دسته بندی های ارشیو: اجتماعی

ضوابط و مقررات خروج از کشور سربازان حین خدمت تشریح شد

ضوابط و مقررات خروج از کشور سربازان حین خدمت تشریح شد

معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، ضوابط و مقررات خروج از کشور سربازان حین خدمت را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار رحمان علیدوست در تشریح این خبر اظهار کرد: صدور مجوز خروج از کشور برای سربازان حین خدمت در صورت تایید رده‌های نظارتی در اختیار فرماندهان آنان است.

وی ادامه داد: آن دسته از کارکنان وظیفه که تمایل به حضور در پیاده روی معنوی اربعین حسینی (ع) را دارند، باید برای دریافت مجوز خروج از کشور از طریق نیروی انسانی رده خدمتی خود اقدام کنند.

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی تصریح کرد: با توجه به اینکه حضور سربازان در ماموریت های دفاعی، امنیتی، انتظامی و خدماتی به ویژه درخصوص حفظ امنیت زائران اربعین حسینی (ع) حائز اهمیت است لذا صدور مجوز خروج از کشور برای این دسته از عزیزان در این ایام محدود است.

سردار علیدوست گفت: میزان وثیقه برای این دسته از عزیزان، براساس مدرک تحصیلی و مدت خدمت آنان تعیین می شود.

تعیین تکلیف اعزام به عمره تا پایان ماه محرم

تعیین تکلیف اعزام به عمره تا پایان ماه محرم

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تکلیف آغاز مجدد اعزام زائران ایرانی به عمره تا پایان ماه محرم مشخص می شود،گفت:در صورت پذیرفتن شروط توسط عربستان، ۱۰۰ هزار زائر به عمره اعزام می شوند.

علیرضا رشیدیان در گفتگو با خبرنگار مهر به آخرین مذاکرات انجام شده با طرف عربستان در خصوص برگزاری عمره مفرده زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: آخرین مذاکراتی که با طرف عربستان در مورد برگزاری مجدد عمره مفرده انجام دادیم در ماه محرم بود و آنها نیز تا پایان ماه محرم پاسخ نهایی را به ما اعلام می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درمورد تعداد زائران اعزامی نیز مذاکره کرده اید یا خیر گفت؟ هرچه تعداد بیشتر باشد برای عربستان بهتر است و وزیر حج عربستان اعلام کرد بر مبنای ویزای الکترونیک آمادگی داریم هر چقدر ویزا بخواهید برای زائران صادر کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه اولین کشوری هستیم که توانستیم ویزای الکترونیک را برای زائران بگیریم، تاکید کرد: به دلیل صدور ویزای الکترونیکی، عربستان نیازی به داشتن سفارت در ایران ندارد بنابراین اعلام کردند هر چه تعداد زائران باشد را بپذیرند.

وی ادامه داد: به دلیل مشکلات اقتصادی و تامین ارز مورد نیاز عملیات اعزام ها را به صورت محدود راه‌اندازی می‌کنیم.

رشیدیان در مورد تعداد عمره گزاران اعزامی نیز گفت: به طور حتم تعداد زائران نسبت به قبل که حدود ۷۰۰ هزار نفر بود بسیار کمتر خواهد بود. در شرایط امروزی که تأمین ارز مورد نیاز این تعداد می تواند شوکی در بازار ارزی کشور باشد بنابراین ما دنبال این هستیم که مشکلی در بازار ارز ایجاد نشود به همین دلیل در ابتدا حدود ۱۰۰ هزار زائر را به عمره اعزام خواهیم کرد.

وی افزود: چنانچه مشکلات ارزی کشور برطرف و زمینه برای تامین ارز مناسب عمره گزاران فراهم شود در این صورت می توانیم تعداد زائران اعزامی را افزایش دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که بعد از اعلام عربستان، چه مدت ثبت نام و اعزام زائران به طول می انجامد، گفت: بعد از اینکه عربستان شروط ما را پذیرفت حداقل طی ۱۵ روز می توانیم نسبت به اعزام زائران به عمره اقدام کنیم و با صاحبان هتل ها، شرکت‌های حمل و نقل و شرکت های تامین کننده تدارکات و تغذیه، مذاکرات لازم را انجام داده ایم وپس از اعلام عربستان شرکتهای عمره گزار می توانند طی مدت کوتاهی نسبت به اعزام زائران اقدام کنند.

شکایت شرکت های دارویی علیه نعمت زاده

شکایت شرکت های دارویی علیه نعمت زاده/ اخلال ۱۸۵۰میلیاردی

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر،  نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمد رضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به ریاست قاضی مسعودی مقام از دقایقی پیش آغاز شد.

اتهامات شبنم نعمت‌زاده فرزند محمدرضا دایر بر مشارکت در اخلال عمده درنظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی (دارو) به منظور ایجاد انحصار و اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخلف از تعهدات مربوط در قبال تامین کنندگان دارو با علم به موثر بودن اقدام‌ها در ضربه به نظام جمهوری اسلامی ایران منجر به کسب منفعت، مشارکت در اخلال در نظام توزیع دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز از طریق ایجاد موسسه پزشکی در استان مزبور بدون مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نگهداری غیرمجاز دارو (قاچاق) بدون انجام تشریفات قانونی است.

اتهامات احمدرضا لشگری‌پور فرزند هوشنگ و شرکت توسعه دارویی رسا دایر بر  مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی (دارو) به منظور ایجاد انحصار و اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخلف از تعهدات مربوط در قبال تامین کنندگان دارو با علم به موثر بودن اقدام‌ها درضربه به نظام جمهوری اسلامی ایران منجر به کسب منفعت و مشارکت در اخلال در نظام توزیع دارویی کشور است.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با اشاره به اینکه دادگاه متهمان شبنم نعمت زاده و لشکری پور علنی است از نماینده دادستان خواست برای قرائت کیفرخواست در جایگاه حضور یابد.

نیازابادی نماینده دادستان با حضور در جایگاه به قرائت کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: متهم شبنم نعمت زاده فرزند محمدرضا آزاد با تودیع وثیقه و سپس بازداشت به مشارکت در اختلال عمده در نظام اقتصادی به مبلغ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال و اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی دارو با عمر موثر بودن ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت در تحصیل مال نامشروع به میزان هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون و ۳۷۴ هزار ریال است.

وی ادامه داد: سوءستفاده از جواز صادره و تقلب در حوزه دارو مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی البرز و نگهداری غیرمجاز دارو در حکم قاچاق از دیگر عناوین اتهامی شبنم نعمت‌زاده است.

نیازآبادی به عناوین اتهامی لشکری پور دیگر متهم پرونده اشاره کرد و گفت :احمدرضا لشکری پور بازداشت به دلیل عجز در تودیع وثیقه متهم به اخلال در نظام اقتصادی و همچنین اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی به طور کلی و مبلغ هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون و سیصد و هفتاد و نه هزار ریال و همچنین سوء استفاده از امتیاز جواز است.لازم به ذکر است که تعدد معنوی اتهام مربوط به شرکت دارویی رسا به مدیرعاملی لشکری پور و شبنم نعمت‌زاده است و به همین جهت عنوان اتهامی برای این شرکت مشابه اعداد اعلام شده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: به طور کلی موضوع هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال مطرح است از این مبلغ هزار و ۶۴۰ میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۵۳ ریال آن طرح شکایت کردند و الباقی وجودی است که مورد شکایت قرار نگرفته است البته لازم به ذکر است نعمت‌زاده در بازجویی‌ها رقم طلب شکات را ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

نیازآبادی به موضوع شکایت شرکت های دارویی علیه شرکت رسا و دو متهم به آن اشاره کرد و گفت: شرکت جابربن حیان ؛اسوه از جمله شکات پرونده هستند که حسب گفته مدیرعامل یکی از آنها متهمان از سال ۹۲ اقدام به خرید انبوه دارو کرده اما چک هایشان برگشت خورده است و منجر به ۱۸۳ میلیارد ریال بدهکاری به غیر از ضرر وارده شدند.

نماینده دادستان ادامه داد:فعالیت متهمان ضربه سنگینی به نظام دارویی کشور زده است که نتیجه آن عدم تولید داخلی و کمبود داروهای اساسی بوده است.

نیاز آبادی ادامه داد: همچنین شرکت‌های دارویی تامین دارو پخش پارس دارو ظهرابی کاسپین رازک‌و فارابی همگی علیه شبنم نعمت‌زاده شکایت کردند.

وی ادامه داد: شرکت‌های وابسته به شستا هم اعلام کردند توزیع و تولید تحت نظر غذا و داروست و اگر شرکت رسا در این حوزه فعال بوده باید مستندات خود را نشان می داد متاسفانه علی رغم پیگیری ها در رابطه با فروش داروها بحث وجود دارد.

نماینده دادستان به شگرد متهمان اشاره کرد و گفت مدیران دارویی رسا با اعلام وضعیت نامناسب این شرکت دارویی اقدام به خرید داروی بیشتر کردند این موضوع بیانگر این است که مدیران با علم به وضعیت شرکت اقدام به استفاده از وصول نقد در سایر حوزه‌ها به جز دارو کردند.

نیازآبادی ادامه داد شاکیان از جمله دلایل شکایت خود را صدور چک‌های با هویت و صاحب امتیازی نامعلوم و برگشت آن عنوان کردند.

وی ادامه داد: در یک شکایت دیگر فردی به نام زرگر علیه شبنم و زینب نعمت‌زاده اعلام شکایت کرده است.

نماینده دادستان کیفرخواست صادره برای متهمان شبنم نعمت زاده و احمدرضا لشکری پور را قرایت کرد

شناسایی ۲۰ هزار دانش آموز و دانشجوی نیازمند

شناسایی ۲۰ هزار دانش آموز و دانشجوی نیازمند

سرپرست کمیته امداد استان تهران از شناسایی ۲۰ هزار دانش آموز و دانشجوی نیازمند در استان خبر داد و گفت: ارزش ریالی بسته‌های اهدایی به این افراد بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.

سید ابوالفضل پرپنچی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای جشن عاطفه‌ها با هدف تامین لوازم التحریر دانش آموزان نیازمند اظهار کرد: مرحله اول این جشن در روز پنج شنبه هفتم شهریور در پایگاه‌های اصلی کمیته امداد در سطح شهر و روز جمعه، هشتم شهریور در مصلی‌ نماز جمعه برگزار شده است.

وی تصریح کرد: ۱۸۰ پایگاه اصلی و فرعی برای برگزاری این جشن  پیش بینی شده بود و میزان کمک‌های نسبت به سال گذشته افزایش یافته است ضمن اینکه کمک‌های جمع آوری شده در مرحله نخست در اختیار دانش آموزان و دانشجویان نیازمند قرار گرفته است.

پرپنچی ادامه داد: مرحله دوم جشن عاطفه‌ها  دهم مهر در مدارس و با حضور دانش آموزان، اولیاء و مربیان برگزار خواهد شد.

