دسته بندی های ارشیو: آخرین بازدید

انواع نقش روابط عمومی در یک سازمان

روابط عمومی به عنوان یک بخش حیاتی از حفظ تصویر یک سازمان است و و رابطی بین مشتریان، سرمایه گذاران و عموم مردم به شمار می رود.

به گفته روح الله مهرجو کارشناس ارتباطات، استراتژیست هایی که روابط عمومی‌ها با مدیران ارشد در سازمان‌ها به کار می برند چگونگی شکل گیری یک تصویر مثبت از آن مجموعه را ارائه می دهد. این موضوع می تواند شامل تمرکز دقیق بر روی یک پیام درست و سپس تصمیم گیری در مورد چارچوب گسترده ای از کمپین برای انتشار آن پیام باشد.

مهرجو  در خصوص رویدادهای تبلیغاتی گفت: متخصصان روابط عمومی اغلب حوادث را سازماندهی می کنند تا مشخصات سازمان را ارتقاء دهند یا نام و نام تجاری خود را به یک رویداد خیرخواهانه ارائه دهند که فلسفه شرکت را نشان می دهد.

این کارشناس ارتباطات روابط رسانه ای  را اینچنین تعریف می کند :صحبت کردن با رسانه ها عملکرد اصلی بخش‌های روابط عمومی است. سوالات متخصصین روابط عمومی از خبرنگاران، مصاحبه ها با افراد کلیدی در سازمان را ترتیب می دهند و رسانه ها را از رویدادها یا دستاوردهای شرکت مطلع می کنند.

وی از تامین خوراک برای شبکه های اجتماعی در ادامه گفت: یکی از ویژگی های جدید روابط عمومی، استفاده حداکثری از استفاده مثبت از رسانه های اجتماعی برای ایجاد تصویر آن است. مدیریت خوراک توییتر، صفحه فیس بوک و کانال یوتیوب، همه راه های حیاتی برای ارتباط با مشتریان و ذینفعان جدید است. گاهی اوقات یک شرکت یا سازمان یک رویداد فاجعه بار است که تصویر عمومی آن را خراب می کند. این ممکن است یک شرکت نفتی باشد که باید با نشت بالا و یا یک شرکت مواد غذایی که یک رویداد آلودگی داشته باشد برخورد کند. متخصصان روابط عمومی تصمیم می گیرند که چگونه سازمان آسیب به تصویر آن را تعمیر می کند، ارتباط برقرار کند، چگونه با مشکل برخورد می کند و کنترل پیام خود را به دست آورد.

تشریح اقدامات بانک تجارت در زلزله سر پل ذهاب

دو ماه پس از زلزله استان کرمانشاه، سمیع رییس هیات مدیره بانک تجارت گزارشی از اهم اقدامات انجام شده از سوی این بانک را برای کمک به هموطنان زلزله زده ارائه کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک تجارت ، سمیع با اشاره به لزوم آمادگی همه دستگاهها و ارگان ها جهت رویارویی با شرایط ویژه گفت: در راستای ایفای مسئولیتهای اجتماعی و بلافاصله پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه دستور تشکیل هیأت امنای کمک به آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه ، در جلسه هیأت عامل بانک تجارت مطرح و مصوب گردید.
وی افزود: طبق تصمیم هیات امنا منابع مالی جهت کمک به هموطنان زلزله زده در سرفصل های کلی دسته بندی گردید و هماهنگی لازم جهت جمع آوری کمکهای مورد نظر به انجام رسید که از آن جمله می توان به جمع آوری کمک های کارکنان بانک بصورت بازخرید مرخصی یا کسر از حقوق از طریق انجام فراخوان ، جمع آوری کمکهای نقدی از شرکتهای تابعه و اهدای کمکهای بانک از محل صرفه جویی در هزینه های تبلیغاتی اشاره کرد.
رییس هیات مدیره بانک تجارت خاطر نشان کرد: در پی فراخوان انجام شده تعداد زیادی از کارکنان بانک در این امر خیر مشارکت کردندکه از محل حمایت های کارکنان، جمعاً مبلغ ۱۸٫۴۵۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جمع آوری گردید. شرکتهای تابعه و وابسته به بانک نیز مجموعا با واریز مبلغ ۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در این مشارکت نمودند.
سمیع در خصوص چگونگی مصرف مبالغ و اقلام جمع آوری شده عنوان کرد: تصمیمات بانک تجارت در کمک به هموطنان آسیب دیده در استان کرمانشاه شامل احداث ۵۰ واحد مسکونی برای ۵۰ خانواده محروم و بی سرپرست با برآورد مالی ۲۰ میلیارد ریال،تهیه۲۰ کانکس آموزشی برای ۲۰ روستا با برآورد مالی ۴٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال وساخت یک باب مدرسه در شهرستان سر پل ذهاب با برآورد مالی ۲۰ میلیارد ریال بوده است.
وی در خاتمه یادآور شد: در جریان زلزله سر پل ذهاب شعبه بانک تجارت در این شهرستان نیز دچار آسیب جدی گردید که با تلاش و پیگیری صورت گرفته ، خدمت رسانی شعبه به هموطنان در کوتاه ترین زمان ممکن از سر گرفته شد.

اولویت ارتقا کیفیت خدمات بر افزایش تعداد مسافرین ریلی

قائم مقام راه آهن گفت: اولویت ما در جابجایی مسافر در ایام نوروز، ارتقا کیفی خدمات به جای تمرکز بر افزایش تعداد مسافرین ریلی است.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، احمد خدایی قائم مقام راه آهن در اولین جلسه ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی گفت: امیدواریم با شاخص های تعریف شده، نوروز امسال را بهتر از سالهای قبل سپری کنیم.
وی با بیان اینکه اطلاعات پروژه ها و فعالیتهای سال آینده از اکنون جمع آوری شده خاطرنشان کرد: بنا داریم پروژه های سال ۹۷ را از ابتدای سال بعد شروع کنیم تا زمان به نحو احسن مدیریت شود.
خدایی ادامه داد: همزمان با سیر قطارهای مسافری در ایام اوج سفرهای نوروزی سال آینده، بایستی برنامه ریزی حرکت قطارهای باری نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: لیست پروژه هایی که تا ۲۰ اسفندماه آماده بهره برداری است به ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی اعلام شود تا در زمان مناسب افتتاح شود.
قائم مقام راه آهن تاکید کرد: در راستای ارتقا خدمات رسانی به مسافرین و سیر منظم قطارها، از ۲۰ اسفندماه تمامی پروژه های در دست اجرا در محوطه ایستگاه ها و امکانات جانبی آن نظیر سالن ها، سکوها همچنین مسدودی بلاک ها به دلیل عملیات بهسازی و بازسازی و … به صورت موقت تعطیل شود.
تعیین زمان پیک سفرهای نوروزی از ۲۴ اسفندماه ۹۶ تا ۱۴ فروردین ۹۷، تعیین زمان و نحوه پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی از جمله مواردی بود که مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.
پیش بینی تعداد لکوموتیو، واگن های مسافری و ادوات مورد نیاز، تعیین اداره کل خط و سازه های فنی به عنوان محل ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی، قابلیت دسترسی به گزارش حوزه های مختلف توسط مسئولین مربوطه و ابلاغ دستورالعمل های نوروزی تا هفته آینده از مصوبات دیگر اولین جلسه ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی بود.
گفتنی است با توجه به اهمیت ساماندهی، برنامه ریزی و هماهنگی سفرهای نوروزی با قطار، ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی همه ساله در راه آهن تشکیل جلسه می دهد که اولین جلسه آن روزجاری با حضور اعضای ستاد در ساختمان مرکزی راه آهن و مدیران کل مناطق به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
ریاست ستاد هماهنگی قطارهای نوروزی با احمد خدایی قائم مقام راه آهن و اعضا ستاد عبارتند از: معاون مسافری (قائم مقام ستاد)، معاون بهره برداری و سیر و حرکت، معاون فنی و زیربنایی، معاون ناوگان، مدیران کل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری (دبیر ستاد)، سیر و حرکت، روابط عمومی، ایمنی و نظارت بر شبکه، نیروی کشش، واگنها، ارتباطات و علائم الکتریکی، خط و سازه های فنی، خدمات ایستگاهی، مدیر پروژه واگن های مسافری، مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا و شرکت سفیر ریل آسیا
فعالیت ستاد مذکور تا یک هفته پس از پایان سفرهای نوروزی سال ۹۷ ادامه دارد.

پروژه «کاهش ردپای آب» کلید خورد

وزیر نیرو از اجرای پروژه جدید با عنوان کاهش رد پای آب خبر داد و گفت: اجرای پروژه کاهش ردپای آب از جمله آب مجازی در ساختمان ستادی وزارت نیرو آغاز شد.

به گزارش  مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم بنیاد ملی انرژی (اجلاس جهانی آب) که با حضور ۱۳۰ نفر از نمایندگان کشورهای جهان برگزار شد با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ کشور جهان در این همایش گرد هم آمده اند گفت: در جهانی که منابع طبیعی آن محدود بوده و در بسیاری از موارد پاسخگوی رفتار اسرافی بشر امروز نیست و همچنین در جهانی که مرزهای اکولوژیک آن یکی پس از دیگری در حال فروشکستن است، قطعا پرداختن به هر کدام از موضوعات آب، خاک، هوا، انرژی و پسماند که از جمله محورهای اساسی فعالیت های بنیادی انرژی است، ضروری به نظر می رسد.

اردکانیان عواملی همچون فقر و نابرابری، ایمنی، بهداشت و سلامت، غذا و تغییر اقلیم، رشد جمعیت و چالش های اجتماعی- اقتصادی را در پایداری توسعه کشورها و تاب آوری جامعه جهانی موثر دانست و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین چالش هایی که بشر و وضعیت طبیعی کره خاکی را تهدید می کند تغییرات اقلیمی ناشی از الگوی زندگی ماست. این تغییر الگو پس از انقلاب صنعتی بیشتر و بیشتر شد. به نحوی که دانشمندان علوم زمین شناسی عصر جدید را نشأت گرفته از فعالیتهای انسانی می دانند.

براساس گفته های وی اکثر مولفه های هدف گذاری شده توسط بنیاد جهانی انرژی بر یکدیگر تأثیرات متقابل دارند که شناسایی این هم بندها و تأکید بر استفاده از هم افزایی های مثبت آن و اجتناب از هم افزایی های منفی آن یکی از راهبردهای کلیدی تدوین برنامه ها و سیاست گذاری هایی است که امروزه سازمان های بین‌المللی در بسیاری از کشورها به آن می پردازند.

وزیر نیرو یادآور شد: سازمان ملل متحد دستیابی به اهداف و شاخص های متعددی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آن می توان به دستور کار ۲۱ و تصمیمات کاپ ۲۳ و نتایج حاصل از نشست ریو +۲۰ و همچنین اهداف توسعه پایدار اشاره کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه وزارت نیروی ایران به عنوان یک سازمان دولتی که تأمین کننده خدمات مرتبط با برق، آب، انرژی، فاضلاب برای جمعیتی بیش از ۸۰ میلیونی ایران و برخی از کشورهای همسایه است، اظهار داشت: این وزارتخانه با این جایگاه در پایداری در برنامه های توسعه و ارتباط تنگاتنگ کلیه ابعاد آن با دو مولفه آب و انرژی معتقد و واقف اند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: محوریت ملی در تحقق دوهدف توسعه پایدار در تأمین دسترسی پایدار به آب با کیفیت و خدمات بهداشتی مرتبط با آب و همین طور دسترسی به انرژی پایدار برای همگان بر عهده وزارت نیرو است. تحقق این اهداف ارتباط مستقیمی با تغییر الگوی زندگی و مصرف ما در سطوح فردی، سازمانی، ملی و بین‌المللی دارد. دقیقا در این راستا است که وزارت نیرو با همکاری بنیاد جهانی انرژی پروژه داوطلبانه ای را برای الگوسازی در سطح جامعه با دو موضوع محاسبه، پایش و کاهش ردپای آب و کربن در این وزارتخانه آغاز کرده است. بررسی های اولیه نشان می دهد که در میان مدت امکان کاهش ۳۲ درصدی رد پای آب (از جمله آب مجازی) و کاهش ۳۷ درصدی ردپای انرژی در این طرح وجود دارد.

روند رو به رشداقتصاد ایران درسال۲۰۱۸

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی، روند رو به رشدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده‌اند، گفت: به نظر می‌رسد که دولت و سایر قوا باید اختلافات را کنار بگذارند.

مسعود خوانساری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مجموعه تحولات دنیا در مواجهه با برجام و احتمال وضع تحریم‌های جدید از سوی رئیس‌جمهور آمریکا که در هفته‌های اخیر مطرح شده است، در خصوص آینده اقتصاد ایران، گفت: آنچه که بانک جهانی برای اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۸ میلادی پیش‌بینی کرده است، یک اقتصاد توام با رشد است که برای ایران هم، رشد اقتصادی بالای ۳ درصدی لحاظ شده است؛ اما تحقق این رقم به شرطی است که اوضاع به صورت عادی پیش رود و مانعی پیش نیاید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: بر این اساس و بر پایه محاسباتی که در اقتصاد کشور می‌توان انجام داد، تصور ما هم بر این است که در کشور، با توجه به پتانسیل‌ها و مجموعه امکاناتی که در اختیار است، یک سری اتفاقاتی ممکن است رخ دهد که عددهای محقق شده، نسبت به پیش‌بینی‌ها کمتر شود.

وی تصریح کرد: البته شخصا با توجه به مجموعه امکانات و پتانسیل‌های موجود، به آینده اقتصاد ایران خوشبین هستم و اگر مجموعه نظام، اعم از دولت و سایر قوا با هم همراه بوده، اختلافات را کنار گذاشته و تمام تلاششان این باشد که کارآفرینی و به خصوص بخش‌خصوصی را توسعه دهند، دسترسی به این رقم ها را برای رشد، غیرممکن نمی‌دانم.

خوانساری با بیان اینکه اتاق بازرگانی عمدتا به دنبال بهبود فضای کسب و کار است، گفت: اگر بتوانیم موانع پیش روی کسب و کار را شناسایی کرده و آنها را برطرف نماییم، این روند رشد بیمه می‌شود.

وی اظهار داشت: مشکلاتی همچون تامین اجتماعی و مالیات برای کسب و کار ایران باید حل و فصل شود، به این معنا که باید به معنای واقعی پهنه مالیات را گسترش داد، نه اینکه تنها آنهایی که سالهای سال مالیات می‌دهند، تحت فشار قرار گیرند. از سوی دیگر، رقابت بین دستگاههای دولتی و خصوصی نیز باید برطرف شود و اگر این موانع از سر راه برداشته شده و دولت اجازه دهد که کار به بهترین شکل پیش رود، قطعا آینده خوبی در انتظار اقتصاد ایران است.

صدور فاکتور فروش تمام کالاها الزامی شد

صدور فاکتور فروش تمام کالاها الزامی شد

صدور فاکتور (برگ خرید) رسمی توسط واحدهای صنفی برای فروش کالاهای خُرد و کلان الزامی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف تهران در نامه‌ای به اتحادیه‌های صنفی ، صدور فاکتور (برگ خرید) رسمی از سوی واحدهای صنفی برای عرضه خُرد یا کلان کالاها از جمله کالاهای وارداتی را الزامی اعلام کرد.

در نامه فاضلی به اتحادیه ها آمده است که این الزام، بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد شده است.

