند و سرمایه و فضای لازم را در اختیارشان قرار دهیم تا محصول مورد نظر را تولید کند. همچنین کارگاه‌های آموزشی نیز در این زمینه ایجاد می‌کنیم که بتواند به انیماتورها کمک کند.

این تهیه‌کننده تاکید کرد: بعد از تولید آثار جدید آن را میان مخاطبان منتشر می‌کنیم تا بازخورد مخاطب را دریافت کنیم، با چنین روش یک ایده تبدیل به یک برنامه اقتصادی می‌شود که هم مخاطبان خود را دارد و هم می‌تواند در نهایت سرمایه گذار مناسبی برای گسترش آن ایده انیمیشن پیدا شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مرحله شتاب‌دهنده، ۲۵ طرح را شتاب دهی کرده ایم که موفق هم بود، به گونه‌ای که امسال در جشنواره فیلم کودک نیز بخش «وب سری» ایجاد شد که از ۴۰ اثر حاضر در این بخش ۲۰ اثر برای ما بوده است که ۳ جایزه اصلی را از این جشنواره دریافت کردیم.

ابوالحسنی گفت: این امر نشان می‌دهد که «وب سری» بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، چرا که کودکان محتوای کوتاه را دوست دارند و از آن استقبال می‌کنند. در کنار آن اشتغال زایی با چنین طرحی در حوزه انیمیشن افزایش پیدا می‌کند.

وی توضیح داد: مساله دیگر این است که پایه و اساس این طرح توسط بخش خصوصی انجام شده است و بخش دولتی خیلی کم می‌تواند در این زمینه ورود پیدا کند. تاکید می‌کنم که تولید آثار از این طریق به صورت مشترک با ایده پرداز انجام می‌شود، حتی در تلاش هستیم رسانه‌های محلی با گویش‌های محلی نیز ایجاد کنیم.

ابوالحسنی در پایان با اشاره به اینکه با توجه به اینکه جامعه بزرگی از بلوچ‌ها را در داخل و خارج از کشور داریم، گفت: در راستای برگزاری جشنواره فیلم کودک با طرف پاکستانی خود به تفاهم رسیدیم تا از ۳۰ اثر انیمیشن را برای مردم بلوچ در حوزه تولید حمایت کنیم. این کار با همکاری دانشگاه بین المللی چابهار در حال انجام است تا محتواهای تولید شده با نام «بلوچ باکس» به صورت بین المللی عرضه شود.

تاکید بر استقلال «جوکر»

تاکید بر استقلال «جوکر»/ خواکین فینیکس در «بتمن» بازی نمی‌کند

تاد فیلیپس که به تازگی برای فیلم «جوکر» شیر طلای ونیز را شکار کرد، گفت جوکرِ فیلم او ربطی به بتمن جدیدی که قرار است ساخته شود، نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، تاد فیلیپس کارگردان «جوکر» گفت خواکین فینیکس و جوکرِ او، وارد فیلم بتمنی که قرار است با بازی رابرت پتینسون ساخته شود، نمی‌شوند.

وی گفت این دو بازیگر در یک فیلم دیده نمی‌شوند، هر چند این به این معنی نیست که «جوکر» اولین و آخرین فیلم در این باره باشد و نتواند به مسیر خودش به تنهایی ادامه بدهد.

تاد فیلیپس برای نخستین بار فیلمی مستقل درباره «جوکر» شخصیت منفی و دشمن بتمن در کمیک‌بوک‌های مارول نوشت که در آن بتمن جایی نداشت. این فیلم هم با اقبال بسیار منتقدان در جشنواره فیلم ونیز روبه رو شد و هم موفق به کسب جایزه اصلی جشنواره یعنی شیر طلای ونیز شد.

تاد فیلیپس می‌گوید امروز کمیک‌بوک‌ها شکسپیر ما شده‌اند و می‌توانی هر نگاهی به «هملت» داشته باشی. جوکرهای متعددی می‌تواند وجود داشته باشد و قطعا در آینده همین‌طور خواهد شد.

این کارگردان افزود: هنوز موفقیت ونیز را باور نمی‌کنیم، اما راهمان را ادامه می‌دهیم.

بن افلک در سال ۲۰۱۷ فیلم «بتمن» را ساخته بود و هم کارگردانی و هم بازیگری آن را انجام داد و پس از آن در «لیگ عدالت» نیز در این نقش ظاهر شده بود.

رابرت پتینسون قرار است به «بتمن» جدید بدل شود. این بازیگر در نقش بتمن در فیلمی ابرقهرمانی به کارگردانی مت ریوز نقش‌آفرینی می‌کند، اما هنوز بازیگر جوکر این فیلم معرفی نشده است.

ریوز فیلمنامه این فیلم را می‌نویسد و از طرف کمپانی سازنده‌اش اجازه یافته تا هر جور که می‌خواهد این داستان را بسط دهد.

کریستین بیل هم یکی از موفق‌ترین بتمن‌های سینما بود.

«جوکر» از ۴ اکتبر امسال راهی سینماها می‌شود و «بتمن» ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱ اکران می‌شود.

دوبلورها فراموش شده‌اند

روایتم از پیاده‌روی اربعین ناشنیده ماند/ دوبلورها فراموش شده‌اند

چنگیز جلیلوند دوبلور مطرح با اشاره به غفلت از دوبلورها بیان کرد که نریشن مستندی را درباره پیاده‌روی اربعین گفته که بارها از سیما پخش شده اما کسی به آن اهمیتی نداده و بازخوردی نداشته است.

چنگیز جلیلوند دوبلور و مدیر دوبلاژ در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اهتمام و قدردانی که باید برای پیشکسوت‌های عرصه دوبله  صورت بگیرد، بیان کرد: می‌دانید اگر ما مداح می‌شدیم وضع‌مان خیلی بهتر می‌شد. درواقع این صداهایی را که داریم و به درد دوبله می‌خورد اگر در کار مداحی استفاده می‌کردیم مشخص می‌کرد که ارزش ما چقدر است! اما اکنون هرچقدر کار می‌کنیم و کارهای خوب و فاخر انجام می‌دهیم که مردم بشنوند، اما متاسفانه کسی تشویق نمی‌کند و اصلا اهمیتی نمی‌دهند.

وی درباره اینکه حمایت از دوبلورها لزوما باید به صورت مادی باشد یا خیر؟ اظهار کرد: نه اصلا اینطور نیست همینقدر که ارزش قائل شوند، لوحی بدهند و گاهی اسمی از دوبلورها ببرند کافیست و یا می‌توانند جشنواره‌ای برگزار کنند تا به طریقی پاسداشتی برای دوبلورها برگزار کنند. البته منظور این نیست که هر روز از این تجلیل‌ها برگزار شود ولی حداقل باید هر دو یا سه سال یک بار از چند نفر تجلیل صورت بگیرد و یا دوبلورها را به تلویزیون بیاورند تا مردم با آن‌ها آشنا شوند اما متاسفانه اصلا برای کسی مهم نیست.

وی درباره اهمیت کار دوبلورها در پشت صحنه پروژه‌ها تصریح کرد: هیچ‌گاه اسمی از عوامل پشت صحنه برده نمی‌شود مخصوصا دوبلورها که اگرچه درجه یک هستند و با صدایشان هنرمندان بزرگی را معرفی کرده‌اند. البته الان را نمی‌گویم ولی پیش از این اگر نگوییم صدای بزرگان دوبله در شهرت و محبوبیت هنرمندان دخیل بوده است، حداقل می‌توان گفت درصدی در اجرای موفق یک صدا مفید بوده است. خیلی‌ها البته معتقد هستند که این تاثیر بسیار هم زیاد بوده است اما متاسفانه نه در چند دهه پیش از اهمیت دوبلورها یادی می‌شد و نه اکنون به این اتفاقات اشاره‌ای می‌شود.

جلیلوند تصریح کرد: متاسفانه هیچ کسی هیچ دلداری یا دلسوزی‌ای ندارد ما خودمان می‌بینیم و نیازی نیست به کلام اورده شود. خود من زحمت‌های زیادی برای هنر کشور کشیده‌ام، بهترین تیزرها بهترین دوبله‌ها و کارها را انجام داده‌ایم ولی دیده نشده است.

وی در پایان با اشاره به نریشنی که برای یک مستند درباره اربعین و پیاده‌روی کربلا گفته است، اظهار کرد: من سال گذشته مستندی درباره پیاده‌روی زائران امام حسین(ع) روایت کردم. نریشن این مستند بر عهده من بود که هم به صورت انگلیسی و فارسی گویندگی این روایت را بر عهده داشتم اما نه کسی از من تجلیل کرد و نه حتی بازخوردی نشان دادند. البته آن‌ها که تماشا کردند بازخوردهای خوبی دادند و البته خود تلویزیون هم بارها آن را پخش کرد.

شفاف‌سازی فارابی درباره هزینه‌های ۴ماهه۹۸/ ۵ میلیارد گم نشده است!

شفاف‌سازی فارابی درباره هزینه‌های ۴ماهه۹۸/ ۵ میلیارد گم نشده است!

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد ۴ ماهه نخست سال جاری خود که توسط سازمان سینمایی منتشر شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر ادامه روند شفاف‌سازی، مطابق با سیاست‌های مدیریت سازمان سینمایی و پذیرش بهای آن، برای تنویر افکار عمومی و ایضاح برخی سوء برداشت‌ها، ارائه توضیحات تکمیلی را لازم می‌داند.

این بنیاد ضمن تشکر از عموم دلسوزان و علاقه‌مندان به جهت دقت و پیگیری فرآیندهای مالی در این بنیاد و با آرزوی فراگیر شدن این سنت حسنه، در اعلام عمومی نحوه‌ هزینه‌ کرد و محل آن‌ها در دیگر نهادهای کشور، بر خود لازم می‌داند از منتقدانی که با دقت گزارش منتشر شده را خوانده و در مورد برخی از جزئیات پرسش‌هایی را مطرح‌کرده‌اند، تشکر کند و ضمن فرض حسن نیت بخش اعظم این دوستان، در برابر کسانی -هرچند هم اندک- که این شفاف‌سازی را ممکن است دستاویزی برای تخطئه یا قضاوت نامنصفانه قرار دهند، پاسخگو باشد.

ضمن اینکه همه ارکان سازمان سینمایی و نیز شخص رییس این سازمان، از تبعات و بهای اتخاذ این سیاست آگاه بوده‌اند و برای پذیرش پاسخگویی و درج توضیحات ضروری، آمادگی لازم را در خود و افراد و سازمان‌های تابعه ایجاد کرده‌اند، در همین راستا و در ادامه نکاتی تکمیلی ارائه می‌شود:

الف: در خصوص هزینه‌های ماهنامه «فیلم نگار» به عنوان تنها نشریه تخصصی فیلمنامه‌نویسی با سابقه انتشار ۱۷ سال:

۱-هزینه کاغذ، لیتوگرافی، چاپ و صحافی: با توجه به تورم موجود و در پی افزایش چشمگیر قیمت‌ کاغذ و هزینه‌های مربوط به چاپ مبلغ ۱.۰۳۵.۶۵۹.۲۰۰ ریال برای چاپ ۴ شماره ماهنامه در تیراژی بین سه تا چهار هزار نسخه است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده این ماهنامه از شماره ۲۰۱ (ماه آتی) به صورت نسخه دیجیتال منتشر خواهد شد.

۲-حق بیمه تأمین اجتماعی و حق‌الزحمه پرسنل: پس از اجرای سیاست چابک سازی در بنیاد فارابی از چهار سال گذشته و استفاده محدود از پرسنل لازم برای انتشار ماهنامه فیلم‌نگار تعداد کارکنان این ماهنامه به ۶ نفر رسید که مجموع مبلغ پرداخت شده به آنها برای ۴ ماه (بابت دستمزد و بیمه بیکاری) جمعا مبلغ ۷۸۱.۲۱۴.۰۹۷ ریال بوده، در نتیجه هزینه تمام شده برای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۲.۵۵۰.۵۸۷ ریال است.

به منظور تولید محتوای حاصل از زحمات نویسندگان نیز، مبلغ ۳۴۹.۸۰۰.۰۰۰ ریال طی ۴ ماه پرداخت شده است که برای جمع‌آوری و تحریر این حجم از اطلاعات و رویدادهای سینمایی ماهانه مبلغ ۸۷.۴۵۰.۰۰۰ ریال هزینه شده است.

۳- هزینه‌های فرآیند توزیع ماهانه فیلم نگار و سایر هزینه‌های مرتبط، جمعا مبلغ ۷۷.۸۹۲.۵۸۴ ریال بوده است.

ب: هزینه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:

عملکرد منتشر شده از این بنیاد ۴ ماهه است و در حمایت از برگزاری جشنواره، تا پایان تیر سال جاری مبلغ ۱.۵۸۵.۳۲۹.۶۷۵ ریال هزینه شده که بقیه عملکرد مالی، تا پایان شهریور نهایی می‌شود. ضمنا هدف از برگزاری این جشنواره ضرورتا کسب درآمد از محل فروش بلیط نبوده و باید مثل هر رویداد مهم سینمایی به جنبه‌های فرهنگی، آموزشی و بین‌المللی آن از جمله ایجاد فرصت برای شرکت کنندگان در کارگاه‌ها به منظور انتقال مفاهیم و دانش جدید و همچنین دیدار هنرمندان داخلی و بین‌المللی که گاه به همکاری و مشارکت در تولیدات و نیز خرید فیلم منجر می‌شود، توجه داشت.

امسال برای اجرای برنامه‌های متنوع جشنواره کودک و نوجوان در کل با نگاه و مشی صرفه‌جویانه هزینه شد، گزیده فیلم‌های جشنواره امسال، همزمان در تمامی استان‌ها (۳۴ شهر کشور) نمایش داده شده است.

ج:حمایت از حضور در بازارهای جهانی:

۱-هزینه برپایی چتر سینمای ایران در بازار فیلم کن: با توجه به افزایش نرخ ارز به ویژه در ابتدای سال ۹۸، هزینه‌ اجاره غرفه برپایی چتر سینمای ایران در راستای حمایت از حضور پخش‌کنندگان فیلم در بازار فیلم کن مبلغ ۲.۲۷۰.۱۹۶.۰۰۰ ریال بوده است.

۲-حضور فعالان حوزه بین‌الملل در جشنواره کن: این عنوان شامل هزینه اقامت، عوارض خروج، هزینه ایاب و ذهاب، بیمه مسافرتی و کمک هزینه سفر (کارشناسان بین‌الملل دبیرخانه جشنواره کودک، بنیاد فارابی و جشنواره جهانی فجر) بوده و مشخص است که بخش عمده‌ این سرفصل به هزینه اقامت و ایاب و ذهاب تعلق دارد که با توجه به افزایش نرخ ارز قابل تأمل خواهد بود!