سرپرست کمیته امداد استان تهران افزود: ۲۰ هزار دانش آموز و دانشجوی نیازمند شناسایی شده‌اند که اقلام مورد نیاز آنها در اختیار آنها قرار می‌گیرد که ارزش ریالی هر بسته بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و بر اساس پایه تحصیلی است.

وی همچنین درباره روش های پرداخت کمک‌ها گفت: استفاده از تلفن گویای ۰۲۱۷۳۵۵ با درج عدد ۴، شماره گیری کد دستوری #۳*۵*۰۲۱*۸۸۷۷*، شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۲۰۰۸ و شرکت در پویش #تامهر_با_همدلی از جمله روش‌هایی است که برای کمک‌ به دانش آموزان و دانشجویان نیازمند پیش بینی شده است.

هشدار به بیمارستان ها

هشدار به بیمارستان ها/ارجاع بیماران ممنوع است

هشدار به بیمارستان ها/ارجاع بیماران ممنوع است

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: هیچ بیمارستانی حق ندارد بیمار را برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان ارجاع دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسم جان بابایی، روز شنبه در همایش سراسری دفاتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های تابعه وزارت بهداشت، با بیان اینکه تخلفات در حوزه سلامت به دو بخش تعرفه‌ای و پزشکی تقسیم می‌شوند، افزود: تخلفات تعرفه‌ای عمدتا خود را به صورت دریافت وجوه غیرمتعارف نشان می‌دهد که گزارشاتی از این نوع تخلف در استان‌ها داشته‌ایم. باید توجه کرد که با سرعت‌ بخشیدن به برخوردها، می‌توان این نوع تخلفات را کاهش داد. تجربه نشان داده است که اگر در حوزه وجوه غیرمتعارف با سرعت و جدیت برخورد شود، ‌اثرات پیشگیری‌کننده بالایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در عین حال همچنان مهم‌ترین عامل نارضایتی مردم در حوزه سلامت، ‌شکایت از نوع برخورد کارکنان و اعضای تیم درمان است. لازم است که دانشگاه‌ها در این زمینه کار کرده و آموزش‌های لازم را ارائه دهند. البته معاونت درمان نیز در این راستا برنامه‌ای را تدارک دیده است که بر اساس آن مثلا قرار است برای پزشکان کارنامه‌ای در نظر بگیریم که نوع رضایتمندی مردم از پزشک و پرسنل نیز در آن وجود دارد و در پرداختی‌هایشان موثر خواهد بود.

جان‌بابایی با بیان اینکه بیشترین آمار مربوط به نارضایتی از کادر درمانی در حوزه اورژانس‌های بیمارستانی است، افزود: این نارضایتی ناشی از این است که یا مدیریت درمان بیمار به خوبی انجام نمی‌شود و یا اگر مدیریت درمان را به خوبی هم انجام می‌دهند، اما ارتباط مناسبی برقرار نشده و به بیمار و خانواده‌اش توضیح لازم و مکفی در این باره داده نمی‌شود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه به زودی بسته خدمات سرپایی درمان را ابلاغ خواهیم کرد، گفت: یکی از مشکلات و نگرانی‌های ما مربوط به مراکز جراحی محدود است؛ متاسفانه گاهی می‌بینیم که یک جراحی تخصصی در یک مرکز جراحی محدود انجام می‌شود که عوارض این کار بسیار بالا بوده و می‌تواند به جان بیماران آسیب وارد کند. همچنین گاهی برخی مطب‌ها خدماتی را ارائه می‌دهند که اصلا نباید در مطب انجام شود. بر همین اساس در حال تدوین بسته خدمتی سرپایی و بسته خدمتی در مطب‌ها هستیم.

جان‌بابایی با تاکید بر ممنوعیت ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: هیچ بیمارستانی اعم از خصوصی، دولتی و…، حق ندارد بیمار را برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان بفرستد، ‌بلکه باید دارو و تجهیزات مورد نیاز بیمار را در داروخانه بیمارستان تهیه کند. در عین حال هیچ پزشکی هم حق ندارد که بیمار را به داروخانه یا شرکتی خاص بفرستد. حتی در بیمارستان‌های خصوصی اگر بیمار اصرار بر استفاده از برندی خاص داشت، پزشک باید لیست آن را در اختیار داروخانه بیمارستان قرار دهد تا برای بیمار تهیه شود.

وی تاکید کرد: در صورت بروز این تخلف، درجه اعتباربخشی بیمارستان کسر می‌شود و بیمارستان موظف است که درجه اعتباربخشی بیمارستان را در محلی که قابل دید باشد، ‌نصب کند. دکان و دستگاهی که سال‌ها پیش در کنار بیمارستان‌ها به راه افتاده و دارو و تجهیزات به مردم می‌فروشند باید جمع شوند. خوشبختانه این موضوع بعد از طرح تحول سلامت به حداقل رسید و نباید به شیوه پیشین بازگردیم. حقوق بیماران در اولویت است و در این زمینه با کسی تعارف نداریم. زیرا بیمار محور همه خدمات ما در بیمارستان‌هاست.

چالش بی پولی بیمارستان های دولتی

چالش بی پولی بیمارستان های دولتی/بحرانی به نام خود تحریمی

بیشترین میزان مراجعات مردم برای دریافت خدمات درمانی، متوجه بیمارستان های دولتی است. این در حالی است که این بیمارستان ها با چالشی به نام «بی پولی» و بد قولی بیمه تامین اجتماعی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، محل تامین هزینه های بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، از طریق تعرفه هایی است که مردم برای دریافت خدمات درمانی، پرداخت می کنند. در واقع، وابستگی شدید این دسته از مراکز درمانی کشور به پرداخت های بیمه ها، باعث شده که شرایط مالی آنها با مشکلات عدیده ای مواجه شود. اگر پرداخت بیمه ها، به موقع نباشد، قطعا بیمارستان های دولتی، در ارائه خدمات به مراجعان خود به مشکل خواهند خورد.

سهم بیمه های سلامت و تامین اجتماعی، از پرداخت ها به بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، بیش از سایر بیمه های طرف قرارداد با بخش دولتی است. زیرا، بالغ بر ۹۰ درصد بیمه شدگان کشور تحت پوشش یکی از این دو بیمه درمانی هستند. همین مسئله، باعث شده که تاخیر بیمه ها در پرداختی های بیمارستان ها، روند ارائه خدمات به مراجعان را دچار مشکل سازد.

آن طور که روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، عنوان می کنند، بیشترین میزان مراجعات به بیمارستان های دانشگاهی در استان ها، افرادی هستند که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. در واقع، همین مسئله باعث شده تا حجم زیادی از مطالبات بیمارستان ها متوجه بیمه تامین اجتماعی باشد. به طوری که طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، میزان مطالبات بیمارستان های دانشگاهی استان اصفهان از بیمه تامین اجتماعی را بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال عنوان کرده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیش از ۳.۲ میلیون نفر از جمعیت استان اصفهان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

مجموع مطالبات دانشگاه علوم پزشکی اصفهاناز بیمه ها در شهریور امسال ۵۶۳۰ میلیارد ریال بوده است و بیش از  ۴۲۱۰ میلیارد ریال آن فقط از سازمان تامین اجتماعی و قسمت عمده این مطالبات نیز مربوط به معوقات سال ۹۷ است.

انباشت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از سازمان تامین اجتماعی، باعث شده تا بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در وضعیت بحرانی قرار بگیرند.  این موضوع، آثار تخریبی زیادی در پی دارد که مهم ترین آن، کاهش کیفیت و کمیت خدماتی است که بیمارستان ها به مردم ارائه می دهند.

انباشت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از سازمان تامین اجتماعی، باعث شده تا بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در وضعیت بحرانی قرار بگیرنددر همین حال، حسین کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، معتقد است که بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی در مقابل «خودتحریمی» سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند و دیگر تاب و توان استقامت ندارند.

با توجه به اینکه حجم زیادی از مراجعان بیمارستان های دولتی و دانشگاهی را بیمه شدگان تامین اجتماعی تشکیل می دهند، تاخیرهای طولانی مدت سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات بیمارستان های وزارت بهداشت، باعث شده روند فعالیت‌ این بیمارستان‌ها دچار اختلال گردیده و آنها برای خرید اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و…، با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، معتقد است که اگر تدبیری برای خروج از این وضعیت موجود اتخاذ نشود، بیمارستان‌ها مجبور به دریافت هزینه مستقیم از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی خواهند بود.

عدم پرداخت و دیرکرد بیمه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت، آثار زیان باری برای نظام سلامت کشور به وجود آورده است. زیرا، درصد زیادی از منابع دانشگاه های علوم پزشکی، به درآمدهای وصولی از سازمان های بیمه گر وابسته است و تاخیر در پرداخت مطالبات، دانشگاه ها را دچار چالش های اساسی در تمامی بخش های بهداشتی، درمانی و آموزشی می کند که این موضوع می تواند امر خدمت رسانی به بیماران را تضعیف کند.

بهانه سازمان تامین اجتماعی برای عدم پرداخت مطالبات بیمارستان ها

سازمان تامین اجتماعی مدعی است که اجرای طرح تحول سلامت، باعث شده هزینه های درمانی این سازمان به یکباره سیر صعودی پیدا کند و در نتیجه نتواند آن طور که باید، در تامین هزینه ها به روز شود. از سوی دیگر، این سازمان به حجم مطالبات خود از دولت اشاره می کند و آن را دستاویزی برای عدم پرداخت مطالبات وزارت بهداشت می داند. در حالی که قریب به اتفاق بیمه شدگان تامین اجتماعی، از خدمات درمانی بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت استفاده می کنند.

آن طور که مسئولان ارشد وزارت بهداشت عنوان کرده اند، حجم بدهی سازمان تامین اجتماعی به این وزارتخانه بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده و همچنان بر مقدار آن افزوده می شود.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، در گفتگو با خبرنگار مهر، به مشکلات ناشی از عدم پرداخت مطالبات بیمارستان های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: تاخیرهای سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات بیمارستان های وزارت بهداشت، فشار زیادی را به وزارتخانه تحمیل کرده است و همین مسئله باعث شده بعضا مشکلاتی در ارائه خدمات به مردم و بیماران ایجاد شود. در عین حال، ما اجازه نمی دهیم بار سنگین بدهی تامین اجتماعی بر دوش بیماران قرار بگیرد و تلاش کرده ایم آثار این مشکلات برای مراجعان به بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت، کم رنگ شود.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت، افزود: یکی از اهداف اولیه اجرای این طرح، حمایت مالی از بیماران و کاهش پرداختی از جیب مردم بوده است که خوشبختانه توانسته ایم تا حدود زیادی به این اهداف دست پیدا کنیم. اما، تداوم اجرای طرح تحول سلامت، نیازمند همراهی سازمان های بیمه گر در پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان ها است.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، پرداختی مردم بابت هزینه‌های درمانی از ۵۸ درصد در سال ۸۹، به بالای ۵۴ درصد در سال‌های منتهی به ۹۲ رسید و در سال ۹۵ نیز به ۳۵.۳ دهم درصد رسید که رقم قابل توجهی است.