تقدیر بنیاد جهانی انرژی از شرکت نفت پاسارگاد

تقدیر بنیاد جهانی انرژی  از   شرکت  نفت پاسارگاد
شرکت نفت پاسارگاد  موفق به دریافت گواهینامه و لوح تقدیر بنیاد جهانی انرژی شد.
به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل شرکت نفت پاسارگاد، لوح تقدیر و گواهینامه مدیریت سبز ایران با موضوع مالچ امولسیونی هیجدمین دوره بنیاد انرژی به این شرکت اهدا شد.
شرکت نفت پاسارگاد با تکیه بر توانایی ، تجربه، دانش و تعهد نیروی متخصص و با مدیریت بهینه و علمی منابع به کاربرد جدیدی از قیر امولسیونی تحت عنوان مالچ امولسیونی دست یافته است . این ترکیب با توجه به ساختار شیمیایی اش دارای رفتار و ویژگی های مناسب زیست محیطی بوده و برای اولین بار در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این مالچ ضمن تثبیت نمودن زمین های خشک و بیابانی، می تواند بستر مناسبی را برای ایجاد پوشش گیاهی و رشد گیاهان فراهم آورد.
هجدهمین دوره بنیاد انرژی با تمرکز بر اجلاس جهانی آب  با همکاری شرکت ها و سازمان های ایرانی، نهادهای بین المللی و با دعوت از نمایندگان بیش از  ۱۱۰ کشور و ده ها مقام عالی اجرایی از کشورهای جهان در روزهای ۲۵ و ۲۶ دی ماه در سالن اجلاس سران برگزار می گردد.

شرکت آبفای استان تهران دو جایزه بین‌المللی بنیاد جهانی انرژی را کسب کرد

این دو جایزه در هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی به جهت اجرای طرح ارتقای کیفیت آب شرب جنوب تهران (طرح سلامت) و تولید برق از طریق شبکه آب تهران به این شرکت اعطا شد.

محمد پرورش، مدیرعامل آبفای استان تهران در حاشیه مراسم اهدای این جوایز در تشریح این دو پروژه که از میان طرح‌های ۱۱۰ کشور برگزیده شد، گفت: طرح ارتقای کیفیت آب شرب جنوب تهران (طرح سلامت)، بخشی از طرح جامع آب‌رسانی به تهران بود که شامل ٢١ کیلومتر خط انتقال است و با اجرای آن تمام نقاط تهران از نظر کیفیت آب «سبز» شده است و هیچ دغدغه‌ای از جهت کیفیت آب در تهران وجود ندارد.

وی افزود: با تکمیل طرح جامع آب‌رسانی تهران (رینگ تهران) در هر زمان در صورت لزوم می‌توان آب را از هر نقطه به نقاط دیگر منتقل کرد.

پرورش همچنین به دومین جایزه این شرکت اشاره کرد و گفت: بهره‌گیری از انرژی‌های نو از جمله انرژی آب در دستور کار آبفای استان قرار داشته است و با توجه به حرکت ثقلی آب در بخش‌هایی از شبکه توزیع آب تهران و وجود بیش از ۶۰۰ دستگاه شیر فشارشکن، طرحی را برای ساخت و نصب توربین روی شبکه تدوین و اجرا کرده‌ایم که جایزه ویژه بنیاد جهانی انرژی را کسب کرد.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به سامانه اسکادای آبفای استان تهران گفت: در حال حاضر ارتباط برخط در حوزه آب‌رسانی داریم که این امر اتفاق بزرگی است و امکان مدیریت کامل تاسیسات و شبکه آب‌رسانی را به ما می‌دهد.

 

نگاهی به طرح های تامین مالی شده بانک توسعه صادرات در خارج از کشور طی ۲۵ سال فعالیت

نگاهی به برخی از طرح های تامین مالی شده در بانک توسعه صادرات در خارج از کشور طی سالهای ۱۳۹۵ – ۱۳۷۱ بیانگر تلاشهای این مجموعه به عنوان بازوی مهم اقتصاد مقاومتی با رویکرد برون زا برای کمک به صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی است.

صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از تخفیف ویژه بانک توسعه صادرات ایران برای نرخ سود صدور ضمانت‌نامه این نوع خدمات از منابع تودیع ‌شده بانک مرکزی بهره‌مند می‌شوند.
بازارهای هدف صادرات خدمات ایران در کشورهای آسیایی (عمدتاً کشورهای همسایه)، آفریقایی و آمریکای جنوبی که روابط کارگزاری قابل قبولی با سیستم بانکی داخل کشور برقرار کرده اند، قرار دارند.
در ذیل به چگونگی حضور اگزیم بانک ایران در این پروژه ها پرداخته شده است.
سرفصل های مندرج در این گزارش به تدریج در کانال تلگرامی بانک توسعه صادرات ایران نیز منتشر خواهد شد.

عنوان پروژه: احداث سد و نیروگاه
سال مصوب: ۱۳۸۵
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲۴۲ میلیون دلار
محل اجرا: تاجیکستان
هدف: صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش سد و نیروگاه
نام شرکت: سنگاب(سنگ توده ۲)
عنوان پروژه: احداث کارخانه تولید شیشه
سال مصوب: ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۸ میلیون یورو
محل اجرا: سوریه
هدف: صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش محصولات صنعتی
نام شرکت: شیشه کاوند کاویان
عنوان پروژه: بازسازی و نوسازی جاده هرات – ترغندی
سال مصوب: ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۷/۲ میلیون یورو
محل اجرا: افغانستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش راه سازی
نام شرکت: آبادراهان پارس
عنوان پروژه: طراحی و احداث ۱۰ پست فشار قوی
سال مصوب: ۱۳۸۵
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۶/۴ میلیون یورو
محل اجرا: سوریه
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: توسعه پست‌های فشار قوی پارسیان
عنوان پروژه: احداث خط انتقال برق ۲۲۰ کیلو ولت
سال مصوب: ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵/۳ میلیون یورو
محل اجرا: پاکستان
هدف: صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صانیر
عنوان پروژه: احداث نیروگاه گازی
سال مصوب: ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲۰ میلیون یورو
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صانیر
عنوان پروژه: احداث تصفیه‌خانه آب
سال مصوب: ۱۳۸۳، ۱۳۸۴، ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۸/۱۸ میلیون دلار
محل اجرا: سودان(جبل اولیا و عطبره)
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش آب و فاضلاب
نام شرکت: کیان آب گروه
عنوان پروژه: احداث پل معلق بر روی رودخانه فرات
سال مصوب: ۱۳۸۴، ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵/۴ میلیون دلار و ۸/۲ میلیون یورو
محل اجرا: سوریه
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش راه سازی
نام شرکت: مسکن و عمران قدس رضوی
عنوان پروژه: احداث نیروگاه گازی
سال مصوب: ۱۳۸۶، ۱۳۸۷، ۱۳۸۸
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۶/۳ میلیون یورو
محل اجرا: عمان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاه گازی
نام شرکت: مدیریت هیربدان
عنوان پروژه: احداث بیمارستان و مجموعه ورزشی
سال مصوب: ۱۳۸۸
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۳۰۰ هزار دلار
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش بهداشت و ورزش
نام شرکت: چیانه آذر
عنوان پروژه: احداث خط مونتاژ سمند
سال مصوب: ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵/۴۲ میلیون دلار
محل اجرا: سنگال
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش خودرو
نام شرکت: ایران خودرو
عنوان پروژه: احداث برج ساختمانی
سال مصوب: ۱۳۸۰، ۱۳۸۱، ۱۳۸۳
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۹ میلیون دلار
محل اجرا: قزاقستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش ساختمان
نام شرکت: دیداس
عنوان پروژه: طراحی و ساخت ۱۰ دستگاه سیلوی بتنی
سال مصوب: ۱۳۸۴، ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۴۵ میلیون دلار
محل اجرا: سوریه
نام شرکت: توسعه سیلوها
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات ذخیره سازی غلات
عنوان پروژه: احداث جاده
سال مصوب: ۱۳۸۵
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۳ میلیون یورو
محل اجرا: گینه استوایی
نام شرکت: گروه مهندسان و پیمانکاران بین‌المللی آیکان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش راه­سازی
نام شرکت: دنا ره‌ساز
عنوان پروژه: احداث و ترمیم آزادراه
سال مصوب: ۱۳۸۵، ۱۳۸۷،۱۳۹۵،۱۳۹۰
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۰ میلیون دلار، ۶٫۳ میلیون یورو و ۱۴ میلیون دلار و ۵۳ میلیارد ریال
محل اجرا: قزاقستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش راه­سازی
عنوان پروژه: احداث خط انتقال گاز ایران به ارمنستان
سال مصوب: ۱۳۸۴
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲۸ میلیون دلار
محل اجرا: ارمنستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش صادرات انرژی
نام شرکت: صانیر(وزارت انرژی ارمنستان)
عنوان پروژه: احداث مجتمع تجاری و پارلمان
سال مصوب: ۱۳۸۵
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۰ میلیون یورو
محل اجرا: جیبوتی
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش ساختمان
نام شرکت: استراتوس
عنوان پروژه: صادرات واگن
سال مصوب: ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲/۳۱ میلیون یورو
محل اجرا: کوبا
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات ریلی
نام شرکت: واگن پارس
عنوان پروژه: صادرات دو دستگاه دیگ بخار و تجهیزات جانبی آن و یک دستگاه پکیج تصفیه آب
سال مصوب: ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۶ میلیون یورو
محل اجرا: آذربایجان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاهی
نام شرکت: طراحان و مجریان فرآیند بخار
عنوان پروژه: احداث خط انتقال برق ۲۲۰ کیلو ولت
سال مصوب: ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵/۳ میلیون یورو
محل اجرا: پاکستان( دادو- خوزدار)
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاهی
نام شرکت: صانیر
عنوان پروژه: اجرای طرح نصب مکانیکی واحد متانول
سال مصوب: ۱۳۸۸
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۷ میلیون یورو
مانده قابل پرداخت: ۱۰ میلیون یورو
محل اجرا: آذربایجان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاهی
نام شرکت: فنی محورسازان
عنوان پروژه: اجرای طرح ایستگاه ذخیره‌سازی گاز
سال مصوب: ۱۳۸۷
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵ میلیون یورو
محل اجرا: الجزایر
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش ذخیرسازی گاز
نام شرکت: دیداس
عنوان پروژه: احداث پست و خطوط انتقال برق
سال مصوب: ۱۳۸۶
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۶۸ میلیون دلار
محل اجرا: آذربایجان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صانیر(آذر انرژی)
عنوان پروژه: احداث کارخانه سیمان
سال مصوب: ۱۳۸۷
صدور ضمانتنامه پیش‌پرداخت و حسن انجام کار به مبلغ ۶۸ میلیون دلار
مبلغ مصوب: ۸/۱۲ میلیون یورو
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۳۰۰ هزار یورو
محل اجرا: ونزوئلا
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش صنعت
نام شرکت: احداث صنعت
عنوان پروژه: احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۸۴ مگاواتی
سال مصوب: ۱۳۸۸
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۸۰ میلیون یورو
محل اجرا: سوریه(منطقه جندر)
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاهی
نام شرکت: مدیریت پروژ‌ه‌های نیروگاهی مپنا
عنوان پروژه: احداث راه و تونل
سال مصوب: ۱۳۸۸
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵/۲ میلیون یورو
محل اجرا: امارات
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش راه­سازی
نام شرکت: جنرال مکانیک
عنوان پروژه: خطوط انتقال نیرو در پاکستان ( پروژه رحیم یارخان) – تجهیز کارگاه
سال مصوب: ۱۳۹۱
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۵ میلیارد ریال
محل اجرا: پاکستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صنعتی گام اراک
عنوان پروژه: نیروگاه برق زمین گرمایی – پروژه اولکاریا ۴ – تجهیز کارگاه
سال مصوب: ۱۳۹۲
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۶ میلیارد ریال
محل اجرا: کنیا
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات نیروگاهی
نام شرکت: مهندسی توسعه هدیش
عنوان پروژه: احداث تصفیه خانه آب و فاضلاب – تجهیز کارگاه
سال مصوب: ۱۳۹۲و ۱۳۹۳
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۱۱ میلیون دلار
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات آب و فاضلاب
نام شرکت: مهندسی عمراب
عنوان پروژه: تجهیز کارگاه خط انتقال برق کردستان عراق
سال مصوب: ۱۳۹۳
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۳۰ میلیارد ریال
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صنعتی گام اراک
عنوان پروژه: ساخت ۹ مخزن ذخیره نفت خام در عراق
سال مصوب: ۱۳۹۳
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲ میلیون دلار
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات ذخیره سازی نفت خام
نام شرکت: پارس کیهان
عنوان پروژه: تجهیز کارگاه – احداث تصفیه خانه آب شهر الفجر عراق
سال مصوب: ۱۳۹۲
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۲٫۵ میلیون دلار
محل اجرا: عراق
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات آب و فاضلاب
نام شرکت: زلال ایران
عنوان پروژه: صادرات تجهیزات نیرو (احداث خط انتقال برق و پست های مربوطه)
سال مصوب: ۱۳۹۰ ، ۱۳۹۴
مبلغ تسهیلات پرداختی: ۸ میلیون یورو ، ۹ میلیون یورو
مانده قابل پرداخت ۷۵ میلیون یورو
محل اجرا: ارمنستان
صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش تجهیزات برق
نام شرکت: صانیر

حمایت وزارت راه و شهرسازی از بانک‌مسکن در مسیر تبدیل به بانک توسعه‌ای

آخوندی دکتر عباس آخوندی با تاکید بر این مطلب که در طی دولت یازدهم، اقدام ارزشمند سم‌زدایی از نظام پولی و بانکی کشور انجام شد، گفت: دولت و مشخصا وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و اقتصاد از بانک مسکن حمایت می‌کنند تا سرمایه خود را افزایش دهد و تبدیل به بانک توسعه‌ای شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز ۲۶ دی‌ماه همزمان با هفتاد و نهمین سالروز تاسیس بانک مسکن در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل سابق و جدید بانک مسکن ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع همکاران بانک مسکن با ۷۹ سال سابقه حرفه‌ای بار دیگر یاد و خاطره دریا‌دلان عزیزی را که در دریای رحمت الهی در آب‌های چین جان باختن را گرامی داشت و برای بازماندگان آنها صبر و شکیبایی آرزو کرد.

آخوندی در ابتدای صحبت‌های خود با قرائت سوره والعصر گفت: ابتدا سوره والعصر را خواندم به این دلیل که این سوره تمام زندگی را در دو نکته خلاصه می‌کند که تواصی به حق و تواصی به شکیبایی و استواری در راه حق است که تمام زندگی در این دو عنوان خلاصه می شود در واقع می خواهم بعداز ۴ سال همکاری با جناب آقای بت شکن تاکید کنم که در بیان واقعیات تواصی به حق و تواصی به استواری در اجرای حق داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: واقعیت این است که در دوره اخیر بانک مسکن با چندین مسئله پیچیده روبه رو بود و حسن عملکرد دکتر بت‌شکن از نظر من مبتنی بر این است که پیچیدگی‌ها را خوب فهمید و در این فضای بسیار پیچیده راه خود را گم نکرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با طرح این پرسش که چرا فضای پولی و بانکی پیچیده بود تاکید کرد: واقعیت این است که بدون بانک در دنیای مدرن اساسا امکان توسعه وجود نداردو طی  سال های ۹۳ و ۹۴ هم بارها اعلام کردم که مشکل ما این بوده که سیستم بانکی و نظام پولی کشور به پول سمی آلوده شده بود. در واقع پدیده‌ای که در ۱۰۰ سال گذشته با آن مواجه نبودیم.

وی ادامه داد: پول سمی سهم قابل توجهی از کل پول در گردش کشور را به خود اختصاص داده  و شوربختانه فساد مانند موریانه بر تن اقتصاد و پول متصل شده بود.

لذا شروع و آغاز کار بت‌شکن در این فضای سخت بسیار آغاز پیچیده و با دشواری همراه بود. در عین حال بانک هم درگیر فشار و تصمیم‌های دولت نهم و دهم قرار گرفت  که یکی از آنها موضوع مسکن مهر بود که کل نظام بانکی را تکان داد و دوم فساد آن فرد معروف که بخشی از آن را احاله داده بودند تا از طریق بانک مسکن انجام شود و بدین ترتیب بانک مسکن را درگیر کلاهبرداری بزرگ کرده بودند.