۳-سایر هزینه‌های حضور ایران در جشنواره فیلم کن: این بخش هزینه برای معرفی فیلم‌ها،  تهیه بروشور و هزینه‌ بسته‌های فرهنگی برای عرضه در چتر سینمای ایران را شامل می‌شود که جزء لاینفک غرفه هر کشور در بازار فیلم است.

د:حمایت از عرضه فرهنگی آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین‌المللی:

در این سرفصل مجموعا ۷۵۰.۹۵۶.۶۰۰ ریال هزینه شده که شامل موارد زیر است:

۱- حضور فیلم «سال دوم، دانشکده من» به کارگردانی آقای رسول صدرعاملی، «سارا و آیدا» ساخته آقای مازیار میری، به ترتیب در جشنواره فیلم مسکو و جشنواره فیلم‌های خانوادگی روسیه.

۲- حضور آقایان حسین شیخ الاسلامی و حسین نمازی در دوره آشنایی با سینمای چین (به دعوت کشور میزبان)

۳- حضور آقای کامیار محسنین به عنوان داور جشنواره و آقایان مهدی یزدانی و علی نوری اسکویی در بازار فیلم و پنل تولید مشترک جشنواره فیلم شانگهای.

هـ:حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی کودکان و نوجوانان:

در این بخش مبلغ ۴۶۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال بابت اکران فیلم برای تعداد ۴۶.۷۹۲ دانش آموز و مبلغ ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بابت حمایت از معرفی و پخش فیلم «پاستاریونی» هزینه شده است.

سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی در چارچوب اجرای سیاست‌های شفاف سازی، انتشار عملکرد مالی و فهرست بودجه سالانه را گامی مهم برای پیش‌بینی‌پذیری در حوزه مدیریت سینما می‌دانند.

و: درباره پنج میلیارد تومانی که گم نشده است!

تعدادی از قراردادها که در جدول دوم گزارش به صورت شفاف درج شده، در سال گذشته منعقد شده‌اند که سال شروع قرارداد نیز در گزارش مشخص است که بخشی از عملکرد مالی این قراردادها در سال پیش محقق شده است.

بر همین اساس باید گفت که مبلغ ۵/۵ میلیارد تومان تفاوت مطرح شده، مربوط به تعهد سال ۹۷ بوده که در سال ۹۸ پرداخت شده است.

شفافیت خدمت بزرگی به ایفای نقش دیده‌بانی رسانه‌ها و ذینفعان حوزه سینما کرده است، بنیاد سینمایی فارابی، نشر ابهامات و مطالب نادرست به بهانه شفاف‌سازی، و یا خدای ناکرده با هدف انحراف افکار عمومی توسط برخی رسانه‌ها را، نوعی سوء استفاده‌ قابل پیش‌بینی و پیشگیری از پیشگامی نهادهای سینمایی در شفاف‌سازی می‌داند که بهای ناگزیر سیاست شفاف‌سازی در ابتدای راه است و امید می‌رود این گزارش‌های دواطلبانه به تدریج، حتی از سوی اندک منتقدان مغرض نیز با انصاف و متانت بیشتری، تحلیل شود.

مدیران و مسئولان دغدغه تئاتر دینی ندارند

مدیران و مسئولان دغدغه تئاتر دینی ندارند/ وضعیت نگران کننده است

سیروس همتی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر معتقد است طی سال‌های اخیر مدیران و مسئولان تئاتری دغدغه تولید و اجرای تئاترهای دینی را ندارند و این وضعیت نگران کننده است.

سیروس همتی نمایشنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر که در کارنامه فعالیت خود آثار متعددی را با موضوعات دینی و مذهبی نگاشته و کارگردانی کرده است، درباره اجرای اثری جدید در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: گروه تئاتر «مانی» همواره سعی دارد تئاتر دینی را با نگاهی نو به موضوعات مذهبی تولید و اجرا کند اما خلاف سال‌هایی که این اتفاق رخ می‌داد، طی ۳ سال اخیر هیچ فرصتی برای گروه «مانی» مهیا نشد.

وی یادآور شد: نمایش‌های «قربانی»، «هه دوچشم» و «یک شاخه گل سرخ» از جمله آثاری هستند که سبقه گروه تئاتر «مانی» را به لحاظ نوع نگاه نو به موضوعات مذهبی در تئاتر دینی نشان می‌دهد ولی متأسفانه شرایطی برای تولید و اجرای تئاتر دینی توسط این گروه، فراهم نمی‌شود.

همتی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دوره‌ای که برای مدیر مرکز هنرهای نمایشی و مسئولان تئاتر دینی دغدغه بود، گذشت. قبل‌ها ۲ تا ۳ ماه قبل‌تر از ماه محرم و صفر نمایش‌های ویژه این ایام به هنرمندان شناخته شده سفارش داده می‌شد و گروه تمرین‌های خود را آغاز می‌کرد.

این هنرمند تئاتر معتقد است در این شرایط مدیریتی همین که تئاتر دینی در ماه محرم و صفر اجرا می‌شود و چراغش همچنان روشن است، جای شکر دارد.

وی با اشاره به اجراهای انگشت‌شماری نظیر «خورشید کاروان» و همچنین آثاری که هنرمندانی چون کوروش زارعی و سیدجواد هاشمی اجرا می‌کنند، متذکر شد: احساس خطر می‌کنم از این بابت که ژانر و گونه تئاتر دینی و مذهبی از دست برود، این شرایط نگران کننده است.

همتی در پایان سخنان خود اظهار کرد: در گذشته برگزاری رویدادهایی همچون همایش آیین‌های عاشورایی مأمن و محفل خوبی برای هنرمندان فعال در عرصه تئاتر دینی بود که متأسفانه دیگر برگزار نمی‌شود.

کاهش فروش تابستانه سینما در آمریکا

کاهش فروش تابستانه سینما در آمریکا/ «شیر شاه» هم معجزه نکرد

با وجود نمایش فیلم پرفروشی چون «شیر شاه» فروش تابستانی سینماهای آمریکا با کاهشی ۲ درصدی روبه رو شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، حتی با وجود اکران شمار زیادی از فیلم‌های پرفروش میلیاردی، باکس آفیس تابستانی سینماهای آمریکا نتوانست رکورد پرفروش‌ترین تابستان را ثبت کند و کاهشی ۲ درصدی نسبت به سال پیش ثبت شد.

چهار ماه از ماه می تا آگوست که به عنوان فصل تابستانی سینمای آمریکا شناخته می‌شود، با فروش ۴.۳۲ میلیارد دلاری در باجه، با کاهشی ۲ درصدی نسبت به فروش ۴.۴۱ میلیارد دلاری سال پیش مواجه شد.

البته بدترین فروش تابستانی مربوط به سال ۲۰۱۷ با فروش ۳.۳۸ میلیارد دلاری بود که پایین‌ترین رقم در ۱۰ سال اخیر را به خود اختصاص داد.

در هر حال فروش تابستانی امسال به معنای آن است که باید فیلم‌های پرفروش پاییزی و زمستانی وجود داشته باشد تا موجب ثبت یک سال کاهشی دیگر نشود.

در این میان دیزنی بزرگ‌ترین برنده تابستانی بود و با داشتن ۳ فیلم پرفروش بزرگ شامل «شیر شاه»، «علاء‌الدین» و «داستان اسباب بازی ۴» که هر یک بیش از یک میلیارد دلار در بازار جهانی فروختند، پیشتاز فروش شد. «شیر شاه» پرفروش‌ترین فیلم تابستانی بود و در بازار داخلی آمریکا با فروش ۵۲۳.۵ میلیون دلار تا به امروز، این جایگاه را حفظ کرده است.

با این حال بزرگ‌ترین استودیوی هالیوود هم از ضرر بی‌نصیب نماند و پس از ادغام دیزنی با فاکس فیلم‌های چون «ققنوس تاریکی» یا «هنر رانندگی در باران» از مصداق‌های ضرر کامل بودند.

سونی نیز به لطف فیلم‌هایی چون «روزی روزگاری در هالیوود» و «اسپایدرمن: دور از خانه» توانست تابستان پرباری داشته باشد. این استودیو پس از دیزنی جایگاه دوم را در میان موفق‌ترین‌ها به خود اختصاص داد و این موقعیت را برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۰ کسب کرد. این استودیو با فروش ۷۰۰ میلیون دلاری در باکس آفیس داخلی آمریکا، بیشترین فروش را پس از سال ۲۰۰۶ کسب کرده است. «اسپایدر من: دور از خانه» تا پایان روز کارگر فروشش در آمریکا را به ۳۸۶ میلیون دلار رساند.

در عین حال شماری از دنباله‌ها هم از عوامل پایین آمدن فروش تابستانی هستند. هر چند فیلمی چون «جان ویک ۳» محصول لاینزگیت بالاترین فروش را در میان دنباله‌ها داشت و «فرشته سقوط کرده» در همین مدت کوتاه از اکرانش جایگاه خوبی دارد، اما «گودزیلا»، «مردان سیاهپوش» و «زندگی پنهان حیوانات خانگی» موفق ظاهر نشدند و از فیلم‌های اصلی خود فاصله زیادی داشتند.

البته تابستان پیش بلاک‌باسترهایی چون «شگفت‌انگیزان ۲» دیزنی، «دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی» یونیورسال و «مأموریت غیرممکن: فال آوت» پارامونت نقش مهمی در افزایش فروش در باکس آفیس داشتند. در هر حال هنوز بالاترین فروش مربوط به سال ۲۰۱۳ است که آمار فروش برای همین ۴ ماه به ۴.۷۵ میلیارد دلار رسیده بود.

استودیوها هنوز امیدوارند اکران فیلم‌هایی چون «جنگ ستارگان: ظهور اسکای واکر»، ادامه «جومانجی»، ادامه «آن: فصل دو» و «یخ زده ۲» بتوانند تا پایان سال، فروشی متفاوت را رقم بزنند.

رفتار غیرقانونی سیا «گزارش» شد

رفتار غیرقانونی سیا «گزارش» شد/ نویسنده‌ای در صف مدعیان اسکار۲۰۲۰

اسکات دی.برنز فیلمنامه‌نویسی در سطح بالاست که هرگز برای فیلمنامه‌هایش نامزد اسکار نشده اما امسال با ساخت فیلم «گزارش» می‌تواند از مدعیان اسکار ۲۰۲۰ باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، نویسنده فیلمنامه‌های عالی که هرگز برای نوشته‌هایش نامزدی اسکار را به دست نیاورده است امسال سازنده تریلر سیاسی «گزارش» یا «ریپورت» است که از همین حالا نامش در فهرست مدعیان اسکار جای گرفته است.

«گزارش» کمیته تحقیق سنای آمریکا درباره استفاده از شکنجه در بازجویی از متهمان ۱۱ سپتامبر را تصویر کرده است.

این فیلم برای نخستین بار در جشنواره ساندنس امسال دیده شد و ۹ ماه بعد، پس از تجلیل از بازیگر آن آدام درایور، یکشنبه شب در جشنواره فیلم تلوراید آمریکا به نمایش درآمد. «گزارش» محصول آمازون خیلی خوب نتیجه گرفت و بحث گسترده‌ای را برانگیخت.

برنز که به عنوان یک نویسنده قدرتمند شناخته می‌شود تاکنون فیلمنامه‌های متعددی را برای استیون سودربرگ نوشته است که شامل «اطلاع‌رسانی!»، «شیوع»، «عوارض جانبی» و «لباس‌شویی» می‌شود و سودربرگ نیز تهیه کننده «گزارش» او بوده است. اما برنز هرگز تجربه فیلمسازی نداشته است و این فیلم یک تجربه اولیه فوق‌العاده برای کارگردانی است.

این فیلم ترکیبی از بازیگران عالی هم هست که آدام درایور نقش اصلی شخصیتی به نام دن جونز از کارمندان سنا را در آن ایفا کرده که گزارشی در طول چند سال می‌نویسد و آنت بنینگ نیز در نقش شخصیت یک سناتور مبارز ظاهر شده که این کارمند را استخدام می‌کند تا در پشتیبانی از او تحقیق کند.

این فیلم که از حزبی هم پشتیبانی نکرده داستانی واقعی از سیاست و بخش امنیتی آمریکا در قرن ۲۱ را تصویر کرده که چندین سال ادامه می‌یابد و شخصیت‌ها و موضوع‌هایی با پیچیدگی بسیار را دربرمی‌گیرد بدون اینکه هیچوقت از کاری که می‌کنند چیزی بگویند.

شاید ۲ نمونه نادر از چنین فیلمی در سال‌های اخیر «هیچ به جز حقیقت» راد لوری در سال ۲۰۰۸ و «بازی منصفانه» داگ لیمن در سال ۲۰۱۰ باشد که هر دو درباره والری پلام مأمور سیا و پیامدهای رفتار او هستند.

آن دو فیلم – و نیز فیلم برنز- داستان‌های مهمی را روایت می‌کنند و در نهایت توسط اعضای آکادمی نادیده گرفته شدند اما در مورد «گزارش» نویسندگی برنز و نیز بازی بازیگرها و حتی گریم آنت بنینگ مطمئناً باید مورد توجه جدی واقع شود. هر چند بازی درایور در فیلم «داستان ازدواج» که همزمان با «گزارش» در تقویم سینمایی امسال جای دارد، ممکن است بر بازی او در این فیلم سایه بیندازد و برای بنینگ هم آنقدر جا در فیلمنامه نبود تا بتواند نامزدی بازیگری را به دست بیاورد.

متأسفانه امروز بیشتر آمریکایی‌ها با یا بدون رأی اسکار، آنقدر از واشنگتن و سیاست‌هایش روی برگردانده‌اند که ممکن است حتی به رویدادهای واقعی روز هم توجه نشان ندهند چه برسد به رویدادهای گذشته.

عروسکی که روی صحنه تئاتر کالبدشکافی می‌شود

عروسکی که روی صحنه تئاتر کالبدشکافی می‌شود/اسطوره مرگ در «تصعید»

کارگردان نمایش عروسکی «تصعید» این نمایش را در راستای به تصویر کشیدن تنهایی کاراکتر نمایش و فعالیت او یعنی تشریح درونِ فردی دیگر دانست.

محمد صاحبی کارگردان نمایش عروسکی «تصعید» که این روزها در کارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر روی صحنه است درباره این نمایش به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه تا امروز با توجه به شکل خاص کار و ویژگی هایی که دارد با بازخورد و استقبال مناسبی از جانب مخاطبان روبرو بوده ایم. این نمایش سال گذشته در جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک و بعد از آن در جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت و مورد توجه نیز قرار گرفت.

وی درباره تکنیک به کار برده شده در اجرا توضیح داد: این نمایش از تکنیک تاپ تیبل بهره می برد اما به جای نزدیک شدن به فانتزی و تغییر آناتومی بدن عروسک، خیلی واقع گرا داستانش را به تصویر می کشد که این واقعگرایی هم در ساخت عروسک و هم در بازی دهندگی آن رعایت شده است و در نمایش این خود عروسک است که عملی واقعی یعنی تشریح جنازه یک عروسک دیگر را انجام می دهد.

