دسته بندی های ارشیو: گوناگون

چرا نت‌فلیکس یکه‌تاز میدان است

شرکت پخش ویدیوی آنلاین نت‌فلیکس این روزها دوران پر رونقی را سپری می‌کند. بسیاری معتقدند این شرکت خوب فهمیده است که «مشترکین» یا « Subscribers» تا چه اندازه برایش با ارزش هستند و مهم‌تر از آن، نگه داشتن و اضافه شدن  این مشترکین است که برگ برنده این شبکه محسوب می‌شود.

مفهوم موفقیت برای نت فلیکس، به تعداد چشم‌هایی نیست که به برنامه‌های این شبکه نگاه می‌کنند بلکه استراتژی‌های جذب مشترکین بیشتر است که آن را از دیگر رقبا ممتازتر می‌کند.

  پیش‌بینی می‌شود که این شرکت سرمایه ۸ میلیارد دلاری را به عنوان رقم مخارج امسال خود معرفی کند اما طبق عقیده یک تحلیل‌گر رسانه‌ای به نام مایکل موریس، نت فلیکس امسال حدود ۱۲ میلیارد دلار خرج خواهد کرد. شاید برای بسیاری این ارقام بیش از اندازه زیاد به نظر برسد اما باید توجه داشت که این شرکت برای برنامه‌های با کیفیت سرمایه گذاری می‌کند که بالطبع هزینه‌های گران‌تری دارند و به همین دلیل است که نت‌فلیکس بی رقیب است.

مزیت بزرگ نت فلیکس نسبت به دیگر رقبا این است که این شبکه تا زمانی که تعداد مشترکین بالا می‌رود، نیازی به اعلام آمار سود خود ندارد. این شرکت تنها زمانی ضرر می‌کند که تعداد مشترکین برای یک برنامه، به اندازه مد نظر این شبکه نرسد و یا زمانیکه نتواند درست حدس بزند که مشترکینش به چه برنامه‌هایی بیشتر علاقه دارند. این اتفاقی است که برای این شرکت در سه ماه گذشته رخ داد و سهام این شبکه را به میزان ۱۴ درصد کاهش داد.

اما نت‌فلیکس بیدی نیست که با این بادها بلرزد. این شبکه طی سال‌های گذشته با مشکلات مشابه، زیاد دست و پنجه نرم کرده است و بازهم  در مسیر رشد و ترقی قرار گرفته است. با ارزش‌ترین مزیت نت فلیکس این است که بیشتر از هر شبکه دیگری می‌داند کاربران چه می‌خواهند  و چه هنگام، بهترین زمان برای عرضه آن است.

کدام کشورها بیش از یک زبان رسمی دارند؟

در سراسر جهان هزاران زبان وجود دارد که مردم با استفاده از آن‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و گاهی برخی از کشورها سهم بیشتری از این تنوع زبانی را در اختیار دارند.
طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط رونامه واشنگتن پست، حدود ۷۱۰۲ زبان رایج در جهان وجود دارد که در قاره‌های مختلف پراکنده شده‌اند؛ بیشترین پراکندگی این زبان‌‌های در قاره آسیا و آفریقا به ترتیب با ۲۳۰۱ و ۲۱۳۸ زبان است. سهم سه قاره اقیانوسیه، آمریکا و اروپا نیز ۱۳۱۳، ۱۰۶۴ و ۲۸۶ زبان زنده رایج است. از این‌رو، این تنوع زبانی باعث شده است تا سهم برخی از کشورها به چند زبان رسمی برسد. برای مثال، کشور هند دارای شانزده زبان رسمی است.

کشورهایی که سه زبان رسمی دارند…
بلژیک: فلاندرز، فرانسوی و آلمانی
بوسنی و هرزگوین: بوسنیایی، کرواتی و صربی
پاپوآ گینه نو: توکس پیزین، هیری موتو و انگلیسی
روآندا: کین‌یارواندا (Kinyarwanda)، فرانسوی و انگلیسی
سیشل: سسلوا کرول (Seselwa Creole)، انگلیسی و فرانسوی
وانواتو: بسلاما (Bislama)، انگلیسی و فرانسوی
زبان رسمی کشورها

کشورهایی که چهار زبان رسمی دارند…
اتریش: آلمانی (در سراسر کشور)، اسلوونیایی، کرواتی و مجارستانی (در برخی مناطق)
سنگاپور: ماندارین، انگلیسی، مالایی و تامیل
اسپانیا: اسپانیایی (در سراسر کشور)، کاتالان، گالیسی و باسک (در برخی مناطق)
سوئیس: آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و رومانش
زبان رسمی کشورها

کشوری که پنج زبان رسمی دارد…
پالائو: پالائی، انگلیسی، سونسورولیز (Sonsorolese)، توبیان (Tobian) و ژاپنی
کشوری که یازده زبان رسمی دارد…
آفریقای جنوبی: آفریکانس (Afrikaans)، انگلیسی، اندبله (Ndebele)، سوتو شمالی، سوتو، سوآزی (Swazi)، تسونگا (Tsonga)، تسوانا (Tswana)، وندا، خوسا (Xhosa) و زولو
کشوری که شانزده زبان رسمی دارد…
هند: هندو، انگلیسی، بنگالی، گجراتی (Gujarati)، کشمیری، مالایالام (Malayalam)، مراتی (Marathi)، اوریا (Oriya)، پنجابی، تامیل، تلوگو (Telugu)، اردو، کانادها (Kannada)، آسام (Assamese)، سانسکریت و سندی (Sindhi)
زبان رسمی کشورها

کشوری که ۳۷ زبان رسمی دارد…
بولیوی: کاستیلیان اسپانیایی (Castillian Spanish)، ایمارا (Aymara)، آراونا (Araona)، باور (Baure)، بیسیو (Bésiro)، کانیخانا (Canichana،منقرض شده)، کاویننو (Cavineño)، کایوببا (Cayubaba، منقرض شده)، چاکوبو (Chácobo)، چیمان (Chimán)، اسههجو (Ese Ejja)، گاراناری (Guaraní)، گواراوسو (Guarasu’we، منقرض شده)، گوارایو (Guarayu)، ایتوناما (Itonama)، لکو (Leco)، ماچجهجوی کلاواویا (Machajuyai-Kallawaya)، ماچینی (Machineri)، ماروپا (Maropa) و Mojeño-Ignaciano، Mojeño-Trinitario، Moré، Mosetén، Movima، Pacawara Puquina، Quechua، Sirionó، Tacana، Tapieté، Toromona، Uru-Chipaya (منقرض شده)، وین هایک (Weenhayek)، یامیناوا (Yaminawa)، یوکس (Yuki)، یوراکاره (Yuracaré) و در نهایت… زاموکو (Zamuco).