بر اساس ماده ۳۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، سازمان‌های بیمه ای موظف هستند ۶۰ درصد صورت حساب های ارسالی از سوی بیمارستان های طرف قرارداد را قبل از رسیدگی ظرف مدت دو هفته به عنوان علی الحساب و بقیه مطالبات را تا ۳ ماه پس از تحویل اسناد مربوط به نماینده رسمی صندوق، پرداخت کند. این در حالی است که بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت، هنوز از سال ۹۷ نیز طلب دارند.

سازمان‌های بیمه ای موظف هستند ۶۰ درصد صورت حساب های ارسالی بیمارستان ها را ظرف مدت دو هفته پرداخت کنندقاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به تبعات تاخیر بیمه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات بیمارستان های تابعه وزارت بهداشت، به خبرنگار مهر، گفت: بروز چنین وضعیتی باعث می شود بیمارستان ها در تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی و داروهای مورد نیاز بیماران دچار مشکل شوند که تداوم این روند، تبعات زیادی به خصوص برای بیماران به دنبال دارد.

وی با تاکید بر این مطلب که اجازه نمی دهیم بروز این مشکلات متوجه مردم و بیماران شود، افزود: وزارت بهداشت، انتظار دارد در مقابل خدماتی که به بیمه شدگان تامین اجتماعی ارائه می دهد، این سازمان نیز در پرداخت مطالبات بیمارستان ها، نهایت همراهی را داشته باشد. زیرا، بیشترین وصولی بیمارستان ها از محل پرداختی سازمان های بیمه گر است.

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: انجام اعمال جراحی، تهیه دارو، تامین تجهیزات و ملزومات مصرفی بیماران بستری و همچنین، پرداختی کادر درمانی و پرسنل بیمارستان ها، از محل وصول همین مطالبات است. بنابراین، اگر قرار باشد تاخیری در این پرداخت ها صورت بگیرد، چرخه ارائه خدمات به بیماران دچار اختلال شده و آسیب هایی متوجه مردم خواهد شد.

جان بابایی با عنوان این مطلب که بیش از ۸۰ درصد بستری ها در بیمارستان های دولتی صورت می گیرد، افزود: افراد بیمه شده که اغلب از اقشار حقوق بگیر و کم درآمد جامعه هستند، توان رفتن به بیمارستان های خصوصی را ندارند. از همین رو، لازم است که بخش دولتی، توان کافی برای ارائه خدمات با کیفیت را داشته باشد و این امر، مستلزم حمایت سازمان های بیمه گر است.

بر اساس آنچه که برخی از روسا و مدیران بیمارستان های دولتی و دانشگاهی عنوان می کنند، نبود بودجه کافی برای خرید ملزومات و تجهیزات مصرفی و مورد نیاز بیماران، باعث شده تا انجام برخی از جراحی های غیر ضرور، با تاخیر صورت بگیرد. همین مسئله تا حدود زیادی، موجبات گلایه و نارضایتی مراجعان به بخش دولتی را فراهم آورده است. در همین حال، وزیر بهداشت، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و عنوان این مطلب که سال ۹۸ سال سختی برای حوزه سلامت خواهد بود، بر مدیریت هزینه های بیمارستانی تاکید داشته و موضوع توانمندی مالی بیمارستان را مطرح کرده است.

به نظر می رسد، بیمارستان های دانشگاهی و دولتی، در سالی که یک نیمه آن سپری شده است، می بایست با درایت و دقت بیشتری، هزینه ها را مدیریت کنند تا گرفتار بی پولی و چالش های این معضل نشوند. زیرا، عدم پاسخگویی به نیازهای درمانی بیماران در مراجعه به بخش دولتی، باعث بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد که دولت باید پاسخگو باشد. در عین حال، دولت باید بتواند سازمان تامین اجتماعی را ملزم کند تا بیش از پیش در پرداخت مطالبات بیمارستان های وزارت بهداشت، حساسیت به خرج دهد و اجازه ندهد مطالبات مراکز درمانی انباشت شود. در حالی که نظام سلامت کشور از آثار تحریم ها دچار مشکل است، مشکلات داخلی نباید بر «خودتحریمی» منجر شود.

انتقاد وزیر رفاه از اجرا نشدن قانون استخدام معلولان

انتقاد وزیر رفاه از اجرا نشدن قانون استخدام معلولان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرا نشدن قانون استخدام معلولان در برخی دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: سازمان بهزیستی هم اکنون پیگیر این موضوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریعتمداری با انتقاد از اجرا نشدن قانون استخدام معلولان در برخی دستگاه‌ها اظهار کرد: سازمان بهزیستی کشور پیگیری تسهیل استخدام معلولان در سازمان‌های دولتی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: متاسفانه شاهد عدم اقبال برخی از سازمان‌ها برای استخدام معلولان در سازمان‌های دولتی هستیم که قرار شد سازمان بهزیستی در سطح کشور این موارد را رصد کند.

شریعتمداری تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور در حال پیگیری این موضوع است تا با اجرای آزمون در سازمان‌هایی که وابسته به دولت هستند  شرایط را برای ورود معلولانی که توانایی انجام کار دارند تسهیل کند.

وی در پایان گفت: در حال پیگیری هستیم تا سازمان‌هایی که از اجرای این قانون اجتناب کردند، موظف به اجرا شوند.

کد خبر

تلاش‌های اروپایی برای تشویق به فرزندآوری

تلاش‌های اروپایی برای تشویق به فرزندآوری

با وجود دغدغه کشورهای اروپایی برای فرزند آوری و اعمال مشوق های حمایتی از خانواده‌ها، سیاست های فرزند آوری در ایران به فراموشی سپرده شده اند.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: از نگاه جامعه شناسان خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است. از طریق خانواده، نسل بعدی با دنیای بیرون آشنا می‌شود، چگونگی معاشرت و روابط با دیگران را می‌آموزد و راه و رسم زندگی، اخلاق و آداب و رسوم اجتماعی را فرا می‌گیرد. اسلام برای حفظ قداست و ارزش خانواده اهمیت ویژه‌ای قائل است به همین دلیل پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: «مَا بُنِی فِی الْإِسْلَامِ بِنَاءٌ أَحَبُّ إِلَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَعَزُّ مِنَ التَّزْوِیج.»

در سال‌های اخیر، برخی تحولات و فرهنگ‌های وارداتی سبب شده بنیان خانواده ایرانی پایداری خود را از دست بدهد. فرهنگ‌هایی که در نگاه اول باب میل به نظر می‌رسد اما تجربه نشان می‌دهد در کشورهایی که این فرهنگ‌های ضد خانواده به اجرا درآمده با شکست مواجه شده‌اند و سیاست‌های حمایت خانواده را در پیش گرفتند.

از جمله سیاست‌های ضد خانواده می‌توان به افزایش ساعات کاری زنان اشاره کرد. تحقیقاتی در انگلستان نشان داده است که افزایش ساعات کاری باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان در زنان شاغل می‌شود، این در حالی است که احتمال ابتلای مردان شاغل به این بیماری‌ها، در اثر کاهش ساعات کاری بیشتر می‌شود. پروفسور آلارد دمبی، از اساتید سلامت عمومی انگلیس در مورد نتایج این تحقیقات می‌گوید: «زنان تحت تأثیر فشار کاری قرار می‌گیرند و این می‌تواند باعث مریضی و ناتوانایی آن‌ها شود.» این خود گواهی از شکست سیاست‌های ضد خانواده است.

کشورهای اروپایی برای تشویق به فرزندآوری چه کرده‌اند؟

در مقابل اقداماتی که نتایج آن ساختارهای خانواده را سست می‌کرد، در برخی کشورهای اروپایی سیاست‌های دوستدار خانواده با محوریت «حمایت از فرزندآوری» به‌عنوان عنصر استحکام‌بخش خانواده رونق گرفته است؛ ازجمله سیاست‌های حمایت از خانواده در آلمان که با هدف افزایش زمان‌های حضور زنان در خانه و بهبود فرزندآوری انجام شده، ارائه مرخصی به مردان جهت مراقبت از کودک و کمک به زنان است.

یکی دیگر از این سیاست‌ها اعطا کمک هزینه به والدین برای کاهش فشار اقتصادی خانواده و تمرکز بر تربیت فرزند است. بر این اساس؛ دولت آلمان کمک هزینه ۳۰۰ تا ۱,۸۰۰ یورو در ماه را به والدین فرزند تازه متولدشده اختصاص داده است که این مبلغ حداکثر طی ۱۴ ماه پرداخت می‌شود. این‌گونه سیاست‌های حمایتی به مادرهای شاغل کمک می‌کند تا در کنار فعالیت اقتصادی به نقش مادری و تربیت فرزند نیز بپردازند.

بیمه مرخصی زایمان در سوئد برای تشویق به فرزندآوری

در سوئد نرخ فرزندآوری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است. این موضوع نتیجه سیاست‌های مطلوب حمایت از خانواده همچون افزایش مرخصی زایمان، بیمه مرخصی زایمان و خدمات نگهداری از کودکان است. سیاست‌های حمایت از خانواده در این کشور بر این اصل استوار است که فرزندآوری مغایرتی با کار زنان نداشته بنابراین پس از زایمان بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهند.

در نروژ والدین ۴۷ هفته مرخصی زایمان دریافت می‌کنند و می‌توانند مشاغل پاره‌وقت دریافت کنند. فرزندان ۱ تا ۵ سال مشمول دریافت یارانه مراقبت‌های دولتی می‌شوند. همچنین برای والدینی که تازه صاحب فرزند شده‌اند نیز مزایایی با هدف تضمین درآمد برای والدین در نظر گرفته شده است.

پرداخت وام بارداری به مادران جوان فنلاندی

در کشور فنلاند خانواده‌ها حمایت‌های مالی نظیر وام بارداری دریافت می‌کنند. مرخصی زایمان مادران نیز از ۳۰ روز قبل از زایمان شروع شده و در طول این دوره کمک هزینه «مادرانه» به مادران پرداخت می‌شود.

در کشور دانمارک ۵۲ هفته مرخصی زایمان برای مادران در نظر گرفته شده است که این مرخصی با حقوق از ۴ هفته قبل از زایمان آغاز می‌شود. پدران نیز دو هفته مرخصی با حقوق پس از تولد فرزند دریافت می‌کنند. تمام کودکان زیر سن مدرسه می‌توانند از مهدکودک‌های دولتی استفاده کنند که والدین تنها ۲۵ درصد هزینه مهدکودک را می‌پردازند.