صاحبی درباره دیگر ویژگی های نمایش بیان کرد: در نمایش «تصعید» قصه خاصی گفته نمی شود و تنها یک فرد در سکوت کاری را انجام می دهد و می رود. البته در نمایش از  نشانه هایی که از اسطوره های پس از مرگ در ایران، مصر و یونان وام گرفته شده است، استفاده می شود تا نمایش از جنبه های اسطوره ای نیز خالی نباشد اما تاکیدمان را روی این مساله نگذاشتیم و بیشتر از هر چیز داستان مردی را تعریف می کنیم که در حال انجام کاری است.

این کارگردان تئاتر در پایان صحبت هایش متذکر شد: این نمایش چهارمین نمایشی است که به صحنه می برم و در هر چهار کار، تنها یک کاراکتر را به تصویر کشیده ام و جهانی را که حول این شخصیت ها وجود دارد به نمایش گذاشته ام در حقیقت در این نمایش نیز تنهایی این فرد مد نظرم بوده است.

نمایش «تصعید» تا ۱۵ شهریور ماه ساعت ۱۸ به مدت ۴۵ دقیقه در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان خواهد بود.

در خلاصه داستان «تصعید» آمده است: شخصیت نمایش به دنبال یافتن چیزی درون بدن انسان است. در این روند یافتن، مواجه شخص با فضای پیرامون و تغییراتی که به واسطه اعمال او شکل می گیرد، فضای کلی داستان را می سازد.

«شب‌های دلتنگی» شنیدنی شد

«شب‌های دلتنگی» شنیدنی شد/ همکاری «مأوا» با مداحان شاخص

تعدادی از مداحان جوان و شناخته شده کشورمان همزمان با آغاز ایام عزادارای حضرت سید الشهدا(ع) در پروژه «شب‌های دلتنگی» مرکز موسیقی «مأوا» چند قطعه موسیقایی را تولید کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز موسیقی «مأوا» از مجموعه‌های فعال تولید آثار موسیقایی با محتوای انقلابی، مذهبی و اجتماعی، همزمان با فرا رسیدن ایام عزادارای محرم و صفر اقدام به تولید چند قطعه موسیقایی با نوای مداحان جوان و شناخته شده کشورمان در موضوعات مرتبط با سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش در واقعه عاشورا کرده است.

در این پروژه که قطعات آن با عنوان «شب‌های دلتنگی» در فضای مجازی و شبکه‌های مختلف رسانه ملی پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد، مداحانی چون مجید بنی‌فاطمه، نریمان پناهی، سید امیر حسینی، ابوذر بیوکافی و تعدادی دیگر قطعاتی را تولید کرده‌اند.

این در حالی است که همراه با این آثار صوتی نماهنگ‌هایی نیز تولید شده که در فواصل مختلف ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا برای مخاطبان ارائه می‌شود. در این میان «فصل عزا» اولین نوای محرمی سال ۹۸ مرکز موسیقی مأوا است که روز گذشته با صدای سید مجید بنی فاطمه در فضای مجازی منتشر شد.

محمدحسین پویان‌فر، سیدمجید بنی‌فاطمه، محمد کریمی، حنیف طاهری، امیر عباسی، ابوالفضل بختیاری دیگر ذاکرانی بودند که سال گذشته نیز آثاری را برای ایام عزاداری محرم و صفر منتشر کردند. این در حالی است که فضای موسیقایی آثار به شکلی طراحی شده که هر قطعه اختصاص به یک شهید کربلا یا موضوعی مرتبط به آن دارد.

حضور در عمود ۹۷۵ پیاده راه عزاداران اربعین حسینی نیز بخش دیگری فعالیت‌های مرکز «مأوا» در محرم و صفر امسال را تشکیل می‌دهد که طی این پروژه موضوع اجرای سرود – نمایش از عمده‌ترین فعالیت‌ها خواهد بود.

بر این اساس قرار است آثار مرتبط با این گونه هنری با زبان غیرفارسی پیش روی راه‌پیمایان اربعین قرار بگیرد و در این بازه زمانی توسط هنرمندان و گروه‌های سرود اجرا شود. این در حالی است که سال گذشته قطعاتی به زبان فارسی، عربی و ترکی برای مخاطبان تولید شده بود.

«داغ نهان» با ترانه‌ای از عبدالجبار کاکایی، آهنگسازی فرید سعادتمند، با صدای محمد اصفهانی، نماهنگ «سفیر آفتاب» به نویسندگی محمدرضا رضاییان و کارگردانی امیر عباس شیرانی، نماهنگ «خیر الاحباب» به کارگردانی مهدیار عقابی، نماهنگ «حاجت» با صدای مهدی یراحی و کارگردانی برادران بوشهری، نماهنگ «پیاده‌ها» با صدای رضا صادقی و کارگردانی برادران بوشهری، نماهنگ «طریق» با شعر محمد رسولی، صدای سید مجید بنی‌فاطمه و کارگردانی ابوذر حیدری، نماهنگ «با وفاوهب» با صدای شاهین جمشیدپور، نماهنگ «پای زخمی» با شعر محسن رضوانی و صدای حسین حقیقی، نماهنگ «رهسپار» با صدای نیما علامه و حسن خانچی، پروژه بازآفرینی نوحه‌های سنتی جنوب با عنوان «نینوا» با صدای جهان بخش کردی‌زاده (بخشو) و غلام کویتی پور، نماهنگ «رسم عشق» با صدای حاج مهدی سلحشور و با شعر سیدعلیرضا شفیعی و علی اکبر حائری، نماهنگ «حکایت ما» با صدای خواننده جوان کشورمان علی اکبر قلیچ و ترانه سرایی سعید پاشازاده، نماهنگ «عطر سیب» با صدای سیدمسافر خواننده افغانی زبان و با همراهی گروه همخوانی فاطمیون از جمله آثار عاشورایی مرکز موسیقی «مأوا» هستند که طی سال‌های اخیر پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

نرخ فیلمنامه‌نویسی برای یک سریال چقدر است؟

نرخ فیلمنامه‌نویسی برای یک سریال چقدر است؟/قسمتی ۱۰ تا ۳۰میلیون

یک نویسنده و تهیه‌کننده با اشاره به نرخ فیلمنامه‌نویسی در تلویزیون بیان کرد که این نرخ هنوز به نرخ مصوب کانون فیلمنامه‌نویسان نمی‌رسد و در سال ۹۸ برای هر قسمت ۱۰ میلیون تومان است.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش کانون فیلمنامه‌نویسان با انتشار نرخنامه‌ای، کف دستمزد نویسندگی هر قسمت از یک سریال برای تلویزیون را ۱۵ میلیون و در شبکه نمایش خانگی ۳۰ میلیون تومان اعلام کرد. این نرخنامه که در زمان انتشار هم واکنش‌هایی را به همراه داشت، به نظر می‌رسد هنوز با شرایط واقعی حاکم بر فعالیت فیلمنامه‌نویسان به خصوص در تلویزیون فاصله دارد و اجرایی نشده است.

حامد عنقا نویسنده و تهیه‌کننده مجموعه‌های تلویزیونی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این نرخنامه گفت: آنچه که در نگاه تلویزیون و حتی شبکه نمایش خانگی نسبت به دستمزد نویسندگان وجود دارد با این نرخ‌نامه منطبق نیست.

وی ادامه داد: شبکه نمایش خانگی مبتنی بر عرضه و تقاضاست و به همین دلیل کمی نرخ‌ها بالاتر است همانطور که در تلویزیون عده‌ای از فیلمنامه‌نویسان مستثنا هستند. تلویزیون تا سال گذشته سقف برآوردی را در سطح دستمزدها برای فیلمنامه‌نویس در نظر می‌گرفت که به شکل عادی هر قسمت هشت میلیون تومان بود و این هشت میلیون سقف دستمزدها بود و این میزان به شکل خالص در اختیار فیلمنامه‌نویس قرار نمی‌گرفت و اگر کار به مشاور یا ناظر کیفی نیاز داشت، از این مبلغ کسر می‌شد.

فراز و فرود نرخ فیلمنامه‌نویسی در تلویزیون

تهیه‌کننده «بر سر دوراهی» تصریح کرد: نویسنده‌ای که از نظر تلویزیون اهمیت داشته باشد با همین هشت میلیون تومان برایش برآورد انجام می‌شد اما برخی از فیلمنامه‌نویسان (که البته فقط درباره سه یا چهار نفر حرف می‌زنم) که خودم جزو آن‌ها نیستم به جهت اهمیتی که برای شبکه یا تهیه‌کننده دارند، کاری به برآورد تلویزیون ندارند و رقمی را با تهیه‌کننده فیکس می‌کنند. به طور مثال ما پروژه‌ای داریم که پنج سال پیش دستمزد نویسنده برای هر قسمت آن ۲۲ میلیون تومان بوده است.

این نویسنده و تهیه‌کننده درباره اینکه تصویب یک سریال در شبکه یا سیمافیلم موجب این تفاوت خواهد شد یا خیر؟ بیان کرد: همه در یک شورا در سیمافیلم برآورد می‌شود و وحدت رویه وجود دارد و تهیه‌کننده‌ای که برای فیلمنامه‌نویسی دستمزد بیشتری قائل می‌شود، این مابه‌التفاوت با نرخ سیمافیلم را از کد دستمزد تهیه‌کنندگی خود یا از جای دیگر تامین می‌کند. البته در این میان پروژه‌هایی که اصطلاحاً می‌گوییم الف ویژه و الف فاخر طبیعتا از این نرخ دستمزدها فراتر هستند.

وی در بخش دیگر به نرخ دستمزد فیلمنامه‌نویس‌ها در شبکه نمایش خانگی اشاره و اضافه کرد: در شبکه نمایش خانگی شرایط فرق می‌کند. تهیه‌کننده‌ای روی یک قصه سرمایه‌گذاری می‌کند و قیمتی که در دستمزدهای نویسندگی در شبکه نمایش خانگی وجود دارد، تقریبا هیچ ربطی به تلویزیون ندارد و طبیعتا سطح دستمزدها خیلی بالاتر است حتی از نرخی که کانون فیلمنامه‌نویسان نیز تعیین کرده، بالاتر است.

نویسنده «هیولا» باید بیشتر از نرخ فیلمنامه‌نویسی بگیرد

نویسنده «پدر» با اشاره به سریال‌هایی مثل «هیولا» عنوان کرد: قطعا افرادی مثل پیمان قاسم‌خانی و امیر برادران برای سریالی مثل «هیولا» بیشتر از قسمتی ۳۰ میلیون گرفته‌اند که البته باید هم بیشتر بگیرند، چون چند ده میلیارد تومان براساس ایده آنها سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی با اشاره به نرخ‌هایی که توسط انجمن‌های صنفی تعیین می‌شود، اظهار کرد: کانون صدابرداران یا دیگر انجمن‌ها هم از این نرخ‌ها برای اعضای‌شان اعلام می‌کنند ولی لزوما اینگونه نیست که ضمانت اجرایی داشته باشد و بیشتر یک نظر مشورتی به اعضای صنف خودشان است.

تهیه‌کننده سریال «آقازاده» اضافه کرد: فیلمنامه‌نویسی که چند سال است کار نکرده، به قیمت‌هایی کمتر از این نرخ‌ها هم راضی می‌شود و قرارداد را امضا می‌کند، اگر امضا نکند کانون فیلمنامه‌نویسان ما مثل انجمن‌های آمریکایی عمل  می‌کند؟ کسی مشکلات معیشتی او را حل می‌کند؟

نرخ فیلمنامه‌نویسی در تلویزیون قسمتی ۱۰ میلیون است

وی درباره نرخنامه نویسندگی در تلویزیون نیز اظهار کرد: رقم نگارش فیلمنامه در سال ۹۸ در حال تعدیل است ولی باز هم با این نرخنامه تفاوت دارد و شاید اکنون روی ۱۰ میلیون رسیده است.

عنقا با اشاره به اینکه هنوز این دستمزدها نسبت به بازیگران چندین برابر پایین‌تر است، گفت: متاسفانه دستمزدی که یک بازیگر درجه سه، در یک سریال شبکه نمایش خانگی طلب می‌کند حتما ۱۰ برابر یک نویسنده است. به ویژه برای نویسنده‌ای که هیچ شغل دیگری ندارد و باید خرج زندگی و همسر و بچه را بدهد. به هر حال موفقیت یک اثر به واسطه کار او و فیلمنامه است که ضامن بقا و اعتلای کار می‌شود و نرخ دستمزد برای فیلمنامه‌نویس هرچقدر هم باشد باز هم کم است.

جشنواره تلوراید شروع شد

جشنواره تلوراید شروع شد/ یک مدعی دیگر اسکار دیده شد

با شروع جشنواره تلوراید که آغازگر فصل رقابت‌های سینمایی در آمریکا است، فیلم «فورد در برابر فراری» برای نخستین بار در این جشنواره به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، اولین اکران جهانی فیلم «فورد در برابر فراری» دیروز در جشنواره فیلم فلوراید ۲۰۱۹ انجام شد.

با توجه به واکنش مخاطبان با دیدن این فیلم، باید گفت فیلم جیمز منگولد نیز یکی از مدعیان اسکار امسال خواهد بود.

استقبال از این فیلم بسیار بالا بود و سینمای ورنر هرتسوگ با گنجایش ۶۵۰ صندلی، کاملا پر شده بود. در طول نمایش فیلم برخی از تماشاگران چشم‌های خود را بر روی برخی از سکانس‌های خیلی دراماتیک این فیلم که با تمرکز بر مسابقات اتومبیل‌رانی ساخته شده، بسته بودند.

بازیگران این فیلم کریستین بیل و مت دیمون در نقش دو شخصیت مشهور تاریخ اتومبیل‌رانی بازی کرده‌اند. دیمون نقش کارول شلبی را بازی کرده که راننده آمریکایی مشهوری است که توسط فورد استخدام شده تا ماشینی بسازد که فراری را در رقابت تاریخی لومانس در سال ۱۹۶۶ در فرانسه شکست دهد. بیل نیز در نقش کن مایلز بازی کرده که راننده افسانه‌ای بریتانیایی است که شلبی اصرار دارد تا او راننده سوپر ماشین فورد باشد.

این فیلم ۱۵۲ دقیقه‌ای اولین اکرانش را دیروز (جمعه) ۳۰ آگوست تجربه کرد و قرار است از ۱۵ نوامبر در سینماهای آمریکا راهی پرده‌های نقره‌ای شود.

چهل و ششمین جشنواره فیلم تلوراید که از معتبرترین رویدادهای سینمایی جهان و آغازگر رقابت اسکار در آمریکاست، از ۳۰ آگوست تا ۲ سپتامبر(۸ تا ۱۱ شهریور) در آمریکا برگزار می‌شود.