همچنین وزیر راه و شهرسازی افزود: مدیریت بانک در این فضای ناسالم باید اقدام بزرگی انجام می‌داد تا اولا به فساد خاتمه داده  و ثانیا به سمت توسعه و تغییر جهت دهد و بتواند توسعه متوازن را در سطح گسترده فعال کند و  اگر مدیرعاملی بانک و هیئت مدیره بانک درک درستی از شرایط پولی و بانک کشور نمی‌داشتند حتما بحران پولی و بانکی تعمیق می‌شد.

تشکر از اقدامات بت‌شکن در دولت یازدهم

وی ضمن سپاسگزاری از اقدامات ارزشمند محمد هاشم بت‌شکن در دولت یازدهم تصریح کرد: ایشان با پایمردی از فضای فساد تغییر جهت داد و عملکرد شایسته‌ای از خود به جا گذشت.

آخوندی ادامه داد: کار آقای بت‌شکن به چند جهت دشوار بود. اول آنکه وقتی می‌گوییم نظام پولی و بانکی دچار پول سمی شده بود می بایست ببینیم سیاستگذاران پولی و بانکی در زمان خود به آن اعتقاد داشتند یا خیر؟ یا در صورت رسیدن به این اعتقاد به این نتیجه هم رسیده بودند که باید از نظام پولی و بانکی سم‌زدایی انجام دهند؟

وزیر راه و شهرسازی افزود: سختی کار مدیریت بانک مسکن در دولت یازدهم این بود که حداقل مدیریت سیستم پولی و بانکی در مبارزه با پول سمی بیشتر اداری و رویه ای بود که همین کار، ادامه راه را دشوار می کرد. زیرا آمادگی لازم برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود اما آقای بت شکن به درستی از عهده اینکار دشوار برآمد.

عضو کابینه دولت دوازدهم سختی دیگر کار مدیرعامل سابق بانک مسکن را این نکته برشمرد که بانک مسکن به جای آنکه به سمت توسعه ای شدن برود به بانک تخصصی تبدیل شد و ماهیت خود را در جاهایی از دست داد.

آخوندی یادآور شد: مختصاتی که برای بانک مسکن در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی تعریف شده بود بانک توسعه ای است اما در دهه ۸۰ و ۹۰ شاهد بودیم که این بانک تبدیل به بانک تخصصی شد و عملا وظیفه خود را برای تعادل بخشی به بازار و اقدام برای رویارویی با سیگنال های رونق و رکود از دست  داد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر سختی کار مدیرعامل پیشین بانک مسکن خاطرنشان کرد: تلاش داشتیم تا بانک مسکن را بانک توسعه‌ای کنیم و در اینکار آقای بت‌شکن همراه بودند اما در عمل پشتیبانی خاصی از این اقدام موثر در نظام بانکی صورت نمی‌گرفت.

همچنین آخوندی تصریح کرد: با تلاش‌های مداوم موفق شدیم در سال جاری در جلسه مجمع عمومی بانک مسکن که با حضور جناب آقای کرباسیان وزیر محترم اقتصاد برگزار شد رسما تغییر جهت‌گیری بانک مسکن به بانک توسعه ای را در صورتجلسه مجمع عمومی بانک مسکن درج کنیم که نتیجه چهار سال پایمردی و استقامت بود.

سیاستگذار ارشد حوزه مسکن و شهرسازی همچنین گفت: برای آنکه بانک‌مسکن تبدیل به بانک توسعه‌ای شود نیازمند دو ابزار بود که یکی از آنها افزایش سرمایه بانک بود و پیشنهادی که بنده در این مورد ارایه کردم این بود که خبطی که در بحث تامین اعتبار طرح مهر از طریق افزایش پایه پولی صورت گرفته و آثار منفی‌اش را گذاشته باید به فرصت تبدیل شود تا از این پس بتوانیم آن را تبدیل به ابزار مثبت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پیشنهادم در مهر سال ۹۲ این بود که تمام رقم تامین اعتبار طرح مهر، تبدیل به افزایش سرمایه بانک‌مسکن شود و آن خط اعتباری به عنوان بدهی دولت و بدهی بانک‌مسکن به بانک‌مرکزی در نظر گرفته شود. زیرا طرح آثار سوء خود را گذاشته بود و اگر دولت می‌خواست اصل و سود را برگرداند هزینه‌اش بیشتر و چندین برابر افزایش سرمایه بانک می‌شد.

آخوندی افزود: لذا پیشنهادم این بود که از جهت اقتصاد کلان این تبدیل صورت نگیرد. هنوز هم معتقدم باید راهکارهایی ارایه شود که متضمن منافع دولت باشد. بدین‌معنا اگر با طرح توسعه‌ای شدن بانک‌مسکن و افزایش سرمایه بانک موافقت می‌شد در حال حاضر شاهد افزایش سرمایه بانک‌مسکن از ۳ هزار میلیاردتومان به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودیم و بدین‌ترتیب بانک مسکن تبدیل به بانک توسعه‌ای می‌شد که می‌توانست نقش موثری را در سیکل رونق و رکود در بخش مسکن ایفا کند.

وی تصریح کرد: اگرچه چهار سال سپری شده است اما باز هم راهکارهای اصلی برای آنکه بخش مسکن رونق واقعی بگیرد وجود دارد که باید موردتوجه قرار گیرد.

سرمایه بانک مسکن را به ۱۳ هزار میلیاردتومان رساندیم

در ادامه وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش‌هایی را برای افزایش سرمایه بانک‌مسکن انجام دادیم و خوشبختانه در بودجه کشور، افزایش سرمایه بانک را به ۱۳ هزار میلیاردتومان رساندیم که به تصویب رسید و با پیگیری‌های جناب آقای دکتر  بت‌شکن ۵ هزار میلیاردتومان از ۱۰ هزار میلیاردتومان بودجه توصیبی به ثبت رسید.

عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین یادآور شد: اندیشه ما این بوده  که افزایش سرمایه بانک مسکن را داشته باشیم و بتوانیم انباشت سرمایه ۳۵ درصدی بخش مسکن و ساختمان را فعال کنیم و اینکار را با افزایش سرمایه محقق کنیم.

آخوندی گفت: در حال حاضر سرمایه بانک مسکن ۸ هزار میلیاردتومان است که به مفهوم ۲ هزار میلیارد دلار سرمایه است که یقینا این سرمایه برای بانک مسکن و همچنین مسکن، سرمایه اندکی است.

وی افزود: اگر بخش مسکن بخواهد با سیکل رکود مبارزه کند نیاز به بانک مسکنی داریم که ۱۰ هزار میلیارد دلار سرمایه داشته باشد تا با این سرمایه بتواند وارد بازار شود و آن را به رونق وادارد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نیاز به افزایش سرمایه مستمر در بانک مسکن داریم و باید کل اعتبارات بخش مسکن مهر تبدیل به افزایش یرمایه بخش مسکن شود. همچنین بانک مسکن برای ایجاد تحرک در بازار مسکن، نیازمند ابزارهای جدید پولی و بانکی بود که انواع صندوق ها، اوراق رهنی و سایر محصولاتی که بانک مسکن باید عرضه می کرد و خوشبختانه بانک مسکن در چهارسال گذشته بخشی از آنها را محقق  کرد.

آخوندی گفت: در حال حاضر، بخشی از ابزارهای جدید پولی و بانکی همچون شرکت‌های توسعه سرمایه‌گذاری مسکن، شرکت‌های تولید سرمایه بانک مسکن و ابزار مختلف اجرا شده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بزرگترین مشکل ما این است که در وضع مقررات مالی بانک، متاسفانه ضعف هایی وجود دارد و باید مقررات ایجاد بانک توسعه تهیه و تدوین شود به همین دلیل نیز بانک توسعه ای چون ابزار سیاستگذاری است باید در حوزه وضع مقررات مالی ورود کند در حالیکه بانک تجاری وظیفه اش این است که عملیات تجاری را به درستی انجام دهد.

آخوندی با تاکید بر این مطلب که چند سالی است تهیه، تدوین و تصویب نظام وضع مقررات مالی بانک توسعه ای را تعقیب می کند، گفت: خوشبختانه این موضوع با نماینده بانک مرکزی مطرح شده و به تایید رسیده  و در حال پیگیری است. لذا تاکید می کنم که مدیریت عامل جدید بانک مسکن تهیه و تدوین پیش نویس مقررات مالی بانک توسعه ای را در دستورکار قرار دهد.

این مقام مسئول و سیاستگذار تاکید کرد: دکتر بت شکن به جهت داشتن دانش کافی و کارنامه خوبی که دارند می توانند این موارد را دنبال کرده و در مجامع حرفه ای و دانشگاهی تلاش هایی را که در این موضوع دنبال کرده اند به صورت مطالبه عمومی دنبال نمایند.

آخوندی یادآور شد: در حال حاضر، بیش از ۳۴۰ هزار سپرده گذاری در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم انجام شده و مانده سپرده ها در آن حساب بالغ بر ۵۸ هزار میلیارد است که می تواند در حوزه تجهیز منابع و اقتصاد خانوارها مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در بیان افق های پیش روی بانک مسکن و انتظاری که از مدیرعامل جدید بانک مسکن دارد به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: آقای رحیمی انارکی اولین مدیرعاملی هستند که در طول فعالیت ۸۰ ساله بانک مسکن از درون بانک به این سمت انتخاب شده است. آقای رحیمی باید توجه داشته باشد که جانشین بزرگ مردان اقتصاددانی شده است که باید حافظ میراث باقی مانده از آنها در بانک مسکن باشد و از تجربیات آنها نهایت استفاده را ببرد.

این مقام مسئول ادامه داد: مطمئن باشید که ما در وزارت راه و شهرسازی حمایت لازم را از شما خواهیم داشت و به نیابت از جناب آقای کرباسیان این حمایت از سوی وزارت اقتصاد نیز برای توسعه ای شدن بانک مسکن انجام خواهد گرفت.

آخوندی مصوبات آخرین جلسه مجمع عمومی بانک مسکن را مصوبات تاثیرگذاری برشمرد و گفت: خواسته ام از مدیرعامل جدید بانک مسکن این است که تعداد شعب بانک مسکن را در سراسر کشور به ۲۰ درصد کاهش دهد زیرا نیازی به این تعداد شعبه در کشور نیست.

وی تصریح کرد: بانک‌مسکن در دولت دوازدهم این یادگار را از خود برای آیندگان به جای بگذارد که در فرایند مدرن کردن بانک اقدامات موثری بردارد و تلاش کند تا بانک مسکن به یک بانک الکترونیکی تبدیل شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه کاهش تعداد شعب بانک به معنای تعدیل نیروی انسانی شاغل در بانک نیست، افزود: بانک مسکن در طی دوره ای ۱۰ ساله با افرادی که بازنشست خواهند شد کاهش ۲۰ درصدی شعب بانک را محقق کند.

آخوندی همچنین تصریح کرد: بانک مسکن به سیاستگذاران این آلارم را بدهد که برای کاهش هزینه های بانک اقدام موثری را در دستور کار دارد و آن را عملیاتی و اجرایی کند تا حمایت سیاستگذار را نیز برای پیشبرد اهدافش داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود به موضوع بازآفرینی شهری و اهمیتی که این موضوع برای وزارتخانه دارد و تلاش هایی که در این رابطه در طی چهارسال دولت یازدهم انجام گرفت، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بازآفرینی شهری، طرحی که توسط وزارت راه و شهرسازی دنبال می شد به موضوع یک کشور تبدیل شده است و رئیس جمهوری و رئیس مجلس نیز در دولت دوازدهم بر آن تاکید دارند. به همین دلیل بانک مسکن باید اولین کاری را که در دستور کار خود قرار می دهد پشتیبانی از بازآفرینی شهری باشد و برای آن اقداماتی را در دستور کار قرار دهد.

آخوندی در پایان  افزود: امیدوارم بانک مسکن برنامه روشنی برای حمایت از طرح بازافرینی شهری ارایه دهد.

تهیه طرح توسعه زنجیره ارزش لیتیوم در دستور کار

در جلسه ارایه نتایج پروژه تهیه نقشه راه شناسایی منابع و استحصال لیتیوم در کشور، بر تهیه طرح توسعه زنجیره ارزش لیتیوم تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، در این جلسه استادان و دانشگاهیان حوزه معدن و صنایع معدنی ضمن بررسی عوامل توسعه زنجیره ارزش لیتیوم از منبع تا مصرف با تاکید بر باتری های موردنیاز خودروهای الکتریکی، تهیه طرح توسعه لیتیوم را در دستور کار قرار دادند.
سید شمش الدین سیاسی راد مدیر آموزش پژوهش و فناوری در این زمینه اعلام کرد: کار مطالعاتی و سرمایه گذاری بر روی مواد متعارف در معدن و تعریف یک سیکل مشخص همچون زنجیره های فولاد، مس، سرب و روی توسط ایمیدرو دارای یک استراتژی مشخص است و باید برای فلزاتی همچون لیتیوم نگاه زنجیره ارزشی را طلب کرد.
وی افزود: ایمیدرو طی سال های گذشته برنامه های متعددی در زمینه مطالعه بر روی عناصر نادرخاکی داشته و با همکاری مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران بر روی منابع معدنی کار اکتشافی می کند و تا استحصال فلزات در مقیاس آزمایشگاهی پیش رفته و به صورت پایلوت وارد فاز نیمه استحصال صنعتی شده است.
وی پیشنهاد داد: علاوه بر اقدامات ایمیدرو نیاز است تا معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری در برنامه های شناسایی منابع، اکتشاف و ذخایر و استحصال فلزات پیشرفته به ما کمک کنند.
در ادامه استادن دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، آمار و اطلاعات جامعی در خصوص انواع و کاربردها و عرضه و تقاضای فعلی و آتی باتریهای پیشرفته مورد استفاده در خودروهای الکتریکی را ارایه کردند.
سابقه طرح
در ادامه آقای دکتر سالاری‌راد-عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر- ضمن اعلام اینکه ایران و بولیوی در برهه ای کار مطالعاتی مشترک بر روی منابع صنعتی لیتیوم بولیوی داشته‌اند گفت: کشورهای آمریکای لاتین به دلیل در اختیار داشتن منابع معدنی، دارای جایگاه ویژه ای در زمینه تولید مواد معدنی هستند که بررسی روندهای سرمایه گذاری اکتشافی در دنیا نیز نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه این مجموعه کشورها است.
سالاری راد افزود: در حال حاضر شیلی، آرژانتین و بولیوی بخش قابل توجهی از منابع لیتیوم را در دنیا دارند.
وی با بیان اینکه در تقسیم بندی ذخایر و منابع؛ لیتیوم به دو دسته منابع معدنی و منابع شورآبه ای تقسیم می شود، عنوان کرد: با نگاهی به نمودار مصرف لیتیوم در جهان شاهد هستیم که مصرف آن در سال ۲۰۰۲ بسیار کم بوده اما تا سال ۲۰۱۷ از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و پیش بینی شده تا سال ۲۱۰۰ رشد فزاینده ای در مصرف داشته باشد.
سالاری‌راد با اشاره به تهیه نقشه راه لیتیوم گفت: کانادا استانداردی را برای اکتشاف منابع شورآبه ای و لیتیوم منتشر کرده است که بسیاری از کشورها از آن تبعیت می کنند و ما این استاندارد را در اکتشاف منابع شورآبه ای معرفی خواهیم کرد.
در ادامه مقرر شد خلاصه مدیریتی گزارش نهایی پروژه تهیه نقشه راه شناسایی منابع و استحصال لیتیم در اختیار ذینفعان اصلی قرار گرفته و درجلسه بعد نظام تقسیم کار اقدامات آتی طراحی و ابلاغ شود.

معنویت، مدیریت جهادی را از دیگر مدیریت ها متمایز می کند

معنویت، مدیریت جهادی را از دیگر مدیریت ها متمایز می کند/ مدیریت جهادی تقدم دانش و بصیرت بر مناسبات باندی و گروهی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت معنویت و اجر اخروی را مهمترین تفاوت مدیریت جهادی با دیگر مدیریتها دانست و گفت: مدیریت جهادی تقدم دانش، آگاهی و بصیرت بر مناسبات قومی، طبقاتی، قبیله ای، باندی و گروهی است و در مدیریت جهادی مرگ در راه خدا شهادت و حیات جاودانه است.

