دسته بندی های ارشیو: سلامت

گلایه روحانی درباره کوتاهی مجلس در تفکیک وزارت صنعت درست نبود

گلایه روحانی درباره کوتاهی مجلس در تفکیک وزارت صنعت درست نبود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجلس با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن با بازرگانی مخالفت کرده است، گلایه رئیس جمهور درخصوص کوتاهی مجلس در تفکیک این وزارتخانه را درست ندانست.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس و در جریان بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو، مهرداد لاهوتی در تذکری با اشاره به گلایه رئیس جمهور از مجلس در دیدار مسئولان نظام با مقام معظم رهبری، گفت: آقای روحانی در دیدار با رهبر معظم انقلاب گلایه‌ای از مجلس کردند که به نظرم این گلایه درست نبود، وی گفت که ۲ سال است که منتظر تفکیک وزارت صنعت، معدن با بازرگانی هستند، در صورتی که دولت در این خصوص لایحه داد و مجلس نیز تعیین تکلیف کرد، در واقع این لایحه از سوی مجلس ۲ سال بلاتکلیف نمانده است.

وی ادامه داد: حتی در این خصوص رئیس مجلس عنایت کرد و مسیرهای مختلفی را آورد، اما در نهایت نظر مجلس موافق نبود به همین جهت، این مسئله از سوی رئیس جمهور جای گلایه نداشت.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص تذکر این نماینده گفت: بله، دولت لایحه دوفوریتی برای تفکیک وزارت صنعت، معدن با بازرگانی آورد، اما مجلس موافقت نکرد.

کد خبر

۴ خاصیت مهم زردچوبه

۴ خاصیت مهم زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه از ادویه‌های شناخته شده و پرمصرف است که علاوه بر ویژگی طعم‌دهندگی مطلوب به مواد غذایی دارای خواص ضد التهابی نیز هست.

به گزارش ایسنا، در حالی که افزودن این ادویه به غذا یا استفاده از آن روی پوست صورت بی‌خطر است، لازم است پیش از مصرف آن به شکل مکمل با پزشک مشورت شود.

سایت تخصصی “مدیکال دیلی” در مطلبی در این رابطه آورده که طبق بررسی‌های انجام شده این ادویه دارای خواص مهمی برای سلامتی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان بیماری‌های مزمن 

زردچوبه دارای ترکیب‌های ضد التهابی طبیعی موسوم به “کورکومینوید” است که تاثیرات مثبتی بر انواع بیماری‌ها دارد. التهاب، عامل بیماری‌های متعددی است و در نتیجه در بسیاری از مطالعات، تاثیرات بالقوه زردچوبه در درمان بیماری‌های قلبی یا کاهش خطر ابتلا به برخی انواع سرطان‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. درحالیکه تحقیقات انجام گرفته در مراحل ابتدایی قرار دارد، محققان به نتایج امیدبخشی دست یافته‌اند.

کمک به کاهش وزن 

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد ترکیب “کورکومین” به کاهش التهاب در پانکراس، سلول‌های ماهیچه و چربی کمک می‌کند. درحالیکه در بیشتر این بررسی‌ها موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفته‌اند در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای روی ۴۴ انسان انجام گرفت که حاکی از تاثیر این ماده در کاهش وزن افراد در دوره‌ای دو ماهه بوده‌ است.

با این حال به گفته کارشناسان تنها افزودن زردچوبه به رژیم غذایی موجب کاهش وزن نمی‌شود و این ترکیب در کنار اقدامات دیگر همچون فعالیت فیزیکی و خودداری از مصرف غذاهای فرآوری شده تاثیرگذار است.

بهبود سلامت پوست

مصرف چای زردچوبه یا استفاده از محصولات بهداشتی حاوی این ماده باعث می‌شود پوست ترکیب‌های آنتی‌اکسیدان را دریافت کند. در حالی که شواهدی در مورد تاثیر معجزه‌آسای زردچوبه در درمان آکنه وجود ندارد، برخی از متخصصان پوست تاکید کرده‌اند که این ماده به تولید کلاژن کمک می‌کند.

تسکین دردهای آرتروز 

برای افراد مستعد دردهای مفصلی افزودن زردچوبه به رژیم غذایی مفید است. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت مشاهده شد ترکیب کورکومین دردهای ناشی از آرتروز را کاهش می‌دهد. همچنین تاثیر آن در کاهش درد، عملکرد جسمی و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به آرتروز در بسیاری از بررسی‌ها مورد تاکید قرار گرفته‌ است.

بیماری‌های کلیه،خاموش هستند

بیماری‌های کلیه،خاموش هستند

پیوند کلیه

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای کلیوی و مجاری ادراردانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: متاسفانه شناسایی بیماری‌های کلیوی در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار مشکل است زیرا این بیماری‌ها از جمله بیماری‌های خاموش و بدون علامت به شمار می‌رود و تنها با توجه کردن به برخی علائم مهم قابل تشخیص است.

به گزارش ایسنا دکتر عباس بصیری گفت: درمان نهایی نارسایی کلیه در افراد دیابتی همانند سایر افراد دیالیز و پیوند کلیه است البته تاکنون  ۱۵ مورد پیوند همزمان کلیه و لوزالمعده (پانکراس) نیز در بیمارستان لبافی نژاد انجام شده است.

وی از انجام بیش از ۵۰۰۰ پیوند کلیه در بیمارستان شهید لبافی نژاد با حضور پزشکان و متخصصان اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مراکز تخصصی درمان  و پیوند بیماری‌های کلیوی و ارولوژی در اختیار داریم، همچنین سخت‌ترین بیماران کلیوی و بیمارانی که احتیاج به پیوند کلیه دارند به این مرکز ارجاع داده می شوند. بیمارانی به ما مراجعه می کنند که حتی مثانه ندارند و متخصصان برای این افراد مثانه مصنوعی نیز  تعبیه می کنند.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای کلیوی و مجاری ادراردانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: پیچیده‌ترین اعمال جراحی با جدیدترین تکنیک‌های پیوند کلیه در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام می‌شود.

بصیری با اشاره به میزان شیوع نارسایی کلیه اظهارکرد: نارسایی کلیه به پنج مرحله تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی در انسان سالم با کلیه طبیعی عدد بالای ۱۰۰ را به خود اختصاص می دهد. در مراحل بعدی بیماری این عدد به ۹۰، ۶۰ ، ۳۰، ۱۵ و زیر ۱۵ تقسیم می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره عبارت «نارسایی کلیه» گفت: عبارت «نارسایی کلیه» به معنی نقص عملکرد کلیه است و نباید با نارسایی کامل اشتباه گرفته شود، اگر رقم نارسایی کلیه از ۹۰ به پایین باشد نارسایی وجود دارد ولی نارسایی در حدی نیست که نیاز به پیوند یا دیالیز داشته باشد و اگر این عدد به رقمی کمتر از ۶۰ یا ۳۰ برسد نارسایی بیشتر است وتنها زمانی که عدد به زیر ۱۵ برسد نارسایی  کامل وجود دارد ؛ به این معنی که هیچ گونه فعالیتی در کلیه فرد وجود ندارد و انجام دیالیز و پیوند کلیه امری حیاتی و ضروری است.

بیماری‌های کلیه، بیماری‌های خاموش هستند

بصیری تصریح کرد:  شناسایی و پیشگیری به‌موقع بیماری‌های کلیوی نقش بسیار مهم و حیاتی در حفظ سلامت کلیه‌ها و سایر اندام‌های بدن دارد. متاسفانه شناسایی این بیماری در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار مشکل است زیرا بیماری‌های کلیوی جزو بیماری‌های خاموش و بدون علامت و تنها با توجه کردن به برخی علائم مهم قابل تشخیص است و در صورت نادیده گرفتن این علائم یکباره با خطر دیالیزی شدن یا از دست دادن کلیه مواجه می‌شوید.

وی انجام به‌موقع آزمایش‌های دیابت و فشار خون، ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم را راه‌حل مناسبی برای کمک به حفظ سلامتی کلیه‌ها ذکر کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند نارسایی کلیه ایجاد کند، ابتلا به بیماری قند خون است، به مبتلایان توصیه کرد: فرد دچار نارسایی کلیوی، علاوه بر دیابت در معرض آسیب‌های بیشتری قرار دارد. اگر فرد دیابتی دچار نارسایی کلیوی شده باشد احتمال بروز عوارض دیگر دیابت ازجمله عوارض چشمی، قلبی و عروقی نیز افزایش می‌یابد که در نتیجه آن، درمان فرد مشکل‌تر می‌شود و کیفیت زندگی فرد نیز به‌شدت کاهش می‌یابد. از سوی دیگر اگر فرد دچار نارسایی کلیوی بـه دیابت نیز مبتلا شود، درمان وی سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.

وی فشارخون بالا و بیماری کلیه پلی‌کیستیک را به ترتیب دومین و سومین عامل ابتلا به نارسایی کلیه ذکر کرد.

کلیه پلی‌کیستیک سومین عامل نارسایی کلیه

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،بصیری خاطرنشان کرد:  کلیه پلی‌کیستیک یک بیماری ارثی است که از پدرو مادر و یا نزدیکان به فرزندان منتقل می‌شود. در این حالت کل کلیه به صورت کیست(خوشه انگور) در می‌آید. این بیماری سومین عامل نارسایی کلیه است ولی هر نوع کیستی در کلیه بیماری پلی‌کیستیک محسوب نمی‌شود و معمولا انواع دیگر کیست‌ها احتیاج به اقدام درمانی ندارند، مگر در صورت خونریزی، درد و یا تبدیل شدن به توده  درمان لازم صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: یک سری از بیماری‌ها بویژه دیابت نوع یک ارثی هستند بنابراین لازم است از کودکی فرد تحت درمان‌ مناسب قرار بگیرد همچنین بیماری مرض قند بزرگسالان در دنیا شیوع زیادی دارد و از هر ۱۰۰ نفر ۱۰ نفر به این بیماری دچار می شوند یا استعداد ابتلا به  این بیماری را دارند. اگر کسی در خانواده و یا نزدیکان  بیماری مرض قند داشته است باید بداند این استعداد نیز دراو هم وجود دارد بنابراین باید فعالیت فیزیکی مستمرداشته باشد، از نشستن ممتد پرهیز کند همچنین کم خوری و کاهش مصرف قند، چربی، برنج و نان موضوع  بسیار مهمی است.

بصیری در پایان یادآور شد: مرض قند بیماری است که فرد باید داروها را به‌صورت ممتد مصرف کنند چرا که قند خون با مصرف دارو کاهش می‌یابد و فرد نباید تصور کند که با بهبود نسبی می تواند از داروها استفاده نکند.

زمان ازدواج و بارداری را به تاخیر نیندازید

زمان ازدواج و بارداری را به تاخیر نیندازید

مادر نوزاد کودک فرزند زایمان بارداری

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ضمن تشریح علل شایع مرگ‌ومیر مادران باردار در کشور و اقدامات انجام شده در جهت کاهش آن، در عین حال به زنان توصیه کرد که زمان ازدواج و بارداری خود را به تاخیر نیندازند.

دکتر نسرین چنگیزی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان مرگ‌ومیر مادران باردار در ایران گفت: در کشورهای مختلف هر سه سال یک بار روند کاهشی مرگ و میر مادران اندازه‌گیری و بررسی می‌شود. بر اساس اندازه‌گیری‌های این روند در ایران در سال ٨۶ تا ٨٨ میزان مرگ مادران باردار ٢٣/۶۶ درصد در در هر ۱۰۰ هزار موالید زنده، در سال ۸۹ تا ۹۱ این میزان در ۱۰۰ هزار موالید زنده ۲١/٣٣، در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ این میزان١٩.۶ درصد بوده است. همچنین در سال‌های ۹۵ و ۹۶ میزان مرگ و میر مادران در ۱۰۰ هزار موالید زنده به عدد ۱۹ رسیده است، اما باید به این آمار میزان مرگ و میر سال ۹۷ نیز اضافه شود تا آمار سه ساله این دوره نیز مشخص شود.

روند نزولی مرگ و میر مادران باردار در سال جاری

وی افزود: در عین حال در مقایسه شش ماهه اول سال ۹۶ و ۹۷ (در شش ماهه سال ٩٧، ١٣٢ مورد مرگ مادر و در شش ماهه سال ۹۶، ۱۵۳ مورد داشتیم)  شاهد روند نزولی مرگ و میر مادران باردار در سال ٩٧ هستیم. به طور کلی مرگ و میر مادران در ایران یک روند نزولی را طی کرده است.

ایران؛ پیشرو در شاخص کاهش مرگ و میر مادران باردار

چنگیزی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای موفق در رسیدن به اهداف توسعه هزاره در برنامه پنجم بوده است، گفت: بنا بر این اهداف از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ باید میزان مرگ و میر مادران به ۷۵ درصد کاهش می‌یافت. کشورهای بسیار کمی به این هدف رسیدند که ایران یکی از این کشورها است و حتی بیشتر از ۷۵% مرگ مادران باردار را کاهش داد.

وی ادامه داد: گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که ایران یکی از کشورهای موفق در کاهش مرگ مادران باردار در توسعه هزاره بوده است. در عین حال ایران باید طی ۱۲ سال آینده مسیرش را در کاهش مرگ و میر مادران باردار طوری تعیین کند که عملا موضوعی به نام علل قابل پیشگیری مرگ نداشته باشد و اگر مرگ مادری رخ می‌دهد، به معنای آن باشد که هیچ کاری برای زنده ماندن او نتوانسته انجام دهد.

شایع‌ترین علل مرگ و میر مادران باردار در ایران

چنگیزی با بیان اینکه علل شایع مرگ و میر مادران باردار در ایران، خونریزی خصوصا خونریزی‌های پس از زایمان، مسمومیت‌های حاملگی و در نهایت عفونت‌ها هستند،  گفت: برای روند کاهش مرگ مادران و به صفر رساندن علل قابل پیشگیری، باید عدد مرگ مادر را به عدد زیر ١٠ در هر ١٠٠ هزار موالید زنده برسانیم. بر این اساس باید تغییراتی در برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌ها داشته باشیم که از چند جنبه در سال جاری تغییرات در برنامه‌ریزی‌هایمان را آغاز کردیم.

وی افزود: یکی از این جنبه‌ها،  بررسی مناطقی بوده است که بیشترین میزان مرگ و میر قابل اجتناب  مادران در آن‌ها رخ می‌دهد. در این بررسی و تحلیل شرایط مرگ، میزان مرگ و میر مادران باردار در  تعدادی از کلان مناطق که شامل چند استان کشور هستند، زیاد است. برای کاهش این میزان مرگ‌ومیر، خود این استان‌ها همراه شده‌اند و وزارت بهداشت به عنوان تسهیل‌گر و حمایتگر آنها در این کار به آنها کمک می‌کند. برنامه‌های خاص در این زمینه این است که زیرساخت، نیروی انسانی، چرخه کار، فرآیند ارائه خدمات این استان‌ها در حال بررسی قرار گیرد و بر اساس همان بررسی‌ها، یک مدل رفتاری اصلاح فرآیند ایجاد شود که حداقل برای پنج سال (از سال ۹۸) در این استان‌ها مستقر شود. نکته قابل توجه این است که این مدل بر اساس شرایط محلی برای هر استان متفاوت است و بعد از نظر و تایید خود استان برای پنج سال در آنجا اجرا می‌شود. همچنین هر سال این طرح پایش و ارزیابی می‌شود و یک گزارش سه ساله از اقدامات این استان‌ها تهیه و بر اساس آن ادامه روند کار مشخص می‌شود.