چطور برنامه پخش‌نشده ناصر ملک‌مطیعی در «دورهمی» سر از ماهواره درآورد؟

عصر جمعه هجدهم خردادماه خبری مبنی بر پخش برنامه «دورهمی» با حضور ناصر ملک‌مطیعی از یک شبکه ماهواره‌ای منتشر شد؛ خبری تعجب‌برانگیز که نخست این سئوال را مطرح می‌کند، برنامه پخش نشده از صداوسیما چطور سر از ماهواره درمی‌آورد.
شب یلدای سال ۱۳۹۶ قرار بود مصاحبه ناصر ملک‌مطیعی با مهران مدیری در قالب برنامه «دورهمی» روی آنتن برود، اما برخی حواشی مانع از پخش این برنامه شد. مسئولان صداوسیما تشخیص دادند مصاحبه‌ای که گویا با هماهنگی‌های لازم تهیه شده بود، روی آنتن نرود، اما آیا در ابتدای زمستان ۹۶ همین مدیران تصور می‌کردند این مصاحبه تبدیل به برگ برنده‌ای در دستان یک شبکه معاند شود؟
چند روزی بعد از درگذشت زنده یاد ناصر ملک‌مطیعی خبر رسید مصاحبه این بازیگر با مدیری از شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان پخش خواهد شد. آنچه پیش و بیش از هر نکته‌ای این خبر را عجیب می‌کند یادآوری آن است که این مصاحبه از تلویزیون پخش نشده و اگر اکنون شبکه‌ای ماهواره‌ای آن را پخش می‌کند یعنی یک گاف بسیار عجیب از مسئولان در صداوسیما. راه انتقال فیلم این برنامه به شبکه ماهواره‌ای کجا بوده؟ این برنامه که محصول صداوسیماست از زیر دستان چه کسانی لغزیده که قبل از پخش در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران راه به یک شبکه ماهواره‌ای برده است؟ آیا بده‌بستانی مالی در این میان بوده؟
این‌ها پرسش‌هایی است که به نظر می‌رسد مسئولان صداوسیما موظف به پاسخگویی هستند و باید روشن شود دامنه یک بی‌تدبیری که از پخش نکردن این مصاحبه شروع شد تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تلاش‌ اوپک برای کمک به قیمت نفت مفید بوده است

ولادیمیر پوتین در دیدار با شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات، اعلام کرد تلاش‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کمک به قیمت نفت مفید بوده است.

 

وی گفت: تلاش‌های مشترک ما، از جمله تلاش‌های دوستان ما در عربستان و در اوپک به طور کلی، نتایجی مطلوب برای تثبیت بازار نفت داشته است.

 

اوپک و تولیدکنندگان نفت غیر عضو این سازمان به رهبری روسیه، در سال ۲۰۱۶ میلادی توافق کردند برای کمک به تثبیت بازار نفت، عرضه خود را کاهش دهند.

 

قرار است تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک ۲۳ ژوئن (شنبه، دوم تیرماه) گردهم بیایند و درباره آینده توافق جهانی کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.

۷ نویسنده‌ای که بازار کتاب ایران را حسابی تکان دادند

بازار کتاب ایران در یک سال گذشته تحت تاثیر آثار هفت نویسنده خارجی بوده است که خیلی زود توانستند در دل مخاطبان ایرانی جا باز کنند.

 

آثار نویسندگان خارجی همواره و در طول تاریخ در میان ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. از زمان قاجار و ترجمه آثار کلاسیکی چون «سه تفنگدار» و «کنت مونت کریستو» در عصر ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه تا عصر حاضر و کتاب‌هایی چون «صد سال تنهایی»، «بینوایان»، «خشم و هیاهو» و …

هنوز هم هر چند اندک ولی هستند افرادی که با آثار گابریل گارسیا مارکز، ویکتور هوگو، داستایوفسکی، همینگوی و ده‌ها نویسنده مطرح دیگر که با قلمشان جادو می‌کردند زندگی کنند و هر اثر این نویسندگان یادآور خاطراتی تلخ و شیرین برای‌‌شان باشد.

در سال‌های اخیر اما دیگر کمتر از این بزرگان یاد می‌شود، گویی که انگار اصلا نبوده‌اند. اگر گردشی در کتابفروشی‌های خیابان انقلاب داشته باشیم آثار زیبای این نویسندگان را می‌بینیم که مثل گذشته مورد استقبال قرار نمی‌گیرند. شاید زمانه تغییر کرده و سلایق گذشتگان با خودشان به زیر خاک رفته است. نسل امروز دیگر حوصله خواندن آثار کلاسیک را ندارد و به دنبال نویسنده‌ای جدید با تفکری متفاوت می‌گردد.

کتاب دوستان ایرانی این روزها به آثار دیگری روی خوش نشان دادند و به ندرت می‌توان هفته یا ماهی را پیدا کرد که در آثار پرمخاطب نام مارکزها و تولستوی‌ها به چشم بخورد.

بدون شک اگر نگاهی به پرمخاطب‌ترین آثار یک سال گذشته بیندازید به نامی جز الیف شافاک برنخواهید خورد، نویسنده‌ای که با «ملت عشق» بازار کتاب ایران را تسخیر کرد، اثری که بعضا مخالفانی هم دارد که معتقدند این اثر ویژگی های یک رمان پرفروش را ندارد.

این استقبال گسترده از «ملت عشق» ما را بر آن داشت تا به معرفی نویسندگان خارجی که در یک سال گذشته آثارشان در بازار کتاب ایران پرفروش بوده است بپردازیم:

نویسنده ترکی که ایرانیان را با خود همراه کرد
همانطور که اشاره شد نمی‌توان از پرفروش‌ترین آثار سخن گفت و نامی از الیف شافاک به میان نیاورد، نویسنده‌ای که با «ملت عشق» بازار کتاب ایران را حسابی تکان داده است.

این نویسنده ترک تبار که متولد فرانسه است با نام هنری الیف بیلگین (ترکیب نام خودش و نام مادرش آتای مان) در ترکیه شناخته شده و آثارش در این کشور مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفته است.

شافاک تا به امروز ۱۰ رمان به چاپ رسانده که اولین اثرش با عنوان «پنهان» در سال ۱۹۹۸ منتشر شد و توانست جایزه رومی را از آن خود کند. اما این رمان «کاخ بید» بود که منجر به شهرت این نویسنده در ترکیه شد و او پس از آن آثارش را به زبان انگلیسی هم منتشر کرد.

شافاک در سال ۲۰۰۶ کتابی جنجالی با عنوان «پدر و حرامزاده» یا «حرومزاده استانبول» را نوشت که درباره روابط ترک‌ها با ارمنیان بود و در نهایت منجر به بازداشت او از سوی حکومت ترکیه شد که به دلایل نداشتن مدارک کافی تبرئه شد.

اما داستان «ملت عشق» کتاب محبوب این روزهای ایرانیان از کجا شکل گرفت؟ شافاک در سال ۲۰۱۰ پس از گذشت سه سال از آخرین اثرش با عنوان «شیر سیاه» که درباره زندگی خودش بود، «چهل قانون عشق» را که در زبان فارسی «ملت عشق» ترجمه شده است به نگارش درآورد. اثری که آوازه او را به گوش جهانیان رساند و سکوی پرتابی برایش در عرصه نویسندگی شد. این اثر در حال حاضر پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه است.

فضای عرفانی و نسبتا عاشقانه آن که در قالب دیداری با شمس و مولوی رخ می‌دهد باعث شده تا برای مخاطبان ایرانی جذابیت داشته باشد و خواننده را با اثر همراه کند.

با این حال اثر بعدی این نویسنده با عنوان «بعد از عشق» آنطور که باید نتوانست موفقیت «ملت عشق» را تکرار کند و آنطور که باید مورد استقبال کتاب‌دوستان ایرانی قرار نگرفت.

عاشقانه‌های نویسنده‌ای که خواننده را سر ذوق می‌آورد
پس از الیف شافاک می‌توان جوجو مویز را نویسنده‌ای با آثار پرفروش در بازار کتاب ایران معرفی کرد، با این تفاوت که مویز با چند اثر در طول یک سال گذشته در جمع پرفروش‌ها حضور داشت.