به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری در چهارمین همایش ملی مدیریت جهادی با تسلیت جان باختن کارکنان فداکار کشتی نفتکش ایرانی( شهدای راه خدمت) در آب های چین، افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان مبارکشان فرمودند مدیریت جهادی مربوط به همه قوا و در همه زمان ها است. مقام معظم رهبری همچنین فرمودند که اگر عزم ملی و مدیریت جهادی بود، اقتصاد و فرهنگ هم پیشرفت می کند و ملتی که اقتصاد و فرهنگ پیشرفته دارد، در اوج قرار می گیرد و تحقیر نمی شود.

وی با بیان اینکه رهبر عظیم الشان انقلاب راهکار خروج از فشارهای خباثت آمیز قدرت های جهانی را مدیریت جهادی مبتنی بر علم و درایت دانستند، تصریح کرد: در این سه سال که همایش مدیریت جهادی برگزار می شود با فضای زیبایی که آفریده، زمینه هایی برای شکوفایی فکر و اندیشه در حوزه مدیریت جهادی فراهم آمده و ادبیاتی بسیار غنی و قابل توجه درباره این موضوع مهم امروز کشور ( مدیریت جهادی) تولید و منتشر شده است.

شریعتمداری مدیریت جهادی را دارای دو عنصر اصلی مادی و معنوی دانست و گفت: جوهر مدیریت جهادی روابط متقابل آن‌ها است.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای جهان مانند ژاپن و چین کوشش و تلاش متراکم در سایه ایجاد اخلاق حرفه ای ( الزاما نه بر پایه اعتقادات ایدئولوژیک) را امروز شاهد هستیم و این کشورها در انگیزه برای رسیدن به هدف در جهان امروز شهره هستند. اما تفاوت مدیریت جهادی با استقرار اخلاق حرفه ای در مدیریت بخش های گوناگون جهان در عنصر مهم معنوی آن است، عنصری که استمرار را در حیات می بیند و زندگی در جهان مادی را بخشی از حیات جاودان می پندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنصر معنویت را سبب مقاوم و استوار شدن در رسیدن به هدف دانست و اضافه کرد: در مدیریت جهادی مرگ در راه خدا شهادت و حیات جاودانه است. در این فرهنگ کار نه تنها دارای ارزش مادی است، بلکه ارزش معنوی نیز دارد.

شریعتمداری با تشریح معنای واژه جهاد و زیست جهادی در اسلام و قرآن از منظر بسیاری از علمای دین، گفت: جهاد به معنای نهایت کوشش، بلاغت و رساندن مبارزه همه جانبه اعم از مبارزه با نیت( ذهن و فکر)، قول( زبان و بیان) و فعل( عمل و کردار) است. مجاهدت به جهاد بیشتر در کوشش زبانی و بیانی مومنان برای ابلاغ و تبیین و تشریح دین خدا دلالت دارد. یا به تهذیب اخلاق، سازندگی درون، خودسازی عقیدتی و روشنگری تبلیغاتی معطوف است و یا به نبرد و رویارویی با دشمن مسلح دین و گروه کافران دلالت دارد.

وی با اشاره به اینکه استفاده ترکیبی از مفهوم جهاد هم در اسلام ریشه ای بسیار قوی دارد، افزود: هنگامی که مسلمانان از جهادی مسلحانه، پیروزمندانه به مکه بازگشتند، پیامبر اکرم آنها را به جهاد اکبر و مجاهدت حقیقی برای درک برکات اخلاقی فراخواند که در یک همزیستی بسیار زیبا، جهاد در راه خدا (قتال) و جهاد اکبر( تهذیب نفس) در کنار هم قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در صدر اسلام کلمه جهاد با مفهوم علم اندوزی و دانشوری بسامد بسیار یافت، یادآور شد: دانشمندان دینی با کلمه مجتهد ( از ریشه جهاد) شناخته شدند. از سوی دیگر مدیریت جهادی نیز در نخستین روزهای انقلاب اسلامی طلوع کرد، گروه های دانشجویی مسلمان کمپین هایی را برای یاری رساندن به تهیدستان شهری و مستضعفان، کمک به سازندگی روستاها، کمک به کشاورزی و جهاد در این راه تشکیل دادند و آقای قاضی زاده هاشمی( وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) خود از بنیانگذاران جهاد در آن روزها بودند.

شریعتمداری با بیان اینکه امام خمینی(ره) از آغاز سال ۱۳۵۸ تا شهریورماه ۱۳۵۹ دولت و مردم را به جهاد سازندگی و مجاهدت اخلاقی فرا می خواند، گفت: در فرآیند این موضوع جهاد سازندگی در کشور پا به حیات گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه امام و رهبران انقلاب برای سازمان نوپدید نظامی انقلاب اسلامی از کلمه « پاسداران انقلاب اسلامی» استفاده کردند، تصریح کرد: پاسداران در مفهوم کلی به معنای صیانت کنندگان از انقلاب اسلامی است که جهادگران عرصه خون و شهادت هستند. از سوی دیگر برای وزارتخانه ای که مفهوما عملیاتی اقتصادی و فرهنگی داشت از عنوان «جهاد سازندگی» استفاده کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با تیزبینی رهبر معظم انقلاب اسلامی باب مدیریت جهادی در دو حوزه فرهنگی و اقتصادی گشوده شد، گفت: این استمرار راه امام خمینی(ره) است و مدیریت جهادی ریشه در شیوه امام علی(ع) در کوشش و کنش ایجابی و سازنده پس از رحلت پیامبر مکرم اسلام دارد.

شریعتمداری مدیریت جهادی را تقدم دانش، آگاهی و بصیرت بر مناسبات قومی، صنفی، طبقاتی، قبیله ای، باندی و گروهی دانست و ادامه داد: مدیریت جهادی ترجیح خیر و منافع جمعی بر منافع و مصالح شخصی و کوشش مطلوب ، کیفیت مرغوب و بهره وری مطلوب است. مدیریت جهادی پیروی از قرآن کریم است، قرانی که می گوید هر فرد و نظامی که خیر و منفعتش بیشتر است، برقرار و پایدار می ماند.

وی در پایان گفت: مدیریت جهادی به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی مدیریت مبتنی بر علم و درایت و در مفهوم کلان «بصیرت» است.

ریزش یک ساختمان در خیابان مدبر تهران به خاطر تخریب غیر اصولی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۶ با اشاره به حادثه ریزش یک ساختمان در خیابان مدبر تهران به خاطر تخریب غیر اصولی گفت: مالک ساختمان با بی توجهی به اخطاریه های شهرداری و بدون رعایت نکات ایمنی درصدد تخریب ملک خود برآمده بود که ملک ریزش می کند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ، اعلی مرتاضی با اشاره به اینکه تخریب ساختمان هیچ صدمه جانی به همراه نداشته است گفت: دو قطعه درخت پیرامون ساختمان آسیب دیدند که توسط اداره فضای سبز به محل دیگر انتقال داده شدند.

او با اشاره به اینکه تخریب غیراصولی بنا تاکنون جان بسیاری از شهروندان را گرفته است گفت: با حضور به موقع عوامل شهرداری این حادثه بدون خطر جانی دنبال شد اما شهروندان باید به دنبال حفظ نکات ایمنی باشند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۶ با بیان اینکه عدم رعایت نکات ایمنی در بسیاری از موارد سبب ریختن ساختمان های مجاور بنا نیز شده است گفت: حتی یک حادثه تخریب غیرایمنی نیز می تواند مخاطرات سنگینی به دنبال داشته و لازم است شهروندان به نکات ایمنی توجه داشته باشند.

مرتاضی تصریح کرد: هر اقدامی که موجب جداکردن مصالح از ساختمان به منظور حذف، نوسازی، تعمیرات، مرمت و بازسازی تمام و یا بخش هایی از سازه ساختمانی باشد، تخریب خوانده می شود.

کارشناس شرکت خدمات مالی و اعتباری راه اقتصادنوین برگزیده جوان جشنواره فارابی شد

در نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، مهدی صارم، کارشناس شرکت خدمات مالی و اعتباری راه اقتصادنوین با ارائه رساله دکترا موفق به کسب مقام اول در گروه برگزیدگان علوم اقتصادی، در بخش جوان گردید.
به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، همزمان با اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که با حضور رئیس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و استادان و پژوهشگران صاحب ‌نام حوزه علوم انسانی اسلامی، یک‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ در سالن اجلاس سران برگزار شد، مهدی صارم کارشناس شرکت خدمات مالی و اعتباری راه اقتصادنوین با اثر “تئوری مالی سطح قیمت‌ها، تعادل انتظارات عقلایی و نااطمینانی سیاست پولی” مقام اول را در بخش جوان گروه برگزیدگان علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری کسب کرد.
گفتنی است، جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای پژوهش‌های این حوزه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دو سازمان‌ بین‌المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی داخلی در دو سطح “بزرگسال” و “جوان” (زیر ۳۵ سال) به صورت سالانه برگزار می‌شود.

برگزاری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک در روزهای دوم و سوم بهمن

دکتر دیواندری

دبیر هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک ونظام های پرداخت اعلام کرد این همایش باعنوان«نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی»در روزهای دوم و سوم بهمن ماه در برج میلاد تهران برگزارمی شود.

علی دیواندری صبح امروز (سه شنبه) و در نشستی خبری که در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: محورهای بخش کسب و کار هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، بازیگران جدید (فین‌تک و) ساختار درآمدی جدید بانک‌ها (مدل‌های کسب و کار جدید)، بانکداری باز، بانکداری دیجیتال، بانکداری بدون شعبه، بانکداری اجتماعی و بانکداری شناختی، یکپارچه‌سازی کسب و کارهای مختلف مالی، تاثیر فناوری بر کارایی بانک‌ها و بررسی ابعاد اقتصادی تحولات جدید در بانکداری الکترونیک هستند.

وی درباره محورهای خدمات پرداخت نیز گفت: محورهای اصلی این بخش پرداخت‌های برون خطی و مدیریت پرداخت‌های ریز (Micro Payment)، خدمات تجمیع، پرداخت ‌سازی  (Payment Initiation)، پرداخت یار (Payment Facilitator) ، پرداخت همراه، کارت‌های اعتباری، استقراض فرد به فرد، تأمین مالی انبوه  (Crowd Funding)، پول‌های رمزی و حساب یاری  (Account Information Services) هستند.

به گفته رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، محورهای اصلی بخش نوآوری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک بلاک‌چین، پرداخت‌های نزدیک و پرداخت‌های همراه، استانداردهای پرداخت  EMV,PCI، نشان‌گذاری (Tokenization) ، اینترنت اشیاء، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی هستند.

دیواندری ادامه داد: در محور فناوری های نظارتی ((Reg Tech به موضوعاتی مانند چارچوب‌های اقتصادی جدید ( (PSD، استانداردهای IFRS و XBRL، مدیریت ریسک، سیستم‌های نظارتی رگولاتور و سیستم تشخیص (تقلب و مبارزه با پولشویی) پرداخته خواهد شد.

دبیر هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک گفت: در محور امنیت، چارچوب‌های مدیریت امنیت اطلاعات، استانداردهای امنیتی، نوآوری و فناوری‌های جدید در حوزه امنیت، سرویس‌های مدیریت شده‌ امنیت، مدیریت حوادث امنیتی در شبکه‌ بانکی، امنیت در پرداخت‌ در بسترهای جدید مثل IOT و پایانه‌های فروش سیار و کاربردهای هوش امنیتی در شبکه بانکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی درباره محور هوشمندی نیز اظهارداشت: در این محور کلان داده‌ها، داده‌کاوی و هوش تجاری (BI) و بازاریابی از طریق کانال‌های همه‌کاره  (Omni-Channel)بررسی خواهند شد. دیواندری اظهارداشت: امسال تغییراتی را در همایش صورت دادیم و فضای خوبی برای استارتاپ ها فین‌تک‌ها و شرکت های دانش‌بنیان در نظر گرفتیم.

دیواندری ادامه داد: جوانان ایرانی در دنیا با عنوان باهوش و خلاق معروف هستند و متاسفانه جذب کشورهای خارجی می شوند که باید امکاناتی را فراهم کنیم تا از ظرفیت این افراد در صنعت بانکداری ایران استفاده کنیم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: نخبگان تاب تحمل فضاهای اداری و بروکراسی را ندارند و نیاز به واسطه هایی داریم که آنها بتوانند در این فضا کار کنند که استارتاپ ها این جای خالی را پُر می‌کنند، بنابراین فضایی برای نخبگان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها در همایش در نظر گرفته و در ارائه ها، جشنواره ها و غیره از آنها استفاده می شود.

وی با اشاره به برنامه‌های روز همایش اظهارداشت: در مجموع ۳۷ سخنرانی انجام می‌شود که وزیر امور اقتصاد و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس کل بانک مرکزی سخنرانان کلیدی همایش خواهند بود و همچنین معاونین وزرا و معاونین بانک مرکزی جزو سخنرانان و اعضای پنل‌ها هستند.

دیواندری با بیان اینکه ۱۳ سخنران مطرح خارجی در این همایش به ارایه سخنرانی خواهند پرداخت، گفت: بردکینگ آینده‌ پژوه بانکداری الکترونیک که کتاب‌های پُرفروشی از وی منتشر شده یکی از این سخنرانان است.

وی انریکو بوچینی از شرکت مک کنزی را دیگر سخنران این همایش عنوان کرد و افزود: جینا هوی چنگ طراحی سیستم فین‌تک مالزی نیز یکی دیگر از سخنرانان خارجی مراسم خواهد بود. دیواندری با بیان اینکه آندریاس اسکوپال مدیر خدمات مالی دیجیتال eBay از دیگر سخنرانان این مراسم خواهد بود، گفت: در مجموع ۱۳ سخنران مطرح خارجی که دارای ایده‌های خوبی برای پیشبرد بانکداری الکترونیک هستند در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برگزاری ۹ میزگرد تخصصی در هفتمین همایش بانکداری دیجیتال و نظام‌های پرداخت اظهارداشت: محورهای همایش در این میزگردها پوشش داده شده و برخی موضوعات خاص نیز در نظر گرفته شده است.

دیواندری افزود: کارگاه های آموزشی همایش هفتم ۱۴ مورد است که از بین ۱۶۰ کارگاه متقاضی از طرف نظام بانکی و صنعت پرداخت انتخاب شده‌اند که این کارگاه‌ها بعد از ظهر برگزار می شود.

وی ادامه داد: همچنین ۳۱۰ چکیده مقالات تخصصی به همایش ارائه شده که ۱۴۰ متن مقاله دریافت و ۶۰ مقاله مورد قبول کمیته داوری قرار گرفته که به چاپ خواهد رسید، همچنین ۱۶ مقاله نیز در همایش ارائه خواهد شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برنامه‌های جانبی هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه، معرفی محصولات و خدمات و جشنواره دکتر نوربخش از برنامه‌های جانبی خواهد بود.

وی با بیان اینکه فضای نمایشگاهی امسال گسترش پیدا کرده است، گفت: یکی دیگر از تغییرات، اختصاص فضا به رسانه‌های متقاضی است و همچنین فضایی برای استارتاپ ها در نظر گرفته شده است.

دیواندری ادامه داد: همچنین بخش معرفی محصولات و خدمات در سالن‌های مجزا اختصاص یافته تا شرکت های قدرتمند حوزه پرداخت بتوانند محصولاتشان را ارائه دهند. وی با بیان اینکه جشنواره دکتر نوربخش امسال در چهار بخش برگزار می‌شود٬ گفت: نخستین بخش معرفی محصولات نوآورانه و برتر بانک ها و شرکت ها است که ۳۵ شرکت و ۱۰ بانک در این بخش شرکت کردند، داوری ها به پایان رسیده و برگزیدگان در اختتامیه جشنواره معرفی و تجلیل می‌شوند.