فیلم مستند «کودتا ۳۲» ساخته تقی امیرانی مستندساز ایرانی مقیم بریتانیا محصول مشترک ایران/انگلستان/آمریکا در این رویداد به نمایش در خواهد آمد. فیلم کوتاه «مانیکور» ساخته آرمان فیاض نیز در بخش فیلم کوتاه جشنواره نمایش داده می‌شود.

تیزر رسمی «جوکر» خواکین فینیکس منتشر شد

تیزر رسمی «جوکر» خواکین فینیکس منتشر شد

وارنر برادرز هم‌زمان با شروع جشنواره فیلم ونیز، تیزر رسمی فیلم «جوکر» را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌ان، در حالی که تیزری کوتاه از «جوکر» قبلا در ماه آوریل منتشر شده بود، دیروز هم‌زمان با شروع جشنواره فیلم ونیز تیزر رسمی فیلم «جوکر» با بازی خواکین فینیکیس منتشر شد.

این فیلم از دنیای دی‌سی خواکین فینیکس را در نقش آرتور؛ کمدینی نشان می‌دهد که سال ۱۹۸۱ در گاتهام سیتی زندگی می‌کند و تلاش دارد از مادرش (با بازی فرانسس کوتروز) در آپارتمانی ویران مراقبت کند؛ اما با طرد شدن از جامعه او به دنیای جنایت روی می‌آورد.

«جوکر» ساخته تاد فلیپس با اقتباس از کتاب‌های کمیک ساخته شده و امسال در سه جشنواره بزرگ سینمایی پاییز اکران می‌شود.

این تریلر با فینیکس در یک اتوبوس شروع می‌شود که او با کودکی روبرو شده و بازی می‌کند و بعد فصل درمانی جوکر شروع می‌شود. فینیکس به تراپیست خود می‌گوید: تو گوش نمی‌کنی. فقط هر هفته همان سوال‌ها را تکرار می کنی: شغلت چطور است، آیا افکار منفی داری؟ خب همه افکار منفی دارند.

بازی فینیکس در قالب شخصیت «جوکر» او را به یکی از شانس‌های اصلی دریافت اسکار ۲۰۲۰ بدل کرده است.

رابرت دنیرو در این فیلم در نقش مجری شوی شبانه و زازی بیتس بازیگر سریال «آتلانتا» و «ددپول» در نقش محبوب آرتور بازی کرده‌اند.

«جوکر» علاوه بر ونیز در جشنواره‌های فیلم تورنتو و نیویورک هم اکران خواهد شد.

تاد فیلیپس گفته است این فیلم بیرون از جهان لایو اکشن دی‌سی می‌گذرد و به تماشاگران این امکان را می‌دهد تا وارد درون داستان آرتور فلیک شوند تا بیشتر از فیلم‌هایی چون «شوالیه تاریکی» با این شخصیت آشنا شوند.

این در حالی است که هیث لجر اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را برای بازی در فیلم «شوالیه‌ تاریکی» به کارگردانی کریستوفر نولان دریافت کرد.

فیلمنامه «جوکر» توسط فیلیپس و اسکات سیلور نوشته شده است.

برادران وارنر «جوکر» را ۴ اکتبر در آمریکا اکران می‌کند.

کیخسرو خروش نماد فرهیختگی ایران است

کیخسرو خروش نماد فرهیختگی ایران است/ افشای راز کلام عاشقانه استاد

احمد مسجدجامعی، کیخسرو خروش را نماد فرهیختگی ایرانیان دانست و بیان کرد استاد خروش، خط و خوشنویسی را در اوج خودش به جامعه ایرانی و جهانی عرضه کرده و در حوزه نقاشی نیز از بزرگان است.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نکوداشت کیخسرو خروش به پاس یک عمر آفرینش هنری و اعتلای هنر ایران عصر چهارشنبه ۶ شهریورماه در موزه خوشنویسی برگزار شد.

در این مراسم نکوداشت، علاوه بر کیخسرو خروش نقاش و خوشنویس پیشکسوت، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، حبیب‌الله صادقی نقاش پیشکسوت، عباس اخوین، احمد میرخانی، محمد سلحشور، احد ترابی، احمد شیخانی، جواد بختیاری، عنایت‌الله نوری، حجت‌الاسلام شاهمرادی، حجت‌الاسلام اشراقی نوه امام خمینی (ره) نیز حضور داشتند.

هومن یوسفدهی مدیر موزه خوشنویسی در ابتدای این مراسم با سخنانی شعرگونه گفت: خوشنویسان و نقاشان به روشنی و شیرینی عواطف، احساسات و امیال ایرانیان را ثبت کردند، بنابراین این هنرمندان جایگاه ویژه‌ای بین ما دارند و ایران و ایرانی همیشه وظیفه خود می‌داند که از آنها تجلیل کند.

حبیب‌الله صادقی نیز در سخنانی با بیان برخی تجربیاتی که در محضر استاد خروش کسب کرده است، به شکل‌گیری جریانات اجتماعی و سیاسی مختلف در هنر که سبب شکل‌گیری جریان روشنفکری هنر شد، اشاره کرد.
وی همچنین به ابعاد شخصیتی و تکنیک‌های کیخسرو خروش در نقاشی اشاره کرد که یگانه است.
صادقی در پایان، یکی از دغدغه‌های چندین ساله‌ خود را خوشنویسی دانست و اظهار امیدواری کرد که فرصتی فراهم شود تا آثار تصویری کیخسرو خروش منتشر شود.

در ادامه، فیلمی پخش شد که در آن با عباس اخوین، علی‌اکبر صادقی، محمد احصایی، محمدحسین عطارچیان و جلیل رسولی درباره کار و شخصیت کیخسرو خروش صحبت کردند.

عنایت‌الله نوری نقاش پیشکسوت در ادامه مراسم پشت تریبون حاضر شد و با احترام به اساتید پیشکسوت هنری و شهدا، گفت: گفتگو اینجا و در محضر اساتید خیلی سخت است اما من از بعد معرفت انسانی به استاد خروش نگاه می‌کنم؛ او در حد کافی رنگ‌شناس، سنگ‌شناس و … است. هیچگاه سنگ در دستش ندارد که به شیشه روح انسان‌ها بزند. خط تنها پدیده هنری است که شرافت نشستن بر پرده خانه خدا را پیدا کرده است و از خوش‌اقبالی ماست که خوشنویسی در ایران جایگاه دارد.

وی بیان کرد: استاد خروش مربیان بزرگی داشته اما ذات خوب، بهترین استاد او بوده، به قدری که تبدیل به مربا شده است. او توانسته با سپاه عشق، نفرت و بدبینی را از وجودش بیرون کند به همین دلیل کلامش عاشقانه است و هنرش بر دل می‌نشیند. چه کسی گفته رامبراند و امثالهم بهتر از خروش کار کرده‌اند؛ من در موزه متروپلیتن، پرتره‌ای از رامبراند را دیدم اما با پرتره‌های استاد خروش از امام خمینی (ره) خیلی فاصله داشت.

نوری تاکید کرد: استاد خروش برگی از تاریخ هنر ایران است که همیشه خواهد ماند اما ما همیشه بیگانه‌پرستی می‌کنیم.

وی در توصیف شخصیت خروش بیان کرد: اخلاق استاد خروش نیز مثل حریر، نرم است و هیچگاه کلام تلخی به کسی نگفته است و همیشه از شنیدن کلام تلخ نیز دوری می‌کند. افتخار می‌کنم هموطن استاد هستم.

این هنرمند نقاش گفت: آرزو دارم شخص سرمایه‌گذاری بیاید و به جای برج ساختن، کار هنرمندان برجسته را در قالب کتاب منتشر می‌کرد تا فرهنگ‌مان را به دنیا نشان دهیم.

در ادامه، حجت‌الاسلام شاهمرادی پیام سیدحسن خمینی را قرائت کرد. وی همچنین اعلام کرد که سیدحسن خمینی، دیوان امام خمینی (ره) را به استاد کیخسرو خروش تقدیم کرد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران نیز گفت: اخیرا یکی از کسانی که همیشه از پایان ایران سخن گفته، دیدم از ایران باعظمت و فرهیخته سخن گفته است. آنچه که همه را مجبور می‌کند به عظمت ایران تن دهند، همان روح ایرانی است که با ادب و فرهنگ عجین شده است و از نمونه آن نیز خط و آواز و نقاشی است و مزیت نسبی ایران در همین موضوع است و باعث شده همه نسبت به آن تعظیم کنند.

وی، کیخسرو خروش را نماد فرهیختگی ایرانیان دانست و تاکید کرد: استاد خروش، کسی است که خط و خوشنویسی را در اوج خودش به جامعه ایرانی و جهانی عرضه کرده و ادب و اخلاق را به معرض نمایش گذاشته است و در حوزه نقاشی نیز از بزرگان است. استاد شجریان نیز از افرادی است که دستی در خوشنویسی دارد و حوزه‌های دیگر هنری نیز افرادی نظیر شجریان هستند اما در رتبه بالا کسی را مانند استاد خروش نداریم.

مسجدجامعی گفت: استاد خروش در عین اینکه به خط و نقاشی مسلط است و به مبانی آنها احاطه کامل دارد اما قوانین آنها را رعایت می‌کند و در جایگاه یک خوشنویس و نقاش ممتاز قرار دارد و حریم‌ها را از هم جدا می‌کند. این دو را در هم نیامیخته و این کار، به واقع پاسداری از هنر کهن ایرانی است.

وی در پایان از کسانی که با صفا و صمیمت در این مراسم حضور پیدا کردند، تشکر کرد.

احمد شیخانی خوشنویس نیز در این مراسم درباره ویژگی کتابت استاد کیخسرو خروش صحبت و به کم‌لطفی‌هایی که امروز نسبت به اساتید بزرگی چون کیخسرو خروش می‌شود انتقاد کرد.

در پایان مراسم، از استاد کیخسرو خروش هنرمند نقاش و خوشنویس پیشکسوت تجلیل شد.

به گزارش مهر، کیخسرو خروش هنرمند پیشکسوت نقاش و خوشنویس است؛ وی اولین فارغ‌التحصیل انجمن خوشنویسان ایران است. کتاب حافظ او که در سال ۱۳۶۰ منتشر شد، معروف‌ترین اثر او در هنر خوشنویسی به حساب می‌آید. او همچنین در نقاشی پرتره و طبیعت چیره‌دست است؛ خروش، اولین هنرمند نقاشی است که پرتره امام خمینی (ره) را خلق کرده است.

حق ما جایزه واقعی بودنه جایزه دبیر

حق ما جایزه واقعی بودنه جایزه دبیر/«پادشاه لخت سینما»را رسواکردیم

حامد بامروت‌نژاد تهیه‌کننده فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» درباره گلایه‌های خود و حواشی حضور این فیلم در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر– گروه هنر- محمد صابری: پرونده برگزاری جشنواره سی‌ودوم فیلم کودک و نوجوان در حالی شب گذشته در اصفهان بسته و منتخبان این رویداد معرفی شد که به نظر می‌رسد حواشی یکی از فیلم‌های جنجالی این دوره کماکان ادامه دارد؛ فیلم «منطقه پرواز ممنوع» که به استناد آمار ثبت‌شده در دبیرخانه بیشتر سئانس فوق‌العاده را در طول برگزاری این رویداد از آن خود کرده و همزمان گلایه‌های تهیه‌کننده و خبرسازی طیف مخالف فیلم، حاشیه‌هایی را در فضای رسانه‌ای به نام این فیلم ثبت کرده است.

فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» هر چند شب گذشته دوشنبه ۴ شهریورماه در آیین اختتامیه سی‌ودومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، توانست پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان و نیز جایزه ویژه دبیر جشنواره به‌عنوان در حوزه «رونق اکران و ترغیب مخاطبان» را کسب کند اما حامد بامروت‌نژاد تهیه‌کننده آن نسبت به کیفیت حضور فیلمش در جشنواره گله‌مند است و بخشی از این گلایه را هنگام دریافت جایزه ویژه دبیر روی سن اختتامیه نیز به نمایش گذاشت.

در استمرار حواشی نمایش فیلم در طول برگزاری جشنواره وقتی بامروت‌نژاد در مقام تهیه‌کننده، پشت تریبون اختتامیه قرار گرفت و گفت «حرف‌های زیادی برای گفتن دارم» خیلی‌ها گوش تیز کردند تا حرف‌های جنجالی از او بشنوند اما او به چند جمله کوتاه و کنایه‌آمیز قناعت کرد؛ پس از اتمام اختتامیه فرصتی دست داد تا درباره همه حواشی حضور «منطقه پرواز ممنوع» در این دوره از جشنواره گفتگویی صریح با تهیه‌کننده‌اش داشته باشیم و طبیعتا بهترین آغاز برای گفتگو همین سخنان بامروت‌نژاد در آیین اختتامیه بود.

ماحصل گفتگوی صریح خبرگزاری مهر با تهیه‌کننده فیلم «منطقه پرواز ممنوع» را که ساعتی پس از برگزاری آیین اختتامیه انجام شد، در ادامه می‌خوانید؛

* در مراسم اختتامیه وقتی پشت تریبون قرار گرفتید اعلام کردید که حرف‌های زیادی دارید اما چند جمله کوتاه بیشتر نگفتید؛ چه شد که از طرح کردن حرف‌هایتان کوتاه آمدید و آیا دچار محافظه‌کاری و خودسانسوری شدید؟

نه واقعاً محافظه‌کاری نکردم و به جای آنکه حرفم را صریح بگویم، از این طرف، به‌صورت کنایه حرفم را مطرح کردم. به جای آنکه بگویم چرا جشنواره چنان، گفتم سپاس که اجازه دادید مردم فیلم ما را ببینند و قضاوت واقعی داشته باشند…

* اگر بخواهید حرف‌تان را صریح بگویید، منظورتان چه بود؟

نکته‌ام این بود که جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان از ابتدا به‌عنوان جشنواره کودک و خانواده شناخته و معرفی شده است. تفاوت این رویداد با جشنواره فجر همین است که آنجا فقط رسانه‌ها، منتقدان و اهل فن حضور دارند و مردم عادی کمتر با آن درگیر می‌شوند اما در اصفهان ویژگی جشنواره کودک این است که کل شهر درگیر آن می‌شوند. سوالم از آقای تابش به‌عنوان دبیر جشنواره این بود که چقدر باید فاصله باشد میان داوری جشنواره و نظر و سلیقه خانواده‌ها؟

در این جشنواره، کجا و به‌ چه صورت نظر مخاطبان عادی و خانواده‌ها ثبت و ضبط می‌شود؟ به‌جز ۳۰ داور نوجوان که آن‌ها هم انتخاب‌شان سازوکار خاص خود را دارد،‌ باقی مردم کجا نظر می‌دهند؟اساساً در این جشنواره، کجا و به‌ چه صورت نظر مخاطبان عادی و خانواده‌ها ثبت و ضبط می‌شود؟ به‌جز ۳۰ داور نوجوان که آن‌ها هم انتخاب‌شان سازوکار خاص خود را دارد،‌ باقی مردم کجا نظر می‌دهند؟ اتفاقاً این جشنواره نیاز به جایزه مردمی دارد…

* چیزی شبیه سیمرغ بهترین فیلم از نگاه مخاطب که در فجر اهدا می‌شود؟

بله. اتفاقا جای چنین جایزه‌ای در جشنواره اصفهان است. فارغ از این،‌ آیا مشخص نیست کدام فیلم در جشنواره پرمخاطب بوده است؟ حرف من این است در شرایطی که فیلم‌ها بدون هیچ برنامه‌ای در جشنواره اکران می‌شوند و غالبا هم هیچ یک از عوامل فیلم‌ها خودشان را به جشنواره نمی‌رسانند، من از روز اول و دو ساعت پیش از اکران فیلمم، کار تبلیغاتی طراحی کردم.

