دسته بندی های ارشیو: اقتصادی

تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی درصنعت گردشگری

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب ۴ تا۶ اردیبهشت سال جاری میزبان برگزاری دو نمایشگاه تخصصی هتل،سرمایه‌گذاری، طراحی، مهندسی و ساخت و نمایشگاه هتلداری، مدیریت، آموش ، تجهیزات و اقلام مصرفی هتل است که با هدف معرفی توانمندی‌های عرصه سرمایه‌گذاری، معرفی آموزشگاههای فعال در زمینه گردشگری و هتل و آشنایی و تعامل مستقیم میان عرضه وتقاضای موجود در این صنعت برگزار می‌شود.

علیرضا دژبد مدیر اجرایی یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته درنشستی خبری گفت: این نمایشگاه با هدف ارائه توانمندی‌های کشور در زمینه طراحی ، ساخت و تجهیزهتل با حضور ۵۰ شرکت برگزار می‌شود.

وی بابیان اینکه برای اولین بار یک نمایشگاه کاملا تخصصی در زمینه طراحی و ساخت هتل در کشور برگزار می شود، گفت: این نمایشگاه عمومی نیست وبازدیدکنندگان آن ، متخصصان ، سرمایه‌گذاران وشرکت‌های فعال در زمینه طراحی و ساخت هتل هستند واز این لحاظ اولین بار است که چنین نمایشگاهی در کشور برگزار می‌شود.

دژبد با بیان اینکه در نمایشگاه صنعت هتلداری فرصت مناسب جهت مذاکره و گفتگو بین سرمایه‌گذاران و سازندگان هتل فراهم می‌شود، افزود: شرکت‌های ایرانی توانمندی‌های بسیار بالایی در زمینه طراحی ، ساخت و تجهیز هتل دارند که متاسفانه سرمایه‌گذاران ، هتل‌داران و فعالان صنعت گردشگری کمتر با این توانمندی‌ها آشنایی دارند، بنابراین امیدواریم دراین نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های داخلی فعال در عرصه ساخت هتل به بازدیدکنندگان معرفی شود.

در مرحله گذار از گردشگری سنتی به مدرن هستیم

در ادامه این نشست دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان تهران نیز اظهارکرد: کشور در مرحله گذار از گردشگری سنتی به صنعت گردشگری مدرن است وبا توجه به نیاز کشور به ساخت هتل‌های بیشتر، این نمایشگاه می‌تواند سرمایه گذاران بخش خصوصی را ضمن تشویق به سرمایه‌گذاری با مهندسان و شرکت‌های تخصصی ساخت هتل آشنا کند.

بزرگ‌نیا تصریح کرد:‌ متاسفانه به صنعت گردشگری درسالیان گذشته بی توجهی شده است و اقدامات انجام شده نیز تنها پاسخگوی انتظارات حداقلی در حوزه گردشگری بوده است.

وی اظهار کرد:‌ با اتکای به هوش و خرد وسرمایه انسانی می‌توان تغییرات لازم در حوزه گردشگری را در گذر از نگاه صنتی به مدرن بر دوش تجربیات ارزنده جهان و با بومی کردن دانش و فن ایجاد کرد.

بزرگ نیا عنوان کرد: نگاه به صنعت گردشگری تاکنون علمی و تخصصی نبوده است و باید به عنوان یکی از محوری‌ترین فرصت‌ها به این صنعت نگاه شود و برنامه‌ریزی لازم برای آن صورت گیرد.

وی اضافه کرد:‌ اگر به صنعت گردشگری به عنوان راهکاری برای حل مشکلات بودجه‌ای نگریسته شود نیز نگاه ناحق و نامبارکی است و این صنعت باید به فرصتی مناسب برای شناخت میراث فرهنگی وهنری کشور بدل شود.

وی با بیان اینکه دولت درسال گذشته تسهیلات کم بهره‌ای از صندوق ذخیره ارزی برای حمایت از بخش‌خصوصی درساخت هتل‌های جدید اختصاص داده است، افزود: دراین زمینه طرح‌ها و هتل‌های زیادی وارد مرحله اجرایی شده و امیداوریم درآینده نزدیک برخی این طرح‌ها به بهره‌برداری برسند.

ایران با وجود داشتن ظرفیت‌های بالای گردشگری ، درحال حاضر ۱۰۲۵ هتل یک تا پنج ستاره ، ۵۲۵ هتل آپارتمان و۱۵۰۰ مهمان‌پذیردارد که با توجه به توسعه این صنعت ، تا ۵ سال آینده ایران دست کم نیازمند ساخت ، ۵۸۰هتل ۵ و ۴ ستاره خواهد بود .

حضور محمدی در ساختمان شیشه ای میرداماد؟!

حامد موسی زاده–  پس از ناهماهنگی با کابینه دولت و نوسانات نرخ ارز وپاداش های میلیاردی صوری به معاونین این روزها خبر از جایگزین هایی برای سیف به گوش می رسد.

تا حدود ۴ ماه دیگر زمان ریاست ولی الله سیف در بانک مرکزی به پایان می رسد این روزها شایعات زیادی در رابطه با جایگزینی وی شنیده می شود.

در تاریخ ۲۱/ فروردین /۹۷ زمانی که نمایندگان مجلس درآغاز  جلسه علنی با حضور در تریبون محل سخنرانی سیف و سردادن شعار استعفاء – استعفاء مانع از سخنرانی وی در خصوص وضعیت نوسان نرخ ارز شدند همچنین اخباری از گلایه شدید از وی بخاطر پاداش های میلیاردی صوری به معاونین و عدم هماهنگی با بقیه دولت بالاخص معاون اول به گوش می رسد.

علاوه بر این نوسانات نرخ ارز از دلار ۶۰۰۰ تومانی تا کمک از نیروی انتظامی برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز و طرح پیش فروش سکه و خبری که در تاریخ ۲۹ فروردین آمد که در اقدامی غیرقابل پیش بینی، بانک مرکزی دست به توقف پیش فروش یک ماهه سکه زد.

همچنین هماهنگ نبودن وی با کابینه دولت از جمله طیب نیا، وزیر اقتصاد از بزرگترین دلایل برای پیدا کردن فردی جایگزین می باشد.

تمام موارد ذکر شده دلایلی است که در دوره مدیریت وی بارها و بارها مورد تذکر نمایندگان و مردم قرار گرفت.

حال گزینه های پیشنهادی برای ریاست بانک مرکزی شاپور محمدی، پیمان قربانی و هاشم بت شکن می‌باشد.شنیده ها حاکی است رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از شانس بیشتری برای حضور در ساختمان شیشه ای برخوردار است.

آمادگی سفارتخانه‌های ایران برای حمایت از گردشگری

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «موضوعات مرتبط با ارز در حوزه گردشگری در جلسه یکشنبه هفته جاری هیئت‌دولت و در جلسه‌ای جداگانه با معاون‌اول رئیس‌جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و مشکلات ارز در بخش گردشگری کاهش خواهد یافت.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین در نشست با رئیس و اعضای هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی که در محل این انجمن برگزار شد افزود: «با توجه به مشکلاتی که در بازار ارز وجود دارد، روز یکشنبه گذشته در جلسه هیئت‌دولت در این خصوص به‌طور مفصل صحبت کردم و در حضور رئیس‌جمهوری به این موضوع پرداختم و خوشبختانه دولت نیز به مسائل مرتبط با حوزه گردشگری توجه دارد.»

او افزود: «در حاشیه جلسه هیئت دولت نیز درخصوص مسائل مرتبط با ارز مسافرتی و ارزی که گردشگران ورودی به‌همراه دارند با معاون‌اول رئیس‌جمهوری مذاکراتی انجام شد و با دستور دکتر جهانگیری به رئیس کل بانک مرکزی قرار شد در جلسه‌ای با حضور معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی و معاون بانک مرکزی این موضوع به‌طور ویژه بررسی شود.»