وی با بیان اینکه معرفی منتخب نمایشگاهی بخش دیگر جشنواره دکتر نوربخش است، گفت: در حوزه نمایشگاهی غرفه های برتر مورد سنجش قرار می گیرند در پایان معرفی و تقدیر می‌شوند. دیواندری افزود: در بخش سوم که با همکاری و حمایت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار می شود از استارتاپ‌های فعال در حوزه پرداخت و بانک‌ها دعوت و ۷۰ مورد پذیرش شده‌اند تا امکان حضور و ارائه محصولات شان را داشته باشند و برگزیدگان در جشنواره مورد تجدید قرار خواهند گرفت.

دیواندری ادامه دارد: بخش چهارم تقدیر از پیشگامان بانکداری الکترونیک است و یکی از افرادی که در این حوزه اثرگذار بوده در همایش دکتر نوربخش معرفی و تجلیل می‌شود. وی در ادامه نشست خبری خود درباره اینکه آیا پژوهشکده پولی و بانکی درباره بیت کوین پژوهشی در دست دارد یا نه، گفت: رییس کل و معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اظهارنظرهایی درباره بیت کوین و ارزهای رمزنگار داشته اند؛ ما نیز در پژوهشکده درباره پول های رمزنگار به سفارش بانک مرکزی در حال کار هستیم.

وی پول های مجازی را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: دسته ای از این پول ها در بازار وجود دارد و به عنوان دارایی و موضوعی برای سرمایه گذاری مطرح است که موضوع بحث ما نیست؛ موضوع دیگر اقدام بانک های مرکزی دنیا برای انتشار پول های ملی خود به طور رمزنگار است مانند کاری که بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفته تا آن را انجام دهد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: ما نیز در پژوهشکده پولی و بانکی طرح مطالعاتی انتشار پول ملی به طور رمزنگار را آغاز کرده ایم. وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه پژوهشکده برنامه ای برای حمایت از استارتآپ ها دارد یا نه، گفت: یکی از حامیان همایش شرکت ملی خدمات انفورماتیک است و شرکت های وابسته به بانک مرکزی و بخش خصوصی به طور عملی حمایت خود را از استارتآپ ها آغاز کرده اند.

وی با بیان اینکه پژوهشکده پولی و بانکی یک مرکز علمی است که فضا را برای استارتاپ ها ایجاد می کند، گفت: بانک مرکزی، شرکت های وابسته به آن و بخش خصوصی همگی علاقمند به حمایت از استارتاپ ها هستند و من نیز به طور شخصی علاقمند به این موضوع هستم.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: در حال حاضر نیز اینگونه نیست که استارتاپ ها مورد حمایت نباشند اما ساختارهای بروکراتیک باید فضا را برای حمایت از نیروهای نخبه بازتر کنند و پژوهشکده نیز به عنوان مرکزی علمی این موضوع را پیگیری می کند.

وی درباره حضور شرکت ها و افراد خارجی و مقایسه آن با سال های گذشته اظهارداشت: ۱۳ سخنران کلیدی خارجی در همایش حضور دارند که به لحاظ کمی بیشتر از سال های گذشته است؛ از سوی دیگر برخی شرکت کنندگان خارجی برای معرفی محصول در همایش بانکداری الکترونیک امسال حضور خواهند داشت.

دبیر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک درباره امکان انعقاد قراردادهای همکاری بین بانک ها، شرکت های پرداخت و استارتاپ ها در حاشیه همایش امسال گفت: همایش بانکداری الکترونیک یک همایش صرفا حاکمیتی نیست و بخش تجاری آن نیز از بُعد معرفی محصول مهم است.

دیواندری ادامه داد: برگزاری کارگاه ها، ترکیبی از مباحث علمی و تجاری است و دستاوردهای بزرگ در حوزه نمایشگاهی ارایه می شود؛ حوزه نمایشگاه مورد توجه مخاطبان آن قرار می گیرد و یکی از جذابیت های همایش این موضوع است.

وی درباره حضور استارتاپ ها در همایش توضیح داد که در بخش افتتاحیه یک نفر به عنوان نماینده استارتاپ ها و در حضور مقامات اقتصادی کشور سخنرانی خواهد داشت. رییس پژوهشکده پولی و بانکی درباره برگزار نشدن جشنواره تصویرسازی در همایش امسال برخلاف سال گذشته گفت: جشنواره گرافیکی و تصویر سازی سال گذشته نتایج خوبی داشت و یکسری از هنرمندان آثار خود را ارسال کردند؛ در سال جاری این همایش برگزار نمی شود ولی امکان برگزاری آن در سال های آینده وجود خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال دیگری فرایند برگزاری جشنواره دکتر نوربخش گفت: داوری این جشنواره دو مرحله ای شده است؛ برای همایش امسال ۴۶ طرح و محصول ارایه شدند که داوری اولیه درباره آنها با سختگیری بیشتری انجام شد زیرا این محصولات برخلاف سال های گذشته حتما باید قابلیت اجرا داشته باشند.

دیواندری در پاسخ به سوال دیگری درباره باقی ماندن برخی از محدودیت ها بعد از برجام در حوزه پرداخت و بانکداری الکترونیک و تسهیل شدن این موضوع با برگزاری همایش بانکداری الکترونیک اظهار داشت: این همایش می تواند در توسعه روابط بین المللی به ویژه در حوزه پرداخت موثر باشد.

دبیر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک اظهارداشت: شرکت های بین المللی می توانند به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری به بانک های کشور کمک کنند؛ البته مخاطب همایش بانکداری الکترونیک بانک های خارجی نیستند و همایش های دیگری مانند همایش تجاری ایران و اروپا و سیاست های پولی و ارزی می تواند مخاطب آن باشد. وی تصریح کرد که شرکت های مشاور در زمینه نظام های پرداخت و همچنین خدمات دهندگان خارجی از جمله افراد حاضر در همایش امسال هستند.

سخنی با مردم و مسئولان درباره مؤسسات اعتباری غیرمجاز

کورش پرویزیان، رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی

مسئولان  بانک مرکزی از حدود چند ماه قبل از بسته شدن پرونده مؤسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف همه آن‌ها خبر می‌دهند. این اتفاق قطعاً، موفقیت بزرگی برای بانک مرکزی، دولت و شبکه بانکی کشور و مجموعه حاکمیت است که آثار و برکات آن، همه مردم ایران را مستقیم و غیرمستقیم منتفع خواهد کرد. حتی این موفقیت برای همان عده‌ای که در جریان ساماندهی این مؤسسات دچار آسیب‌های مالی و روحی شده نتایج منفی ندارد.
اکنون که پس از سال‌ها تلاش و مبارزه با انواع موانع پیدا و پنهان ساماندهی بازار غیرمتشکل  پولی در چنین موقعیتی ایستاده‌ایم، توجه و حساسیت نسبت به چند نکته کلیدی بسیار مهم ضروری است و به عنوان نماینده تشکل صنفی بانک‌های خصوصی کشور این نکات مهم را با مردم و مسئولان و صاحبان کسب و کار در میان می‌گذارم:
۱- نابسامانی در بازار غیرمتشکل پولی که مصداق بارز آن ایجاد، استمرار و گسترش فعالیت مؤسسات بدون مجوز در قالب‌های مختلف اعم از تعاونی اعتبار آزاد، صندوق ها و… بود، طی سالهای گذشته به اقتصاد کشور آسیب‌های فراوانی زده است که تبیین بخش زیادی از این زیان‌ها شاید اکنون ضرورتی نداشته باشد ولی واقعیت این است که مجموعه شبکه بانکی کشور اعم از مدیران، سهامداران، سپرده‌گذاران و تسهیلات‌گیرندگان و کارکنان بانک‌ها و مؤسسات اعتباری  قانونی و دارای مجوز رسمی و به ویژه در بخش خصوصی از جمله کسانی  بودندکه بیشترین آسیب‌ها را طی این سال‌ها و نیز در جریان ساماندهی مؤسسات غیرمجاز متحمل شده‌اند و متأسفانه به علل و دلائل گوناگون، رنج‌ها و ضرباتی که این عده تحمل کردند در سایه صدای بلند و طلبکارانه صاحبان، مالکان و بانیان و پشتیبانان این مؤسسات کمتر دیده شده و این موضوع در موج و فشار سپرده گذاران مال باخته کمرنگ شده است. پاسخگو بودن در مقابل مردم و سپرده گذاران این مؤسسات درخواستی منطقی است.
۲- طی سال‌های اخیر ایجاد حس بی‌اعتمادی به مؤسسات و بانک‌های خصوصی کشور در پی انحلال یا ورشکستگی مؤسسات غیرمجاز، سهامداران و مدیران این بانک‌ها را دائماً درگیر بیم و هراسی فزاینده درباره آینده سرمایه‌گذاری شفاف و قانونی در شبکه بانکی کشور کرده بود تا جایی که مدیران شبکه بانکی، به ناگزیر بخش زیادی از توان و زمان خود را صرف بقای حداقلی بانک‌های تحت مدیریت خود می‌کرده اند و کمتر امکانی برای برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای و استفاده از فرصت‌های اقتصادی باقی می‌ماند. عدم تغییر جدی در سرمایه و این بانک ها از سوی سهامداران بالفعل و بالقوه آنها نشانه اصلی این موضوع است.
۳- با ورود بانک‌های خصوصی در همراهی با حاکمیت به روند ساماندهی مؤسسات غیرمجاز، کارکنان این بانک‌ها بویژه در لایه صف، دائماً درگیر پاسخگویی به مال‌باختگان مؤسساتی بودند که به شعب بانک‌های عامل برای دریافت سپرده‌های خود مراجعه می‌کردند. در این مدت بارها از نزدیک در جریان آسیب‌های روحی و بعضاً جراحت‌هایی که همکارانمان در جریان پاسخگویی به مال‌باختگان دچار آن شده بودند، قرار می‌گرفتم. صدمات روحی و روانی زیادی به همکاران شبکه بانکهای خصوصی در جریان ساماندهی وارد آمده است ولی متأسفانه این مسائل کمتر مورد توجه مسئولان و افکار عمومی قرار گرفته‌است.
۴- شاید تصویری که امروز پس از مدت ‌ها کش و قوس برای ساماندهی مؤسسات غیرمجاز از این فرایند برای افکار عمومی شکل گرفته، تجمعات از سر استیصال مال‌باختگان، تابلوهای تخریب شده مؤسسات منحل، مصاحبه‌های مسئولان و… است، اهل فن اما می‌دانند که این‌ها تمام ماجرا نیست و گستره و عمق آسیب‌هایی که فعالیت این مؤسسات برای کشور داشت و هزینه‌های گزافی که ساماندهی آن‌ها روی دست اقتصاد ما گذاشته، بسیار بیشتر است؛ بنابر یک برآورد، بالغ بر بیست هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت اصل و سود و خسارت سپرده‌های مال‌باختگان مؤسسات غیرمجاز از سوی  بانک‌مرکزی و بانک‌های عامل از محل¬های مختلف منجمله ذخایر قانونی، وجوه نقد، خطوط اعتباری و سایر پرداخت شده است. گرچه هدف از تخصیص این خطوط، تسریع در پرداخت‌ها بوده و علی القاعده با  شناسایی و فروش اموال مدیران مؤسسات این پول پرقدرت از جامعه جمع‌آوری خواهد شد ولی به هر حال آثار تورمی محتمل تزریق چنین مبالغی را نمی‌توان و نباید نادیده گرفت. این آثار محتمل، تنها گوشه‌ای از آسیب‌هایی است که از ناحیه مؤسسات اعتباری فاقد مجوز، زیاده‌خواهی بخشی از جامعه و… به تمام ایرانیان تحمیل می‌شود و به همین اعتبار علاوه بر زیان مال‌باختگان مؤسسات که متضرر شده‌اند، همه ما با تحمل تورم ناشی از خطوط اعتباری، متحمل زیان خواهیم شد، البته اگر مسئولان دولتی موفق به مهار و مدیریت آثار تورمی نشوند که امیدواریم این‌گونه نباشد.
۵- مسئولان بانک مرکزی تأکید دارند پرونده مؤسسات اعتباری بدون مجوز بسته شده‌است. این سخن البته از جنبه حقوقی و قانونی کاملاً صحیح است ولی نباید از این واقعیت نیز غفلت داشت که تا زمینه و شرایط اقتصادی، فرهنگی، قانونی و… چنین  فعالیت‌هایی وجود داشته باشد، احتمال سر برآوردن این قبیل مؤسسات یا بنگاه‌هایی با مدل مشابه اصلاً دور از ذهن نیست بنابر این مسئولان در همه لایه‌ها و حوزه‌ها باید تدابیر لازم را برای خشکاندن ریشه‌های رشد چنین گیاهان هرزه‌ای بیندیشند چرا که افکار عمومی بار دیگر توجیه ناهماهنگی میان بخش‌های حاکمیتی را نخواهد پذیرفت.

 

انتخاب مدیر سرپرستی گیلان به عنوان نایب رئیس شورای هماهنگی شرکت‌های بیمه استان

طی برگزاری جلسه انتخابات سندیکای شورای هماهنگی شرکت‌های بیمه بازرگانی استان گیلان، مدیر سرپرستی سردار جنگل بیمه سرمد به عنوان نایب رئیس این شورا در این استان انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه سرمد، در این جلسه که در روز چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۰، محمدرضا قدیرپور با اکثریت آراء در این جایگاه انتخاب شد.

نسخه جدید موبایل بانک سرمایه با امکانات و قابلیت‌های جدید

موبایل بانک سرمایه

نسخه جدید موبایل بانک سرمایه با قابلیت ها و امکانات ویژه و با هدف رفاه حال مشتریان و افزایش رضایتمندی هرچه بیشتر ایشان در اختیار هموطنان عزیز قرار گرفت.

 نسخه جدید موبایل بانک سرمایه از طریق وب سایت این بانک و همچنین از طریق سرویس های پرمخاطب ارائه دهنده نرم افزارهای کاربردی موبایل مبتنی بر سیستم عامل‌های اندروید و IOS مانند کافه بازار، Google Play و سایت sibbank در اختیار مشتریان ارجمند قرار گرفت.

همچنین به منظور سهولت در دانلود، نصب و بروزرسانی موبایل بانک سرمایه، مشتریان ارجمند می توانند از طریق QRCode مربوطه، نسبت به دانلود نسخه های اندروید و IOS موبایل بانک اقدام نمایند.

QRCode نسخه اندروید

QRCode نسخه IOS

مشتریان گرامی به منظور استفاده از نسخه موبایل بانک سرمایه، می بایست دارای حساب بانک سرمایه بوده و کد کاربری، رمز اول و دوم خود را از شعب این بانک دریافت نمایند. مشتریان پس از این مرحله می توانند با دانلود نرم افزار مربوطه از صفحه اصلی وب سایت بانک سرمایه و همچنین سایر سرویس های ارائه دهنده نرم افزارهای کاربردی و نصب آن بر روی موبایل خود، از خدمات این سامانه استفاده نمایند.

این گزارش در پایان می افزاید، نسخه جدید موبایل بانک سرمایه با اطلاع کافی از انواع نیازهای مشتریان محترم، با پیشرفته‌ترین امکانات، بالاترین خدمات را به ایشان ارائه می نماید.

بانک سامان به کارت به کارت پات افزوده شود

بانک سامان به مجموعه بانک هایی که امکان کارت به کارت از طریق اپلیکیشن پات برایشان فراهم شده است افزوده شد.
دارندگان کارت بانک سامان ازطریق اپلیکیشن پات، قادر خواهند بود به تمامی بانک های عضو شتاب انتقال وجه کنند. بانک سامان هفدهمین بانکی است که امکان کارت به کارت برای آن به وسیله پات ایجادشده است .
دارندگان کارت بانک های ملی ، ملت ، تجارت ، سپه ، پارسیان ، صنعت و معدن، اقتصاد نوین، بانک شهر ، انصار، دی ، پست بانک ، ایران زمین، قوامین، حکمت ایرانیان ،آینده و مهر اقتصاد نیز می توانند با پات عملیات کارت به کارت را انجام دهند .
فر اهم کردن امکان کارت به کارت برای بانکهای معتبر و بزرگ کشور از جمله ویژگی های نرم افزار پات است.