برنامه‌ای برای “کمک به مادران برای زندگی بهتر”

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ادامه داد: در جنبه دیگر تعدادی از دانشگاه‌ها در مقایسه با کل کشور با بیشترین میزان مرگ‌ومیر با علل قابل پیشگیری را بررسی کردیم و در حال پیگیری برنامه‌های آموزشی و اجرایی در ۲۳ دانشگاه کشور هستیم. یکی از این برنامه‌ها برنامه‌ای با نام “کمک به مادران برای زندگی بهتر” است که این برنامه با همکاری صندوق کودکان ملل متحد انجام می‌شود. این آموزش‌ها در سطوح مختلف و حتی در خارج از بیمارستان نیز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در بخش خونریزی‌های بعد از زایمان نیز مشکل ما احیای مایعات و الکترولیت برای کمک به مادران و بهبود شرایط آنهاست تا مشکل خاصی برایشان پیش نیاید، گفت: بر همین اساس یک پروتکل بین تخصصی به نام “پروتکل اجرایی مرگ مادران به دلیل خونریزی” آغاز کردیم. دو گروه متخصین زنان و بیهوشی این پروتکل را طراحی کرده‌اند و حدود مسئولیت متخصصین زنان و بیهوشی در آن مطرح شده است.همچنین پزشکی قانونی در جلسات این طرح شرکت کرده و مبانی قانونی آن را بررسی کرده‌اند. این پروتکل در مرحله نهایی است و منتظر نظر نهایی گروه متخصصین بیهوشی هستیم.

زمان ازدواج و بارداری را به تاخیر نیندازید

چنگیزی درباره افزایش سن بارداری و عوارض آن گفت: به تمام زنان توصیه می‌کنیم زود ازدواج کنند و زمان ازدواج و بارداری خود را به تاخیر نیندازند. به طور کلی سن بالای ۳۵ سال برای بارداری به مراقبت‌های خاص‌تری نسبت به سن زیر ۳۵ سال نیازمند است. همچنین در سنین بالا برای بارداری، مشکلات ناباروری و مشکلات خاص آنها مطرح است. همچنین استدعای خاص ما از زنان این است که تا قبل از ٣۵ سالگی به تعدادی که می‌خواهند، بچه‌دار شوند. اما در صورتی که بالای ۳۵ سال باردار می‌شوند باید بدانند نیازمند مراقبت خاص هستند و این مراقبت‌ها نیازمند پیگیری است.

وی افزود: مراقبت‌هایی که مراکز بهداشتی به آنها توصیه می‌کند و ارجاعاتی که به آنها داده می‌شود را حتما باید با هوشیاری انجام دهند. اگر در مراکز بهداشتی، مادران به هر دلیلی به سطوح  تخصصی ارجاع می‌شوند، از آنها خواهشمندیم به بیمارستان‌های دولتی و فوق تخصصی دولتی که با راهنماهای بالینی سلامت مادران آشنا هستند، مراجعه کنند.

تاثیر ورزش منظم و رژیم غذایی سالم در کاهش عوارض زوال عقل

نتایج مطالعه اخیر نشان می دهد تنها ۶ ماه ورزش منظم و رژیم غذایی سالم می تواند منجر به تغییر روند زوال عقل به سوی بهبود شود.

«جیمز بلومنتال»،سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه دوک کارولینای شمالی، در این باره می گوید: «مدل آزمایشی ما نشان می دهد با بهبود ریسک قلب و عروق، عملکرد عصبی-شناختی نیز بهبود می یابد.»

وی در ادامه می افزاید: «همزمان با بهبود سلامت مغز، سلامت قلب هم بهبود می یابد.»

در این مطالعه ۱۶۰ فرد بزرگسال شرکت کرده بودند که در معرض ریسک بالا بیماری قلبی-عروقی قرار داشتند، هرگز ورزش نمی کردند و دارای مشکلات شناختی بودند. شرکت کنندگان قبل و بعد از مطالعه در تست های شناختی شرکت کردند.

شرکت کنندگان با میانگین سنی ۶۵ سال به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول دارای رژیم غذایی سالم برای قلب با غذاهای کم نمک تر و کم چرب تر بودند و تشویق به ورزش نمی شدند. گروه دوم به پیروی از یک رژیم غذایی سالم تشویق نشدند اما سه بار در هفته حدود ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی یا دوچرخه سواری می کردند. گروه سوم هم رژیم غذایی سالم داشتند و هم ورزش می کردند. گروه چهارم هیچ تغییری در رژیم غذایی و عادات ورزشی شان ایجاد نکردند.

بعد از ۶ ماه مطالعه، گروه سوم شاهد بیشترین بهبود در مهارت های فکری شان بودند. شش ماه ورزش و رژیم غذایی سالم موجب شد سن مغزی شان از ۹۳ به ۸۴ برسد.

میانگین نمره گروه سوم در تست شناختی ۴۷ امتیاز بود، درحالیکه میانگین نمرات گروه دوم ۴۲ و گروه چهارم ۳۸ بود.

به گفته بلومنتال، «داشتن یک سبک زندگی سالم موجب بهبود این ریسک و بهبود عملکرد عصبی-شناختی می شود و هیچ وقت برای شروع دیر نیست. حتی در افراد مسن دارای نشانه های زوال عقل، تغییر مثبت در سبک زندگی تاثیرگذار است.»

واکنش به عوارض برخی روش های تشخیصی در دوران بارداری

یک جراح و متخصص زنان و زایمان، در خصوص عوارض انجام برخی روش های تشخیصی و درمانی همچون سونوگرافی در دوران بارداری، توضیحاتی ارائه داد.

 منیره اخلاق نجات، مراقبت های دوران بارداری را به صورت جامع، ارائه مراقبت‌های پزشکی، ارزیابی خطرات و حمایت های روانی مادر دانست و گفت: در بهترین حالت مراقبت های دوران بارداری باید پیش از بارداری شروع شود و در طی بارداری، به هنگام زایمان و حتی در بین بارداری ها نیز ادامه یابد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، ادامه داد: بیشترین دریافت خدمات بهداشتی در کشور ما، مراقبت های بارداری است که سبب شده است، عوارض و میزان مرگ و میر در کشور کاهش یابد. همه زنان باردار به این مراقبت‌ها نیاز دارند اما افرادی که در طی بارداری در معرض ریسک و خطر بیشتری هستند و با استفاده از روش های کمک باروری، باردار شده اند، به هر سه مراقبت؛ یعنی مشکلات طی بارداری، ارزیابی خطرات جنینی و مراقبت ها و حمایت های روانی بیشتر نیازمند هستند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان در خصوص اهمیت کار تیمی برای خدمات رسانی به زنان باردار و کمک به سلامت مادر و جنین، افزود: مراکزی همچون مرکز درمان ناباروری ابن سینا، تیمی هستند برای ارائه خدمات به منظور داشتن مادر و فرزندی سالم، یعنی تمام اعضای این تیم با یکدیگر در تعامل کامل، دوسویه و همه جانبه هستند. در واقع ثبت استاندارد مربوط به اطلاعات و پرونده های بارداری از نقاط قوت چنین مجموعه هایی است. که از انجام برخی اقدامات و تشخیص های غیرضرور نیز جلوگیری می کند.

اخلاق نجات درباره ضرر انجام برخی روش های تشخیصی و درمانی همچون سونوگرافی در طی دوران بارداری، گفت: در حقیقت انجام هیچ کاری به صورت مطلق بی خطر و بی ضرر نیست. اما نیاز است که انجام برخی کارها در مقطع خاصی صورت پذیرد. بنابراین باید انجام اقدامی که برای بیمار ارجحیت دارد، با دقت و توجه ویژه ای در نظر گرفته شود.

وی در خصوص انتخاب نوع زایمان در مادرانی که از طریق روشIVF باردار شده اند، افزود: در مادرانی که عملIVF را انجام داده اند، پس از انتقال جنین به رحم، در دو تا سه هفته اول، مراقبت بیشتری برای آنها نیاز است و پس از آن می توانند به تدریج به شرایط زندگی عادی برگردند. بنابراین در خصوص نوع زایمان بیمارانی که از طریق عملIVF  باردار شده اند، باید گفت تفکر رایج در جامعه و انتخاب زایمان صرفاً به صورت سزارین نادرست است و گزینه های زیادی همچون بیماری های مادر، برای تصمیم گیری در خصوص نحوه تولد وجود دارد. بنابراین اگرچه شرایط جنین و چگونگی رشد وی و عمل IVF بخشی از فاکتورهای تصمیم گیری برای نوع زایمان است اما تنها فاکتورها برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی زایمان مادر نیست. به همین علت اگر پزشک سیر زایمان را مناسب و پیشرونده ارزیابی کند، می توان از طریق زایمان طبیعی، مادر و نوزادی سالم داشت.

اخلاق نجات، بهترین مکمل را برای مادران باردار، تغذیه درست و سالم دانست و گفت: تغذیه سالمی که از تازگی و تنوع برخوردار باشد و شامل تمامی دسته ها و گروه های مواد غذایی، به ویژه انواع سبزیجات و میوه ها باشد، می‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز یک مادر را به صورت کامل تامین کنند. البته برخی از مکمل‌ها همچون آهن  حتما باید مصرف شود چون الزاماً از طریق تغذیه تامین نمی شوند و یا به علت مصرف پایین لبنیات در کشور ما بهتر است که مادر از مکمل کلسیم نیز استفاده کند.

اعتراض داروسازان در مقابل دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی

جمعی از داروسازان، با حضور در مقابل ساختمان دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی، از پرداخت نشدن مطالبات معوق داروخانه های استان تهران، گلایه کردند.

روز گذشته جمعی از موسسین داروخانه های استان تهران در یک حرکت خودجوش و مسالمت آمیز با هدف رساندن صدای اعتراض داروسازان موسس استان تهران نسبت به تاخیر ۷ ماهه سازمان تامین اجتماعی در باب پرداخت معوقات در مقابل دفتر اسناد پزشکی این سازمان تجمع کردند که با عکس العمل منطقی مسئولین این سازمان مواجه شدند.

به گفته یکی از داروسازان حاضر در این تجمع، مسئولین دفتر اسناد پزشکی سازمان تامین اجتماعی، داروسازان را با احترام به سالن اجتماعات هدایت کرده و در آنجا در فضایی دوستانه، طرفین موضوع را کالبد شکافی کردند.

درخواست تجمع کنندگان که به نمایندگی از سایر داروسازان موسس داروخانه، گردهم آمده بودند، پاسخگویی مستدل و منطقی مسئولین سازمان تامین اجتماعی در رابطه با طولانی شدن پرداخت معوقات داروخانه ها بود

تاکید داروسازان در این نشست، توجه دادن مسئولین سازمان به رای قطعی شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری مبنی بر اجرایی دانستن ماده ۳۸ قانون الحاقی برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۹۳ مجلس شورای اسلامی در خصوص الزام سازمان های بیمه گر به پرداخت ۶۰ درصد صورت حساب های ارسالی ظرف ۲ هفته به عنوان علی الحساب و مابقی مطالبات تا سه ماه پس از تحویل اسناد مربوطه، بود و مطالبه دیگری جز اجرای قانون نداشتند.

علیرضا سالم در این خصوص گفت: داروخانه ها ویترین تمام نمای جامعه پزشکی و داروساز است که به عنوان آخرین حلقه اتصال بیمار در چرخه درمان ایفای نقش می کند، هرگونه تحمیل شرایط غیر منطقی اقتصادی به داروخانه ها، منجر به اخلال در روند صحیح درمان بیماران می گردد و بهمین جهت داروسازان موسس داروخانه، خواستار تمکین سازمان های بیمه گر به قوانین و مقررات کشور هستند.

در این جلسه، عابدین رئیس دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی استان تهران به نمایندگی از سازمان تامین اجتماعی با داروسازان مذاکره کرده و قول داد موضوع را پیگری کند و پیگیری ها حاکی از آن است که سازمان تامین اجتماعی تا عصر دیروز، یک ماه از معوقات خود را پرداخت کرده است.

ریسک بالای وقوع سکته در پی مصرف داروی ام اس

طبق گزارشات جدید، داروی ام اس موسوم به Lemtrada (alemtuzumab) در برخی موارد نادر موجب بروز سکته و پارگی عروق گردن و سر در بیماران مصرف کننده دارو می شود.

اکثر بیماران مبتلا به این مشکلات که می تواند منجر به ناتوانی دائمی و مرگ شود، بعد از دریافت تزریق اولیه Lemtrada دچار علائم شدند. در یک بیمار، علائم سه روز بعد از دریافت دارو پدیدار شد.

به گفته یک متخضض بیماری ام اس، این اطلاعات برای افراد مبتلا به بیماری ام اس مهم است اما بدین معنا نیست که آنها باید فورا مصرف دارو را متوقف کنند.

دکتر «آصاف هارل»، از بیمارستان لنوکس هیل نیویورک، در این باره می گوید: «هر دارو به موازات فواید، عوارضی هم دارد، اما در مورد بسیاری از بیماران داروی Lemtrada درمانی واقعا موثر است از اینرو بیماران نباید مصرف داروی شان را متوقف کنند.»

طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، از این پس خطر بروز سکته هم به علائم هشداردهنده و عوارض دارو در بخش بروشور دارو اضافه خواهد شد.

۵۰ ماده سمی سرطان‌زا در سیگار/تهدید سلامت جنین

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی با اشاره به اینکه سیگار حاوی ۴ هزار ماده سمی است که ۴۰ تا ۵۰ مورد آن سرطان‌زا هستند، گفت: احتمال شیوع تومور مغزی در جنین مادران سیگاری بیشتر است.

محمدرضا قوام‌نصیری، در آستانه برگزاری سومین کنگره بین المللی کلینیکال انکولوژی و سیزدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران که همزمان با برنامه پرستاری و کنگره کارشناسان رادیوتراپی برگزار می‌شود، درباره تأثیر استعمال دخانیات در بروز سرطان اظهار داشت: سموم این مواد می‌تواند در بروز سرطان‌ها تأثیرگذار باشد به طوریکه تنباکوی قلیان یا توتون سیگار مواد سمی موجود در آن در سلول‌های طبیعی دستگاه تنفس به ویژه ریه اثر گذاشته و سبب ادامه‌ ایجاد تغییرات غیرطبیعی در سلول‌ها می‌شوند.

وی افزود: عوامل مختلفی در سرطانی شدن سلول‌ها اثر گذاشته و در واقع ساختار DNA آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که مواد سمی موجود در دخانیات ابتدا سبب تغییر در سلول‌های ابتدایی و سپس به سمت تکثیر آن پیش می‌روند که با توده‌ای و غده‌ای شدن آن سرطان توسط تصویربرداری یا لمس شناسایی می‌شود.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی با اشاره به اینکه سیگار حاوی ۴ هزار ماده سمی است که ۴۰ تا ۵۰ مورد آن سرطان‌زا هستند و سبب تغییرات ابتدایی  ادامه دهنده بر روی سلول و توده‌ای شدن آن می‌شوند، گفت:‌ قلیان‌ها به ویژه زمانی که تنباکوی آن معطر و میوه‌ای باشد احتمال وجود مواد مخدر صنعتی نیز در آن وجود داشته و عوارض آن چندین برابر است.

قوام‌نصیری بیان داشت:موادمخدر به ویژه تریاک سرطان‌زا بوده و علاوه بر تأثیر بر روی ریه بر روی دستگاه گوارش همچون مری، معده و حتی مثانه اثر گذاشته و باعث سرطانی شدن آن می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال ابتلا به سرطان در کسانی که استعمال دخانیات دارند تا ۴ برابر بیشتر است،‌گفت: در بررسی‌هایی که از مبتلایان به سرطان ریه به عمل آمده ۸۰ درصد آنها سابقه استعمال دخانیات داشته و بیش از ۱۵ نخ سیگار در روز استفاده کرده‌اند.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت:‌متأسفانه امروزه زنان نیز در کشور به استعمال دخانیات به ویژه قلیان روی آورده این مسئله سبب بروز برخی از سرطان‌ها همچون آدنوکارسینوم ریه می‌شود. همچنین زنان باردار در صورتی که استعمال سیگار داشته باشند شیوع تومور مغزی در جنین آنها زیادتر است.

سومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و سیزدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ۲۸ تا ۳۰ آذر ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار می شود

وضعیت پرستاری بحرانی است/ درخواست از مجلس و دولت

معاون حقوقی و پارلمانی سازمان نظام پرستاری، وضعیت معیشت پرستاران را بسیار سخت و طاقت فرسا عنوان کرد.

با اشاره به برخی موارد مورد اختلاف سازمان نظام پرستاری با سایر دستگاه های اجرایی، گفت: سازمان نظام پرستاری به نمایندگی از جامعه پرستاری در موضوع نحوه محاسبه و اجرای چند ماده قانونی از جمله بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور ، محاسبه ساعات کاری بر اساس قانون ارتقاء بهره وری و چندین و چند موضوع دیگر، با دستگاه های اجرایی  اختلاف نظر دارد.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که در فضایی آرام و به دور از تنش درباره تهیه آیین نامه های اجرایی منطبق بر قوانین و شرایط موجود کشور گفتگو کنیم و موارد اختلافی را در کارگروه چند جانبه و ملی با حضور کمیسیون بهداشت، وزارتین بهداشت و رفاه و سازمان نظام پرستاری مورد بحث و بررسی قرار دهیم، پس از آن آیین نامه های اصلاحی را به هیئت دولت ارائه دهیم .

نصیری با بیان اینکه پیشنهاد ما تدوین آیین نامه هایی منطبق بر قوانین است که می تواند در این کارگروه ملی و تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: باید آنچه که در آیین نامه ها می آید با نظر قانون گذار مغایرت نداشته باشد. بخشی از آیین نامه ها و دستورالعمل های فعلی نیاز به اصلاح دارد و اگر مورد اصلاح و بازبینی قرار گیرد بسیاری از مشکلات جامعه بزرگ پرستاری و به تبع آن حوزه سلامت کشور حل می‌شود.

معاون حقوقی و پارلمانی سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: ناظر اجرای قانون در حوزه سلامت، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است و معتقدیم که نظارت بر حسن اجرای قوانین خاص پرستاری موضوع مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. از سوی دیگر معتقدیم که وزارتخانه های مربوطه و هیئت دولت باید نسبت به اجرای قانون متعهد باشند.

نصیری تاکید کرد: در بخش سلامت نقش پرستاران بسیار مهم و همطراز پزشکی است و قوانین خاص این حرفه به لحاظ آمار جمعیتی گروه پرستاری مشمول اکثریت ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی در سطح کشور می شود. بنابراین، از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و وزرای رفاه و بهداشت درخواست داریم در موضوع بررسی اصلاحیه آیین نامه ها زمینه گفتگوهای چند جانبه را فراهم کنند.

وی افزود: شیوه اجرایی قوانین خاص پرستاری نه تنها موجب جلب نظر پرستاران نشده بلکه تناقضات فراوانی با اهداف مد نظر مقنن دارند، شایسته است برای رفع ایرادات و تناقضات و نواقص کارگروهی ملی تشکیل شود و پس از جلب نظر طرف های ذی نفع در این مورد و تایید نهایی در کارگروه به هیئت دولت ارسال گردد. درباره بی تفاوتی دولت نسبت به حمایت جامعه پرستاری در زمینه ترمیم نیروی انسانی و اجرای قانون تعرفه گذاری با وجود نظرات شفاف کمیسیون و وزارت بهداشت هیچ اقدام مثبتی از سوی دولت دیده نمی شود. دولت باید اقدام جدی در این زمینه داشته باشد. هم مجلس و هم دولت و سازمان نظام پرستاری در رفع مشکلات متعدد پرستاران باید مشارکت کنند.

نصیری با اشاره به اینکه دولت مدعی است که هر ساله هزینه های اجرایی قوانین خاص پرستاری را در بودجه دستگاه های ذی ربط پیش بینی می کند، گفت: بحث این است که این ادعا با واقعیات موجود در تناقض است. اگر دولت می گوید بودجه ها را در لایحه می آورد، به اختصاصی بودن ردیف های مورد نظر برای قوانین پرستاری اشاره نماید. قبل از سال ۸۹ یعنی سال اجرایی شدن قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت، پرستاران برای تأمین معیشت زندگی مجبور بودند که در دو محل کار کنند که مسبب مشکلات متعددی بود، مجلس با تصویب و تأکید بر اجرای قانون ارتقاء بهره وری نیروی انسانی نظام سلامت، سعی در حل این بحران ملی نمود ولی در حال حاضر معیشت پرستاران بیش از هر زمانی سخت تر شده است. یعنی در واقعیت اجرای این قانون را نداشته ایم. تمام مزایای پیش بینی شده در این قانون، با دستورالعمل ها و آیین نامه ها زایل شده است.

معاون حقوقی و پارلمانی سازمان نظام پرستاری، ادامه داد: افزایش دوران خدمت، افزایش سن بازنشستگی، افزایش معوقات، افزایش ساعات کاری، اضافه کار و مرخصی های اجباری و کاهش پرداختی ها باعث شده پرستاران در مسیر خدمت به مردم و تأمین معیشت با مشکلات متعدد روبرو شوند. افزایش رضایت مندی مردم از دستگاه های اجرایی و ارتقاء سطح سلامت جامعه کاهش هزینه های درمان به نفع دولت است. دولت باید از این امتیاز استفاده و شرایط را برای پرستاری به حالتی برساند که قوانین کامل اجرایی گردند. مشکلات پرستاران از پُرکاری، چند شیفت کاری و تنش، گذشته است و اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم مجلس به عنوان قانونگذار و مرجع تاثیر گذار در حمایت از مصوبات خود ما را همراهی کند، گفت: وزارت خانه های بهداشت و رفاه با مشکلات متعدد در تأمین هزینه‌های خود مواجه هستند و در حال حاضر بدهی های چند ماهه به کارکنان دیده می شود، اما برای کنترل هزینه های خود از اهرم تعدیل نیروی پرستاری، مخالفت های غیرمجاز با بازنشستگی قانونی پرستاران و تحمیل اضافه کاری های اجباری استفاده می کنند که برای پیشگیری از تنش و بحران، نیازمند یک مداخله ملی است.

ویتامینی که از مرگ سلول‌های عصبی جلوگیری می‌کند

بررسی‌ها نشان می‌دهد ویتامین B-3 از نابودیِ سلول‌های عصبی در مغز جلوگیری می‌کند.
متخصصان علوم پزشکی در آلمان در بررسی‌های جدید خود مشاهده کردند ویتامین B-3 می‌تواند از نابودیِ سلول‌های عصبی که بر اثر بیماری پارکینسون اتفاق می‌افتد جلوگیری کند.
در این بررسی آنها نشان دادند چگونه نوعی از ویتامین B-3 موسوم به “نیکوتینامید ریبوساید” از طریق تقویت عملکرد مرکز تولید انرژی در سلول‌ موسوم به میتوکندری، سلول‌های عصبی را حفظ می‌کند.

به گفته متخصصان این ترکیب متابولیسم انرژی را در سلول‌های عصبیِ متاثر به فعالیت واداشته و از تحلیل رفتن آنها جلوگیری می‌کند.
پارکینسون بیماری است که با گذشت زمان تشدید می‌شود و پیامد از بین رفتن سلول‌های عصبی در بخشی از مغز است که وظیفه حرکتی را به عهده دارند.
این سلول‌ها ماده شیمیایی به نام دوپامین را تولید می‌کنند که در کنترل حرکت حائز اهمیت است. با پیشرفت بیماری راه رفتن، حفظ تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن به شدت سخت می‌شود. از دیگر علائم این بیماری می‌توان به اختلال در خواب، مشکلات حافظه، احساس خستگی و افسردگی اشاره کرد.

به گفته متخصصان هر یک از سلول‌ها حاوی صدها ترکیب ریز به نام میتوکندری هستند که در سلول‌ها غذا را به انرژی تبدیل می‌کنند. از آنجاییکه این سلول‌ها نسبت به سلول‌های دیگر بیشتر به انرژی نیاز دارند، سلول‌های عصبی به میتو کندری وابسته هستند.
بروز مشکل در عملکرد میتوکندری ویژگی متداول بیماری‌هایی همچون آلزایمر و پارکینسون است که با از بین رفتن بافت مغز همراه است.
محققان در آزمایش‌هایی که روی نمونه‌های جانوری انجام دادند مشاهده کردند از بین رفتن تعداد سلول‌های عصبی در جانورانی که ویتامین B-3 را دریافت کرده‌اند کمتر بوده و قدرت حرکتی در آنها برای مدت زمان بیشتری حفظ شده است.

مهم‌ترین عامل شیوع سرطان ریه چیست؟

مصرف دخانیات، یک معضل مهم بهداشتی- درمانی، اقتصادی و اجتماعی برای جوامع بشری از جمله ایران به شمار می‌رود. متأسفانه امروزه شاهد شیوع روزافزون مصرف سیگار و قلیان در کشور هستیم که موجب ایجاد بیماری‌ها و عوارض بسیاری در بین مردم شده و مرگ آنان شده است.

دکتر داود عطاران؛ فوق تخصص ریه بیمارستان فوق تخصصی رضوی با بیان این مطلب درباره معضلات مصرف دخانیات و چگونگی ترک سیگار می‌ گوید:حدود ۱۵ درصد جمعیت ایران، دخانیات مصرف می‌کنند چنانچه هر ساله، حدود ۶۵ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود. همچنین روزانه، نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان برای مصرف سیگار توسط مردم هزینه می‌شود که این امر تبعات اقتصادی و بهداشتی- درمانی زیادی برای کشور دارد.

• مصرف سیگار چقدر در میزان مرگ و میر افراد در جهان مؤثر است؟
عوارض ناشی از مصرف دخانیات، دومین عامل مرگ و میر جهان به شمار می‌رود. از هر دو نفر سیگاری، یک نفر در اثر بیماری‌ها و عوارض ناشی از مصرف سیگار جان خودش را از دست می‌دهد. همچنین هر شش ثانیه در دنیا، یک نفر در اثر عوارض کشیدن سیگار فوت می‌کند. سیگار، عامل اصلی بیماری‌های غیرواگیردار از جمله سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی- عروقی، بیماری‌های مغزی و بیماری‌های تنفسی در دنیاست. مصرف هر نخ سیگار، پنج دقیقه از عمر انسان کم می‌کند و افراد سیگاری قهار، ۱۰ تا ۱۵ سال کمتر از افراد عادی عمر می‌کنند.

• امروزه کشیدن قلیان هم در جامعه رواج بسیاری یافته است، شیوع مصرف قلیان چه عوارضی به دنبال دارد؟
مصرف قلیان در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، هم در بین افراد عامی و هم تحصیل‌کرده رواج دارد. البته مصرف آن در سال‌های اخیر در بین بانوان و گروه‌های سنی نوجوان و جوان کشور نیز رشد کرده است. متأسفانه، بسیاری از افراد به صورت خانوادگی و تفریحی قلیان می‌کشند که این امر برای اعضای خردسال خانواده بدآموزی دارد. در این بین، از نظر علمی، اثرات سوء قلیان نسبت به عوارض سیگار به مراتب بیشتر است. چنانکه ثابت شده، عوارض مصرف یک سرو قلیان به اندازه کشیدن یک پاکت سیگار است، زیرا مقدار مواد شیمیایی و نیکوتین موجود در قلیان، بیشتر از سیگار است. همچنین مواد شیمیایی ناشی از سوختن ذغال قلیان، عوارض شدیدی بر روی بدن به ویژه ریه‌ها می‌گذارد و ایجاد سرطان می‌کند. یکی دیگر از دلایل بیشتر بودن عوارض کشیدن قلیان نسبت به سیگار، پُک عمیقی است که فرد در زمان مصرف قلیان باید بکشد تا بتواند دود آن را استنشاق کند. از طرف دیگر، سرو قلیان‌های میوه‌ای که دارای توتون میوه‌ای با اسانس‌های شیمیایی است، در جامعه افزایش یافته است. بوی میوه‌ای این قلیان‌ها، مردم را به کشیدن آن‌ها تشویق می‌کند. مواد شیمیایی این قلیان‌ها، خاصیت سرطان‌زایی بسیاری دارد.

• مصرف دخانیات چه اثراتی بر روی سیستم تنفسی انسان می‌گذارد؟
عوارض مصرف دخانیات به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها، بیماری‌های تنفسی و ریوی است. عوارض بسیار شایعی در این زمینه وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها، بیماری‌های مزمن انسدادی تنفسی یا (COPD) است. این بیماری‌ها شامل برونشیت مزمن، آمفیزم و آسم می‌شود. علائم بیماری‌های مزمن انسدادی تنفسی به صورت سرفه، تنگی نفس، دفع خلط و خس خس سینه خودش را نشان می‌دهد. در نهایت این بیماران مبتلا به نارسایی تنفسی شده و ناتوان می‌شوند به گونه‌ای که حتی کارهای فیزیکی عادی روزانه خود را نمی‌توانند انجام دهند.

• چه عوارض دیگری مصرف دخانیات بر روی اندام‌های بدن دارد؟
عوارض قلبی- عروقی مصرف سیگار و دخانیات شامل گرفتگی عروق، تصلب شرایین، افزایش فشار خون، گرفتگی عروق قلبی، بیماری‌های عروق کرونر قلب و افزایش بروز سکته‌های قلبی می‌شود. در مغز نیز زمینه‌ساز گرفتگی عروق مغزی و افزایش استعداد سکته‌های مغزی است. به مرور زمان هم موجب ایجاد بیماری آلزایمر و کمبود حافظه می‌شود. مصرف دخانیات با افزایش شیوع بیماری‌های گوارشی و ایجاد زخم و التهاب معده بر روی سیستم گوارشی همراه است. بهداشت نامناسب دهان و دندان، افزایش شیوع بیماری‌های دهان و لثه و بیماری‌های حنجره، از دیگر عوارض آن به شمار می‌رود. افزایش پوکی استخوان نیز از جمله عوارض ناشی از کشیدن سیگار است. در خانم‌های باردار، این مسئله بسیار جدی‌تر است. مصرف دخانیات هم بر روی مادر و هم جنین و نوزاد اثر می‌گذارد چنانکه منجر به تولد نوزادان نارس با وزن کم می‌شود. میزان زایمان زودرس و عوارض ناشی از آن و شیوع بیماری‌های تنفسی در جنین و نوزاد را هم افزایش می‌دهد.

• از احتمال ابتلای افراد سیگاری به انواع سرطان‌ها بگویید.
مصرف سیگار و قلیان، باعث شیوع سرطان در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. در این بین، سرطان ریه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها محسوب می‌شود. در واقع، مصرف دخانیات به میزان ۹۰ درصد در ابتلای انسان به سرطان ریه، نقش دارد. این سرطان یکی از کشنده‌ترین سرطان‌ها هم به شمار می‌رود. به عبارتی، کشنده‌ترین عامل سرطان‌ در دنیا، سرطان ریه است. این بیماران به طور معمول، طول عمر زیادی ندارند. از دیگر سرطان‌ها می‌توان به سرطان‌های پانکراس(لوزالمعده)، کبد و سیستم ادراری و مثانه اشاره کرد. سایر اندام‌های بدن به ویژه حنجره، دهان، زبان و مخاط دهان هم ممکن است در اثر مصرف دخانیات سرطانی شود.

• آیا استشمام دود سیگار بر روی افراد غیرسیگاری هم اثر می‌گذارد؟
به افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، سیگاری‌های دست دوم یا غیرفعال می‌گویند. عوارض مشابه کشیدن سیگار هرچند با شیوع کمتر در این افراد با وجود آنکه سیگار نمی‌کشند، دیده می‌شود.

• به نظر شما با چه راهکارهایی می‌توان از شیوع مصرف دخانیات در جامعه جلوگیری کرد؟
در این خصوص نقش رسانه‌ها، آموزش و پرورش و خانواده‌ها بسیار پررنگ است. اطلاع‌رسانی درباره عوارض سیگار و قلیان باید در رسانه‌ها، مدارس و خانواده‌ها به صورت جدی و مکرر دنبال شود تا مردم به ویژه نسل جوان در این زمینه آگاه شوند. در این بین، قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات هم در سال ۱۳۸۵ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که قانون مترقی به شمار می‌رود، اما متأسفانه هنوز به طور کامل اجرایی نشده است. این قانون شامل ممنوعیت تبلیغات سیگار، عدم فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال، عدم مصرف سیگار در مکان‌های عمومی، محدود شدن دسترسی به سیگار با اعطای مجوز فروش آن به برخی اماکن مشخص، درج عوارض کشیدن سیگار بر روی بسته‌های آن و …، می‌شود.