این نویسنده انگلیسی که فعالیت‌اش را با روزنامه نگاری آغاز کرد، در سال ۲۰۰۲ اولین رمانش را با عنوان «پناه گرفتن از باران» نوشت که مبدا ورودش به دنیای نویسندگی بود و پس از آن ۱۳ اثر دیگر را روانه بازار کرد.

شهرت مویز از سال ۲۰۰۴ با انتشار «میوه خارجی» آغاز شد که جایزه بهترین رمان عاشقانه را برای او به ارمغان آورد. او اما در سال ۲۰۱۱ با رمان «آخرین نامه عاشقت» توانست بار دیگر به این جایزه دست پیدا کند.

اما مویز شهرت‌اش در ایران را مدیون سه اثر «من پیش از تو»، «من پس از تو» و «دختری که رهایش کردی» است. آثاری عاشقانه با قلمی دلنشین که مخاطب را آنچنان با خود همراه می‌کند که گویی در دنیای دیگری به سر می‌برد. قدرت قلم او آنقدر زیاد است که هر خواننده‌ای را سر ذوق می‌آورد تا کتابش را ورق بزند و پس از آن دیگر زمین نگذارد.

روزنامه‌نگاری که از فلسفه در بستر عشق نوشت
سومین نام پرتکرار در پرفروش‌ها به یک نویسنده و روزنامه‌نگار سوئدی تعلق دارد، لنا اندرشون با نام کامل لنا کریستین اندرشون که همانند شافاک با تک اثرش توانست در بازار کتاب ایران به شهرت برسد.

«تصرف عدوانی» عنوان اثر پرفروش اوست که در سال ۲۰۱۳ به نگارش درآمده است و در همان سال هم موفق به دریافت مهم‌ترین جایزه ادبی سوئد شد.

کتابی که مطابق انتظار با داستان عاشقانه‌ای توانست مورد اقبال مخاطبان ایرانی قرار بگیرد، «تصرف عدوانی» داستان زنی است که در چنبره عشقی گرفتار می‌شود و نویسنده با نگاهی روانشناسانه سعی در القای تعریفی از عشق برای مخاطب دارد.

اندرشون در این کتاب از عشق استفاده کرده تا مفاهیم روانشناختی و فلسفی موردنظرش را به مخاطب منتقل کند، در واقع عشق بستری است برای رسیدن به مفاهیم مدنظر نویسنده.

نگاه روانشناسانه نویسنده سوییسی با چاشنی عادل فردوسی‌پور
نویسنده دیگری که توانست در بازار کتاب ایران به موفقیت برسد، رولف دوبلی رمان‌نویس و کارآفرین سوئیسی است که در دو ماه اخیر بیشتر از هر زمان دیگر در صدر پرفروش‌ها حضور دارد.

دوبلی موفقیتش را بیشتر مدیون مترجم آثارش است زیرا که اگر نامی جز عادل فردوسی‌پور به عنوان مترجم روی دو اثرش نوشته می‌شد معلوم نبود که به همین میزان مورد توجه قرار بگیرد.

«هنر شفاف اندیشیدن» و «هنر خوب زیستن» عنوان دو اثر این نویسنده است که توانسته در دل کتابخوانان ایرانی جا باز کند. آثاری با درون مایه روانشناسی که هر کدام به موضوعات مختلفی می‌پردازند.

دوبلی در «هنر شفاف اندیشیدن» ۹۹ خطای رایج در هنگام اندیشدین را در ۹۹ فصل مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد و البته اذعان می‌کند که فهرستش کامل نیست. «هنر خوب زیستن» هم به ۵۲ میان‌بر برای رسیدن به شادمانی، ثروت و موفقیت می‌پردازد.

تجربه موفقیت و شهرت با اولین اثر
نویسنده دیگری که توانسته در ایران پرفروش باشد تفاوتی مهم با سایر رقبایش دارد و آن هم تجربه شهرت و موفقیت با اولین تجربه حرفه‌ای اش در نویسندگی است.

استیو تولتز نویسنده استرالیایی اولین رمانش را که در ایران هم به شهرت رسید در سال ۲۰۰۸ با عنوان «جز از کل» نوشت، اثری که برگ برنده او برای ورود به دنیای حرفه‌ای نویسندگی شد و در همان سال هم نامزدی جایزه بوکر را برایش به ارمغان آورد، موفقیتی که خیلی کم برای اثر اول یک نویسنده رخ می‌دهد.

او در مدت کوتاهی توانست با همین کتاب در جمع بزرگ‌ترین آثار ادبی استرالیا قرار بگیرد.

«جز از کل» با حال و هوای فلسفه به روایت داستانی می‌پردازد که مخاطب را درگیر ماجراهای پلیسی هم می‌کند، داستانی پیچیده و پر گره که خواننده را تا صفحه آخر میخکوب می‌کند، موضوعی که مورد علاقه بسیاری از ایرانیان است.

تولتز دومین اثرش را با عنوان «ریگ روان» در سال ۲۰۱۵ روانه بازار کرد که برگرفته از «جز از کل» است و این نویسنده این بار تلفیقی از رویدادهای اجتماعی و فلسفه را در آن تجربه کرده است.

شهرتی که مدیون جایزه نوبل ادبیات است
شاید آشناترین نام ادبی یک سال گذشته برای کتاب‌دوستان کازوئو ایشی گورو باشد، نویسنده‌ای که برخلاف انتظارات توانست در سال ۲۰۱۷ جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند و سپس آثارش مثل بمب در ایران منفجر شود. موفقیتی مقطعی که به صورت مشخص ناشی از جایزه نوبلی بود که این نویسنده دریافت کرد.

به گفته سارا دانیوش دبیر جایزه نوبل، قلم ایشی گورو را تا حدودی می‌توان برگرفته از کافکا و آستن دانست که با مارسل پروست ترکیب شده است.

ایشی گورو در سال ۱۹۸۶ با نوشتن کتاب «هنرمندی از جهان شناور» توانست جایزه وایت برد را از آن خود کند و سه سال بعد با «بازمانده روز» جایزه بوکر را به دست آورد. او در سال ۲۰۰۸ از سوی مجله تایم در بین ۵۰ نویسنده برتر انگلیسی قرار گرفت.

این نویسنده اما در ایران با آثاری چون «بازمانده روز»، «هرگز رهایم نکن»، «وقتی یتیم بودیم»، «غول مدفون» و «شبانه ها» شناخته شد و در جمع نویسندگان پرفروش قرار گرفت.

نکته قابل توجه درباره ایشی گورو مقطعی بودن مدت حضورش در جمع پرفروش‌هاست، او پس از آنکه تب آثارش پس از دریافت جایزه نوبل در بازار کم شد دیگر نتوانست همانند گذشته به جمع پرفروش‌ها راه پیدا کند.

فرازونشیب زندگی یک زن جاسوس
آخرین عنوان پرفروش‌ترین نویسنده خارجی به زنی کره‌ای با نام کیم هیون هی اختصاص دارد، زنی که زندگی پرفراز و نشیب خود را در قالب کتاب «روح گریان من» به نگارش درآورده است.

«روح گریان من» داستان واقعی یک جاسوسی کیم هیون هی است که با نام مستعار کیم اوک هوآ در سازمان جاسوسی کره شمالی فعالیت می‌کرد و پرواز ۸۵۸ هواپیمایی کره جنوبی را منفجر کرد. هدف کیم هیون هی و کره شمالی از این اقدام جلوگیری از برگزاری بازی‌های المپیک و اتحاد دوباره دو کره بود که البته با شکست مواجه شد.

این کتاب که مدت زیادی از انتشار آن در ایران نمی‌گذرد توانست خیلی زود در دل مخاطبان جا باز کرده و به عنوان یکی از محبوب‌ترین آثار خارجی در یک سال گذشته شناخته شود.

