دسته بندی های ارشیو: سیاسی

تولید قدرت دفاعی بدون نهادینه شدن ارزش‌ها پایدار نمی‌ماند

تولید قدرت دفاعی بدون نهادینه شدن ارزش‌ها پایدار نمی‌ماند

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع گفت: تولید قدرت دفاعی بدون نهادینه شدن ارزش های اسلامی پایدار نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش به همراه رؤسای ادارات عقیدتی سیاسی ارتش و معاونین این سازمان با حضور در سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع با حجت‌الاسلام سید ضیاء الدین آقاجان‌پور دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام آقاجان پور در این دیدار با تشکر از رئیس سازمان عقیدتی ارتش و معاونین این سازمان، اظهار داشت: وزارت دفاع امروز به لحاظ دستیابی به تکنولوژی های دفاعی در جایگاه رفیعی ایستاده و توانسته عزت، افتخار و غرور ملی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد.

وی افزود: این دستاورد مهم جز با حفظ ایمان و رشد ارزش های معنوی در درون انسان اتفاق نخواهد افتاد و بحمد الله سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع تا کنون توانسته است در مسیر روشنگری بصیرتی کارکنان و خانواده های آنها موفق عمل نماید و ان شاالله این مسیر را با جدیت و اهتمام بیشتر دنبال خواهد کرد.

آقاجان پور در ادامه تصریح کرد: تولید قدرت در نظام اسلامی بدون نهادینه شدن ارزش های اسلامی پایدار نخواهد بود و در پیاده سازی ارزش های اسلامی در بدنه صنعت دفاعی به عنوان یک ضرورت انکار ناپذیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: امروز نظام جمهوری اسلامی به یک اقتدار بازدارند دست یافته که موجب شده دشمنان به خود اجازه تعدی و تعرض به مرزهای جغرافیایی کشور اعم از زمینی، هوایی، و دریایی را ندهند.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع گفت: در راستای دفاع از مرزهای عقیدتی و ارزشی، ما دارای نیروهای مومن، مکتبی و ولایت مدار هستیم که در مقابل هجمه‌های دشمنان برای تعرض به مرزهای عقیدتی با تمام قدرت دفاع می کنند. کار سازمان عقیدتی ارتقاء هوشیاری، بصیرت دینی و انقلابی و صیانت از نیروهای نخبه است.

حجت‌الاسلام آقاجان‌پور با بیان اینکه امروز با وجود نخبگان و سرمایه های ارزشمند انسانی متخصص و متعهد در وزارت دفاع به اقتدار دفاعی بازدارنده دست یافته ایم خاطرنشان کرد: قدرت جمهوری اسلامی ایران مایه فخر و مباهات انسان‌های آزاده، ملت های منطقه و محور مقاومت است و همانگونه که دفاع از تمامیت ارضی و تولید امنیت به واسطه وجود نیروهای مسلح مقتدر در سطح مطلوبی است ما نیز در سازمان عقیدتی سیاسی بایستی از مرزهای ارزشی به نحو شایسته دفاع کنیم.

مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد

مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد و همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه در آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه، مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله علیه‌السلام در محرم امسال را پر رونق‌تر از هر سال دانستند و خاطرنشان کردند: این حقیقت پر معنا نشان می‌دهد که پیوند مردم با اهل‌بیت علیهم‌السلام یک پیوند مستحکم است و برغم انبوه تبلیغات دشمنان علیه مقدسات و با وجود انواع سرگرمی‌ها و جاذبه‌های گوناگون برای جوانان، با فرا رسیدن محرم، امواج عظیم مردمی که اغلب نیز جوانان هستند به سمت خیمه حسین‌بن‌علی علیه‌السلام حرکت می‌کند و ملت ما در زیر خمیه حضرت اباعبدالله به راه خود ادامه می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به برخی مسائل مهم روز، گفتند: ملت ایران در مواجهه با موج تبلیغاتی گسترده، عظیم و عمیق دشمن علیه کشور و مقدسات در حال تصمیم‌گیری است، البته در مقابل این امواج غالباً پنهان و زیرزمینی که گاهی در گوشه‌ای از کشور نیز خود را نشان می‌دهد، دستگاههای مختلف هوشیار هستند، اما مهم، نقش مردم است.

ایشان با تأکید بر اینکه زمام بهبود امور کشور به دست مردم و به ویژه جوانان است، افزودند: عزم، تصمیم، بصیرت و ایمان مردم می‌تواند کشور را به نقطه مطلوب برساند و بر همین اساس است که مکرراً بر جدی گرفتن ظرفیتهای داخلی در همه بخشهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی تأکید و تکیه می‌کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در علم و فناوری و همچنین خبرهای خوب از بخش تولید، گفتند: در بخش تولید، غفلتها و کوتاهی‌هایی وجود داشته است اما حرکتهای خوبی به سمت اهداف مطلوب در جریان است که ان‌شاءالله مردم آثار آن را خواهند دید.

ایشان با تأکید بر اینکه علاج مشکلات گوناگون در دست مردم است، افزودند: به بیگانه نباید نگاه کرد، به فلان دولت و فلان دولت نباید امید بست، به نشست و برخاست با دیگران نباید اتکال کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته این حرف به معنای بستن باب مراوده با دولتهای عالم نیست، ما اهل مراوده و گفت‌وگو و نشست و برخاست هستیم اما نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد. هر چه می‌توانید از امکانات دنیا استفاده کنید اما علاج در داخل کشور، و حل مشکلات به دست مردم است.

ایشان با اشاره به حرف نو و راه جدیدی که جمهوری اسلامی ایران در دنیا پیش گرفته است، استقبال بیگانگان و عوامل نظام پوسیده سرمایه‌داری غربی از این راه پر افتخار را ناممکن دانستند و افزودند: آنها هر چه بتوانند دشمنی کرده و می‌کنند اما بحول و قوه الهی این کارها به جایی نرسیده و نخواهد رسید و ملت بر دشمنان خود بویژه آمریکا پیروز خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص هدف آمریکایی‌ها از مطرح کردن مجدد موضوع مذاکره با ایران گفتند: همه باید بدانند و توجه کنند که این یک ترفند است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مواضع متفاوت مقام‌های آمریکایی در خصوص مذاکره افزودند: گاهی می‌گویند مذاکره بدون پیش‌شرط، گاهی نیز می‌گویند مذاکره با ۱۲ شرط. اینگونه سخنان یا ناشی از سیاست آشفته آنها است و یا ترفندی برای سردرگم کردن طرف مقابل. البته جمهوری اسلامی سردرگم نمی‌شود، چرا که راه ما روشن است و می‌دانیم چه می‌کنیم.

ایشان هدف آمریکایی‌ها از مذاکره را نه یافتن راه‌حل عادلانه، بلکه تحمیل خواسته‌های گستاخانه دانستند و گفتند: این حرف را که هدف آمریکا از مذاکره، تحمیل است قبلاً بنده می‌گفتم اما آنها این‌قدر گستاخ شده‌اند که امروز این واقعیت را خودشان هم به زبان می‌آورند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان اخیر یک مقام آمریکایی که گفته بود باید با ایران سر میز مذاکره بنشینیم و ما فلان چیزها را بگوییم و ایران قبول کند، خاطرنشان کردند: برای این نوع مذاکره باید به سراغ همان کسانی بروند که به‌عنوان گاو شیرده آنها عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی، جمهوریِ مؤمنین، جمهوری مسلمین‌لله و جمهوری عزت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به تبیین اهداف آمریکا از سیاست فشار حداکثری و در عین حال، تلاش برای کشاندن ایران پای میز مذاکره پرداختند و گفتند: سیاست دولت آمریکا، فشار حداکثری به ایران در قالب تحریمهای گوناگون، تهدید و یاوه‌گویی‌های مختلف است، چرا که دولت کنونی آمریکا معتقد است با رودربایستی و تعارف نمی‌توان جمهوری اسلامی را به زانو درآورد و وادار به تواضع و قبول کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: رژیم ایالات متحده به دنبال آن است که هم برای رقبای داخلی خود و هم برای اروپایی‌ها این را به‌عنوان یک سیاست قطعی جا بیندازد که تنها راه مواجهه با ایران، فشار حداکثری است.

ایشان با اشاره به اذعان آمریکایی‌ها و متحدان آنها به ناکام ماندن سیاست فشار حداکثری در به زانو درآوردن ایران، گفتند: هدف آنها از مذاکره این است که به همه ثابت کنند فشار حداکثری جواب داد و مسئولان جمهوری اسلامی بر خلاف آنکه می‌گفتند مذاکره نمی‌کنیم مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند، بنابراین تنها راه مواجهه با ایران، فشار حداکثری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر دشمن توانست اثبات کند که فشار حداکثری علاج کار ایران و مؤثر بر روی ایران است، ایران و ملت عزیز ما دیگر روی آسایش را نخواهند دید، چون پشت سر همه سیاستهای مستکبرانه آمریکا این سیاست قرار خواهد گرفت و از این به بعد، هر چیزی را که قلدرانه از جمهوری اسلامی مطالبه کنند، اگر به آنها «چَشم» گفتیم، مسئله تمام است اما اگر «نه» گفتیم دوباره فشار حداکثری آغاز خواهد شد.

ایشان، علت اصرار آمریکایی‌ها و واسطه کردن برخی اروپایی‌ها برای مذاکره و دیدار را در همین چارچوب دانستند و افزودند: البته من راجع به اروپایی‌ها در یک وقت دیگر صحبت خواهم کرد اما علت اصرار آنها به اینکه اگر با رئیس‌جمهور آمریکا یک جلسه بگذارید همه مشکلات شما حل خواهد شد، این است که اثبات کنند فشار حداکثری در مقابل ایران یک سیاست موفق است و باید همین سیاست را به کار بست.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ما در مقابل باید ثابت کنیم که سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سخنان خود در خصوص مذاکره با آمریکا را در دو نکته جمع‌بندی کردند: ۱) مذاکره با آمریکا یعنی تحمیل خواسته‌های آنان بر جمهوری اسلامی، ۲) مذاکره یعنی نمایش موفقیت سیاست فشار حداکثری آمریکا.

ایشان افزودند: برای همین است که مسئولان کشور از رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه و دیگران، یک‌صدا اعلام کردند که با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد نه مذاکره دوجانبه نه چند جانبه.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی در مواجهه با انواع ترفندها قرار داشته است و دشمنان نتوانسته‌اند ایران عزیز را مغلوب کنند، خاطرنشان کردند: سیاستهای آنان یکی پس از دیگری مغلوب سیاستهای جمهوری اسلامی شده است و بعد از این نیز جمهوری اسلامی بحول قوه الهی آنها را مغلوب خواهد کرد و پیروز و سربلند از میدان خارج خواهد شد.

درخواست عربستان برای واردات بنزین ازایران

درخواست عربستان برای واردات بنزین ازایران/قیمت نفت افزایش می‌یابد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه تولید نفت عربستان ۲۵ میلیون لیتر کاهش پیدا کرده است، گفت: عربستان دست نیاز به سمت ایران دراز کرده تا بتواند بنزین مورد نیاز خود را از ایران وارد کند.

ابوالفضل حسن‌بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص حمله انصارالله به مجتمع نفتی آرامکو عربستان گفت: در حال حاضر دو جبهه سنگین در خاورمیانه در مقابل یکدیگر قرار گرفتند، اسلام و ملت‌های مسلمان در یکسو و جبهه کفر و نفاق به سرکردگی آمریکا در سوی دیگر، جبهه کفر سربازانی تا بن دندان مسلح در اختیار دارد و در جبهه حق ملت‌های منطقه و جبهه مقاومت هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز شاهد بلوغ، قدرت نمایی و قدرت‌یابی جبهه مقاومت در منطقه و جهان هستیم، جبهه مقاومت با اتکا به جوانان خود توانسته جایگاه قدرتمندی را کسب کند و جبهه کفر را شکست دهد، آمریکا و اذنابش در عراق، سوریه، لبنان و خاورمیانه شکست خوردند، این امر موجب شده در خاورمیانه دست به اقدامات خبیثانه‌تری بزنند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز عربستان زندان ها، بیمارستان ها و مناطق مسکونی را در یمن بمباران می کند. آمریکا، عربستان و اسرائیل قوانین بین المللی را زیر پا می گذارند تا روحیه مردم یمن را تضعیف کنند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: کشورهای عربی ائتلاف چندگانه علیه یمن ایجاد کردند و امروز به جایی رسیدند که هر نقطه‌ای را که عربستان و امارات در یمن تصرف و تثبیت می‌کنند با موشک باران یمنی‌ها از دست می‌دهند.

اشتباه عربستان در همکاری با آمریکا برای تحریم فروش نفت ایران

وی با اشاره به ساخت پهپادهای رادار گریز توسط یمنی‌ها اظهار داشت: انصارالله مجتمع نفتی آرامکو را بمباران کرد، این اقدام پیروزی برای جبهه مقاومت در منطقه بود زیرا اولا قدرت و اقتدار ملت یمن علیه ارتش عربستان سعودی و آمریکا را نشان می‌داد، ثانیا ثابت کرد آمریکایی‌ها نمی توانند توسط ناوهای خود از ریاض و آرامکو حفاظت کرده و از طرفی پهپادهای جبهه انصار الله یمن را منهدم کنند. آرامکو یکی از بزرگترین مجتمع های نفتی عربستان است که آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند از آن حفاظت می‌کنند اما نتوانستند این کار را انجام دهند.

حسن‌بیگی خاطر نشان کرد: عربستان سعودی در مراحل مختلف تحریم ایران توسط آمریکا در ابتدای انقلاب، در دوران دفاع مقدس و در دوران تحریم‌های اقتصادی، هر بار در همراهی با جبهه استکبار اعلام می‌کرد که نفت خود را جایگزین نفت تولیدی ایران خواهد کرد تا بازار نفت بین المللی مشکلی پیدا نکند و در واقع از آمریکا برای تحریم ایران دفاع می‌کرد.

بازسازی آرامکو سال‌ها طول می کشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با بمباران مجتمع نفتی آرامکو از سوی یمنی‌ها، عربستان این بار نخواهد توانست نفت مورد نیاز جهان را تامین کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: بخشی از پالایشگاه نفت عربستان به کلی ذوب شده است و تا سال‌ها قابل بازسازی نیست و علاوه بر این روحیه کارکنان این شرکت کاملا از بین رفته است و مستشاران خارجی از ترس حمله مجدد یمنی‌ها در حال ترک شرکت‌های نفتی عربستان هستند.

حسن‌بیگی گفت: آمریکا امروز اعلام کرد که ما از ریاض محافظت می‌کنیم، آمریکا پیش از این آرامکو را تحت حفاظت خود اعلام کرده بود اما این شرکت نفتی برای سومین بار بمباران شد.

قیمت نفت قطعا افزایش می یابد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد:  آمریکا به هم پیمانانش در اروپا اعلام کرده که از ذخایر استراتژیک نفتی خود استفاده کنند تا قیمت نفت افزایش نیابد. با توجه به اینکه در آستانه فصل سرما قرار داریم، کشورهای اروپایی و آمریکا نمی‌توانند در بلند مدت از ذخایر استراتژیک خود استفاده کنند لذا قطعا قیمت نفت افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه عربستان در سطح جهان نا امنی ایجاد کرده است، گفت: امروز رژیم صهیونیستی نیز نگرانی خود را از اقدامات عربستان پنهان نمی‌کند. عربستان اعلام کرده بود ظرف شش ماه یمن را تصرف می‌کند اما امروز سال‌ها از حمله عربستان به یمن می‌گذارد.

کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی در باب‌المندب امنیت ندارند

حسن بیگی با بیان اینکه یکی از آبراه های بزرگ جهان باب المندب است خاطرنشان کرد: ناوهای آمریکایی و انگلیسی در باب المندب حرکت می کنند و امنیت ندارند زیرا موشک‌های زیادی اطراف باب المندب مستقر شده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: مجموع عملکرد ایران و مقاومت افکار عمومی جهان را علیه زیاده خواهی‌های آمریکا برانگیخته است تا جایی که حزب جمهوری خواه در آمریکا نسبت به استراتژی متزلزل ترامپ در برابر ایران انتقادات فراوانی دارد و معتقد است جمهوری اسلامی در حال بهره‌برداری از این استراتژی است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا و هم پیمانان منطقه ای‌اش در غرب آسیا  نه تنها نتوانستند طرح خود مبنی بر شکل‌گیری خاورمیانه جدید را اجرایی کنند، بلکه امروز جبهه مقاومت نقشه خاورمیانه جدید را به نفع جمهوری اسلامی ایران رقم زده است.

جبهه مقاومت نقشه خاورمیانه جدید را به نفع ایران طراحی کرد

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: امروز کشورهایی که در مقابل مقاومت قرار گرفته بودند در کنار مقاومت هستند، اقتدار و هژمونی آمریکا در منطقه فرو ریخته و شکست است. آمریکا مقصر اصلی این شکست را اسرائیل می‌داند که ایالات متحده را فریب داده و در باتلاق خاورمیانه فرو برده است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به راحتی تحریم‌ها را دور زده و نفت خود را به فروش می‌رساند و پولش را به کشور باز می‌گرداند و استراتژی مقام معظم رهبری برای عبور از تحریم‌ها ارتباط با روسیه، چین، هند و تامین نیاز  میلیون‌ها نفر جمعیت کشورهای همسایه ایران بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: آمریکا متکی به پول نفت عربستان بود و حوثی‌ها به راحتی این درآمد را قطع کرده‌اند. جهان امروز باید بداند که جمهوری اسلامی ایران تنها کشور با ثبات منطقه است که می‌تواند نفت جهان را تامین کند.

حسن‌بیگی اظهار داشت: در پی حمله پهپادی یمن به پالایشگاه عربستان تولید نفت عربستان ۲۵ میلیون لیتر کاهش یافته است لذا جهان نیازمند نفت ایران در آستانه فصل سرما خواهد بود زیرا ایران مطمئن ترین و امن ترین مسیر برای تامین سوخت مورد نیاز جهان است.

وی ادامه داد: علاوه بر این عربستان نیز دچار مشکل شده است زیرا تولید بنزین و فرآورده‌های نفتی در این کشور به شدت کاهش یافته و به همین دلیل دست نیاز به سمت ایران دراز کرده است تا بتواند بنزین مورد نیاز خود را از ایران وارد کند. ایران حدود ۲۰ میلیون لیتر مازاد بر نیاز خود بنزین در تولید می کند و می تواند به عربستان بفروشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آمریکا نگران افزایش قیمت نفت در جهان است و به کشورهای اروپایی دستور داده است که از ذخایر استراتژیک نفتی خود استفاده کنند. با توجه به اینکه بازسازی پالایشگاه نفت عربستان ماه‌ها و حتی بیش از یک سال به طول خواهد انجامید و علی‌رغم میل آقای ترامپ قیمت نفت قطعا افزایش می یابد.

ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب ضرورت دارد

ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب ضرورت دارد

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه بمباران مردم یمن باید خاتمه پیدا کند، گفت: ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری خود قبل از ترک کشورمان به مقصد ترکیه برای شرکت در پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه، اظهارداشت: ادامه جنگ با تروریست‌ها در منطقه ادلب ضرورت دارد. در منطقه شرق فرات در سوریه با مشکل مواجه هستیم و حضور آمریکایی‌ها حضوری تجاوزگرانه، غیرقانونی و مداخله گرانه است که همواره این بخش از منطقه سوریه را نا امن نگه داشته است.

وی افزود: مداخلات و تجاوزات رژیم صهیونیستی در رابطه با سوریه و حمایت از تروریست ها و حملات این رژیم به مردم سوریه جزو نگرانی های منطقه ای و این ۳ کشور است؛ در واقع بخش بزرگی از مسائل سوریه حل و فصل شده است و بخشی از آن که مهمترین آن منطقه ادلب و شرق فرات است باقیست.

روحانی اصلاح قانون اساسی سوریه، بازگشت مهاجران و مسائل دیگر را مسائل مهم پیش رو عنوان کرد و با اشاره به اینکه این موضوعات در اجلاس سه جانبه بحث و بررسی خواهد شد، گفت: همانطور که بارها اعلام کرده ایم مسائل منطقه از طریق کشورهای منطقه و از طریق گفتگو و مصالحه باید حل و فصل شوند؛ در سوریه و یمن نیز نظر ما این است. آنچه امروز در این منطقه رخ می‌دهد و بسیاری از کشورهای دنیا را نگران کرده است در سایه برنامه‌ریزی‌های غلط و توطئه‌های آمریکا در منطقه است.

رئیس جمهور گفت: آنها از امارات و عربستان حمایت می‌کنند و به آنها سلاح می دهند. هر روز تعدادی بیگناه در یمن کشته می‌شوند و آمریکایی‌ها به جای اینکه خودشان را محکوم کنند که حضور و مداخلات آنها در سوریه یمن و سایر مناطق مشکل آفرین است هر از گاهی کشورهای منطقه و مردم مبارزه یمن را متهم می‌کنند. اگر می‌خواهیم در در منطقه امنیت برقرار شود باید تجاوزات و مداخلات آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی قطع شود.

بمباران مردم یمن باید خاتمه پیدا کند

وی با اشاره به سفر خود اظهارداشت: این پنجمین اجلاس در دو سال گذشته است و امیدواریم قدم‌هایی مثبت برداشته شود و هر ۳ کشور بتوانند کمک کنند؛ آینده سوریه متعلق به مردم سوریه است و تصمیم با آنهاست و کشورهای دیگر باید به دولت مشروع و قانونی دمشق کمک و یاری بدهند.

روحانی با اشاره به ضرورت روابط با همسایگان، گفت: همواره روابط با همسایگان بویژه روابط نزدیک و صمیمی برای ما مهم بوده و امروز هم اهمیت دارد. هم روسیه و هم ترکیه همسایه ما هستند و با این دو کشور و سایر کشورهای همسایه روابط بسیار دوستانه‌ای داریم. ما آمادگی داریم که با همه همسایگان خود روابط برادرانه و دوستانه داشته باشیم. مشکلات منطقه از طریق گفتگو و در یمن از طریق گفتگوی یمنی-یمنی حل خواهد شد. بمباران مردم یمن باید خاتمه پیدا کند.

رئیس جمهور در پایان گفت: امروز برای حل مشکلات اقتصادی کشور خود بهترین راه حل بعد از مقاومت و ایستادگی، روابط با همسایگان است. در این سفر با آقای پوتین و آقای اردوغان راجع به روابط دوجانبه گفتگو خواهیم کرد.

شرایط مهیا باشد «ظریف» به نیویورک می‌رود

شرایط مهیا باشد «ظریف» به نیویورک می‌رود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روزهای آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود که امروز (دوشنبه) برگزار شد، پیرامون تحرکات دیپلماتیک اخیر، گفت: در روزهای اخیر در سطح وزاری خارجه و روسای قوا تحرکات دیپلماتیک خوبی را داشتیم و امروز هم شاهد حضور رئیس جمهور در ترکیه جهت حضور در نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه هستیم. امیدواریم تا ثبات و امنیت کامل سوریه این نشست ها ادامه پیدا کند.

وی گفت: همچنین سفرهای اخیر آقای ظریف به بنگلادش، چین، ژاپن، اندونزی و برخی کشورهای دیگر را داشتیم و اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روزهای آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌شود.

واکنش به اتهامات علیه ایران درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اتهام زنی های آمریکا به ایران در ماجرای حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، افزود: پنج سال است که یمن درگیر جنگی خونین است. ائتلاف متجاوز به پشتوانه غرب و به خصوص آمریکا، این جنایات را علیه مردم یمن انجام داده است. این اتهام زنی ها را ما کاملا رد می‌کنیم.

موسوی تصریح کرد: ایران صراحتا اعلام کرده که از گروه های مقاومت مردمی یمن حمایت می‌کند اما اینکه این قبیل اتهامات به ایران نسبت داده شود در راستای فشار حداکثری آمریکا به ایران است که تا کنون هم نتیجه ای برای آنها نداشته است. بنابراین از اساس این موضوعات را رد میکنیم.