• چگونه یک فرد می‌تواند سیگار را ترک کند؟

ابتدا فرد برای ترک سیگار باید انگیزه بالایی داشته باشد. سپس باید از سوی خانواده و دوستانش حمایت شود. با افراد سیگاری رفت و آمد نکند و در یک تاریخ مشخص شروع به ترک سیگار کند. البته از آنجایی که ماده نیکوتین موجود در سیگار اعتیادآور است، ترک سیگار بدون مصرف دارو و مشاوره‌های روان‌درمانی و روان‌پزشکی در اغلب موارد موفقیت‌آمیز نیست. بنابراین فرد باید پس از مشاوره با روان‌پزشک یا پزشکان دوره دیده و یا استفاده از خدمات کلینیک‌های ترک سیگار، اقدام به ترک این ماده اعتیادآور کند. این افراد با مصرف داروهای ترک سیگار به مدت چند هفته و در کنار آن استفاده از ترکیبات نیکوتینی به صورت آدامس و چسب و همچنین کمک‌های روان‌درمانی پزشک می‌توانند سیگار را ترک کنند.

• مزایای ترک سیگار چیست؟
ثابت شده است نیم تا یک ساعت پس از ترک سیگار، ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد و یا به حد نرمال می‌رسد. ۱۲ ساعت پس از ترک آن، سطح مونوکسیدکربن خون (مونوکسیدکربن ماده‌ای سمی در خون است که مانع از انتقال اکسیژن به بافت‌ها می‌شود) به حالت عادی می‌رسد. با پایین آمدن و نرمال شدن آن، اکسیژن‌رسانی به خوبی به بافت‌ها صورت می‌گیرد. همچنین یک تا دو ماه پس از ترک آن، عملکرد ریه‌ها و سرفه، تنگی نفس و خس‌خس سینه بیمار خوب می‌شود. یک سال پس از ترک سیگار هم، عوارض قلبی و عروقی بیمار کم شده و ده سال پس از ترک آن، شیوع سرطان‌های مهم بدن از جمله سرطان ریه به حدود نصف می‌رسد.

اگر دندان عقل‌تان درد نمی‌کند، آن را نکشید

یک متخصص جراحی فک و صورت گفت: دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی در دهان می‌روید.
دکتر منصور خراسانی با بیان اینکه این دندان را دندانپزشکان، در اصطلاح، «آسیای سوم» می‌نامند، اظهار کرد: علت نامگذاری این دندان به دلیل زمان رویش و همزمانی آن با بلوغ عقلی است.

این متخصص جراحی فک و صورت، افزود: به‌طور معمول هر فردی دارای دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین است که در مجموع دارای چهار دندان عقل خواهد بود.

وی با بیان اینکه گاه به دلایلی مانند ارث، بیماری‌های دوران کودکی، کم خونی و راشیتیسم یعنی عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها، این دندان‌ها در داخل فک، نهفته می‌مانند؛ گفت: اگر قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر ‌شود، در این صورت به آن دندان عقل، نیمه نهفته گفته می‌شود.

این عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دندان نهفته را دندانی دانست که زمان رویش آن گذشته است و به دلایل متعدد، قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندان ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه چنین دندان عقلی، ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد، تصریح کرد: التهاب بافت نرم پوشاننده این دندان‌ها در اغلب موارد در ارتباط با دندان‌های نیمه رویش یافته اتفاق می‌افتد. پوسیدگی دندان عقل یا پوسیدگی دندان مجاور آن، از جمله مشکلاتی است که دندان‌های نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند.

خراسانی با اشاره به اینکه اغلب افراد جامعه مشکلاتی با دندان عقل دارند، ادامه داد: از جمله دردسرهایی که دندان‌های عقل روییده، نهفته و نیمه نهفته می‌توانند ایجاد کنند، اثر فشاری محدودیت فضا در قوس فکی یا رشد دندان عقل در جهات نادرست است که موجب مشکلاتی مانند تحلیل ریشه دندان آسیای دوم، تشکیل کیست‌ها و تومورهای با منشأ دندانی در اطراف دندان عقل نهفته، تضعیف استخوان فک توسط یک دندان نهفته و عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه و نامرتب شدن و درهم ریختگی بقیه دندان‌های فک ایجاد خواهد کرد.

این متخصص جراحی فک و صورت تصریح کرد: ازآنجاکه این دندان‌ها نقش چندانی در جویدن غذا ندارند، با توجه به مشکلاتی که ذکر شد، ممکن است لازم باشد توسط دندانپزشک از فک خارج شوند.

خراسانی هشدار داد که خارج کردن بدون دلیل دندان عقل، به خاطر احتمال آسیب به اعصاب توصیه نمی‌شود و تا زمانی که فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود داشته باشد و این دندان قابل استفاده باشد، ضرورتی برای کشیدن آن وجود ندارد.

این دانشیار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با اشاره به اینکه گاهی قبل از رویش و در حالت نهفته، اقدام به کشیدن دندان عقبل می‌شود؛ افزود: وجود پوسیدگی، ضایعات پاتولوژیک، عدم وجود فضای مناسب در قوس فکی و ایجاد عفونت در اطراف دندان، نقش مهمی در زمان کشیدن دندان عقل دارد.

وی با بیان اینکه بهترین سن برای خارج کردن دندان عقل از دهان، زیر ۲۰ سالگی است، اظهار کرد: البته در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هم امکان خارج کردن آن‌ها وجود دارد، ولی پس از ۴۰ سالگی، کشیدن دندان عقل، دشوارتر می‌شود. خارج کردن این دندان ممکن است عوارضی مانند خونریزی و … را نیز به دنبال داشته باشد.

این عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ادامه داد: گاه ممکن است فردی فضای کمی برای حرکت دادن دندان‌ها و مرتب کردن‌شان داشته باشد که در این شرایط، احتمال دارد متخصص ارتودنسی، قبل از شروع درمان به او توصیه ‌کند دندان عقلش را با جراحی از دهان خارج کند. این موضوع بویژه هنگامی که لازم است برای مرتب کردن دندان‌های فرد، دندان‌های آسیای او به عقب کشیده شود، پیشنهاد می‌شود.

خراسانی در پایان صحبت‌هایش گفت: گاه فردی دندان‌هایش را ارتودنسی می‌کند و همه دندان‌ها پس از خاتمه مدت درمان، مرتب می‌شوند، ولی هنوز مقداری شلوغی در دندان های جلوی فک پایین باقی است که در این گونه موارد نیز ممکن است دندانپزشک به او توصیه کند که دندان عقلش را جراحی کند تا این بی‌نظمی اندک باقی‌مانده نیز برطرف شود.

مصرف این سبزیجات سلامت قلب را تضمین می‌کند

نتایج مطالعات نشان می دهد بین ضخیم شدن عروق گردن، شدت تشکیل پلاک و مصرف سبزیجات ارتباط وجود دارد.

محققان به این نتیجه رسیدند زنان مسنی که سبزیجات چلیپایی بیشتر مصرف می کنند دارای عروق کاروتید سالم تری هستند.

به گفته محققان هنوز دلیل دقیق این ارتباط و علت نقش حفاظتی سبزیجات چلیپایی، مشخص نیست.

انواع کلم‌ها به این دلیل چلیپایی نامگذاری شده‌اند که گل آنها شبیه صلیب هستند. سبزی‌های چلیپایی سرشار از ویتامین‌های A و C، بتاکاروتن و الیاف بوده و نیز مملو از ایندول، ایزول، ایزوتیوسیانیت و سولفورافن هستند که همگی جزو فیتوکمیکال‌های قوی ضد سرطان هستند.

علائمی که نشان می‌دهد اعصاب شما آسیب دیده است

اگر اعصاب محیطی که پیام‌ها را از قسمت‌های مختلف بدن به مغز منتقل می‌کنند، آسیب ببینند، بدن در عملکرد طبیعی خود با مشکلاتی مواجه می‌شود.
درصورتی که هریک از این علائم را تجربه می‌کنید بهتر است در مورد آنها با پزشک مشورت کنید.

بی‌حسی، سوزش یا مورمور شدن

این علائم ممکن است در دست‌ها یا پاها تجربه شود. فشردگی اعصاب حسی (اغلب هنگام خواب) نسبتا شایع است و علائمی مانند بی‌حسی یا سوزش می‌تواند موقتی باشد. اما در صورت تداوم این حس‌ها باید با پزشک مشورت شود.

احساس درد در یک پا
درد شدید مداوم، سوزش، یا مورمورشدن که از کمر شروع می‌شود و تا پشت پا ادامه می‌یابد می‌تواند به معنای سیاتیک باشد. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که عصب سیاتیک بر اثر فتق دیسک بین مهره‌ای یا بیماری‌هایی مانند دیابت تحت فشار قراربگیرد یا آسیب ببیند.

زیاد زمین خوردن
اگر اعصابی که مسئول ادراک هستند آسیب ببینند، به‌دلیل عدم‌ایجاد هماهنگی و عدم‌درک موقعیت بدن، احتمال زمین خوردن افزایش می‌یابد. بیماری‌ای مانند پارکینسون که در آن سلول‌های عصبی مغز آسیب می‌بینند نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

دستشویی رفتن مکرر
آسیب دیدن اعصاب می‌تواند باعث شود مثانه پیام‌های نادرستی ارسال کند و شما احساس کنید که نیاز مبرم به رفتن به دستشویی دارید. احتمال بروز این مشکل در بیماران دیابتی و مادرانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند بیشتر است.

تعریق بسیار زیاد یا بسیار کم
این شرایط ممکن است به‌دلیل ضعیف شدن اعصاب انتقال‌دهنده اطلاعات از مغز به غدد عرق ایجاد شود.

بروز حوادث زیاد
اگر اعصاب حسی که پیام وجود خطرها و موانع را به مغز منتقل می‌کنند کار خود را درست انجام ندهند فرد بیشتر در معرض حوادثی مثل سوختن، بریدن دست، لمس اشیای داغ یا تیز و یا ضربه دیدن قرار خواهد داشت.

رازهای لاغری در هند و ژاپن

بیشتر اوقات بی‌توجهی به اصول تغذیه درست و خوردن خوراکی‌های ناسالم زمینه‌ساز مشکل است؛ اصولی که در فرهنگ غذایی «هند» و «ژاپن» بسیار مورد توجه است و می‌تواند در برنامه غذایی همه ما گنجانده شود.

به گزارش کوتاه آنلاین، حفظ تناسب اندام و کاهش وزن یکی از دغدغه‌های همیشگی افراد، به‌خصوص خانم‌هاست که گاهی به‌رغم تلاش‌های بسیار، چندان هم موفق نیستند.