منبع:روابط عمومی ایران کیش

کارمزد محوری در باجه‌های بانکی عملیاتی شده‌ است

مدیرعامل پست‌بانک‌ایران،گفت: سیاست کارمزدمحوری در قبال ارائه خدمات در باجه‌های بانکی اجرائی شده است.
دکتر فرحی مدیرعامل پست‌بانک‌ایران در گردهمائی رؤسای دوایر باجه‌های خدمات بانکی مدیریت‌های شعب گفت: سیاست کارمزدمحوری درقبال ارائه خدمات در باجه‌های بانکی اجرائی شده است.

وی در ادامه ضمن بیان مطلب فوق با اشاره به عاملیت صندوق توسعه ملی و سیاست‌های دولت درراستای اشتغال‌زائی اظهارداشت: درراستای ایجاد اشتغال و تأمین مالی خرد و سرمایه در گردش فعالان اقتصادی بایستی با ارائه راهکارهای مناسب، گام‌های اساسی برداشته و در انجام این مأموریت موفق عمل کنیم.

وی درادامه با اشاره به ارتقاء فعالیت‌های باجه‌های خدمات بانکی در سراسر کشور براساس ضوابط قانونی گفت: ضابطه‌مند کردن کسب و کار باجه‌های مذکور در راستای افزایش کارمزد باجه‌های خدمات بانکی باید منجر به بهبود عملکرد و درآمدزائی آنها شود.

آرش شهرکی‌کیا مدیرامور حراست پست بانک ایران نیز درگردهمائی مذکور عنوان‌کرد: اخذ مجوز باجه‌های بانکی با پیگیری و تعامل ارزشمند مدیرعامل و هیأت مدیره با بانک مرکزی محقق شد و موفقیت‌های اخیر این بانک در جنبه‌های مختلف نشان دهنده آینده روشن آن است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات و گفتگوهای متعدد حراست پست‌بانک‌ایران با پلیس پیشگیری برای مجوز فعالیت باجه‌های بانکی گفت: این امر منجر به طراحی یک فرآیند منطقی و قابل اجرا برای مجوز مذکور شد که باید با نظارت مستمر بر باجه‌های خدمات بانکی و با انجام سیاست های پیشگرانه از وقوع برخی مشکلات جلوگیری نمائیم.

محمود شیردل مدیر امور شعب و بازاریابی در این گردهمائی، فعالیت در باجه ها را نیازمند عشق و انگیزه دانست و نتیجه این تلاش را خدمت به روستاییان و رونق کشورمان برشمرد.

وی با اشاره به ماه‌های پایانی سال گفت: با ساماندهی باجه‌ها نتیجه سال‌ها تلاش و زحمت مجموعه پست بانک ایران به ثمر خواهد رسید.

شیردل؛ توجه و تمرکز دولت را معطوف به اقتصاد روستا دانست و عنوان کرد: گستردگی حضور پست بانک ایران درسطح کشور و ارائه خدمات مطلوب به هموطنان بویژه در روستاها، مناطق مرزی و محروم می‌تواند محور خدمت‌رسانی دولت به اقشار آسیب پذیر باشد.

وی درپایان بر نظارت و کنترل بر باجه‌های خدمات بانکی و ارائه رهنمودهای لازم به رؤسای آن تأکید نمود و افزود: برنامه‌ها و اهداف این باجه‌ها باید همسو با سیاست‌های بانک باشد و اگر امکان تغییر فکر در رئیس باجه‌ای وجود نداشت باید جایگزین مناسبی برای آن ایجاد نمایئم تا از مسیر هدف خود خارج نشویم.

محمدابراهیم عین علیان رئیس اداره کل بانکداری خرد و امور باجه ها در این گردهمایی اظهار داشت: باجه های بانکی هویت اصلی پست بانک ایران هستند و وجود این بانک به نظم و ساماندهی باجه ها بستگی دارد.

وی با اشاره به اخذ مجوز برای بیش از ۶هزار باجه خدمات بانکی افزود: تا پایان سال جاری شرایط و الزامات اخذ مجوز مذکور برای دیگر باجه ها نیز فراهم می شودکه البته روسای دوایر در انجام این امر و تأمین شرایط لازم بانک مرکزی باید دقت و همکاری لازم را داشته باشند.
سیدحسین ابطحی رئیس اداره کل بازاریابی هم گفت: باجه های روستائی می توانند در پرداخت تسهیلات اشتغالزائی از محل منابع صندوق توسعه ملی و اعتبارسنجی مشتریان نقش اساسی ایفا کنند.

وی با اشاره به ۱۱۰هزار تراکنش از طریق اَپ موبایلی سکه همراه پست بانک و استقبال هموطنان از آن گفت: اَپ فروشگاهی و سکه کالا جهت تسهیل در امور هموطنان نیز بزودی توسط این بانک فعال خواهد داشت.
ابطحی درپایان بر مدیریت دانش جهت دستیابی به اهداف بانک، توجه به سامانه پیشنهادها و مدل‌سازی برنامه‌های آن و بهره مندی کامل از ظرفیت‌های باجه های خدمات بانکی تأکید نمود.

علیرضا پورحسین رئیس اداره کل امور شعب و مناطق آزاد گفت: برنامه‌هائی داریم که مزایا و درآمدهای خوبی برای مسئولان باجه های بانکی رقم می‌زند و باید باجه‌ها به سمت ارائه خدمات و کسب درآمد از محل خدمات سوق داده شوند.
وی درپایان ضمن تأکید بر توسعه فرهنگ بانکداری الکترونیک درسطح روستاها اظهارداشت: پست بانک هم در شبکه بانکی و هم نزد مسئولان کشور اعتبار و اهمیت خاصی پیدا کرده است و باید محوریت فعالیت باجه‌های خدمات بانکی، خدمت محوری باقی بماند.

گفتنی است: در این گردهمائی؛ کارگاه‌ آموزشی فرآیند اجرای طرح کدینگ باجه‌ها برگزار و هریک از رؤسای دوایر باجه‌های بانکی مدیریت‌های شعب استان‌ها و مناطق تهران ضمن بیان مسائل به تشریح دیدگاه‌ها و تبادل آن پرداختند و سپس دکتر صباغی عضو هیأت مدیره ضمن جمع‌بندی این گردهمائی، رهنمودهای لازم را ارائه کرد.

منبع:روابط‌عمومی پست بانک ایران

مدیریت شهری نوآور ، منعطف و هوشمند نیاز امروز شهرها

مدیرعامل بانک شهر گفت: مدیریت شهری منعطف، هوشمند و نوآور نیاز امروز شهرها، بویژه کلان شهرهاست.
حسین محمد پورزرندی در سومین کنفرانس جامع مدیریت شهری ایران که با حضور مدیران ارشد شهری پایتخت و کلان شهرها ، نمایندگان مجلس ، استاندار تهران و جمع کثیری از دانشجویان در محل دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه شهرهای کشورمان هم اکنون با معضلات متعددی روبه‌رو بوده و در آینده نیز با معضلات پیچیده‌تر و جدیدی مواجه خواهند بود،گفت: مدیریت شهری منعطف، هوشمند و نوآور نیاز امروز شهرها، بویژه کلان شهرهاست.

وی با تشریح نحوه عملکرد مدیریت شهری در شهرهای مختلف دنیا و پیشرفت های آنان در حوزه های مختلف ،تصریح کرد: درحال حاضر شهرها و به‌خصوص کلانشهرها، مراکز فرماندهی اقتصاد جهانی هستند؛گردش جهانی سرمایه، کالا، خدمات و اطلاعات کارکردهای نوینی را به شهرها بخشیده است.

پورزرندی ادامه داد:شهرها بیشتر از گذشته در اقتصاد جهان نقشی اساسی ایفا می‌کنند و سبب افزایش ثروت ملت‌ها شده اند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به افزایش درآمدهای پایدار شهری در شهرها،گفت:شهری که بر درآمدهای ناپایدار تکیه کند هیچ‌گاه رنگ پایداری اجتماعی و زیست‌محیطی را نخواهد دید؛ زیرا برای کسب درآمد و اداره شهر مجبور است ملاحظات اجتماعی و زیست محیطی را نادیده بگیرد.

مدیرعامل بانک شهر آینده پایدار شهری را در گرو توسعه اقتصادی شهر، تنوع و تکثر در قدرت و مدیریت، دسترسی برابر و عادلانه به خدمات، انسجام اجتماعی، مشارکت شهروندی و افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد.

پورزرندی نوآوری، بلند نظری و داشتن افق‌های گسترده را امری ضروری برای مدیران برای پیشبرد توسعه شهری اعلام کرد و افزود:باید توجه داشت که اقتصاد شهری نوین نیز تقاضاهای جدیدی را برای مهارت‌ها، خلاقیت‌ها و تخصص‌ها ایجاد می‌کند و به تمامی ارکان شهر اجازه می‌دهد که به دنبال راه‌حل‌های نوآورانه باشند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر شهرهای دنیا توسط یک نهاد مالی و اقتصادی حمایت می شوند به نقش بانک شهر در کمک به مدیریت شهرهای کشورمان اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر تلاش داشته ایم تا به عنوان بازوی کمکی مدیریت شهرها، در حوزه های مختلف شهری بخصوص توسعه خطوط مترو حامی شهرداری های کشور باشیم.

پورزرندی با بیان اینکه خوشبختانه سطح همکاری ها و تعاملات بانک شهر با شهرداری های شهرهای کشورمان روز به روز درحال توسعه است، تصریح کرد: حمایت‌های این بانک از شهرداری‌ها طی چند سال اخیر موجب شده ، بسیاری از اقدامات عمرانی به جامانده از گذشته به سرانجام برسد.همچنین باید اعلام کنم که عمده سرمایه گذاری بانک شهر در حوزه حمل و نقل عمومی بخصوص مترو بوده است.

موفقیت‌های روزافرون پست بانک مرهون تلاش‌های بی وقفه انسان‌های بی‌ادعا است

عضو هیات مدیره پست بانک ایران گفت: موفقیت های روزافزون پست بانک ایران مرهون تلاش های انسان های بی ادعائی است که بی وقفه کار کردند تا به این جایگاه ممتاز برسد.
دکتر صباغی عضو هیات مدیره پست بانک ایران در گردهمائی روسای باجه‌های بانکی مدیریت شعب استان ها و مناطق تهران گفت: موفقیت های روزافزون پست بانک ایران مرهون تلاش های انسان های بی ادعائی است که بی وقفه کار کردند تا به این جایگاه ممتاز برسد.

وی در ادامه ضمن بیان مطلب فوق افزود: درحال حاضر پست بانک ایران در شبکه بانکی به عنوان بزرگترین خرده بانکدار کشور است و این مهم مرهون یک دهه تلاش و زحمت دفاتر خدمات بانکی شهری و روستائی است.
صباغی تصریح کرد: درواقع همه مسئولان به اتفاق ما را به واسطه عملکرد شایسته و بی نظیرمان به عنوان خرده بانکدار معرفی کردند.

عضو هیات تاکید کرد: رسالت و نقش خرده بانکداری پست بانک موجب شد تا دولت و مجلس این بانک را به عنوان یکی از بانک های عامل قدرتمند برای طرح اشتغال زائی روستائی در راستای توسعه این مناطق انتخاب کرده و مسئولیت خطیری را برای آن تعیین نماید.

وی اظهار داشت: اقتصاد بانک محور کشورمان عملا حضور بانکی تمام عیار را برای توسعه روستائی احساس نیاز می کرد و براین باور رسید که بهترین بانک برای این مهم پست بانک است.

صباغی بیان داشت: باجه های بانکی رکن اعتباری پست بانک هستند و مسئولان باجه ها که همه بخش خصوصی هستند پس از یک دهه تلاش صادقانه توانستند این رسالت بزرگ را به همه اثبات نمایند. درواقع این فرصت و بستر دراختیار ما قرار گرفته که بتوانیم در امر توسعه روستائی کشور نقش بی بدیل باجه ها را محرز نمائیم.

وی عنوان کرد: پست بانک ایران اگر امروز بانک عامل صندوق توسعه ملی و طرح اشتغال روستائی است، مدیون تلاش های یک دهه انسان های بی ادعا هست که با سلامت کار کردند و بانک را به این جایگاه رساندند.

صباغی درپایان تاکید کرد: باجه های بانکی یاوران پست بانک هستند و باید قدرشان به خوبی بدانیم و ارج نهیم.

کشف و ضبط بیش از ۱۵۰۰ قلم کالای قاچاق آرایشی و بهداشتی

ماموران گمرک ایران ۱۵۳۵ قلم کالای قاچاق بهداشتی و آرایشی را از زیر کانتینر چند دستگاه کامیون ورودی کشف و ضبط کردند
ماموران گمرک بازرگان در تازه ترین عملیات کشف کالای قاچاق در بازرسی از یک دستگاه کامیون ۱۵۳۵ قلم کالای بهداشتی و آرایشی ورودی از ترکیه را کشف کردند.
براساس این گزارش، در این عملیات انواع لوازم آرایشی ، بهداشتی (شامل رژلب ، کرم ، سایه ، ادکلن ، پنکک و غیره ) به تعداد ۱۵۳۵ قلم کالا در مارکهای Balm , Shade light, khlie ,Balmasi و غیره از داخل محفظه جاساز در قسمت انتهایی و زیر کانتینر چند دستگاه کامیون ورودی از کشور ترکیه کشف شده است.
لازم به یادآوری است که هم اکنون گمرکات ایران مجهز به تجهیزات پیشرفته کنترلی و سگ های جستجوگر است . تعداد تجهیزات کنترلی پیشرفته در گمرکات از جمله ایکس ری های کامیونی در سالهای اخیر به سه برابر افزایش یافته و روند تجهیز گمرکات به دستگاههای کنترلی پیشرفته با سرعت قابل توجهی در سالجاری نیز ادامه دارد .

همراه بانک “برداشت بدون کارت” از خودپردازهای بانک صادرات را تسهیل کرد

​مجوزهای دریافت وجه بدون کارت از خودپردازهای بانک صادرات ایران در راستای افزایش ضریب ایمنی و امنیت مشتریان تا ٢۴ ساعت اعتبار دارد و مشتری می‌تواند تا سقف ٢ میلیون ریال به صورت یکجا و یا به دفعات برداشت کند.
دریافت پول نقد بدون کارت و یا ارسال مجوز آن برای سایر افراد توسط مشتریان این بانک با فراگیر شدن درگاه های پرداخت الکترونیکی، جاذبه بیشتری یافته است به نحوی که به مرور دریافت سایر خدمات از این طریق توسعه بیشتری خواهد داشت. در حال حاضر ارائه خدمات بدون کارت در خودپردازهای این بانک با ٣ گزینه مسدود کردن کارت، دریافت شماره شبای حساب و برداشت وجه بدون کارت، عملیاتی است و در آینده نزدیک سایر خدمات از جمله پرداخت قبوض، حق بیمه و غیره به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

بنا بر این گزارش، سرویس “مجوز برداشت بدون کارت از خودپرداز” در سامانه همراه بانک راه اندازی گردیده که با استفاده از این سرویس قادر خواهید بود “مجوز برداشت وجه بدون کارت” را برای شخص دیگری ارسال نمایید.

کدهای ١٩ رقمی صادره برای اعطای مجوزهای “برداشت وجه بدون کارت” از طریق همراه بانک اگر تا قبل از ساعت ١٨ اخذ شود تا پایان همان روز کاری و بعد از ساعت مذکور به جهت ضریب ایمنی و امنیت مشتریان تا پایان روز کاری بعد معتبر خواهد بود و شخص ذینفع جهت دریافت وجه به یکی از خودپردازهای بانک صادرات ایران مراجعه نموده و با انتخاب گزینه “عملیات بدون کارت” و درج “رمز” و “کد برداشت” مبلغ مورد نظر را دریافت نماید.