طرح راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه مقدمه‌ای برای اجرای تعهدات اروپا

وی بیان کرد: بخشی از تعهدات اروپا در قالب برجام راه اندازی خطوط ارتباطی برای ایران، تسهیل شرایط مالی و بانکی و دیگر موارد بود که طرح راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه هم مقدمه ای برای آن است. اما اینکه برخی از کشورها در دنیای امروز برای انجام تعهداتشان مجبورند یا مایلند از کشوری اجازه بگیرند جای تعجب و تاسف دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی ها برای اجرای تعهدات خود نیاز به اجازه یک کشور دارند، گفت: ما منتظر هستیم طرف های باقیمانده اروپایی در برجام به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران هم به انجام تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.

دیداری بین روحانی و ترامپ در نیویورک انجام نمی‌شود

موسوی درخصوص برخی گمانه زنی ها مبنی بر مذاکره میان روحانی و ترامپ در سفر به نیویورک، گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار ما نیست و چنین اتفاقی در نیویورک نخواهد افتاد. آقای روحانی به صراحت گفت که ما دیدار برای دیدار و عکس گرفتن را نمی خواهیم، بلکه مذاکره باید منتج به نتیجه قابل قبولی باشد.

وی افزود: ما اعلام کردیم که اگر آمریکایی ها تروریسم اقتصادی را کاهش و حذف کرده و به برجام برگردند، می توانند در نشست های برجامی پای میز مذاکره بنشینند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حکم دادگاه کانادا مبنی بر توقیف اموال ایران،تاکید کرد: این حکم چند سالی است که در جریان بود و از چند سال پیش ما هشدار دادیم که این حکم را  اجرا نکنند. ما اعلام کردیم که این حکم برخلاف نص صریح قوانین بین المللی و دولتی است که نقض مالکیت دولت ها به حساب می آید.

اقدام حقوقی ایران علیه کانادا آغاز شده است

موسوی تصریح کرد: اقدامات حقوقی ایران برای بازپس گیری اموال خود آغاز شده و ما این حق را برای خود محفوظ می دانیم.

وی در خصوص حذف دلار و انجام مراودات مالی با ارزهای ملی، بیان کرد: این یکی از راهکارهای ما در شرایط فعلی است. با اکثر کشورهای دوست که مراودات اقتصادی خوبی هم با آنها داریم با ارزهای ملی دو طرف کار می‌کنیم. این در واقع یک مکانیسم مالی میان کشورهای دوست است که امیدواریم این روند ادامه هم داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر تمایل آمریکا در مذاکره با ایران، گفت: مدت ها است که دوگانگی و چندگانگی را در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شاهدیم. نوعی سردرگمی و تشویش را در افراد تصمیم گیرنده در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران داریم، بنابراین این مواضع ضد و نقیض در اظهارات مقامات آمریکایی را بارها شاهد بودیم و خواهیم بود.

به تغییرات صورت گرفته در کابینه آمریکا توجهی نداریم

موسوی در خصوص تغییرات ایجاد شده در کابینه دولت آمریکا و اینکه آیا این تغییر را می توان به عنوان پیامی به ایران تعبیر کرد یا خیر، افزود: ما پیامی از طرف آمریکایی ها نگرفتیم، تغییرات در کابینه دولت آمریکا یک موضوع داخلی برای آنها است.

وی بیان کرد: فعلا سیاست آنها در قبال ایران، ادامه تروریسم اقتصادی است و ماهم به حرف ها و اظهارات آنها یا تغییرات صورت گرفته در کابینه دولت آمریکا توجهی نداریم.

پنجره دیپلماسی با اروپا را باز گذاشته‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پایبندی اروپا به تعهداتش در برجام، گفت: ما خیلی به انجام تعهدات اروپا دل نبستیم، اما پنجره دیپلماسی را همیشه باز نگه داشتیم که اگر آنها به تعهداتشان عمل کردند ما هم به انجام تعهدات خود در برجام برگردیم.

شفاف سازی در مبارزه با فساد هراس و نگرانی ندارد

شفاف سازی در مبارزه با فساد هراس و نگرانی ندارد

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی گفت: شفاف سازی در مبارزه با فساد اگر بر مبنای منطق و قانون باشد نباید کسی از آن هراس داشته باشد.

حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر لزوم شفاف سازی مبارزه با فساد گفت: مبارزه با فساد فقط وظیفه یک قوه نیست. باید قوای سه گانه، نهادها، مردم و گروه های مرجع و تشکل های مردمی، رسانه های عمومی در راستای مبارزه با فساد اقدام کنند تا بتوانیم به نتیجه مورد نظر برسیم.

وی افزود: اگر دولت به موقع با فساد برخورد می کرد و یا در مجلس قوانین، شفاف تر نوشته می شد و راه‌های فساد باز نمی‌ماند و مجلس نظارت قوی تری داشت، می‌توانستیم از وقوع فساد جلوگیری کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه در صورتی که دولت نظارت قوی تری بر زیر مجموعه خود داشته و مدیران صالح تری را بکار بگیرد می توان از وقوع فساد پیشگیری کرد،اظهار داشت: اما متاسفانه امروز راه‌های پیشگیری از فساد به درستی طی نمی شود و در انتهای زنجیره، همه از قوه قضائیه انتظار دارند که با فساد برخورد کنند.

فولادگر با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری  مبنی بر تعامل سران قوا برای حل مشکلات و پیشرفت کارها گفت: در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا باید در راستای پیشگیری و مقابله با فساد برنامه ریزی شود. باید سه قوه در راستای مبارزه با فساد تلاش کنند.

مبارزه با فساد از منسوبین به قوای سه گانه آغاز شود

وی با تاکید بر اینکه دولت باید در مبارزه با فساد پیش قدم شود، گفت: باید مبارزه با فساد از منسوبین به قوای سه گانه آغاز شود تا برای مردم مشخص شود که نظام در مبارزه با فساد جدی است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد:  نباید در مبارزه با فساد خط قرمزی وجود داشته باشد. ما پیرو حضرت علی(ع) هستیم که به برادر خودشان هم نهیب می زدند و والیان قانون شکن را برکنار می کردند.

فولادگر با بیان اینکه مبارزه با فساد نباید مشمول علایق و گرایشات جناحی شود، تاکید کرد: گرایشات جناحی مانعی برای مقابله جدی با فساد است و این روند را مختل می کند. فساد ممکن است در هر جریان سیاسی نفوذ کند. این طور نیست که یک جریان سیاسی خود را از فساد مبرا بداند.

شفاف سازی در مبارزه با فساد هراس و نگرانی ندارد

وی تاکید کرد: شفاف سازی در مبارزه با فساد اگر بر مبنای منطق و قانون باشد نباید کسی از آن هراس داشته و نگران باشد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید بر اینکه ریاست قوه قضائیه ثابت کرده است در مبارزه با فساد جدی است، افزود:  مبارزه با فساد مستلزم به خطر افتادن امنیت سرمایه گذاری نیست. امنیت سرمایه گذاری و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگر هستند. سرمایه گذار باید بداند در صورتی که درست کار کند حمایت می‌شود و اگر کار خلافی انجام دهد با او برخورد خواهد شد.

تقدیر از اقدامات رئیس قوه قضائیه در رونق تولید و مبارزه با فساد

فولادگر با بیان اینکه عدم مبارزه با فساد دو نتیجه دارد،گفت: یا سرمایه گذار سرمایه اش را از کشور خارج می کند و یا وارد کارهای خلاف می‌شود.

وی از اقدام رئیس قوه قضائیه در حمایت از تولید کنندگان و رونق تولید تقدیر کرد و افزود: اخیرا بخشنامه ای صادر شد که  نیازی نیست مدیر عامل شرکت ها و اشخاص حقوقی به خاطر پرونده های مالی در دادگاه حضور یابند که بخشنامه بسیار خوبی بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: قصد داشتیم با قانونگذاری این مشکل را حل کنیم اما قوه قضائیه با یک بخشنامه آن را حل کرد. این امر اقدام موثری در حمایت از امنیت سرمایه گذاری بود.

موسوی: از اینکه برخی ادعاهای بی‌پایه‌ای ابراز می‌دارند، متاسفیم

موسوی: از اینکه برخی ادعاهای بی‌پایه‌ای ابراز می‌دارند، متاسفیم

سخنگوی وزارت خارجه گفت: از اینکه برخی به جای تکیه برقدرت کشورهای حوزه خلیج فارس، ادعاهای بی پایه در خصوص امنیت منطقه ابراز داشته وبیگانگان را با عجز خویش مورد استقبال قرار می دهند، متاسفیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه نشست کمیته عربی در قاهره گفت: از اینکه برخی به جای تکیه بر قدرت کشورهای حوزه خلیج فارس، ادعاهای واگرایانه، بی پایه و غیرمستند در خصوص امنیت کشتیرانی در این پهنه حیاتی و مطرح شده از سوی بیگانگان را با عجز خویش مورد استقبال قرار می‌دهند، متاسفیم.

وی با رد اتهامات تکراری و مردود مطرح شده در بیانیه نشست دوازدهم کمیته عربی در قاهره علیه جمهوری اسلامی ایران، تلاش بی ثمر برخی کشورهای عربی در طرح ادعاهای بی اساس را اصرار بر استمرار اشتباهات سیاسی گذشته دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران تکرار اتهامات بی‌اساس علیه حاکمیت ابدی بر جزایر سه گانه خود در خلیج فارس و فرافکنی برخی کشورهای عرب ناکام در سیاست منطقه‌ای را دلیل ناتوانی آنها در درک واقعیت‌های منطقه و جهان می‌داند.

موسوی اصرار بر اشتباهات بی‌حاصل گذشته را در شرایطی که منطقه نیازمند عقلانیت و واقع بینی است، حرکت در مسیری غلط دانست که نتیجه‌ای جز افزایش مشکلات در منطقه به دنبال نخواهد داشت.

سپاه فراتر از خط کشی قومی و مذهبی عمل کرده است

سپاه فراتر از خط کشی قومی و مذهبی عمل کرده است

آق‌قلا- فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه سپاه فراتر از خط‌کشی قومی و مذهبی عمل کرده است، گفت: در هیچ شرایطی به اراده دشمنان اجازه ظهور و بروز نمی‌دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سرلشکر حسین سلامی صبح پنج‌شنبه در آیین افتتاح متمرکز پروژه‌های طرح جهاد همبستگی ملی اظهار کرد: امروز شاهد به ثمر نشستن شکوفه‌های امید در جامعه هستیم و این افتتاح نمادی درخشان از عزم و همت و اراده و نیت خالص و نشاندن لبخند بر لبان مردم کم برخوردار هستیم.

وی افزود: واقعیت‌های تلخ سیل با مجاهدت تمام مردم ایران و تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب در ابتدا ظاهری مصیبت‌بار داشت که با عزم و اراده و ایمان به نعمتی بزرگ تبدیل شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: ملت ایران نشان دادند که بزرگ‌تر از تحریم‌ها و دشمنان هستند.

اراده ملت ایران بزرگ‌تر از اراده دشمنان و سیل است

وی با بیان اینکه اراده ملت ایران بزرگ‌تر از اراده دشمنان و سیل است، تصریح کرد: مردم ایران آموختند باید در جنگ به زیباترین صورت زندگی کنند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه ما امروز در نبرد اقتصادی با دشمن امت واحده هستیم، گفت: قرآن ما را به اخوت و برادری دعوت کرده و ما برادران یکدیگر هستیم.

وی از سیل به‌عنوان نشانه زیبای تجسم دل‌انگیز وحدت، همدلی و برادری نام برد و بیان کرد: ما بر اساس خدا، کتاب، پیامبر و سنت واحد «ید واحده» هستیم و عمل می‌کنیم.

سلامی با تأکید بر اینکه سپاه فراتر از خط‌کشی قومی و مذهبی عمل کرده و از مردم است، گفت: پاسداران فرزندان این مردم هستند و قلعه مستحکم حفاظت از ملت هستند.

فرمانده کل سپاه پاسداران تأکید کرد: سپاه از دل مردم جوشیده و بدون منت، آنچه در اختیار سپاه است در خدمت مردم قرار دارد.

فشار دشمنان باعث قوی‌تر شدن روحیه و انگیزه ملت شده است

وی افزود: امروز نه‌تنها سپاه از مردم حفاظت می‌کند بلکه مردم از سپاه در برابر دشمنان حفاظت می‌کنند و مردم هم حافظ سپاه هستند.

سرلشکر سلامی ادامه داد: هرچه به مردم خدمت کنیم در مقابلشان لطف آنها اندک است و همه تلاش ما زدودن غبار فقر و محرومیت از مردم است.

وی اضافه کرد: امروز تجدید عهد می‌کنیم تا ان‌شاءالله صادقانه و خالصانه بکوشیم و تعهد می‌دهیم با همه امکان و توان در کنار مردم هستیم و نمی‌گذاریم ذره‌ای مردم در سختی قرار گیرند.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: هرچند سیل خانه‌های این مردم را فراگرفته بود اما ما چیزی جز نجابت، صبر، شکیبایی، ظرفیت و تحمل از این مردم ندیدیم. در آن روزهای سخت این روحیه آنان به ما آرامش می‌داد.

سلامی گفت: امروز شاهد برطرف شدن مشکلات هستیم تا شرایط را بهتر کنیم و تا رفع کامل مشکلات از پا نمی‌نشینیم.

وی افزود: این راه را ادامه می‌دهیم و این کشور در این شرایط به‌ خوبی در حال ساخته‌ شدن و پیشرفت است.

سرلشکر سلامی تصریح کرد: فشار دشمنان باعث قوی‌تر شدن روحیه و انگیزه ملت ایران، پیشرفته‌تر شدن کشور، مستقل شدن و خودکفایی ما شده و ملتی هستیم که در هیچ شرایطی به اراده دشمنان اجازه ظهور و بروز نمی‌دهیم.

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: ما ملتی هستیم که هرگز و در هیچ شرایطی به اراده دشمن تن نمی‌دهیم چون متحد، صاحب اراده، قدرتمند و دارای رهبری بزرگ هستیم. اسلام به ما قدرت، عزت، اقتدار، درخشش، امنیت، پیشرفت و آزادی داده است. ما همیشه زیر بیرق اسلام خواهیم ماند و این راه را ادامه می‌دهیم.

بگیر و ببند از الزامات مبارزه با مفاسد اقتصادی است

 بگیر و ببند از الزامات مبارزه با مفاسد اقتصادی است

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: دولتمردان به دنبال آن هستند که به اقدامات قوه قضائیه در برخورد با مفسدان جلوه سیاسی دهند اما بگیر و ببند از الزامات مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عملکرد قوه قضائیه در مبارزه با مفسدان و مفاسد اقتصادی، اظهار داشت: ما از قوه قضائیه تقاضا داریم که به رویه خود در برخورد با مفسدان ادامه دهد و قاطعانه با آنها برخورد کند.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه فساد با بگیر و ببند از بین نمی رود، گفت: آقای روحانی باید بداند که رهاسازی و عدم مبارزه با مفسدان اقتصادی باعث تشدید و ترویج مفاسد شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بگیر و ببند یکی از الزامات مبارزه با مفاسد اقتصادی است، تصریح کرد: دولت باید مبارزه با فساد را از بدنه خود آغاز می کرد اما از آنجایی که شاهد این اقدام در دولت نبودیم، قوه قضائیه وارد میدان مبارزه با مفسدان اقتصادی درون دولت شد.

ذوالنور ادامه داد: سوال ما از رئیس جمهور این است که آیا بگیر و ببندهای قوه قضائیه مانع اقدامات آنان در دولت شده و مزاحمتی برای آنان ایجاد کرده است؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: قوه قضائیه تاکنون با بسیاری از مفسدان اقتصادی برخورد قاطع کرده اما دولت هیچ واکنشی نشان نداده است و صرفاً پس از رو شدن پرونده نزدیکان رئیس جمهور و دولت فریاد آقایان بلند شد.

وی با بیان اینکه این سر و صداها صرفاً برای آن است که به اقدامات قوه قضائیه در برخورد با مفسدان جلوه سیاسی دهند و مفسدان در حاشیه امن قرار گیرند، خاطرنشان کرد: رئیس قوه قضائیه و دیگر کارکنان دستگاه قضا باید به این نکته توجه کنند که مردم از فساد و تبعیض تنفر دارند و بر این اساس نباید ذره‌ای به این سر و صداها توجه کنند و باید به این راه خود مقتدرانه ادامه دهند.

تل‌آویو نمی‌تواند از بیرون نظاره‌گر جنگ باشد و از آن مصون بماند

تل‌آویو نمی‌تواند از بیرون نظاره‌گر جنگ باشد و از آن مصون بماند

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری تلاش‌های نتانیاهو برای راه انداختن جنگ علیه عراق در سال ۲۰۰۲، گفت: این چوپان دروغگو دیگر نمی‌تواند خود را از درگیری در منطقه مصون نگه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در واکنش به نمایش تازه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران، در توییتر نوشت تل‌آویو به دنبال ایجاد جنگ در منطقه است، اما باید بداند که در آن صورت خود از این درگیری مصون نخواهد بود.

وی با انتشار ویدئویی از نتانیاهو که در سال ۲۰۰۲ در جلسه‌ای در کنگره آمریکا می‌گوید تضمین می‌دهد که حمله به عراق برای منطقه نتایج مثبتی به همراه دارد، نوشته است: «دارنده بمب‌های واقعی اتمی، چوپان دروغگو شده و بر سر یک سایت ادعایی «تخریب‌شده» سر و صدا به راه انداخته است. او و تیم ب، فقط جنگ می‌خواهند، برایشان هم مهم نیست که بیگناهانی کشته می‌شوند و یک هفت تریلیون دلار دیگر از دست می‌رود.»

ظریف افزود: تضمین دادن‌های وی در سال ۲۰۰۲ درباره «بازتاب مثبت» حمله به عراق را به یاد بیاورید. ولی قطعا این بار وی نمی‌تواند از کنار به تماشا بنشیند.

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

مراسم عزاداری سالار شهیدان در شب عاشورای حسینی علیه‌السلام با حضور رهبر انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلداده اهل‌بیت علیهم‌السلام در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در شب عاشورای حسینی علیه‌السلام با حضور رهبر انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان و هزاران نفر از مردم دلداده اهل‌بیت علیهم‌السلام در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی با تحلیل انگیزه‌های مخالفان حرکت امام حسین علیه‌السلام و پاسخ امام علیه‌السلام به آنها، گفت: گروهی از مخالفان حرکت حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام، مزدوران حکومت بودند که با پاسخ قاطع و شجاعانه امام روبرو شدند.

آقای رفیعی گروه دیگر از مخالفان حرکت حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام را عافیت‌طلبان خواند و خاطرنشان کرد: سومین گروه مخالفان حرکت حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام، خواص بودند و اگرچه سابقه جهاد داشتند اما قدرت تحلیل نداشتند که امام علیه‌السلام در مقابل آنها، با اقناع و استدلال برخورد کردند.

سخنران مراسم، با تأکید بر لزوم تسلیم در برابر امام حق به عنوان رمز فلاح و رستگاری، افزود: قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام بر اساس فرمان خداوند بود و همه اصحاب و یاران ایشان در کربلا امام‌شناس و تسلیم حق بودند.

در این مراسم همچنین آقایان آتشکار و محمدرضا طاهری به مرثیه‌خوانی و نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام و اهل بیت آن حضرت پرداختند.

آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا خلاف NPT است

آزمایش‌های هسته‌ای آمریکا خلاف NPT است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، گفت: عدم تمایل آمریکا برای تصویب معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای و قصد این کشور برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر با ان‌پی‌تی مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دهمین سالروز بین‌المللی بزرگداشت مبارزه علیه آزمایش‌های هسته‌ای با حضور دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد، با سخنرانی در این جلسه، ضمن گرامیداشت قربانیان آزمایش‌های هسته‌ای و با اشاره به آثار مخرب این آزمایش‌ها بر روی محیط زیست و سلامت انسان‌ها، بر لزوم خاتمه آزمایش‌های هسته‌ای به عنوان گامی مهم در رسیدن به خلع سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

وی با هشدار نسبت به خطر مستمر مسابقه تسلیحات هسته‌ای، سیاست دارندگان سلاح هسته‌ای را مورد انتقاد قرار داده و تاکید کرد: اعلام آشکار عدم تمایل آمریکا برای تصویب معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای و نیز قصد این کشور برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر با اسناد بین المللی و در راس آنها، معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا ان‌پی‌تی مغایرت دارد.

تخت روانچی ضمن تاکید بر لزوم تلاش مضاعف کشورها برای تحقق کامل خلع سلاح هسته‌ای، از رژیم صهیونیستی که دارای سلاح هسته‌ای است، به عنوان تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نام برد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران  آماده است تا به تحقق هدف مهم خلع سلاح هسته‌ای کمک کند.

اروپا درگام سوم‌ هم کاری انجام نمی‌دهد

اروپا درگام سوم‌ هم کاری انجام نمی‌دهد/امید واهی نداشته باشیم

کارشناس مسائل بین الملل گفت: امید بستن به طرف اروپایی کار بیهوده ای است که جزء تلف کردن وقت برای ایران، نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت، آنها در فرصت شصت روزه گام سوم هم کاری انجام نمی‌دهند.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عملیاتی شدن تصمیم ایران در برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی در قبال طرف های باقی مانده در این توافق، گفت: پس از یک سال صبر استراتژیک جمهوری اسلامی ایران از زمان خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، شاهد وعده های بسیاری از جانب طرف های باقی مانده در برجام به خصوص اروپایی ها بودیم که متاسفانه تاکنون و بعد از دو فرصت شصت روزه در گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، هیچ اقدام عملیاتی خاصی از سوی اروپایی ها به غیر از تشکیل یک صندوق اعتباری به نام «اینستکس» که کاربردهای محدودی هم دارد، نبودیم.

وی گفت: اخیرا اما، در گفتگو ها و تماس های میان ایران با طرف های اروپایی به خصوص فرانسوی ها، پیشنهاد اعتبار ۱۵ میلیارد دلار برای ایران مطرح شد، در مقابل ایران هم دو شرط فروش نفت و بازگشت درآمد حاصل از فروش آن به کشور را مورد تاکید قرار دارد و گفت که باید از طرف اروپا مورد پذیرش واقع شود.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: آنچه که تا کنون مطرح شده صرفاً در حد طرح و پیشنهاد از سوی اروپایی ها به ویژه فرانسه تلقی می شود که تا عملیاتی شدن، فاصله بسیاری دارد.

سبحانی نیا با بیان اینکه قطعاً این وضعیت نمی تواند رضایت ایران را در پی داشته باشد و ما به درستی وارد گام سوم کاهش تعهدات برجامی شدیم،اظهار داشت: در این فرصت شصت روزه سوم هم می‌توانیم مذاکرات را با طرف‌های مقابل همچنان ادامه دهیم تا زمانی که نتیجه ای که مورد رضایت تهران باشد، بدست آید.

وی ادامه داد: گام سوم ایران می تواند به مراتب مهم تر از گام های اول و دوم برداشته شده باشد، چرا که می تواند نشان دهنده تصمیم قاطع ایران در پیشبرد اهداف خود در برابر بدعهدی های طرف اروپایی و به نوعی استقلال رأی ایران در تداوم مسیر خود جهت تامین منافع ملی بدون اجازه گرفتن از کسی باشد.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها بخواهند به همین شیوه که تا کنون عمل کردند ادامه دهند، جمهوری اسلامی ایران هم بر اساس منافع خود، حتی اگر لازم باشد تا خروج از برجام هم پیش می رود.