بیشتر اوقات بی‌توجهی به اصول تغذیه درست و خوردن خوراکی‌های ناسالم زمینه‌ساز این مشکل است؛ اصولی که در فرهنگ غذایی «هند» و «ژاپن» بسیار مورد توجه است و می‌تواند در برنامه غذایی همه ما گنجانده شود.
چرا ژاپنی‌ها لاغرند؟
آیا تا به حال شنیده‌اید که «آشپزی ژاپنی» رژیمی ایده‌آل برای کاهش وزن است؟ درواقع، تغذیه مردم این کشور بر پایه مصرف برنج، سبزیجات تازه، ماهی و نوشیدنی‌های گیاهی است که به‌راحتی می‌توان آنها را در برنامه روزانه گنجاند و تناسب اندام را حفظ کرد. آمارها نشان می‌دهد مردم ژاپن عمر طولانی دارند که راز آن علاوه بر آشپزی سالم به‌عنوان یک اصل مهم، عادات روزمره را نیز شامل می‌شود.
آنها به‌رغم اینکه جدیت بسیاری در کار دارند، همواره راهکارهایی برای استراحت، مدیتیشن، بهره‌مندی از طبیعت و عادات زندگی سالم را نیز رعایت می‌کنند. در کشور آفتاب تابان خیلی به‌ندرت ممکن است فرد چاقی ببینید، به‌طوری که تنها ۳درصد جمعیت بانوان این کشور اضافه‌وزن دارند.
نکات ۴ گانه ژاپنی
۱٫ نخستین نکته اینکه ژاپنی‌ها همیشه خوراکی‌های سالم و در سهم‌های کوچک غذا می‌خورند. درواقع، تغذیه آنها برمبنای کیفیت است، نه کمیت؛ به این معنا که نه غذای آماده می‌خورند، نه خوراکی را در مایکروویو گرم می‌کنند، نه آرد تصفیه‌شده، نه خوراکی‌های چرب و…. فقط مواد غذایی تازه و طبیعی مصرف می‌کنند.
۲٫ جنبه حائزاهمیت دیگر شیوه غذا خوردن است. ژاپنی‌ها آرام و با لذت غذا می‌خورند. هر لقمه را بدون عجله کاملا می‌جوند و مزه می‌کنند و بیشترین لذت را از طعم آن می‌برند. هرگز با نفرت و دلسردی سراغ آشپزی و صرف غذا نمی‌روند و با تزئینات جالب غذاها جلوه بصری بی‌نظیری خلق می‌کنند. برای آنها سیر شدن چشم بسیار مهم‌تر از سیر شدن معده است.
۳٫ ژاپنی‌ها لبنیات مصرف نمی‌کنند و نان و گوشت نیز در برنامه آنها چندان جایی ندارد. مردم این کشور برنج، سبزیجات و ماهی را ترجیح می‌دهند. میوه‌های تازه هم در حد متوسط در رژیم غذایی‌شان گنجانده می‌شود.
۴٫ مهم‌ترین وعده غذایی برای ژاپنی‌ها صبحانه است و روز خود را با غذاهای بسیار متنوع شامل سبزیجات، برنج، سوپ و تخم‌مرغ آغاز می‌کنند و نوشیدنی حتمی آنها چای سبز است.
خوشمزه‌های رژیم ژاپنی؛ ایده‌آل برای کاهش وزن
– برنج: خوراکی اصلی است که البته برنج قهوه‌ای بر برنج سفید برتری دارد.
– خمیرها: انواع غذاهای تهیه‌شده از خمیرهای نازک (نودل) مانند سوبا، سومن، رامن و… بسیار مورد علاقه ژاپنی‌هاست که از ‌گونه‌های مختلف گندم تهیه شده، بسیار سالم هستند و تقریبا کربوهیدرات یا قند ندارند. بسیاری از این غذاها برای بیماران مبتلا به سلیاک توصیه می‌شوند.
– میوه‌ها: سیب قرمز فوجی، خرمالو و پرتقال ماندارین میوه‌های محبوب ژاپنی‌هاست.
– ماهی: ماهی ماکرو و آزاد محبوب‌ترین ماهی‌ها میان مردم این کشور هستند.
– سویا، ارزن، توفو (پنیر لوبیا) و…: سرشار از کلسیم و پروتئین و جایگزین لبنیات. همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست، کلسترول را کاهش می‌دهد و از دیابت پیشگیری می‌کند.
– چای سبز: نوشیدنی همیشگی ژاپنی‌هاست.
– سبزیجات:بادمجان، جوانه سویا، لوبیا قرمز، قارچ، کلم، زنجبیل، کدو مسما، سیب‌زمینی، جوانه بامبو، تربچه و جلبک دریایی.
چرا هندی‌ها لاغرند؟
غذاهای هندی تحت‌تاثیر فرهنگ‌های مختلف دیگر کشورها مانند مغولستان، پرتغال و حتی انگلستان است، در نتیجه آشپزی متنوع و غنی محسوب می‌شود. آشپزی در این کشور به‌دلیل مصرف ادویه‌های مختلف و مصرف نکردن گوشت گاو به‌دلیل قداست آن در مذهب هندو شهرت خاصی دارد.
همچنین گفته می‌شود کسی که در هند متولد می‌شود، قدرت تشخیص مزه‌های بیشتری نسبت به مردم کشوری غربی دارد. لبنیات در تغذیه مردم این کشور جایی ندارد و معمولا کره حیوانی و ماست مایع پرطرفدار است.
از جمله خوراکی‌هایی که هرگز از غذاهای هندی حذف نمی‌شود باید به برنج، مرغ و گوشت بره اشاره کرد. غذاهای گیاهی فراوانی نیز در فرهنگ این کشور وجود دارد زیرا بسیاری از مردم معتقد به «دوری از خشونت» هستند و هیچ نوع گوشتی مصرف نمی‌کنند.
نکات ۷ گانه هندی
۱٫ مخلوط نکردن کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها
۲٫ انتخاب مواد غذایی سالم و مفید؛ کیفیت مهم‌تر از کمیت
۳٫ مصرف برنج قهوه‌ای و سبزیجات
۴٫ استفاده از میوه‌های تازه، به‌خصوص مرکبات
۵٫ توجه به ۳ وعده غذایی همراه با مقداری ماست بدون چربی یا یک میوه در صورت گرسنگی به‌عنوان میان‌وعده
۶٫ جویدن ۱۰۰ مرتبه‌ای هر لقمه برای هضم بهتر
۷٫ نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب و چای سبز
بخور نخورهای رژیم هندی
ارتباط قوی بین نوع خوراکی‌های مصرفی در هند؛ این کشور یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا با نوع طب جایگزین و کاهش وزن است. این اهمیت از آنجا ناشی می‌شود که هر خوراکی در آن واحد دارو است و احساس مقاومت و سلامت ایجاد می‌کند. همان‌طور که اشاره شد، غذاهای هندی حاوی مقدار زیادی ادویه (زیره، هل سبز، کاری و…) هستند که بدن را تحریک می‌کنند، دمای بدن را افزایش می‌دهند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. به همین دلیل است که غذاهای هندی موجب سوخت‌وساز چربی می‌شوند. در طب باستانی هند با توجه به وضعیت جسمانی افراد توصیه‌های متفاوت غذایی وجود دارد. توجه به این ویژگی‌ها موجب تامین نیاز غذایی، پیشگیری از بیماری و به‌خصوص کاهش وزن می‌شود.
• به افرادی با استخوان‌بندی درشت که احساس گرسنگی مداوم و هضم غذایی نامنظمی دارند، توصیه می‌شود غذاهایی «سنگین‌تر» مانند سوپ، غذاهای سس‌دار یا انواع خمیرها را با سس میل کنند.
• افرادی با استخوان‌بندی متوسط که از گرسنگی و تشنگی شدید رنج می‌برند، در صورت غذا نخوردن به‌موقع، احساس بدی پیدا می‌کنند و تمایل به پرخوری دارند. خوراکی‌های توصیه‌شده برای آنها سالادها و نوشیدنی‌های خنک است. آنها نباید غذاهای حاوی گوشت یا ماهی بخورند.
• افراد تنومند چاق که هضم غذایی کند و اشتهای متوسطی دارند باید از لبنیات، دسرها و چربی‌ها پرهیز کنند و مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، به‌خصوص هویج، کدو مسما، کرفس، کلم و کاهو را در برنامه غذایی خود بگنجانند.
• برگ‌های زردچوبه نیز برای آنها بسیار بااهمیت است. برگ‌های این گیاه بی‌نظیر، رنگ سبز تیره دارد و در تهیه سس‌ها و سالادهای خام و پخته مصرف می‌شود. این برگ‌ها به عملکرد مطلوب معده و روده‌ها کمک می‌کند و در حفظ تناسب اندام یا کاهش اضافه‌وزن موثر است. به علاوه، خواص دارویی نیز دارد و می‌تواند اسهال، اسهال خونی و دیابت را بهبود بخشد.
• گشنیز هم در رژیم هندی پرمصرف است. این گیاه معطر که هم‌خانواده جعفری و کرفس است، قدرت ادرارآوری بالایی دارد که در دفع مایعات، مواد سمی و چربی از طریق ادرار موثر است. در طب سنتی، از گشنیز برای کاهش گاز معده، التهابات شکمی و تصفیه خون نیز استفاده می‌شود.
• دال هم میان هندی‌ها طرفداران فراوانی دارد. این غذای سنتی هند از نوعی نخود، عدس و لوبیا تهیه می‌شود. دال منبع غنی از پروتئین‌هاست، احساس سیری بسیار بالایی دارد و هضمش به کندی انجام می‌شود، در نتیجه احساس گرسنگی بین‌ وعده‌های غذایی کاهش می‌یابد. به علاوه در کنترل وزن نیز تاثیر دارد.
• چاشنی‌ها و سبزیجات میان هندی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند. مردم هند به‌دلیل گرمای محیط تمایل زیادی به مصرف خوراکی‌های تازه و سبزیجات دارند. ماست همراه با سبزیجات، میوه و ادویه، چات (سالاد سبزیجات خام با لیمو و ادویه) و پاکوره (غذایی فوری از گلوله‌های آرد نخود همراه با سبزیجات) نمونه‌هایی از انتخاب خوب غذایی در تابستان، به‌خصوص در دوران رژیم لاغری هندی است.
• هندی‌ها برای نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب، تامین رطوبت بدن و کاهش اشتها که معمولا به‌دلیل تشنگی است، علاوه بر آب دیگر نوشیدنی‌ها مانند چای معطر، ماست رقیق، لیموناد و آب نارگیل می‌نوشند.

تغییر جنسیت در ایران؛ از مجوز تا جراحی

قسمت عمده ای از سرنوشت کسانی که قصد دارند تغییر جنسیت دهند به دست پزشکان است؛ پزشکانی که اگر نتیجه کارشان درست از آب درنیاید ممکن است زندگی یک نفر را تا آخر عمر تحت الشعاع قرار بدهند.
به گزارش کوتاه آنلاین، قسمت عمده ای از سرنوشت کسانی که قصد دارند تغییر جنسیت دهند به دست پزشکان است؛ پزشکانی که اگر نتیجه کارشان درست از آب درنیاید ممکن است زندگی یک نفر را تا آخر عمر تحت الشعاع قرار بدهند. دکتر مهرداد بقایی جراح عمومی است. او سال ۸۰ وارد ایران شد و بعد از ۴ سال فعالیت، اولین ترنس برای جراحی به او مراجعه کرد.

بقایی جزو پزشکان خوشنامی است که در ۱۰ سال گذشته در حوزه تغییر جنسیت کار کرده و بیش از ۱۰۰ عمل جراحی در کارنامه کاری اش دارد. با دکتر بقایی درباره تغییر جنسیت و مراحلی که این جراحی دارد گفتگو کردیم.

قبل از رسیدن به مطب دکتر، فکر می کردم تمام صندلی هایش پر است از ترنس هایی که قصد تغییر جنسیت دارند اما در مطب او که تخصص جراحی عمومی و فلوشیپ سوختگی دارد، زنی را می بینیم که نیمی از صورتش سوخته و سعی می کند با روسری آن را بپوشند. سوختگی صورت زن به شدت عمیق است. در بین صحبت هایی که با دوستش رد و بدل می کند صحبت از تمیز بودن کار دکتر بقایی است و آنجاست که می فهمم چرا ترنس هایی که عمل جراحی شان را با این پزشک انجام داده اند از دقتی که او در کارهایش دارد، تعریف می کنند. بعد از دقایقی مریض دکتر که اتفاقا یک ترنس است از اتاق بیرون می آید و نوبت من است که برای گفتگو با مهرداد بقایی وارد مطب او شوم.

آقای دکتر چطور می شود یک جراح عمومی که فلوشیپ سوختگی دارد به یکی از پزشکان متبحر و قابل اعتماد در حوزه تغییر جنسیت تبدیل می شود؟

– من عمل تغییر جنسیت mtf را انجام می دهم؛ بیمارانی که به من مراجعه می کنند آقایانی هستند که با تاییدیه پزشک قانونی و روانشناسی قصد دارند به جنس مخالف تبدیل شوند. برای این افراد باید جراحی منجر به تشکیل واژن انجام شود، عملی که به دو شکل «روده ای» و «پوستی» انجام می شود. انجام این عمل اتفاقا نیاز به جراح عمومی دارد نه پزشک دیگری. آن اوایل که افراد برای تغییر جنسیت به من مراجعه می کردند روش روده ای بسیار متداول بود اما الان از روش پوستی هم استفاده می شود. برای جراحی ftm نیاز است سینه، رحم و تخمدان فرد مورد جراحی قرار بگیرد و همگی از بدن او خارج شوند. این عمل بسیار سخت و تخصصی است و به نظرم در ایران به شکل صددرصد رضایت بخش انجام نمی شود.

عمل جراحی برای تغییر جنسیت چه مدت طول می کشد؟

– عمل پوستی تغییر جنسیت ۲ ساعت و نوع روده ای اش ۴ ساعت. البته این ساعت برای ترنس های خانم است، این نرمالش است. گاهی اوقات پیش می آید که این عمل کمی بیشتر طول بکشد. اگر بیمار به شکل روده ای جراحی شود باید ۴ روز در بیمارستان بماند در غیر این صورت یک روز بررسی می شود.

عمل های زیبایی که روی این افراد انجام می شود چیست؟

– عمل هایی مانند عمل بینی، برجستگی گونه و یک عمل مهم گردن است. آقایان روی گلو یک برجستگی دارند که در خانم ها معمولا وجود ندارد. ما با جراحی، این برجستگی را تراش می دهیم. مسئله دیگر هم لیزر کردن موهای زائد است. گاهی اوقات هم تارهای صوتی نیاز به عمل دارند که این عمل هم در بیمارستان انجام می شود.

ترنس ها برای تغییر جنسیت چه مسیری را طی می کنند؟

– معمولا در قدم اول به روانپزشک مراجعه می کنند. بعد از اینکه روانپزشک اعلام کرد فرد ترنس است، این نظریه باید توسط روانپزشک پزشکی قانونی هم تایید شود. بعد از دریافت تاییدیه، دادگاه مجوز تغییر جنسیت را می دهد. بعد از دریافت این مجوز کارهای جراحی و هورمون تراپی، جلسات مشاوره با دکتر غدد و … انجام می شود. البته به نظر من، حفظ ارتباط با روانشناس و مددکار اجتماعی بعد از عمل جراحی، کاری است که هر ترنسی باید انجام بدهد چرا که در غیر این صورت با مشکلات زیادی مواجه می شود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت چقدر است؟

– اگر این عمل در بیمارستان های دولتی انجام شود معمولا بین ۳ تا ۴ میلیون تومان باید هزینه دریافت شود اما اگر در کلینیک های خصوصی انجام شود هزینه اش تقریبا بالای ۱۵ میلیون تومان می شود. این هزینه عمل روده ای است، هزینه جراحی پوستی در کلینیک خصوصی حدود ۸ میلیون تومان است.

ترنس ها برای این عمل از جایی وام می گیرند؟

– وام که نه، یک کمک ۵ میلیون تومانی بلاعوض از سوی بهزیستی به افراد پرداخت می شود. البته این مبلغ برای مدتی قبل بود و الان مقدار دقیقش را نمی دانم. این هزینه برای جلسات مشاوره، لیزر پوست و بالاخره هزینه جراحی به ترنس ها پرداخت می شود. تعداد زیادی از ترنس ها گلایه دارند از عمل های جراحی شان در داخل کشور و برای همین برخی از آنها می گویند که بهتر است برای عمل جراحی بروند خارج از کشور.

چطور؟ آنها پزشکان بهتری دارند یا مسئله چیز دیگری است؟

– از آنجا که در خارج از کشور، تعداد عمل های جراحی تغییر جنسیت خیلی بیشتر است، پزشکان عمل های بیشتری انجام می دهند. قطعا هر کسی در هر کاری بیشتر آن را تمرین کند، بهتر انجامش می دهد. ماجرای پزشکان تغییر جنسیت هم همین است. آنها عمل های زیادی انجام داده اند اما پزشکان ما عمل های کمتری را انجام داده اند.

این عمل در کدام کشور بهتر انجام می شود؟

– کشور تایلند مرکز انجام عمل جراحی تغییر جنسیت است. هزینه جراحی در این کشور چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان است. البته فقط هزینه عمل جراحی، نه سفر و بلیت و اینها. فرد برای کل سفر باید چیزی حدود ۷۰ میلیون هزینه کند.

ترنس های ایرانی برای عمل به تایلند می روند؟

– من در این ۱۰ سال شاید ۲ یا ۳ نفر را دیده باشم که برای عمل به این کشور رفته اند چون معمولا هزینه این عمل خیلی بالاست و کمتر کسی از عهده آن برمی آید.

برنامه ای برای اینکه پزشکان ما در این کشورها آموزش ببینند وجود ندارد تا گلایه های ترنس ها از نوع عمل ها کمتر شود؟

– امکانش که وجود دارد. می توان پزشکی که در این رشته متبحر هستند را در قالب یک تیم برای آموزش به کشورهای دیگر بفرستند اما فعلا مسئولانی که توانایی اش را دارند، برای این کار قدمی برنداشته اند.

شما خودتان برای آموزش به شکل شخصی اقدام نکرده اید؟

– من به دلیل علاقه شخصی یک بار ارتباط برقرار کردم اما در نهایت آنها گفتند که آموزش نمی دهیم. برای همین است که می گویم مسئولان باید در این راه اقدام کنند. این را هم باید در نظر بگیریم، پزشک ایرانی که در سال ۱۰ عمل جراحی انجام می دهد برایش به صرفه نیست این هزینه هنگفت را برای آموزش به شکل خصوصی پرداخت کند.

افرادی که مجوز قانونی می گیرند از چه سنی می توانند برای انجام تغییر جنسیت اقدام کنند؟

– معمولا از ۱۸ سالگی که به سن قانونی می رسند امکان جراحی برای شان فراهم است اما بیماران من معمولا از ۲۲ سالگی شروع می شوند. البته از آن طرف آدم ۵۰ ساله هم داریم که به تازگی مجوز تغییر جنسیت دریافت کرده است.

۵۰ سالگی خیلی دیر نیست؟

– چرا دیر است اما وقتی پای صحبت چنین افرادی می نشینم معمولا می گویند که تا الان جرأت انجام چنین کاری را نداشته اند. نه خانواده از آنها حمایت می کرده و نه جامعه. وقتی یک نفر می داند بعد از جراحی، شغل، خانواده، دوستان و … را از دست می دهد معلوم است که این ریسک را به جان نمی خرد. یکی از مشکلات اصلی عدم پذیرش این موضوع از سوی پدر و مادرهاست. یک وقت هایی پدر و مادرها به مطب من می آیند برای مشاوره گرفتن. من به آنها می گویم شما فکر کنید بچه تان مشکل «فتق» دارد و باید جراحی شود. این عمل هم همینطور است. قبول این مسئله از سوی پدر و مادر باعث می شود فرزند ترنس شان بهترین انتخاب را انجام بدهد. برعکس، اگر این قضیه با انکار والدین همراه شود گاهی اوقات باعث می شود فرد ترنس تا ۵۰ سالگی هم جرأت نکند برای تغییر جنسیت اقدام کند.

دلیل باردار نشدن ترنس های خانم چیست؟

– هر عضوی را که پیوند می زنند برای اینکه پیوند پس نزند لازم است بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند تا ایمنی بدن تامین شود. رحم هم همینطور است و حتما افراد بعد از جراحی باید تا مدت ها دارو مصرف کنند. داروهایی که برای جنین مضر است و باعث اختلال رشد و مشکلاتی از این دست می شود. برای همین بارداری در این ارگان که به بدن ترنس های خانم پیوند زده می شود، امکانپذیر نیست.