مونسان افزود: «خوشبختانه جایگاه گردشگری در کشور ارتقا یافته است و در دولت و مجلس نیز این حوزه مورد توجه قرار گرفته و دارای اهمیت است و خوشبختانه دولت به اهمیت این حوزه توجه دارد و این که ۱۷۳هزار شغل به این حوزه واگذار شده است و نیز اختصاص دو سهم ۱۰درصدی در طرح اشتغال روستایی نشان از اهمیت حوزه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دارد.»

مونسان در ادامه با اشاره به علاقه‌مندی و آمادگی سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف برای حمایت از گردشگری گفت: «دولت به این موضوع توجه بسیاری دارد و در کشورهای مختلف سفرای کشورمان بسیار برای رونق و توسعه گردشگری علاقه‌مند هستند و در نمایشگاه فیتور اسپانیا شاهد این بودیم که سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا دو سه روز همراه من در این نمایشگاه حضور داشت و از غرفه‌ها بازدید می‌کرد.»

او در ادامه به گردشگری الکترونیک نیز اشاره کرد و گفت: «جهان به سمت ابزارهای هوشمند و الکترونیک حرکت می‌کند و آژانس‌های ما نیز از حالت سنتی خارج شود و به‌سمت الکترونیکی شدن حرکت کنند. استارت‌آپ‌ها حوزه‌های درآمدزایی هستند که بسیار سود آورند لذا باید به این سمت حرکت کرد، استارت‌آپ‌ها محدودیت مرزی برای تبلیغات ندارند و می‌توانند به افزایش تورهای ورودی کمک کند.»

انجمن، بازوی توانمند سازمان میراث‌فرهنگی

در ابتدای این جلسه حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی توضیحاتی را درخصوص سابقه فعالیت این دفتر و اهداف و برنامه‌های آینده آن به معاون رئیس‌جمهوری ارائه کرد و گفت:«در مدت حضور آقای مونسان در سازمان میراث‌فرهنگی شاهد حرکت رو به جلوی گردشگری هستیم و خوشبختانه شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این حوزه هستیم.»

او با بیان این‌که ما را بازوان توانمند بخش دولتی بدانید افزود: «انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در کنار سازمان میراث‌فرهنگی با تعامل و یک همکاری مناسب به دنبال اهداف توسعه گردشگری است.»

رفیعی ادامه داد: «۸ اردیبهشت امسال مراسم شصتمین سال تأسیس این انجمن در برج میلاد برگزار خواهد شد و خوشبختانه همکاری و تعامل بسیار خوبی در بین دفاتر خدمات مسافرتی وجود دارد و این جشن می‌تواند به هم‌افزایی هرچه بیشتر بین دفاتر کمک کند از شما دعوت می‌کنیم تا در این جشن حضور داشته باشید.»

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی تصریح کرد: «بسیار خرسند خواهیم بود تا از نظرات و ایده‌های شما در خصوص جشن ۶۰ سالگی با هدف رونق و توسعه گردشگری بهره ببریم.»

تعدادی از اعضای هیئت مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز در این جلسه در خصوص مسائل مختلف از جمله ارز مسافرتی، تورهای ورودی و خروجی، معافیت‌های مالیاتی، پروازهای چارتری، اعتبار مجوزهای بند ب و… به بیان نظرات خود پرداختند.

در این جلسه محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، احمد دانیالی معاون پشتیبانی و توسعه‌مدیریت و روح‌الله مهدی‌نژاد رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی نیز حضور داشتند

ارتقاء سامانه جامع خدمات مشتریان همراه اول

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -به منظور ارائه خدمات هر چه بهتر به مشترکین، سامانه جامع خدمات مشتریان همراه اول ارتقاء می یابد.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، پیرو عملیات توسعه و ارتقاء سیستم های زیرساختی فناوری اطلاعات همراه اول که ارائه خدمات نوین بسیاری را نوید می دهد، ممکن است در مقطع به روز رسانی، اختلالاتی در برخی سرویس های مشترکین دائمی و اعتباری بروز کند که اپراتور اول پیشاپیش بابت بروز احتمالی این مشکلات از مشترکین خود عذرخواهی کرده است.

این اطلاعیه با تأکید بر ارائه سرویس های پایه به مشترکین اپراتور در طول بازه استقرار سیستم جدید، در خصوص مشکلات احتمالی در خرید شارژ یا تعویض بسته ها و طرح های تشویقی اطلاع رسانی کرده است.
همراه اول ضمن تشکر از صبوری مشترکین و همراهان همیشگی خود اظهار امیدواری کرده، با ارتقاء انجام شده بتواند بزودی خدمات متنوع تر و طرح های منعطف تری را به مشترکین خود ارائه کند.

شتاب دهنده فینووا آغاز به کار کرد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -علی بدیعی، مدیرفینووا از آغاز به کار شتابدهنده فینووا در مرکز نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد.

در یک نشست خبری که روز چهارشنبه ۲۹ فروردین‌ماه برگزار شد، مدیر فینووا از آغاز به کار این شتابدهنده در مرکز نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد.

او در این نشست گفت: فینووا از سال ۹۴ به‌عنوان بازوری نوآوری باز شرکت ارتباط فردا آغاز به کار کرد،
طی حضور این شتابدهنده در دانشگاه امیرکبیر، تا  ۵۰ استارتاپ در آن حضور داشتن که می‌توان از تپسی، کاموا و ایوند که رشد خوبی داشتند نام برد.

فینووا که یکی از بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی محسوب می‌شود توانسته و وجهه خوبی از خود جهت تعامل با استارتاپ‌ها بسازد.

به گفته بدیعی فینووا براساس برنامه‌ریزی خود از شروع سال جدید شتابدهنده در مرکز نوآوری علامه طباطبایی نیز تجهیز و آماده بهره‌برداری شده و با فراخوان و بررسی درخواست‌ها آغاز به کار کرده است.

تمرکز فینووا روی حوزه فین‌تک است زیرا ما فین‌تک رو باز می‌بینیم و معتقدیم صنایع مالی به بیشتر استارتاپها می‌توانند کمک کنند.

آرین افشار، مدیر برنامه‌های شتابدهنده فینووا در خصوص برنامه‌ریزی و علت راه‌اندازی شابدهنده فینووا گفت: مدتی که ما با ۴۰ شتابدهنده کار می‌کردیم نیاز آموزش برای استارتاپ‌ها را درک کردیم و سعی کردیم تمرکزمان را روی مربیگری متمرکز بگذاریم و روی دو تیمی که وارد چرخه اول شتابدهی شدند داریم این کار را انجام می‌دهیم.
ما در دو سطح سرمایه‌گذاری ورود خواهیم کرد و سرمایه تا سقف ۵۰ میلیون و دریافت ۱۵ درصد سهام داریم.

وی گفت: تیم‌هایی می‌توانند وارد چرخه شتابدهی شوند که یک محصول اولیه از ایده خود داشته باشند. پذیرش ما تا ۱۰ اردیبهشت باز است و تا یک هفته درخواست‌ها را بررسی می‌کنیم و برای مصاحبه حضوری دعوت می‌کنیم

همچنین تمرکز دوره پیش شتابدهی تمرکز روی آموزش است. حوزه پذیرش ما در تمام حوزه‌های فین‌تک و حوزه‌های دیگر مانند باشگاه مشاریان، تبلیغات و… نیز می‌باشد.

مردم جنس مرغوب ایرانی را می‌خرند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – کارشناس حوزه کار معتقد است برای حمایت واقعی از تولید داخلی، باید برروی بهبود اخلاق کسب و کار در حوزه کارآفرینی متمرکز شویم.

علی اکبر لبافی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ارتباط با حمایت از کالای ایرانی سه ضلع وجود دارد که باید این سه ضلع را همسو با هم تقویت کنیم. اول بحث تولید است که در این حوزه بهبود وضعیت تولید، افزایش کیفیت، کاهش قیمت تمام شده و بهبود اخلاق کسب و کار را داریم که برای حمایت از کالای ایرانی باید در کشور اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: مساله بعدی در حوزه مصرف است که باید اعتماد به تولید داخلی و کاهش قیمت تمام شده ایجاد شود و پس از آن حمایتهای دولت است که می‌تواند در قالب حمایت از تولید انجام شود.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، گفت: مقام معظم رهبری سالهای متمادی است که مباحث اقتصادی را در قالب شعار سال مطرح می‌کنند و بر اجرای آن تاکید دارند و فرمایشات ایشان برگرفته از نظرات کارشناسان اقتصادی ارشد کشور است منتها نکته حایز اهمیت این است که امسال باید نسبت به سال گذشته به مسایل اقتصادی ویژه‌تر توجه کنیم.