در تمام سئانس‌های نمایش فیلم، اجرای سرود در نظر گرفتیم و به تعبیری کمپین تبلیغاتی داشتیم.  به جز سینمای ساحل که جشنواره اجازه نداد و گفتند سینمای مخصوص رسانه‌ها است، ما در تمام سینمای دیگر پس از پایان فیلم هم اجرای سرود داشتیم.

* اتفاقا همین کمپین پروپیمان و غیرمعمولی که فیلم «منطقه پرواز ممنوع» داشت باعث ایجاد شائبه‌هایی شد و برخی از کانال‌های فضای مجازی آن را مصداق ریخت‌وپاش برای یک فیلم خاص در جشنواره کودک دانستند. توزیع بسته‌های تبلیغاتی، حضور نوجوانانی که تیشرت متحدالشکل با نشان فیلم را به تن داشتند و مواردی از این دست فکر نمی‌کنید کمی بیش از حد معمول هزینه تبلیغاتی یک فیلم آن هم نه در بازه اکران که به بهانه حضور در جشنواره بود؟

چنین واکنش‌هایی برایم عجیب بود. در یکی از سینماها که فیلم ما اکران داشت، مسئول سینما آمد پیشنهاد داد که ما گروه سرودمان را به‌گونه‌ای در پیاده‌رو بچینیم که راه بسته شود و به‌واسطه شلوغی مردم کنجکاو شوند و به سالن بیایند. او می‌گفت این کاری است که جشنواره موظف است انجام دهد.باید سروصدا به راه بیندازیم تا فیلم‌ها دیده شود.

لباس‌هایی که به آن اشاره کردید مگر کلاً چند دست بود؟ سرجمع ۲۰ دست تیشرت با لوگوی فیلم آماده کردیم که هزینه هر کدامشان زیر ۲۰ هزار تومان بود. مجموع هزینه‌ای که برای تبلیغ فیلم در ایام این جشنواره داشتیم، به یک میلیون تومان هم نمی‌رسدنکته من دقیقاً همین است و از جهت اجرایی به جشنواره نقد دارد. کار جشنواره و روابط‌ عمومی آن باید تسهیل فرآیند عرضه و تبلیغات فیلم‌ها کودک باشد. این عجیب است که به من ایراد می‌گیرند در حالی که مرسوم و قاعده باید این باشد…

* به تعبیری قائل به این نیستید که برای تبلیغ فیلم‌تان ریخت و پاشی صورت گرفته و آن را یک ایده تبلیغاتی معمول می‌دانید؟

بله. اصلاً مگر هزینه این کارها چقدر می‌شود؛ بیایید حساب کنیم. خلاقیت در تبلیغات به معنای ریخت و پاش نیست. من بروشوری طراحی کردم که روی کاغذ A۴ بود و اگر می‌خواستم همان را روی کاغذ و فرم معمول بروشورهای تبلیغاتی بزنم، هزینه‌اش حداقل دو برابر می‌شد. گروه سرودی که من آورده‌ام هزینه‌ای بابتش پرداخت نشده، گروه سرود یک مسجد بود که از خدای‌شان بود در کار تبلیغات این فیلم همراه ما باشند.

لباس‌هایی که به آن اشاره کردید مگر کلاً چند دست بود؟ سرجمع ۲۰ دست تیشرت با لوگوی فیلم آماده کردیم که هزینه هر کدامشان زیر ۲۰ هزار تومان بود. مجموع هزینه‌ای که برای تبلیغ فیلم در ایام این جشنواره داشتیم، به یک میلیون تومان هم نمی‌رسد. اما در نشست خبری فیلم آقای درستکار به‌عنوان منتقد به‌گونه‌ای سوال ساده یک نوجوان را می‌چرخاند  و تغییر می‌دهد که گویی ما از جایی پول گرفته‌ایم تا کاری انجام دهیم!

نشست رسانه‌ای حاشیه‌ساز «منطقه پرواز ممنوع» در جشنواره فیلم کودک

مسئله من همین است که چرا در یک نشست حکومتی، در یک جشنواره حکومتی، کارشناس همین جشنواره حکومتی باید چنین نگاهی داشته باشد؟ اینکه بگوید شما که فیلمی با این مضامین ساخته‌اید از کجا پول گرفته‌اید!‌ به‌نوعی من در جشنواره حکومتی دارم به چیزی متهم می‌شوم که شخصاً به آن افتخار می‌کنم.

* پس الزاماً پرسش از منبع تأمین مالی فیلم خود را توهین نمی‌دانید بلکه مدل و ادبیات طرح سوال برای‌تان برخورنده بود.

بله. چنین سوالی یک جواب ساده دارد و آن اینکه انتهای تیتراژ فیلم مثل همه فیلم‌های دیگر آمده که پولش از کجا تأمین شده و صراحتاً‌ نام مدرسه سینمایی عمار درج شده است. این که دیگر سوال ندارد! اما طرح کنایی این سوال به نظرم توهین‌آمیز می‌شود. به همین دلیل هم خطاب به آقای درستکار گفتم اگر برای پول فیلم را ساخته بودم، اینگونه پای تبلیغ آن تا کف خیابان نمی‌ایستادم. اتفاقاً من کار طبیعی را می‌کنم و سوالم از کسانی است که این کارها را برای فیلمشان نمی‌کنند!‌ آن‌ها پول از کجا آورده‌اند که نگران فروش و دیده شدن آثارشان نیستند؟!

* ما به ازای این تلاش‌ها هم بود که دبیر جشنواره یکی از سه جایزه ویژه خود را با توجه به رویکرد «رونق اکران و ترغیب مخاطبان» به فیلم شما اهدا کرد. پس جشنواره متوجه این تلاش‌ها بوده است؛‌ از چه چیزی گله‌مند هستید؟

من منتقد سازوکار جشنواره هستم. کمااینکه تا مراسم اختتامیه هم حاضر نشدند رسما اعلام کنند «منطقه پرواز ممنوع» بیشترین مخاطب را در طول برگزاری جشنواره داشته است! اتفاقا هم با حبیب ایل‌بیگی و هم با علیرضا تابش دبیر جشنواره شرط کرده بودم که جایزه ویژه دبیر را نمی‌خواهیم و جایزه واقعی می‌خواهیم، چه اینکه فیلم من شایستگی‌های واقعی داشته است. باید اعلام می‌شد که فیلم من پرمخاطب‌ترین فیلم  بوده است. در جشنواره‌ای که فیلم‌ها به زحمت به یک سئانس فوق‌العاده می‌رسیدند، فیلم ما حداقل ۸ سئانس فوق‌العاده تنها در اصفهان داشت.

* یعنی توقع دارید جشنواره جایزه‌ای تحت عنوان «پرمخاطب‌ترین فیلم» داشته باشد و به فیلم شما اهدا کند؟

نه، نقدم این است که واکنش و رضایت مخاطبان از فیلم‌ها کجا ثبت می‌شود؟ چگونه می‌توانید در جریان موضع مخاطب قرار بگیرید؟ این یک بخش انتقادات من است. کار روابط‌عمومی اطلاع‌رسانی درباره آثار حاضر در جشنواره است. حس من از همان روز اول این بود که جشنواره نسبت به «منطقه پرواز ممنوع» نگاه یک غریبه را دارد! گویی فیلم ما هووی جشنواره بود!  از روز اول هم حرف من این بود که من دارم با فیلمم ویترین رویداد شما را گرم می‌کنم، چرا باید در هر مرحله این میزان دست‌انداز پیش رویم باشد!

* مستند به چه دلایلی می‌گویید فیلم‌تان در جشنواره غریبه بود!؟

نشست خبری فیلم…

* پس مشخصاً حواشی نشست خبری شما را گله‌مند کرده است چون علی‌الظاهر و مستند به اخبار موجود در سایت و کانال رسمی جشنواره اطلاع‌رسانی درباره همه فیلم‌ها کاملاً مساوی و یکسان بوده است.

آفرین. اتفاقاً نقد من به همین عدالت کمونیستی است! حرف من همین است که هم برای فیلمی که ۱۴ سئانس فوق‌العاده داشته یک خبر می‌رویم و هم برای فیلمی که به زور یک سئانس را پر کرده است! چرا باید چنین عدالت کمونیستی‌ای حاکم باشد. فیلم من ۱۴ سئانس فوق‌العاده داشت، حتی حاضر نشدند خبرش را اعلام کنند.

هادی حجازی‌فر تنها کسی بود که بدون هیچ تردید ایفای نقش یک مدافع حرم را پذیرفت. بالاخره جنس فیلم به گونه‌ای است که می‌دانید برای خیلی از بازیگران حضور در آن سنگین است. به خصوص آن سکانس طلایی رجزخوانی برای صهیونیست‌ها که هنوز هم برخی می‌گویند چگونه او حاضر شد این سکانس را بازی کند و چقدر هم خوب استاین همه اتفاق ویژه که رقم خورد مگر از سر رانت بود؟ وقتی سرود تبلیغاتی برای فیلمم برگزار می‌کنم،‌ این راه درست تبلیغات است. اتفاقا حرفم این است اگر سراغ رانت بخواهیم بگردیم باید سراغ کسی برویم که اصلاً کار تبلیغاتی برای فیلمش نمی‌کند. من که آنقدر احساس نیاز به فروش و دیده شدن دارم، همه عوامل فیلمم را به کار گرفته‌ام. کسی که با چنین هزینه‌ای فیلم ساخته و نگران بازگشتش نیست، مشکوک به رانت است…

* چقدر هزینه ساخت «منطقه پرواز ممنوع» شده است؟

تقریباً یک و نیم میلیارد تومان.

* کنایه‌ای به فیلم‌هایی داشتید که عوامل اصلی‌شان پای کار تبلیغات‌شان نیستند و از حضور بازیگران نوجوان فیلم خودتان برای اکران فیلم گفتید. هم در جشنواره جهانی فجر و هم در این جشنواره جای خالی هادی حجازی‌فر در کنار گروه شما شائبه‌هایی را مبنی‌بر ایجاد اختلاف و حتی پشیمانی این بازیگر مطرح بابت حضور در این فیلم به همراه داشته است. درباره این غیبت توضیح می‌دهید؟

بگذارید از ابتدا بگویم؛ هادی حجازی‌فر اولین گزینه ما برای ایفای این نقش بود. آن زمان به‌دلیل همزمانی با فیلم «ماجرای نیمروز» و تمرین در فیلم «قصر شیرین» رضا میرکریمی، وقتش بسیار محدود بود، اما فیلمنامه را خواند، مذاکره هم کرد اما گفت به دلیل تداخل شاید زمان مناسب همکاری نداشته باشد. بعدها ولی آخرین گزینه ما هم شد. ضبط «ماجرای نیمروز» با تأخیر شد و حضورش در «قصر شیرین» هم با انتخاب حامد بهداد، منتقی شد. به همین دلیل وقت هادی حجازی‌فر آزاد شد و به کار ما پیوست. پس به معنای واقعی گزینه اول و آخر ما برای این نقش هادی حجازی‌فر بود.

جالب است بدانید تنها بازیگری هم بود که بدون هیچ ان‌قلت و تردیدی فیلمنامه را دوست داشت و گفت پای کار هستم. بعد از ساخت فیلم اما هم در زمان جشنواره جهانی و همین این روزها که در جشنواره کودک حضور داشتیم،‌ مشغول نقش‌آفرینی در فیلم‌های دیگر است. همین الان که با هم صحبت می‌کنیم او در خوی مشغول بازی در فیلم تازه خانم نیکی کریمی است. اتفاقاً علاقمند بود بیاید و تماس هم با گروه گرفت اما به دلیل آفیش کار دیگر نتوانست همراه ما باشد.

هادی حجازی‌فر در «منطقه پرواز ممنوع»

* تعمداً این سوال را طرح کردم که پاسخ این ابهام که برخی گفتند او از حضور در این فیلم پشیمان شده است را هم داده باشید…

تأکید می‌کنم هادی تنها کسی بود که بدون هیچ تردیدی حضور در فیلم را پذیرفت. بالاخره جنس فیلم به گونه‌ای است که می‌دانید برای خیلی از بازیگران حضور در آن سنگین است. به خصوص آن سکانس طلایی پایانی فیلم که هنوز هم برخی می‌گویند چگونه او حاضر شد این سکانس را بازی کند و چقدر هم خوب است…

فیلم ما توانسته است پادشاه لخت سینمای ایران را رسوا کند؛ تا پیش از این زمانی که کسی می‌خواست سراغ سوژه‌هایی مانند مدافعان حرم برود، همه در سینما می‌گفتند «شعاری» می‌شود و اگر بسازی هم «مخاطب» نخواهد داشت. ما با «منطقه پرواز ممنوع» ثابت کردیم درباره چنین سوژه‌ای هم می‌توان فیلم غیرشعاری ساخت و هم می‌تواند مخاطب داشته باشد* اشاره به سکانس رجزخانی برای صهیونیست‌ها آن هم در مرز سرزمین‌های اشغالی دارید…

دقیقا. همان رجزخانی خاص و جان‌دار یک مدافع حرم که به بهترین شکل هادی آن را اجرا کرد.

* در نشست خبری فیلم گفتید در سینمای ایران نمی‌توانید بدون سانسور سراغ زندگی یک مدافع حرم بروید، کمی بیشتر در این باره توضیح می‌دهید؟

وقتی می‌گوییم سینمای ایران منظورمان چیست؟ از همین ماهایی صحبت می‌کنیم که داریم فیلم می‌سازیم. من معتقدم فیلم ما توانسته است پادشاه لخت سینمای ایران را رسوا کند!‌ چرا؟ برای اینکه تا پیش از این زمانی که کسی می‌خواست سراغ سوژه‌هایی مانند مدافعان حرم برود، همه در سینما می‌گفتند «شعاری» می‌شود و اگر بسازی هم «مخاطب» نخواهد داشت.