در دوران طباب تان، فردی بوده که شما را تحت تاثیر قرار داده باشد؟

– افرادی که از سوی خانواده ها طرد شده یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند واقعا من را تحت تاثیر قرار می دهند. دیدن این افراد واقعا برایم غم انگیز است. من بیماری داشتم که پزشک بود. ایشان برای انجام عمل تغییر جنسیت واقعا اذیت می شد. نمی دانست بعد از تغییر جنسیت چه چیزی در انتظارش است و زندگی حرفه ای اش به کجا می رسد. استرسی که این بیمار داشت ناراحت کننده بود اما به هر حال جراحی کرد.

بعضی از کسانی که تغییر جنسیت می دهند، بعدا دست به انجام عمل های زیبایی زیادی می زنند، دلیلش چیست؟

– ترنس های mtf – مرد به زن – دوست دارند بسیار زیبا و بی نقص باشند و به جای تمام این سال هایی که زنانگی نکرده اند، در قالب جنس زن فرو بروند. برای همین به سمت جراحی های زیبایی می روند. البته یکسری جراحی ها و پروتزها برای این افراد لازم و ضروری است اما بیشتر از آن، متاسفانه باعث مشکلات زیادی می شود. بعضی از ترنس ها گاهی خودشان را به تیغ های جراحی می سپارند و اغلب هم از نتیجه عمل ناراضی هستند. برای همین است که تاکید می کنم این افراد باید تحت نظر روانشناس و مددکار دوره نقاهت شان را بگذرانند تا از انجام چنین عمل هایی منصرف شوند.

در این سال ها بیماری داشته اید که خاطره اش همیشه در ذهن شما مانده باشد؟

– هر کدام از بیماران برای من قصه خاصی دارند. خاطره یک بیمار را برای تان تعریف می کنم که همیشه در یادم مانده و هنوز هم با خودش و خانواده اش در ارتباط هستم. بیماری داشتم که بعد از جلسات متعددی که با من داشت، تصمیم به جراحی گرفت. او قبل از اینکه به مرحله آخر تغییر جنسیت برسد با یک نفر نامزد کرده و قرار بود تا قبل از برگزاری مراسم عروسی شان، عمل آخر را انجام بدهد. این که نامزدش این مسئله را قبول کرده بود برای من خیلی عجیب بود. این آقا در تمام ویزیت های همسرش، او را همراهی می کرد و مشوقش بود.

روزی که قرار عمل جراحی را گذاشتیم تا وقتی عمل این دختر تمام شد، همسرش از پشت در اتاق عمل بلند نشد و لحظه ای دست از دعا کردن و گریه کردن نکشید. این مسئله برای من خیلی جذاب بود و همیشه به خاطر دارمش. بعد از ۸-۷ سال هنوز از حال شان باخبر هستم و خدا را شکر زندگی خوبی دارند. عشق آنها برای همیشه در ذهن من ماندگار شده است.

افرادی که تصمیم به تغییر جنسیت می گیرند دو مسیر برای دریافت مجوز جراحی دارند

قانون چه می گوید؟

افراد ترنس برای اینکه موفق به انجام عمل تغییر جنسیت شوند می توانند دو مسیر را طی کنند. در ادامه خیلی خلاصه این دو مسیر آمده اند. فرد باید از روانپزشک، جراح دادگاه و آزمایشگاه بگذرد تا به نتیجه ای که دوست دارد برسد.

مسیر اول

۱- مراجعه به روانپزشک معتبر و دارای صلاحیت

۲- گذراندن دوران روان درمانی

۳- دریافت تاییدیه مبنی بر ترنس بودن از روانپزشک

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

۵- مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست تغییر جنس

۶- ارجاع فرد تراجنسی از دادگاه به پزشکی قانونی برای تاییدیه مدارک پزشکی

۷- تایید پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۸- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

مسیر دوم

۱- مراجعه به دادگاه خانواده و ارائه دادخواست تغییر جنس

۲- ارجاع فرد ترنس به پزشکی قانونی

۳- معرفی به یک روانپزشک معتبر از طرف پزشکی قانونی و گذراندن مراحل روان درمانی

۴- انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ برای اطمینان از اینکه فرد دچار اختلال هورمونی یا کروموزومی نیست.

۵- تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی

۶- تایید از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

۷- دریافت حکم قاضی مبنی بر جواز تغییر جنس

فواید ورزش کردن در آب

وقتی شما در آب هستید، بدن شما تقریبا ۹۰ درصد سبک‌تر احساس می‌شود. یعنی تاثیری که ورزش در آب روی بدن‌تان دارد، مشابه تاثیری که ورزش در خشکی روی بدن‌تان می‌گذارد نیست.

به گزارش کوتاه آنلاین، هر نوع ورزشی برای سلامتی مفید است و ورزش‌هایی که در آب انجام می‌شوند نیز امتیازات زیادی برای سلامتی دارند. وقتی شما در آب هستید، بدن شما تقریبا ۹۰ درصد سبک‌تر احساس می‌شود. یعنی تاثیری که ورزش در آب روی بدن‌تان دارد، مشابه تاثیری که ورزش در خشکی روی بدن‌تان می‌گذارد نیست. همچنین، ورزش کردن در آب، نوعی استراحت در برابر روتین خسته کننده‌ی باشگاه است.
با ورزش کردن در آب که به آن ورزش‌های آبی هم می‌گویند، بر خلاف برنامه‌های تمرینی که در باشگاه دارید، با انرژی‌تر بمانید، ضمن اینکه مفرح‌تر و لذت بخش‌تر نیز هست.
تمرین کردن در آب برای تمام گروههای سنی مفید است، از بچه گرفته تا سالمند. حتی افرادی که دچار آسیب‌های عضله، تاندون و استخوان شده‌اند و همچنین افراد چاق و زنان باردار می‌توانند ورزش‌های آبی را انجام بدهند. تمرین کردن در آب نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، فقط کافیست مایوهای خود را به تن کنید و به آب بزنید!
تمرین کردن در آب، یک نوع فعالیت درمانی است که هم از لحاظ جسمی و هم از نظر روحی اثرات بسیار خوبی دارد.
۱. کمک به کاهش وزن
ورزش‌های آبی می‌توانند به روند کاهش وزن‌تان سرعت بدهند. در ورزش‌های آبی، تمرینات هوازی و قدرتی با مقاومت آب ترکیب می‌شوند، یعنی بدن‌تان کاملا به چالش کشیده می‌شود.
اگر تمرین در آب را هر روز و به مدت تقریبا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه انجام دهید، بسته به شدت تمرین و وزن بدن‌تان می‌توانید حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری در روز بسوزانید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد پیاده روی در آب می‌تواند چربی بدن و دور کمر را کاهش داده و ضمنا سلامت تنفسی و کیفیت زندگی را بهبود بدهد. دانشمندان دریافته‌اند انجام ورزش‌های آبی به طور منظم به کاهش درصد چربی بدن کمک زیادی می‌کند.
۲. بهبود سلامت مفاصل
ورزش‌های آبی، ورزش‌هایی با شدت کم هستند که به تقویت سلامت مفاصل کمک می‌کنند. هنگام انجام تمرین در آب، خاصیت غوطه ور ماندن در آب باعث می‌شود فشار زیادی به مفاصل وارد نشود. همچنین، از تاثیرات منفی درد و خستگی نیز کاسته خواهد شد.
این مزیتی است که مخصوصا برای افرادی که به نوعی مشکل مفاصل دارند، مانند آرتروز یا مفاصل‌شان در حال ترمیم است، بسیار مفید است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ دریافت ورزش درمانی در آب می‌تواند روشی مفید برای بهبود قدرت مفاصل و طیف حرکتی آنها در بیماران هموفیلی باشد و عملکرد روزانه و کیفیت زندگی‌شان را بهتر کند.
انجام ورزش در آب به طور منظم، از درد و سفتی مفاصل ناشی از ورم مفاصل کاسته و قدرت عضلانی و قابلیت عملی را در میانسالان و سالمندان مبتلا به ورم مفاصل تقویت می‌کند.
۳. افزایش انعطاف پذیری و توانایی حرکتی
حین ورزش و تمرین در خشکی، حرکات بدن به دلیل جاذبه و ترس از افتادن، محدود می‌شوند، اما هنگامی که در آب تمرین می‌کنید، بدن در معرض مقاومت آب بوده و این به مفاصل کمک می‌کند انعطاف پذیرتر شده و طیف حرکتی‌شان افزایش پیدا کند.
ورزش‌های آبی برای افزایش انعطاف پذیری پایین تنه و کمر مفیدند. انعطاف پذیری بدنی، عامل مهمی در فیتنس است، زیرا نداشتن انعطاف پذیری مناسب می‌تواند طیف حرکتی را محدود کرده و تعادل بدن و هماهنگی‌های حرکتی را کاهش دهد. به گفته‌ی محققان ورزش درمانی در آب، روشی موثر برای تمرین دادن به سالمندان برای کاهش احتمال بر زمین افتادن است. زیرا تمرین در آب می‌تواند تغییرات چشمگیری در الگوی راه رفتن ایجاد کند. افرادی که به طور منظم شنا می‌کنند، بهبودهای قابل توجهی در فیتنس بدنی، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری بدنی و استقامت قلبی ریوی دارند.
آب گرم بهترین گزینه برای افزایش انعطاف پذیری است زیرا عضلات را منعطف و خمیده نگه می‌دارد. بنابراین اگر هدف‌تان بهبود انعطاف پذیری و توانایی حرکتی است، استخر آب گرم را انتخاب کنید.
۴. کاهش فشار خون
زمانی که در آب ورزش می‌کنید، مقاومت آب به گردش خون موثرتر در سراسر بدن کمک می‌کند. در نتیجه از فشار خون کاسته شده و در بلند مدت از نرخ ضربان قلب در حالت استراحت نیز کم می‌شود. تمرین کردن در آب، یک راه عالی برای ایجاد استقامت هوازی است. مطالعه‌ای که طی یک دوره‌ی ۱۰ هفته‌ای انجام شد نشان داد تمرین‌های هوازی در آب، به میزان چشمگیری از فشار خون سیستولیک کم کرده و فشار خون سرخرگی بیماران دچار پُر فشاری خون را تعدیل کرد. ورزش در آب بویژه برای افراد چاق و بزرگسالانی که دچار مشکلات ارتوپدی یا برونکو اسپاسم (بیماری تنفسی) توصیه می‌شود.
۵٫ افزایش قدرت عضلانی
آبی که مدام جریان دارد و جهتش را تغییر می‌دهد، در مقایسه با هوا، مقاومت بیشتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که یک مایل شنا کردن در آب، خیلی بیشتر از یک مایل پیاده روی روی زمین، طول می‌کشد.
زمانی که در آب ورزش می‌کنید، عضلات شما سخت‌تر تمرین می‌کنند، چون بر خلاف مقاومت آب، ورزش می‌کنید و عضلات، قوی‌تری شده و بهتر رشد می‌کنند. تحقیقات نشان داده ورزش‌های آبی می‌توانند به عنوان یک استراتژی جهت بهبود قدرت عضلانی توصیه شوند.
۶. کاهش استرس
هر نوع ورزش آبی می‌تواند برای کاهش استرس و اضطراب مفید باشد. حتما این را می‌دانید که حتی فقط نگاه کردن به حرکت آب دریا یا انجام فعالیت‌هایی در کنار استخر می‌تواند یکی از آرامشبخش‌ترین فعالیت‌ها برای کاهش استرس باشد. اما در آب بودن هم بسیار آرامشبخش بوده و جسم و ذهن را آرام می‌کند. حتی از صدای آب برای مدیتیشن استفاده می‌شود. تمرین کردن در آب، مغز را تحریک می‌کند تا هورمون احساس خوب را که اندورفین نام دارد و از استرس کم کرده و به شما حال خوب می‌دهد ترشح کند. ضمنا این ورزش‌ها، اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش داده و تنفس را تنظیم می‌کنند.
۷. نیاز به تجهیزات اضافی ندارید
تمرین کردن در آب را حتی بدون وزنه هم می‌توانید انجام دهید. مقاومتی که آب روی کمر یا سینه وارد می‌کند برای انجام تمرینات قدرتی و هوازی‌تان کافیست.
مقاومت آب، شدت تمرینات شما را بالا برده و باعث می‌شود عضلات سخت‌تر کار کنند. در نتیجه چربی سوزی آسان‌تر شده، به کاهش وزن‌تان کمک می‌شود و انعطاف پذیری بدنی‌تان افزایش پیدا می‌کند. ورزش‌های آبی، چون بدون وزنه انجام می‌شوند، بویژه برای آنهایی که از درد مفاصل و آرتروز رنج می‌برند یا آسیبی دیده‌اند و نمی‌توانند از وزنه استفاده کنند مفید است. اما اگر شما محدودیتی برای استفاده از وزنه ندارید، بهترین کار این است که از تمرینات تحمل وزن را هم علاوه بر ورزش‌های آبی انجام دهید چون به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

عوارض قند و شکر برای بدن

همانطور که می‌دانید شکر برای سلامت روح و روان شما مضر است اما روش‌های دیگری برای راضی نگه داشتن افرادی که عاشق شیرینی هستند نیز وجود دارد.

به گزارش کوتاه آنلاین، شکی نیست که شکر می تواند مضرات زیادی برای سلامتی داشته باشد به خصوص اگر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد. هنوز هم ۷۵ درصد از آمریکایی ها بیش از حد مواد شیرین مصرف می کنند.

مضرات و اثرات منفی این ماده بر روی سلامت جسمی به خوبی در مطالعات مختلف نشان داده شده است. به همین خاطر است که افراد برای کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف باید مصرف شکر خود را کاهش دهند.

عوارض قند و شکر برای سلامتی

با اینکه برخی از افراد عاشق مواد شیرین هستند اما باید بدانید که شکر بر روی سلامت روح و روان ما نیز اثر می گذارد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

مصرف بیش از حد شکر می تواند به مشکلات روحی و روانی منجر شود:

اگر برای کاهش استرس خود و مقابله با آن به خوردن مواد شیرین روی می آورید باید بدانید که این موضوع چه بلایی سرتان می آورد.

خیلی از افرادی که عصبانی می شوند شکر بیشتری در رژیم غذایی خود دارند. این موضوع بدین خاطر است که شکرهای فرآوری شده می توانند حس نگرانی، تحریک پذیری و ناراحتی را در فرد ایجاد کنند و می توانند در صورتی که فرد با افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می کند اثرات مخرب تری بر روی روح و روان داشته باشند.

حالا سوال اینجاست که چرا چنین مشکلاتی روی می دهد؟ بعد از خوردن شکر زیاد، بدن برای کمک به جذب گلوکز اضافی در جریان خون و پایدار نگه داشتن سطح قند خون انسولین آزاد می کند. به نظرتان این جریان خوب است؟ الزاما خیر. افزایش سطح شکر باعث می شود بدن برای رسیدن به سطح طبیعی سخت تر کار کند. این افزایش ها و کاهش ها باعث ایجاد حس عصبانیت، تحریک پذیری و ناراحتی در افراد می شود.

اگر اضطراب یا افسردگی دارید این نشانه ها ممکن است شبیه نشانه هایی باشد که به طور روزانه با آن ها سروکار دارید. اما باید بدانید که شکر چنین نشانه هایی را بدتر می کند.

اگر مصرف بیش از حد شکر باعث ایجاد اضطراب نشود، قطعا آن را بدتر می کند:

اگر با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید حتما می دانید شکر چه اثراتی بر روی روح و روانتان دارد. افزایش سطح قند در بدن می تواند در این شرایط باعث ایجاد حس تحریک پذیری، هیجان زده شدن و ناراحتی شود که همه این عوارض جانبی باعث بدتر شدن اضطراب می شود. اما این همه ماجرا نیست. شکر توانایی بدن برای پاسخگویی به استرس را کاهش می دهد و همین امر باعث تحریک اضطراب و پیشگیری از مبارزه با علل ایجاد کننده استرس می شود.