لبافی حلقه مفقوده رسیدن به حمایت واقعی از تولید را در بحث اجرا دانست و گفت: امروز کسی نیست که موانع اقتصادی، تولید یا کسب و کار و راهکارهای آن را نداند. بنابراین دست اندرکاران اقتصادی به خوبی راهکارهای پیشنهاد شده برای اجرا را می‌دانند، منتها اشکال کار در لایه‌های پایین اجراست که اعتمادی به اجرا نداریم، در حالی که این اعتماد باید برگردد و همه به این باور برسیم که هم‌افزایی ایجاد کنیم و تولیدکننده تولیدات خوب و کیفی و با قیمت پایین ارائه کند.

او تولید خوب و مرغوب را نیازمند حمایت دولت و حاکمیت دانست و افزود: دولت در بحث کاهش هزینه‌های مالیاتی، بیمه‌ای، عوارض، حامل‌های انرژی و تسهیلات ارزان می‌تواند نیروی کار را توانمند و قدرت خرید او را تقویت کند تا بتواند جنس ایرانی بخرد و قیمت‌ها نیز بیش از آن افزایش نیابد که این امر امکان رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را فراهم می کند.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، برای حمایت واقعی از تولید باید روی بهبود اخلاق کسب و کار در حوزه کارآفرینی متمرکز شویم.

وی با بیان اینکه حاکمیت باید حمایت لازم و عملیاتی از خود نشان بدهد، گفت: مردم هم باید بدانند که همه در یک کشتی نشسته‌ایم و هر بحرانی که در اقتصاد ایجاد شود و اقتصاد کشور را متلاطم کند به زیان همه است لذا باید در کنار هم باشیم تا اوضاع اقتصادی بهبود یابد.

لبافی توصیه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحث ارتقای تولید و عوامل آن، بهبود وضع کیفیت، بالا بردن استانداردها و کاهش قیمت تمام شده بسته ارائه و اعلام کند که در این زمینه چه اقدامی انجام خواهد داد؛ وزارت کار هم در بحث وجدان کاری، صداقت در کار و توسعه تفکر کارآفرینی برنامه اجرایی و عملیاتی بدهد.

این کارشناس حوزه کار از صدا و سیما خواست از طریق کانالهایی تولید ایرانی را معرفی و تبلیغ کند و هزینه‌ها را به حداقل ممکن برساند.

وی در پایان با بیان اینکه مردم جنس خوب و مرغوب ایرانی را خریداری می‌کنند، گفت: مشارکت جدی مردم، دولت و کارآفرینان می‌تواند بهبود تولید داخل را به دنبال داشته باشد.

تقویت تولید و مصرف کالای ایرانی از جمله اهداف نام‌گذاری شعار امسال است و نهادینه کردن فرهنگ خرید و مصرف کالای ایرانی علاوه بر حفظ اشتغال موجود ، از تعطیلی کارخانه‌ها، ریزش نیروهای کار و افزایش بیکاری جلوگیری کرده و زمینه تقویت تولید ملی و رونق بازار کار را فراهم می‌کند.

تولید محور اشتغال، کاهش فقر و رونق اقتصاد است و به شرط داشتن کیفیت، رقابت پذیری و بهره‌وری، با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.

روند صعودی قیمت نفت تا چه زمانی ادامه دارد؟

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -نرخ جهانی نفت افزایش یافته و قیمت شاخص نفت خام برنت در معاملات بازارهای جهانی نفت در روزهای گذشته از مرز ۷۰ دلار برای هر بشکه نیز گذشت.

به گزارش ایسنا، درحالی که کارشناسان بعد از توافق مجدد اوپک در مورد سهمیه بندی میزان تولید و تعهد کاهش تولید نفت، قیمت نفت را بین ۵۰ تا ۶۰ دلار پیش بینی کرده بودند، نفت در هفته گذشته از مرز ۷۰ دلار نیز عبور کرد. البته این تحلیل ها در شرایطی مطرح شد که جدیدترین نظرسنجی رویترز، حاکی از آن بود که قیمت‌های نفت امسال احتمالا تحت تاثیر اختلالات در عرضه و توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک افزایش خواهد یافت.

البته بیژن زنگنه،  وزیر نفت از بالا رفتن قیمت نفت ناراضی نبوده و در حاشیه سفر به دهلی نو برای شرکت در مجمع جهانی انرژی قیمت‌های کنونی نفت خام را قابل قبول ارزیابی کرده است.

در این راستا، مرتضی بهروزی فر – کارشناس انرژی – در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد بالا رفتن قیمت نفت تا سقف ۷۰ دلار گفت: در حال حاضر در اوج مصرف نیستیم ولی با این حال شاهد بالا رفتن قیمت‌های جهانی نفت هستیم. به نظر من شرایط ژئوپولتیک منطقه در بالا رفتن قیمت نفت تاثیر داشته است. به طور کلی وضعیت ایران و عربستان مسئله برجام، آمریکا و روسیه و … روی قیمت نفت تاثیرگذاشته است.

وی با بیان اینکه معمولا قیمت نفت در فصل تابستان بالاتر از فصل بهار است اظهار کرد: اما در حال حاضر عکس این مسئله اتفاق افتاده است و من فکر می‌کنم اگر اتفاق جدیدی در زمینه سیاسی رخ ندهد قیمت‌ها در همین سطح باقی می‌ماند.

این کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه بالا رفتن قیمت نفت بر تولید نفت شیل آمریکا تاثیری ندارد توضیح داد: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید نفت کاهش پیدا کرده و بالا یا پایین رفتن قیمت جهانی نفت در تولید نفت شیل تاثیری ندارد.

بهروزی فر به این سوال که آیا ممکن است بالا رفتن قیمت جهانی نفت باعث شود کشورهای عضو اوپک از تعهد کاهش تولید نفت خارج شوند یا خیر؟ پاسخ داد: معمولا اعضای اوپک در شرایط بحران روی تعهد خود پایبند می‌مانند؛ با این حال من بعید می‌دانم بالا رفتن قیمت نفت باعث تخلف شود. اگر هم تخلفی صورت بگیرد بسیار ناچیز خواهد بود و در بازار تاثیر نمی‌گذارد.

تزریق ارز به صرافی‌ها متوقف شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -با توجه به اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز و تغییر روش تامین نیازهای ارزی، فعلا بانک مرکزی هیچ ارزی به بازار و صرافی‌ها تزریق نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، از ۲۱ فروردین‌ماه سال جاری، سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز به مرحله اجرا درآمد و ضوابط و مقررات جدیدی بر بازار ارزی ایران حاکم شد و به گونه‌ای روال قبلی تغییر کرد. بر این اساس دلار که تا بیش از ۶٠٠٠ تومان هم در جریان نوسان بازار پیش رفته بود، به عنوان پرکاربردترین و رایج‌ترین ارز بازار و مورد استفاده کاربران با نرخ ۴۲۰۰ تومان و به منظور تامین نیازهای اصلی تک نرخی شد.

اما با تک نرخی شدن دلار و الزام برای اجرای ضوابط و مقررات جدید مربوطه یکی از بخش‌هایی  که به طور خاص تحت تاثیر این تصمیم قرار می‌گیرد، صرافی‌ها هستند.

از روز ابلاغ و اجرای سیاست‌سازی نرخ ارز که از هفته گذشته در دستور کار قرار گرفت دیگر صرافی‌ها روال معمول گذشته را نداشته و حتی خرید و فروش اسکناس ارزی توسط آن‌ها ممنوع شده است و نمی‌توانند در این مورد اقدام کنند، چراکه بانک‌ها ملزم به خرید و فروش اسکناس شده‌اند.