فراموشی اجرای سیاست‌های حمایت از خانواده در ایران

در ایران به دلیل عدم حمایت‌های مالی، مشکلات اقتصادی و ورود تفکرات نادرستی همچون لزوم مدیریت بدن، نرخ فرزندآوری کاهش یافته است. این سیاست‌های ضد خانواده که سبب فروپاشی خانواده می‌شوند، در برخی کشورها رد شده و سیاست‌های حمایت از خانواده جایگزین آن شده‌اند.

با این حال در ایران به طور محسوسی سیاست‌های حمایت از خانواده مورد غفلت واقع شده است. ازجمله این سیاست‌های فراموش شده نیز می‌توان به قانون کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص اشاره کرد.

بنابراین قانون برای زنان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به ۴۴ ساعت کار در هفته بوده و دارای معلولیت شدید، فرزند زیر شش سال، همسر یا فرزند معلول هستند، ۳۶ ساعت کار در هفته با دریافت حقوق و مزایای ۴۴ ساعت را تعیین می‌کند. با وجود گذشت سه سال از تصویب این قانون؛ متاسفانه همچنان بسیاری از کارفرمایان بخش خصوصی از اجرای آن برای بانوان شاغل سر باز می‌زنند.

حال جای سؤال دارد که چرا سیاست‌هایی که در کشورهای دیگر اجرا شده و با ضرر و زیان همراه بوده‌اند هم‌اکنون در کشور مورد حمایت قرار می‌گیرند و از سوی دیگر سیاست‌های حمایتی برای فرزند آوری نیز مورد اجرا قرار نمی‌گیرند.

این در حالی است که غفلت از اجرای این سیاست‌ها توسط کارفرمایان، با غفلت دستگاه‌های نظارتی و مسئول همراه شده و آنان نیز نسبت به برخورد با عدم اجرای سیاست‌های فرزند آوری واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.

سرانجام پروژه های ۹۰ درصدی پایتخت

سرانجام پروژه های ۹۰ درصدی پایتخت/پایانه شرق درانتظار سرمایه‌گذار

معاون فنی وعمرانی شهرداری تهران از تکمیل و بهره برداری ۵ پروژه عمرانی تا پایان امسال خبر داد.

صفا صبوری دیلمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سر انجام پروژه‌های عمرانی که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته‌اند، گفت: در هر دوره از شهرداری تهران تعدادی از پروژه‌های نیمه تمام وجود دارد که از دوره گذشته به دوره جدید منتقل می‌شوند و پروه هایی که در همان دوره تعریف می‌شود که این پروژه‌ها ممکن است در همان دوره به اتمام برسد و شاید هم به صورت نیمه کاره به دوره بعدی شهرداری تهران منتقل شود به طور مثال برج میلاد در ۵ دوره شهرداری تهران (غلامحسین کرباسچی، مرتضی الویری، محمدحسن ملک مدنی، محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف) کار شده و در یک دوره به اتمام رسیده است.

اتمام ۷۰ پروژه عمرانی تا نیمه اول ۱۴۰۰

وی ادامه داد: در حال حاضر ۷۰ پروژه در دست اقدام در شهرداری تهران وجود دارد که برخی از این پروژه‌ها، پروژه‌های نیمه کاره هستند که به این دوره از مدیریت شهری رسیده، برخی در همین دوره آغاز شده است برنامه ما در مدیریت شهری این است که تا نیمه اول ۱۴۰۰ تمام پروژه‌های نیمه کاره‌ای که تحویل گرفته‌ایم را بر اساس زمان بندی انجام شده به اتمام می‌رسانیم.

معاون شهردار تهران اضافه کرد: تعدادی از پروژه‌های عمرانی نیز از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ تعریف شده‌اند که آن پروژه‌ها نیز بر اساس زمان تعریف شده برخی تکمیل و تعدادی نیز ممکن است زمان بندی طولانی مدتی داشته باشد به طور مثال ۳ یا ۴ ساله باشند بنابراین تکمیل آن به دوره بعدی مدیریت شهری تهران خواهد رسید.

صبوری با اشاره به اینکه امسال ۴ پروژه از ۷۰ پروژه‌ای عمرانی پایتخت به اتمام رسیده است گفت: پروژه‌هایی نیز در مناطق در حال انجام است به طور مثال پل چمران که به زودی افتتاح می‌شود و در حال بهره برداری آزمایشی است (این پروژه‌ای است که در همین دوره تعریف، اجرا و به بهره برداری رسیده است. یا پل دوگازدر منطقه ۲۱ که در حال آسفالت است.

۵ پروژه عمرانی اولویت‌دار پایتخت

به گفته معاون عمرانی شهردار تهران پروژه بزرگراهی شهید رستگار، شهید بروجردی، پروژه استاد معین؛ زیر گذر آزادی، پروژه کوی نصر و پروژه مجتمع فرهنگی رازی که در کنار برج طغرل قرار دارد ۵ پروژه اولویت دار مدیریت شهری هستند که تا پایان سال این پروژه‌ها به اتمام می رسند و تقریباً می‌توان گفت در هیچکدام از این پروژه‌ها عقب افتادگی جدی نداریم.

صبوری با اشاره به پروژه پایانه جدید شرق تهران گفت: در بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران، تکمیل این پروژه مشارکتی تعریف شده است، سازمان مشارکت‌های شهرداری تهران به دنبال سرمایه‌گذار برای تکمیل این پروژه است و پس از پیدا شدن سرمایه‌گذار این پروژه نیز تکمیل می‌شود و جزو پروژه‌هایی نیست که شهرداری اعتبار برای آن پیش بینی کرده باشد.

کسی که عاشورا دارد، استکبار نمی‌تواند آن را از میدان خارج کند

کسی که عاشورا دارد، استکبار نمی‌تواند آن را از میدان خارج کند

رئیس قوه قضائیه گفت: کسی که عاشورا دارد، ظلم، ستم، تبعیض، فساد و استکبار نباید باعث شود تا از میدان خارج شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه که شب گذشته(دوشنبه) در اجتماع عزاداران حسینی در حسینیه ریحانه‌الحسین سخن می‌گفت با بیان اینکه عاشورا تابلوی همه زیبایی‌ها و حیات یک انسان است، گفت: ایمان، صبر، توکل، دشمن شناسی، دشمن‌ستیزی، عدالت، ایثار، جهاد، برابری و شهادت از مظاهر عالی در تابلوی عاشورا محسوب می‌شوند که در این تابلو نقش بسته‌اند.

وی با بیان اینکه تابلوی عاشورا جلوی چشم ماست، افزود: عاشورا رمز تحول در حیات انسان است به همین جهت کسی که عاشورا دارد در زندگی مایوس نمی‌شود.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: کسی که عاشورا دارد، ظلم، ستم، تبعیض، فساد و استکبار نباید باعث شود تا از میدان خارج شود.

رئیسی با بیان اینکه انقلاب اسلامی به نام عاشورا و با پرچم داری امام(ره) شکل گرفت و به حکومت ستم‌شاهی پایان داد، خاطرنشان کرد:چه چیزی انقلاب را پیروز کرد؟ همین مجالس و همین حسین، حسین گفتن‌ها. از این رو امام خمینی(ره) فرمودند: «انقلاب ما از محرم و صفر است.»

وی عاشورا را نقطه امید خواند و تصریح کرد: تا عاشورا در بین ماست هیچکس نمی‌تواند ذلت را برای مملکت، و هیچ ملتی از ملت‌هایی که زندگی آنها مبتنی بر عاشورای حسینی است، تحمیل کند؛ ملت عاشورایی، عزیز است.

رئیس قوه قضائیه خطاب به عزاداران حسینی با بیان اینکه امروز با جاهلیت مدرن طرف هستید که هم مسلح به علم و فناوری و امپراطوری رسانه‌ای و خبری بسیار گسترده و هم پشتوانه آن زور است، تاکید کرد: باید به برکت خون ابی‌عبدالله در مقابل جاهلیت مدرن ایستاد؛ خون مطهر ابی‌عبدالله برای مبارزه با جهل بود.

رئیسی با اشاره به اینکه امام (ره) به نام حسین(ع) انقلاب کرد و رهبر معظم انقلاب به نام ابی‌عبدالله گره‌ها را باز می کنند، گفت: اگر می‌خواهیم مشکلات حل شود تنها راه نجات، سوار شدن بر کشتی است که ناخدای آن حسین(ع) است.

امیدی به تکمیل پروژه های نیمه تمام نیست

امیدی به تکمیل پروژه های نیمه تمام نیست

رئیس شورای شهر تهران گفت: درباره پروژه های نیمه تمام رها شده در جنوب و مرکز شهر با وجود بازدیدهای مکرر اعضای شورای شهر و تعهد مدیران به تکمیل آن، باید گفت هنوز امیدی به بهره برداری آن نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: فردا تاسوعای حسینی است و سراسر جهان تشییع و بخش‌های بزرگی از جهان اسلام و سایر ادیان توحیدی، در رثای بزرگ علمدار سپاه حسین(ع) عزادارند. همانگونه که بزرگان دین فرمودند، مقام ومنزلت، فرزند برومند امیرمومنان، ابوالفضل العباس ، باید در مجالس عزای حسینی تبیین گردد.

وی ادامه داد: این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام، بزرگ‌مردی است که در زمان حمله سپاه کوفه به خیمه حسینی در روزتاسوعا، از سوی امام مامور به گرفتن مهلت شب عاشورا می شود و منزلت، اقتدار و هیبت وی موجب می شود که یک  سپاه کوفه، عقب نشینی کرده وجنگ را به روزعاشورا موکول کنند.

رئیس شورای شهر تهران، اظهار کرد: اگر زینب سلام الله علیها، پیامبر حماسه حسینی پس از عاشوراست ، ابوالفضل العباس، پیامبر حماسه حسین تا زمان شهادت است و به همین علت، مقام علمداری به وی اعطا می گردد. ابوالفضل، برترین دانشجوی مکتب حسین(ع) نیز هست و در شب عاشورا که شمر برای دور کردن عباس از اباعبدالله به وی پیشنهاد می دهد، وی به دستور امام، پاسخ شمر را می دهد و این درس را در تاریخ برجا می گذارد که حتی پاسخ فرد ملعونی نظیر شمر ابن ذی الجوشن که ماموریتش قتل امام حسین علیه السلام هست را باید داد.

به گفته هاشمی، اگرچه علمداری ماموریت و وظیفه عباس در کربلا بود اما افتخار و دلخوشی فرزند علی، سقایی و سیراب کردن اطفال تشنه حسین بود و برای تحقق آرزوی رساندن آب به کودکان تشنه، به آسانی ، دستان قدرتمند و چشم تیزبین و سر سربلندش را فدا کرد اما حسرت رساندن آب به خیمه ها، تا ابد بر دلش ماند.