ما با «منطقه پرواز ممنوع» ثابت کردیم درباره چنین سوژه‌ای هم می‌توان فیلم غیرشعاری ساخت و هم می‌تواند مخاطب داشته باشد. این یعنی مشکل جای دیگری و پادشاه لخت سینما آدرس اشتباه می‌دهد که شعاری بودن و مخاطب نداشتن را بهانه می‌کند!

ما معتقدیم زمانی یک کار شعاری می‌شود که به اندازه محتوا، فرم ندارد. شاید عده‌ای درباره یک موضوع عرضه ساخت فیلم خوب غیرشعاری نداشته باشند اما این دلیل نمی‌شود همه فیلم‌ها درباره یک موضوع شعاری باشد. می‌گویند درباره «انسانیت» فیلم بسازی شعاری نیست اما درباره «مدافع حرم» شعاری می‌شود!

حرفی که در نشست خبری مطرح کردم از این باب بود که وقتی من می‌خواهم تصویر یک رزمنده مدافع حرم در سینما نشان دهم، اگر بخواهم عین زندگی او را به تصویر دربیاورم باید همه اجزای آن را نشان دهم. مگر می‌توان درباره مدافع حرم فیلم بسازیم اما در خانه‌اش نشان دهیم عکس بزرگ آهو روی دیوار زده است! باید نشان دادن این سبک زندگی در سینما را تمرین کنیم. آنقدر ندیده‌ایم و عادت نداریم تا یک کاراکتری می‌بینیم که مدافع حرم است، در منزلش عکس شهید عطایی روی دیوار دارد،‌ نام کارگاهش را «حسینیه» گذاشته و هیأت هم برگزار می‌کند، ناگهانی همه می‌گویند،‌ «اوه اوه دیگر خیلی شعاری شد!» این همان سانسور است. مختصات این زندگی همین است؛ چرا اصرار دارید جور دیگری آن را نشان دهم.

این سینمای سانسورگری است که ابتدا به تو می‌گوید سراغ این سوژه‌ها نباید بروی و بعد هم که بخواهی بروی مجبور می‌کنند آنقدر حداقلی و تقلیل‌گرایانه باشد که چیزی از آن باقی نماند. اتفاقاً‌ اگر قرار بررعایت فرم و اصول شخصیت‌پردازی هم باشد، باید به همه این جزییات دقت کنم تا شخصیت‌ کاملی را بسازم.

اجازه دهید همین جا دو نکته پایانی هم بگویم؛ اول اینکه ای کاش جشنواره کودک از نوجوان جدا شود تا اینجا هم لخت بودن پادشاه مشخص شود و بدانیم واقعاً چیزی به نام «سینمای نوجوان» نداریم و هر آنچه در این جشنواره است به کام کودکان است. باید در این زمینه فکر جدی کنیم. ما از زمانی که فیلمنامه «منطقه پرواز ممنوع» را می‌نوشتیم حواسمان بود قرار است «برای نوجوان» فیلم بسازیم، حتی «درباره نوجوان» هم نه. خیلی از جزییات با همین نگاه به روایت فیلم اضافه شد که مخاطب نوجوان با آن ارتباط برقرار کند.

نکته دوم هم اینکه اگر ما مدعی هوای تازه در سینما هستیم و می‌گوییم حرف‌های تازه‌ای داریم،‌ این سینمای تازه متولدشده، مخاطب خود را هم می‌طلبد و مخاطبش الزاماً مخاطب تعریف‌شده امروز نیست. حتماً باید به فکر مخاطب تازه هم باشیم. امیدواریم که با فیلمی که ساخته‌ایم مخاطبان نوجوان را با سینما آشتی دهیم و بتوانیم سینمای ایران را به سبد مصرفی تفریحات این گروه سنی وارد کنیم.

اسرار کاخ سفید فاش می‌شود

اسرار کاخ سفید فاش می‌شود/ بازیگر اسکاری در نقش میشل اوباما

سریال «بانوهای اول» با بازی وایولا دیویس در نقش میشل اوباما ساخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، وایولا دیویس در نقش میشل اوباما بانوی اول سابق آمریکا در یک سریال تلویزیونی ظاهر می شود. این بازیگر برنده اسکار قرارداد ایفای نقش در این سریال را امضا کرده است.

این سریال با عنوان «بانوهای اول» در شوتایم در دست ساخت است. هر قسمت از این سریال درام یک ساعتی است و آرون کولی رمان‌نویس برای نویسندگی و تهیه کنندگی اجرایی آن انتخاب شده است.

این سریال پشت پرده زندگی بانوهای اول آمریکا را در تاریخ بررسی می‌کند و زندگی النور روزولت، بتی فورد و میشل اوباما را به تصویر می‌کشد. بسیاری از تصمیم‌های تاریخی مهم در برابر چشمان این زنان گرفته شده‌اند.

میشل اوباما قبلا هم سوژه تصویر شده بود اما نه در تلویزیون. نقش او را در فیلم سینمایی ۲۰۱۶ با عنوان «در جنوب با تو» تیکا سامپتر ایفا کرده بود.

اوباما و همسرش اکنون با تاسیس یک شرکت سینمایی در حال تولید محصولات سینمایی هستند.

وایولا دیویس که جایزه اسکار را در کارنامه دارد اوایل ۲۰۲۰ با فصل جدید سریال «چطور از قتل قسر دربرویم» با فصل ششم و آخر به تلویزیون برمی‌گردد. وی از سال ۱۹۹۶ تاکنون مشغول فعالیت بوده‌ و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای فیلم «حصارها» در سال ۲۰۱۷ برده است.

داریوش اسدزاده درگذشت

داریوش اسدزاده درگذشت

داریوش اسدزاده بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت.

به گزارش خبرنگار مهر، داریوش اسدزاده بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ساعاتی پیش درگذشت.

داریوش اسدزاده، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، متولد یکم آذرماه ۱۳۰۲ در کرمانشاه بود. او در ۲۰ سالگی وارد عرصه بازیگری شد و سال‌ها در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان در تئاتر تهران (نصر) فعالیت کرد. در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی ایفای نقش کرد. او پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۶۵ پس از ۱۰ سال اقامت در آمریکا بازگشت و در دو سریال «سمندون» و «خانه سبز» و فیلم‌های سینمایی زیادی مثل دو نیمه سیب، همسر، قلاده‌های طلا، یتیم‌خانه ایران، زمان از دست‌رفته و بوی کافور عطر یاس بازی کرده است. آخرین فیلم او هم «حکایت دریا» به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا بوده است.

کسی از رویای این کودکان خبر دارد؟

کسی از رویای این کودکان خبر دارد؟/خواب پروانه‌ها و سودای«بازیگری»

جشنواره فیلم کودک و نوجوان همواره محملی برای اوج‌گیری رویای کودکان و نوجوانانی است که سودای «بازیگری»در سر دارند؛ اما آیا اهدای پروانه‌های زرین به آن‌ها تا امروز به «پرواز» هم منتهی شده است؟

خبرگزاری مهر– گروه هنر: برای آن‌ها که تجربه حضور در حال و هوای برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان را داشته‌اند، یکی از تصاویر مشترک و مکرر، شور و شوق کودکان و نوجوانانی است که به همراه والدین و به‌عنوان «مهمان»، خود را به جشنواره می‌رسانند تا کارت «عوامل» بر گردن بیندازند و همراه با چهره‌های مطرح و سینماگران شناخته شده، به‌عنوان «بازیگر» تکریم شوند و در نشست‌های خبری پس از رونمایی از فیلم‌هایشان، مقابل دوربین رسانه‌ها بنشینند.

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان هر سال از این منظر نقطه اوج‌گیری یک رویا برای هنرجویان کم سن و سالی است که فراتر از «آرزوی بازیگر شدن» حالا خود را در معرض «تجربه بازیگر بودن» احساس می‌کنند.

وقتی پای صحبت‌های خودشان و والدین‌شان می‌نشینی، با هیجان از برنامه‌ها و آرزوهای خود برای «ستاره شدن» (شاید چیزی شبیه قله در مسیر بازیگری) می‌گویند؛ حواس‌شان هست بهترین لباس‌های‌شان را برای زمان حضور در نشست‌های خبری و قرار گرفتن مقابل دوربین رسانه‌ها به تن کنند و مهمتر از همه علاقه‌مندند در جریان آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره نتایج داوری و شانس خود برای شکار «پروانه زرین بازیگری» قرار بگیرند.

این احتمالاً واقعی‌ترین «رویای» جاری در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان است؛ رویایی که نه بر پرده سینما که در دنیای واقعی جریان دارد و نه فقط بازیگران کودک و نوجوان فیلم‌ها که بیش از آن‌ها خانواده‌هایش چشم انتظار به ثمر نشستن آن هستند.

فردا شب و با برگزاری آیین اختتامیه سی‌ودومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، مشخص خواهد شد که این‌بار پروانه زرین آرزوها قرار است روی شانه کدام بازیگر کودک و یا نوجوان بنشیند اما آیا شکار پروانه، تضمینی برای پرواز در آسمان شهرت و توفیق در دنیای سینما خواهد بود؟

یک بازخوانی تاریخی؛ شکارچیان «پروانه» امروز چه می‌کنند؟

«پروانه زرین» عنوان جایزه اصلی جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان است که در بخش‌های مختلف و به انتخاب هیأت داوران به برگزیدگان اهدا می‌شود. چیزی شبیه به «سیمرغ بلورین» جشنواره فیلم فجر که طبیعتاً در حوزه سینمای کودک نمی‌بایست اعتباری کمتر از «سیمرغ» هم برایش قائل شویم.

این جایزه هم مانند «سیمرغ» در میانه راه برگزاری جشنواره فیلم کودک متولد شد و از مقطعی به‌بعد که این رویداد صورتی «رقابتی» به خود گرفت، تلاش شد «پروانه زرین» هم به برگزیدگان اهدا شد. کم نبوده‌اند بازیگران کودک و نوجوانی که در طول سی و یک دوره برگزاری جشنواره فیلم کودک موفق به شکار پروانه شده‌اند اما کسی می‌داند چند نفر از آن‌ها به معنای واقعی موفق به پوشیدن «ردای بازیگری» شدند و بعد از عبور از دنیای شیرین کودکی، توانستند به‌عنوان یک «حرفه» در سینما حضور خود را تثبیت کنند؟

تندیس پروانه زرین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان

در آستانه معرفی برگزیدگان دوره سی‌ودوم، بازخوانی فهرست بلندبالای برگزیدگان کودک و نوجوان سی و یک دوره گذشته و مرور سرنوشت هر یک از آن‌ها در دنیای پرتلاطم بازیگری، خالی از لطف نیست.

اولین پروانه به نام بازیگر گمنام!

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در آغاز راه یکی از بخش‌های جنبی جشنواره فیلم فجر بود و بنابر تاریخچه ثبت شده آن، دوره اول تا سومش به‌صورت غیررقابتی و بدون اهدای جایزه برگزار شده است.

در دوره چهام برای اولین‌بار جایزه‌ای با عنوان «پروانه زرین بازیگری» متولد می‌شود و نکته جالب اینکه در اولین نوبت این جایزه به بازیگر خردسال فیلم «مدرسه‌ای که می‌رفتیم» به کارگردانی داریوش مهرجویی اهدا می‌شود اما نام این بازیگر در کتابچه رسمی مرور تاریخچه برگزاری جشنواره که از سوی ستاد برگزاری این رویداد منتشر شده هم درج نشده و طبیعتاً هم از سرنوشت او در سینمای ایران اطلاعی در دست نیست!

یکی از بازیگران کودک «مدرسه‌ای که می‌رفتیم» اولین پروانه زرین بازیگری را شکار کرد

پس از اهدای اولین پروانه زرین اما هیأت داوران جشنواره در دوره‌های پنجم تا هفتم بازهم از میان بازیگران فیلم‌های ایرانی هیچ برگزیده‌ای نداشتند و پروانه زرین در این دوره‌ها غالباً به بازیگر کودک و نوجوان فیلم‌های خارجی راه یافته به جشنواره اهدا شده است.

در دوره هشتم هم هرچند خبری از پروانه زرین بازیگری نیست اما علی آتشکار برای فیلم «چکمه» به کارگردانی محمدعلی طالبی موفق به دریافت دیپلم افتخار بازیگری می‌شود. آتشکار بعد از این تجربه از سینما جدا می‌شود و دیگر در هیچ فیلم دیگری حضورش به‌عنوان بازیگر ثبت نشده است.

علی آتشکار برای «چکمه» دیپلم افتخار گرفت اما بازیگری را ادامه نداد

در دوره نهم نوبت به مهدی باقربیگی رسید. ستاره آن سال‌های تلویزیون که در «قصه‌های مجید» کیومرث پوراحمد خوش درخشیده بود،‌ در این دوره با «نان و شعر» که در واقع برشی سینمایی از همان مجموعه «قصه‌های مجید» بود در جشنواره حاضر شد و پروانه زرین بازیگری این دوره را از آن خود کرد.

مهدی باقربیگی به ‌رغم شهرت فراوانی که به‌واسطه حضور در تلویزیون به دست آورده بود، بعدها نتوانست خارج از قالب پذیرفته شده کاراکتر «مجید» در فیلم و یا سریال دیگری توفیق کسب کند و احتمالاً به همین دلیل آرام‌آرام از فضای سینما و تلویزیون فاصله گرفت، سراغ سیاست رفت و حتی ردای عضویت در شورای شهر اصفهان را هم بر تن کرد.

یک سال بعد و در دوره دهم هم آیدا محمدخانی برای «بادکنک سفید» توانست پروانه زرین بازیگری را از آن خود کند و به‌نوعی اولین بازیگر دختر خردسال برگزیده جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان شود.

درخشش آیدا محمدخانی در «بادکنک سفید» در همان سال بسیار مورد توجه رسانه‌ها و محافل سینمایی هم قرار گرفت اما به طرز عجیبی او نیز بعد از این تجربه از دنیای بازیگری فاصله گرفت و دیگر در هیچ فیلم دیگری حضور نداشت.

آیدا محمدخانی در کنار فرشته صدرعرفایی در «بادکنک سفید»

جالب اینکه محمدخانی دو سال پیش و در بازخوانی سی‌سال سینمای کودک و نوجوان توانست تندیس بهترین بازیگر دختر کودک سینمای ایران در سال‌های پس از انقلاب را از سوی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی دریافت کند.

در دوره یازدهم جشنواره،‌ باردیگر نقش‌آفرینی بازیگر یکی دیگر از فیلم‌های کیومرث پوراحمد تحسین داوران را برانگیخت و اینگونه جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره به عباس عالی‌زده برای فیلم «به خاطر هانیه» اهدا شد. در این دوره هم پروانه زرین بازیگری به یک فیلم خارجی رسید.