بر این اساس یکی از مسائلی که اتفاق می‌افتد این است که طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی دیگر این  بانک به روال گذشته به صرافی‌ها ارز تزریق  نخواهد کرد و این روند فعلا منتفی است؛ چرا که قرار بر این است نیازهای اصلی همه گروه‌های نیازمند ارز به طور غیر مستقیم و یا از طریق سامانه‌های تعیین شده، تامین شود.

این در حالی است که تا پیش از این روال بر این بود که بانک مرکزی به طور روزانه و یا چند روز در هفته و  بر اساس نیاز بازار ارز را از طریق صرافی بانک‌ها و یا صرافی‌های منتخب خود به بازار تزریق می‌کرد و صرافان مجاز و تحت نظارت بانک مرکزی می‌توانستند هر بار بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار ارز دریافت کرده و با اختلاف قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵ تومان در بازار می‌فروختند و متقاضیان خریداری می‌کردند.

از حجتی اصرار از بقیه انکار

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی پس از هفت ماه تاخیر و کش و قوس هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و با وجود اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت گندم، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد که حجتی همچنان روی حرف‌های خود برای افزایش یافتن نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اصرار دارد. براساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ دولت موظف است پیش از فصل کشت هر سال (‌تا پایان شهریورماه) نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی مورد اشاره در این قانون را تصویب و اعلام کرده و محصولات مورد نظر را در فصل برداشت‌شان از کشاورزان خریداری کند.

این در حالی است که پس از گذشت حدود هفت ماه از آنچه که این قانون برای دولتمردان مشخص کرده، هنوز خبری از نرخ‌های تضمینی نیست و کشاورزان بلاتکلیف‌اند. جالب‌تر این‌که دو محصول گندم و کلزا به فصل برداشت رسیده و به گفته حسن حنان – معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی – تاکنون بالغ بر ۱۲ هزار و ۴۳۱ تن گندم به ارزش ۱۶ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان و بیش از ۹۹۳۳ تن کلزا به ارزشی بالغ بر ۲۷۶ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان از کشاورزان استان‌های ایلام، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و هرمزگان به صورت علی‌الحساب و با نرخ تضمینی سال گذشته خریداری شده است.

وی افزود: با توجه به اظهارات اخیر سخنگوی دولت مشخص نیست که این قیمت افزایش پیدا می‌کند یا خیر، بنابراین محصولات خریداری شده از کشاورزان طی هفته‌های گذشته براساس نرخ سال گذشته و بدون تغییر محاسبه شده‌اند و از این پس نیز با قیمت‌های پارسال گندم و کلزا را خریداری می‌کنند.

این اظهارات و خبرهای منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر اعلام شدن نرخ خرید تضمینی گندم بدون تغییر در حالی مطرح شده است که یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در این باره به ایسنا گفت که هنوز هیچ نرخی برای محصولات کشاورزی که در قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی نیز به آن اشاره شده است، در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ نشده و شخص وزیر جهاد کشاورزی همچنان روی نرخ‌های پیشنهادی محاسبه شده در این وزارتخانه اصرار دارد.

وی افزود: گرچه همچنان شاهد مخالفت سخنگوی دولت برای افزایش نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم هستیم ولی حتی اگر دولت بنایی برای افزایش قیمت این محصولات ندارد باید آن را در شورای اقتصاد تصویب کرده و ابلاغ کند که هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: حجتی طی ماه‌های اخیر به این دلیل روی افزایش نرخ تضمینی محصولات کشاورزی اصرار و تاکید داشته که هزینه تولید برای کشاورزان افزایش یافته و باید نرخ‌ها به گونه‌ای ابلاغ و تصویب شود که جبران کننده این هزینه‌ها باشد و کشاورزان بتوانند به عنوان یکی از زحمت‌کشت‌ترین تولیدکنندگان در کشور از حاصل دست‌رنجشان حداقل سود منطقی را ببرند؛ بنابراین همچنان شاهدیم که آقای وزیر روی قیمت‌های پیشنهادی وزارتخانه‌اش اصرار دارد و هیچ چیز به صورت قطعی مشخص نیست.

به گزارش ایسنا، در چنین شرایطی کشاورزان در حالی که محصولاتشان به فصل برداشت رسیده و آنها را به دولت تحویل می‌دهند و بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند چقدر دولت می‌خواهد به آنها بابت خرید محصول‌شان پول پرداخت کند.

یک حساب سرانگشتی از دخل و خرج دولت

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -عملکرد مالی دولت نشان از عدم تحقق حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان از منابع مصوب در بودجه سال ۱۳۹۶ دارد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، بودجه سال ۱۳۹۶ با رقم مصوب منابع عمومی تا ۳۴۶ هزار میلیارد تومان بسته شد. این رقم در مقایسه با ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت در لایحه پیشنهاد داده بود حدود ٢۶هزار میلیارد تومان رشد داشت. به‌ هر حال نظر مجلس بر افزایش سقف بودجه بود.

اما آخرین آماری که خزانه‌داری کل از عملکرد مالی دولت منتشر کرد نشان می‌دهد که در بخش منابع عمومی یعنی جایی که درآمدهای نفتی و فراورده‌های آن(تملک دارایی سرمایه‌ای)، واگذاری دارایی‌های مالی(انتشار اوراق و اسناد خزانه) و همچنین درآمدها یعنی منابعی شامل مالیات و سایر درآمدها قرار دارد در مجموع ۳۲۰ هزار میلیارد تومان تحقق وجود دارد. این رقم معادل ۱۰۰ درصد لایحه پیشنهادی دولت و ۹۲.۳ درصد رقم مصوب منابع عمومی در مجلس است.

در بخش درآمدها که در بودجه ۱۷۴ هزار میلیارد تومان مصوب شده بود تا ۱۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محقق شده که در مقایسه با ۱۵۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیشنهادی دولت پنج درصد افزایش و نسبت به مصوب ۳.۷ درصد کاهش دارد. درآمدهای مالیاتی و گمرکی که سایر درآمدها را تشکیل می‌دهند تا ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده است که نسبت به رقم ۱۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیاردی لایحه دو درصد افزایش و به ۱۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد مصوب ۰.۷ درصد کاهش دارد. همچنین واگذاری‌های دارایی‌های سرمایه‌ای به عنوان بخش دیگر منابع دولت حدود ۱۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در بودجه مصوب شد که در سال گذشته تا ۹۲ هزار میلیارد تومان محقق شده است. این رقم نسبت به لایحه حدود ۷۹.۴ درصد و نسبت به مصوب ۷۷.۴ درصد تحقق نشان می‌دهد. متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت حدود ۵۳ دلار و متوسط قیمت فروش هر بشکه میعانات تا ۵۵ دلار بوده است.

بخش سوم منابع عمومی یعنی واگذاری دارایی‌های مالی، در بودجه ۵۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مصوب شد که عملکرد آن به ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این رقم در لایحه ۴۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که عملکرد بیانگر رشد ۳۵ درصدی نسبت به لایحه و ۱۱.۷ درصدی در مقایسه با مصوب است.

اما در بخش مصارف عمومی هزینه‌های جاری، عمرانی و تملک دارایی‌های مالی قرار می‌گیرد. آمار نشان  می‌دهد در بخش جاری که عمده آن را حقوق و دستمزد تشکیل می‌دهد، ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مصوب شده بود که در نهایت ۲۴۳ هزار میلیارد تومان محقق شده است. این رقم نسبت به لایحه ۰.۳ درصد افزایش و در مقایسه با مصوب ۰.۴ درصد کاهش و به عبارتی عدم تحقق دارد.

در بودجه‌های عمرانی ۷۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مصوب شد که عملکرد نهایی حاکی از  پرداخت ۴۲ هزار میلیاردی و به عبارتی عدم پرداخت ۲۸ هزار میلیارد تومان از این منابع را دارد. بودجه‌های عمرانی در مقایسه با پیشنهاد دولت در لایحه  که برابر با ۶۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود حدود ۳۲.۸ درصد و در مقایسه با مصوب حدود ۴۰ درصد کاهش دارد.