مطالعات اندکی وجود دارد که ارتبط بین شکر و اضطراب را مورد بررسی قرار داده اند اما همه آن ها بر روی موش ها انجام شده اند

با اینکه یافته های این مطالعات ارتباط قطعی بین مصرف شکر و اضطراب پیدا کرده است اما محققان باید مطالعات بیشتری را بر روی انسان ها انجام دهند.

شکر می تواند خطر توسعه افسردگی را افزایش دهد:

معمولا اجتناب از خوردن مواد شیرین همیشه امکان پذیر نیست به خصوص اگر روز سختی داشته اید. زمانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید برخی از اوقات غذاها به عنوان شکلی از خود درمانی عمل می کنند. این چرخه می تواند نشانه های ناراحتی، خستگی و نا امیدی شما را بدتر کند.

مصرف بیش از شکر باعث ایجاد عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز می شود. این عدم تعادل به افسردگی منجر می شود و حتی می تواند خطر توسعه بلند مدت مشکلات روحی را در برخی از افراد افزایش دهد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد مردانی که مقادیر زیادی از شکر را هر روز مصرف می کنند(۶۷ گرم یا بیشتر) ۲۳ درصد بیشتر از سایر افراد در عرض ۵ سال به افسردگی مبتلا می شوند. اگرچه این مطالعه در برگیرنده مردان بود اما ارتباط بین شکر و افسردگی در زنان نیز مشهود است.

ترک مواد شیرین می تواند احساسی همچون حمله پانیک را ایجاد نماید:

زمانی که صحبت از ترک مصرف مواد شیرین به میان می اید، بیشتر افراد استفاده از روش بوقلمون سرد را پیشنهاد می کنند. اما اگر سابقه حمله پانیک یا همان وحشت زدگی را دارید این روش نمی تواند برایتان موثر باشد.

ترک مصرف مواد شیرین برای هیچ کس مطبوع و خوشایند نیست. این موضوع می تواند عوارض جانبی همچون اضطراب، تحریک پذیری، سردرگمی و خستگی را به همراه داشته باشد. این موضوع باعث شده است متخصصان به دنبال بررسی نشانه های ترک شکر و مقایسه آن با نشانه های ترک مواد مخدر بروند.

اوما نیدو متخصص روانشناس در دانشکده پزشکی هاروارد چنین می گوید: شاهد موجود در مقالات نشان می دهد همپوشانی جالبی بین سوء مصرف مواد مخدر و شکر وجود دارد. زمانی که فرد از ماده مخدری همچون کوکائین استفاده می کند به هنگام ترک با مشکلاتی هم مواجه خواهد شد.

افرادی که در رژیم غذایی خود شکر و قند زیادی مصرف می کنند نیز اگر به طور ناگهانی به فکر ترک این عادت بیفتند با مشکلات فیزیولوژیکی مواجه خواهند شد.

به همین خاطر است که استفاده از روش بوقلمون سرد برای ترک مصرف شکر برای افرادی که اضطراب دارند توصیه نمی شود. نیدو در این باره می گوید: قطع ناگهانی مصرف شکر می تواند شبیه ترک مواد مخدر باشد و حمله پانیک را ایجاد کند. اگر اضطراب دارید این تجربه ترک می تواند در شما برجسته تر و قوی تر باشد.

بوقلمون سرد برگردان تحت‌اللفظی Cold Turkey به معنی “ترک عادت ناگهانی” می باشد.

شکر قدرت مغز را کاهش می دهد:

ممکن است معده شما بگوید که شکر بیشتری مصرف کنید و به سراغ مواد غذایی شیرین بروید اما مغز ایده دیگری دارد.

محققان دریافته اند که رژیم غذایی سرشار از فروکتوز ناشی از مواد غذایی همچون نوشابه می تواند قدرت مغز را کاهش دهد و بر روی حافظه و یادگیری اثر بگذارد.

محققان دریافته اند که ژن ها در مغز می توانند تحت تاثیر فروکتوز قرار گیرند. این موضوع می تواند بر روی حافظه و یادگیری اثر بگذارد و حتی به بیماری آلزایمر، دیابت و بیماری قلبی منجر شود. اصلی ترین منبع فروکتوز در رژیم غذایی آمریکایی در برگیرنده شکر چغندر قند و شربت ذرت با فروکتوز بالاست.

بیشتر تحقیقات بر روی موش ها انجام شده است اما برخی از آن ها زمانی که صحبت از رژیم غذایی و سلامت مغز به میان می آید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهند بود.

بیماری خاموش را جدی بگیرید

رئیس نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد جامعه بالای ۴۰ سال دچار پرفشاری خون هستند، گفت: پرفشاری خون بیماری مزمنی است که اگر کنترل نشود، بیماری‌های متعدد قلبی و عروقی همچون سکته مغزی و قلبی نارسایی کلیوی و قلبی و کوری چشم را به همراه دارند.

به گزارش کوتاه آنلاین، خیرالله غلامی در آستانه برگزاری نهمین کنگره داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی در ارتباط با موضوع تاثیر مصرف دارو در درمان فشار خون بالا اظهار داشت: این بیماری بدون علامت است ولی بسیار مهم بوده و در صورتی که کنترل شود می‌توان از عواقب آن پیشگیری کرد. بنابراین فشار خون بالا با مصرف مزمن دارو قابل کنترل محسوب شده ولی این بیماری قابل علاج نیست.

وی افزود: پرفشاری خون بیماری مزمنی است که اگر کنترل نشود، بیماری‌های متعدد قلبی و عروقی همچون سکته مغزی و قلبی، نارسایی کلیوی و قلبی و کوری چشم را به همراه دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بیماران دچار فشارخون بالا باید داروهای خود را به موقع و اندازه‌ای که پزشک متخصص تجویز کرده مصرف کنند.

رئیس نهمین همایش داروسازی بالینی ایران بیان داشت: حدود ۳۰ درصد جامعه بالای ۴۰ سال دچار پرفشاری خون هستند و این در حالی است که فقط کمتر از ۴۰ درصد از این ۳۰ درصد می‌دانند که پرفشاری خون دارند و ۶۰ درصد اطلاعی از بیماری خود ندارند.

وی خاطرنشان کرد: از افرادی که می‌دانند پرفشاری خون دارند تنها ۵۰ درصد آنها از طریق دارو بیماری خود را کنترل کرده و ۵۰ درصد بقیه هیچ کنترلی بر بیماری‌شان ندارند.

غلامی گفت: این مسئله نشان می‌دهد که فاجعه بزرگی برای افرادی که دچار پرفشاری خون تشخیص داده نشده و یا کنترل نشده دارند، در پیش است و این مسئله ضرورت توجه هر چه بیشتر خانواده‌ها و مسئولین را در امر پیشگیری نشان می‌دهد.

 

 

بانک مرکزی یارانه ارزی دارو را حذف کرد

به گزارش کوتاه آنلاین، ناصر ریاحی افزود: مشکل کنونی واردکنندگان دارو، گذشته از مسئله نرخ ارز، اصلاح قیمت هاست. در گذشته دارو با یوروی حداکثر ۴ هزار و ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی که نرخ مبادله‌ای آن بود وارد می‌شد. قیمت دارو هم براساس همین نرخ تعیین شد و البته هنوز در همان سطح باقی مانده است.

در جلسه مشترک واردکنندگان با بانک مرکزی قرار شد دلار را با ۴۰۰ تومان یارانه به واردات دارو به عنوان یک کالای اساسی اختصاص بدهند، اما به دلیل پیچیده بودن مکانیزم پرداخت و کافی نبودن بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای این منظور، شرایط به گونه‌ای دیگر پیش رفت.

وی افزود: شرط بانک مرکزی برای پرداخت یارانه به واردات دارو این بود که قیمت‌ها برای یک سال به روال سابق باقی بماند، اما پیش از تغییر نرخ ارز، واردکنندگان دارو به قیمت‌ها و افزایش نداشتن آن در سال ۹۶ معترض بودند در نتیجه با چنین شرطی موافقت نشد.

ریاحی گفت: در نهایت تصمیم بر این شد که دارو را از دایره کالا‌های اساسی که با دریافت یارانه وارد می‌شد خارج کنند، و از سوی دیگر وزارت بهداشت قول داد که قیمت دارو‌های وارداتی را براساس نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار اصلاح کرده و دوباره قیمت گذاری را انجام دهد.

وی با بیان اینکه اکنون واردکنندگان دارو در انتظار عملی شدن این تصمیم وزارت بهداشت هستند افزود: قیمت خرید و فروش­ دارو مشخص است و مسئولان آگاهی دارند که واردکنندگان دارو را با چه قیمتی از طرف خارجی می‌خرند و با چه قیمتی در داخل کشور به فروش می‌رسانند بر این اساس­ و با توجه به این که اصلاح قیمت دارو برای دولت مسئله‌ای نیست قرار است دولت به زودی قیمت‌ها را اصلاح کند.

ریاحی با بیان اینکه واردکنندگان دارو در مورد دیگر هم بلاتکلیف‌اند گفت: بزرگترین مشکل امروز کسانی که از ارز متقاضی استفاده می‌کنند، واردات گذشته است. در گذشته کالای وارد شده یا اعتبار اسنادی و ال سی مدت دار گشایش یافته، اما ۸۰ درصد از آن سررسید نشده است. کالا با نرخ سابق ارز وارد کشور شده، قیمت گذاری شده و به فروش رفته، اما واردکننده هنوز پول آن را دریافت نکرده است.

رئیس انجمن واردکنندگان دارو گفت: این مسئله با مراجعات مکرر و حتی جلسه با معاون اول رئیس­جمهور هم چنان پابرجاست و به بلاتکلیفی واردکنندگان دامن زده است. در جلسات به ما گفتند که فکری برای این مشکل می‌کنند، اما در عمل و از اطلاعیه‌هایی که صادر می‌شود، اینطور به نظر می‌رسد که هیچ تدبیری در این باره اندیشیده نشده است.

۲۸ میلیون ایرانی پزشک خانواده دارند

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: برنامه پزشک خانواده روستایی بعد از ۱۳ سال، ۲۸میلیون و۷۰۰ هزار نفر را تحت پوشش دارد.

 

 

محمدرضا میرزایی با اشاره به اینکه آموزش، سلامت و امنیت سه نیاز پایه ای هر جامعه محسوب می شود و دولت ها باید این نیازها را رایگان در اختیار مردم قرار دهند، افزود: سازمان جهانی بهداشت در همین راستا دولت‌ها را مکلف کرده است که خدمات بهداشتی و درمانی سطح اول را بصورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند.

 

وی با بیان اینکه نظام سلامت درهرکشوری تابع سیاست های کلان سازمان بهداشت جهانی است تصریح کرد:نظام سلامت در ایران چند هدف اصلی دارد که مهمترین آن ارائه خدمات بهداشتی و بهینه به آحاد جامعه است که باید عدالت در سلامت و افزایش دسترسی ها را در دورترین نقاط فراهم کند تا رضایت مردم جلب و شاخص های بهداشتی و درمانی ارتقا یابد. سازمان بیمه سلامت ایران می خواهد خدمات مناسب بهداشتی و درمانی را به بیمه شدگان تحت پوشش خود ارائه دهد.

 

وی با اشاره به اجرای برنامه پزشک که از سال ۸۴ درراستای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به روستاییان درحال اجرا است افزود: اجرای طرح پزشک خانواده روستایی برنامه مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران است. بطوری که در روستاها به تعداد لازم پزشک، ماما و کادر سلامت درچهار هزارمرکز مجری این طرح مستقر شده اند تا دسترسی های بهداشتی و درمانی برای ساکنان روستایی، عشایری و همچنین شهرهای زیر ۲۰هزار نفرجمعیت فراهم شود.

 

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: هدف اصلی سازمان بیمه سلامت ارائه خدمات مطلوب و مناسب به حدود ۳۶میلیون بیمه شده تحت پوشش است تا دسترسی ها برای بیمه شدگان تسهیل یابد.

 

میرزایی بابیان اینکه یکی ازاهداف سازمان بیمه سلامت حفاظت مالی مردم است، گفت: این سازمان در برنامه پزشک خانواده روستایی خدمات درمانی سطح اول را با دریافت ۵ هزار ریال فرانشیز و خدمات بهداشتی را رایگان در راستای حفاظت مالی و کاهش پرداخت از جیب مردم ارائه می‌کند. همچنین روستائیان در قالب نظام ارجاع و با پرداخت فرانشیز بسیار ناچیز، خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی و بستری با مراجعه به بیمارستان‌ها و واحدهای درمانی طرف قرارداد دریافت می‌کنند.

 

مدیرکل مدیریت خدمات سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت ایران افزود: یکی از اهداف کلان سازمان بیمه سلامت ایران، ارائه خدمات سلامت مناسب و کیفی به حدود ۳۶ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش خود است. همچنین سازمان به دنبال صیانت و پایداری از حقوق بیمه‌شدگان، حفاظت مالی از آنها و کاهش پرداخت از جیب مردم و جلب رضایت جمعیت روستایی، عشایری و شهری است. این مهم با مشارکت وزارت بهداشت و هدایت وزیر بهداشت و همکاری و هماهنگی معاونین بهداشت و درمان در حال اجرا است.

 

وی تصریح کرد: سازمان بیمه سلامت دراواخرسال ۸۴ اجرای طرح پزشک خانواده روستایی را با اعتبار ۳۰۰میلیارد تومان شروع کرد که روز به روز در حال گسترش است. برنامه پزشک خانواده برای سه گروه جمعیت کل روستایی ، جمعیت عشایری و جمعیت شهرهای کوچک زیر ۲۰هزار نفر اجرا می شود که هم اکنون این گروه های جمعیتی بالای ۲۸ میلیون نفر را شامل می شوند.

 

میرزایی افزود: برنامه پزشک خانواده روستایی امروز بعد از ۱۳ سال ۲۸میلیون و ۷۰۰ هزار نفررا تحت پوشش دارد و خدمات بهداشتی و درمانی کیفی را به روستاییان و عشایر ارائه می کند. طی این مدت شاخص های سلامت ارتقا و در جمعیت روستایی، مرگ و میرمادران باردار و مرگ کودکان زیر یک سال و زیر ۵ سال کاهش یافته است.

 

وی تاکید کرد: ارائه بسته خدمات روستایی هرسال در حال افزایش است و وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر به دنبال تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، اجرای برنامه نظام ارجاع الکترونیک و ارائه خدمات کیفی و مناسب در سه سطح خدمات اول، دوم و سوم است که این مهم نیاز به مشارکت و همراهی مردم است.

۱۰ خطر لنز بـرای دختران جـوان

اگر حتی یک‌بار بخواهید از لنز چشم استفاده کنید باید این مطلب را بخوانید. تمام نکته‌هایی که در دل این مطلب است می‌تواند سلامت چشمان شما را از برخی خطرهای جدی حفظ کند. یک تکه پلاستیک شفاف بی‌رنگ یا رنگی، تکه‌ای کوچک که در چشم شما قرار می‌گیرد و باعث می‌شود وضوح بینایی شما افزایش یابد یا رنگ چشمان‌تان تغییر کند؛ حالا بسیاری از انسان‌ها از لنزهای تماسی چشمی برای اصلاح مشکلات بینایی خودشان یا صرفا به دلیل زیبایی استفاده می‌کنند اما شاید مشکل اینجاست که استفاده از این لنز آنقدر راحت است که گاه از یاد می‌بریم که باید خیلی مراقب آنها و چشم‌هایمان باشیم. در این مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم که تمام کسانی که از لنز استفاده می‌کنند باید در مورد آن دقت کنند.
زمانی که لنز را داخل چشم‌تان می‌گذارید یا خارج می‌کنید

راستش را بخواهید این زمان‌ها را می‌توان لحظات طلایی برای میکروب‌هایی دانست که منتظر ورود به چشم شما هستند. شما انگشت‌تان را داخل چشم‌تان می‌کنید و اینگونه فرصت ورود میکروب‌ها را به محیط چشم می‌دهید. قبل از تماس با لنز دست‌تان را کاملا بشویید (و اگر می‌توانید ضدعفونی کنید). اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده می‌کنید بهتر است ناخن‌هایتان را کوتاه کنید تا ناخن‌های بلند و تیز شما سطح لنزها یا سطح پلک و چشم‌تان را خراش ندهد. از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست‌و‌شوی لنزها استفاده نکنید و حتما از محلول‌های مخصوص نگهداری لنز استفاده کنید.