سبحانی نیا با بیان اینکه بر حسب سوابق و تجربه ای که از اروپایی ها داریم چندان امیدوار به وعده‌های آنها در فرصت شصت روزه گام سوم هم نیستم، افزود: اروپا نشان داده که کماکان دنباله روی سیاست‌های آمریکا است و از خود اراده و عزم مستقلی ندارد بنابراین نمی‌توان به حرف و عمل احتمالی چنین بازیگری خوشبین بود.

وی گفت: امید بستن به طرف اروپایی کار بیهوده ای است که جزء تلف کردن وقت برای جمهوری اسلامی ایران، نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: به اعتقاد من برای خروج از این وضعیت، ایران باید بدون توجه به دیگر طرف ها، برنامه خود را در مسیر پیشرفت و تامین حداکثری منافع ادامه دهد که در این میان، توجه بیشتر به ظرفیت‌های داخلی، تکیه بر توان بومی و همچنین گسترش روابط تجاری با کشورهای منطقه‌ای می تواند به عنوان راهکارهای ما در این برهه مطرح باشند.

سازش با غرب اوضاع کشور را بهبود نمی‌دهد

سازش با غرب اوضاع کشور را بهبود نمی‌دهد/از سخنان روحانی تعجب کردم

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: در شرایط فعلی باید مقاومت و ایستادگی کنیم چراکه با سازش و مذاکره نه تنها به جایی نمی‌رسیم، بلکه متحمل هزینه سنگینی هم خواهیم شد.

حجت الاسلام احمد سالک در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویکرد کنار آمدن با غرب توسط دولت روحانی به بهانه تعامل سازنده با جهان چقدر توانسته طرف های مقابل ما در برجام را به مسیر تعهداتشان بازگرداند، گفت: قطعا این رویکرد راه به جایی نخواهد برد و به همین دلیل ما گام سوم کاهش تعهدات برجامی را هم برداشتیم که مسئله بسیار مهمی است و باید به این رویه ادامه دهیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید به دشمن مهلت داد، تصریح کرد: کسانی که در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستاده اند، افرادی با صداقت نیستند بلکه بدعهدی و دروغ گویی خود را بارها ثابت کرده اند و بنابراین با سازش و کوتاه آمدن در مقابل آنان به جایی نمی‌رسیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه طرف مقابل در برجام صرفاً منافع خودش را در نظر می گیرد، ادامه داد: آنان برای حفظ منافع خودشان حتی پای نابود کردن نظام جمهوری اسلامی هم ایستاده اند و بر این اساس اگر کسی تصور کند با سازش و کنارآمدن با آنان می‌توان اوضاع را به نفع ایران تغییر داد، خیال باطلی است.

حجت الاسلام سالک گفت: طرف مقابل در برجام در طول مذاکرات ثابت کرد که قابل اعتماد نیست و بر این اساس نمی‌توان با آنان مذاکره دیگری داشت.

وی با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر لزوم مذاکره با هر مقام غربی و حضور در هر اجلاسی، افزود: با وجود تجربه تلخ برجام تعجب می‌کنم که چرا هنوز برخی افراد دم از مذاکره و سازش می‌زنند!

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: ما باید از برجام درس بگیریم و این واقعیت را بپذیریم که اگر یک قدم در مقابل اروپا و آمریکا عقب بنشینیم، آنها ۱۰ قدم جلو می‌آیند و بر این اساس رویکرد کنار آمدن با آنان و سازش در برابرشان، هزینه سنگینی برای ما در پی خواهد داشت.

حجت الاسلام سالک با بیان اینکه راهبرد مقاومت و کاهش تعهدات در برجام قطعا ما را زودتر به منافعمان می‌رساند، تأکید کرد: ما برای رسیدن به اهدافمان، راهی جز مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان نداریم.

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صالحی دیدار کرد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صالحی دیدار کرد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «کورنل فروتا»، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح امروز (یک‌شنبه) با ورود به  تهران،  با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار کرد.

گفتنی است، قرار است وی ظهر امروز دیدار جداگانه ای هم با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان داشته باشد.

آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجام

آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجام/ سانتریفیوژهای IR6 گازدهی شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: گام سوم کاهش تعهدات برجام روز گذشته بنا به دستور رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح امروز(شنبه) در نشست خبری ضمن تشریح گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: گام سوم کاهش تعهدات برجام روز گذشته بنا به دستور رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی آغاز شد و اعلام کردند که سازمان انرژی اتمی مکلف است بر اساس نیازهای فنی بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های برجامی فعالیت‌های علمی و پژوهشی هسته‌ای را آغاز کرده و شتاب بخشد.

وی گفت: فعالیت‌های تحقیق و توسعه ایران از سال ۵۳ شروع شد و پس از انقلاب هم با تغییراتی همراه بود. ساخت تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم خنداب، اصفهان و دیگر موارد باعث شد دشمنان نسبت به برنامه‌های هسته ای ایران حساس باشند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: از آغاز دهه نود، توسعه تکنولوژی های جدیدی همچون کوانتوم را در دستور کار قرار دادیم. در برجام هم سازمان تلاش کرد سطح غنی سازی به نحوی باشد که پاسخگوی نیازهای تاسیسات هسته‌ای کشور باشد.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب تا دهه ۶۰ تحولات و تغییر ساختارهای سازمان انرژی اتمی صورت گرفت و عملاً از ابتدای دهه هفتاد بود که چرخه سوخت هسته‌ای در برنامه سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

کمالوندی گفت: اقدامات صنعت هسته ای ایران، تولید و غنی سازی اورانیوم ۴ درصد و بعد از آن ۲۰ درصد بود یعنی زمانی که به ما ندادند خودمان بیشتر تولید کردیم.

وی با بیان اینکه غنی‌سازی اورانیوم باید به میزانی باشد که نیازهای کشور را رفع کند، گفت: با توجه به نگاه بلند مقام معظم رهبری به این صنعت و حمایت هایی که همواره از سازمان انرژی اتمی داشتند موجب پیشرفت این صنعت شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از برجام عملا با بدعهدی‌هایی مواجه شدیم و طرف مقابل تعهداتی را که باید انجام می‌داد را انجام نداد، لذا با مشکلاتی مواجه شدیم که عمده به خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته برمی‌گردد.

وی افزود: آمریکایی‌ها فشارهای زیادی را به جمهوری اسلامی ایران و به کشورهای دیگر وارد کردند تا همکاری‌های خود را با ایران به حداقل ممکن برسانند. بر این اساس بود که نظام تصمیم گرفت در وضعیت عدم تعادل بین تعهدات و حقوق جمهوری اسلامی، یک توازن ایجاد کند تا طرف مقابل به مسیر اجرای تعهدات خود برگردد و حقوق و جمهوری اسلامی را رعایت کند.

کمالوندی گفت: ضمیمه ۱۲ برجام تعهدات ایران و طرف مقابل را بررسی می‌کنند و برای کاهش تعهدات باید بر ضمیمه یک تمرکز کنیم، ضمیمه یک ۱۲۲ صفحه است که می‌توان آن را در هشت موضوع اصلی تقسیم‌بندی کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: هشت موضوع اصلی تعهداتی در مورد راکتور آب سنگین اراک خنداب است که در خصوص عدم باز طراحی و عدم اجرای راکتور قبلی و باز طراحی آن است.

وی ادامه داد: سطح میزان غنی سازی از ۳.۶۷ درصد را در گام دوم کنار گذاشتیم. در گام اول تعهدات ایران، برای عرضه ذخایر ۳۰۰ کیلو و ۱۳۰ تن آب سنگین به بازارهای بین المللی را کنار گذاشتیم. بازطراحی سوخت مصرف شده به موضوع گام دوم مربوط است.

کمالوندی گفت: تحقیق و توسعه موضوع گام سوم است. امروز سه موضوع باقی مانده است. یک فردو، دو، میزان ذخایر که عملا تعهد در مورد این موضوع را کنار گذاشته‌ایم، و سه، نظارت‌ها و دسترسی‌های سازمان انرژی اتمی یا شفاف‌سازی.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در موضوع شفاف‌سازی فعلاً بنابراین داریم که در این حوزه ورود نکنیم و تعهدات ایران در خصوص شفاف‌سازی کمافی سابق اجرا خواهد شد.

کمالوندی گفت: بنابراین از این ۸ موضوع[راکتور آب سنگین، کارخانه تولید آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی در ظرفیت و سطح، تحقیق و توسعه، فردو، میزان ذخایر و نظارت و دسترسی آژانس]، عملا چهار و نیم موضوع را انجام داده‌ایم. در مورد ظرفیت و سطح غنی سازی عملا سطح غنی‌سازی را کنار گذاشته‌ایم و ظرفیت آن به تعداد سانتریفیوژها مربوط می‌شود و از سوی دیگر موضوعاتی که باقی مانده‌اند خیلی مختصر است.

وی تاکید کرد: این نشان می‌دهد که در مذاکرات نحوه تعهدات به گونه ای بوده است که مشکلی ایجاد نکند و همانطور که آقای صالحی بارها گفته اند متاسفانه بنا به ملاحظات سیاسی، عده‌ای از این نکته غفلت می‌کنند. صنعت هسته ای حتی در قالب برجام به اهداف بلندمدت خود خواهد رسید کما اینکه در ابتدای اجرای برجام با توجه به فرمایشات رهبری که شرط کرده بودند که باید کار در انتهای ۱۵ سال مشخص باشد و غنی سازی نیز پاسخ نیازهای کشور را بدهد و حداقل ۱۹۰ هزار سو تولید شود، ما برنامه ۱۵ ساله را برای توسعه و پیشرفت سازمان انرژی اتمی تا ۲۷۰ هزار سو و قابل پیشرفت تا یک میلیون سو را ارائه دادیم.

کمالوندی ادامه داد: تغییرات در بحث تحقیق و توسعه حرکت به سمت یک میلیون سو را تسهیل می‌کند. ما پیشرفت به سمت ۲۷۰ هزار سو را به راحتی با برنامه برجام می‌توانستیم محقق کنیم اما اینکه چقدر به سمت یک میلیون سو برویم، بستگی به این دارد که چه مقدار تغییرات در اجرای برجام بدهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تحقیق و توسعه از بندهای ۳۲ تا ۴۳ و بند ۸۱ است. در واقع بند ۸۱ روش غنی سازی غیر از سانتریفیوژهای گازی است. سانتریفیوژهای موجود و روش‌های جداسازی برای رسیدن به ایزوتوپ‌های ۲۳۵ اورانیوم است که عمده کار اقتصادی دنیا برای این مبنا انجام می‌شود اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد که لزوما اقتصادی نیست.

وی گفت: جمهوری اسلامی در این مورد خاص پذیرفته بود که این کار را فعلاً در چارچوب سانتریفیوژهای گازی انجام دهد.

کمالوندی گفت: در مسیر غنی سازی عملا می توانیم بگوییم که هیچ محدودیتی برای ما وجود نداشته است، به این دلیل که برنامه ها بر اساس یک بازه زمانی بلندمدت و با روش های جدید در نظر گرفته شده بود.

وی با اشاره به اینکه روش های گذشته مهندسی معکوس و زمانبر بود، افزود: ماشین های IR1، ماشینی نبود که ساخت ایران باشد، بلکه ریشه آن هلندی است و سپس به پاکستان رفته و بعد به ایران آمد و ماشینی که شما خودتان می سازید، حتما نیاز به مستندسازی دانش دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: مستندسازی دانش یکی از کارهایی است که در دنیا انجام می شود و بر این اساس تاکنون ما هزاران سند برای هر یک از این سانتریفیوژها ایجاد کرده ایم که کار بسیار عمیق و بزرگی است.

کمالوندی ادامه داد: در واقع اگر مقداری زمان برای رسیدن به آن اهداف بلندمدت بیشتر شده است، کیفیت هم افزایش پیدا کرده است، در حالی که در گذشته به دلیل آنکه سرعت در این زمینه مهم  و بحث مهندسی معکوس مطرح بود، عملا وارد فرآیند مستندسازی که زمانبر است، نمی شدند اما در حال حاضر همه تحقیقات به هر شکلی که انجام می گیرد، باید مستندسازی و با یکدیگر مقایسه شود.

وی با اشاره به چهار اقدامی که امروز در راستای کاهش تعهدات برجامی ایران انجام شده است، گفت: اولین مورد مربوط به بند ۳۹ است مبنی بر اینکه تولید محصول غنی سازی و ماشین های نسل جدید و عدم اختلاط پسماند و محصول این زنجیره ها که این موضوع بسیار مهم است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: پیش از کاهش تعهدات برجامی، اگر هر یک از ماشین های پیشرفته ما در عمل غنی سازی می کردند، محصولشان را دوباره برمی گرداندند و خوراک و محصول را دوباره با یکدیگر مخلوط می کردند و تبدیل به اورانیوم طبیعی می شد اما از این به بعد این اتفاق نمی افتد، به این معنا که ماشین های سانتریفیوژ ما در همان حال که توسعه می یابند، به انباشت ذخایر ما هم کمک خواهند کرد.

کمالوندی تصریح کرد: ظرفیت این ماشین ها چندین برابر ماشین هایی است که فعلا نصب شده و بر این اساس صدها و بلکه در برخی از جاها بیشتر از هزار ماشین در حال نصب به افزایش ذخایر ما کمک خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام از روز گذشته انجام و امروز به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شد، گفت: تولیدات تحقیقاتی به ذخایر ما افزوده می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: همچنین ماشین IR6S قرار بود در ابتدای سال یازدهم  گازدهی شود که گازدهی آن را آغاز کرده ایم.

کمالوندی ادامه داد: راه اندازی زنجیره ۲۰ تایی ماشین IR4 که موضوع بند ۳۵ ضمیمه یک است و قرار بود ابتدای سال یازدهم این کار عملا انجام شود که این کار هم عملا انجام شده است. زنجیره ۲۰ تایی ماشین IR4 هم آغاز به کار کرده است و تولیدات آن به ذخایر اضافه می‌شود.

وی گفت: همچنین ماشین IR6 به صورت زنجیره ۲۰ تایی، قرار بود آبان ماه به بعد گازدهی شود که ما گازدهی آن را از روز گذشته آغاز کردیم و زنجیره ۳۰ تایی را هم در برنامه بعدی خود داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه چهار اقدام مذکور عملا آغاز شده است، گفت: همچنین چهار اقدام دیگر در دستور کار داریم که اگر انجام شود، عملا در حوزه غنی سازی هیچ تعهد دیگری باقی نمی ماند.

کمالوندی تصریح کرد: دو مورد از آن تعهدات در ماه آینده انجام خواهد شد مبنی بر راه اندازی زنجیره میانی ماشین IR2M که موضوع بند ۳۲ ضمیمه ۱ و مورد بعدی راه اندازی زنجیره ۱۰ ماشین سانتریفیوژ IR5 که گازدهی آن باید از سال یازدهم یعنی هفت سال دیگر آغاز می‌شد.

تروریسم اقتصادی آمریکا غیرنظامیان را هدف قرار داده است

تروریسم اقتصادی آمریکا غیرنظامیان را هدف قرار داده است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تروریسم اقتصادی ایالات متحده علیه ایران و دیگران عمدا غیرنظامیان را هدف قرار داده و تلاش دارد با ارعاب مردم بی‌گناه، به اهداف نامشروع سیاسی خود دست یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به توئیت همتای کوبایی خود که تحریم‌های تازه آمریکا علیه ملت ایران را محکوم کرده بود نوشت: “تروریسم اقتصادی ایالات متحده علیه کوبا، چین، روسیه، سوریه، ایران و دیگران عمداً غیرنظامیان را هدف قرار داده و تلاش دارد با ارعاب مردم بی‌گناه، به اهداف نامشروع سیاسی خود دست یابد. حالا دیگر، رفتار شرورانه ایالات متحده، دزدی دریایی، رشوه و اخاذی را هم در بر می‌گیرد. به کوبا ادای احترام می‌کنیم و در کنار آن می‌ایستیم.

گفتنی است «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا در توئیتی گفته است: تحریم‌های آمریکا علیه نهادهای دریایی ایران یکی دیگر از موارد نقض قوانین بین‌المللی است. اقدامات زورگویانه آمریکا علیه جابجایی نفت ایران بر روی مردم برادر [ما در] ایران و سوریه تأثیر می‌گذارد و صلح را در این منطقه شکننده تهدید می‌کند.

جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال

جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن گلوبال/باور۳۷۳پاسخگوی هرتهدیدی است

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش جزئیات منتشر نشده از ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان را تشریح کرد.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، هادی رضایی: اقدامات چند سال اخیر شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در کشف شناسایی، کنترل و در نهایت انهدام پرنده‌های مهاجم، از جمله پهپاد هرمس، متعلق به رژیم صهیونیستی و همچنین هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان توانمندی و اقتدار پدافند هوایی ایران اسلامی را برای جهانیان به اثبات رسانده است. تا حدی که امروز بنا بر اعلام سازمان‌های بین المللی مسئول در عرصه هوانوردی، آسمان ایرانیان یکی از امن‌ترین آسمان‌های جهان است.

این مهم در حالی به دست آمده که کشور ما بیش از ۴۰ سال است که تحت شدیدترین تحریم‌ها به ویژه در حوزه نظامی قرار دارد اما با این وجود با تدابیری که توسط مسئولان این حوزه اتخاذ شده، امروز ایران اسلامی به یکی از برترین قدرت‌های جهان در حوزه پدافند هوایی تبدیل شده است.

امیر خوش قلب در خصوص دلایل آمادگی و اقتدار شبکه پدافند هوایی کشور برای پاسخگویی به تهدیدات گفت: یکی از راهبردهای اصلی پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی دفاع در عمق است. از جمله کشف و رصد در عمق، رفتارشناسی و تهدیدشناسی؛ اینها مواردی است که ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه یکپارچه هوایی در حال کار کردن با آن هستیم و برای ما چیز جدید و نویی نیست. اقدامات ما در نهایت به یک فعالیت تاکتیکی می‌رسد؛ بعضی از اقدامات ما، اقدامات تاکتیکی ویژه است و یک سری اقدامات تاکتیکی ما، اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه است. به عنوان مثال «آسمان امن» اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه‌ای است که توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران برای استفاده کنندگان از این فضا ایجاد شده است.

وی افزود: زمانی که پرواز در حال عبور از آسمان ایران است و سیستم ناوبری آن ایراد پیدا می‌کند، پدافند هوایی کمک کرده و به آن خدمات می‌دهد، یا زمانی که هواپیمایی مسیرش را گم می‌کند ما به آن خدمات می‌دهیم. یا زمانی که در شرایط جوی خطرناک قرار می‌گیرد ما خدمات می‌دهیم و یا زمانی که در پروازی احتمال هواپیماربایی انجام شده ما به آن خدمات می‌دهیم. یا پرنده‌ای که رادیوی خود را از دست می‌دهد، ما تاکتیک‌های خاص خودمان را داریم. یک بخش اقدامات ما به این شکل است.

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش در ادامه با اشاره به اقدام شبکه یک پارچه پدافند هوایی در انهدام هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک ارتش آمریکا در حریم هوایی کشورمان گفت: یک بخش اقدامات پدافند هوایی اقدامات تاکتیکی ویژه است. یکی از مواردی که دقیقاً اینجا پیش آمد، دفاع در عمق بود؛ یعنی ما فعالیت این پرنده را کاملاً رصد کردیم که به چه شکل پرواز می‌کند؟ مسیرش را می‌دانستیم به چه شکل در حال آمدن است، کاملاً تحت رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی بود، حتی از لحظه اول پرواز.

وی ادامه داد: این پرواز به شکلی به ما نزدیک می‌شد و مسیر را طی می‌کرد که قوانین و مقررات بین‌المللی جاری را رعایت نمی‌کرد. یعنی کاملاً اقدامش یک اقدام تهدید آمیز، خصمانه و با حداقل‌های اصول پروازی بود، به شکلی که این پهباد آمریکایی حتی سامانه شناسایی خودش را هم خاموش کرده بود. سامانه شناسایی، سامانه‌هایی هست که به هواپیماها این قابلیت را می‌دهد که خودشان را به رادارهای سامانه‌های پدافندی، معرفی کرده و بگویند که ما دوستیم یا دشمن، از چه نوعی هستیم، ارتفاع پرنده مان چقدر است. این پرواز به شکلی ادامه مسیر می‌داد که نیاز به این بود که ما اقدام تاکتیکی انجام دهیم. اقدام تاکتیکی ما ابعاد مختلف دارد، یک بخش اخطار رادیویی است، در مواردی اقدام رادیویی شدیدتر و در نهایت هم که به یک اقدام تاکتیکی شاید اقدام تاکتیکی گرم یعنی به برخورد مستقیم ختم شود.

امیر خوش قلب خاطر نشان کرد: ما این پرواز را در طول مسیر که شاید بیش از سه ساعت طول کشید کاملاً رصد و رفتارشناسی می‌کردیم که به دنبال چه چیزی است، شاید در همان مراحل اولیه کار می‌توانستیم اقدامات اولیه را انجام دهیم اما اجازه دادیم که کار خود را انجام داده، مسیر را طی کرد و در کل مسیر هم اخطار می‌دادیم که رفتارت را تصحیح کن و رفتارت را در قالب رفتارهای بین المللی قرار بده اما هیچ توجهی به این اخطارها نکرد، در واقع توجهی به تذکرات شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام نداد که در انتها در یک زمان بسیار کوتاه که برایش غافلگیرکننده هم بود، در یک اقدام بسیار سریع، به موقع و هوشمندانه با توجه به اینکه ما اتاق‌های عملیات مشترک داریم، با تصمیم گیری مشترک در این اتاق عملیات مشترک در کوتاه‌ترین زمان به این نتیجه رسیدیم که این هدف متخاصم به یکی از سامانه‌های نیروی پدافندی هوافضا در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی واگذار شود که نتیجه اش هم برای مردم عزیز بسیار خوشحال کننده بود.

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود به رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ اشاره و آن را بسیار پیشرفته‌تر از سامانه‌های کلاس خودش دانست و گفت: شاید در اذهان عمومی بیشتر در این حوزه صحبت شود که باور ۳۷۳، کپی از سامانه موشکی ۳۰۰ S است. اما واقعیت این است که ما باور ۳۷۳ را با نگاه به سامانه‌های موجود تأثیرگذار در دفاع یکپارچه در دنیا الگوبرداری کرده‌ایم، از قابلیت‌های همه اینها استفاده و الگوبرداری کرده‌ایم و مهندسی معکوس انجام نداده‌ایم؛ یعنی این نبوده است که یک سامانه ۳۰۰ S داشته باشیم سپس ۳۰۰ S را خرد کرده تا مهندسی معکوس کنیم. ما باور داشتیم که باور ۳۷۳ را به نتیجه می‌رسانیم.

وی ادامه داد: باور ۳۷۳ قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، مهمترین قابلیت این سامانه این است که در کنار همه قابلیت‌های فنی و عملیاتی، یک سامانه بومی است، یعنی ما در این سامانه نقطه گلوگاهی نداریم، نقاط مبهم تکنیکی و فنی و مهندسی برای ما در این سامانه دیده نشده است. این سامانه هم از ابعاد کشف، درگیری، موشکی، در تمامی حوزه‌ها یک سامانه کاملاً بومی و تأثیرگذار در حوزه دفاع هوایی است. اکنون باور ۳۷۳ در رقابت بسیار نزدیک و حتی بسیار جلوتر از سامانه‌های کلاس خودش است و این شعار نیست، قطعاً امروز که ما سامانه باور ۳۷۳ را در اختیار گرفتیم یک جهش بسیار بزرگی در بازدارندگی دفاعی، در مقابل تهدیدات دشمن برایمان ایجاد شد.