وی با اشاره به سالروز حادثه هفدهم شهریور ماه اعلام کرد: میدان ژاله  با خون شهروندان مظلوم تهرانی، رنگین شد. ۱۷ شهریور، نماد حقانیت مبارزه مردمی با استبداد بود که در برابر خشونت، خویشتن دار، اصلاح گر و مقاوم بودند و تصویر برآمده از جمعه خونین میدان ژاله دیروز ومیدان شهدای امروز، گویاترین سند بر حقانیت انقلاب اسلامی در جهان گردید که در اینجا، خاطره  همه شهدا انقلاب اسلامی را گرامی می داریم.

رئیس شورای شهر تهران در تذکری به معاونت فرهنگی اجتماعی و عمرانی شهرداری تهران نیز گفت: این تذکر در رابطه با لزوم تکمیل پروژه های نیمه تمام فرهنگی، مجموعه های ارزشمند تئاتر آیینی صبا و طغرل، در مرکز و جنوب تهران است، پروژه هایی که بخش عمده آن اجرا و سالهاست نیمه تمام رها شده اند و با وجود بازدیدهای مکرر بنده و سایر اعضای شورای شهر و تعهد مدیران به تکمیل آن هنوز امیدی به بهره برداری آن نیست. بر حسب اطلاعات پروژه آئینی صبا با پیمانکاران به مشکل خورده است و امیدواریم هر چه سریعتر حل شود.

هاشمی تاکید کرد: اگر تعهدات شهرداری عملی شده بود این مجموعه ها می توانستند در محرم امسال میزبان عزاداران حسینی و سایر برنامه های فرهنگی مدیریت شهری باشند و به صورت جدی از مدیران مربوطه می خواهم که نسبت به تکمیل وبهره برداری از این مجموعه ها و سایر پروژه های نیمه تمام اقدام عاجل را به عمل آورند.

دستور ویژه رئیس قوه قضائیه درباره احکام چند پرونده‌

دستور ویژه رئیس قوه قضائیه درباره احکام چند پرونده‌

رئیس قوه قضائیه در خصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی قوه قضاییه، رئیس قوه قضائیه در خصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.

امروز فضای کشور فضای مذاکره نیست، فضای مقاومت است

امروز فضای کشور فضای مذاکره نیست، فضای مقاومت است

رییس قوه قضائیه گفت: امروز فضای کشور فضای مقاومت است و نه مذاکره.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر گفت: نامگذاری هفته اول ماه محرم به برکت قیام امام حسین (ع) و فلسفه قیام امام حسینی به نام هفته امر به معروف و نهی از منکر بسیار به جا و مناسب است.

وی افزود: فضای عاشورایی جامعه ما اقتضاء می کند که با فلسفه قیام حسینی آشنا شویم و اینکه امروز کسی در کسوت آمر به معروف قرار گیرد تأثی از امام حسین (ع) است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه موعظه کردن و موعظه شدن امر بسیار  خوبی است، تصریح کرد: حجت از امر است و امر شرایط خود را دارد و در کلمات فقهای بزرگ هم به آن اشارات ویژه ای شده است. همچنین در نهی هم استعلایی وجود دارد و فقها هم در این باب بحث کرده اند. به طوری که برخی فقها، آمر به معروف را مجاهد در راه خدا مطرح کردند و برخی فقها در کتاب جهاد در این رابطه مباحثی را مطرح کردند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر از جلوه های الهی است، خاطرنشان کرد: در این رابطه آمر به معروف و ناهی از منکر، مجاهد در راه خدا بودن و وظیفه جهادی بودن انجام دادن است. آمر به معروف و ناهی از منکر در جایگاه جانشینی خدا و رسول خداست به همین منظور از رسانه آمر باید سخن خدا شنیده شود. در روایات آمده که آمر به معروف و ناهی از منکر، جایگاه جانشینی خدا و پیغمبر خدا را دارند.

وی با اشاره به اینکه خلافت مراتبی دارد، گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر مرتبه ای از خلافت است.

رئیسی یادآور شد: جلوه ای از کار خلافت، قاضی است چون قضاوت شأن خدا و رسول خدا و امیر المومنین است. کسی که در جایگاه قضاوت قرارمی گیرد غیر از آنچه خدا حکم کرده حق ندارد حکم دیگری اعلام کند و باید حکم الله را بگوید. در هر دانشگاهی تحصیل کرده و دارای هر مدرکی که باشد باز هم باید حکم الله را صادر کند و به این منظور در قضاوت شناخت حکم و موضوع لازم است و دخالت نکردن هیچ گونه حب و بغضی در قضاوت ضروری است. آمر به معروف و ناهی از منکر باید فقط امور خدا را معروف کرده و از برخی جهات نهی کند. به قول معروف اگر این موضوع برای حال گیری باشد، اسمش امر به معروف نیست و اگر امر به معروف شد باید برای خدا باشد.

به گفته وی، در امر و نهی کردن آنچه در قضاوت است، حقیقت امر و نهی است. آمر در جایگاهی قرار دارد که خالق و رب آن را گفته است که آن جایگاه، جایگاه برتری محسوب می شود. در این جا خدا قدرتی به آمر به معروف و ناهی از منکر می دهد که امر کننده و نهی کننده با قدرت در جایگاه برترقرار گیرد. در اینجا خود شخص درجایگاه برتر نیست بلکه این به واسطه آمر به معروف بودن است که در جایگاه برتر قرار می گیرد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: به این جهت باید قدرتمندانه این موضوع را پیگیری کرد تا موضوع امر به معروف و نهی از منکر محقق شود. در برخی از اوقات به یک بار گفتن ها نباید اکتفا کرد و اگر لازم شد چندین بار باید گفت تا تلاش برای تحقق امر به معروف صورت گیرد. چرا که معروف به اندازه تمام زیبایی های عالم و منکر به اندازه تمام پلشتی ها در عالم است.

وی با بیان اینکه اخلاق کریمه، باورهای الهی از بهترین معروف ها محسوب می شوند، خاطرنشان کرد: برای تحقق معروف های اداری، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی در کسب و کار و بازار و در حوزه های مختلف اخلاقی و اقتصادی باید تلاش های زیادی شود و همه آنچه نبایدها در حوزه کسب و کار و حوزه های مختلف است، باید لحاظ شود.

آیت الله رئیسی با تأکید بر اینکه در تحقق امر به معروف و نهی از منکر همه باید حس داشته باشند، گفت: کسی که امر به معروف نکند و حس این کار را نداشته باشد، طبق روایات یک فرد مرده است و بنابراین شاخص زنده بودن، امر به معروف ونهی از منکر و همچنین احساس مسئولیت است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: این امر به اندازه ای مهم است که در روایات آمده که تمام فرایض بند به این فریضه است. اگر در جامعه ای حس مسئولیت کمتر شد باید شاهد گسترش فساد و انواع ظلم ها باشیم. تا جایی که وجود مقدس امیرالمومنین فرموده اند، اگر امر به معروف و تسلط اشرار در جامعه را در کفه ترازو قرار دهند، اگر امر به معروف در کفه سنگین تر قرار گیرد، اشرار در آن جامعه وجود نخواهند داشت.

لزوم افزایش تعامل بین بخشی در شهرداری

لزوم افزایش تعامل بین بخشی در شهرداری/چرایی افزایش سرقت های شهری

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران معتقد است تعامل بین بخشی شهرداری ضعیف است و باید تعامل بیشتری بین پلیس وشهرداری برقرار شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دیوارهای صوتی بزرگراه چمران، یکی در میان غیب شده اند، شهردار تهران می گوید: دریچه های چودنی هم به سرقت می روند، مدتی پیش سردیس قیصر امین پور ناپدید شد.

به نظر می آید دزدان به امکانات شهری علاقمند شده اند، چند هفته پیش بود که رییس پلیس آگاهی تهران از دستگیری سارقان بیلبورد ها و بنرهای شهرداری تهران خبر داد که از طریق آگهی در سایت دیوار جذب شده اند. سردار لطفی دزدی بیل بردهای تهران را این گونه روایت می کند: ماجرای این سرقت ها این بود که اواخر مرداد ماه از طریق مسئولان سازمان زیباسازی شهرداری تهران به پلیس آگاهی اطلاع داده می شود تعدادی از تابلوها و بنرهای فرهنگی شهرداری تهران از سوی افرادی ناشناس به سرقت رفته است، در تحقیقات اولیه ماموران موفق به شناسایی یک راننده کامیون که اقدام به جابجایی و حمل این تابلوها کرده بود شدند و پس از اخذ مجوز های قضایی این فرد را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند.

یک راننده جرثقیل، یک برشکار و چند نفر دیگر نیز که اقدام به سرقت این تابلوها کرده بودند شناسایی و در عملیات های جداگانه دستگیر شدند. متهمان در تحقیقات انجام شده مدعی شدند که در پی یافتن کار اقدام به درج آگهی در سایت دیوار کرده بودند که فردی با آنها تماس گرفته و دعوت به همکاری کرده است این افراد نیز به فرد اصلی مراجعه و با آن اعلام شده است که این کار از جانب پیمانکار شهرداری انجام شده و آنان باید شبانه اقدام به جمع آوری تعدادی از بنرها و بیلبوردها از سطح مناطق ۱ تا ۱۱ شهرداری تهران کنند.

تعامل بین بخشی در مدیریت شهری پایین است

حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره افزایش سرقت ها از امکانات شهری و راه کار کاهش آن به مهر می‌گوید: متأسفانه تعامل بین‌بخشی در مدیریت شهری آنطور که باید نیست و نیاز داریم به طور جدی با نهادها و دستگاه‌های اجرایی تعامل داشته باشیم.

وی ادامه می‌دهد: به طور مشخص در خصوص سرقت از مبلمان شهری، مجسمه‌ها، بیلبوردها و سایر امکانات شهری که باید در اختیار مردم باشد و به هر دلیلی سرقت می‌شود، لازم است با پلیس تعامل ویژه و جدی‌تری برقرار کنیم.

به اعتقاد نظری، تا به امروز مدیران شهری ارتباط موفق بین شهری نداشتند و اگر جایی به توفیقی رسیدند، احتمالاً آن نهاد احتیاجاتی داشته که از طریق شهرداری مرتفع شده است مانند در اختیار گرفتن ساختمانی یا مرمت بنا و … و آن مجموعه نیز به صورت محدود، پاسخگوی مدیریت شهری بوده است که این اتفاق مطلوب نیست.

وی در خصوص افزایش سرقت‌ها از امکانات شهری مانند درب‌های چودنی، مجسمه‌ها و…. می‌گوید: بعضی از این سرقت‌ها با انگیزه اقتصادی انجام می‌شود و دلیل دیگری ندارد اما برخی مواقع، انگیزه‌ها تنها مادی نیست که شاهد ورود کمرنگ‌تر نهادهای نظارتی هستیم که این اتفاق درست نیست.

نظری تأکید می‌کند: شهرداری تهران باید تعامل جدی‌تری با پلیس داشته باشد، در حال حاضر یگان حفاظت شهرداری با ناجا تعامل خوبی دارد اما این ارتباط کافی نیست و باید به میزانی باشد که این نوع مشکلات برطرف شود.