داستان زندگی عجیب یک زن که درگیر مسایل جاسوسی می‌شود و هر لحظه با مرگ دست و پنج نرم می‌کند باعث علاقه‌مندی ایرانیان به این کتاب شده است.

 

ثبت زمین‌لرزه‌های مهم در ۵ استان

بر اساس مطالعات محققان مرکز تحقیقات مسکن، گسل مسبب این زلزله احتمالا گسل قطعه‌ای از گسل پیش ژرفای زاگرس که از سوی غربی منطقه عبور می‌کند، باشد، علاوه بر آن سرجنگل استان سیستان و بلوچستان زلزله چهار ریشتر را تجربه کرد.

 در ساعت ۶ و ۹ دقیقه روز یکشنبه ۶ خرداد زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ و در ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه و ۱۹ ثانیه زلزله دیگری به بزرگای ۴.۱ در گستره خوزستان و در حوالی میانرود رخ داد. این زلزله‌ها پس‌لرزه‌ها و خردلرزه‌های خفیفی هم داشته است و همچنان ادامه دارد.

موقعیت زمین‌لرزه با بزرگی ۴.۲ با مختصات ۳۲.۲۶۲ شمالی و ۴۸.۳۸ شرقی و عمق آن در ۱۰ کیلومتر بوده است. زلزله به فاصله ۵ کیلومتری میانرود در استان خوزستان جانمائی شده است. علاوه بر آن فاصله رومرکزی زلزله در ۱۴ کیلومتری دزفول و ۱۵ کیلومتری شوش خوزستان است.

 

موقعیت رومرکز زلزله ۴.۲ میانرود خوزستان

بر اساس گزارش محققان مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی، بررسی اجمالی لرزه‌خیزی منطقه نشان می‌دهد که فقط در یک ماه اخیر و قبل از رویداد ۴.۲ ریشتری روز ۶ خرداد میانرود تعداد  ۱۴۸ زمین لرزه که عمده آنها خرد لرزه بودند، در حوالی منطقه یعنی تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال غرب و جنوب شرق رومرکز زلزله اخیر رخ داده است.

 

پراکنش زلزله‌های یک ماه اخیر حوالی شهرهای شوش و دزفول

علاوه بر دو زمین‌لرزه ۴.۲ و ۴.۱ روز ۶ خرداد، سه زلزله بالای ۴ نیز در امتداد دو نوار نشان داده شده با راستای تقریبی شمال‌شرق – جنوب‌غرب در یک ماه اخیر رخ داده که حائز اهمیت است.

 

نحوه امتداد یافتگی خرد لرزه‌ها و پس لرزه‌های منطقه میانرود خوزستان

این در حالی است که سایت EMSC به عنوان مرجع معتبر اروپائی گزارش زمین لرزه‌ها، زلزله ۲.۴ میانرود را با بزرگی ۵.۴ برآورد کرده است. شکل لرزه‌خیزی منطقه همراه با زلزله میانرود در این سایت در تصویر نشان داده شده است:

 

لرزه خیزی محدوده جنوب‌غربی ایران، برگرفته از سایت EMSC

دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه راستای شرقی رومرکز زلزله میانرود با بزرگی ۴.۲ خط فرو افتادگی دزفول را تشکیل می‌دهد، گفت: این مسیر امتداد عبوری گسل “پیشانی کوهستان” را در بر می‌گیرد که در سوی غربی گسل “اهواز” قرار دارد.

وی ادامه داد: این گسل نیز در راستای کلی گسل پیش ژرفای زاگرس واقع شده است و با توجه به جهت شیب گسل پیشانی که به سمت شمال‌شرق است و جانمایی زلزله‌های ۴.۲ و ۴.۱ روز ۶ خرداد و خرد لرزه‌ها و پسلرزه‌ها، این گسل نمی‌تواند مسبب زلزله‌های میانرود باشد.

به گفته این محقق حوزه زلزله در نقشه گسل‌های اصلی این منطقه به دلیل پوشش ضخیم آبرفتی و جلگه‌ای گستره دزفول، گسل شناخته شده‌ای که راستای توزیع زمین‌لرزه‌های اخیر منطقه میانرود را توجیه کند، جانمایی نشده است؛ از این رو جنبایی گسل پیش ژرفای زاگرس (قطعه‌ای که احتمالا از سوی غربی منطقه عبور می‌کند) به نظر می‌رسد که می‌تواند دلیل رخداد زلزله‌های منطقه باشد.

 

گسله‌های اطراف رومرکز زلزله میانرود

بیت‌اللهی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی وقوع زلزله بزرگتر و یا هر زلزله دیگر  به هیچ وجه امکان پذیر نیست، گفت: نمی‌توان با قطعیت در مورد رخداد و یا عدم رخداد پدیده پیچیده‌ای مانند زلزله اظهار نظر کرد؛ اما با توجه به سرشت لرزه‌خیزی منطقه احتمال وقوع زلزله‌ای بزرگ و مهیب و مخرب در گستره رومرکز زلزله میانرود بعید به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: به مردم ساکن در منطقه میانرود، شوش و دزفول توصیه می‌شود آرامش روانی خود و به ویژه کودکان را مورد توجه جدی قرار دهند. اگر ارتعاشی را حس می‌کنند، عاقلانه است که بدلیل عدم اعتماد به کیفیت ساخت و سازها، از منازل مسکونی خود خارج شوند، اما در هنگام خروج از شتابزدگی اجتناب ورزند.

بیت‌اللهی خاطر نشان کرد: تجربه زلزله‌های غیر مخرب اخیر مانند زلزله یاسوج با بزرگی ۵.۲ نشان داد که شتابزدگی در خروج از ساختمان خود موجب جراحات متعدد می‌شود.

در هفته گذشته زلزله‌های مهمی در استان‌های سیستان و بلوچستان،‌ گلستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی رخ داده است که به این شرح است:

شنبه ۵ خرداد

خانه زنیان استان فارس زلزله‌های ۲.۷ و ۲.۶، لار این استان زلزله ۳.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون رومرکز آن در ۱۴ کیلومتری لار، ۲۸ کیلومتری گراش و ۳۸ کیلومتری اوز استان فارس بوده است.

در تخت استان هرمزگان زلزله ۲.۹ رخ داد.

در شوش استان خوزستان زلزله ۲.۷، شوشتر این استان زلزله ۲.۷، حمیدیه این استان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید. علاوه بر آن در گور استان خوزستان زلزله ۴.۳ ریشتر در عمق ۲۳ کیلومتری رخ داد. زلزله‌های ۳.۶ در عمق ۷ کیلومتری، ۴.۲ در عمق ۱۹ کیلومتری، ۳.۵ در عمق ۸ کیلومتری، ۳.۲ در عمق ۲۳ کیلومتری، ۲.۵، ۲.۷، در نوده خاندوز استان گلستان زلزله ۳.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد که کانون رومرکزی آن در ۲۲ کیلومتری نوده خاندوز و ۲۲ کیلومتری رامیان استان گلستان و ۲۵ کیلومتری کلاته خیج استان سمنان گزارش شد.

یکشنبه ۶ خرداد

در شوشتر استان خورستان بعد از زلزله‌های ۲.۵ و دو زلزله ۲.۶ ریشتری زلزله ۳.۱ ریشتری به ثبت رسید. در الوان این استان زلزله ۲.۷، در گوریه استان خوزستان زلزله ۲.۷، در میانرود استان خوزستان زلزله ۴.۱ ریشتر در عمق ۲۵ کیلومتری، همچنین زلزله ۲.۸، ۴.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری و ۲.۵ ریشتری گزارش شد.