امیر خوش قلب در ادامه تصریح کرد: سامانه باور ۳۷۳، سامانه‌ای است که در مقابل انواع تهدیدات می‌تواند فعالیت انجام دهد و پاسخگو در مقابل هر نوع تهدیدی است. اما به دلیل مسائل امنیتی نمی‌توانم همه قابلیت‌های آن را برای شما بگویم، این سامانه بر علیه همه نوع تهدید از جمله تهدیدات ارتفاع بلند، دوردست، بالستیک، کروز، آیرودینامیک، هواپیماهای پنهان کار و بسیاری از تهدیدات پیش روی ما که در حوزه تهدیدات هوایی متصور است، پاسخگو است.

برای آشنایی بیشتر با مأموریت‌ها و عملکرد شبکه پدافند هوایی کشور با امیر سرتیپ محمد خوش قلب معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش به گفتگو نشستیم.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

*چند ماهی است که نیروی پدافند هوایی ارتش به صورت رسمی تشکیل شده است، آیا مأموریت‌ها و کارکردهای شما در ساختار جدید تغییر کرده؟ این تغییرات چه تأثیری در عملکرد شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور دارد؟

پدافند هوایی در سال‌های گذشته به عنوان یک یکان در قالب نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کرد و یک نیرو و سازمان مجزا نبود و تمامی اقدامات پدافند هوایی در قالب نیروی هوایی بود. اما این به آن معنا نبود که شبکه یکپارچه پدافند هوایی نداشته باشیم، همه این شبکه‌ها وجود داشت.

در سال ۱۳۸۷ با فرمان گوهربار فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) و جدایی پدافند هوایی از نیروی هوایی، یک روح و انرژی نو به پدافند هوایی تزریق شد؛ به این معنی که از تمام ظرفیت‌های مختص پدافند هوایی در حوزه سازمان‌های نظامی و غیر نظامی استفاده شد و اختیار عمل به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) داده شد.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) از همه ظرفیت‌های نیروهای مسلح و دیگر سازمان‌ها در همه ابعاد برای ایجاد دفاع یکپارچه مطمئن و مستمر در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی بهره می‌برد و با توجه به اینکه این دستور بسیار مهم و تاریخی بود، پدافند هوایی را از جایگاه قبلی به یک جایگاه بسیار رفیع‌تر در ابعاد دفاع هوایی مطمئن ارتقا داد.

پس از حدود ده سال کارکرد مطمئن و اطمینان بخش در این حوزه، مسئولان لشکری با توجه به بیانات فرمانده معظم کل قوا به این نتیجه رسیدند که پدافند هوایی به عنوان یک نیرو در قالب نیروی پدافند هوایی ارتش و در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی به کارکرد خود ادامه دهد.

این فرمان هم یک فرمان نورانی و گهربار و به همان شکلی که در طی این ده سال گذشته باعث ارتقا پدافند هوایی کشور شد، مطمئنیم که با تشکیل نیروی پدافند هوایی ارتش مجدداً این ارتقا در پدافند هوایی دیده خواهد شد؛ به این صورت که در گذشته یک بخش از سیاستگذاری‌های دفاعی توسط قرارگاه پدافند هوایی در سطح کل نیروهای مسلح در حوزه پدافند انجام می‌شد، این موضوع باعث می‌شد که ما تمام توان و انرژی خود را در قالب قرارگاه پدافند هوایی گذاشته و در ابعاد نیرویی وظایفی که باید صورت می‌گرفت پررنگ نباشد.

در حال حاضر از مأموریت های ما کاسته نشده است بلکه معتقدیم که حتی به مأموریت ما افزوده شده زیرا هم باید وظایف نیرویی خودمان را در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی برای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) انجام داده و هم اینکه این فرصت به ما داده شده که به یک بازبینی و آمایش جدید در همه حوزه‌ها، هم در حوزه‌های تجهیزاتی و هم نیروی انسانی، اقدام کنیم و تشکیل نیروی پدافند هوایی نیز یک اقدام بسیار میمون، گوهربار و تأثیرگذاری خواهد بود که قطعاً طی چندسال آینده ارزش و اعتبار این فرمان بیشتر مشخص خواهد شد.

*مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان پدافند هوایی را خط مقدم مبارزه با دشمن دانسته‌اند. به نظر شما چرا پدافند هوایی خط مقدم مبارزه با دشمن هست؟

رصد، پایش و مراقبت از فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عمق و خارج از مرزها توسط نیروی پدافند هوایی صورت می‌گیرد

فرمانده معظم کل قوا بارها و بارها در بیاناتشان در همه حوزه‌ها، پدافند هوایی را خط مقدم نیروهای مسلح در حوزه دفاع هوایی مطرح کرده‌اند و این فقط در کلام نیست، در مقام عمل نیز پدافند هوایی خط مقدم است. در پدافند هوایی اصلی است به نام اصل دفاع در عمق.

این اصل بدین معناست که ما بتوانیم تمام رفتار، فعالیت‌ها و مقاصد دشمن حتی قبل از هر گونه اقدامی از جمله نزدیکی به مرزهای کشور را متوجه شده و با استفاده از لایه‌های پنهان و آشکار موجود از جمله شبکه‌های راداری، شبکه‌های شنود الکتریکی، شبکه‌های بصری و تمامی امکانات و ظرفیت‌ها، رفتار دشمن را زیر نظر بگیریم و این باعث شود که ما خط مقدم دفاع در عمق در سطح نیروهای مسلح باشیم.

حتی در خارج از مرزها که البته بستگی به نوع تهدید و جغرافیا دارد و این بحث دفاع در عمق جز مأموریت‌ها و راهبرد اصلی پدافند هوایی است و ما دفاع را از مرزهایمان شروع نکرده، شاید اقداماتمان را از مرزها انجام دهیم، اما رصد، پایش و مراقبت از فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عمق و خارج از مرزهایمان شروع خواهد شد.

*حوزه پدافند هوایی بسیار پیچیده، تخصصی و تجهیزات محور است و نیاز به تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای دارد؛ با توجه به اینکه ایران در تحریم قرار دارد. شما چگونه این تجهیزات را تأمین می‌کنید و می‌توانید با وجود تحریم‌های همه جانبهمأموریت های خود را به خوبی انجام دهید؟

پدافند هوایی همانطور که شما گفتید، یک نیروی تجهیزات محور است، ولی این به آن معنا نیست که ما از نیروی انسانی غافل شویم. نیروی انسانی است که به این تجهیزات نقش می‌دهد. در واقع نیروی انسانی با استفاده از تجهیزات، امکانات و ظرفیت‌ها، نقش اصلی را در کنار این تجهیزات در دفاع هوایی ایفا می‌کند.

استفاده از ظرفیت‌های بومی در شرایط تحریم، فرصتی را برای ما فراهم کرده است که به جرأت بتوان گفت که در پدافند هوایی نقطه گلوگاهی نداریم

ایران اسلامی و به ویژه نیروهای مسلح سال‌ها است که در شدیدترین تحریم قرار دارند و ما نیز مشکلات خاص خودمان را هم داریم و مانند دیگر بخش‌های کشور و در همه حوزه‌ها، خصوصاً در ابعاد نظامی و دفاعی تحریم مسائل خاص خودش را دارد و این فشار و محدودیت‌ها گریبان گیر پدافند هوایی نیز شده است.

اما نکته مهم اینکه ما با استفاده از دانش و ظرفیت‌های داخلی در همه حوزه‌ها، از جمله حوزه‌های فنی و عملیاتی و استفاده از ظرفیت و توانمندی نیروهای باتجربه و میدان دیده، تمام این ظرفیت‌ها موجود در کشور را در کنار نیروی انسانی با انگیزه و جوان قرار داده و همه این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا ما سامانه‌هایی که در اختیار داریم را سرپا نگه داریم.

در حوزه ساخت و ساز تجهیزات بومی وضعیت بسیار مقبولی وجود دارد، تجهیزات بومی را در همه ابعاد استفاده می‌کنیم. بخش زیادی از تجهیزاتی که اکنون در اختیار ماست تجهیزات بومی است اما این به آن معنا نیست که ما از تجهیزات قدیمی استفاده نمی‌کنیم. از تجهیزات قدیمی هم در حال استفاده هستیم اما با یک نگاه مهندسی، معماری و تاکتیک خاص از این تجهیزات غیربومی استفاده می‌کنیم و به این معتقدیم که این تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در حوزه خرید و تأمین سامانه‌ها و تجهیزات و نیازمندی‌ها از کشورهای خارجی ایجاد کرده‌اند، فرصتی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم خودمان را به مقطعی برسانیم که به جرأت بتوان گفت که نقطه گلوگاهی نداریم. یعنی جایی نیست که ما اراده کرده و به آن دست پیدا نکنیم.

کشور از نظر مهندسین، کارکنان، جوانان و متخصصین فنی در وضعیت بسیار مطلوبی است و این کارکرد مداوم ۲۴ ساعته و بدون تأخیر در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، خود گواه این وضعیت است که ما از تحریم به عنوان یک فرصت استفاده کرده‌ایم و بخش زیادی از نیازمندی هایمان را در همین بازه زمانی با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی، داخل میدان و خارج از میدان، به صورت اشتراک گذاری با سایر نیروها و سازمان‌ها تأمین می‌کنیم و اکنون وضعیت ما، وضعیت بسیار مطلوبی است و اقدامات و فعالیت‌های ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی گواه این ادعاست.

در چند روز پیش شاهد رونمایی سامانه باور ۳۷۳ بودیم که در اختیار پدافند هوایی ارتش قرار گرفت. این سامانه چه قابلیت‌ها و و ویژگی‌هایی دارد و اینکه در قیاس با نمونه‌های خارجی چه برتری‌هایی دارد؟

شاید در اذهان عمومی بیشتر در این حوزه صحبت شود که باور ۳۷۳، کپی از سامانه موشکی ۳۰۰ S است. اما واقعیت این است که ما باور ۳۷۳ را با نگاه به سامانه‌های موجود تأثیرگذار در دفاع یکپارچه در دنیا الگوبرداری کرده‌ایم، از قابلیت‌های همه اینها استفاده و الگوبرداری کرده‌ایم و مهندسی معکوس انجام نداده‌ایم؛ یعنی این نبوده است که یک سامانه ۳۰۰ S داشته باشیم سپس ۳۰۰ S را خرد کرده تا مهندسی معکوس کنیم. ما باور داشتیم که باور ۳۷۳ را به نتیجه می‌رسانیم.

باور ۳۷۳ قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، مهمترین قابلیت این سامانه این است که در کنار همه قابلیت‌های فنی و عملیاتی، یک سامانه بومی است، یعنی ما در این سامانه نقطه گلوگاهی نداریم، نقاط مبهم تکنیکی و فنی و مهندسی برای ما در این سامانه دیده نشده است. این سامانه هم از ابعاد کشف، درگیری، موشکی، در تمامی حوزه‌ها یک سامانه کاملاً بومی و تأثیرگذار در حوزه دفاع هوایی است.

باور ۳۷۳ بسیار پیشرفته‌تر از سامانه‌های کلاس خودش است

اکنون باور ۳۷۳ در رقابت بسیار نزدیک و حتی بسیار جلوتر از سامانه‌های کلاس خودش است و این شعار نیست، قطعاً امروز که ما سامانه باور ۳۷۳ را در اختیار گرفتیم یک جهش بسیار بزرگی در بازدارندگی دفاعی، در مقابل تهدیدات دشمن برایمان ایجاد شد.

این سامانه‌ای است که در مقابل انواع تهدیدات می‌تواند فعالیت انجام دهد و پاسخگو در مقابل هر نوع تهدیدی است. اما به دلیل مسائل امنیتی نمی‌توانم همه قابلیت‌های آن را برای شما بگویم، این سامانه بر علیه همه نوع تهدید از جمله تهدیدات ارتفاع بلند، دوردست، بالستیک، کروز، آیرودینامیک، هواپیماهای پنهان کار و بسیاری از تهدیدات پیش روی ما که در حوزه تهدیدات هوایی متصور است، پاسخگو است.

*چند روز پیش جانشین وزیر دفاع گفتند که از سامانه چشم عقاب در ارتفاع پست در شبکه پدافند هوایی کشور استفاده می‌شود در مورد این سامانه و قابلیتش نسبت به نمونه‌های خارجی بگویید؟

سامانه چشم عقاب یک سامانه بسیار پیشرفته و سامانه خاص با قابلیت‌ها منحصر بفرد است که در حوزه دفاع هوایی، یک قابلیت دفاعی خاص و ویژه در حوزه دفاع ارتفاع پست به شبکه پدافند هوایی کشور می‌دهد، اما به دلایل امنیتی نمی‌توانم در خصوص قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن صحبت کنم.

*با توجه به تهدیداتی که وجود دارد و البته پیشرفت تکنولوژی در سطح جهان، چگونه است که آسمان ایران را یکی از امن ترین آسمان‌های کشورهای جهان می‌نامند؟

اعلام آسمان امن فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک ادعا نیست. امنیت آسمان ایران یک اقرار توسط سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های تأثیرگذار در حوزه هوانوردی است، که این مهم را به صورت بین المللی و رسمی اعلام کرده‌اند و سال هاست بر این موضوع تاکید دارند. این نشان از این است که در حوزه دفاع هوایی و هوانوردی یک هم‌افزایی بسیار خوب و کامل در بین نیروهای مسلح و سازمان هواپیمایی کشوری وجود دارد که این هم‌افزایی و اقدامات مشترک ما را به اینجا رسانده که سازمان‌های بین المللی فضای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در غرب آسیا به عنوان امن ترین فضا اعلام کنند.

امنیت فضای کشور به چند نکته حائز اهمیت بستگی دارد. در بحث تجهیزاتی؛ در حال حاضر پدافند هوایی تجهیزات بسیار قابلی توجه و راهبردی دارد. این تجهیزات کاربردی و توانمندی‌ها هم در حوزه دفاعی وجود دارد و هم در حوزه خدمات رسانی به پرنده‌های با سرنشین و بدون سرنشین که مجوز پروازی دارند در فضای کشور است.

همچنین جغرافیای جمهوری اسلامی ایران، جغرافیای بسیار امنی است. به طوری که سرتاسر کشور ما در مرزهای شرقی، شمالی، جنوبی و غربی می‌بینید که امنیت وجود دارد. قطعاً هر عقل سلیمی به خودش اجازه می‌دهد که امن ترین فضا را برای این موضوع انتخاب کند.

اقدامات پدافند هوایی لحظه به لحظه و حتی کمتر از چند ثانیه در حال انجام است

بحث دیگر، بحث صرفه اقتصادی است. برای بسیار از کشورها صرفه اقتصادی و امنیتی موجود در فضای جمهوری اسلامی ایران، مهم است و آنها را ملزم می‌کند که در انتخاب‌هایشان این فضا را انتخاب کنند. فضایی که امنیت در آن است و به راحتی می‌توانند خدمات فرودگاهی و ناوبری دریافت کنند.

اقدامات پدافند هوایی لحظه به لحظه و حتی کمتر از ۶ ثانیه در حال انجام است و فرزندان ملت ایران در شبکه پدافند هوایی نوع فعالیت این پروازها را در فضای خودمان رصد می‌کنند، کاملاً موقعیت شناسی می‌کنیم، کاملاً مراقب و مواظبیم که خدای نکرده در مقابل تهدیدی قرار نگرفته، یا در مقابل خطرات جوی قرار نگیرند و هرگونه نیازمندی‌ها را برای پراوزهایی که وارد فضای جمهوری اسلامی ایران می‌شوند ایجاد کنیم.

این نشان از همکاری بسیار نزدیک پدافند هوایی با سازمان هواپیمایی کشوری دارد و موارد اینچنینی که باعث شده فضای ما، یک فضای امن باشد و این ادعا نیست، در طول چند سال گذشته هم اسناد و مدارک آن موجود است که مورد خاص و مشکوکی نداشته‌ایم. پروازی نبوده است که وارد فضای ما شود و نتواند از ما خدمات بگیرد. تمامی شرایط را برایش مهیا کرده‌ایم. در بعضی از مواقع مسیرها را برایشان کوتاه می‌کنیم.

در همه جای جهان، از لحاظ تقسیم بندی فضایی، مناطق چهارگانه فضایی تعریف می‌شود. با توجه به وجود این مناطق در سطح کل کشور امنیت و شرایط را به نحوی برایشان مهیا می‌کنیم که به راحتی در کریدورهای پروازی مسیر بسیار امن پروازی بدون هیچ اینکه احساس ناامنی به آنها دست دهد، داشته باشند

پیشرفت‌های نیروی پدافند هوایی در حوزه موشکی برای مقابله با پرنده‌های رادار گریز و بدونه سرنشین چگونه است؟

تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته باشد شکل ما، شکل ایستا و ساکن نیست، اکنون ما در همه حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی داریم و با کارکرد مداوم و ۲۴ ساعته و البته در همه نوع شرایط آب و هوایی در حال اجرای مأموریت‌های محوله هستیم. تهدیدی در اطراف کشور یا در خارج از مرزهای ایران و یا تهدید توسط کشورهای منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای که بخواهد برای ما متصور باشد، وجود ندارد که شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور در مقابلش توان مقابله نداشته و یا دستمان بسته باشد.

دوباره تاکید می‌کنم، در ارتفاعات مختلف پست، متوسط، بلند، در بردهای کوتاه، میانبرد، برد بلند، در همه ابعاد ما پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم. الحمدالله وضعیت، وضعیت بسیار مطلوبی است.

*شما در این سال‌ها بارها و بارها با مقام معظم رهبری دیدار داشته‌اید. مهمترین توصیه‌ای که ایشان به نیروهای مسلح و به ویژه پدافند هوایی داشتند چه بوده است؟

اهمیت و ضرورت پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی بر کسی پوشیده نیست. فرمانده معظم کل قوا پدافند هوایی را اولویت اول نیروهای مسلح بیان کرده‌اند و بارها و بارها این موضوع از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفته است. ایشان بیش از ۶۰۰ جمله در رابطه با پدافند هوایی، اهمیت پدافند هوایی، نقش پدافند هوایی، لزوم هم‌افزایی، وحدت فرماندهی و اقدامات پدافند هوایی مشترک دارند. تأکید ایشان این است که هر آنچه در حوزه پدافند هوایی انجام می‌شود حتماً باید در قرارگاه پدافند هوایی روی این موضوع کار شود و تأکید حضرت آقا در این حوزه‌ها بسیار زیاد است.

اگر بخواهم یکی از جملات بسیار مهم رهبر انقلاب در حوزه پدافند هوایی را بگویم، این است که ایشان پدافند هوایی را خط مقدم دفاع از حیثیت، موجودیت و آبروی کشور دانسته‌اند.

*همانطور که گفتید شبکه پدافند هوایی متشکل از نیروها و سازمان‌های مختلفی است. همکاری و ارتباط شما با سایر دستگاه‌ها و نیروها از جمله نیروی هوا فضای سپاه چگونه است؟ روند این مأموریت و تقسیم کار از زمان کشف، شناسایی و رهگیری تا زمان هدف قرار دادن اهداف چگونه است و چگونه تقسیم کار می‌شود؟

فرمانده معظم کل قوا در اوامر و فرامینشان، راهبرد اصلی حوزه‌های دفاع هوایی را کاملاً به صورت واضح و روشن و آشکار برای نیروهای مسلح، خصوصاً در حوزه پدافند هوایی تعریف کرده‌اند. ما نیز با تأثی از این راهبرد ایشان در حال حاضر در شبکه یکپارچه پدافند هوایی در حال انجام هم‌افزایی، کار و اقدامات مشترک هستیم و همه اینها در قالب شبکه فرماندهی کنترل و تحت فرمان قرارگاه پدافند هوایی خاتم است.

الحمدالله با تعداد زیادی از عزیزانمان در نیروی هوا فضای سپاه، در اتاق‌های فرماندهی کنترل مشترک، در سایت‌ها و مواضع موشکی و سامانه‌های راداری مشترک در حال انجام مأموریت هستیم و با ایجاد وحدت فرماندهی، اشتراک‌گذاری اطلاعات، تجزیه و تحلیل‌های مشترک و بسیاری از اقدامات مشترک مأموریت‌های خود را پیش می بریم.

اقدامات ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، در حال حاضر با هم‌افزایی و ایجاد اتاق‌های فکر مشترک و تصمیمات تاکتیکی مشترک در حال انجام است و این خود نقطه قوتی در پدافند هوایی است که فکر می‌کنم به عنوان یک الگو می‌توان در همه سازمان‌ها از آن استفاده کرد.

*چندی پیش شاهد یک اقدام بسیار خاص و ویژه و بی سابقه در سطح جهان از سوی شبکه پدافند هوایی کشور بودیم که در این عملیات ویژه یک پهپاد پیشرفته آمریکایی منهدم شد. در اخبار داشتیم که قبل از اینکه سپاه آن را به وسیله سامانه سوم خرداد منهدم کند نیروی پدافند هوایی ارتش چند بار به آن پهباد اخطار داده بود، یعنی کشف، شناسایی و اخطار داده بود و حالا در مرحله نهایی نیروی هوا فضای سپاه آن را منهدم کرد. در مورد این اقدام و این عملیات توضیح دهید و بفرمائید چگونه این تقسیم کار بین شما انجام می‌شود؟

یکی از راهبردهای اصلی پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی دفاع در عمق است. از جمله کشف و رصد در عمق، رفتارشناسی و تهدیدشناسی؛ اینها مواردی است که ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه یکپارچه هوایی در حال کار کردن با آن هستیم و برای ما چیز جدید و نویی نیست.

اقدامات ما در نهایت به یک فعالیت تاکتیکی می‌رسد؛ بعضی از اقدامات ما، اقدامات تاکتیکی ویژه است و یک سری اقدامات تاکتیکی ما، اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه است. به عنوان مثال «آسمان امن» اقدامات تاکتیکی بشر دوستانه‌ای است که توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی ایران برای استفاده کنندگان از این فضا ایجاد شده است.

زمانی که پرواز در حال عبور از آسمان ایران است و سیستم ناوبری آن ایراد پیدا می‌کند، پدافند هوایی کمک کرده و به آن خدمات می‌دهد، یا زمانی که هواپیمایی مسیرش را گم می‌کند ما به آن خدمات می‌دهیم. یا زمانی که در شرایط جوی خطرناک قرار می‌گیرد ما خدمات می‌دهیم و یا زمانی که در پروازی احتمال هواپیماربایی انجام شده ما به آن خدمات می‌دهیم. یا پرنده‌ای که رادیوی خود را از دست می‌دهد، ما تاکتیک‌های خاص خودمان را داریم. یک بخش اقدامات ما به این شکل است.

اما یک بخش دیگر اقدامات ما اقدامات تاکتیکی ویژه است. یکی از مواردی که دقیقاً اینجا پیش آمد، دفاع در عمق بود؛ یعنی ما فعالیت این پرنده را کاملاً رصد کردیم که به چه شکل پرواز می‌کند؟ مسیرش را می‌دانستیم به چه شکل در حال آمدن است، کاملاً تحت رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی بود، حتی از لحظه اول پرواز.

این پرواز به شکلی به ما نزدیک می‌شد و مسیر را طی می‌کرد که قوانین و مقررات بین‌المللی جاری را رعایت نمی‌کرد. یعنی کاملاً اقدامش یک اقدام تهدید آمیز، خصمانه و با حداقل‌های اصول پروازی بود، به شکلی که این پهباد آمریکایی حتی سامانه شناسایی خودش را هم خاموش کرده بود.

سامانه شناسایی، سامانه‌هایی هست که به هواپیماها این قابلیت را می‌دهد که خودشان را به رادارهای سامانه‌های پدافندی، معرفی کرده و بگویند که ما دوستیم یا دشمن، از چه نوعی هستیم، ارتفاع پرنده مان چقدر است. این پرواز به شکلی ادامه مسیر می‌داد که نیاز به این بود که ما اقدام تاکتیکی انجام دهیم. اقدام تاکتیکی ما ابعاد مختلف دارد، یک بخش اخطار رادیویی است، در مواردی اقدام رادیویی شدیدتر و در نهایت هم که به یک اقدام تاکتیکی شاید اقدام تاکتیکی گرم یعنی به برخورد مستقیم ختم شود.