بخش سوم منابع عمومی مربوط به تملک دارایی‌های مالی و به عبارتی  پرداخت سود واگذاری‌های انجام شده است. برای سال گذشته حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که تا همین حدود هم محقق شده است.

در مجموع  دولت در سال گذشته حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان منابع کسب کرده است که البته نسبت به رقم مصوب ٢۶ هزار میلیارد تومان کم دارد. نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه- معتقد است که بودجه سال گذشته بر اساس آن چه  که این سازمان بر مبنای کارشناسی پیش‌بینی کرده بود، محقق شده و بخشی  که مجلس به آن ‌اضافه کرد با عدم تحقق مواجه است.

مجموع منابع مصرف شده در سال ۱۳۹۶ در بخش جاری، عمرانی و مالی به حدود ۳۰۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با منابع ۳۲۰ هزار میلیاردی کسب شده نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان کمتر بوده است.

جزییات طرح بخشودگی جرائم «نوبهار» بانک آینده

پایگاه خبری کوتاه آنلاین –  بانک آینده با اجرای طرح «نوبهار» فرصتی ویژه جهت تسویه و یا بروزرسانی مطالبات غیرجاری بانک فراهم کرد.

طرح «نوبهار»، به منظور تشویق مشتریان بدهکار جهت تسویه مانده مطالبات غیرجاری و با هدف همراهی  با سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و ایجاد فرصت های بیشتر اشتغال، در بازه زمانی ۱۵ فرودین ماه ۹۷ لغایت ۳۱ اردیبهشت ۹۷ در کلیه شعب بانک آینده در سراسر کشور، به مرحله اجرا در می آید.

بر اساس این طرح، مشتریانی که تا پایان روز کاری ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری، نسبت به تسویه نقدی بدهی های تسهیلاتی و یا به روز رسانی اقساط اقدام کنند؛ از مزایای ویژه، از جمله : بخشودگی ۱۰۰ درصد جرائم تاخیر تادیه و تخفیف در نرخ سود پس از سررسید، برخوردار خواهند شد.

گفتنی است، وصول مطالبات بانکی، راه کاری برای گشایش در امر تولید، اشتغال و رونق اقتصادی در کشور است.

بر این اساس، با بازگشت منابع تسهیلات پرداخت شده، بانک ها، می توانند، نسبت به اعطای تسهیلات جدید و تامین منابع مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی خرد و متوسط و به تبع، حمایت از تولید داخلی اقدام نمایند.

لازم به ذکر است مشتریان، برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانند به کلیه شعب بانک آینده در سراسر کشور، مراجعه کنند.

اخراج ۱۸ شرکت از بازار_پایه «ب» فرابورس

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -معاون پذیرش ناشران فرابورس اعلام کرد : ۱۸ شرکت به دلیل عدم احراز حد نصاب ضریب نقدشوندگی به بازار پایه «ج» تبعید و ۸ شرکت جایگاه خود در بازار پایه «ب» حفظ کردند.

شرکت پارس تاواتا پایا با تسهیلات بانک صنعت و معدن افتتاح شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – شرکت پارس تاواتا پایا ، تنها تولید کننده کاغذ فیلتر در خاورمیانه با تسهیلات بانک صنعت و معدن در استان مرکزی به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن ، این بانک برای احداث طرح یاد شده حدود ۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است.
شرکت پارس تاواتاپایا سالانه به تولید ۵۵۰۰ تن کاغذ فیلتر می پردازد و برای ۴۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
گفتنی است طرح های بزرگ ، متوسط و کوچک زیادی با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره برداری رسیده و موجب افزایش سطح اشتغال در کشور شده است.

انجام ۱۹۰ هزار فقره بازرسی محموله ها

پایگاه خبری کوتاه آنلاین –

⭕️ماموران گمرک به کمک تیم سگ های موادیاب و کالایاب گمرک (سمگا) موفق شدند در سال ۹۶ با انجام ۱۹۰ هزار فقره بازرسی محموله ها در مجموع یک هزار و ۴۸۵ مورد قاچاق مواد مخدر و غیر مخدر انجام دهند که ۱۰ مورد از محموله ها قاچاق شامپو تریاک بود .

⭕️به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ، این تیم ها که متشکل از مربیان حرفه ای و سگهای مواد یاب هستند با استقرار در برخی گمرکات هم چنین توانسته اندبه تشریفات سرعت بخشیده و باعث تسهیل بازرسی شوند. آمار ارائه شده در این گزارش نشان میدهد میانگین این سرعت بخشی ۱۰۰ درصد برآورد شده است.

⭕️تیم های سمگا موفق شدند در سال ۹۶ با روزانه تقریبا ۵ عملیات کشف ، تعداد ۱۴۸۵ عملیات کشف مواد مخدر و غیرمخدر به وزن ۵۰۰۰۰ کیلوگرم را به نام خود ثبت کنند. این کشفیات طی ۱۹۰۲۳۶ فقره بازرسی از محموله های ورودی ،خروجی و پست کشف شده است.
عملیات بازرسی در صادرات ۲۰۴۰۷ فقره و در واردات ۱۷۹۳۴ مورد گزارش شده است.

⭕️این گزارش می افزاید تعداد کشفیات مواد مخدر ۱۷۰ فقره به وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد را نشان میدهد. مواد کشف شده تریاک،شیره تریاک ،هروئین، ماری جوانا ،حشیش بذرمخدر گل و انواع قرص های روانگردان را شامل میشود.

⭕️تیم سمگا موفق شدند در یکسال گذشته ۴۸۸۰۰ کیلو گرم کالای جاسازی شده را در ۱۳۱۵ عملیات کشف کنند. این کالاهای قاچاق شامل دارو ، لوازم آرایشی ، لوازم یدکی و پزشکی ،چای ، تلفن همراه ، نوشابه انرژی زا ، البسه و پارچه است که در بدنه خودرو سواری و کامیون به شیوه ماهرانه ای جاسازی شده بود. در این عملیات ها ۱۷۱۴۰۰ نخ سیگار و ۱۰۰۰ بطری مشروبات الکی نیز کشف شده است.

⭕️بر اساس این گزارش در مدت یاد شده تعداد ۱۱۷۵۰ خودوری سواری ، ۸۲۰۶ اتوبوس و هم چنین ۴۷۳۵۶ مسافر بازرسی شده اند. بازرسی پستی ۳۸۳۸ مورد گزارش شده و ۶۱۸۳۷ فقره بازرسی در سایر موارد بوده است.

⭕️انجام ماموریت های بازرسی در گمرکات دارای ریسک خطر به مدت ۱۹۰ نفر روز در گمرکات دوغارون،بازرگان و زاهدان و تعداد ساعات بازرسی مربیان در کل گمرکات ۲۳۹۵۰ ساعت گزارش شده است.

⭕️اولین مرکز آموزش سگهای مواد یاب در آبان ماه سال ۹۶ توسط کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک افتتاح شد. هم اکنون ۲۱ مربی آموزش دیده و حرفه ای به همراه ۲۱ قلاده سگ در گمرکات مشغول به فعالیت هستند. گمرک ایران قرار است بر اساس برنامه تعیین شده، سالیانه با خرید و آموزش ۲۰ سگ مواد یاب، در طی ۵ سال نیاز خود را تامین کند.

⭕️گمرک ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا طی سالهای اخیر مورد توجه سازمان های بین المللی بوده و بر اساس گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک ایران در سال گذشته توانست در کشف انواع مواد مخدر رتبه نخست و در کشف انواع کالای قاچاق رتبه دوم را کسب کند.