چنانچه شخص ذینفع در مدت زمان مقرر وجه مورد نظر را دریافت ننماید مبلغ مربوطه در پایان موعد اعتبار به حساب مبدأ برگشت داده می شود.

گفتنی است، افزایش استقبال مشتریان از همراه بانک صادرات ایران شرایط تسهیل دسترسی به خدمات متنوع بانکی را فراهم آورده است به نحوی که تعداد تراکنش های موفق سامانه همراه بانک صادرات ایران در آذر ماه سال ٩۶ با ١٠٢ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به مرز ٢٣ میلیون تراکنش رسید که رضایت عمومی مشتریان بانک از کارکرد مثبت این سامانه را در پی داشته است.

از طریق این سامانه مشتریان بانک صادرات ایران قادر هستند تا در هر ساعت از شبانه روز با صرفه جویی در زمان و هزینه، انواع خدمات بانکی از جمله انتقال وجه، پرداخت اقساط درون و بین بانکی، صدور مجوز برداشت بدون کارت، خدمات صورت حساب، خدمات چک، پرداخت قبوض عمومی، خدمات شارژ سیم کارت و سایر خدمات از جمله اطلاعات شعب، اعلام مفقودی سپهر کارت، دریافت و تغییر رمز حساب، نرخ ارز و … را از طریق تلفن همراه خود انجام دهند.

مگاموتور رکورد زد

رکورد تولید موتور در دو شیفت کاری در شرکت مگاموتور شکسته شد

بر اساس دستور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و استراتژی تعریف شده در جهت افزایش تولید، روز گذشته با تولید ۲۷۴۷ دستگاه موتور، رکورد تولید در شرکت مگاموتور شکسته شد.

بر اساس این گزارش، با همت و تلاش کارکنان شرکت مگاموتور و راهبری مدیریت ارشد گروه، این شرکت توانست به این موفقیت دست یابد و این رکورد که از اواخر دهه ۸۰ تاکنون تکرار نشده بود را بشکند.

علاوه بر این، در روز گذشته، موتور تندر ۹۰ در دوشیفت به تعداد ۶۳۵ دستگاه در این شرکت تولید شده است که از زمان تولید موتور این خودرو در مگاموتور، این رکورد بی نظیر بوده است

منبع:سایپا نیوز

ارائه خدمات غیرحضوری بانکی از طریق نسخه جدید اپلیکیشن موبایلی سکه

شرکت به‌پرداخت ملت به عنوان بزرگ ترین شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت در کشور و خاورمیانه، نسخه جدید اپلیکیشن موبایلی سکه را برای گوشی های دارای سیستم عامل Android و ios تهیه و منتشر کرد.
مشتریان و دارندگان کارت‌های بانکی از مبدا ۲۰ بانک (ملت، ملی، تجارت، سپه، آینده، دی، پارسیان، سامان، پست بانک، اقتصادنوین، سرمایه، انصار، مهر اقتصاد، قوامین، شهر، حکمت ایرانیان، صنعت و معدن، ایران زمین، گردشگری، رسالت) می توانند با نصب این اپلیکیشن روی گوشی تلفن همراه خود از خدمات پرداخت الکترونیک استفاده کنند.

از امکانات و قابلیت های سامانه سکه که با هدف ارائه محصولات نوآورانه در حوزه خدمات غیر حضوری و تسهیل در انجام انواع تراکنش‌ از سوی مشتریان از طریق تلفن همراه راه اندازی شده است، می توان به امکانات حواله کارت به کارت، سرویس کیف پول، پرداخت قبض، شارژ بسته اینترنت، پرداخت جریمه خودرو و نیکوکاری اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت به پرداخت با هدف ترغیب مشتریان به نصب و استفاده از نسخه جدید اپلیکیشن موبایلی سکه، مرحله اول جشنواره سکه را به مدت چهار ماه از تاریخ اول دی ماه ۹۶ شروع کرده است که این جشنواره تا ۳۱ فروردین ماه ۹۷ همراه با جوائز بسیار ارزنده از قبیل یک دستگاه آپارتمان به ارزش چهار میلیارد ریال، سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و گوشی تلفن همراه آیفونx ادامه خواهد داشت.

مشتریان می‌توانند برای دریافت نرم افزار سکه و اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه مزبور به نشانی اینترنتیsekeh.behpardak‌t.com مراجعه کنند.

حذف فرم‌های کاغذی افتتاح حساب در شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با هدف گسترش بانکداری سبز و سرعت بخشیدن به ارائه خدمات در شعب، با اتصال به پایگاه استعلام هویت سازمان ثبت احوال به حذف فرم های کاغذی اقدام کرد.
سامانه مدیریت چاپ فرم های بانک در راستای توسعه بانکداری الکترونیک و به منظور تکریم مشتریان و صرفه جویی در زمان تکمیل فرم ها در شعب راه اندازی شده است.

این سامانه با هدف تحقق بانکداری سبز، رعایت مفاد اصل ۵۰ قانون اساسی و همچنین اجرای بند ۴ اولویت های ۱۸ گانه ابلاغی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد مبنی بر توجه به محیط زیست، در شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران راه اندازی شده است.

در سامانه مدیریت چاپ فرم های این بانک شعب می توانند اطلاعات مشتریان را به صورت سیستمی در قالب فرم های قراردادهای افتتاح حساب، تسهیلات قرض الحسنه ، خدمات بانکداری الکترونیک، مبارزه با پولشویی و معاملات مشکوک، سرویس خدمات کارت و گواهی پیوند مهر ثبت کنند.

ادغام وابطال مجوز صدور در انتظار بیمه‌هایی که افزایش سرمایه ندهند

رییس کل بیمه مرکزی گفت: در صورتی که شرکت های بیمه نتوانند سرمایه خود را مطابق با مصوبه هیات وزیران افزایش دهند، ادغام یا جلوگیری از صدور بیمه نامه در برخی از رشته ها در انتظار آنهاست.
عبدالناصر همتی درباره اینکه شرکت های بیمه در صورتی که نتوانند مصوبه افزایش سرمایه هیات وزیران را با توجه به مجوزهایی که از سازمان بورس گرفته اند، عملیاتی کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اظهارداشت: مصوبه هیات وزیران و شورای عالی بیمه در این زمینه وجود دارد و شرکت های بیمه تا پایان سال فرصت دارند نسبت به افزایش سرمایه خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: در صورتی که شرکت های بیمه نتوانند تا پایان سال سرمایه خود را مطابق با مصوبه هیات وزیران افزایش دهند، یا باید در یکدیگر ادغام شوند یا بیمه مرکزی جلوی صدور بیمه نامه آنها را در برخی از رشته ها مانند شخص ثالث یا غیره خواهد گرفت.

رییس کل بیمه مرکزی تاکید کرد که نهاد ناظر با جدیت موضوع مصوبه هیات وزیران و شورای عالی بیمه در افزایش سرمایه شرکت های بیمه را تا پایان سال دنبال می کند و شرکت های بیمه بهتر است در روزهای باقی مانده تا پایان سال نسبت به افزایش سرمایه خود مطابق با ارقام اعلام شده تلاش کنند. بر اساس این تصویب نامه، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس موسسه بیمه مستقیم مبلغ هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

در این تصویب نامه سرمایه مورد نیاز برای صدور پروانه فعالیت موسسه بیمه مستقیم در رشته بیمه‌های غیر زندگی ۳۰۰ میلیارد ریال، بیمه‌های زندگی و مستمری ۲۰۰ میلیارد ریال و بیمه های مختلط ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شده است. حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس و شروع به فعالیت موسسات بیمه اتکایی نیز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال مصوب شده است.

بنابراین گزارش، با توجه به بند «ب» مصوبه مذکور، موسسات بیمه ای که قبلا تاسیس شده اند و سرمایه آنها کمتر از اقلام مندرج در این تصویب نامه است، موظفند تا پایان سال ۱۳۹۶ سرمایه خود را با مفاد این تصویب نامه منطبق کنند.

منبع: روابط عمومی بیمه سامان

شرکت رویای هفت آسمان سبلان با تسهیلات بانک صنعت و معدن افتتاح خواهد شد

طرح شرکت رویای هفت آسمان سبلان با ۵ و نیم میلیون یورو تسهیلات ارزی و ۱ میلیارد تومان تسهیلات ریالی بانک صنعت و معدن درحال اجرا بوده و به بهره برداری خواهد رسید.
طرح شرکت رویای هفت آسمان سبلان با ۵ و نیم میلیون یورو تسهیلات ارزی و ۱ میلیارد تومان تسهیلات ریالی بانک صنعت و معدن درحال اجرا بوده و به بهره برداری خواهد رسید.

این واحد تولیدی که در استان اردبیل در حال احداث است با ایجاد ۹۱ شغل مستقیم انواع میوه و سبزی عمل آوری شده تولید خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، بانک صنعت و معدن تاکنون ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح رونق تولید به صنایع کوچک و متوسط استان اردبیل پرداخت کرده است.

گفتنی است طرح های زیادی در سال های اخیر با تسهیلات بانک صنعت و معدن در نقاط مختلف کشور به اجرا در آمده و موجب ایجاد اشتغال شده است.

سپرده‌گذاران موسسات نه آشغال بودند نه خس و خاشاک

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با اعتراض‌های سپرده‌گذاران موسسات مالی برخورد مناسب نشد، گفت: آنها نه آشغال بودند و نه خس و خاشاک.
سپرده‌گذاران موسسات نه آشغال بودند نه خس و خاشاک
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در نطق میان دستور خود در جلسه امروز مجلس با اشاره به اینکه مردم نسبت به بعضی کاستی‌ها اعتراض‌هایی داشتند، اظهار کرد: مخصوصا سپرده‌گذاران موسسات مالی اعتراض داشتند که با آنها برخورد مناسبی نشد، آنها نه خس و خاشاک بودند نه آشغال.

وی در ادامه افزود: البته سلطنت‌طلبان و منافقان به این اعتراضات نفوذ کرده و اغتشاشاتی به وجود آوردند. باید با کسانی که به اموال عمومی آسیب رساندند برخورد شود و با جوانان و دانشجویان با رأفت اسلامی برخورد شده و آنها آزاد شوند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی تصریح کرد: ملت باید از شرایط اقتصادی کشور آگاهی یابد. فروش نفت خام به مصلحت نیست و باید مالیات جایگزین آن شود. همه باید مالیات بدهند و در قوانین مربوط به معافیت مالیاتی هم تجدیدنظر شود.

وی از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست کرد که قانون معافیت کسر خدمت فرزندان ایثارگران را که تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان را هم داشته است، اجرا کند.

نماینده مردم رشت همچنین اظهار کرد: هر از چند گاهی شاهد یاوه‌گویی‌های رییس‌جمهور آمریکا هستیم اما باید تاکید کنیم که برجام قابل تغییر نیست و ایران حسن نیت خود را در این توافقنامه نشان داده است. اگر آمریکا خطا کند اقدام شجاعانه ایران در کمترین زمان ممکن در تاریخ ثبت می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری سالگرد ارتحال آیت‌الله هاشمی، خاطرنشان کرد: این مراسم در نهایت غربت و مظلومیت برگزار شد در حالیکه انتظار این بود که حاکمیت حداقل در اولین سالگرد آیت‌الله هاشمی سنگ تمام می‌گذاشت.

جعفرزاده ایمن‌آبادی خواهان پرداخت مطالبات فرهنگیان،‌ مطالبات طلبکاران از وزارت بهداشت، جلوگیری از افزایش لجام‌گسیخته قیمت دلار، حل مشکلات برنج‌کاران و حل مشکل دفع زباله، فاضلاب، جاده‌های رشت و ایجاد قطار شهری در این شهر شد.

استخدام کارکنان موسسه ثامن الحجج در بانک پارسیان

با پیگیری دیده‌بان شفافیت و عدالت، کارکنان موسسات مالی و اعتباری ثامن الحجج در یک بانک خصوصی به کار گرفته می‌شوند.
استخدام کارکنان موسسه ثامن الحجج در بانک پارسیان
 جمعی از کارکنان موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بعد از انحلال این موسسه و تعدیل قابل توجه نیروی انسانی، در نامه‌ای به دیده بان شفافیت و عدالت ضمن دادخواهی درخواست کردند که صدای اعتراض شان به گوش مسئولان رسانیده و مشکل شغلی‌شان پیگیری شود.

پیرو این درخواست، دیده بان شفافیت و عدالت این موضوع را پیگیری و از دبیرکل بانک مرکزی تقاضا کرد، تا نسبت به احقاق حق پرسنل موسسات مالی و اعتباری که مدتی است بیکار شده‌اند، اقدام مقتضی صورت گیرد.

در نهایت با توجه به نظر مثبت دبیرکل بانک مرکزی، بانک پارسیان توافق و طی ابلاغیه‌ای اعلام کرد که کارکنان موسسه ثامن الحجج را پس از برگزاری آزمون در گروه پارسیان به کار خواهد گرفت.

بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم تاخیر تسهیلات در بانک آینده

بانک آینده، با اجرای «طرح زرین ۴» در سه ماهه پایانی سال ۹۶ و در بازه زمانی یک دی ماه ۹۶ تا ۱۵ اسفند ۹۶ طرح بخشودگی جرایم تاخیر تسهیلات اعطایی را اجرا می‌کند.
 بر اساس این طرح، مشتریانی که تا تاریخ ۱۵ اسفند ۹۶، نسبت به تسویه نقدی بدهی های تسهیلاتی و یا به‎روزرسانی اقساط اقدام نمایند؛ از مزایای مختلفی، از جمله بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم تاخیر پرداخت اقساط، بدون توجه به نرخ سود و نوع تسهیلات، برخوردار خواهند شد.

گفتنی است، در این طرح برای مشتریانی که زودتر از موعد سررسید، اقدام به تسویه تسهیلات خود نمایند، مزایایی به عنوان جایزه خوش حسابی در نظر گرفته شده است. بر اساس این گزارش، «طرح زرین ۴» از تاریخ یک دی ماه ۹۶ تا ۱۵ اسفند ۹۶، در تمامی شعب بانک آینده در سراسر کشور، اجرا می شود.

لازم به ذکر است، مشتریان، برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانند با مرکز ارتباط بانک به شماره ۲۷۶۶۳۲۰۰-۰۲۱ تماس گرفته و یا به کلیه شعب بانک آینده در سراسر کشور، مراجعه کنند.

روزهای پر جایزه برای کاربران «بله»

پیام رسان «بله» که این روزها در فضای مجازی جای خود را به خوبی باز کرده، جوایز قابل توجهی نیز برای کاربرانش در نظر گرفته است.
روزهای پر جایزه برای کاربران «بله»
 این پیام رسان علاوه بر رفع نیازهای معمول کاربران از جمله گفت و گو، ایجاد کانال و گروه، تبادل عکس و فیلم و …، امکان انجام امور بانکی را نیز فراهم کرده و از این رو نظر بسیاری از کاربران را جلب کرده است.

با این حال بانک ملی ایران با برگزاری دو جشنواره، قصد دارد به کاربرانی که این پیام رسان را به صورت مستمر استفاده و یا معرفی می کنند، جوایز ویژه ای اهدا کند.

در نخستین اقدام، بانک ملی ایران ۱۲ کانال دارای بیشترین عضو در پیام رسان «بله» را شناسایی و معرفی خواهد کرد.

ارزیابی این کانال ها در تاریخ ۱۲ بهمن ماه انجام و به آنها جوایزی نقدی از ۵۰ میلیون ریال تا ۲۰۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

بانک ملی ایران همچنین به منظور حمایت از این پیام رسان، جشنواره ای را با نام «به شانس برنده شدن، بله بگو» برگزار می کند.

این جشنواره در بازه زمانی اول دی تا پایان بهمن ماه سال جاری برگزار می شود. مخاطبان برای شرکت کردن در این جشنواره باید پیام رسانه «بله» را روی گوشی تلفن همراه خود نصب و حداقل ۱۰ نفر را در این پیام رسان عضو کنند.