ما این پرواز را در طول مسیر که شاید بیش از سه ساعت طول کشید کاملاً رصد و رفتارشناسی می‌کردیم که به دنبال چه چیزی است، شاید در همان مراحل اولیه کار می‌توانستیم اقدامات اولیه را انجام دهیم اما اجازه دادیم که کار خود را انجام داده، مسیر را طی کرد و در کل مسیر هم اخطار می‌دادیم که رفتارت را تصحیح کن و رفتارت را در قالب رفتارهای بین المللی قرار بده اما هیچ توجهی به این اخطارها نکرد، در واقع توجهی به تذکرات شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام نداد که در انتها در یک زمان بسیار کوتاه که برایش غافلگیرکننده هم بود، در یک اقدام بسیار سریع، به موقع و هوشمندانه با توجه به اینکه ما اتاق‌های عملیات مشترک داریم، با تصمیم گیری مشترک در این اتاق عملیات مشترک در کوتاه‌ترین زمان به این نتیجه رسیدیم که این هدف متخاصم به یکی از سامانه‌های نیروی پدافندی هوافضا در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی واگذار شود که نتیجه اش هم برای مردم عزیز بسیار خوشحال کننده بود.

* پدافند یک نیروی تجهیزات محور است، تجهیزات و امکانات مورد نیاز خود را چگونه تأمین می‌کنید و این تجهیزات به چه میزان بومی هستند؟

در حوزه پدافند هوایی، تجهیزات در کنار نیروی انسانی متعهد و متخصص و کارآمد یک هم‌افزایی بسیار خوبی ایجاد می‌کند. داشتن امکانات و تجهیزات به روز با امکانات و ظرفیت‌های شبکه پذیر، برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در حال حاضر در حوزه پدافند هوایی یک بخشی از نیازمندی هایمان را از ظرفیت‌های نیرویی تأمین می‌کنیم. از جمله حوزه راداری، موشکی، قطعات و تعمیرات، کاملاً متکی به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل نیرو هستیم. الحمدالله دارای ظرفیت‌ها و متخصص‌های بسیار خوبی هستیم. نیروی انسانی بسیار کارآمد و هوشمندی داریم.

در کنار این از دیگر امکانات و ظرفیت‌های کشور غافل نیستیم. ما از ظرفیت‌ها و امکانات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در قالب شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع استفاده می‌کنیم. با توجه به نیازمان از ظرفیت‌های سایر نیروهای مسلح، نیروهای وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای وابسته به سپاه پاسداران و همچنین ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که در شرکت‌های دانش بنیان و در شرکت‌های تحقیقاتی است استفاده می‌کنیم.

به عنوان مثال اگر شخصی بگوید که دارای توانمندی است ما از او غافل نمی‌شویم. با همه احترام و حفظ موارد امنیتی دعوت به کار می‌شود و از همین ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم. به بیان دیگر ظرفیتی نیست که در کشور وجود داشته باشد و ما از این ظرفیت برای توانمندسازی و بومی سازی پدافند هوایی استفاده نکنیم.

* از زمانی که سامانه ۳۰۰ S وارد شبکه دفاعی کشور شده آیا تأثیری بر افزایش توان دفاعی کشور ما داشته است؟ آیا نیازی به تأمین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور داشتیم؟

اگر بخواهیم بگوئیم که تأثیری نداشته، شاید درست و حرفه‌ای نباشد. قطعاً سامانه موشکی ۳۰۰ S به عنوان یک سامانه دفاعی تأثیرگذار در بحث دفاعی در تمام دنیا شناخته می‌شود و یک سامانه دفاعی خاص، تأثیرگذار و مهمی است اما این سامانه با آن تاکتیک‌ها و ظرفیت‌هایی که کشور سازنده به ما ارائه داده در حال حاضر در کشور ما استفاده نمی‌شود.

ما از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این سامانه با توجه به نیاز بومی، تاکتیک‌ها و نیازمندهای شبکه یکپارچه پدافند هوایی استفاده می‌کنیم و به آن شکلی که کشور سازنده به ما داده نیست. ما یک اصلی در پدافند هوایی تحت عنوان اصل «میکس» داریم. در چینش و آمایش سامانه‌های پدافند هوایی یک ترکیب و یک تنوع مناسب از همه سامانه‌ها را استفاده می‌کنیم که قطعاً S۳۰۰ هم در این تنوع و ترکیب در کنار همه سامانه‌های بومی ما نقش دارد.

*در مورد وظایف و مسئولیت معاونت عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش بگویید. چه وظایفی برعهده دارید؟ برنامه شما برای آینده و موفقیت در مأموریت‌های پیش رویتان چیست؟

یکی از برنامه‌های اصلی ما در حوزه تجهیزات، این است که تجهیزات و امکانات خودمان را به روز نگهداریم، یعنی قابلیت‌هایش به روز و پاسخگو در مقابل تهدید باشد، بحث هوشمندسازی، شبکه محور بودن اقدامات، کارکرد مداوم و مستمر و پایداری از جمله مطالبات اصلی است که در حوزه معاونت ما وجود دارد.

در بحث نیروی انسانی، مطالبه جدی ما حضور کارکنان متخصص با آموزش‌های کافی و لازم، کارکنان متخصص در کنار سامانه‌ها است و استفاده از ظرفیت‌های جوان و باانگیزه است، الحمدالله موفقیت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم.

اکنون در حوزه نیروی انسانی، نیروی انسانی بسیار باانگیزه‌، متعهد و متخصصی داریم و در جهت حفظ و ارتقای این وضعیت، معاونت عملیات پدافند هوایی در کنار سایر معاونت‌های نیرو در حال هم افزایی، اقدامات مشترک و کیفی سازی آموزش‌ها است، به نحوی که تا کنون موفق بوده‌ایم و این مسیر را با قوت ادامه خواهیم داد.

*یکی از مسأله‌ای که به بالا بردن آمادگی نیروها کمک می‌کند رزمایش است، در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟

برنامه ریزی رزمایش‌ها قاعدتاً بر مبنای سناریوهای تهدید است. هر ساله سناریوی تهدید تغییر می‌کند. تهدیدات ما با توجه به اینکه ما خودمان را ارتقا و به روز می‌کنیم، تهدیدات ما هم تهدیدات متغیر و به روزی است. تهدیداتی است که خود را مجهز به امکانات و تجهیزات به روز می‌کند.

بخش زیادی از رزمایش‌های ما که در طول سال در حوزه‌های مختلف در پدافند هوایی انجام می‌شود، رزمایش‌هایی است که قطعاً در مقابل این سناریوی تهدید برنامه ریزی می‌کنیم.

ما رزمایش‌های متفاوتی داریم یک سری از رزمایش‌های ما نتایج بسیار خوب و گرانبهایی دارد، رزمایش‌هایی است که شاید در نگاه بیرونی هیچ صدایی ندارد و کسی متوجه آن نشود ولی ما رزمایش‌هایی رو انجام می‌دهیم شاید دو تا سه هفته نیاز به زمان داشته باشد. رزمایش‌هایی است که در اتاق‌های عملیات ما، در پشت درهای بسته برای حصول به یک سری نتایج خاص عملیاتی که مدنظرمان است، انجام می‌شود.

این رزمایش‌ها، رزمایش‌های روی نقشه است که گاهی انجام می‌شود. رزمایش‌های یگانی هم هست که بسیار کوچک و در یک محدوده محدود انجام می‌شود. ما رزمایش‌های منطقه‌ای داریم. رزمایش‌های چند منطقه‌ای داریم. رزمایش‌های نیرویی داریم و همچنین رزمایش‌های مشترک درون و برون سازمانی داریم که هم در قالب نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران این رزمایش‌ها را انجام می‌دهیم و هم در قالب نیروهای مسلح که یک بخشی از این رزمایش‌ها، رزمایش‌های کاملاً تخصصی است و یک بخش از این رزمایش‌ها که در کنار سایر نیروها انجام می‌دهیم ایجاد چتر پدافندی مطمئن برای نیروهای عمل‌کننده سطحی است که ما یک چتر پدافندی مطمئن برایشان ایجاد کنیم که اینها بخواهند در یک فضای تهدیدآمیز و متلاطم بتوانند مأموریتشان را به راحتی، بدون هیچ دغدغه‌ای انجام دهند.

نتایجی که از این رزمایش‌ها برایمان ایجاد شده و به دست می‌آید فقط در حوزه کتاب‌ها، دفاتر و اسناد ما نیست بلکه این رزمایش‌ها تجزیه و تحلیل شده تا نقاط ضعف و قوتش برای ما مشخص شود و قطعاً ما در هر رزمایش یک نقاط ضعف تکراری نخواهیم داشت. قطعاً تهدیدات موجود را تبدیل به فرصت می‌کنیم.

رزمایش‌های بسیار خوبی در سطح در طول سال برنامه ریزی می‌شود و همه این رزمایش‌ها در جهت ارتقای وضعیت خودمان است؛ یعنی بررسی کنیم که توانمندی ما در مقابل تهدیدات روز به چه شکل است که الحمدالله نتایج بسیار خوبی دارد.

شبکه محور کار می‌کنیم، تحت قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کار انجام می‌شود ما یک سری زوایای آشکار داریم که قابل نمایش است و یه سری زوایای پنهان داریم که این زوایای پنهان ما هم در رزمایش‌ها وجود دارد و استفاده می‌شود ولی قابل لمس و بیان نیست ولی قطعاً زوایای پنهان ما چیزی کمتر از زوایای آشکار ما نیست و بسیار قوی و پرقدرت است. رزمایش‌ها ما بسیار متنوع و خاص است که در همه این رزمایش‌ها ما به دنبال ارتقا وضع کنونی خودمان هستیم.

*نیروی پدافند هوایی ارتش در حوزه جنگ الکترونیک چه قابلیت‌ها و توانمندی‌های دارد؟

حوزه جنگ الکترونیک حوزه خاص خودش است و قطعاً یک حوزه‌ای است که بسیاری دوست دارند بدانند که نیروهای مسلح ایران در این حوزه چه توانمندی‌هایی دارند. قطعاً از همین صحبت‌های ما هم بسیار راحت برداشت‌های خاص خودشان را انجام می‌دهند؛ پس نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم، اما این اطمینان را به شما و ملت شریف ایران می‌دهم که در حوزه جنگ الکترونیک، هم در حوزه دفاع از خود، یعنی حفظ تجهیزات خودمان وضعیت بسیار خوبی داریم.

یعنی سامانه‌های ما در محیط جنگ‌ها به راحتی می‌توانند کار کنند. در حوزه آفند الکترونیکی یعنی در حوزه هجوم الکترونیکی نیز ما وضعیت بسیار خوبی داریم و هم در حوزه مقابله با اشیا تهدیدآمیز، با اهداف تهدید آمیز بدون استفاده از باروت، بدون سر و صدا، بدون اینکه صدای توپی بشنوید، بدون اینکه تحرکی و فعالیتی ببینید اقدامات ما در حال انجام است. ما بسیار خاموش در این حوزه‌ها فعالیت‌های بسیار خوبی را داریم و حوزه جنگ در کنار دیگر حوزه‌های پدافندی در بهبود وضعیت دفاعی و در تکمیل رینگ دفاعی اقدام می‌شود.

*چند سال پیش شاهد پرواز هلی شات ها و پهپادهایی بر فراز تهران بودیم که واکنش پدافند را در پی داشت اما چند وقتی است این موضوع دیگر تکرار نشد، آیا دستورالعمل خاصی برای آن اعلام کرده‌اید؟

فناوری و تجهیزات پدافند هوایی به حدی از پیشرفت رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با ریز پرنده‌ها نداریم

بخشی از اقدامات ما لایه‌های پنهان ما است. از این بابت می‌گویم لایه‌های پنهان که لایه‌های بی صداست، یعنی شما چیزی نمی‌شنوید. ما در طول روز فعالیت‌های بسیار زیادی داریم.

همین که شما گفتید در مقابله با اشیا ریزپرنده، هم استفاده شخصی داشته هم استفاده تهدیدآمیز، که ما موظفیم با این تهدیدات مقابله کنیم. به هر شکل ریزپرنده‌ها برای ما یک تهدید است. اکنون فناوری و تجهیزاتمان به حدی رسیده است که نیازی به باروت و تجهیزات گرم برای مقابله با این‌ها نداریم. در این حوزه‌ها هم از سامانه‌های بی‌صدا استفاده می‌کنیم و قطعاً این تهدیدات هم وجود دارد.

اینکه صدایی نمی‌شنوید نشان دهنده از موفقیت پدافند هوایی در این حوزه است که به خوبی توانسته ریز پرنده‌ها را کنترل کند. این ریز پرنده‌ها امروزه کاربرد عمومی و البته جاسوسی هم دارد اما ما در فضای داخلی کشور باید به نحوی مدیریت فضایی را انجام دهیم که نگرانی برای مردم ایجاد نشود.

هم ما در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کاری که بر عهده ما گذاشته شده است را باید به بهترین شکل انجام دهیم و همچنین در کنار آن هم باید زندگی عادی مردم بدون ایجاد نگرانی و سروصدایی باشد، بدون اینکه بخواهیم منطقه خاصی را منطقه قرمز کنیم یا بخواهیم فضای آن منطقه را فضای امنیتی کنیم، کار خودمان را انجام می‌دهیم و همه اینها از هوشمندی، آگاهی و یکپارچه بودن اقدامات پدافند هوایی در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) است.

*آیا امروز به جایگاهی رسیده‌ایم که بتوانیم تجهیزات و سامانه‌های پدافند بومی را به دیگر کشورها صادر کنیم؟

به دلایل خاص امنیتی نمی‌توانم برای شما نام ببرم که چه کشورهایی به سمت ما آمده‌اند و در چه حوزه‌هایی مراودت‌هایی در حال انجام است. ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ما به حدی رسیده که در بسیاری از حوزه‌ها ما قابل قیاس با کشورهای به نام در حوزه پدافند هوایی نیستیم بلکه با اقتدار جلوتر از آنها در حال حرکت هستیم، آنهایی هم که باید متوجه شوند، شده‌اند، مراقبت‌های زیادی در حوزه‌های دفاع هوایی اکنون در سطح کشور در حال انجام است. ما از تجربیات خودمان در اختیار کشورهای دوست قرار می‌دهیم.

در بحث مراوده‌های علمی، تبادل دانشجو و در بسیاری از حوزه‌ها، مانند بازدید از مراکز فرماندهی کنترل، بازدیدها از مواضع و سایت‌های راداری و موشکی، در بسیاری از این حوزه‌ها فعالیت‌های بسیار زیادی در حال انجام است و این نشان از نقش و اهمیت پدافند هوایی دارد که به این جایگاه رسیده‌ایم که می‌توانیم ظرفیت‌ها و امکانات و پتانسیل‌های خودمان را در اختیار کشورهای دوست و هم پیمانان در جهت دفاع از خودشان قرار دهیم.

به بیان دیگر هر آنچه که ما داریم در جهت دفاع از خود است، نه در جهت کشورگشایی یا جنگ افروزی. در واقع تمامی تجهیزات و امکانات و ظرفیت‌های نیروهای مسلح ایران که در اختیار در کشورهای دوست و هم‌پیمان قرار می‌دهیم تنها در ابعاد دفاع از خود و بازدارندگی است.

به مردم عزیز ایران این اطمینان را می‌دهیم که فرزندان شما در نیروی پدافند هوایی، در قرارگاه پدافند هوایی و در شبکه یکپارچه پدافند هوایی، کاملاً هوشمندانه، آگاه، بصیر و واقف به امور و با آگاهی کامل نسبت به دشمن در مراکز فرماندهی و کنترل خودشان در حال انجام مأموریت هستند.

این اطمینان را به مردم می‌دهیم که به سمتی حرکت می‌کنیم که در آینده‌ای نزدیک هیچ سامانه‌ای غیر بومی نداشته باشیم. هر آنچه باشد از ظرفیت و امکانات خودمان باشد. این شعار نیست. این ادعای بی‌پایه و اساس نیست و این چیزی است که اکنون ما عملاً در حال اثبات آن هستیم.

خواسته ما از مردم این است که کارکنان ما در شبکه یکپارچه پدافند هوایی فرزندان این ملت هستند، فرزندان همین مردم هستند، ما درخواست داریم که ما را از دعای خیرشان بی‌نصیب نکنند، راه ما راه پر پیچ و خم و سنگینی است. مأموریت بسیار سنگینی بر عهده ما گذاشته شده و ما جانانه در حال انجام این مأموریت هستیم. کاملاً در خط ولایت و گوش به فرمان فرماندهی معظم کل قوا در حال انجام کارمان هستیم و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که دفاع ما یک دفاع یکپارچه، همه جانبه، نفوذناپذیر و دائمی است.

اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده

ظریف

ظریف از اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده خبر داد.

وزیر خارجه در پاسخ به ایسنا گفت: طی چند ساعت آینده آغاز گام سوم ایران را رسما به اطلاع خانم موگرینی خواهم رساند.

غرب‌گرایان برای شکست مقاومت نقشه مذاکره می‌کشند

غرب‌گرایان برای شکست مقاومت نقشه مذاکره می‌کشند

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از طرح مذاکره با آمریکا، گفت: برای شکست مقاومت، غرب‌گرایان از داخل نقشه مذاکره می‌کشند.

حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس جمهور در خصوص مذاکره با آمریکا، گفت: دوگانه مقاومت و مذاکره همواره در کشور ما مطرح بوده است. به نظر می‌رسد در برابر گفتمان مقاومت که پیروز میدان سیاست خارجی بوده، گفتمان سازش و مذاکره مجدداً مطرح می‌شود.

وی افزود: امروز همه اذعان دارند که رویکرد مقاومت توانست در ماجرای پهپاد و کشتی، عامل پیروزی ملت ایران شود و هم در صحنه بین‌الملل استراتژی مقاومت موجب شد «ترامپ» ناچار به اتخاذ مواضع آرام‌تری نسبت به ایران شود.

نماینده مردم همدان در مجلس با تاکید بر اینکه مردم هزینه‌های مقاومت را پرداخت کرده‌اند، گفت: مردم به این نتیجه رسیده‌اند که باید صبر کنند تا نظام از این مرحله عبور کند.

حاجی بابایی تاکید کرد: درست در مرحله‌ای که مقاومت جواب داده است و ما باید گام سوم کاهش تعهدات برجامی که شامل افزایش غنی سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد است را برداریم، استراتژی سازش و مذاکره مجدد مطرح می‌شود.

وی تصریح کرد: در آستانه گام سوم، جمهوری اسلامی در شرایطی قرار دارد که آمریکا ناچار به عقب نشینی و پذیرش حقوق ایران خواهد شد اما در همین شرایط موضوع مذاکره مطرح می‌شود که نشان می‌دهد تفکری در کشور ما وجود دارد که نمی‌خواهد گفتمان مقاومت پیروز میدان شود و حرف آخر را بزند و نمی‌خواهد ملت ایران از راه مقاومت به پیروزی نهایی دست یابد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تاکید کرد: کسانی که امروز دم از مذاکره می‌زنند، خبر دارند و اطمینان دارند که در این مرحله مقاومت پیروز خواهد شد و موجب عقب نشینی آمریکا می‌شود اما با طرح مجدد مذاکره در واقع تلاش دارند زیر پای گفتمان مقاومت را خالی کنند.

حاجی بابایی با بیان اینکه ما مخالف مذاکره نیستیم، اظهار داشت: در برهه‌ای از زمان با آمریکا مذاکره کردیم و آمریکا عقب نشینی کرد الان هم اگر آمریکا به تعهدات خود بازگردد ممکن است جمهوری اسلامی به این نتیجه برسد که مذاکرات را ادامه دهد.

وی اظهار داشت: در داخل کشور، غرب گرایان با علم به اینکه «ترامپ» کسی نیست که با مذاکره عقب نشینی کند و منافع ملت ایران را در نظر بگیرد، مجدداً دم از مذاکره می‌زنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ملت ایران بارها اروپائیان را آزموده‌اند، خاطرنشان کرد: دولت از اروپا چیزی را می‌خواهد که می‌داند اروپا قادر به اجرای آن نیست. اروپا نمی‌تواند مقابل آمریکا بایستد و از منافع اقتصادی خود عبور کند. دولت سرگرم دیپلماسی با اروپا برای اجرای خواسته‌هایی است که می‌داند اروپا قدرت اجرای آن را ندارد.

وی تصریح کرد: برای شکست مقاومت، غرب گرایان از داخل نقشه مذاکره می‌کشند.

هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم

هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم

رئیس‌جمهور گفت:ما بارها گفتیم و باز هم می گوییم، ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود ولی ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی رئیس جمهور که صبح امروز (چهارشنبه) در دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد اظهار داشت: همه امید ما این است که بتوانیم در مسیر امام حسین (ع) باشیم و برای اصلاح جامعه هر لحظه بکوشیم و در مسیر پاک کردن جامعه از بدی‌ها ازهیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

وی گفت: شرایط امروز کشور شرایط سخت و پیچیده ای است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضائیه و سایر ارکان کشور دارد.

روحانی ادامه داد: به یاد ندارم که هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته مانند ایران امروز در فشار اقتصادی بی حد و اندازه و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته باشد.

رئیس جمهور گفت: طراحی بر این بود که در ۱۶ ماه پیش با تحریم شدیدی که علیه جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود، حداکثر ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد و اگر به تاریخ دیگر کشورها مراجعه کنیم با چنین تحریمی که از صادرات نفت، بانکی، مالی و کشتیرانی مواجه شده باشد، هیچ کشور معمولی نمی‌توانست شش ماه مقاومت کند.

وی با بیان اینکه طراحی آنها این بود که پس از شش ماه، از دولت، انقلاب و مجلس چیزی باقی نمانده باشد، اظهار داشت: با محاسبات عادی محاسبه خیلی غلطی هم نبود اما وقتی این محاسبه در برابر یک ملت دارای فرهنگ بلند، آبدیده، معتقد به خاندان رسالت و همواره پشت سر سرور و سالار شهیدان آماده ایثار و فداکاری برای اهداف بلند، برای آرمان و اهداف خود در طول تاریخ بوده، این گونه محاسبات قطعاً غلط و اشتباه است.

روحانی تصریح کرد: آنها هم امروز به این واقعیت رسیده اند، امروز دنیا پس از ۱۶ ماه مقاومت نگاهش نسبت به ایران تغییر کرده است. حتی نگاه آمریکا نسبت به ملت ایران تغییر پیدا کرده است.

دنیا به این نتیجه رسیده که نمی‌توانند با فشار حداکثری ملت ایران را به زانو درآورد

رئیس جمهور ادامه داد: آنها هم به این نتیجه رسیده اند که نمی‌توانند با فشار حداکثری ملت ایران را به زانو درآورد، اینکه آن همه پیغام با واسطه در سراسر جهان را امروز مشاهده می‌کنیم به دلیل یاسی است که امروز بر افکار و نقشه‌های دشمن مستولی شده است.

وی بیان کرد: آنها می‌دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی همانند جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد و ملت ما علی رغم همه دشواری‌ها در برابر جهان، یعنی در برابر کشوری که به ایدئولوژی شرق به ظاهر خودش را مسلح کرده بود، با سلاح غرب، شوروی و فرانسه خودش را مسلح کرده بود پیروز شدند.

روحانی افزود: آمریکا اطلاعات به بعثی‌ها می‌داد، فرانسه و شوروی سلاح به آنها می‌داد، ارتجاع عرب پول به آنها می‌داد، برخی کشورهای منطقه فرودگاه در اختیار آنها قرار داده بود، اما علیرغم همه این فشارها بسیج، ارتش، سپاه و مردم ما با دادن عزیزترین فرزندان خود پیروزی بر دشمن را بدست آوردند.