شهردار نیاز به مشاور درحوزه دولت دارد

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به برخی از طرح‌های ترافیکی که نیاز به حضور مؤثرتر پلیس دارد، می‌گوید: این موضوع نشان می‌دهد معاونت مربوطه با بخش متناظر خود در پلیس، همراهی مناسبی ندارد و باید یا تغییر رویه دهد و یا خود تغییر کند تا با کاهش نقاط افتراق و افزایش نقطه اشتراک، بتوانیم طرح‌های ترافیکی خود را به خوبی پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه شهرداری برای افزایش تعاملات، نیاز به ایجاد ساختارهای جدید دارد، می‌افزاید: شهردار تهران دورِ میز دولت می‌نشیند اما برای پیشبرد بهتر اهداف مدیریت شهری در دولت، باید مشاوری در این حوزه داشته باشد تا ارتباطات پیوسته و قوی‌تر باشد. شاید مشاور پارلمانی نتواند آنطور که باید، منویات مدیریت شهری در مجلس را پیش ببرد اما چنین فردی در دولت بسیار می‌تواند برای شهرداری اثربخش باشد.

امنیت بر مرزهای ایران حاکم است

امنیت بر مرزهای ایران حاکم است/ دشمن درد سیلی ما را احساس می‌کند

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه امنیت و آرامش بر مرزهای کشور حاکم است، گفت: شرایط مطلوب، امنیت و آرامش حاکم بر مرزهای کشور، در سایه مجاهدت‌های مخلصانه و بی‌ریای رزمندگان بدست آمده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در مراسم تقدیر از تعدادی از رزمندگان ارتش که در ماموریت های اخیر اطلاعاتی و عملیاتی حوزه‌های پدافند هوایی، دریایی، هوایی و زمینی تاثیرگذار بوده اند گفت: فرمانده معظم کل قوا در تدابیر ابلاغی مبنی بر ارزشمندی تلاش‌های خاموش در جهت صیانت از نظام جمهوری اسلامی فرمودند؛ «هرجا باشیم چه آنجا نامی و عنوانی داشته باشد یا نداشته باشد یا کسی ما را بشناسد یا اهمیت کار ما را کسی بفهمد یا نفهمد، چون در جهت اقامه نظام جمهوری اسلامی و نظام اسلامی و حکم الهی است، ارزش والای خودش را خواهد داشت و این آن چیزی است که هر کسی را در هر جایی که هست تسلی می‌دهد»، «بعضی کارهای سنگین را کسی هم نمی‌فهمد. هیچ جا هم به حساب نمی‌آید، پشت هیچ بلندگویی هم از آن‌ها ترویج و تقدیر صورت نمی‌گیرد، اما خدای متعال واقف و ناظر هست و این خود یک موهبت بزرگ الهی است، یک تسلی بزرگ است و امیدواریم ان‌شاءالله همه شما با توجه به این حضور در محضر پروردگار عالم، با شوق و نشاط مضاعف و روزافزون مشغول کار باشید».

امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش با بیان اینکه امنیت و آرامش بر مرزهای کشور حاکم است و این شرایط مطلوب، امنیت و آرامش حاکم بر مرزهای میهن اسلامی، در سایه مجاهدت‌های مخلصانه و بی‌ریای رزمندگان بدست آمده است، افزود: برخی اقدامات اخیر ارتش به دلایل خاص امنیتی و ملاحظات اطلاعاتی منعکس نشد که برای حفظ مصالح نظام، این روند در برخی اقدامات مهم و محرمانه ادامه خواهد داشت.

وی ضمن قدردانی از آحاد رزمندگان ارتش که در ماموریت‌های اخیر و همچنین تامین امنیت و صیانت از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به دور از تبلیغات و در عین حال مقتدرانه تلاش می‌کنند، تصریح کرد: اگر چه رسانه‌ها در تبیین و تبلیغ خدمات بخش‌های مختلف موثرند، لیکن در صورتی که بسیاری از اقدامات و خدمات به هر دلیلی مطرح نشود، یا امکان و میل به رسانه‌ای کردن آن‌ها وجود نداشته باشد، در صورتی که برای خدا و صادقانه باشد، خداوند به بهترین نحو جبران خواهد کرد.

امیر سرلشکر موسوی با بیان اینکه کارهای بزرگ در گمنامی و بدون تبلیغات ارزشمندترند و راز محبوبیت و مقبولیت برخی اقدامات نیز در همین خدمت صادقانه و خالصانه و به دور از تبلیغات است خاطرنشان کرد: همین که مقابل دشمن سینه سپر می‌کنیم و دشمن درد سیلی ما را روی صورت خود احساس ‌می‌کند، برای ما کافی است.

وی یادآور شد: ما به بعنوان سربازان ایران سربلند اسلامی، تنها باید به تکلیف و وظیفه خودمان در دفاع از این نظام، کشور، استقلال و تمامیت ارضی آن بیاندیشیم و به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا(مدظله‌العالی)، ایمان داشته باشیم خداوند ناظر و واقف به امور ماست و این خود بزرگترین پاداش است.

فرمانده کل ارتش خطاب به تعدادی از کارکنان موثر در ماموریت‌های ابلاغی و موفق اخیر افزود: شما در همین وقایع زلزله و سیل شاهد بودید ثمره‌ی کار برای خدا چه دستاوردهایی داشت و چگونه همان نیات پاک، ارتش را در چشم ولی امر مسلمین و مردم عزیزتر کرد.

در این مراسم از تعدادی از کارکنان موثر ارتش در حوزه‌های پدافند هوایی، دریایی، هوایی و زمینی تقدیر شد و همچنین افراد منتخب، به ارشدیت، زیارت عتبات عالیات و شرفیابی به محضر فرماندهی معظم کل قوا تشویق شدند.

اعلام نتایج پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش

اعلام نتایج پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش

پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش پایان یافت و نتایج آن آماده شد و بررسی این نتایج نشان می‌دهد سیاهه انتشار شهر تهران در مسیری درست بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پروژه اندازه‌گیری آلودگی هوا در تونل نیایش پایان یافت و نتایج آن آماده شد. بررسی این نتایج نشان می‌دهد سیاهه انتشار شهر تهران در مسیری درست بوده و اجرای طرح‌های ترافیکی هدفمند از جمله طرح کاهش در تهران یک ضرورت غیر قابل انکار است.

حسین شهبازی سرپرست معاونت فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: یکی از سوالات مطرح شده در سال‌های اخیر در زمینه آلودگی هوای شهر تهران، جایگاه و اهمیت خودروهای سواری بنزینی در آلودگی هوای شهر تهران بوده و اینکه اجرای طرح‌های ترافیکی هدفمند از جمله طرح کاهش در راستای ارتقای کیفیت هوا تأثیری بر کاهش آلودگی هوای شهر تهران دارد یا خیر؟

شرکت کنترل کیفیت هوا با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و آزمایشگاه‌های معتبر بین المللی، در سال ۱۳۹۷ شروع به انجام مطالعه آلودگی در تونل‌های شهری کرد و این مطالعه با بررسی آلودگی در تونل نیایش شروع شد. در این تحقیق با استقرار سه ایستگاه با تجهیزات پیشرفته در داخل و خارج تونل نیایش، آلودگی هوای داخل و خارج تونل در یک دوره زمانی یک هفته‌ای، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، نمونه برداری شد. همچنین با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری حجم تردد و نوع خودروهای عبوری از تونل ثبت و در نهایت شمارش شد.

آنگونه که شهبازی گفته، تونل‌های شهری یکی از آلوده‌ترین نقاط از نظر غلظت ذرات معلق در شهرها هستند. با توجه به اینکه تنها منبع تولید آلودگی در تونل‌های شهری، خودروها هستند، این محیط‌ها بستری ایده آل برای انجام مطالعات آلودگی تولیدی خودروها است. به بیان دیگر، با تقریب خوبی تمام ذرات معلق موجود در تونل ناشی از تردد خودروها بوده و سایر منابع صنعتی، کشاورزی و خانگی و.. در تولید این ذرات نقشی ندارند.

به همین جهت با مطالعه آلودگی هوا در تونل می‌توان اطلاعات بسیار ارزشمندی در خصوص ضرایب انتشار آلایندگی خودروها بدست آورد. همچنین با آنالیز جنس و ترکیبات ساختاری ذرات معلق منتشر شده توسط خودروها در تونل می‌توان به منشأ تولید ذرات پی برد. به عنوان مثال با بررسی جنس ذرات می‌توان مشخص کرد که کدام دسته از ذرات از اگزوز خودرو خارج شده اند و کدام دسته از ذرات ناشی از منابع دیگر از جمله سایش لنت ترمز، لاستیک خودرو و.. هستند.

شهبازی تصریح کرد: تونل نیایش یکی از بزرگترین تونل‌های شهری ایران، با طول تقریبی ۶.۷ کیلومتر، است که بزرگراه نیایش را به بزرگراه صدر انتقال می‌دهد. با توجه به اینکه تردد ناوگان حمل و نقل سنگین در این تونل غیرمجاز است، عمده ذرات معلق نمونه برداری شده ناشی از تردد خودروهای سبک بنزینی است.

سرپرست واحد فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره اهداف انجام گفت: تعیین ضریب انتشار ذرات معلق خودروهای سبک سواری در شهر تهران، تعیین اجزا و ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده‌ی ذرات معلق منتشر شده توسط خودروهای سبک سواری در شهر تهران و منشأیابی منابع اصلی از طریق شناسایی عناصر موجود در ذرات، صحت سنجی سیاهه انتشار شهر تهران و تولید داده‌ها و اطلاعات ارزشمند در زمینه بروزرسانی سیاهه انتشار شهر تهران و ارزیابی اثربخشی طرح‌های ترافیکی هدفمند در زمینه کاهش کاهش آلودگی هوای شهر تهران از جمله طرح کنترل آلودگی هوای شهر (طرح کاهش) بطور کلان در این پروژه دنبال می‌شود. با توجه به اینکه تجهیزات مربوط به انجام آنالیزهای شیمیایی این پروژه در کشور موجود نبوده، کلیه آنالیزهای مربوط به ذرات معلق جمع آوری شده در تونل نیایش در مؤسسه Paul Scherrer Instituteسوییس و مؤسسه تحقیقاتیHelmholtz Zentrumدر کشور آلمان انجام گرفت.