وقتی مدت طولانی لنزها را داخل چشم‌نگه می‌دارید

درواقع علت مخالفت بسیاری از چشم‌پزشکان با لنزها همین است که استفاده‌کننده‌ها گاهی فراموش می‌کنند آنها را از چشم‌شان خارج کنند (یا تنبلی مانع آن می‌شود) اما یادتان باشد لنزها مانع رسیدن اکسیژن به چشم‌ها می‌شود. اگر لنزها را شب از چشم‌تان خارج نکنید خطر ایجاد زخم‌ در قرنیه شما به شدت افزایش می‌یابد. این زخم‌ها گاه می‌تواند منجر به کوری شود.

زمانی که دارو مصرف می‌کنید

قطعا اگر بخواهید قطره‌ای در چشم‌تان بریزید، لنزها را خارج خواهید کرد اما آیا می‌دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است با وضعیت لنز شما ربط پیدا کند؟ مثلا اگر قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف کنید چشم‌ها به دلیل استروژن موجود در این قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد. همین‌طور این قرص‌ها میزان اشک ریزش را کاهش می‌دهند و اینگونه چشم‌ها خشک‌تر و امکان آسیب‌ آنها با لنز بیشتر می‌شود. قرص‌های ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین‌ها هم چشم را خشک می‌کنند و برخی داروهای ضدآکنه می‌توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز شوند.

وقتی محلول‌های نگهدارنده مشکل‌ساز می‌شوند

محلول‌های نگهداری لنز در انواع و اقسام شکل‌ها و اسم‌ها و فرم‌ها در دسترس هستند اما حواستان باشد که مواد نگهدارنده موجود در این محلول‌ها فاسدشدنی است؛ پس هرگز از محلول‌های تاریخ‌گذشته استفاده نکنید. چنین محصولاتی می‌تواند مشکلات جدی را برای چشم ایجاد کند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعی دیگر عوض کردید، بدانید که ممکن است چشم‌تان نسبت به نوع جدید واکنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول‌های نگهدارنده را در ظرف‌های دیگر نریزید و درب ظرف‌های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این کارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام میکروب‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد.

زمانی که چشم‌های شما بسیار خشک می‌شوند

از آنجایی که لنزها کاملا سطح روی چشم را می‌پوشانند و مانع از رسیدن اکسیژن می‌شوند، بسیاری از استفاده‌کننده‌های لنز گهگاهی خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. این خشکی چشم ممکن است در برخی شرایط خاص (مثلا سوار شدن در هواپیما، بودن در آب و هوای کاملا خشک، مصرف داروهای آنتی‌هیستامین و…) شدیدتر هم شود. بهتر است تمام کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، همیشه یک یا چند بسته قطره اشک مصنوعی با خود داشته باشند تا در این مواقع از آنها استفاده کنند.

10 خطر لنز بـرای دختران جـوان

زمانی که آرایش می‌کنید

کیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است که می‌توانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند. یادتان باشد که هرگز وسایل آرایشی خودتان را به کسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نکنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشک‌ریزش یا دردناک، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نکنید.

درصورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می‌کنید حتما از مرطوب‌کننده‌های با پایه آب که از نوع «کم حساسیت» باشند استفاده کنید.

یادتان باشد که مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و کرمی می‌تواند حسابی چشم‌ دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود.  یک نکته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می‌کنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌کنید، اول چشم‌هایتان را آرایش کنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بکنید.

زمانی که به آرایشگاه می‌روید

سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها پر از ذرات معلق در هوا هستند که ناشی از اسپری‌ها و سایر مواد شیمیایی است که در هوا پخش می‌شوند. بهترین کار این است که وقتی به آرایشگاه می‌روید، لنزتان را با خودتان نبرید و از عینک استفاده کنید اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می‌توانید در محیط آرایشگاه عینک به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم‌تان جلوگیری کنید.  درضمن یادتان باشد که اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می‌توانید پلک بزنید.

زمانی که در هوای آزاد هستید

ذرات معلق در هوا، به‌خصوص آلاینده‌ها می‌توانند چشم‌ها را تحریک کنند و میزان تحریک در چشم‌هایی که لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاک، غبار هوا و دود نمونه‌هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مکانیسم اشک‌‌ریزش سعی می‌کند از خود دفاع کند و این برای کسانی که لنز دارند بسیار سخت است.  در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج کنید و با عینک بیرون بروید (البته بهترین کار این است که در چنین هوایی بیشتر در محیط‌های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).

زمانی که به استخر می‌روید

قطعا با عینک،‌ شیرجه زدن داخل استخر لذتبخش نخواهد بود اما این را هم یادتان باشد که پریدن داخل آب پر از کلر (یا حتی دارای برخی آلودگی‌ها) با لنزی به چشم از آن هم بدتر است.  اگر می‌توانید بدون لنز شنا کنید، اگر هم می‌توانید عینک‌تان را با بندی ببندید که از چشمان‌تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یک ساعت پس از شنا کردن، لنزها را در چشمان‌‌تان نگذارید.

10 خطر لنز بـرای دختران جـوان

زمانی که سیگار می‌کشید

افراد سیگاری می‌دانند که روشن کردن هر نخ سیگار، آسیبی است که به سلامت خود وارد می‌کنند اما آیا می‌دانید افراد سیگاری که لنز در چشم دارند ۸برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند؟

دستاورد تازه ژرمن‌ها برای درمان اگزما و خشکی پوست

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – گاه چند دقیقه کوتاه و گاهی تا چند ساعت خارش پوستی را تجربه کرده‌ایم. برای جلوگیری از این خارش‌ها که غالباً در اثر گزش حشرات نیز می باشند راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنیم. در حقیقت هر کاری را انجام می‌دهیم تا آن خارش آزار دهنده سراغ مان نیاید. درست است، ما فقط چند دقیقه یا حداکثر چند ساعت از مشکلات زندگی یک فرد مبتلا به اگزما را تجربه کرده‌ایم. در این راستا ، مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران اقدام به برگزاری اولین کنگره قاره‌ای درماتولوژی درمرکز همایش‌های صداوسیما کرده است. یکی ازمهم‌ترین چشم‌اندازهای این کنگره بررسی زوایای مختلف درماتوسکوپی بود که به‌عنوان یک روش تشخیصی جدید و نو درکشورمان امروزه مطرح‌شده است.

در حاشیه برگزاری این کنگره پروفسور کریستف ابلز،‌ مدیر دارویی کمپانی آگوست ولف که یکی از سخنرانان این کنگره بود ، درباره نحوه آشنایی خود با مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام اظهار داشت: در یک کنفرانس علمی با دکتر فیروز، رییس مرکز پوست و جذام ایران آشنا شدم که برای همکاری مشترک به ایران دعوت شدم.  همین مسئله سبب ارتباط  ما و مرکز پوست و جذام ایران برای کار تحقیقاتی مشترک شد.

وی  درخصوص درصد پراکندگی اگزما و خشکی پوست در دنیا و کشور آلمان گفت: در کودکان و در سن بسیار کم یعنی در سه ماه اول اگزما شایع است و درصدآن درکشورهای غربی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. اما در رابطه با بزرگسالان آماری بین ۵ تا ۸ درصد در سرتاسر کره زمین وجود دارد. از تفاوت میزان شیوع این بیماری در اوایل دهه ۹۰ در آلمان شرقی و غربی و بیشتر بودن درصد شیوع آن درآلمان شرقی ، آلودگی بیشتر این قسمت ، عامل اصلی شناخته شد که این مسئله امروزه با صنعتی شدن غالب کشورها و شیوع این بیماری معنای بیشتری پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه یک کار تحقیقاتی مشترک با ایران در خصوص مقایسه یکی از درمان‌های موثر اروپایی به نام “لینولا اف” با سایر درمان های رایج در ایران در راستای اگزما و خشک شدید پوست انجام گرفته است، اظهار داشت:  لایه سطحی پوست نقش  سطح محافظ را داشته  وزمانی که سطح شکسته شود، پوست قابلیت حفظ رطوبت خودرا از دست خواهد داد، بر پایه نتایج این  تحقیقات مشترک این محصول درمانی با بازسازی که انجام خواهد داد سبب ایجاد یک‌لایه سطحی پوششی  و حفظ رطوبت می‌شود. لازم بذکر است که لینولئیک اسید یک اسیدچرب مهم درساختار پوست است و همراه با سایر اسیدهای چرب غیر اشباع سبب یکپارچگی و حفظ خصوصیات دفاعی پوست می شود. خبر خوب اینکه لینولئیک اسید به همراه سایر اسیدهای چرب غیر اشباع دیگر در فرمولاسیون محصولات لینولا می باشد که از خصوصیات آن می توان به خواص ضد التهابی مناسب ( در حد کورتونهای  با دوز پایین بدون داشتن عوارض جانبی آنها در صورت مصرف دراز مدت )، خاصیت ترمیمی (تسریع در روند بازسازی پوستهای خشک و آسیب دیده ) و مرطوب کنندگی قوی پوست اشاره نمود.

وی افزود :این محصول درمانی حاوی حدود ۶۰درصد اسیدهای چرب غیراشباع همراه با اسید لینولئیک است که درمانگر اصلی و یا مکمل برای پوست های خشک و مبتلا به اگزمای اتوپیک بوده وبدون محدودیت سنی قابل استفاده برای کودکان نیز می باشد. لینولا توسط متخصصین آلمانی پس ازطی مراحل تحقیقاتی در کمپانی دکتر آگوست ولف تولید شده است که هدف اصلی آن پیشگیری و کنترل عوارض ناشی از خشکی پوست و اگزمای اتوپیک است.

گفتنی است پروفسور ابلز  در طول سفر خود به ایران در چندین کنگره و همایش شرکت کرده است. وی در یکی از این همایشها که در شهر شیراز و با حضور پزشکان متخصص ایرانی برگزار شد، به تبادل دستاوردهای جدید کنترل اگزما با متخصصین ایرانی پرداخت. این پرفسور آلمانی در خصوص کنگره چزشکی شیراز گفت: اگزما در سنین بسیار کم به وجود می‌آید و بخش اعظم درمان این بیماری به عهده متخصصین اطفال می‌باشد. تا به امروز مقالات زیادی در این زمینه ارائه کرده‌ایم اما آنچه که اهمیت دارد آگاهی متخصصین اطفال از دستاوردهای درمانی جدید است. ما می‌خواهیم در جامعه پزشکی باور این نکته که خشکی پوست و اگزما سرنوشت افراد است از بین برود و لذا با مراقبت و راهنمایی‌های درست به بیماران می‌توان کمک کرد تا زندگی طبیعی خود را داشته باشند.

بهترین راه درمان تاول سوختگی

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – سوختگی علاوه بر سوزشی که دارد اثر ناگوار دیگری به اسم تاول دارد که اگر یک سری نکات رعایت نشود باعث عفونت و خطرات بعدی می شود. در این مقاله با بهترین راه درمان تاول سوختگی آشنا شوید. ادامه مطلب

خستگی روزانه را با «چای دارچین» رفع کنید

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – یک کارشناس ارشد گیاهان دارویی به خواص بسیار «چای دارچین» اشاره و توصیه کرد، افراد برای رفع خستگی روزانه از این نوشیدنی در ساعات کاری استفاده کنند. ادامه مطلب

۳ رازی که درباره جوانه‌های خام نمی‌دانستید

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – اضافه کردن جوانه‌ها به رژیم غذایی روزانه می‌تواند فواید مختلفی برای قلب داشته باشد. این اثرگذاری عمدتا به این دلیل است که جوانه‌ها می‌توانند عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مانند بالا بودن سطح کلسترول خون، را کاهش بدهند. ادامه مطلب

نشانه‌های سرطان که مردان نباید نادیده بگیرند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – سرطان یکی از بیماری‌های ترسناک عصر حاضر است که هروقت اسمش می‌آید، لرزه‌ بر اندام همه می‌افتد و متأسفانه علائم بسیار خفیفی دارد که تشخیص آن را به‌تعویق می‌اندازد. در این مقاله نشانه های سرطان در مردان را برای شما بازگو می‌کنیم که نباید آن ها را نادیده بگیرید. ادامه مطلب

راهکارهای تغذیه ای در کاهش وزن کودکان چاق

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – یک متخصص تغذیه بالینی و رژیم‌درمانی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد کودکان چاق دچار کبد چرب می‌شوند، گفت: استفاده از میان وعده‌های سالم همچون نان سبوس‌دار، پنیر، تخم‌مرغ، مصرف میوه و سبزیجات تازه و خوردن یک تا ۲ بار ماهی در یک ماه جهت پیشگیری از چاقی و ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار موثر است. ادامه مطلب

۶ راه فوری برای تقویت ناخن‌ها

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – بعضی اوقات ما از ناخن‌های خود سوء‌استفاده می‌کنیم و برای انجام دادن هر کاری مثل پوست گرفتن میوه‌ها، باز کردن بسته‌بندی‌ها و غیره از آن‌ها استفاده ابزاری می‌کنیم. تمامی این موارد باعث شکسته شدن، سست شدن و پیر شدن ناخن‌ها می‌شوند. ادامه مطلب

جوانه‌های خام به کنترل وزن و کنترل قند کمک می‌کنند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – جوانه‌ها، دانه‌هایی هستند که شروع به رشد کرده‌اند و درواقع به گیاهان کاملا نورس تبدیل شده‌اند. فرآیند جوانه زدن یا رشد کردن معمولا پس از کاشتن دانه‌ها و چندین ساعت آب‌رسانی به آن‌ها شروع می‌شود. در ادامه این دانه‌ها یا بذرها در معرض ترکیبی از دما و رطوبت مناسب قرار می‌گیرند و به مدت ۲ تا ۷ روز به رشد خودشان ادامه می‌دهند. ادامه مطلب

از کجا بدانیم سردرد داریم یا میگرن؟

به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین : یکی از دغدغه‌های فکری کسانی که سردرد دارند این است که دچار سردرد معمولی شده‌اند یا میگرن دارند؟ تشخیص نوع سردرد به شما در درمان سردرد کمک می‌کند. در این مقاله ما شما را راهنمایی می‌کنیم تا تفاوت این دورا تشخیص دهید. ادامه مطلب

۱۱ خاصیت چای سیاه که نمی دانید

به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین : مطمئنا شما هم در مورد نوشیدنی‌های نظیر چای سیاه و قهوه نقد‌های بسیاری شنیده اید؟ اگرچه مصرف افراطی هر خوراکی می‌تواند عوارض جانبی را به همراه داشته باشد، اما نوشیدن یک فنجان چای سیاه اضافی در روز نمی‌تواند آنقدر‌ها هم که تصورش را می‌کنید، بد باشد. ادامه مطلب

چرا استفاده از کرم های ضدآفتاب هنگام پرواز ضروری است؟

به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین : یکی از خطراتی که پرواز با هواپیما برای مسافران ایجاد می‌کند، ابتلا به سرطان پوست است. برای جلوگیری از ابتلا به این سرطان ضروری است که مسافران حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند. ادامه مطلب

فواید دوش گرفتن در شب

دوش گرفتن یکی از راه های آرام شدن ذهن و جسم بعد از یک روز سخت کاری است. اما اینجا سوال پیش می آید که آیا زمان خاصی برای دوش گرفنن توصیه شده است؟ همه ما در اطرافمان میبینیم که عده ای از افراد دوش گرفتن در شب را می پسندند و عده ای دیگر دوش گرفتن در صبح…هرکدام از این ها فواید خود را دارند که ما در این مقاله فواید دوش گرفتن در شب را برایتان نوشته ایم. ادامه مطلب
1 2 3 12