در برابر آمریکا راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی را به کار گرفتیم

رئیس جمهور گفت: امروز هم جنگ تحمیلی سیاسی، اقتصادی و روانی است، سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت، در این جنگ تحمیلی هم پیروز خواهیم شد و این یک ادعا نیست. ما از ابتدا در برابر آمریکا راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی را به کار گرفتیم.

وی تصریح کرد: ما با این دو راهبرد اجازه ندادیم که ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم، آمریکایی‌ها از آن زمانی که ابرقدرتی خودشان را شروع کردند، برای اولین بار است که علیه یک ملت برنامه‌ریزی و توطئه کردند و دنیا به آنها را روی خوش نشان نمی‌دهد، رأی مثبت به آنها نمی‌دهد و حداقل در زبان، بیان و سیاست با ملت ایران هم نوا است.

روحانی با بیان اینکه ملت ایران در صحنه سیاسی و حقوقی بین المللی هم پیروز صحنه بوده است، گفت: شما یک نمونه آن را در تاریخ پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه بزرگ بین المللی ورود پیدا کرده باشد و تنها مانده باشد، او و اذنابش از جمله یک رژیم منحوس نامشروع و دو سه تا کشوری که در کنار آمریکا ماندند و کل ملت ایران خود را در کنار ملت‌های جهان و حتی دولت‌های بزرگ جهان می بیند.

رئیس جمهور بیان کرد: ما در این مسیر اولین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به گروه ۱+۴ بود که در این فرصت آنها می‌توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر این کار را انجام می‌دادند ما هم به کلیه تعهدات خود در برجام عمل می‌کردیم. بنابراین آمریکا نه تنها از لحاظ سیاسی، بلکه در ابعاد اجتماعی، افکار عمومی و اقتصادی هم شکست می‌خورد.

اروپا هم نخواستند و هم نتوانستند به وظیفه خود عمل کنند

وی با بیان اینکه متأسفانه پس از تخلف و خیانت آمریکا و زیر پا گذاشتن تعهدش، اروپایی‌ها یا نخواستند به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند، یا هر دوی آنها بود، گفت: آنچه که ما متوجه می‌شویم این است که هر دوی این بوده است، یک جا می‌توانستند و کاری انجام ندادند و یک جایی هم شاید با مشکلاتی مواجه بودند.

روحانی با بیان اینکه استراتژی ما دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال دارد، تصریح کرد: بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی بریم و بدون دیپلماسی فعال هم مسیر ما دشوار خواهد بود، بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد. مجلس، دولت، قوه قضائیه و دیگر ارکان دست به دست هم دهند تا ما بتوانیم معضلات و مشکلات اقتصادی که مردم را تحت فشار قرار داده کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا گفت: رهبر معظم انقلاب در یک جلسه پیشنهاد تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا را مطرح کردند و گفتند اگر نظری هم دارید بعد مطرح شود که این اصلش مورد قبول همه ما باشد؛ همه ما پذیرفتیم و بر آن مبنا جلسه تشکیل شد و خیر و برکات فراوانی هم این جلسات داشت و امیدواریم که برکات بیشتری را برای ما به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی حامیان اصلی دولت هستید و وزرای کابینه و دولت با رأی اعتماد شما نمایندگان بر روی کار آمدند، بنابراین با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده، با کمک شما است که دولت می‌تواند در مسیر قانونی خودش قدم بردارد با کمک شما هست که امروز و در این شرایط سخت، ما می‌توانیم با وحدت و یگانگی از این مسیر عبور کنیم.

روحانی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران موفقیت و پیروزی برای ما به دست آورده است، گفت: امروز می‌بایست بعد از اردیبهشت سال ۹۸ که تحریم را شدیدتر کردند و به اصطلاح خودشان صددرصد کردند، از همه ابزار خودشان علیه ملت ایران استفاده کردند و آنچنان فشاری را بر کشورهای دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز می‌کرد یا پرواز کند یا از ایران به کشور دیگری، به قول ما ایرانی‌ها نه با دو چشم که با چهار چشم مراقبت می‌کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد: یک کشتی یا یک قایق اگر از بندر ما حرکت کند مورد مراقبت شدید قرار می‌گیرد، بنابراین یک همچنین تحریمی، فشاری، نظاره گری بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: شاخص‌های اقتصادی در دو سه ماه اخیر باید به ما بگوید که مقاومت ملت ایران پاسخ داده است یا خیر. آمار، ارقام و شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در ۳ ماه اخیر وضع ما از ماه‌های پیش بهتر شده است، تقریباً همه شاخص‌های این را به ما می‌گوید.

روحانی بیان کرد: اخیراً بانک مرکزی نامه‌ای برای من ارسال کرده بود که در آن قید شده شاخص بهای تولید کننده که نشان می‌دهد که ماه گذشته نسبت به ماه قبل رشد این شاخص فقط ۷ دهم درصد بوده است، یعنی کمتر از یک درصد شاخص بهای تولید کننده رشد پیدا کرده است.

رئیس جمهور گفت: نسبت به شاخص نقطه به نقطه ماه گذشته مشابه سال قبل، هشت واحد درصد کاهش داشته که این نشان‌دهنده این است که اگر ما کاهش را در شاخص بهای تولیدکننده می‌بینیم، اثر آن در ماه‌های بعد در تورم مصرف‌کننده ظاهر می‌شود.

وی افزود: قیمت ارز ما از یک ثبات نسبی در یکی دو ماه اخیر برخوردار شده است، که این هم نشان می‌دهد بازار ما به نوعی آرامش پیدا کرده است، بازار سرمایه ما امیدوار کننده است و رشد مناسب دارد، این به معنای امید مردم به تولید است، اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند.

روحانی ادامه داد: شاخص‌های صنعتی ما به ما نشان می‌دهد هم در زمینه اخذ مجوز، هم در زمینه افتتاح کارگاه‌های صنعتی، نسبت به پارسال، رشدهای ۱۸ الی ۲۰ درصدی داشته‌ایم و این به معنای آن است که برخلاف همه تبلیغات جهانی که متمرکز شده است تا روحیه ملت ما را تضعیف کند، ملت ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت است.

رئیس جمهور بیان کرد: اینکه ما در آغاز امسال در شرایط فعلی کلید ساخت ۱۱۰ هزار مسکن شهری و روستایی را می زنیم و اعلام می‌کنیم که مسکن ما در بخش ترمیم و ساختش ظرف امسال و سال آینده ۹۰۰ هزار واحد خواهد بود، این به معنای حرکت مثبت اقتصادی ما است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این شرایط تحریم برای اولین بار بعد از انقلاب است که جمهوری اسلامی ایران در یک پیمان اقتصادی ورود کرده است و منطقه آزاد تجاری و روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا اجرایی کرده است. این پیمان همکاری در آبان امسال عملیاتی می‌شود.

وی افزود: این پیمان می‌تواند راه را برای صادرات و واردات آسان‌تر کند.

روحانی با اشاره به امضای تفاهم همکاری میان ایران و چند کشور برای استفاده از ارز ملی برای تبادلات تجاری گفت: امضای تفاهم با چند کشور بزرگ برای استفاده از ارز ملی در تبادلات تجاری به معنای ضربه‌ای بر دلار و توطئه‌های آمریکا و نقطه قوتی برای برنامه‌های اقتصادی کشورمان است.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز شرایط آرام تری را نسبت به دو ماه پیش در کشور مشاهده می‌کنیم و به حول قوه الهی شرایط بهتری را در ماه‌های آینده پیش رو خواهیم داشت.

وی با اشاره به تحریم‌های خارجی در چند سال گذشته گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در اکثر مواقع به جز یک سال و نیم در تحریم بودیم و علیرغم این تحریم، ۱۴ فاز پارس جنوبی را افتتاح کردیم. ۱۵ پتروشیمی بزرگ را افتتاح و به ثمر رساندیم. در کشاورزی نیز تحولات عظیم و بزرگی بوجود آوردیم و ۶۰۰ هزار هکتار در طرح ایلام و سیستان و بلوچستان زیر آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین قرار گرفته است.

روحانی تصریح کرد: گازرسانی و برق رسانی به روستاها همچنین خط تلفن و اینترنت روزانه ادامه دارد و برای مشکلات زلزله سال ۹۶ و سیل بهار امسال دولت تمام تلاش خودش را به کار برده است، البته نه به عنوان یک کشور تحریمی بلکه به عنوان یک کشور سرزنده و با نشاط و با همکاری مردم و همه سازمان‌ها و حوزه‌ها به پیش می‌رویم و مشکلات را حل می‌کنیم.

پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که مقاومت و ایستادگی می‌دهد

رئیس‌جمهور موفقیت بدست آمده در چند ماه اخیر را نشان دهنده حرکت کشور به سمت جلو دانست و افزود: این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که مقاومت و ایستادگی جواب می‌دهد. از سوی دیگر دیپلماسی فعال می‌تواند مسیر را برای ما آسان‌تر کند. ما هیچگاه دروازه دیپلماسی را نبسته و نخواهیم بست. سیاست ما در دولت یازدهم و دوازدهم تعامل سازنده است و این سیاست را ادامه خواهیم داد. ما به این اعتقاد نداریم که تنها باید از یکی از این ابزارها استفاده کرد.

روحانی گفت: ما دیپلماسی فعال و مقاومت را مکمل هم می‌دانیم و از بعضی از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم که تضاد و تقابل ساختگی در کشور ایجاد نکنند. شرایط امروز کشور ما نیازمند وحدت و صدای واحد است. نباید صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم. بگذارید دشمن با حنجره خودش حرف بزند چرا یک عده حنجره خود را عاریه به تبلیغات و صدای دشمن می‌دهند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما باید متحد و در کنار هم باشیم. ما با در کنار هم بودن و فعالیت در یک مسیر می‌توانیم از این مشکلات سریع‌تر عبور کنیم و بدون اتحاد، وحدت و یکپارچگی شاید عبور از مشکلات فعلی بسیار سخت و مشکل باشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت بعد از یک سال صبر راهبردی، سیاست تقابل کاهش تعهد را اتخاذ کرد. یک سال فرصت برای جهان کافی بود و بعد از آن لازم بود ما قدم‌های خودمان را در برابر دیگران که تعهدات خودشان را یا کنار گذاشته بودند یا به شدت کاهش داده بودند، کاهش تعهدات خود را آغاز کنیم و این اقدام را از ۱۸ اردیبهشت امسال آغاز و مرحله دوم را هم با دو ماه فرصت آغاز کردیم.

روحانی گفت: در سال جاری اولین قدم کاهش تعهدات را برداشتیم اما در عین حال مذاکره را هم با کشورهایی که روابط نزدیک‌تر داریم مانند روسیه و چین و هم با کشورهای دیگر مانند اروپا ادامه دادیم. در پایان دو ماه به نتیجه مطلوب نرسیدیم و به همین دلیل قدم دوم در کاهش تعهدات را برداشتیم و امروز این دو ماهه دوم نیز در حال اتمام است و روزهای پایانی خودش را طی می‌کند.

وی ادامه داد: در این دو ماه دوم، مذاکرات فراوانی را با کشورهای مختلف داشته‌ایم و با برخی از سران کشورها، خود من مستقیم و حضوری و با برخی دیگر به صورت تلفنی مذاکره کردم. اساس صحبت ما بر این است که اگر اروپا و به یک بیان بهتر ۱+۴ بتواند به بخشی از تعهدات مهم خود عمل کند ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدیدنظر کنیم. اما اگر آنها کار مهمی انجام ندادند ما حتماً قدم سوم را در روزهای آینده برخواهیم داشت.

رئیس جمهور گفت: شاید هر چقدر پیش برویم حل مسئله سخت شود اما از آنجا که گام‌های ما به گونه‌ای است که هر زمانی اراده کنیم و بخواهیم به نقطه اول بازگردیم زمان‌بر نیست همچنان بعد از اینکه گام سوم را برداشتیم باز هم به مذاکرات را ادامه خواهیم داد. اساس بحث ما با کشورهای اروپایی این است که اگر بتوانند نفت ما را به صورت نقد یا به صورت نسیه پیش خرید کنند و پولش در اختیار ما باشد، این اقدام شرایط را برای اینکه ما بتوانیم گام‌هایی که برای کاهش تعهدات برنداریم، تسهیل می‌کند. تا زمانی که آنچنان هست ما هم ادامه بدهیم‌، یعنی بحث ما بحث چند ماهه تا پایان سال میلادی است.

اگر تا روز ۵ شنبه در مذاکرات به نتیجه نهایی نرسیم، مرحله سوم را اعلام می‌کنیم

روحانی ادامه داد: هنوز به توافق نهایی نرسیدیم اما در عین حال مذاکرات ادامه دارد اما این مذاکرات اگر تا روز ۵ شنبه به نتیجه نهایی نرسیم مرحله سوم را در کاهش تعهدات اعلام خواهیم کرد.

هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم

رئیس جمهور در مورد مذاکره با آمریکا نیز گفت: ما بارها گفتیم و باز هم می‌گوئیم، ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود. ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم. در هیچ مقطعی در این یک سال و خورده ای و حتی سال‌های قبل هم همین طور بود. البته پیشنهاد بوده ولی هیچوقت پاسخ دیگری ندادیم و همیشه منفی بود.

وقتی آمریکا همه تحریم‌ها را بردارد، حضورش در جلسه ۱+۵ امکان پذیر است

وی با بیان اینکه بحث مذاکره دو جانبه با آمریکا به طور اصولی و اساسی مطرح نیست، اظهار داشت: اما ما قبلاً گفتیم، آمریکا در ۱+۵ با ما حرف می‌زد و با هم راجع مسائل اصلی بحث می‌کردیم، اگر آمریکا تمام تحریم‌های خودش را بردارد، حالا به برجام برگردد یا برنگردد که از نظر من مهم نیست، آن چیزی که مهم است تحریم است و اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد باز حضور آمریکا مثل قدیم در جلسه ۱+۵ امکان پذیر است. اما مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در هر سخنرانی نمی‌توانیم درست باز کنیم و توضیح بدهیم وقتی می‌گوئیم مذاکره بعضی‌ها فکر می‌کنند مذاکره دو جانبه، در صورتی که اصلاً مذاکره دو جانبه مطرح نیست.

روحانی ادامه داد: وقتی می‌گوئیم مذاکره، یعنی وقتی که همه تحریم‌ها برداشته شود، یعنی شرایطی که قدیم در برجام داشتیم. حرف ما واضح است حالا خارجی‌ها گاهی برداشت‌های مختلف می‌کنند، ما به زبان فارسی صحبت می‌کنیم و آنها به زبان دیگری صحبت می‌کنند و مترجمین معمولاً گاهی مقداری بالا پایین می‌کنند، کاری به آنها نداریم. حرف ما کاملاً واضح و روشن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این کشور اصول سیاست‌های ما را رهبر معظم انقلاب تعیین می‌کند و سیاست‌های کلی نظام توسط ایشان ترسیم می‌شود و همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم، تصریح کرد: آ نچه دشمنان فکر می‌کنند که تفرقه و اختلاف بین این دسته و آن دسته وجود دارد، بدانند در مصالح ملی و امنیت ملی اختلافی وجود ندارد و انشاالله نخواهد داشت.

رئیس جمهور بیان کرد: ما هرجا نظرمان مخالف باشد به شما نمایندگان محترم مجلس می‌گوئیم، اما به هر حال در قانون تصمیم نهایی با شما است و پس از آن هم با شورای محترم نگهبان که اگر مجلس تصویب کرد و شورای نگهبان هم امضا کرد، ما مجری آن خواهیم بود. اما همیشه ما نظر خود را با وضوح و با صراحت خدمت شما می‌گوئیم.

وی گفت: به هر حال یک وزارتخانه جدید تأسیس شده که قبلاً به صورت وزارتخانه نبوده بلکه به صورت یک سازمان اداره می‌شد، یعنی بخش میراث فرهنگی، گردشگری و همچنین صنایع دستی.

روحانی ادامه داد: وزیر دیگر وزارتخانه ما هم که وزارت مهم آموزش و پرورش باشد، به عشق شما نمایندگان مجلس، علاقه مند شد که در کنار شماها باشد و برای همین از سمت خود استعفا داد و در نامه استعفای خود هم نوشت که می‌خواهد در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کند. من هم خیلی موافق نبودم ولی اصرار وی و اینکه زمان اندکی که آقای بطحائی برای استعفا لازم داشت، باعث شد که من استعفای آقای بطحائی را بپذیرم.

رئیس جمهور بیان کرد: آقای بطحائی وزیر خوب، فعال و پرکاری بود و در دولت هم هیچ مشکلی بین ما و آقای بطحائی نبود، البته با وزرای قبلی هم مشکلی نداشتیم. ما با همه وزرای قبلی هم رابطه خوبی داشتیم و امروز هم از آقای حسینی که در این چند ماه زحمت را بر دوش گرفت و آموزش و پرورش را سرپرستی کرد، بسیار راضی هستیم و بیش از آنچه ما فکر می‌کردیم آقای حسینی توانست به خوبی آموزش و پرورش را اداره کند.

وی افزود: در موضوع اول، نیازی به توضیح من نیست که میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و از لحاظ هویت ملی چقدر برای ما اهمیت دارد و شاید اگر این میراث فرهنگی نبود کتاب هم نمی‌توانست هویت ملی ما را تبیین کند.

روحانی تصریح کرد: کاری که آثار شیراز، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ ایران می‌توانند انجام دهند و گویا باشند، زبان کتاب از آن کوتاه است. زبان تمدن و معماری یک زبان رسا است، زبانی است همه فهم که ترجمه هم نمی‌خواهد، چرا که یک زبان واحد دارد و همه دنیا هم می‌فهمند. امروز در کمتر استانی هست که ما آثار ۷۰۰ سال یا ۱۰۰۰ ساله در آن نداشته باشیم، شکر خدا همه استان‌های ما از این نعمت بزرگ که پرچمدار هویت ایرانی است برخوردار هستند.

رئیس جمهور گفت: داشتن این میراث فرهنگی حفظ این ها و معرفی آنها به دنیا و عرضه کردن آنها به مردم داخلی و خارجی یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی برای همه ما است.

وی ادامه داد: گردشگری به عنوان پیشران در اقتصاد و در موضوع اشتغال ما به حساب می‌آید، ما امروز دو کار بزرگ را باید انجام دهیم. یکی در بحث اشتغال است که نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوان‌های ما بیکار بمانند، نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد پیدا کند، باید در شرایط تحریم هم این آمار را کاهش دهیم.

روحانی با بیان اینکه دومین کاری که باید انجام دهیم در بحث محیط کسب و کار است که ما بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که مردم به خوبی بتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند، گفت: برای این است که موضوع گردشگری برای ما اهمیت زیادی دارد، چرا که هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور ما باشد. من افتخار می‌کنم که دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد.

روحانی با بیان اینکه گردشگری برای ما مهم و خوشبختانه روبه توسعه است، اظهار داشت: از آغاز دولت یازدهم تاکنون هر سال نسبت به سال قبل، گردشگران بیشتری وارد کشور ما شدند و امروز گردشگری برای ارز و ریال، اشتغال و فروش ما بسیار اهمیت دارد و در کنار آن صنایع دستی موجب تحرک اشتغال ما می‌شود و معرف فرهنگ عظیم ایرانی است.

وی تصریح کرد: آقای مونسان از قبل در همین سمت فعالیت می‌کرد. وی عنصر فعال، با نشاط، پرکار و خوش فکر است و از بهترین دانشگاه این کشور فارغ التحصیل شده است. وی آمادگی دارد که بار این مسئولیت را بردوش بگیرد و من امیدوارم با رأی نمایندگان در این دو سال باقی مانده همچنان بتواند در این سمت، از این به بعد در سمت وزارت، باقی بماند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آموزش و پرورش برای ما یک وزارتخانه پایه‌ای و اساسی در کشور است، گفت: هر آنچه برای آینده کشور می‌خواهیم آغاز آن از آموزش و پرورش است. اگر قدرت ملی و صنعت می‌خواهیم از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.

وی افزود: امروز یک سرمایه بزرگ یعنی ۱۴ میلیون دانش آموز در اختیار ما هستند که بیش از ۹۰۰ هزار معلم کار آموزش و تربیت آنها را در سراسر کشور بر عهده دارند.

روحانی آموزش و پرورش را جزو وزارتخانه‌هایی دانست که پیچ و خم آن بیشتر از سایر وزارتخانه هاست، اظهار کرد: من برای وزارت آموزش و پرورش در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آنها آقای محسن حاجی میرزایی بود.

رئیس جمهور با اشاره به ویژگی‌های حاجی میرزایی تاکید کرد: وی مزایای ویژه خود را دارد؛ اولاً از لحاظ اخلاق، ادب و نحوه برخورد انسانی فوق العاده است. ما تاکنون عصبانیت ایشان را ندیدیم. دبیری هیئت دولت کار آسانی نیست اما وی همیشه کار خود را به خوبی انجام داده و مسئولیت‌هایش را با نظم و حوصله به انجام رسانده است؛ این نشان پرکاری و دقت وی است.

وی با تاکید بر اینکه آقای حاجی میرزایی با سیاست‌ها، اعضا و مصوبات دولت آشناست، گفت: آموزش و پرورش بسیار حساس و مهم است و آقای حاجی میرزایی این توان را از لحاظ تحصیلات علوم اجتماعی و تجربه کار معلمی دارد و من معتقدم در دوران ایشان یک تحول خوبی را شاهد خواهیم بود. این وزارتخانه برای آینده ما اهمیت ویژه ای دارد.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: من از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم به این دو وزیر مخصوصاً وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رأی دهند چرا که امروز به مهر ماه و آغاز به کار مدارس نزدیک می‌شویم.

اقدام تلافی جویانه حزب الله طنین شعار«هیهات من الذله» راجهانی کرد

اقدام تلافی جویانه حزب الله طنین شعار«هیهات من الذله» راجهانی کرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به عملیات حزب الله لبنان بر علیه نظامیان رژیم صهیونیستی، گفت: اقدام تلافی جویانه حزب الله لبنان طنین غرور افرین شعار «هیهات من الذله» را جهانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به عملیات بعد از ظهر امروز حزب الله لبنان بر علیه نظامیان رژیم صهیونیستی گفت: اقدام تلافی جویانه حزب الله لبنان در آغاز ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بار دیگر طنین غرور آفرین شعار “هیهات من الذله” را جهانی کرد.

شمخانی حوزه خلیج فارس و منطقه شامات را عرصه رفتارهای شرارت آمیز امریکا و رژیم صهیونیستی عنوان کرد و افزود: مقابله با تجاوز پهپاد امریکایی به آسمان جمهوری اسلامی و تنبیه رژیم صهیونیستی از سوی حزب الله لبنان، ترجمان اراده جبهه مقاومت برای مقابله با تهدیدات و آتش افروزیهای جبهه بی ثبات سازان در منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی از حزب الله لبنان به عنوان جریانی اصیل، هوشمند و دارای پشتوانه مردمی قوی که یاد کرد و خاطر نشان ساخت: صیانت از منافع و عمل بر اساس مصالح مردم لبنان رویکرد محوری حزب الله در اتخاذ تصمیمات سیاسی و دفاعی است.

دستور روحانی برای امحای ذرت‌های آلوده

دستور روحانی برای امحای ذرت‌های آلوده/ ۵۲۰۰ تن شکر آلوده در گمرک

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از دستور رئیس‌جمهور مبنی بر امحای ذرت‌های آلوده خبر داد.

امیر خجسته در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی برای بررسی وضعیت گمرکات خوزستان گفت: مسئولانی از سه وزارتخانه صنعت، معدن، تجارت، اقتصاد و کشاورزی در جلسه کمیسیون حضور پیدا کردند. بحث خوبی در مورد وضعیت گمرکات انجام شد. در مورد آینده ذرت‌های آلوده که در گمرکات وجود دارد و همچنین شکر آلوده که در گمرکات بحث‌های مفصلی انجام شد.

نماینده مردم همدان در مجلس گفت: مقرر شد ظرف مدت یک ماه آینده وضعیت ذرت‌های آلوده تعیین تکلیف شود.