افزایش ۶درصدی گردشگری دریایی

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -طی ۲۲ روز اجرای طرح نوروزی سفرهای دریایی در استان هرمزگان بیش از ۸۴۱ هزار و ۵۶۴ نفر از شناورهای تفریحی و گردشگری برای انجام گشت های دریایی بهره مند شدند که افزایشی معادل ۵,۹درصد به ثبت رسید.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، اله مراد عفیفی پور؛مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در تعطیلات نوروزی سال ۹۷ ، بیش از ۱۲۰ فروند شناور مسافری و لندینگ کرافت با ظرفیت ۶هزار و ۲۹۳ صندلی و امکان حمل ۲هزار و ۸۸۰ دستگاه خودرو در قالب بزرگترین ناوگان مسافرت های دریایی کشور، خدمات دهی شبانه روزی به میهمانان نوروزی را بر عهده داشتند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۳بندر مسافری و گردشگری در این استان ۹۵ درصد از کل حمل و نقل مسافران دریایی کشور و حدود ۱۰۰ درصد عملیات حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را بر عهده دارند که بر اساس تجزیه و تحلیل آماری، یک پنجم این مسافرت ها نیز در دوره زمانی تعطیلات نوروزی انجام می شود.

عفیفی پور ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان تا پایان هفدهمین روز از فروردین ماه ۹۷، در مجموع چهار میلیون و ۳۲۹ هزار و ۳۸۹ نفر سفر مسافر و گردشگر از سرزمین اصلی به مقصد جزایر این استان و بالعکس صورت گرفت که ۱۰ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: تجزیه و تحلیل آماری حاکی از این است که طی ۲۲ روز زمان اجرای طرح نوروزی سال ۹۷، عملیات جابجایی ۵۷۸ هزار و ۷۴۴ دستگاه خودرو از طریق مسیرهای دریایی بین بنادر لنگه، کیش، آفتاب، چارک، پهل و لافت به ثبت رسیده است که ۳ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: بیشترین حجم جابجایی مسافر و گردشگر از ابتدای اجرای طرح نوروزی ۹۷ تاکنون مربوط به روز پنجم فروردین به عنوان پرترافیک ترین و شلوغ ترین روز طی تعطیلات نوروزی است که طی این روز، در مجموع ۳۷۰هزار و ۷۴ نفر سفر انجام شد.

افتتاح ۴٫۵ میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی در سال ۹۶

پایگاه خبری کوتاه آنلاین -رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: طی سال گذشته، ۴٫۵ میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شد و در سال جدید، ۱٫۵ میلیارد دلار پروژه جدید افتتاح می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در دیدار نوروزی با کارکنان ایمیدرو و شرکت های تابعه با بیان این مطلب و ضمن اشاره به اینکه امیدواریم به برکت خون شهدا، بزرگان و انسان های مومن و توجه ائمه اطهار، سال ۹۷ را بهتر از سال گذشته داشته باشیم و برای مردم گشایش ایجاد شود، اظهار کرد: به طور نسبی از عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۶ راضی هستم و به رغم مشکلات پیش رو اعم از کمبود نقدینگی و غیره، این بخش با رشد تولید، صادرات، بهره وری و سرمایه گذاری مواجه بود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در سخنان خود طی سال ۹۶ به رشد این بخش اشاره کردند. در سال گذشته، در میان پروژه های افتتاحی رئیس جمهور و معاون اول، پروژه های ایمیدرو یا پروژه هایی که ایمیدرو حامی آنها بود و مشکلاتشان را حل کرده بود، به چشم می خورد.

شروع ۳۲ هزار میلیارد تومان پروژه جدید

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در سال ۹۲، توازن فولاد دچار مشکل بود اما در سال ۹۶، در بخش گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی ظرفیت ها افزایش یافت، گفت: در سال گذشته، حدود ۷۰۰ هزار تن آهن اسفنجی صادر شد. امیدواریم در سال ۹۷ این توازن به برنامه ۵۵ میلیون تن نزدیک تر شود.

وی افزود: در سال ۹۲ و ابتدای دولت یازدهم، ۲۴ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و شروع نشده داشتیم که ۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بخش خصوصی جذب شد و همه پروژه ها فعال شدند. همچنین در سال ۹۶، ۳۲ هزار میلیارد تومان پروژه جدید در بخش معدن و صنایع معدنی شروع یا فعال شد.

کرباسیان به بیان اینکه طی سال ۹۶، در حوزه فولاد، ۳ طرح آهن اسفنجی از طرح های فولاد استانی افتتاح شد و انشاءالله با پیگیری شرکت ملی فولاد، بخش فولاد این طرح ها نیز به بهره برداری برسد، گفت: در حوزه طلا، وضعیت تولید شرکت زرشوران بهتر شد و امیدواریم در سال ۹۷، نواقص آن برطرف شود. همچنین در مجتمع موته، تولید از حدود ۲۰۰ کیلوگرم به ۶۰۰ کیلوگرم افزایش یافت.

وی ادامه داد: در بخش آلومینیوم، مشکلی که در سال ۹۵ بود کماکان وجود داشت و نتوانستیم طلب خود را بابت فروش شرکت المهدی هرمزال وصول کنیم. ایرالکو هم مشکل نقدینگی داشت. اما پروژه آلومینیوم جنوب با قوت ادامه یافت و پیش بینی می کنیم طی نیمه دوم امسال به تولید برسد و ظرفیت آلومینیوم کشور به بالای ۷۰۰ هزار تن برسد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: در بخش مس، پروژه ها پیشرفت کرد و با مراوداتی که با شرکت معتبر گلنکور صورت گرفت، این شرکت اعتباراتی داد و شرکت مس توانست سودآوری داشته باشد و برخی پروژه های خود را افتتاح کند. برخی دیگر نیز امسال افتتاح می شوند.

وی ادامه داد: در سال ۹۶، پروژه تیتانیوم پس از سال ها فعال شد. همچنین پروژه منطقه ویژه پارسیان- لامرد نیز به مرحله ساخت رسید و پیش بینی می شود اولین مرحله این پروژه در سال ۹۷ به بهره برداری برسد. از دیگر پروژه های فعال سال ۹۷، طرح عناصر نادر خاکی بود.

کرباسیان با اشاره به حمایت ویژه از اکتشافات عمیق به عنوان یکی از اولویت های ایمیدرو در سال ۹۷، ابراز داشت: نکته بسیار مهمی که در برنامه اکتشافات ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی متوجه شدیم اینکه در معادن رو زمینی، تقریبا معادن بزرگ وجود ندارد و باید مسیر اکتشاف را اصلاح کنیم و باید در معادن زیر زمینی سرمایه گذاری کنیم. امیدواریم با برنامه پیش رو، بتوانیم معادن و ذخایر جدیدی را کشف کنیم و زمینه تولید و اشتغال بیشتری را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۶، برنامه اکتشاف با قوت ادامه یافت و تا پایان این سال، ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع فعالیت های مقدماتی این برنامه اکتشافی (پی جویی و ژئوفیزیک هوایی) انجام شد و آماده واگذاری به بخش خصوصی شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: با اکتشافات انجام شده در بخش سنگ آهن استان یزد و با حفاری های انجام شده در عمق ۱۹۰۰ متری، به ذخایر حدود ۲ میلیارد تنی سنگ آهن با عیار بالا دست پیدا کردیم که این امر نشان می دهد که در معادن عمیق، کشور ما غنی است.

وی افزود: در منطقه جاجرم، ذخایر جدید بوکسیت از معادن موجود به دست آمد. در کنار این موضوع، طی سال گذشته رکورد تولید پودر آلومینا ثبت شد و پروژه شمش آلومینیوم جاجرم نیز با پیشرفت مناسبی جلو رفت.

صادرات مستقیم ۸ میلیون تن فولاد

کرباسیان با بیان اینکه قبل از برجام، اغلب صادرات کشور به خارج با واسطه و حتی با پورسانت بود، گفت: پس از برجام، صادرات کشور به اروپا و سایر نقاط دنیا به صورت مستقیم شد به طوری که در سال گذشته، بیش از ۸ میلیون تن فولاد صادر شد که بخشی از آن به اروپا و حتی کانادا بود.

وی افزود: یکی از اقدامات مطلوب بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۶ که باعث افتخار شد اینکه این بخش در چرخه اقتصاد مطرح شد و افراد و سرمایه گذارانی که به این حوزه نمی آمدند وارد شدند و صد درصد سود برده و درآمد مناسبی به دست آوردند.