دزفول استان خوزستان زلزله ۳.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری و زلزله ۲.۷ را تجربه کرد. شوش استان خوزستان با زلزله ۳.۵ ریشتر لرزید که عمق آن در ۱۱ کیلومتری و کانون آن در ۹ کیلومتری شوش، ۹ کیلومتری میانرود و ۱۸ کیلومتری دزفول استان خوزستان بوده است.

در حاجی آباد استان هرمزگان زلزله ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۳۰ کیلومتری حاجی آباد استان هرمزگان و ۴۰ کیلومتری دوبرجی و ۵۲ کیلومتری رستاق استان فارس گزارش شد.

در بوئین زهرای استان قزوین زلزله ۲.۶، دهرم استان فارس زلزله ۲.۷، شاندیز استان خراسان رضوی زلزله ۲.۹، لنده استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۷ و نصرآباد استان اصفهان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

دوشنبه ۷ خرداد

در شوش استان خوزستان زلزله ۲.۵، در میانرود این استان زلزله‌های ۲.۸، ۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری و ۲.۹، در شوشتر این استان زلزله ۲.۵، در الوان استان خوزستان زلزله ۲.۶ و در گوریه این استان زلزله ۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد.

در مال خلیفه استان چهارمحال و بختیاری زلزله ۲.۷، پامنیر استان فارس زلزله ۲.۹، دهرم این استان زلزله ۲.۵، ارکواز استان ایلام زلزله ۲.۹ و سرخنکلاته استان گلستان زلزله ۲.۶ ریشتر رخ داد.

در راور استان کرمان زلزله ۲.۶، نودژ استان کرمان زلزله ۲.۸ و در منوجان استان کرمان زلزله ۳.۳ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری گزارش شد.

اسلامیه استان خراسان جنوبی با زلزله ۳.۴ ریشتری لرزید که عمق آن در ۹ کیلومتری و کانون آن در ۷ کیلومتری اسلامیه، ۷ کیلومتری فردوس و ۱۷ کیلومتری آیسک استان خراسان جنوبی بوده است.

در سفیددشت استان اصفهان زلزله ۳.۸ ریشتری رخ داد. عمق این زمین‌لرزه در ۲۰ کیلومتری و کانون آن در ۱۲ کیلومتری سفید دشت، ۲۱ کیلومتری نوش آباد و ۲۳ کیلومتری نیاسر استان اصفهان به ثبت رسید. در این منطقه زلزله دیگری به بزرگای ۳.۵ در عمق ۲۱ کیلومتری گزارش شد.

سه‌شنبه ۸ خرداد

در بروجرد استان لرستان زلزله ۲.۵، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۹ رخ داد.

در گوریه استان خوزستان زلزله ۳.۴ ریشتری در عمق ۲۵ کیلومتری و زلزله‌های ۲.۶ و ۳.۸ ریشتر در عمق ۱۵ کیلومتری به ثبت رسید.

زرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۳.۴ ریشتری در عمق ۷ کیلومتری را تجربه کرد که کانون رومرکزی آن در ۱۱ کیلومتری زرآباد، ۲۸ کیلومتری قطور و ۳۹ کیلومتری سیه چشمه استان آذربایجان غربی بوده است. در این منطقه همچنین زلزله ۲.۸ ریشتری به ثبت رسید.

در سرجنگل استان سیستان و بلوچستان زلزله ۴ ریشتری رخ داد که عمق آن در ۱۰ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۶۷ کیلومتری سرجنگل و ۸۰ کیلومتری نصرت‌آباد استان سیستان و بلوچستان و ۸۷ کیلومتری فهرج استان کرمان بوده است.

چهارشنبه ۹ خرداد

حمیدیه استان خورستان با زلزله ۲.۷ و دهدز استان خوزستان با زلزله ۴.۳ ریشتری لرزید که عمق آن در ۹ کیلومتری زمین و کانون آن در ۱۲ کیلومتری دهدز، ۳۱ کیلومتری ایذه و ۳۳ کیلومتری قلعه تل این استان بوده است. در این منطقه همچنین زلزله ۳.۲ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید.

مصیری استان فارس زلزله ۲.۹، گرمه استان خراسان شمالی زلزله ۲.۶ و مشهد ریزه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ ریشتری را تجربه کردند.

در پل سفید استان مازندران زلزله ۲.۹ و در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۵ رخ داد.

در ازگله استان کرمانشاه زلزله ۳.۲ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری رخ داد که کانون این زلزله در ۱۶ کیلومتری ازگله، ۲۷ کیلومتری سرپل ذهاب و ۲۸ کیلومتری قصر شیرین استان کرمانشاه بوده است. در تازه آباد این استان نیز زلزله ۲.۷ ریشتر رخ داد.

مورموری استان ایلام نیز با زلزله ۳.۲ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۶ کیلومتری مورموری، ۱۹ کیلومتری سراب باغ و ۳۲ کیلومتری موسیان استان ایلام بوده است.

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد

ازگله استان کرمانشاه زلزله ۲.۵ ریشتر را تجربه کرد.

در شوش استان خوزستان زلزله ۲.۵ ریشتری رخ داد.

قطور استان آذربایجان غربی با زلزله ۳.۴ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۶ کیلومتری قطور، ۳۹ کیلومتری زرآباد و ۴۷ کیلومتری تازه شهر استان آذربایجان غربی گزارش شد.

در سومار استان کرمانشاه زلزله ۲.۸، باینگان این استان زلزله ۲.۹ ریشتر رخ داد.

جمعه ۱۱ خرداد

در قائمیه استان فارس زلزله ۲.۹ و در دهرم این استان زلزله ۲.۶ ریشتر به ثبت رسید.

بعد از زلزله ۲.۶ ریشتری شوش استان خوزستان زلزله ۳.۸ ریشتری در لالی این استان رخ داد که عمق آن در ۱۲ کیلومتری زمین بوده است.

سرعین استان اردبیل با زلزله ۳.۲ ریشتری لرزید که عمق آن در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۶ کیلومتری سرعین، ۹ کیلومتری نیر و ۱۳ کیلومتری اردیموسی استان اردبیل بوده است.

کرایه کامیون ۲۰ درصد افزایش یافت/مشکلات بیمه حل شد

محمد خان‌بلوکی با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر جمعی از کامیون‌داران در چند شهر اظهار داشت:‌ این اعتراضات به‌دلیل گرانی تمامی اقلام موردنیاز کامیون‌داران بوده، قیمت لاستیک، روغن و… ۲ برابر شده و کار و معیشت کامیون‌داران را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان این‌که بیشتر اعتراضات مربوط به شهر ری، اصفهان و شیراز بوده است، ‌ تصریح کرد:‌ کرایه حمل کامیون‌داران از سال ۹۴ به این طرف افزایش نیافته بود و برای جبران بخشی از گرانی‌ها کرایه‌ها این هفته تا سطح ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی با یادآوری این‌که سال ۹۴ کرایه حمل حدود ۱۵ درصد افزایش یافته و طی سه سال اخیر با وجود افزایش نرخ دلار و تأثیر آن در اقلام مصرفی نرخ کرایه تغییری نکرده بود، افزود: رانندگان درخواست افزایش ۴۰درصدی نرخ کرایه‌ها را دارند که عملاً امکان چنین افزایش نرخی را نداریم.