شهبازی در بخش مهمی در گزارش این پروژه تاکید کرد: نتایج پروژه نشان داد که اولاً ضریب انتشار ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون (PM2.5) برای ناوگان خودروهای سواری بنزینی شهر تهران در حدود ۱۶ میلی‌گرم به ازای هر کیلومتر تردد خودرو است. در ثانی، تشخیص نقش پررنگ عناصری نظیر آهن و آنتیموان در ساختار ذرات معلق ناشی از تردد خودروها که منابعی غیراحتراقی داشته و ناشی از عواملی از جمله لنت ترمز است، از دیگر دستاوردهای ارزشمند این تحقیق بوده است. علاوه بر ترمز، ذرات منتشر شده ناشی از فرسایش لاستیک خودرو از منابع اصلی کربن آلی است. هم بالای کربن آلی در انتشارات ناشی از ناوگان سبک بنزینی حمل و نقل تهران را نیز می‌توان به فرسایش لاستیک خودروها نسبت داد. به عبارت دیگر، سایش لنت ترمز، تایر خودرو و حتی سطح جاده در اثر تردد خودروها نیز از منابع دیگر تولید ذرات معلق در خودروهای سواری است که در اثر افزایش حجم ترافیک و تردد خودروها افزایش پیدا می‌کند.

شهبازی همچنین در بخش دیگری از این گزارش اعلام کرد: تاکنون در شهر تهران نقش محوری ترافیک در تولید آلودگی‌های ناشی از عوامل غیر احتراقی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. رانندگی در ترافیک سنگین موجب می‌شود تا رانندگان تهرانی چندین برابر بیشتر از رانندگان سایر مناطق از ترمز استفاده کنند. در نتیجه نقش مخرب ترافیک، نه تنها به عنوان عاملی که منجر به تولید آلاینده‌های ناشی از احتراق می‌شود، بلکه به عنوان عاملی مؤثر در تعیین شیوه رانندگی و به تبع آن تولید ذرات معلق ناشی از عوامل غیر احتراقی بسیار برجسته است. از این روی توجه ویژه به نقش خودروهای سواری در انتشار ذرات معلق و طراحی سیاست‌های بنیادین در راستای کاهش انتشار این ذرات ضروری به نظر می‌رسد. روانسازی ترافیک و کاهش استفاده از خودروهای تک سرنشین از راهکارهای اساسی در جهت کاهش انتشار ذرات معلق ناشی از فرآیندهای سایشی در خودروهای سواری و سایر ناوگان‌های پر تردد دارد.

شهبازی در خاته اظهار کرد: براساس نتایج بدست آمده در پروژه تونل نیایش، در جدیدترین بروز رسانی سیاهه انتشار آلایندگی شهر تهران برای سال مبنای ۱۳۹۶، محاسبات انتشار ناشی از فرآیندهای سایشی خودروها (از جمله سایش لنت ترمز، تایر خودرو و سطح جاده) بصورت جدی مد نظر قرار گرفته و سهم آن از کل ذرات معلق تولیدی در شهر تهران مشخص شد. مقایسه نتایج سیاهه انتشار سال ۱۳۹۶ با نتایج بدست آمده از پروژه تونل نیایش نشان دهنده دقت قابل قبول محاسبات سیاهه انتشار شهر تهران است و سهم خودروهای سواری بنزینی در کل ذرات معلق تولیدی بخش حمل و نقل افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

براساس آخرین سیاهه انتشار آلایندگی شهر تهران برای سال ۱۳۹۶، خودروهای سواری شهر تهران از سه طریق موجب تولید و انتشار ذرات معلق به هوای شهر تهران می‌شوند. بخشی از ذرات از اگزوز خودروهای سواری خارج شده و بخش دیگری ناشی از سایش لنت ترمز، تایر و سطح جاده است.

گازهای آلاینده خروجی از اگزوز خودروهای سواری نیز، موجب تشکیل ذرات معلق ثانویه در هوای شهر تهران می‌شوند. براساس سیاهه انتشار سال ۱۳۹۶ شهر تهران، تولید ذرات احتراقی و سایشی خودروهای سواری به تنهایی سهم ۱۴ درصدی در ذرات معلق تولیدی در شهر تهران دارند. علاوه بر آن گازهای آلاینده خروجی از اگزوز خودروهای سواری بنزینی تأثیر مستقیمی در تولید ذرات معلق ثانویه داشته که در جو شکل می‌گیرند. سهم خودروهای سواری بنزینی در تولید گازهای آلاینده شهر تهران نیز در حدود ۳۸ درصد است که نشان می‌دهد خودروهای سواری بنزینی از مهمترین منابع آلاینده در شهر تهران هستند و کاهش تردد آنها در سطح شهر قطعاً باعث کاهش آلودگی هوای شهر تهران خواهد شد.

اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد

اورژانس اجتماعی ۲۱ ساله شد/ مخالفت با واگذاری به بخش خصوصی

موسس اورژانس اجتماعی ایران ضمن مخالفت با واگذاری این مرکز به بخش خصوصی، گفت: اورژانس اجتماعی ۲۱ سال قبل با هدف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از موضوعاتی که در کشور نگرانی ایجاد کرده است موضوع آسیب‌های اجتماعی است و طبیعتاً مردم انتظار دارند دولت بتواند برای کنترل و کاهش آسیب‌ها اقدامات لازم را انجام دهد. یکی از برنامه‌هایی که بیش از دو دهه است در کشور راه اندازی شده و مورد استقبال هم قرار گرفته برنامه اورژانس اجتماعی است. در آستانه ورود به ۲۱ سالگی تأسیس آن گفتگویی با سید حسن موسوی چلک مؤسس اورژانس اجتماعی در ایران که در حال حاضر رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز هست، انجام داده‌ایم.

اورژانس از چه زمانی در ایران تأسیس شد؟

برنامه اورژانس اجتماعی با سه ویژگی به موقع بودن، در دسترس‌بودن و تخصصی‌بودن، در اردیبهشت ۱۳۷۸ تدوین شد و در تاریخ ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت همان سال در گردهمایی مسئولان امور آسیب دیدگان اجتماعی سراسر کشور که در استان فارس (شیراز) مورد بررسی قرار گرفت و پس از تأیید نهایی با حمایت رئیس وقت سازمان بهزیستی و معاون امور اجتماعی وقت سازمان و بویژه دکتر طباطبایی مدیر کل وقت دفتر در کشور اجرایی شد که از حمایت‌ها و راهنمایی ایشان سپاسگزاری ویژه می‌کنم. استان یزد اولین استانی بود که در هفته دولت آن سال مرکز اورژانس اجتماعی را راه اندازی کرد. بوشهر، اصفهان، خراسان بزرگ، گیلان، مازندران، کرمان و تهران جزو هشت استانی بودند که در همان سال اورژانس اجتماعی را راه اندازی کردند و می‌توانم بگویم که اورژانس اجتماعی الان وارد ۲۱ سالگی شده است.

چه فعالیت‌هایی را شامل می‌شود؟

اورژانس اجتماعی در حال حاضر شامل چهار فعالیت مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز مادر اورژانس اجتماعی)، پایگاه خدمات اجتماعی (ایستگاه اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی است که در حال حاضر در تمام استان‌های کشور فعالیت دارد.

آیا تاریخ تأسیس همه این فعالیت‌ها همزمان بود؟

خیر. همه فعالیت‌ها به شکل فعلی همزمان فعال نشدند. مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی که مرکز مادر و اصلی اورژانس اجتماعی است در سال ۱۳۷۸ یعنی ۲۰ سال قبل افتتاح و بعد گسترش پیدا کرد. از آن سال به بعد به مرور استان‌ها نسبت به راه اندازی این مراکز اقدام کردند که البته اورژانس اجتماعی در آن سال‌ها این گونه تکمیل نبود. خط تلفن اورژانس اجتماعی در ابتدا سه رقمی نبود. هر مرکزی که فعال می‌شد مردم با شماره آن مرکز تماس می‌گرفتند ولی به خاطر سپردن شماره‌ها سخت بود.در تهران این خط ۷ رقمی بود در شهرستان‌ها هم حداقل ۵ رقمی و در نهایت در سال ۱۳۸۳ شماره تلفن سه رقمی ۱۲۳ که در گذشته دور برای اورژانس پزشکی بود به اورژانس اجتماعی اختصاص پیدا کرد که با پیگیری‌های انجام شده ابتدا در مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی شهید نواب صفوی در تهران افتتاح شد. در آن زمان دکتر معتمدی که برادرش هم در آن زمان، وزیر ارتباطات بود، مدیر کل دفتر بود. خدمات سیار اورژانس اجتماعی هم در گذشته به شکل فعلی که دارای خودروی یک شکل باشند، نبود.از همان سال ۱۳۷۸ از طریق خودروهای اداری یا آژانس‌ها، پیگیری‌ها و مداخله در محل انجام می‌شد. بهمن سال ۱۳۷۸ در اصفهان یک دستگاه مینی بوس برای این کار اختصاص پیدا کرده بود. یک مقطعی حدود ۷ دستگاه خودروی ون توسط سازمان‌های بین المللی برای این کار در نظر گرفته شده بود و بعد در تهران در سال ۱۳۸۰ دو دستگاه مینی بوس برای این کار اختصاص پیدا کرد. در شهرستان‌ها هم نوع خودروها متفاوت بود. خودروهای موجود یک شکل با شناسه مشخص در ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ در تهران در محل نمایشگاه بین المللی تهران با ۵۰ خودرو افتتاح شد. که در حال حاضر فکر می‌کنم حدود ۳۰۰ خودرو را شامل می‌شود و گویا در حال افزایش هم هست. چون بر اساس جز ۳ بند ب ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر این برنامه توسعه پیدا کرد که در بیش از ۱۵۰ شهر در یک سال تأسیس شدند.

آقای مصری وزیر اسبق رفاه چندی قبل در برنامه تلویزیونی «دست خط» اشاره کرد که ایشان مؤسس اورژانس اجتماعی هستند.

در ز مانی که ایشان وزیر رفاه و تأمین اجتماعی بودند بر اساس بند «ب» تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ اعتباری برای توسعه، نه تأسیس اورژانس اجتماعی توسط سازمان برنامه و بودجه فعلی اختصاص پیدا کرده بود. ایشان هنوز هم فکر می‌کند اورژانس اجتماعی فقط خودروی سیار است. مر کز مداخله در بحران سال ۱۳۷۸، پایگاه خدمات اجتماعی نیمه دوم سیال ۱۳۷۸ و نیمه اول سال ۱۳۷۹ در کتابخانه خواجوی کرمانی در منطقه دروازه غار (هرندی) تهران فعال شد. دوباره با تغییر مدیریت‌ها یک دوران رکود را داشت. سال ۱۳۸۱ که در سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور کار می‌کردم با حمایت دکتر واعظ مهدوی در کتابخانه خواجوی کرمانی در منطقه دروازه غار تهران با همکاری دستگاه‌های مختلف فعال شد. بعدها در بهمن ۱۳۸۵ ابتدا در بندر عباس ۸ پایگاه تأسیس شد و بعد هم گسترش پیدا کرد.