ثبت سهم ۲۰ درصدی بخش معدن و صنایع معدنی از صادرات کشور

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی در ۱۱ ماهه سال گذشته به ۸٫۵ میلیارد دلار رسید که ۲۰ درصد کل صادرات کشور و حدود ۵ تا ۶ درصد تولید ناخالص داخلی است. در زنجیره فولاد، ۳۴ درصد رشد صادرات نسبت به سال ۹۵ داشتیم.

وی افزود: طی سال ۹۶ در منطقه سنگان، ، ۳ پروژه افتتاح شد و امسال نیز ۲ پروژه دیگر افتتاح می شود. میزان اشتغال این منطقه در سال ۹۲ کمتر از یک هزار نفر بود اما اکنون به بیش از ۴ هزار نفر رسیده است که این مساله موجب افزایش امید به آینده در میان جوانان منطقه شده است.

استقبال از سرمایه گذاری بخش خصوصی

کرباسیان با بیان اینکه سیاست جدید ما استقبال و حمایت از بخش خصوصی در جاهایی است که توان سرمایه گذاری دارد، گفت: در جاهایی که این بخش کمتر ورود می کند یا جایی که سرمایه گذار اهل نباشد، ما مکلف هستیم سرمایه گذاری کنیم. به عنوان مثال، در پروژه پروده ۴ طبس گشایش اعتبار می کنیم تا چنانچه سرمایه گذار ابراز تمایل کرد، آن را واگذار کنیم.

وی ادامه داد: هدف دیگر این است که پروژه های نیمه تمام را با سرعت بیشتر و با زمان بندی مناسب خاتمه دهیم تا هزینه ها کمتر شود و این جزو افتخارات ایمیدرو است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو بحث ایمنی محیط زیست را جزو اولویت های ایمیدرو دانست و خاطرنشان کرد: در سال ۹۶، در این حوزه وضع خوبی داشتیم. به عنوان مثال در معدن مهدی آباد، در کنار اجرای پروژه، به محیط زیست جانوری توجه شد که متعاقب آن، افزایش زاد و ولد حیات وحش را به دنبال داشت.

ضرورت افزایش وحدت ملی

کرباسیان در پایان ضمن تشکر از تیم مذاکره کننده هسته ای، با بیان اینکه باید بپذیریم در سال ۹۷ فشارهای خارجی کمتر نخواهد شد، گفت: باید وحدت ملی را افزایش دهیم تا از بحران عبور کنیم و به سمت توسعه، تولید و اشتغال گام برداریم.

وی افزود: وظیفه ملی، دینی و اخلاقی ما به عنوان ایمیدرو این است که کار خود را به خوبی انجام دهیم، بهره وری را بالا ببریم، تولید را افزایش دهیم و هزینه ها را کاهش دهیم. بدون شک، عدالت خداوند نیز این خواهد بود که پیشرفت کنیم. مطمئن هستم با لطف خداوند و مدیریت همکاران، سال ۹۷ سال خوبی خواهیم داشت و با گذر از بحران، سالی خواهد بود که موجب عزت و سربلندی ایران خواهد شد.

کلید واژه ها : معدنی و صنایع معدنی –

آغاز تولید ۱۱۵۰ واگن مسافری در داخل کشور

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – معاون مسافری راه‌آهن از سهم ۱۰.۸ درصدی راه‌آهن جابجایی کل مسافران نوروزی خبر داد و گفت: با تأکید بر نام‌گذاری سال ۹۷ از جانب مقام معظم رهبری عملیات تولید که از ۴۵۰ دستگاه واگن ریل‌باس با مشارکت شرکت کره جنوبی، ۵۰۰ دستگاه واگن مسافری بین‌شهری با مشارکت شرکتی از روسیه و ۲۰۰ دستگاه واگن بین‌شهری دیگر در قالب قرارداد پروژه راه‌آهن برقی تهران-مشهد با مشارکت بخش خصوصی ایران و تولید آن‌ها در داخل کشور در سال جاری آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی میرحسن موسوی امروز ۱۹ فروردین‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد راه‌آهن در بخش مسافری طی سال ۹۶ و مقایسه آن نسبت به سال ۹۵، ‌ آمار جابجایی مسافر در طرح نوروزی ۹۷ و مقایسه آن نسبت به مدت مشابه سال قبل و اقدامات انجام‌شده در راستای ارتقا کیفیت ناوگان و برنامه‌های سال ۹۷ پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به عملکرد راه‌آهن در بخش مسافری طی سال ۹۶ و مقایسه آن نسبت به سال ۹۵ اظهار داشت: شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده علی‌رغم اینکه در سال ۹۵، ۳۵۰ واگن با عمر بالای ۴۵ سال و در سال ۹۶ ۲۸۴ واگن با عمر بیش از ۳۰ سال از رده خارج شد. در مجموع با احتساب جابجایی ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ۶.۱ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است.

معاون مسافری شرکت راه‌آهن افزود: ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از عدد فوق مربوط به مسافران بین‌شهری و ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مربوط به قطارهای حومه‌ای است که در بخش بین‌شهری ۳.۱ درصد و در بخش حومه‌ای ۰.۲۵ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد حاصل‌شده است.

موسوی در ادامه با اشاره به آمار جابجایی مسافر در ایام طرح نوروزی ۹۷ حد فاصل ۲۵ اسفندماه لغایت ۱۵ فروردین ۹۷ گفت: طی این مدت علاوه بر تدارک ۴ هزار و ۸۴۰ قطار و ۱ میلیون و ۸۷۳ هزار نفرصندلی ایجادی نسبت به ایام پیک سفرهای نوروزی سال گذشته با احتساب رشد ۱۵.۷ درصدی، قیمت بلیت قطارها افزایش نداشته است و خوشبختانه بیش ۱ میلیون ۸۵۷ هزار نفر مسافر از طریق قطار جابجا شد که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با توجه به تشکیل ستادهای نوروزی در مناطق راه‌آهن و ستاد مرکزی بیان داشت: حرکت قطار‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته رسد شد و تأخیر حرکت از مبدأ قطار‌ها به زیر ۱۸ ثانیه رسید که نسبت به سال گذشته (۲۴ ثانیه) ۰.۲۵ ثانیه کاهش رخ‌داده است. همچنین در متوسط تأخیر قطارها در رسیدن به مقصد نیز از ۳۳ دقیقه در سال گذشته به کمتر از ۲۷ دقیقه رسید که ۱۸.۱۸ درصد بهبود یافته است.

معاون مسافری راه‌آهن از سهم ۱۰.۸ درصدی راه‌آهن جابجایی کل مسافران نوروزی خبر داد و گفت: بیشترین مسافر جابجا شده در نواحی تهران، ‌ خراسان، ‌ آذربایجان، شمال غرب و قم رخ‌داده است.

موسوی با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای ارتقا کیفیت خدمات مسافری نیز اظهار کرد: ۲۸۴ واگن مسافری با عمر بالای ۳۰ سال در سال ۹۶ از رده خارج شد و در مقابل ۶۱ واگن مسافری نو و بازسازی‌شده در حد نو در اسفندماه سال ۹۶ به ناوگان اضافه شد. همچنین ۷۵ واگن مسافری از جانب شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مورد بازسازی قرار گرفت و تمامی منسوجات خواب مسافران و لباس‌های فورم خدمه قطار‌ها نو شد.

وی افزود: در راستای حقوق شهروندی سامانه تلفن گویای ۰۲۱۵۱۴۹ طی سال‌های گذشته راه‌اندازی شد که طی ایام پیک سفرهای نوروزی ۵۰ هزار و ۸۲۰ تماس با آن برقرار شد که نسبت به سال گذشته ۲۱.۵ درصد رشد و میزان انتقادات و شکایات از مجموع تماس‌های حاصل‌شده ۳۰ درصد کاهش داشته است.

معاون مسافری راه‌آهن خاطرنشان کرد: منشور حقوق شهروندی در تمامی واگن‌های مسافری نصب شد تا مسافران از حقوق خود آشنا شوند. به‌علاوه در طول مسیر‌ها از ۱۰ باب نمازخانه و سرویس بهداشتی به بهره‌برداری رسید. ۱۲ دستگاه پله‌برقی و دو دستگاه رمپ در ایستگاه راه‌آهن خراسان به بهره‌برداری رسید.