رئیس اتحادیه حمل‌ونقل بار کشور در پاسخ به این پرسش که آیا دولت قولی برای تأمین اقلام مصرفی کامیون‌داران مانند لاستیک و روغن داده است، گفت: دولت در این رابطه قولی نداده است؛ رانندگان مشکلات بیمه‌ای داشتند که خوشبختانه اخیراً این مشکل نیز برطرف شده است.

خان‌بلوکی با بیان این‌که «در کشور بی‌باری داریم و بار برای کامیون‌داران کم است»، اظهار داشت: این مساله معیشت کامیون‌داران را با مشکل مواجه کرده است.

تلگرام‌های خطرناک فارسی را بشناسید

نسخه‌های فارسی تلگرام Telegram فیلتر نشده‌اند و به همین دلیل است که بسیاری از کاربران ایرانی این نسخه‌ها را به همدیگر توصیه می‌کنند، اما محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز به کاربران ایرانی توصیه کرد که از نسخه‌های فارسی تلگرام استفاده نکنند. البته پیش از این هم پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام در توییترش اعلام کرد که موبوگرام امنیت کافی ندارد و ایرانی‌ها آن را نصب نکنند.

با این حال فیلترنبودن نسخه‌های فارسی باعث شده است که آن‌ها برای خود بساط تبلیغات گسترده‌ای برپا کنند و جالب اینجاست که آمار نصب برخی نسخه‌های فارسی تلگرام به بیشتر از ٣‌میلیون نصب هم می‌رسد. در این میان برخی اعتقاد دارند که نسخه‌های فارسی تلگرام به دست وزارتخانه‌هایی مانند اطلاعات و ارشاد و… اداره می‌شود، اما واقعیت اینجاست که مالکیت نسخه‌های فارسی اصلا مشخص نیست و حتی ممکن است به دست عده‌ای نوجوان با کمترین اطلاعات برنامه‌نویسی باشد! برای این‌که متوجه شوید هشدار آذری جهرمی را تا چه اندازه باید جدی بگیرید، توصیه می‌کنیم ادامه مطلب را بخوانید.

تلگرام فارسی دقیقا چیست؟
بی‌شک نام پیام‌رسان تلگرام این روز‌ها برای همه کاربران فارسی‌زبان آشناست. پیام‌رسانی با بیش از بیست‌میلیون کاربر در کشور ایران ٣ که روزانه میلیون‌ها مطلب و پیام در آن تولید و منتقل می‌شود و عمده کاربران، آن را به‌عنوان یک ابزار پیام‌رسان کاملا امن و مطمئن می‌شناسند، اما داستان موبوگرام و تلگرام طلایی و تلگرام فارسی و… چیست؟
تلگرام اصلی به‌عنوان یک نرم‌افزار متن باز ارایه شده است. این به آن معناست که تلگرام اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌هایی با قابلیت و امکانات نرم‌افزار اصلی ساخته شود و هر کس فکر می‌کند می‌تواند امکانات بیشتری به تلگرام اضافه کند، این کار را انجام دهد. البته تلگرام برای این کار یک شرط دارد و آن این‌که «منبع یا سورس اپلیکیشن جدید تلگرام منتشر شود و در دسترس نسخه اصلی قرار بگیرد.» این کار برای نظارت بر امنیت داده‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده است، اما تلگرام‌های فارسی هیچ‌کدام این کار را انجام نداده‌اند و سورس‌ها را معرفی نکرده‌اند. این به آن معناست که شما به راحتی تمام اطلاعات و داده‌های خود را در دست افراد ناشناس قرار می‌دهید و امکان هر نوع سوءاستفاده‌ای از آن وجود دارد.
داده‌هایتان را چشم بسته ندهید!
میلاد نوری، برنامه‌نویس در این‌باره توضیح می‌دهد: نسخه‌های فارسی تلگرام تمام اطلاعات افراد ازجمله شماره تلفن‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها، لوکیشن و چت‌های افراد را در اختیار دارند؛ زیرا آن‌ها به راحتی می‌توانند یک نسخه از داده‌های کاربرانشان را روی سرورشان ذخیره کنند.
او ادامه می‌دهد: به همین دلیل است که تلگرام‌های فارسی ادعا می‌کنند می‌توانند «مچ‌گیر» باشند و حتی متن‌های ارسالی و پاک شده دوستانتان را در اختیارتان قرار دهند؛ بنابراین استفاده از نسخه‌های فارسی تلگرام بسیار غیرایمن و خطرناک است.
نوری توضیح می‌دهد که، چون ساخت اپلیکیشن‌های فارسی تلگرام بسیار ساده و با کمترین اطلاعات تخصصی برنامه‌نویسی است ممکن است بسیاری از این نسخه‌ها حتی به دست افراد کم‌سن و سال ساخته شده باشد و آن‌ها ناخواسته اطلاعات کاربران را در معرض هک قرار دهند. با این حساب شما با استفاده از نسخه‌های فارسی تلگرام به راحتی شخصی‌ترین داده‌هایتان را در اختیار افراد ناشناس قرار می‌دهید.
این‌که چرا نسخه‌های فارسی تلگرام فیلتر نشده است؟ پرسشی است که آذری جهرمی در پاسخ به آن گفته است که فقط نسخه اصلی تلگرام دستور دادستانی برای انسداد را داشته است. جالب است که بدانید تلگرام اصلی هم تلاش خاصی برای انسداد نسخه‌های فارسی ندارد و تنها به هشدار بسنده کرده است.
با وجود این کاربران باید بدانند که برای اشتراک شخصی‌ترین اطلاعاتشان بهتر است امن‌ترین پیام‌رسان‌ها را انتخاب کنند و به‌سادگی داده‌هایشان را در اختیار هر نرم‌افزار ناشناخته قرار ندهند. گفتنی است تلگرام فارسی، موبوگرام، موبوگرام دوم و سوم، تلگرام فارسی تله‌تاک، تلگرام نارنجی، سوپرگرام، آنگرام، تلگرام پارسی، مایگرام، تلگرام طلایی و فلگرام نام تعدادی از نسخه‌های غیرایمن و غیررسمی تلگرام است.

دلیل گران شدن خودرو از زبان وزیر “صمت”

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بی‌تاثیر خواندن خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد ایران گفت: از روزی که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد نگاه درون زا به توانایی‌های داخلی در اقتصاد کشور شکل گرفته است. بر همین اساس امروز در بخش قابل توجهی از تولید به هیچ وجه به فضای بیرونی نیاز نداریم و توانمندی‌های داخل کشور برای رفع احتیاج‌ها کافی است. البته ممکن است در برخی از شاخه‌های صنعتی که با دنیا تبادلاتی داریم با مشکلات اندکی مواجه شویم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران با توپ و تشر‌های توخالی این و آن ضربه‌ای نمی‌پذیرد، به نقش صداوسیما در حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: انتظار ما به عنوان متولی تولید این است که تبلیغات کالا‌های ایرانی در وقت‌های مناسب در برنامه‌های پربیننده تلویزیون تا جایی که امکان دارد به صورت رایگان و یا با حداقل هزینه‌ها باشد؛ توجه به این مساله یکی از ضرورت‌هاست.

شریعتمداری ادامه داد: از صداوسیما انتظار می‌رود پشرفت‌های مهم در عرصه فناوری‌های بالا بویژه در حوزه طراحی و مهندسی و ساخت و تولید را به مردم منعکس کنند. اینکه یک کشور بتواند در مدت پنج سال ۸۰ میلیون تن ظرفیت خود را در زنجیره تولید فولاد افزایش دهد و به سقف ۲۰۰ میلیون تن برسد و همزمان ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت در حال اجرا با پیشرفت بالای ۶۰ درصد داشته باشد، یعنی از نظر صنایع پایه، زنده است.