عضو هیأت تحقیق و تفحص از گمرکات اظهار داشت: آقای رئیس جمهور دستور امحای ذرت‌ها آلوده را داده اند اما دو روش در این خصوص وجود دارد. یا باید مرجوع شود یا امحا شود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: حدود ۴ سال این ذرت‌ها در گمرکات بلاتکلیف بوده است که مقرر شد تعیین تکلیف شوند.

وی با اشاره به حضور استاندار خوزستان در جلسه امروز کمیسیون اصل نود گفت: ۲۷۰ خودرو در گمرک بلاتکلیف است مقرر شد سه وزارتخانه جلسه‌ای با مسئولیت کمیسیون اصل نود داشته باشند و تمام خودروهایی که درگمرکات وجود دارد تعیین تکیف شوند.

عضو هیئت تحقیق و تفحص از گمرکات گفت: بحث دیگر موضوع ۵ هزار و ۲۰۰ تن شکر آلوده و فاسد در یکی از گمرکات کشور بود که هیئتی از کمیسیون اصل نود از این گمرک بازدید کرده و در جریان وجود ۵ هزار و ۲۰۰ تن شکر آلوده در گمرک قرار گرفت.

وی اظهار داشت: گمرکات رها شده هستند کالاهایی که با پول بیت المال وارد شده است آنقدر در گمرکات نگهداشته می‌شوند تا فاسد و آلوده شوند.

خجسته تصریح کرد: به سازمان تعزیرات مأموریت داده شد به سیرجان رفته و اجازه توزیع شکرهای آلوده را ندهند.

وی ادامه داد: هیئت تحقیق و تفحص در حال بررسی وضعیت همه گمرکات کشور است. باید گمرکات تعیین تکلیف شوند نباید کالاها و املاک تملیکی ۷ تا ۸ سال در گمرکات معطل بمانند. وضعیت املاک تملیکی نیز در گمرکات بسیار آشفته بود.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس گفت: شکرهای آلوده ۸ سال در گمرکات مانده بودند. وزارت کشاورزی و صمت نباید اجازه رسوب کالاهای اساسی در گمرکات را بدهند.

وی ادامه داد: طبق قانون، کالاهای اساسی دو ماه و کالاهای غیر اساسی ۴ ماه بیشتر نباید در گمرکات بمانند.

خجسته از ادامه بازدید هیئت تحقیق تفحص از گمرکات کشور خبر داد و گفت: اخبار به روز از وضعیت بنادر و گمرکات کشور به کمیسیون اصل نود می‌رسد. به محض اینکه این شکر در گونی‌ها جابجا شد به ما خبر دادند و ما از توزیع آن جلوگیری کردیم.

هدف دولت از حذف چهار صفر پول ملی

 هدف دولت از حذف چهار صفر پول ملی/ لایحه بودجه ۹۹ دوسالانه است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اهداف بودجه ۹۹ دوسالانه تنظیم می‌شود نه بدان معنا که در سال ۱۴۰۰ بودجه‌ای به مجلس ارائه نشود بلکه به این معنا که بودجه بصورت غلتان ارائه خواهد شد.

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لایحه حذف چهار صفر از پول ملی کشور گفت: نظر من نسبت به این لایحه مثبت است اما مشروط به اینکه سیاست‌هایی برای تثبیت ارزش پول ملی در کنار این لایحه تصویب و اجرایی شود.

نماینده مردم گچساران در مجلس گفت: دولت به خاطر تورم فزآینده و طولانی قصد حذف چهار صفر از پول ملی کشور را دارد. بنابراین نباید مجددا پس از حذف چهار صفر، چنین تورمی در کشور ایجاد شود. مجلس باید مطمئن شود در کنار لایحه حذف ۴ صفر، دولت به دنبال اجرای سیاست‌های تثبیت ارزش پول ملی است. نباید چنین تورمی پس از تصویب این لایحه تکرار شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص اقدامات دولت برای اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: دولت منشوری را برای اعمال ۱۰ تغییر جهت اصلاح ساختار بودجه به شورای هماهنگی سران قوا ارسال کرده است، این منشور در شورای هماهنگی در حال بررسی است تا به یک چهارچوبی که مورد توافق سران قواست برسد و به مجلس ارائه شود.

وی در خصوص تأثیر اصلاح ساختار بودجه بر تدوین لایحه بودجه سال ۹۹ تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه بر سازوکار تدوین بودجه سال ۹۹ تأثیرات اساسی خواهد داشت و دستگاه‌های سیاستگذاری این مساله را در بودجه ۹۹ مدنظر خواهند گرفت تا بودجه به شکل عملیاتی تدوین شود.

تاجگردون افزود: اهداف بودجه به صورت دوسالانه تنظیم می‌شود نه بدان معنا که در سال ۱۴۰۰ بودجه‌ای به مجلس ارائه نشود بلکه به این معنا که بودجه سال ۹۹ به صورت غلتان ارائه خواهد شد و هدف گذاری بودجه دو ساله است. در حال حاضر بخشنامه های بودجه در سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی است.

فردا؛ بررسی طرح «بازگرداندن خانواده مسئولان از خارج» در مجلس

فردا؛ بررسی طرح «بازگرداندن خانواده مسئولان از خارج» در مجلس

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: طرح دو فوریتی بازگرداندن خانواده مسئولان از خارج از کشور، احتمالاً در جلسه علنی فردا(یکشنبه) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

عباس پاپی‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به طرح بازگرداندن فرزندان و خانواده مسئولان از خارج از کشور، اظهار داشت: مسئولان باید شرایط فعلی کشور را درک کنند و دلیلی ندارد که وقتی ما با کشوری رابطه دیپلماتیک نداریم، خانواده مسئولان در آن کشورها زندگی یا تحصیل کنند.

وی متذکر شد: تجربه نشان داده است که کشورهایی که با ایران خصومت دارند، از کوچکترین روابط فرزندان و خانواده‌های مسئولان کشورمان در خارج از کشور کسب اطلاع و از آن اطلاعات علیه منافع نظام جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: بر این اساس به مصلحت کشور و نظام نیست که مسئولان یا خانواده‌هایشان در خارج از کشور زندگی کنند چرا که کشورهای معاند به دنبال کسب اطلاعات سری از داخل ایران هستند.

پاپی‌زاده بیان کرد: معمولاً کسانی که به دنبال دریافت تابعیت و حق شهروندی هستند، جزء تعهداتشان است که در راستای منافع آن کشور فعالیت کنند و بر این اساس مثل کسی که به دنبال دریافت تابعیت از آمریکاست، باید منافع این کشور را در نظر بگیرد و ملزم است که در جهت تأمین منافع آمریکا حرکت کند.

وی تأکید کرد: اگر مسئولی به دنبال آن است که خانواده و فرزندانش را به خارج از کشور برای زندگی یا تحصیل بفرستد، شایستگی ندارد که در مناصب حساس و جایگاه‌های خطیر مدیریتی کشور فعالیت کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: تجربه نشان داده است که مسئولان دوتابعیتی آسیب‌های جدی به امنیت کشور وارد کرده‌اند و یکسری اطلاعات خاص از کشور از طریق آنان خارج شده که ناشی از ارتباطاتی است که به شکل پنهانی و تحت عنوان تابعیت دوم داشته‌اند.

پاپی‌زاده افزود: همچنین باید به این مسئله توجه کرد کسانی که خودشان یا خانواده‌شان دارای تابعیت دوم هستند، در شرایط حساس آمادگی پذیرش شرایط سخت را ندارند و بلافاصله از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و به آن کشور مهاجرت می‌کنند.

وی اظهار داشت: متأسفانه در یکی، دو دهه گذشته در مورد موضوع دوتابعیتی بودن برخی از مسئولان و خانواده‌هایشان غفلت شده است که گزارش‌های مرکز پژوهش های مجلس و تحقیق و تفحص‌ها نشان داده است که برخی از مسئولان و خانواده‌هایشان دوتابعیتی هستند که این مسئله در مجلس حساسیتی را به وجود آورد تا طرح بازگرداندن خانواده‌ مسئولان از خارج از کشور را کلید بزنیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در تشریح طرح مذکور گفت: بر اساس این طرح، کسی که می‌خواهد به عنوان مسئول در جمهوری اسلامی به فعالیتش ادامه دهد، خانواده‌اش باید در ایران باشد و در غیر این صورت باید از سمت خود استعفا دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما طرح بازگرداندن خانواده مسئولان از خارج از کشور را در قالب یک طرح دوفوریتی آماده کرده‌ایم و احتمال دارد که فردا در صحن علنی مجلس بررسی شود و در صورتی که رأی بیاورد، وارد بررسی جزئیات آن می‌شویم.

ماجرای شکایت نمایندگان از دولت به دیوان محاسبات

ماجرای شکایت نمایندگان از دولت به دیوان محاسبات/مناقشه بر سربودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: برخی از نمایندگان معتقدند که دولت بسیاری از قوانین را به صورت کامل یا ناقص اجرایی نکرده است بنابراین از دیوان محاسبات خواسته‌اند به عنوان ناظر، ورود کند.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شکایت تعدادی از نمایندگان از دولت درباره عدم اجرای قوانین به دیوان محاسبات، گفت: برخی از دوستان اذعان دارند که دولت بسیاری از قوانین را به صورت کامل یا ناقص اجرایی نکرده است؛ بنابراین از دیوان محاسبات خواسته‌اند به عنوان ناظر، قوانین را مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: از این دست قوانین، بی‌نهایت وجود دارد. به عنوان مثال، قانون برنامه پنجم و قانون برنامه چهارم. تا پایان برنامه، کمتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد آئین‌نامه‌های اجرای این قوانین تدوین شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد، زمینه‌های اجرای بسیاری از احکام در قانون برنامه محقق نمی‌شود.

حسینی با بیان اینکه در گزارش تفریغ بودجه سالانه، دیوان محاسبات اعلام می‌کند که درصدی از بندهای بودجه، فاقد عملکرد و تعدادی نیز با عملکرد ناقص اجرایی شده است، اظهار داشت: ما باید به عنوان ناظر پیگیری کنیم تا این قوانین اجرایی شود اما برخی قوانین قابلیت اجرایی ندارد.

وی بیان کرد: در قوانین برنامه می‌گوییم که به شرطی این احکام قابلیت اجرا دارد که در قانون بودجه سالانه، اعتبار لازم برای اجرای این قوانین پیش‌بینی شود. وقتی در مجلس اعتبار لازم برای اجرای قوانین دیده نمی‌شود، بدین‌معناست که ما خودمان عامل اجرای عدم قوانین شده‌ایم.

نماینده مردم تفرش در مجلس خاطرنشان کرد: این موضوع باید با ظرافت بررسی شود تا اگر قوانین بدون دلیل اجرایی نشده، با مسئولان برخورد شود و در مواردی که زمینه اجرای قوانین فراهم نشده است، از تکرار قانونگذاری در این زمینه جلوگیری شود.

حسینی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر بودجه سال ۹۹ مانند بودجه سال گذشته و با همان سنوات ارائه شود، تصویب خواهد شد یا خیر؟ اظهار داشت: خیر، این لایحه به تصویب نخواهد رسید.

وی ادامه داد: پس از مدت طولانی، دولت چارچوبی را به عنوان اصلاح ساختار به مجلس ارائه کرده است. در این چارچوب، برخی اقدامات بنیادین و ساختاری مد نظر قرار گرفته و تغییراتی در شیوه بودجه‌ریزی دیده شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  خاطرنشان کرد: طبق قانون برنامه و بودجه، نیازی به ارائه لایحه برای اصلاح ساختار بودجه وجود ندارد زیرا تمام کار تدوین بودجه در اختیار دولت است و ممنوعیتی برای بودجه‌ریزی عملیاتی وجود ندارد؛ حتی دولت می‌تواند درآمد نفت را صفر کرده و درآمدهای دیگری را جایگزین کند.

حسینی با اشاره به اینکه برای اخذ مجوز جهت خدمات جدید، دولت باید از مجلس مصوبه بگیرد، گفت: به عنوان مثال، دولت اجازه دارد که از مشاغل مالیات بگیرد اما اگر بخواهد مالیات بر عایدی سرمایه بگیرد، باید لایحه‌ ارائه داده و به تصویب مجلس برساند در غیر این صورت، باید با توجه به درآمدهای موجود، لایحه بودجه را به تصویب برساند.

وی اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه بررسی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بخشنامه بودجه طبق قانون ۱۵ شهریور ماه هر سال به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: بخشنامه بودجه درواقع پیام سال آتی برای دستگاه‌ها است که باید بر چه منوالی درآمدهای خود را پیش‌بینی کرده و بر اساس چه شاخص‌هایی، هزینه‌های سال‌ آینده خود را برآورد نمایند. لذا باید تحولات ساختاری را از بخشنامه بودجه سال ۹۹ آغاز کرد.

حسینی گفت: اگر بخواهیم طبق روال سابق بودجه‌ریزی کنیم، تغییر آنچنانی در حوزه ساختار بودجه‌ریزی انجام نمی‌شود. اگر شرایط در بخشنامه بودجه نسبت به سال گذشته، متفاوت و نیاز به قانونگذاری باشد، باید مجلس ورود کند در غیر این صورت دولت بر اساس ساختار بودجه می‌تواند بودجه‌ریزی نماید.

«حاجی‌میرزایی» و «مونسان» به فراکسیون مستقلین می‌روند

«حاجی‌میرزایی» و «مونسان» به فراکسیون مستقلین می‌روند

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس گفت: فردا وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه فراکسیون مستقلین حاضر می‌شوند.

مهرداد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: صبح فردا(یکشنبه) محسن حاجی‌میرزایی و علی‌اصغر مونسان وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه فراکسیون مستقلین حاضر می‌شوند.

وی تصریح کرد: قرار است این دو وزیر پیشنهادی دولت در این جلسه گزارشی از سوابق و برنامه‌های کاری‌ خود به نمایندگان ارائه دهند.

اروپا در حفظ برجام تابع آمریکاست

اروپا در حفظ برجام تابع آمریکاست/ گام سوم را محکم‌تر برداریم

رئیس کمیته امنیت مجلس گفت: همراهی اروپا با ایران منوط به همراهی آمریکا با کشورمان است و در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپا هم هیچ اقدامی برای تقویت ارتباط با ایران نمی‌کند.

ولی‌الله نانواکناری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای عضو برجام برای کاهش تعهدات در گام سوم رو به اتمام است، اظهار داشت: از ابتدا قابل پیش بینی بود که اروپا همسو با آمریکاست و در راستای اهداف آنان حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: جای تعجب دارد با وجود اینکه اقدامات یکجانبه‌ آمریکا از نگاه افکار عمومی جهان محکوم و در مقابل ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کرده است، اروپایی‌ها باز هم با آمریکا همسو هستند و با آنان همراهی می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بر این اساس ما اقدامات خود را در راستای کاهش تعهداتمان در برجام عملیاتی می‌کنیم، تصریح کرد: ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که پس از خروج آمریکا از برجام، اروپا یکسال فرصت داشت که به تعهداتش در برجام عمل کند اما آنان هیچ اقدامی انجام ندادند و ما گام‌های خود برای کاهش تعهداتمان در برجام را عملیاتی کردیم.

نانواکناری بیان کرد: امیدواریم که اروپایی‌ها سر عقل آیند و اقدامات عملی خود را در راستای حفظ برجام انجام دهند چراکه اگر این کار را انجام ندهند، گام سوم کاهش تعهداتمان در برجام در دستور کار است و این گام را محکم‌تر از قبل برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه مقامات اروپا این روزها تلاش زیادی می‌کنند که آمریکا به برجام بازگردد و با نظام جمهوری اسلامی همراهی کند، خاطرنشان کرد: البته در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپایی‌ها هم موضع آمریکا را دنبال خواهند کرد و در واقع همراهی اروپا با ایران منوط به همراهی آمریکا با کشورمان است و در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپایی‌ها هم هیچ اقدامی برای تقویت ارتباط با ایران و حفظ برجام انجام نمی‌دهند.

اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند

اروپا مایل است ایران ذیل برجام معطل بماند/سیاست روحانی اشتباه بود

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اروپا مایل است که ایران را ذیل برجام معطل کند، یعنی ایران به تعهدات خود عمل کرده ولی آنها نسبت به انجام تعهدات خود بی‌تفاوت باشند؛ این شرایط ایده‌آل غرب است.

فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که آیا اروپا می‌تواند اقدام عملیاتی یا کار خاصی در زمان باقیمانده تا پایان گام دوم انجام دهد یا خیر، اظهار داشت: به اعتقاد من اروپایی‌ها کار جدی، اساسی و خاصی قرار نیست انجام دهند، آنها علاقه‌مندند که ایران در برجام باقی بماند چرا که محدودیت‌هایی بر جامعه و نظارت‌های گسترده مندرج در برجام برای برنامه هسته‌ای ایران را خواهانند و دغدغه‌های خاصی هم نسبت به انجام تعهدات خود ندارند.

وی گفت: اروپا مایل است که ایران را ذیل برجام معطل کند به این نحو که ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند و طرف مقابل، به طور خاص اروپایی‌ها، نسبت به انجام تعهدات خود بی‌تفاوت باشند، این شرایط ایده آل غربی ها است و به دنبال حفظ آن هستند.

ایزدی بیان کرد: بیانیه شورای عالی امنیت ملی در اردیبهشت مبنی بر برداشتن گام اول کاهش تعهدات ایران در قالب برجام به معنای آن است که ایران از شرایط موجود خسته شده است و خواهان تغییر وضعیت فعلی است، اما اروپایی‌ها می‌خواهند با انجام اقداماتی، مانع از کاهش تعهدات ایران در برجام شوند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: به نظر من مدت زمان در نظر گرفته شده برای اروپایی ها که همان شصت روزه است خیلی زیاد است، شش روز کافی و مناسب بود. در واقع وقتی طرف مقابل به زمان بیشتری نیاز دارد که راهکارهایی را داشته باشد و برای عملیاتی کردن آنها به زمان نیاز داشته باشد. اما زمانی که اروپایی‌ها نه راهکاری دارند و نه تمایلی برای انجام تعهدات خود، فرصت شصت روزه زمان خیلی زیادی است.

ایزدی افزود: برداشتن گام های اول و دوم ایران باعث شده اروپا تا حدی نسبت به برجام دغدغه مند شود که البته این هم به پشتوانه برخی از اقدامات نظامی از جمله سرنگون کردن پهپاد آمریکایی، توقیف نفتکش انگلیسی و مواردی از این دست حاصل و متعاقب آن، طرف اروپایی متوجه جدیت ایران در پیشبرد اهداف خود شده است.

وی با بیان اینکه گذر زمان به نفع جمهوری اسلامی نیست بلکه به نفع طرف مقابل است، افزود: آنها به دنبال ایجاد فشار حداکثری علیه ایران و خسته کردن مردم و احیاناً ایجاد اغتشاش و ناآرامی در کشور هستند تا بدین وسیله برخی از آقایان در داخل بگویند که ما باید به طرف مقابل امتیازهای بیشتری بدهیم و این داستانی است که آنها به جد دنبال می کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ما باید پیش از خروج آمریکا از برجام، این موضوع را مطرح می‌کردیم که اگر آنها چنین کاری کنند ایران هم از برجام خارج خواهد شد. اگر آن زمان این کار را انجام می دادیم خیلی بهتر بود. اما به جای آنکه اینطور بگوییم، رئیس‌جمهور و برخی از مقامات دولت ما گفتند اگر آمریکا خارج شود ما با اروپایی‌ها ادامه خواهیم داد و موضوع برجام اروپایی بدون حضور آمریکا را مطرح کردند.

ایزدی بیان کرد: امروز و پس از گذشت ۱۴ ماه مشخص شده که این سیاست اشتباه بوده و چیزی تحت عنوان برجام اروپایی نداریم، در واقع طرف اروپایی کار خاصی برای ما انجام نمی‌دهد که بخواهیم برجام اروپایی داشته باشیم، بنابراین ما باید هرچه زودتر این اسیاست اشتباه معطل ماندن برای اروپا را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، مهم‌ترین کاری که دستگاه دیپلماسی باید انجام دهد این است که برای طرف مقابل تبیین کند که سیاست خارجی دولت آقای روحانی با یک تحول جدی روبرو شده است و آن اینکه نه تنها امیدی به آمریکا ندارد، بلکه دیگر امیدی هم به اروپا ندارد و این مطلب را باید جا بیاندازند. اما اکنون از چنین تفکری برای اروپا و آمریکا ایجاد نکردیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که دستگاه دیپلماسی باید به طور جدی آن را پیگیری کند این است که برای طرف مقابل این مطلب را به خوبی تبیین کند که سیاست های آنها در قبال ایران جواب نداده، شما ببینید، طرف مقابل اینطور مطرح کرده که یا جمهوری اسلامی ایران از بین خواهد رفت یا اینکه از ما امتیازات بیشتری خواهند گرفت، ما باید با اقدامات دیپلماتیک و استفاده از روش های موجود، آنها را متوجه این مطلب کنیم که سیاست آنها اشتباه بوده و نتیجه ای برایشان نداشته است.

به زودی اولین گروه همکاران بنیاد دفاع از دموکراسی راتحریم می‌کنیم

به زودی اولین گروه همکاران بنیاد دفاع از دموکراسی راتحریم می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: طبق قانون به زودی اولین گروه از افرادی را که با بنیاد به اصطلاح دفاع از دموکراسی ها همکاری دارند، برای افزوده شدن به فهرست تحریم به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: طبق قانون به زودی اولین گروه از افرادی را که با بنیاد به اصطلاح دفاع از دموکراسی ها همکاری دارند، برای افزوده شدن به فهرست تحریم به نهادهای ذیربط از جمله قوه قضائیه معرفی خواهیم کرد.

موسوی تشریح کرد: از نظر ایران این بنیاد به هیچ وجه یک اندیشکده محسوب نمی شود بلکه سازمانی است که در پوشش اندیشکده به صورت روزمره در حال طراحی و تشویق ” تروریسم اقتصادی” و اعمال خصمانه دولت آمریکا علیه مردم ایران است. این بنیاد بازوی طراحی و عملیاتی دولت آمریکا محسوب شده و آمریکا بیشتر اقدامات خصمانه خود علیه ملت ایران را بر مبنای طراحی های این بنیاد انجام می دهد.

وی بیان کرد: فهرست اول افراد تحریمی شامل ملیت های مختلف است که در اقدامات این بنیاد علیه مردم ایران نقش موثری به عهده دارند.

آمریکا باید از تحریم‌ها برگردد

آمریکا باید از تحریم‌ها برگردد/ دنبال عکس گرفتن با کسی نیستیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها اگر امنیت بیشتر در منطقه می‌خواهند و می‌خواهند با کشورهای منطقه روابط بهتری داشته باشند باید از تحریم ها برگردند، گفت: ما دنبال عکس گرفتن با کسی نیستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (سه شنبه) در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی اظهار داشت: در دوره آشنایی با دو شهید بزرگوار رجایی و باهنر، قبل و پس از انقلاب، چه آن زمان که این دو بزرگوار نماینده های مجلس دوره اول شورای اسلامی بودند، چه زمانی که مرحوم رجایی نخست وزیر شد و مرحوم باهنر وزارتخانه را برعهده گرفت و چه آن زمان که این دو بزرگوار مسئولیت ریاست جمهوری و نخست وزیری را برعهده گرفتند، در تواضع این دو عزیز من یک سر سوزن تغییر ندیدم. یعنی رجایی همان رجایی قبل از انقلاب و باهنر هم همان باهنر قبل از انقلاب بود.

روحانی گفت: این خیلی مهم است که در فراز و نشیب های زندگی و در روزهای سخت و روزهای راحت، روح، توانایی، تواضع و اراده انسان در برابر مردم تغییر نکند. برخی متاسفانه روح کوچکی دارند و با یک پست، مقام، ترفیع، درجه یا مدرکی خودشان را گم می‌کنند و گاهی حتی راهشان را هم گم می کنند.