عباس عالی‌زاده و کیومرث پوراحمد در پشت‌صحنه «به خاطر هانیه»

عباس عالی‌زاده هم احتمالاً ترجیح داد برای همیشه در نقش‌ «بشیرو» در حافظه سینمادوستان باقی بماند و به همین دلیل باوجود تحسین از سوی منتقدان و داوران جشنواره، دیگر در هیچ فیلم دیگری نقش‌آفرینی نکرد.

حامد کلاهداری را احتمالاً کمتر کسی به‌عنوان بازیگر به خاطر می‌آورد؛ او به‌واسطه کارگردانی فیلم جنجالی «پایان‌نامه» در ارتباط با حواشی انتخابات سال ۸۸ سال‌هاست بیشتر به‌عنوان یک سینماگر سیاسی شناخته می‌شود، اما کلاهداری در نوجوانی ورودی جدی به عرصه بازیگری داشت. ایفای نقش در دو فیلم «شاخ گاو» ساخته کیانوش عیاری و «تعطیلات تابستانی» به کارگردانی فریدون حسن پور در این میان بیشتر موردتوجه قرار گرفت.

«تعطیلات تابستانی» به نوعی آخرین حضور جدی او در عرصه بازیگری سینما بود

کلاهداری در دوره دوازدهم جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، پروانه زرین بازیگری را برای «تعطیلات تابستانی» به‌دست آورد. ایفای نقش در سریال «پس از باران» گام محکم دیگری برای تثبیت او در مقام یک بازیگر بود اما خود او در ادامه راهش، ترجیح داد وارد عرصه کارگردانی شود. عرصه‌ای که بیشتر برایش حاشیه و مخاطره به همراه داشت تا توفیق و خاطره!

یک سال بعد و دوره سیزدهم هم هیأت داوران برای انتخاب بهترین بازیگر کودک و نوجوان در فیلم‌های ایرانی به جمع‌بندی نرسیدند.

دوره چهاردهم اما فرصت درخشش یک بازیگر دختر نوجوان دیگر بود؛ پگاه آهنگرانی که از خانواده‌ای سینمایی برخاسته بود، با ایفای نقش در «دختری با کفش‌های کتانی» به کارگردانی رسول صدرعاملی توانست پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان جشنواره را از آن خود کند.

آهنگرانی از معدود برگزیدگان این جشنواره است که بعدها مسیر بازیگری را به‌صورت جدی دنبال کرد و امروز آثار پرشماری در کارنامه‌ بازیگری‌اش ثبت شده است. او در سال‌های اخیر در حوزه کارگردانی فیلم مستند متمرکز شده و تا حدودی از سینمای داستانی فاصله گرفته است.

سارا بنیاس سومین بازیگر دختر کودک و نوجوانی است که در تاریخ برگزاری جشنواره فیلم کودک، مورد تحسین داوران قرار گرفته است. در دوره پانزدهم جشنواره دیپلم افتخار به سارا بنیاس برای ایفای نقش در فیلم «چوری» ساخته جواد اردکانی تعلق گرفت.

سارا بنیاس در نمایی از فیلم «چوری»

«چوری» روایتی رابطه احساسی «زهرا» دختربچه‌ای خردسال با یک جوجه بود و سارا بنیاس در این نقش خوش درخشید، اما او هم در همین گام اول از سینما فاصله گرفت و پس از «چوری» در هیچ فیلم دیگری نقش‌آفرینی نکرد.

در دوره شانزدهم، پروانه زرین هیات داوران به مظاهر نصرالهی بازیگر نوجوان فیلم «نوروز» اهدا شد. بازیگر نوجوان دیگری که کارنامه بازیگری‌اش محدود به همین یک فیلم ماند و دیگر در مقام بازیگر مقابل دوربین نرفت.

دوره هفدهم جشنواره هم بدون برگزیده داخلی در حوزه بازیگری کودک و نوجوان سپری شد.

یک سال بعد اما نقش‌آفرینی بازیگر نوجوان فیلمی از مسعود کرامتی مورد توجه داوران قرار گرفت. امیر خورشیدی با درخشش در «کودکانه» توانست پروانه زرین بهترین بازیگری هجدهمین دوره جشنواره را از آن خود کند.

امیر خورشیدی هم به‌رغم دریافت جایزه برای «کودکانه» دیگر به بازیگری ادامه نداد

حضور و نقش امیر خورشیدی در فیلم «کودکانه» آنقدر مهم بود که تصویر او در کنار بازیگرانی همچون جهانبخش سلطانی و افسر اسدی‌ روی پوستر فیلم بنشیند اما گویی شهرت هم نتوانست وسوسه بازیگری را در ذهن امیر نوجوان زنده نگه دارد؛ او هم دیگر در هیچ فیلمی بازی نکرد.

در دوره نوزدهم دو پروانه زرین بازیگری اهدا شد؛ یکی به علیرضا شیخ‌الاسلامی که در فیلم «پشت پرده مه» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی خوش درخشید و دیگری به مهسا سعیدی برای فیلم «گلی برای مریم» به کارگردانی حسن آقاکریمی.

علیرضا شیخ‌الاسلامی در نمایی از فیلم «پشت پرده مه»

مهسا سعیدی که با همین اولین فیلمش، از دنیای بازیگری خداحافظی کرد اما علیرضا شیخ‌الاسلامی این شانس را داشت تا با حمایت پرویز شیخ‌طادی در فیلم بعدی این فیلمساز یعنی «دایناسور» نیز ایفای نقش کند؛ فیلمی که البته توقیف شد و هیچ گاه روی پرده نرفت و شاید به همین دلیل تجربه بازیگری شیخ‌الاسلامی هم به همین دو فیلم محدود ماند.

در دوره بیستم جشنواره ایلیا شهیدی‌فر برای فیلم «باغ آلوچه»، آلما اسکویی برای فیلم «اسپاگتی در ۸ دقیقه» و بهروز قلی‌زاده برای فیلم «ماجراهای اینترنتی» موفق به کسب دیپلم افتخار بازیگری شدند و این مریم حسن‌پور بود که با نقش‌آفرینی در فیلم «چوپان دروغگو» به کارگردانی سیروس حسن‌پور توانست پروانه زرین بازیگری این دوره را از آن خود کند. نکته قابل تأمل اینکه هر چهار بازیگر کودک و نوجوان تجلیل‌شده در این دوره، تقدیری مشابه داشتند و بعدها نتوانستند بازیگری در سینما را ادامه دهند.

یک سال بعد و در دوره بیست ویکم جشنواره، بازهم دو پروانه زرین بازیگری اهدا شد. یکی به سپندا سمندریان برای تله فیلم «آیین دلبری» که طبعیتاً نمی‌توانست اتفاق ویژه‌ای را برای کارنامه سینمایی او رقم بزند و دیگری علی احمدی‌فر نوجوان سندروم دانی که نقش‌آفرینی‌اش در «بچه‌های ابدی» به کارگردانی پوران درخشنده موردتحسین داوران قرار گرفت.

علی احمدی‌فر و الهام حمیدی در نمایی از «بچه‌های ابدی»

علی احمدی‌فر که شانس نقش‌آفرینی در کنار بازیگران مطرحی چون شهاب حسینی و الهام حمیدی را در «بچه‌های ابدی» به‌دست آورد بعدها چند تجربه پراکنده دیگر در حوزه بازیگری داشت که هیچ کدام نتوانست توفیق «بچه‌های ابدی» را برایش تکرار کند.

در دوره بیست و دوم اما اتفاق ویژه‌ای رخ داد و این‌بار یک بازیگر نوجوان موفق به کسب همزمان دو پروانه زرین بازیگری شد؛ علی شادمان که پیش‌تر در فیلم «میم مثل مادر» به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور خوش درخشیده بود،‌ در این سال در فیلم «زمانی برای دوست داشتن» با ایفای نقشی نسبتاً مشابه با تجربه قبلی توانست نظر مساعد داوران در دو بخش ملی و بین‌المللی جشنواره فیلم کودک را کسب کند و اینگونه با یک فیلم دو پروانه زرین را به خانه ببرد.

علی شادمان در نمایی از فیلم «زمانی برای دوست داشتن»

شادمان از آن دست نوجوانانی بود که بعدها بازیگری را به‌صورت جدی دنبال کرد و با انتخاب‌های هوشمندانه در سینما و تلویزیون تا به امروز مسیر رو به رشدی را طی کرده است؛ نقش‌آفرینی او در فیلم «جان‌دار» که در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر روی پرده رفت را بسیاری از منتقدان یک نقطه عطف و آغاز دوران پختگی او در عرصه بازیگری سینما توصیف کردند.

در دوره بیست و سوم جشنواره در کنار اهدای سه دیپلم افتخار پروانه زرین به محمدجواد جعفرپور برای فیلم «۱۲ روز» رسید. جعفرپور که با نقش‌آفرینی در «به همین سادگی» سیدرضا میرکریمی وارد عرصه سینما شده بود در سال ۹۰ در چهار فیلم «نارنجی پوش»، «فقط بیست»، «رویای سینما» و «۱۲ روز» نقش‌آفرینی کرد که برای آخری، موفق به شکار تندیس بازیگری جشنواره کودک شد.

محمدجواد جعفرپور در نمایی از «به همین سادگی»

جعفرپور بعدها سراغ تجربه‌های تلویزیونی رفت و این روزها به واسطه حضور در سریال «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری، چهره‌ای شناخته‌شده‌تر پیدا کرده است؛ او نقش فرزند هوشنگ (با بازی فرهاد اصلانی) را در سریال ایفا می‌کند.

محمدجواد جعفرپور سال بعد و در دوره بیست و چهارم جشنواره فیلم کودک باردیگر درخشید و با فیلم «شکارچی شنبه» توانست دومین پروانه زرین بازیگری را در کارنامه خود ثبت کند. اما در کنار او پروانه زرین بازیگری در این دوره به دو بازیگر دیگر نیز رسید.

آرمیتا مرادی در «خواب‌های دنباله‌دار»

آرمیتا مرادی «خواب‌های دنباله‌دار» و  علیرضا مظفری برای «راز موفقیت» هم توانستند در این دوره پروانه زرین بازیگری کسب کنند. «راز موفقیت» یک تله فیلم بود و طبیعتاً نمی‌توان پشتوانه محکمی برای ادامه حضور مظفری در عرصه بازیگری باشد اما همکاری با کارگردانی همچون پوران درخشنده یک فرصت طلایی برای آرمیتا مرادی فراهم آورد. فرصتی که هرچند چند حضور کوتاه و پراکنده در فیلم‌های سینمایی را برای این نوجوان مستعد به همراه داشت اما نتوانست جایگاه او به‌عنوان یک بازیگر را تثبیت کند.

در دوره بیست و پنجم نوبت به ترلان پروانه رسید،  پرکارترین بازیگر نوجوان سینمای ایران که بالاخره با «آهوش پیشونی سفید» به کارگردانی جواد هاشمی، توانست تندیس پروانه زرین بهترین بازیگری جشنواره فیلم کودک را هم به‌دست بیاورد.

ترلان پروانه پس از سال‌ها بازیگری سرانجام برای «آهوی پیشونی سفید» پروانه زرین گرفت

او تنها برگزیده این دوره نبود؛ در این دوره رکورد اهدای پروانه زرین بازیگرش شکسته شد و در دو بخش ملی و بین‌المللی جمعاً ۵ بازیگر کودک و نوجوان موفق به دریافت این جایزه شدند، کیمیا حسینی برای فیلم «سلام بر فرشتگان»، فهال اسماعیل برای «مصائب چارلی، سید محمد حسینی برای فیلم «توریست» و نیکی نصیریان‌فر  برای «یکی بود یکی نبود» پروانه زرین به‌دست آوردند.

از این پنج نفر اما به غیر از ترلان پروانه که از ابتدا حضوری جدی در عرصه بازیگری داشت، تنها کیمیا حسینی بود که به دو سه فیلم سینمایی دیگر دعوت شد و البته از سال ۹۱ تا امروز در هیچ فیلمی حضور نداشته است.

محمدجواد سلام‌پور بعد از درخشش در «بزرگ‌مرد کوچک» در فیلم دیگری ظاهر نشد

در دوره بیست و ششم جشنواره علیرضا مظفری برای «فرزند خوانده» و علی غفوری‌فر برای «چتر سبز» دیپلم افتخار دریافت کردند و پروانه زرین بهترین بازیگر به عرشیا صادقی برای «فرزند خوانده» و محمدجواد سلام‌پور برای فیلم «بزرگمرد کوچک» اهدا شد.

همه این چهار بازیگر کودک و نوجوان برگزیده در دوره بیست وششم هم سرنوشتی متفاوت از برگزیدگان دوره‌های قبل نداشتند و خیلی زود از ویترین سینمای ایران حذف شدند.

یک سال بعد و در دوره بیست و هفتم،‌ نوبت به درخشش یک فیلم جنوبی و خالص رسید؛ «تنهای تنهای تنها» به همان میزان که مورد تحسین و توجه منتقدان و اصحاب رسانه قرار گرفت، فرصت ویژه‌ای به‌وجود آورد تا نقش‌آفرینی نوجوان نقش اصلی‌اش هم دیده شود؛ میثم فرهومند برای این فیلم تندیس پروانه زرین جشنواره کودک را به دست آورد.

فرهومند که به واسطه شیرینی گویش جنوبی و نقش‌آفرینی گیرا در آن سال مورد توجه رسانه‌ها هم قرار گرفت، بعد از «تنهای تنهای تنها» در یکی دو فیلم تجربی نقش‌آفرینی کرد و هنوز او را در فیلم دیگری به‌عنوان بازیگر اصلی بر پرده سینما ندیده‌ایم.

پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان دوره بیست و هشتم نصیب سوگل نصرتی برای فیلم «خانه‌ای کنار ابرها» شد و در کنار او ۵ بازیگر کودک و نوجوان شامل یاس نوروزی برای «دزد و پری»، آرشام طالبی برای «آوا»، رها بدرطالعی برای «سرزمین رها» وگروه بازیگران فیلم «باغ بهشت» دیپلم افتخار دریافت کردند.

در دوره بیست و نهم پروانه زرین بهترین به مجید دریس برای فیلم «گمیچی» اهدا شد و یکسال بعد و در دوره سی‌ام امیررضا فرامرزی برای فیلم «اسکی باز» و مهدی قربانی برای «بیست و یک روز بعد» موفق به دریافت پروانه زرین شدند.

سامیار محمدی در نمایی از «تپلی و من»

سجاد اسماعیلی برای بازی در فیلم «لکنت» و «سامیار محمدی» برای بازی در فیلم «تپلی»(که در اکران نامش به «تپلی و من» تغییر کرد) تا به اینجا آخرین شکارچیان پروانه زرین بهترین بازیگری از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان محسوب می‌شوند؛ بازیگران کودک و نوجوانی که سال گذشته و در جشنواره سی‌ویکم توانستند نظر داوران را به توانایی نقش‌آفرینی خود جلب کنند.