وزیر صنعت در خصوص افزایش قیمت خودرو و اعتراض نمایندگان مجلس به این گرانی اظهار داشت: خودروسازان داخلی فقط مجاز به افزایش قیمت تا مرز تورم انتظاری (۹.۶ درصد) با رعایت ضوابط سازمان حمایت هستند. اگر تخلفی در این مورد توسط نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازان مهم گزارش شود، سازمان‌های نظارتی برخورد جدی خواهد کرد. البته افزایشی که اشاره شد به دلیل افزایش قیمت فولاد، محصولات پتروشیمی و آلومینیوم، قیمت تمام شده برخی از مواد مصرفی در تولید و ساخت قطعات داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم خودروسازان سود خود را با افزایش بهره‌وری تامین کنند و با حمایت بیشتر از نوسازی صنعتی، قیمت تمام شده تولید در فعالیت‌های قطعه سازی به حداقل برسد.

افزایش نرخ دلار/ کاهش ۲۰۸ ریالی قیمت یورو

براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه سوم خردادماه) با ۱۰ ریال افزایش نسبت به روز چهارشنبه ۴۲ هزار و ۹۰ ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با ۱۸۷ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۶ هزار و ۲۳۸ ریال و هر یورو نیز با ۲۰۸ ریال اُفت در مدت مشابه ۴۹ هزار و ۲۵۸ ریال ارزش‌گذاری شد.

بر این اساس، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۳۵۴ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۸۰۶ ریال، کرون نروژ ۵ هزار و ۲۰۵ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۶۱۳ ریال، روپیه هند ۶۱۷ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۶۱ ریال، دینار کویت ۱۳۹ هزار و ۲ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۶ هزار و ۴۱۰ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۴۳۳ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۳۶۴ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۴۶۵ ریال و دلار کانادا ۳۲ هزار و ۷۵۴ ریال قیمت خورد.

همچنین نرخ راند آفریقای جنوبی ۳ هزار و ۳۷۲ ریال، لیر ترکیه ۹هزار و ۷۱۰ ریال، روبل روسیه ۶۸۷ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۶۳ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۵۳ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۳۱ هزار و ۸۳۴ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۲۴ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۹۴۰ ریال، دلار سنگاپور ۳۱ هزار و ۳۳۶ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۶۶۷ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۸ هزار و ۳۳۶ ریال تعیین شد.

از سویی دیگر، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۲۴ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار و ۹۱۷ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۵۸۶ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۱هزار و ۴۲ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۵۶۷ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۸ هزار و ۹۸۲ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۲ هزار و ۹۰۴ ریال، افغانی افغانستان ۵۸۸ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۱ هزار و ۱۵۲ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۵۹ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۶۸۵ ریال و بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۱۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

اقدام درخور سازمان بنادر و دریانوردی در کاهش تعرفه کالا و کشتی در بنادر کشور

 دانیال محبی؛ استاندار سیستان و بلوچستان در آیین امضای قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی و تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر در بندر شهیدبهشتی چابهار که ظهر امروز(چهارشنبه) در محل ساختمان سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد،  ضمن تقدیر از محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به دلیل توجه ویژه به بندرشهید بهشتی چابهار، اظهار کرد: چابهار علاوه بر داشتن موقعیتی استراتژیک و ظرفیت های توریستی از غنای بالای در حوزه کانی و معدن برخوردار است.

 

آینده بسیار خوبی در انتظار چابهار است

 

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آینده بسیار خوبی در انتظار چابهار است، خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان دژ اقتصادی و امنیتی کشور است و از ظرفیت بسیار بالایی برای تعامل با دنیا برخوردار است و به طور حتم بهره برداری از قابلیت های مختلف چابهار می تواند برای حل مشکلات اقتصادی کشور کارساز باشد.

 

محبی با اشاره به اینکه امضای قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی و تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر در بندر شهیدبهشتی چابهار، دو پروژه بسیار مهم برای منطقه هستند، گفت: باید از ظرفیت کانی های موجود در منطقه استفاده کنیم و اگر بتوانیم در اکتشافات موفق عمل کنیم قطعا شرایط مطلوب تری را پیش رو خواهیم داشت.

باید زیرساخت های حمل و نقلی بیشتری ایجاد کنیم

وی افزود: باید زیرساخت های حمل و نقلی بیشتری را ایجاد کنیم و با تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی زمینه اشتغال زایی برای جوانان را رقم بزنیم.

بنابر این گزارش، نماینده چابهار و نایب رییس فراکسیون بنادر، دریانوردی و توسعه صنایع دریایی مجلس شورای اسلامی نیز کاهش تعرفه ها کالا و کشتی توسط سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر کشور به ویژه بندرشهید بهشتی چابهار را اقدامی قابل تقدیر و موثر در افزایش میزان ترانزیت و ترافیک کالا دانست.

نگاه مثبتی به استان سیستان و بلوچستان وجود دارد

عبدالغفور ایران نژاد در این مراسم، اظهار کرد: نگاه مثبتی به استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و باید به منظور رونق اقتصادی منطقه، توسعه زیرساخت های حمل و نقلی در دستور کار قرار گیرد.

وی ضمن تقدیر از عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی و محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار کرد: در حال حاضر بستر برای سرمایه گذاری در چابهار فرآهم شده است و چینی ها نیز برای سرمایه گذاری به این منطقه آمده اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین کاهش تعرفه ها کالا و کشتی توسط سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر کشور به ویژه بندرشهید بهشتی چابهار را از اقدامات درخور به منظور افزایش میزان ترانزیت و ترافیک کالا دانست.

اثرگذاری الحاق بنادر شهیدبهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار در رشد صادرات و واردات 

ایران نژاد با بیان اینکه الحاق بنادر کلانتری و شهیدبهشتی به منطقه آزاد چابهار در روند روبه رشد صادرات و واردات منطقه اثرگذار خواهد بود، گفت: باید بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاران این بخش به نحو مطلوب استفاده کنیم چرا که آن ها کمک حال کشور هستند.

قرارداد ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی امضا شد

آیین امضای قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی و همچنین تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر در بندر شهید بهشتی چابهار امروز (چهارشنبه) در محل ساختمان سازمان بنادر و دریانوردی و با حضور مهدی کرباسیان؛ رییس هیات ایمیدرو ایران و محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد. این پایانه صادراتی با هدف ایجاد ۱۵ میلیون تن ظرفیت حمل و بارگیری احداث خواهد شد. ارزش سرمایه گذاری این طرح در بندر شهید بهشتی چابهار ۲۸۰۰ میلیارد ریال است که توسط یک شرکت داخلی انجام می شود. اشتغالزایی طرح پایانه تمام مکانیزه مواد معدنی ۷۵ به طور مستقیم و ۱۷۵ نفر به صورت غیر مستقیم است. طبق پیش بینی صورت گرفته فاز نخست این طرح در مدت ۲۴ ماه احداث خواهد شد. ۱۳ هکتار زمین به این پروژه اختصاص می ‌یابد و تجهیزات این طرح شامل واگن تیپلر، بلت کانوایر، ریکلایمر، استاکر، شیپ لودر و شیپ آنلودر است. رییس هیات عامل ایمیدرو در این مراسم گفت: طرح کارخانه فولاد مکران چابهار با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن در حال احداث است. وی ادامه داد: ما طرح های توسعه متعددی در چابهار در برنامه ریزی داشته ایم که اگر مسئولان همکاری کنند در آینده اجرایی می شود. وی افزود: یکی از آنها پروژه فولادی است که شرکت های معتبری همچون فولاد مبارکه، گل گهر، توسعه معادن و فلزات و چادرملو و مطالعه آن را با هدف ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد شروع کرده اند. کرباسیان با بیان اینکه شرکتی جدید برای این هدف در دست تاسیس است، گفت: مطالعه این طرح عظیم به یک شرکت بین اللملی سپرده شده است. کرباسیان افزود: از منظر ما چابهار یک نقطه ای مهم برای بخش معدن و صنایع معدنی محسوب می شود. کرباسیان تاکید کرد: در چابهار برای مواد معدنی دیگر در زنجیره فولاد نیز برنامه های توسعه ای داریم. در این برنامه دانیال محبی؛ استاندارد سیستان و بلوچستان، عبدالغفور ایران نژاد؛ نماینده مجلس شورای اسلامی، یزدان سیف؛ مدیرعامل جدید شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی نیز حضور داشتند.