وی افزود: شهیدان بزرگی همچون بهشتی، مطهری، رجایی، باهنر و دیگر شهدا به ما آموختند که چگونه زندگی کنیم و این مهم است، افزود: این شهیدان ما با اخلاص و فداکاری زندگی کردند، اگر ما برای ثبت زمان ورود و خروج خود به محل کار کارت می زنیم، که البته من مخالف آن نیستم، اما برویم برای خدمت به مردم و از ابتدا تا انتهای زمان کاری خود با افتخار تلاش کنیم و به خلق خدمت کنیم.

می توانیم از دوران مشکلات و سختی با وحدت و یکپارچگی عبور کنیم

رئیس جمهور بیان کرد: اگر این روحیه در ما باشد، می توانیم تمام مشکلات خود را حل کنیم. خداوند این اراده، هوش و نعمت را به ما داده است که چنین کاری را بتوانیم انجام دهیم. ما مسلمان و ایرانی هستیم و می توانیم از دوران مشکلات و سختی با وحدت و یکپارچگی عبور کنیم.

روحانی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح ۱۰ هزار واحد مسکونی گفت: امیدواریم همانطور که وزیر راه ما قول داده مبنی بر اینکه ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام را تمام می‌کند و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تا پایان دولت دوازدهم بسازند و تحویل دهند، عملیاتی شود.

وی ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در دولت دوازدهم نسبت به روابط خارجی با دنیا تغییری نکرده است، ما از روز اول که آمدیم شعار تعامل سازنده با جهان را مطرح کردیم. چهار ساله دولت یازدهم را با همین شعار و دو سال طی شده از دولت دوازدهم را هم با همین شعار پیش رفتیم. مقام معظم رهبری هم بیان کردند که تعامل گسترده با جهان رویکرد ما است، یعنی ایشان یک گام هم فراتر از آنچه ما مطرح کردیم مبنی بر تعامل سازنده با جهان را مطرح کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما خواهان تنش با دنیا نیستیم، خواهان امنیت در منطقه و جهان هستیم. ما آماده همکاری با همسایگان و همه کشورهایی هستیم که می خواهند با ما تعامل داشته باشند. ما آماده هستیم که به همه مقررات بین المللی در چارچوب منافع و امنیت ملی خود حرکت کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: بر اساس این است که ما مسیری به نام توانمند کردن ایران و قدرت ملی را انتخاب کردیم، هر چه این قدرت افزایش پیدا کند امید دشمنان به توطئه علیه ایران کاهش پیدا می‌کند و هر چه قدرت ما خدای ناکرده کاسته شود دشمنان طمع و امید بیشتری نسبت به کشورمان خواهند داشت.

هرگونه تحول در رفتار ما با توبه آنها آغاز خواهد شد

وی ادامه داد: اگر رونق تولید در کشور به وجود آمد و ما توانمند و ثروتمند شدیم، می توانیم به راحتی از این پیچ و خم ها عبور کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: یکی از قدرت‌های ما قدرت دیپلماسی و قدرت سیاسی است، ما با دیگران صحبت می‌کنیم، مذاکره می‌کنیم تا منافع مردم و حقوق ملت را تامین کنیم. ما بارها تاکید کردیم، آنهایی که این ظلم را بر مردم منطقه را روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند باید بدانند که هرگونه تحول در رفتار ما با توبه آنها آغاز خواهد شد.

روحانی افزود: آنها باید مسیر اشتباهی که انتخاب کردند را عوض کنند و با احترام متقابل و با تکریم متقابل انقلاب ما را، نظام ما را و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهای خود باز گردند.

وی تصریح کرد: بدون آنکه آمریکا از تحریم ها دست بردارد و بر روی مسیر غلط که انتخاب کرده است خط بکشد، ما شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود. کلید تحولات مثبت در اختیار واشنگتن است.

رئیس جمهور گفت: اگر آنها می‌خواهند در منطقه بزرگ ما از امنیت بیشتری برخوردار باشند و اگر آن طور که ادعا می‌کنند می‌خواهند با کشورهای منطقه روابط بهتری داشته باشند و باز آن طور که ادعا می کنند که می گویند از ایران هیچ چیز نمی خواهیم جز آنکه بمب اتم نسازد که این هم به گفته آنها نیست که ما بمب اتم داشته باشیم یا نداشته باشیم، ما کلاً نمی‌خواهیم بمب اتم داشته باشیم، باید از مسیر اشتباه خود برگردند.

روحانی با بیان اینکه دکترین نظامی ما بر پایه سلاح‌های متعارف است و ما به دنبال سلاح‌های کشتار جمعی نه از نوع هسته‌ای، نه شیمیایی، نه میکروبی و نه دیگر سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم تصریح کرد: اینکه ما سلاح هسته ای نمی سازیم نه به خاطر حرف شما نیست بلکه به دلیل اعتقاد و امنیت ملی خود و همچنین بر اساس فتوای رهبر انقلاب است.

وی ادامه داد: اگر راست می گویید و فقط نگرانی شما این است که ما سلاح هسته ای نداشته باشیم، این نگرانی برطرف شده است. پس از اولین قدم را بردارید و بدانید که بدون قدم شما، این قفل باز نخواهد شد و قدم شما آن است که از تحریم ها برگردید. تمام تحریم های ظالمانه، غیرقانونی و اشتباه علیه ملت ایران باید برداشته شود.

روحانی با بیان اینکه اگر تحریم‌ها را برداشتید و در برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید، شرایط به نحوه دیگری خواهد شد، افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع و امنیت ملی تصمیم گیری و اقدام خواهد کرد. ما مرد مذاکره بودیم و همه دنیا هم این را قبول دارند.

رئیس جمهور بیان کرد: ما دو سال با شش قدرت جهانی مذاکره کردیم و الان هم به طور مداوم با ۵ قدرت دیگر یعنی ۴ بعلاوه یک در حال مذاکره و گفتگو هستیم.

اگر کسی بخواهد صرفاً با حسن روحانی عکس بگیرد این کار امکان پذیر نیست

وی گفت: مواضع ما روشن است، اگر آنها به تعهدات خود بازگشتند ما هم به تعهدات خود ادامه می دهیم اگر آنها راه دیگری را برگزیدند ما هم مسیر و مواضع خود را داریم. ما به دنبال راه حل مشکلات هستیم، اما اگر کسی بخواهد صرفاً با حسن روحانی عکس بگیرد این کار امکان پذیر نیست، فتوشاپ آن امکان پذیر است اما در واقعیت چنین چیزی نخواهد شد، مگر آن که یک روزی از تمام تحریم‌های ظالمانه خود دست برداشته و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند، آن وقت شرایط جدیدی به وجود خواهد آمد و می توان نسبت به وضعیت جدید فکر کرد.

اجازه استقراض از پایه پولی را به آخوندی ندادم

روحانی ادامه داد: این مسکن‌ها[مسکن مهر] لوازم و محیط‌های مناسب خودش را نداشت، ساختمان بالا رفته بود اما نه مدرسه‌ای، نه مسجدی، نه کلانتری در کنارش بود. در برخی نقاط رساندن آب و برق هم خیلی سخت بود. بنابراین بخشی از وقت ما مصروف این شد که این پروژه‌ها تکمیل شود.

رئیس‌جمهور افزود: وزیر سابق ما یعنی آقای آخوندی از اول می‌خواست که مجددا از بانک مسکن و از پایه پولی برای تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن استقراض کند اما من مخالفت کردم و گفتم اجازه استقراض از پایه پولی را نمی‌دهم. این اولین قدم مهم دولت یازدهم در زمینه انضباط مالی بود. آقای آخوندی می‌خواست بین ۸ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولی استفاده کند و حتی در هیئت دولت در این زمینه بحث شد و من به صراحت گفتم که چنین اجازه ای را نمی دهم.

وی تصریح کرد: استفاده از پایه پولی کار بسیار خطرناکی است و تورم بسیار شدیدی را به جامعه تحمیل می‌کند ولی در عین حال ساختن مسکن کار بسیار ضروری برای کشور است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مسکن بسیار مهم است ولی به لغت مسکن توجه کنید، مسکن یعنی جای سکون و آرامش. اگر همه چیز دست و پا گیر باشد این دیگر مسکن نیست. مسکن برای ما بسیار مهم بود و از ابتدا تاکید من در دولت یازدهم تمرکز بر بافت فرسوده و بازآفرینی این بخش‌ها بود. زیرا ما در بافت فرسوده آب، برق، گاز، تلفن و جاده داریم و فقط این مسکن است که توانمند نیست و در حال فروریختن است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر در کنار بافت فرسوده یک زمین آزاد نداشته باشیم، برای ساخت و ساز به مشکلاتی برمی‌خوریم. بافت فرسوده بعنوان اولویت ماست. در هرشهری که ما می‌توانیم بافت فرسوده را آباد کنیم، باید اقدام کنیم. همچنین باید در جای جدید، احداث شهر جدید مورد نظر باشد.

یک شهر به نام جمهوری اسلامی بسازیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یک شهر به نام «جمهوری اسلامی» ایجاد کنید، گفت: اگر ۵۰ سال بعد آمدند و گفتند فلان نقطه معماری صفویه و قاجاری است، حالا معماری جمهوری اسلامی کجاست؟ ما بتوانیم معماری خودمان را نمایش دهیم. بعنوان مثال ما امروز به مهندسی، معماری و شهرسازی دوران صفویه در اصفهان افتخار می‌کنیم، یکی از زیباترین میادین جهان، میدان نقش جهان است. حالا که فردا از ما پرسیدند معماری جمهوری اسلامی کجاست، چه شهری را نشان دهیم؟ البته کارهایی انجام شده ولی کاری که بتوانیم بعنوان یک نماد با آن افتخار کنیم نداریم.

وی در ادامه گفت: اینکه در یک روز بتوانیم کلنگ ۱۱۰ هزار واحد مسکونی را بزنیم، افتخارآمیز است. باید بتوانیم در مجموع ۵۰۰ هزار واحد نیمه تمام را تکمیل کنیم و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دولت دوازدهم بسازیم.

روحانی افزود: ما در سال ۷۵، ۱۲ میلیون خانوار داشتیم و امروز ۲۴ میلیون خانوار داریم یعنی تعداد خانوارها ۲ برابر شده است. ما باید واحدهای مسکونی برای مردم آماده کنیم. مردم ایران یکی از آرزوهایشان این است که یک خانه داشته باشند، خانه برای مردم خیلی مهم است چراکه سرمایه مهمی برای آنها محسوب می‌شود.

روحانی با بیان اینکه من با سختن خانه توسط دولت مخالفم، گفت: دولت باید زمینه‌ها و تسهیلات لازم را آماده کند و بخش خصوصی بیاید و شروع به ساخت و ساز کند. ما باید طرح تفصیلی، طرح هادی، چارچوب‌ها و سیاست‌ها را بدهیم و زمین را هم آماده کنیم.

زمین دست سوداگران افتاده است

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه یکی از هزینه‌های بسیار بزرگ در زمینه مسکن قیمت زمین است، گفت: متاسفانه زمین به سوداگری تبدیل شده است. کسانی که به زمین نیاز ندارند باعث گران شدن زمین شده‌اند. ما باید بتوانیم برای مردمی که به مسکن نیازمند هستند، زمین را مجانی بدهیم تا مردم بیایند و سرمایه‌گذاری کنند. ما باید برای مسکن اولی‌ها کاری کنیم که یک خانه مناسب با قیمتی مناسب آماده شود.

وی با تاکید براینکه مسکن همیشه دغدغه مردم بوده است، افزود: سرعت قیمت مسکن آنچنان سریع است که هرچقدر طرف پول تهیه می‌کند، نمی‌تواند مسکن بخرد.

روحانی ادامه داد: من به همه وزرا، شهرداران و نیروهای مسلح تاکید کردم که اگر زمینی دارند در اختیار مردم بگذارند. مسکن علاوه براینکه بخشی از نیاز جامعه را رفع می‌کند موجب اشتغال جامعه هم می‌شود.

مجلس چرخش سیاست خارجی دولت را از روحانی سوال می‌کند

مجلس چرخش سیاست خارجی دولت را از روحانی سوال می‌کند

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی گقت: حتماً مجلس از رئیس‌جمهور و ظریف سؤال خواهد کرد که دلیل چرخش سیاست دولت از «مقاومت» به سمت «مذاکره» چیست؟

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با مهر در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه اگر بدانم با یک ملاقات منافع ملی تامین و کشور آبادتر می‌شود دریغ نخواهم کرد، گفت: آمریکا ثابت کرده است که هدفش از مذاکره، رسیدن به راه‌حل منصفانه نیست. از نظر من مذاکره با دولت آمریکا، نه توجیه دارد و نه فایده.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماه‌های گذشته رئیس‌جمهور مکرراً به این نکته تأکید کرده‌اند که مذاکره با آقای ترامپ وجهی ندارد و حتی تعابیری به کار بردند که مذاکره با این فرد دیوانگی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: هیچ اتفاق جدیدی در صحنه بین‌الملل و در خصوص اجرای برجام نیفتاده است که مذاکره رئیس‌جمهور با آقای ترامپ را توجیه کند. مصاحبه مشترک روز گذشته آقای ترامپ و مکرون بهترین دلیل بر این مدعاست. هنوز ایران هیچ اعلام رسمی برای مذاکره با آمریکا نکرده، آقای ترامپ با وقاحت اعلام کرد که ما به ایران پول نخواهیم داد و تنها ممکن است اجازه دهیم ایران اندکی نفت برای مدتی محدود بفروشد! آقای مکرون هم صحبت‌هایی کرد که به نظر من، به هیچ عنوان در قالب برجام قابل مطرح کردن نیست.

وی ادامه داد: مجموع این موضع‌گیری‌ها را که بررسی می‌کنیم برای بنده عجیب است، دولتی که در چند ماه اخیر استراتژی خود را به استراتژی مقاومت تغییر داد و نتایج خوبی را هم مشاهده کرد، چرا مجدداً می‌خواهد به سمت مذاکره چرخش کند؟ این سؤالی جدی است. حتماً مجلس این موضوع را از آقای رئیس‌جمهور و آقای ظریف سؤال خواهد کرد که دلیل چرخش سیاست دولت از مقاومت به سمت مذاکره مجدد چیست؟

حسین‌زاده بحرینی تصریح کرد: اگر واقعاً دلایل موجهی پیدا شده است، اعلام کنند. سفر آقای ظریف به فرانسه و مذاکراتی که در آن سفر صورت گرفته است، باید با اطلاع شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب مصوبات آن شورا بوده باشد، در غیر اینصورت قابل توجیه نیست.

حسین‌زاده بحرینی تأکید کرد: آقای رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی باید هر چه سریعتر مجلس را در جریان اتفاقات اخیر بگذارند. باید هیئت رئیسه جلسه غیرعلنی برای بررسی این موضوع تشکیل دهد تا نمایندگان به موقع در جریان امر قرار بگیرند.

وی ادامه داد: دولت نباید مسیر غلطی را شروع کند که نهایت آن، از دست دادن دستاوردهایی باشد که در ماه‌های اخیر به دست آمده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه برجام برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود، گفت: اگر دولت می‌خواهد با این انگیزه که گشایش اقتصادی ایجاد کند، وارد مذاکره شود، اولین گام این است که آمریکا که با صراحت و وقاحت از برجام خارج شده، با همان صراحت به برجام بازگردد و به تعبیری که خود آقای رئیس جمهور در سخنرانی امروزشان داشتند، «توبه کند».

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: نباید با آمریکایی مذاکره کنیم که برجام را ترک کرده و همچنان اصرار دارد که خروج از برجام کار درستی بوده است.

حسین‌زاده بحرینی خاطرنشان کرد: سخنان رئیس‌جمهور موجب وقاحت بیشتر آمریکا شد. رئیس‌جمهور باید در قبال هرگونه موضع‌گیری‌ که به تضعیف استراتژی مقاومت ملی منجر می‌شود و دشمن را جری می‌کند، پاسخگو باشد.

تعویق طرح تشکیل وزارت بازرگانی به خواست دولت

تعویق طرح تشکیل وزارت بازرگانی به خواست دولت/ مجلس مخالف است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت نیز با توجه به برداشتی که از فضای مجلس داشت، چند هفته پیش خواستار به تعویق افتادن بررسی طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در مجلس شد.

علی‌اکبر کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح تشکیل وزارت تجارت،گفت:  با تفکیک وزارت صنعت و تشکیل وزارتخانه‌های صنعت و معدن و  طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی مخالف هستم.

وی افزود: دوبار مخالفت نمایندگان مجلس با لوایح دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی، نشان‌دهنده این است که مجلس معتقد است این تفکیک به مصلحت کشور نیست و با این موضوع چه به شکل لایحه و چه به شکل طرح مخالفت خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اصرار مکرر دولت برای تشکیل این وزارتخانه در شرایط کنونی، دلیل منطقی ندارد گفت: من با تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط کنونی مخالف هستم چرا که حل  مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و بهبود تنظیم بازار، با تشکیل این وزارتخانه امکان پذیر نخواهد بود.

کریمی اظهار داشت: طی دو سال گذشته طرح تشکیل وزارت بازرگانی چندبار در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفته بود که نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند.

وی تأکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم این طرح هم نتواند آرای موافق نمایندگان را جلب کند و به احتمال زیاد از دستور کار مجلس خارج خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت نیز با توجه به برداشتی که از فضای مجلس داشت، چند هفته پیش خواستار به تعویق افتادن بررسی طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی برای مدتی در مجلس شد؛ به همین دلیل پیش از تعطیلات مجلس، این طرح بررسی نشد و در حال حاضر با روال عادی در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

حضور دو نماینده بازداشتی در مجلس

حضور دو نماینده بازداشتی در مجلس/ درخواست لاریجانی از رئیسی

دو نماینده مجلس که پیش از این اعلام شده بود به زندان اوین رفته‌اند، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در حالی با ۱۰ دقیقه تأخیر آغاز شد که فریدون احمدی نماینده مردم زنجان و محمد عزیزی نماینده مردم ابهر در صحن علنی مجلس حضور داشتند و با تعدادی از نمایندگان در حال رایزنی بودند.

پیش از آغاز جلسه علنی، در جلسه غیررسمی صحبت‌هایی در مورد دستگیری این دو نماینده شده بود.

یک نماینده مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پیش از آغاز جلسه رسمی مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه غیر علنی در خصوص دستگیری دو نماینده مجلس و آزادی آنها توضیحاتی را ارائه داد.

وی افزود: لاریجانی اعلام کرد که ما به آقای رئیسی گفته‌ایم چون آقای عزیزی و آقای فریدون احمدی نماینده مجلس هستند برای آنها اعلام وثیقه کنید که زندان نروند تا بررسی پرونده انجام شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: آقای لاریجانی اعلام کرد از محتوای پرونده دو نماینده اطلاعی ندارد.

آمادگی نیروی دریایی برای اسکورت «آدریان دریا»

آمادگی نیروی دریایی برای اسکورت «آدریان دریا»

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی آمادگی دارد درصورت تشخیص و تصمیم مسئولین کشور، در هر جایی که لازم باشد کشتی آدریان دریا را اسکورت کند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش در حاشیه افتتاحیه سی امین دوره مدیریت دفاعی دافوس در جمع خبرنگاران درباره آمادگی ارتش برای اسکورت کشتی آدریان دریا گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی آمادگی دارد درصورت تشخیص و تصمیم مسئولین کشور، در هر جایی که لازم باشد این کشتی را اسکورت کند.

وی افزود: درحال حاضر در خلیج عدن و دریای سرخ بالای ۵ تا ۶ هزار کشتی را اسکورت و امنیت را برقرار کرده‌ایم و هرجایی لازم باشد می‌توانیم کشتی‌ها را اسکورت کنیم.

استمرار پرداخت‌های نجومی در دولت

استمرار پرداخت‌های نجومی در دولت/ دیوان محاسبات ورود کند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: همچنان شاهد پرداخت‌های غیرقانونی و نجومی در شرکت‌های دولتی هستیم و متأسفانه نظارتی برای جلوگیری از این کار نمی‌شود.

محمدعلی پورمختار در گفتگو با خبرنگار مهر،  با انتقاد از عدم شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: متأسفانه بودجه شرکت‌های دولتی از بودجه‌های کاملاً غیرشفاف است و شرکت‌های دولتی همه درآمد کسب  کرده خود را عیناً هزینه می‌کنند و نمی‌گذارند پولی در خزانه باقی بماند.

انتقاد از عدم نظارت بر بودجه شرکت های دولتی

وی با بیان اینکه متاسفانه بر بودجه شرکت‌های دولتی نظارت کافی نمی‌شود، افزود: دیوان محاسبات به خوبی در این زمینه نظارت نکرده است و اعطای پرداخت‌های غیرعادی و نجومی در شرکت‌های دولتی همچنان وجود دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اقدامات دیوان محاسبات در برخورد با نجومی‌بگیران، متذکر شد: در مقطعی روی موضوع پرداخت‌های نجومی حساسیت زیادی ایجاد شد که دیوان محاسبات پیگیری‌های لازم را انجام و گزارشی به مجلس ارائه کرد که آن گزارش فاقد اسامی نجومی‌بگیران، مبالغ نجومی و دستگاه‌های متبوع این افراد بود و انتظارات را برآورده نکرد.

هیچ اقدامی برای جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی انجام نمی‌شود

پورمختار با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ اقدامی برای جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی انجام نمی‌شود و کنترل این اقدام عملا متوقف شده است،  افزود: شاهد این مدعا آن است که این روزها بسیاری از دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی رسماً اعلام می‌کنند که برخی از کارکنان آنان حقوق نجومی دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از پرداخت‌های نجومی قانونی در مجلس به تصویب رسید که مطابق با آن باید همه حقوق‌های نجومی به بیت‌المال بازگردد و نجومی‌بگیران هم به مراجع قضایی معرفی شوند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: البته مجلس به این مسئله ورود کرده است و بر اساس یکی از مصوبات اخیر مجلس،  دولت مکلف شد که بودجه شرکت‌های دولتی را یک ماه پیش از ارائه بودجه عمومی به مجلس ارائه کند که با این اقدام فرصت بیشتری برای بررسی بودجه در مجلس فراهم می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه اجرای این مصوبه زمینه نظارت‌ دقیق دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی بر بودجه شرکت‌های دولتی را فراهم می‌کند، تصریح کرد: امیدواریم دولت به این قانون به طور کامل عمل کند و بودجه شرکت‌های دولتی را پیش از ارائه بودجه ۹۹ به مجلس ارائه کند تا بی‌انضباطی‌های مالی در شرکت‌های دولتی پایان یابد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم مجدداً دیوان محاسبات با نگاهی عمیق‌تر و دقیق‌تر به مبارزه با نجومی‌بگیران بپردازد و سپس گزارش اقداماتش را به مجلس ارائه کند.

کسی نمی‌تواند امنیت تنگه هرمز را بدون ایران تامین کند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وزیر امور خارجه گفت: کسی نمی‌تواند امنیت تنگه هرمز را بدون ایران تامین کند و آمریکا باید بداند که نمی‌تواند در منطقه خلیج فارس ناامنی ایجاد کند. ادامه مطلب

واگذاری سهام خودرویی دولت کلاهبرداری است

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: واگذاری سهام دولت در دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا کلاهبرداری بزرگی است و منجر به تضییع حقوق بیت‌المال و مردم می‌شود. ادامه مطلب

هیچ سیاستمدار آمریکایی نمی‌خواهد که جمهوری اسلامی ایران باشد

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – سفیر اسبق ایران در فرانسه گفت: هیچ سیاستمدار آمریکایی نمی‌خواهد که جمهوری اسلامی ایران باشد و در این خصوص، فرقی هم بین جمهوری‌خواه و دموکرات نیست. ادامه مطلب

1 2 3 36