این فهرست فردا شب شاهد ثبت نام‌های تازه‌ای خواهد بود، نام‌هایی که موفق به شکار «پروانه زرین بازیگری» خواهند شد و کاخ آرزوهای خود برای بالیدن و درخشیدن بیشتر در سینما را مرتفع‌تر خواهند کرد؛ اما آیا برگزیدگان متأخر این رویداد در عرصه بازیگری، می‌توانند آینده‌ای متفاوت از قبلی‌ها برای خود رقم بزنند؟

کسی آیا حواسش به رویای این کودکان و نوجوانان و آینده‌ای که از همین امروز در خیالشان بر خود ترسیم کرده‌اند، هست؟

کارگردان بوسنیایی جایزه جشنواره سارایوو را از آن خود کرد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – فیلمی بوسنیایی- هلندی درباره دختری که هلند را ترک می‌کند و به سرزمین مادری‌اش در بوسنی بازمی‌گردد به عنوان برنده اصلی جشنواره فیلم سارایوو انتخاب شد. ادامه مطلب

دغدغه‌های مشترک فیلم‌سازان سینمای کودک

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – فیلم‌سازان سینمای کودک همواره نگرانی‌ها و دغدغه‌های مشترکی در این حوزه داشته‌اند که بازخوانی و مرور چندباره این نگرانی‌ها به خصوص همزمان با برگزاری جشنواره کودک ضروری به نظر می‌رسد. ادامه مطلب

«شپش» تنها ۲ هفته روی صحنه است

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – کوروش نریمانی کارگردان نمایش «شپش» که قرار است از امروز یکشنبه ۲۷ مرداد در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه برود، اعلام کرد که این نمایش تنها ۲ هفته روی صحنه خواهد بود. ادامه مطلب

ماجرای فهرست پرحاشیه کمک‌های مالی ارشاد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – انتشار تازه‌ترین گزارش مالی وزارت ارشاد در حوزه نحوه اعطای کمک‌های مالی به اشخاص حقوقی و حقیقی،‌ هرچند با شعار «شفاف‌سازی» انجام شد اما ابهامات بسیاری را به‌وجود آورد. ادامه مطلب

پاسخ دختر بروس لی به کوئنتین تارانتینو: خفه شو

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – دختر بروس لی در پاسخ به جدیدترین نظر کوئنتین تارانتینو نسبت به چگونگی تصویر کردن پدرش در فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» گفت بهتر است او خفه شود. ادامه مطلب

آنالیز موسیقایی شیوه مداحی حاج منصور ارضی کتاب شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – متین رضوانی‌پور پژوهشگر و آهنگساز شناخته شده موسیقی آیینی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از تالیف یک کتاب پژوهشی-صوتی با هدف آنالیز موسیقایی شیوه مداحی حاج منصور ارضی خبر داد. ادامه مطلب

سوال مجلس از وزیرارشاد درباره پول‌های مشکوک

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – حجت‌الاسلام احمد مازنی رئیس کمیته فرهنگ،‌ هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس از سوال نمایندگان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ورود پول‌های مشکوک به سینما خبرداد. ادامه مطلب

پیگیری معافیت تئاتری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – مدیرکل هنرهای نمایشی درباره کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجراهای تئاتری، اعلام کرد: معاونت هنری وزارت ارشاد و ما پیگیر معافیت تئاتری‌ها در این زمینه هستیم. ادامه مطلب

بمرانی «سیزده چهل» را اجرا می‌کند

بمرانی «سیزده چهل» را اجرا می‌کند/ آغاز تور شهرستان‌ها

گروه موسیقی «بمرانی» در فصل تازه فعالیت هایش روز هفتم شهریور کنسرتی را با اجرای آلبوم جدید «سیزده چهل» و تعدادی آثار منتخب در کاخ سعد آباد تهران برگزار خواهد کرد.

محمد صفرپور مدیربرنامه های گروه موسیقی «بمرانی» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جدیدترین فعالیت‌های این گروه توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته روز هفتم شهریور ماه تازه ترین کنسرت پایتخت گروه «بمرانی» به تهیه کنندگی احسان رسول اف در ایوان عطار مجموعه کاخ سعدآباد تهران برگزار می شود. در این کنسرت ضمن اجرای قطعاتی از آلبوم «سیزده چهل» به عنوان تازه ترین آلبوم گروه که بهمن ماه سال گذشته رونمایی شد قطعاتی از آثار منتخب گروه از جمله «آسمان زرد و خورشید آبی»، «جوراب های لخت»، «اتوبوس قرمز»، «مخرج مشترک» و «گذشتن و رفتن پیوسته» به علاوه تک آهنگ ها پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

وی افزود: گروه بمرانی پیش از برگزاری کنسرت در تهران برنامه های دیگری را برای برگزاری تور کنسرت ها در شهرستان دارد که طی آن ابتدا در شیراز و بعد از آن در شهرهای آمل و اصفهان کنسرت هایی ر برگزار خواهد کرد. این در حالی است که برنامه های دیگری نیز برای گروه در نظر گرفته شد که پس از ایام محرم و صفر درباره آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر برنامه های گروه موسیقی «بمرانی» بیان کرد: ایوان عطار مجموعه کاخ سعد آباد از جمله مجموعه های برگزاری کنسرت در تهران است که قابلیت های مناسبی برای برگزاری کنسرت های تابستانه دارد. البته تا چندی پیش شرایط مناسبی برای برگزاری کنسرت در این محل وجود نداشت اما خوشبختانه با اقدامات فنی که در این حوزه صورت گرفته از این پس می توانیم شاهد برگزاری کنسرت های بیشتری در این فضای تاریخی باشیم.

گروه «بمرانی» از جمله مجموعه های فعال حوزه موسیقی است که از سال ۸۷ با اجرای زنده در برخی کافه ها و اماکن فرهنگی هنری شهر تهران موجودیت خود را اعلام کرد و به دلیل فضای جدیدی که در آثارش ارائه داده بود با استقبال مخاطبان رو به رو شد. این گروه همچنین در برخی آثار تئاتری و سینمایی نیز به عنوان گروه موسیقی حضور فعالی داشته است.

در توضیح آلبوم «سیزده چهل» به عنوان تازه ترین اثر گروه آمده است: «آلبوم سیزده چهل گروه بمرانی می‌تواند لحظاتی زیبایی را برای شما رقم بزند. نام این اثر به دهه چهل شمسی اشاره دارد و تم آن بازخوانی آثاری از این دوره است. در این مجموعه کارهای آهنگسازانی مانند همایون خرم، جمشید شیبانی، ضیا مختار پور و خواننده‌هایی مانند قوامی، ویگن و اونیک بازخوانی شده است. در بعضی قطعات نیز ترانه‌های از آن دوره روی ملودی‌هایی از آهنگسازان خارجی سوار شده‌اند. بمرانی در این آلبوم یه مجموعه نوستالژیک را بمرانیزه کرده یعنی به بازخوانی تقلیدی همیشگی نپرداخته و قطعات را با حال و هوای تازه‌ای اجرا کرده است. حضور سردار سرمست وازنده درجه یک جزپیانو در این اثر پررنگ‌تر از آلبوم قبلی است و در تنظیم قطعات در کنار بمرانی‌ها بوده است. »

سهم فیلم‌های کودک از ویترین جهانی سینمای ایران

سهم فیلم‌های کودک از ویترین جهانی سینمای ایران/ غفلت کرده‌ایم

مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان به ارائه توضیحاتی درباره این بخش پرداخت.

رائد فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این رویداد سینمایی توضیح داد: در نشست دبیر جشنواره، به وجوه زیاد بخش بین‌الملل اشاره شد و اگر بخواهم مختصر به آنچه امسال برای اولین بار در جشنواره محقق می‌شود اشاره کنم، تشکیل کتابخانه ویدیویی است که مجموعه‌ای از فیلم‌های مرتبط با کودکان و نوجوانان در سال‌های اخیر و همچنین آثار شاخص در این حوزه در طی ۴۰ سال گذشته را همکاران من جمع‌آوری کرده‌اند تا برای خریداران، مدیران و برنامه‌ریزان جشنواره‌ها به نمایش بگذارند تا آن‌ها هم ضمن مشاهده، فیلم‌ها را انتخاب کنند.

او ادامه داد: این گام در جهت توجه جشنواره به بازار سینمای کودک و نوجوان است و به همین دلیل در کنار کتابخانه ویدیویی از خریداران منطقه‌ای که سینمای کودک و نوجوان ایران برایشان مهم بوده است با تمرکز بر کشورهای منطقه که اشتراکات فرهنگی با ایران دارند و البته تعدادی کشور اروپایی و آسیای دور دعوت شده است تا ضمن تماشای فیلم‌های امسال، مذاکراتی هم با پخش کنندگان این عرصه و انتخاب آثار از کتابخانه ویدئویی داشته باشند.

پنل تولید مشترک در سینمای کودک

فریدزاده درباره بخش پنل‌های تولید مشترک جشنواره نیز بیان کرد: در کنار این بخش با کمک همکارانم امسال پنل تولید مشترک را با محوریت سینمای کودک و نوجوان طراحی کردیم که از کشورهای صربستان، پاکستان، ترکیه، کره جنوبی، روسیه دعوت شده است تا نمایندگانشان در این پنل‌ها حضور داشته باشند. همچنین از تهیه‌کنندگان، کارگردانان و دست اندرکاران سینمای ایران که در زمینه تولید مشترک فعالیت داشتند دعوت شده است تا گفتگوهایی در این خصوص صورت بگیرد. در روز آخر هم توانایی سینمای ایران در حوزه فنی و محتوایی قرار است عرضه شود.

مدیر بخش بین‌الملل جشنواره درباره برنامه‌ریزی برای کارگاه‌های سی و دومین دوره اینطور گفت: این حوزه‌ای است که امسال به بخش بین الملل اضافه شده است، ضمن اینکه ما سعی کردیم کارگاه‌های آموزشی را کمی هدفمندتر برگزار کنیم و به حوزه‌هایی چون وی آر، بخش حقیقت و واقعیت مجازی در حوزه فیلمسازی بپردازیم.

وی افزود: یکی از داوران ما از کره جنوبی در این باره نشست خواهد داشت، در حوزه نقد سینمای کودک و نوجوان منتقدی که عضو انجمن فیپرشی از آلمان است جلسه‌ای برگزار می‌کند، در حوزه معرفی سینمای کودک و نوجوان ایران از ۲ منظر عباس کیارستمی و مجید مجیدی، مدرسی از ارمنستان نشست خواهد داشت و با رویکرد توسعه بازار فیلم کودک و نوجوان مدیران اجرایی جشنواره کن و برلین هم حضور دارند که درباره بازارهای این جشنواره‌ها توضیح خواهند داد. امسال به نسبت، تنوع موضوعی خوبی هم در این حوزه داریم که مخاطبان می‌توانند با توجه به اطلاعاتی که در فراخوان آمده است در کارگاه مدنظر خود ثبت نام کنند.

معیار انتخاب آثار بخش بین‌الملل

فریدزاده در پاسخ به این پرسش که هیات انتخاب در بخش بین‌الملل امسال براساس چه معیارهایی به انتخاب آثار از بین متقاضیان پرداخته است، گفت: معیارها دقیقا همان است که در فراخوان اعلام شد، موضوعاتی چون جنبه‌های اخلاقی و انسانی، تعلیم و تربیت کودک و نوجوان در عرصه جهانی، صلح، محیط زیست و … که هیات انتخاب هم با تمرکز بر این موارد به انتخاب آثار پرداخت.

مدیر بخش بین‌الملل جشنواره در پاسخ به اینکه تنوع آثار نسبت به دوره‌های پیشین جشنواره در این بخش را چطور ارزیابی می‌کند؟ هم بیان کرد: ما خواستیم تنوع فیلم‌ها و ژانرهای مختلف را لحاظ کنیم، امسال از معدود سال‌هایی است که جشنواره از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و نزدیک به ۴۲ کشور به نوعی با نمایندگان خود در جشنواره حضور خواهند داشت و از این بابت ما نزدیک ۲۸ فیلم از کشورهای مختلف داریم. ما معطوف به یک منطقه خاص جغرافیایی نبودیم و از آسیا، اروپای شرقی، از ترکیه و حتی سنگاپور که شاید کمتر به سلیقه سینمادوستان ما بخورد، فیلم داریم. همچنین به نوعی کیفیت فیلم‌ها که یک حداقلی را داشته باشند، مدنظر داشتیم که نسبت به چند وقت گذشته از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

بسترسازی برای جهانی‌شدن فیلم‌های کودک ایرانی

فریدزاده در پاسخ به اینکه جشنواره تا چه اندازه به حضور جهانی فیلم‌های ایرانی پذیرفته‌شده کمک خواهد کرد، توضیح داد: قطعا جشنواره بستر مناسبی برای دیدن و دیده شدن است و با دعوت از مهمانانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، چه در حوزه جشنواره‌ای و چه در زمینه حضور سینمای کودک و نوجوان ایران در بازارهای جهانی گام هایی از این جهت برداشته خواهد شد.

وی در پایان گفت: اگر تاریخچه سینمای ایران پس از انقلاب را تورقی کنیم دستاوردهای سینمای ایران در عرصه بین‌المللی با سینمای کودک و نوجوان آغاز می‌شود و از این باب سینمای کودک و نوجوان ما در عرصه جهانی همیشه جایگاه ویژه‌ای داشته که متاسفانه در سال‌های اخیر تا حدودی مورد غفلت قرار گرفته است و جایگاهش در جهان تا حدودی کمرنگ شد. قطعا جشنواره می‌تواند به دیده شدن فیلم‌های این حوزه و حضور جدی‌تر در رویدادهای جهانی کمک کند تا هم توفیقاتی را در جشنواره‌ها کسب کنند و هم بتوانند سهمی از بازار جهانی داشته باشند تا ما شاهد ساخت، تولید و پخش فیلم‌های درخشانی در حوزه سینمای کودک و نوجوان باشیم که بتوانند در عرصه جهانی هم مورد توجه قرار بگیرند.

جزییات تازه‌ترین کنسرت سالار عقیلی اعلام شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی چند روز بعد از انتشار تازه‌ترین آلبوم خود به نام «نگار» تازه‌ترین کنسرت خود را در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌کند. ادامه مطلب

افقه و بابایی کنسرت می دهند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – مدیرانجمن موسیقی استان لرستان در تشیح تازه ترین فعالیت های این مجموعه از برگزاری کنسرت مشترک نوید افقه و بهداد بابایی به نفع سیل زدگان و برگزاری جشنواره «آوای ارادت» خبر داد. ادامه مطلب

1 2 3 26