موسوی در ادامه بیان داشت: راه‌اندازی قطار کرمانشاه-مشهد، قطار فوق‌العاده در مسیر کرج-مشهد، یزد-مشهد، تهران-مشهد، تهران-بندرعباس، تهران-اهواز و همچنین قطار ترکیبی شهر کرد-مشهد در ایام نوروز به مسافران خدمت‌رسانی کردند.

معاون مسافری شرکت راه‌آهن با اشاره به استقبال مطلوب مردم از قطارهای گردشگری در ایام نوروز گفت: در طرح سفر‌های نوروزی ۹۷ قطار‌های گردشگری در ۸ مسیر تهران-سوادکوه، تهران-بیابانک، تبریز-رازی، تبریز-جلفا، اراک-چشمه بلاغ حک، اهواز-تنگه‌پنج، گرگان اینچه‌برون و گرگان-بندر ترکمن نسبت به جابجایی گردشگران فعالیت داشتند.

موسوی خاطرنشان کرد: همچنین بیست و چهارمین قطار گردشگری بین‌المللی در شامگاه ۱۴ فروردین‌ماه با گردشگرانی از کشورهای کانادا، انگلستان، استرالیا، دانمارک، ایتالیا، سنگاپور، پرو و مالزی وارد کشور شد تا از استان‌های خراسان رضوی، تهران، اصفهان، شیراز، یزد و کرمان بازدید کنند.

وی در بخش سوم با اشاره به برنامه‌ریزی راه‌آهن برای توسعه ناوگان مسافری با تأکید بر نام‌گذاری سال ۹۷ از جانب مقام معظم رهبری گفت: اقدامات قابل‌توجهی از طریق شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های داخلی انجام‌گرفته است که از جمله آن می‌توان به تأمین مالی خرید ۴۵۰ دستگاه واگن ریل‌باس از کشور کره جنوبی با مشارکت شرکت خصوصی ایرانی، ۵۰۰ دستگاه واگن مسافری بین‌شهری با مشارکت شرکتی از روسیه و ۲۰۰ دستگاه واگن بین‌شهری دیگر در قالب قرارداد پروژه راه‌آهن برقی تهران-مشهد و تولید آن در داخل کشور در سال جاری عملیات تولید آن آغاز خواهد شد.

معاون مسافری شرکت راه آهن یادآور شد: به‌محض انجام تشریفات قانونی و تصویب شورای اقتصاد،  تولید واگن‌ها در داخل کشور شروع خواهد شد.

آمار بیکاری به روایت واعظی

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه جمعیت بیکاران اکنون بیش از ۳ میلیون نفر است گفت: همه دستگاه های دولتی مؤظف به استفاده از کالای ایرانی برای رفع نیازمندی هایشان هستند.
ادامه مطلب

راهکار وزیر کار برای تحقق شعار سال

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وزیر کار تاکید کرد: پشتیبانی از تولید ملی و کالای ایرانی به‌منزله حمایت از اشتغال، سرمایه، کار و کارگر ایرانی است. ارج و کرامت کارگر ایرانی در یک جامعه تولیدمحور نه مصرفی معنا و مفهوم پیدا می‌کند. ادامه مطلب

“دلار آمریکا” سیاه بخت شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – آمارهای منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد که سهم دلار آمریکا از ذخایر ارزی جهان در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ به پایین ترین رقم در ۴ سال گذشته رسیده و سهم سایر ارزها افزایش یافته است. ادامه مطلب

“واردات آب به ایران” برای نجات دریاچه ارومیه

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – مشاور خارجی برای انجام مطالعات آغاز واردات آب، در ادامه برنامه های دولت برای احیای دریاچه ارومیه انتخاب شده و در صورت مثبت بودن نتایج مطالعات و تصویب آن در کارگروه احیا، شاهد آغاز واردات آب به کشور خواهیم بود. ادامه مطلب

۹۷ سالی پر از امید برای تولید ملی خواهد بود

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که سال ۹۷ سالی پر از امید و شوق برای تولید ملی خواهد بود گفت: میزان تقاضای تاسیس واحدهای صنعتی طی ۱۱ ماهه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از ۲۳ درصد رشد داشته است. ادامه مطلب

جریمه ۱۰۹ میلیارد تومانی متخلفین در طرح نظارت نوروزی

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – سخنگوی طرح نظارت نوروزی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با اجرای طرح نظارت نوروزی، از ۱۵ اسفند سال گذشته تا پایان وقت اداری دیروز حدود ۳۱۷۹ پرونده قاچاق در سراسر کشور تشکیل شده و همکاران ما در سراسر کشور ۱۰۹ میلیارد تومان متخلفان را جریمه کردند. ادامه مطلب

وضعیت تورم در نوسان ارزی

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – اعلام مراجع رسمی نشان از پایان سال ۱۳۹۶ با تورم تک رقمی دارد. نوسان ارزی و افزایش قیمت دلار که کارشناسان نسبت به اثرگذاری آن بر تورم نیز هشدار داده بودند ظاهرا مانع از ثبت تورم تک رقمی در پایان سال نشده است. ادامه مطلب

معاملات مسکن تهران افزایش یافت

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در سال ۱۳۹۶ به ۱۸۱.۲ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با سال پیش از آن (۱۳۹۵)، ۱۱.۸ درصد افزایش نشان می دهد. ادامه مطلب

امضای ۸ سند همکاری اقتصادی بین ایران و آذربایجان

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – در اختتامیه دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، سند پایانی همکاری میان وزرای اقتصادی دو کشور به امضاء رسید. ادامه مطلب

تعیین “دستمزد” به راند آخر کشیده شد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – با وجود تعیین حداقل هزینه معیشت چند روز پیش علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آب پاکی را روی دست همه ریخته و اعلام کرده بود که حداقل حقوق سال آینده هم براساس نرخ تورم تعیین می شود. ادامه مطلب

QLEDهای سامسونگ دنیایی نو برای گیمرها

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وجود گزینه‌هایی مانند پخش زنده مسابقات بازی‌های کامپیوتری تا اجرای بهتر تمامی بازی‌های کنسولی باعث شده است تا تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ از جمله سری QLED این محصولات به گزینه‌ای جذاب برای اهالی بازی تبدیل شود. ادامه مطلب

تیر خلاص بانک مرکزی بر رونق تولید در سال تولید و اشتغال

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کنترل بازار ارز با افزایش نرخ سود بانکی یک اقدام عجیب و کارشناسی بود که تیر خلاص بر رونق تولید در کشور زد. ادامه مطلب

علائم خروج از رکود فقط در آمار

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – دبیرکل انجمن حسابداری ایران با بیان اینکه اکنون دچار رکود تورمی هستیم گفت:‌مردم اعداد و ارقام رسمی را نمی خواهند، خروج از رکود حتما علائمی دارد که اکنون مشاهده نمی شود. ادامه مطلب

ادعای کرباسیان درباره دارایی دولت و کنترل بازار ارز

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وزیر اقتصاد از احصای بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اموال و دارایی دولت خبر می‌دهد و اینکه بدهی‌های دولت از قبل کمتر شده. او همچنین معتقد است دولت سیاست کاهش نرخ ارز را دارد و در این زمینه اعتماد مردم به دولت یاری‌رسان خواهد بود. اعتمادی که به زعم کرباسیان در دولت یازدهم تقویت شده. ادامه مطلب

ترمز جهش قیمت‌ها در بازار ملک ۹۷

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – طی سال‌های اخیر، شرایط رکودی بر اقتصاد کشور سیطره داشته که محصول اعمال تحریم‌ها، تورم بالا، ایجاد حجم گسترده‌ای از تعهدات دولت، مناسبات بین‌المللی و تاثیرپذیری از اقتصاد جهانی بوده است. بخش مسکن نیز به‌عنوان یکی از زیربخش‌های اقتصاد کلان، در سال‌های اخیر سایه سنگین رکود را بر سر داشته و متحمل هزینه‌هایی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی شده است. ادامه مطلب

ایرانول رکورد تولید و فروش روغن را شکست

ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در بودجه ۹۷

افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت قطارهای مسافری در نوروز

1 2 3 24