جایزه ویژه جشنواره «به شانس برنده شدن، بله بگو» یک دستگاه خودروی ۲۰۶ و جوایز دیگر نیز شامل چهار عدد گوشی آیفون X، چهار  عدد گوشی آیفون ۸ و ۱۶ عدد ساعت هوشمند است که بخشی از آن ها به برندگان اهدا شده است.

تعویض اتاق و موتور خودرو صرفاً در نمایندگی‌های مجاز سایپا انجام می شود

سرپرست سایپایدک اعلام کرد: برابر دستورالعمل ابلاغی پلیس راهور ناجا، تعویض قطعات اصلی خودرو شامل اتاق، شاسی و موتور که صرفاً در نمایندگی‌های مجاز و رسمی سایپا انجام بگیرد مورد تایید مراجع رسمی کشور و پلیس راهور است.

به گزارش سایپا نیوز؛ رضا تقی‌زاده با اشاره به ابلاغ ضوابط و مقررات جدید تعویض اتاق، شاسی و موتور خودرو به نمایندگی‌های مجاز گروه سایپا و ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری در شرکت سایپا یدک جهت پشتیبانی اجرای دستورالعمل ابلاغی، گفت: تمام نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا جهت ارائه خدمات مذکور تجهیز شده و آمادگی ارائه خدمات استاندارد و منطبق با الزامات ابلاغی پلیس راهور را دارا هستند، به گونه‌ای که هر گونه اقدام خارج از این شبکه می‌تواند در آینده مشکلات زیادی برای مالک خودرو ایجاد کند و عدم تایید پلیس راهور در نقل و انتقال خودرو یکی از مهمترین این موارد است.
وی افزود: برای مشتریانی که جهت دریافت این خدمات به شبکه نمایندگی‌های مجاز مراجعه می‌کنند فاکتور معتبر که دارای ویژگی‌های امنیتی شامل هالوگرام، مهر برجسته، نام خریدار، شماره قطعه و کد رهگیری باشد صادر می‌شود. این فاکتور در مواقع لزوم در مراجع قانونی قابل استناد است.

داود کامگار، به عنوان مدیرکل امور مجلس وزارت نیرو منصوب شد

عصر امروز در نشست شورای معاونان وزارت نیرو، رضا اردکانیان، وزیر نیرو با صدور حکمی و داود کامگار را به عنوان مدیرکل امور مجلس وزارت نیرو منصوب کرد.وی از مدیران جوان شرکت توسعه منابع آب و نیرو بود که در میان طرفداران توسعه پایدار این صنعت، چهره ای شناخته شده محسوب می شود.

 

 

بهره برداری از واحد تولید هیدروکسید روی در شرکت ذوب و احیای روی قشم

واحد تولید هیدروکسید روی از باطله ها به ظرفیت ۲۰ تن در شرکت ذوب و احیای روی قشم به زودی افتتاح می شود.
به گزارش خبرنگار ما؛ دکتر امیر رحیمی سرپرست شرکت ذوب و احیای روی قشم ضمن بیان مطلب فوق گفت: تولید آزمایشی این واحد مدتی است آغاز شده و قرار است به زودی با حضور مقامات به صورت رسمی افتتاح شود.
دکتر رحیمی در خصوص این پروژه گفت: یکی از پروژه های مهمی که فاز مطالعاتی آن از سال ۹۴ شروع شده است، پروژه “احداث واحد تولید هیدروکسید روی از باطله ها ” است که فاز اجرایی آن در سال ۹۵ آغاز شده است. در این واحد تولیدی خاک های با عیار ۴ تا ۵ درصد (موجود در محل دپو باطله ها) به کنسانتره ۲۰ درصد تبدیل و به ابتدای خط تولید ورق روی منتقل می شود. پیشرفت این پروژه تاکنون حدود ۹۶ درصد بوده است.
سرپرست شرکت ذوب و احیای روی قشم در ادامه گفت: فاز تحقیقاتی و مطالعاتی واحد تولید کنسانتره هیدروکسید روی از سال ۹۴ شروع و در دی ماه سال ۹۵ عملیات اجرایی فاز اول آن به ظرفیت ۱۰ تن فلز روی در روز شروع و در شهریور ۹۶ به بهره برداری رسید. فاز دوم پروژه در مهر ماه ۹۶ آغاز و در آذر ماه ۹۶ به بهره برداری رسید که مجموعا ظرفیت واحد را به ۲۰ تن در روز افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به موقعیت جغرافیایی کارخانه تقریباً اکثر تولیدات شرکت صادر می شود تاکید کرد: در واقع تولید این مجتمع صادرات محور است و فقط حدود ۵ درصد از تولیدات ما در بازار داخلی به فروش می رسد.
دکتر رحیمی افزود: شرکت ذوب و احیای روی قشم سال گذشته موفق به صادرات حدود ۱۲ هزار تن شمش روی شد و توانست محصولات تولیدی خود را به کشورهایی مانند ترکیه، امارات، چین و کره جنوبی صادر کند که در حدود ۲۷ میلیون دلار ارزآوری داشته است. امیدواریم این رقم تا پایان سالجاری به ۳۵ میلیون دلار افزایش یابد و همانند سال گذشته به عنوان صادرکننده نمونه منطقه قشم معرفی شویم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دنبال دستیابی به دو هدف عالی برای این شرکت هستیم؛ نخست افزایش تولید و دیگر تولید محصولات جانبی است. به طور مثال یکی از محصولاتی که قصد داریم تولید آن را در سال آینده عملیاتی کنیم؛ طرح تولید کنسانتره سرب از کیک های باطله است. تولید کنسانتره سرب نیز با دو هدف انجام می شود. در درجه نخست بحث های مرتبط با محیط زیست است که با اجرای این طرح و تبدیل آنها به کنسانتره سرب مشکلات محیط زیستی برطرف خواهد شد و در درجه دوم ارزآوری برای کشور و کسب سود برای سهامداران است.
وی همچنین گفت: انتظار ما به عنوان یک تولیدکننده از دولت این است که زیرساخت های اولیه و اساسی تولید را فراهم کند تا سرمایه گذاران و صنعتگران بتوانند به تولید و اشتغالزایی بپردازند؛ اما متأسفانه در سراسر کشور از جمله جزیره قشم زیرساخت های مناسب از جمله آب، برق و گاز فراهم نیست. مهمترین خواسته ما از دولت این است که لوله کشی آب و گاز صورت پذیرد و دیماند مناسب برق جهت تولید را در اختیار این شرکت قرار دهد و هزینه های برق نسبت به سرزمین اصلی کاهش یابد.
وی گفت: این شرکت در سال ۷۸ با ظرفیت ۵ هزار تن در سال کار خود را آغاز کرد و در سال ۸۰ ظرفیت آن به ۱۰ هزار تن در سال افزایش یافت. ظرفیت فعلی کارخانه تولید سالانه ۲۴ هزار تن شمش روی است. همچنین کارخانه اسید سولفوریک سال ۹۰ احداث شد و در سال ۹۲ به بهره برداری رسید. ارزش سرمایه گذاری این واحد تولیدی ۹ میلیارد تومان با ظرفیت اسمی ۱۸۰ تن در روز و سالانه ۶۰هزار تن اسید سولفوریک است. اسید تولید شده در این کارخانه جهت مصرف داخلی مجتمع و مازاد آن به شرکت تولید روی بندرعباس – پالایشگاه نفت بندر عباس و … ارسال می شود.
وی افزود: در حال حاضر ۳۷۳ نفر پرسنل به طور مستقیم در واحدهای تولیدی کارخانه که شامل واحدهای واحد تولید ورق روی در دو فاز ۱ و۲، واحد تولید پودر روی با ظرفیت ۴ تن در روز، کارخانه تولید اسید سولفوریک با ظرفیت ۱۶۰تن در روز، واحد تولید آب شیرین کن با ظرفیت تصفیه ۱۰۰۰ متر مکعب آب در روز و واحد تولید کنسانتره هیدروکسید روی با ظرفیت تولید ۲۰ تن فلز روی مشغول به کار هستند.
دکتر رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: این شرکت موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد مدیریت کیفیت(ISO9001/2015) و استاندارد مدیریت محیط زیست(ISO4001/2015) و جایزه ملی مدیریت انرژی(تندیس برنزی۳ ستاره) شده است. شرکت ذوب روی قشم در زمره معدود شرکت ها و تنها دارنده این جایزه در گروه توسعه روی ایران است.

هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی امروز در تهران آغاز می‌شود

هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی با عنوان «مراسم جهانی آب» از عصر امروز به مدت دو روز با حضور ۱۳۰ کشور دنیا در سالن اجلاس سران برگزار و معتبرترین جایزه زیست محیطی جهان به برگزیدگان اهدا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، این رویداد بین‌المللی از امروز به مدت دو روز به همت بنیاد جهانی انرژی و با حضور ۱۳۰ کشور دنیا در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود. شعاری که برای هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی در نظر گرفته شده به موضوع آب اختصاص دارد.

بنیاد جهانی انرژی در ۶ حوزه آب، خاک، هوا، انرژی، پروژه‌های اجتماعی و پلاستیک پایدار در حال فعالیت است و اجلاس‌های سالیانه خود را با تمرکز بر موضوعات یاد شده در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌کند.

این بنیاد هر ساله طرح‌های مرتبط ۱۷۸ کشور عضو خود در این ۶ حوزه را که در جهت رفاه و سلامت مردم است گردآوری کرده و ضمن اعطای معتبرترین جایزه زیست محیطی جهان به برگزیدگان، پروژه‌های برتر را نیز برای ارائه ایده‌های جدید به دنیا معرفی می‌کند.

 

افزایش ۵۲ درصدی کدهای معاملاتی صادره در بورس تهران

در سال ۹۶ بیش از ۱۴۰۰۰۰ کد معاملاتی در بورس صادر شده که این اشخاص برای اولین بار وارد بازار شده اند.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران – دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در خصوص تعداد کدهای معاملاتی ایجاد شده گفت: در سال ۹۶ بیش از ۱۴۰۰۰۰ کد معاملاتی در بورس صادر شده که این اشخاص برای اولین بار وارد بازار شده و سرمایه گذاری در ابزارهای معاملاتی متنوع بورس تهران را تجربه می کنند.

وی ضمن مقایسه رقم کدهای معاملاتی صادر شده با دوره مشابه سال قبل افزود: کدهای معاملاتی صادر شده بیش از ۵۲ درصد افزایش داشته است که نشانگر ورود سرمایه گذاران و وجوه جدید به بازار است.

مدیر عامل بورس تهران به سرمایه‌گذاران توصیه کرد تا با مطالعه و آگاهی وارد بازار سرمایه شوند و توضیح داد: هم در دوره رکود و هم در دووه رونق، سرمایه‌گذاران باید با مطالعه و آگاهی در بازار حضور یابند و با پس اندازهایی که در کوتاه مدت به آن نیاز ندارند ورود به بازار داشته باشند.

سخنگوی بورس تهران به سرمایه گذاران تاکید کرد با دید کارشناسی و دیدگاه بلند مدت به بازار نگاه کنند و همچنین می توانند از خدمات مشاوران سرمایه گذاری یا سبدگردانی نیز بهره ببرند.

دکتر قالیباف اصل در پایان افزود: سرمایه گذارانی که فرصت مناسب یا دانش لازم برای بررسی اطلاعات مالی و وقایع شرکت ها را ندارند از بازار دوری نکنند بلکه با بهره گیری از روش های غیرمستقیم و خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری حضور پیوسته در بازار را تجربه کنند.

افتتاح دو پروژه ریلی در دهه فجر

جبارعلی ذاکری عضو هیئت‌مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از افتتاح دو پروژه ملایر-فیروزان-کرمانشاه و مهاباد-ارومیه در ایام‌الله دهه فجر خبر داد.

جبار علی ذاکری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از پیش‌بینی بهره‌برداری از پروژه ملایر-فیروزان-کرمانشاه و مراغه-ارومیه حدفاصل مهاباد تا ارومیه در ایام‌الله دهه فجر خبر داد و گفت: مقدمات کار فراهم شده است و هفته آینده کمیسیون تعیین سرعت راه‌آهن برای بررسی مسیر ملایر-کرمانشاه اعزام می‌شود تا پس از بررسی، پیمانکار پروژه ظرف یک ماه نواقص را به‌منظور بهره‌برداری برطرف کند.

همچنین عضو هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل افزود: پروژه فیروزان-کرمانشاه به طول ۱۱۰ کیلومتر باهدف اتصال استان کرمانشاه به شبکه ریلی آغاز شد و از شهرهای زاگرس و بیستون عبور می‌کند. ضمن اینکه در این طرح ۴ ایستگاه با مساحت ۴۷ هزار و ۲۵۹ مترمربع زیربنا و ۱ میلیون و ۲۳۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است. همچنین پروژه مهاباد ارومیه از مبدأ مهاباد آغاز و پس از عبور از شهر نقده به ارومیه منتهی می‌شود به علاوه در این طرح دو ایستگاه با مساحت ۲۷ هزار و ۴۱۶ مترمربع زیربنا و ۸۵۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است.

وی در ادامه با توجه به وضعیت بودجه و اعتبارات شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در سال ۹۷ اظهار داشت: رویکرد تأمین مالی پروژه‌های ریلی در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل از تمرکز بر بودجه عمرانی کشور به استفاده از فاینانس و استفاده از صندوق توسعه ملی تغییر کرده است.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور افزود: به دنبال نهایی کردن خطوط اعتباری فاینانس ۵ پروژه ریلی در سال جاری هستیم و همچنین قرارداد تجاری خط آهن کرمانشاه-خسروی بین ایران و چین در هفته گذشته نهایی و مبادله شد.

 ذاکری نسبت به پیگیری عملیاتی شدن خط اعتباری کشور چین برای پروژه‌های ریلی همدان-سنندج، رشت-آستارا، چابهار-زاهدان، میانه-اردبیل و میانه-تبریز پیش از آغاز سال مالی ۹۷ ابراز امیدواری کرد.

عضو هیئت‌مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل خاطرنشان کرد: مذاکرات فشرده‌ای با پیشنهادکنندگان فاینانس از گذشته تا امروز در حال برگزاری است و با توجه به صدور مجوز این پروژه‌ها از جانب دولت، امیدواریم امسال بتوانیم از این شرایط برای به سرانجام رساندن پروژه‌ها استفاده کنیم.

بهره بردای فاز اول منطقه ویژه اقتصادی جهرم درنیمه نخست سال آینده

بهره بردای فاز اول منطقه ویژه اقتصادی جهرم درنیمه نخست سال آینده

رئیس هیات عامل ایدرو گفت : فاز اول منطقه ویژه اقتصادی جهرم در شهریور ماه سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گزارش شاتا به نقل از ایدرو نیوز ، منصور معظمی در جلسه ای با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس و معاونین خود و مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی جهرم در مجلس ، گفت : با هدف پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی، برقراری ارتباط تجاری، تحرک در اقتصاد منطقه ای، ایجاد اشتغال ، جلب و تشویق سرمایه گذاری و نیل به توسعه صنعت کشور و جذب سرمایه گذاری ، توسعه منطقه اقتصادی جهرم را با سرعت بیشتر در حال ییگیری هستیم و حمایت های لازم نیز فراهم گردیده است .

وی ضمن اشاره به برشمردن ویژگی های منطقه و مزایای سرمایه گذاری دراین منطقه افزود : استقبال بخش خصوصی جهت واگذاری بخش های از زمین منطقه جهت سرمایه گذاری بیشتر از حد تصور بود .
معظمی تصریح کرد: این منطقه با توجه به دسترسی به آب‌های خلیج‌فارس و راه های مواصلاتی مناسب، می تواند تولید کنندگان و صنعتگران را جهت سرمایه گذاری جذب و ترغیب کندو تا سال اینده نیز شاهد سرمایه گذاریهای بیشتر در این منطقه خواهیم بود .
منطقه ویژه اقتصادی جهرم در زمینی به حدود ۳۴۰ هکتار زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حال آماده سازی است .

1 2 3 136