بمب گذاران داعش را بیشتر بشناسید

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – تحقیقات نشان می دهد که گروه (تروریستی) داعش به نسبت بسیار زیادی از روش دوم یعنی حمله با خودروها استفاده می کند و درصد استفاده از این روش در بین این گروه، بالغ بر 70 درصد است. ادامه مطلب

بارش برف در 3محور

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در رابطه با آخرین وضعیت جوی محورهای مواصلاتی کشور گفت: در حال حاضر بارش برف را در استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی محور هشترود ـ زنجان، اسالم به خلخال، محور کندوان و هراز شاهد هستیم. ادامه مطلب

ازدواج های افراد معروفی که زیاد دوام نداشت

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – همه ی ما به اصطلاح “انسان های معمولی” هنگام ازدواج کردن یا جدا شدن از همسرانمان و به ویژه در مورد اخیر سعی می کنیم که سر و صدای زیادی به پا نکنیم. اما در دنیای افراد مشهور قضیه کاملا برعکس بوده و ازدواج و طلاق آن ها در بین همه مردم انعکاس پیدا می کند. ادامه مطلب

۱۸ واقعیت درباره “ملانیا ترامپ”

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -«ملانیا ترامپ» همسر رئیس‌جمهور آمریکا از شخصیت های پر رمز و راز نزدیک به رئیس‌جمهور آمریکاست، حتی عنوان «بانوی اول» بیشتر از آنکه موجب آگاهی بیشتر رسانه‌ها از زوایای پنهان وی شود به علت تدابیر امنیتی شدید او را بیشتر مرموز کرده‌ است.

ادامه مطلب

قطع دسترسی به اپلیکیشن مسیریابی “ویز” در برخی سرویس‌دهنده‌ها

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – در حالی که رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از اپلیکیشن ویز برای مسیریابی استفاده می‌کنند، مدیرعامل یک اپلیکیشن تاکسی اینترنتی گفت:‌دسترسی به اپلیکیشن مسیریابی ویز از روز پنجشنبه در برخی سرویس‌دهنده‌های اینترنت قطع شده است. ادامه مطلب

اخراج دندانپزشک ایرانی از هواپیما بخاطر شوخی با ترامپ!

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – دندانپزشک آمریکایی- ایرانی می گوید پس از گفتن جوکی درباره سیاست های مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا از هواپیمای خطوط هوایی آمریکن ایرلاینز اخراج شده است. ادامه مطلب

عجیب ترین عمل های جراحی پلاستیک

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – این روزها زیر تیغ رفتن برای زیبا شدن به اشتباه عرف شده است، موضوعی که می تواند آغازگر یک اتفاق تلخ پس از یک شادی زود گذر باشد، هر عمل جراحی عوارض خاص خود را دارد، حال آنکه بی دلیل چرا برخی از افراد با اطلاع از این موضوع برای زیبا شدن زیر تیغ جراحی می روند جای سوال دارد، زمانی که با این دست از افراد هم کلام می شوید پی می برید که الگوی بسیاری از آنها هنرپیشه ها و بازیگران هستند. ادامه مطلب

برخی از پیشگویی های بابا ونگا برای سال 2016 که درست از آب در آمد!

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – بابا ونگا، نام عارفی نابینا است که از او به عنوان نوستراداموس بلغارستان یاد می‌کنند. وی در طول تاریخ پیش‌گویی‌ های بسیاری را به انجام داده که بنابر گزارشات، 85 درصد از آنان تاکنون به حقیقت پیوسته‌اند.  ادامه مطلب

13 اختراع باستانی که هنوز هم مدرن و کاربردی هستند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – برخی از اختراعاتی که ما در عصر حاضر داریم ریشه در دوران باستان دارند و بسیاری از این نوآوری‌ها نسخه بهبود یافته اختراعی است که پیشینیان ما از آن بهره می‌بردند. از زمان انقلاب صنعتی تا امروز پیچیده‌ترین و بزرگ‌ترین اخترعات ساخته شده، به‌نوعی مدیون ساده‌ترین نوآوری‌های پیشینیان ما است. ادامه مطلب

10 رنگ برتر بهار امسال را بشناسید

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – از رنگهایی که براق و برجسته هستند تا آنهایی که حسی طبیعی را منتقل می کنند، ۱۰ رنگ برتر بهار امسال در واقع یاد آور رگ هایی است که در طبیعت دیده می شوند و ما را به محاصره خود درآورده اند. ادامه مطلب

شکلات این خاصیت ها را دارد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -سالها تصور بر این بود که شکلات عوارض زیادی دارد و مصرف آن با بروز آکنه، چاقی، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر قلب و دیابت در ارتباط است.اما به گفته راشد لطیف که در مقاله ای مروری در مجلهNetherlands Journal of Medicine، تاثیرات مفید شکلات بر سلامت را بررسی کرده است، شکلات آنطور که تصور می شود بد نیست.

ادامه مطلب

گران ترین عروسی های جهان

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – در این گزارش، با هزینه‌های نجومی مراسم عروسی افراد مشهور جهان آشنا خواهید شد. هزینه یک مراسم عروسی متوسط در ایالات متحده آمریکا به رقم سرسام آور ۳۵٫۳۰۰ دلار رسیده که بدون شک از درآمد سالانه بسیاری از افراد نیز بیشتر خواهد بود. ادامه مطلب

چرا در زمان افسردگی دنیا خاکستری‌تر به نظر می‌رسد؟

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وقتی احساس بدبختی می‌کنیم و درباره غم و ناراحتی حرف می‌زنیم، دنیا خاکستری‌تر به نظر می‌رسد. نتایج یک تحقیق جدید نشان داده همبستگی بین احساس ما و رنگ‌ها، چیزی بیش از استعاره یا تشبیه تنهاست و می‌توان یک توضیح علمی برای آن پیدا کرد. ادامه مطلب

ترامپ مجوز مالکیت سلاح برای افراد دارای اختلالات روانی را صادر کرد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – رسانه‌های خبری از اقدام مخفیانه و بی سر و صدای ترامپ در زمینه لغو قانون مصوب دوره ریاست اوباما و نهایتا صدور مجوز حمل سلاح برای افراد دارای اختلالات روانی خبر دادند. ادامه مطلب

وزیر امور داخلی جدید آمریکا با اسب به وزارتخانه رفت

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – “رایان زینک” وزیر جدید وزارت امور داخلى (مدیریت منابع طبیعى، پارکها و..) آمریکا روز اول کار با اسب به وزارتخانه خود رفت. ادامه مطلب