مصوبه کمیسیون مربوطه در حوزه ارتباطات و زیر ساخت درباره خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) سال ۱۳۸۳ بود، تشکیلات اداری سال ۱۳۸۰ بود.اولین مرکز سال ۱۳۷۸ تأسیس شد.موافقتنامه های بودجه هستند و سندی دال بر اینکه ایشان مؤسس اورژانس اجتماعی نیستند. همکارانی که ۲۲ سال دارند کار می‌کنند شاهد دیگری هستند و مستندات دیگر. در هر دوره‌ای رؤسای سازمان بهزیستی یا وزرای مربوطه برای توسعه و تقویت کمک کردند که به نظرم وظیفه شأن هم بود و نباید منتی هم بگذارند ولی به عنوان یک مددکار اجتماعی از همه آنها سپاسگزاری می‌کنم. از ۳۰۰ میلیارد اعتبار بند «ب» تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ تنها ۶ میلیارد تومان به اورژانس اجتماعی اختصاص پیدا کرده بود که اگر درک بهتری از شرایط داشتیم در آن زمان این برنامه می‌توانست سهم بیشتری از این بودجه را به خود اختصاص دهد. تاکید می‌کنم که کمک همکاران دفتر رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شامل حال این برنامه شد و درک و توجه ویژه ای که رئیس وقت سازمان بهزیستی داشتند در کنار دغدغه برخی مسئولان وزارت رفاه در توسعه برنامه نقش داشت.

به دنبال چه بودید؟

خلاصه بگویم که اورژانس اجتماعی برنامه‌ای است که هدفش پر شدن فاصله بین خانه تا کلانتری است تا افراد مشمول این برنامه برای هر موضوعی سراغ پاسگاه و دادگاه نروند و پرونده قضائی نداشته باشند. ولی اهداف مهمی را برایش متصور بودیم که شامل شناسایی مناطق و کانون‌های آسیب زا و آسیب‌های شایع و در حال شیوع به صورت کشوری، منطقه‌ای و محلی، تقویت مداخله‌های اجتماعی و روانی قبل از مداخله‌های قضائی-انتظامی، مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی، تسهیل دسترسی افراد به خدمات تخصصی مورد نیاز، توانمند سازی افراد مشمول به صورت بازگشت به خانواده، فراهم کردن زمینه زندگی مستقل یا ارجاع به مراکز مرتبط، ارائه نظرات کارشناسی و مشاوره‌ای به مراجع قضائی حسب درخواست، تبادل اطلاعات و آمار مربوط با سازمان‌های ذی ربط با رعایت قوانین و مقررات مربوط و از جمله این اهداف هستند.

اورژانس اجتماعی به چه کسانی خدمات ارائه می‌کند؟

گروه‌های هدف اورژانس اجتماعی شامل خشونت دیدگان خانگی از قبیل کودکان آزار دیده، همسران آزار دیده، سالمندان آزار دیده و معلولین آزار دیده، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند و خانواده آنان، دختران و پسران فراری از منزل، زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب دیده اجتماعی، زوجین متقاضی طلاق و افراد در معرض بحران طلاق، کودکان خیابانی، مبتلایان به اختلال هویت جنسی در معرض آسیب از جمله دریافت کنندگان خدمات اورژانس اجتماعی هستند و افراد دارای اختلال هویت جنسی در سال‌های اول پیش بینی نشده بودند که بعدها حسب ضرورت و چون کار آنها از طریق مرکز مداخله در بحران پیگیری می‌شد به افراد مشمول اضافه شدند که در آئین نامه سال ۱۳۹۲ هیأت دولت اضافه شدند. برخی موارد مثل سالمند آزاری و معلول آزاری هم به طور شفاف نوشته شدند.

آئین نامه آنچه زمانی تدوین شد؟

بله، به منظور نهادینه شدن همکاری‌های بین بخشی سال ۸۷ و ۸۸ پیش نویس لایحه‌ای را نوشتیم که بتواند پس از طی مراحل اداری تبدیل به قانون شود.ابتدای سال ۸۹ من از دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی رفتم و بعداً که در سال ۹۰ مسؤلیت دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه به من سپرده شد با همکاری بهزیستی پیش نویس آئین نامه‌ای را نوشتیم و به دولت ارسال کردیم. پس از بررسی‌های کارشناسی در کمیسیون اجتماعی و دولت، آئین نامه یک بار در ۲۶ شهریور سال ۹۱ با انجام اصلاحاتی در دولت به تصویب رسید. پس از انجام اصلاحات مجدداً در خرداد ۹۲ تصویب و ابلاغ شد. البته عنوان آئین نامه مصوب هیئت وزیران «فوریت های اجتماعی» است و چون دولت نمی‌توانست در مستندات از اصطلاحات لاتین استفاده کند فوریت جایگزین اورژانس شد که متأسفانه برخی از افراد همین را بهانه می‌کنند و تاریخ راه اندازی اورژانس اجتماعی را سال ۹۲ اعلام می‌کنند.در حالی که در موافقتنامه‌های بودجه، تشکیلات اداری مراکز، مصوبه راه اندازی خط تلفن اورژانس اجتماعی ۱۲۳ (در سال ۱۳۸۳)و خدمات سیار اورژانس اجتماعی و … گویای واقعیت تاریخ راه اندازی اورژانس اجتماعی است و نمی‌توان آن را تحریف کرد.

با توجه به ماهیت فرابخشی بودن کار در حوزه آسیب‌های اجتماعی، همکاری‌های درون و برون سازمانی چگونه بوده و هست.

سوال مهمی را مطرح کردید. همکای‌های درون و برون سازمانی بسیار مهم بوده، هستند و خواهند بود. در ابتدای کار همکاری‌های برون سازمانی خوب و همکاری‌های درون سازمانی بسیار ضعیف بود.به عنوان مثال با قوه قضائیه تفاهم نامه داشتیم، معاون مربوطه این قوه، نامه‌ای به مراکز استان‌ها ارسال کرده بود تا همکاری کنند. وزارت کشور و نیروی انتظامی همکاری خیلی خوبی داشتند. ولی در داخل سازمان این همکاری ضعیف بود.دلایل متعددی داشت. از جمله اینکه معمولاً ساختارهای سنتی از تغییر گریزان هستند یا هراس دارند چون کارشان با اجرای این برنامه‌ها بیشتر می‌شد، یا مراجعه از طریق اورژانس اجتماعی به واحدهای دیگر بیشتر می‌شد. به عنوان مثال: برای شناسایی کودک بد سرپرست قبل از این برنامه سیستم شناسایی فعالی وجود نداشت.پس طبیعی بود با توسعه این برنامه سر آنها به هم به اصطلاح شلوغ می‌شد.از طرفی دغدغه‌ها هم بی دلیل نبود چون بودجه، نیروی انسانی و.. کافی نداشتند، یا در حوزه‌های دیگر هم همین طور.ولی اگر قرار بود همه چیز یکجا ایجاد شود بدون شک تا الان یک مرکز هم راه اندازی نمی‌شد.ضمن اینکه نمی‌شد نسبت به نیازهای جامعه هدف بی تفاوت بود و اطمینان داشتم که رویکرد غیر فعال اثر بخشی لازم را ندارد به همین دلیل با انتخاب رویکرد فعال این برنامه تأسیس شد. بعدها این همکاری‌ها بهتر شد. برای سایر سازمان‌ها هم در آئین نامه سال ۱۳۸۲ وظایفی پیش بینی شده که علاوه بر دستگاه‌هایی که قبلاً اشاره کردم لازم است به وزارت ارتباطات اشاره کنم که همکاری بی نظیری داشتند و بطور ویژه از مسئولین وکارشناسان وقت بویژه آقای مصطفی رستم خانی سپاسگزاری می‌کنم.

خیلی‌ها فکر می‌کنند که اورژانس اجتماعی زیر نظر پلیس یا سیستم قضائی است.

عرض کردم به دلیل ماهیت فرابخشی تعامل خوب بین پلیس و قضات، تأثیر چشمگیری در تحقق اهداف برنامه اورژانس اجتماعی دارد ولی اورژانس اجتماعی یک برنامه اجتماعی است و اساس پذیرش آن هم بصورت خودمعرف (غیر اجباری) است.ولی بر ارائه خدمات جاهایی نیاز به همکاری‌های همکاران قضائی و انتظامی هست.ولی همیشه گفتم اورژانس اجتماعی گشت ارشاد نیست.ولی آرزو می‌کنم به جایی برسیم اگر روزی مردم به خدمات مداخله ای در حوزه افراد مشمول برنامه نیاز داشتند اورژانس اجتماعی را به مداخلات قضائی ترحیح دهند تا مشکلات شأن قبل از ورود انتظامی و قضائی حل شود تا از این طریق قضازدایی جنبه عملیاتی تری به خود بگیرد. ضمن اینکه معتقدم پذیرش اجتماعی پس از بروز مشکل هنگامی که فرد وارد زندان یا وارد چرخه قضائی می‌شود به مراتب سخت‌تر از اورژانس اجتماعی است.

توسعه اورژانس اجتماعی را در سال‌های اخیر چگونه می بینیید.

در گام اول دولت براساس تکلیف ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه مقدمات توسعه این برنامه مهم را فراهم کرده است گرچه هنوز کامل نشده ولی توسعه این تعداد در طول یک سال می‌تواند مورد توجه باشد.بدون شک توسعه اورژانس اجتماعی در شهرهای جدید کمک می‌کند تا این برنامه فراگیرتر شده و افراد بیشتری از خدمات شبانه روزی، رایگان و تخصصی این برنامه در مناطق بیشتری از کشور بهره‌مند شوند. البته برای نهادینه شدن این برنامه توجه به چند نکته اساسی است و نباید فقط به توسعه کمی ناقص بسنده کرد. ضمن تکمیل توسعه کمی کارهای انجام شده، برای توسعه کیفی هم باید تمهیداتی اتخاذ شود تا ارائه خدمات این برنامه زمینه رضایت بیشتر خدمت گیرندگان را فراهم کند. از جمله این موارد می‌توان به امنیت شغلی کارشناسان، تکمیل چهار برنامه اورژانس اجتماعی شامل مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی، پایگاه خدمات اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی، تلاش برای افزایش هماهنگی‌ها و همکاری‌های درون سازمانی در حوزه‌های کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای معلولیت، سالمندان، بیماران روانی مزمن، سو مصرف مواد مخدر و روان گردان‌ها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و خدمات روانشناختی، هماهنگی‌های برون سازمانی با دستگاه‌های مرتبط اطلاع‌رسانی فراگیر و مستمر برای شناسایی بیشتر مردم و دستگاه‌های مرتبط، تکمیل خدمات دیگری که از سال ۱۳۷۸ شروع شده و نیاز به توسعه دارد تا در ارتقای خدمات اورژانس اجتماعی موفقیت بیشتری حاصل شود از قبیل خانه سلامت برای دختران، بازپروری زنان آسیب‌دیده اجتماعی، مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق، شناسایی و جذب کودکان خیابانی، تولید دانش بومی مرتبط با گروه‌های هدف و موضوعات مرتبط از جمله این موارد می‌باشد که ان‌شاء الله با تدبیر بهتر تحقق پیدا کند.

شما موافق واگذاری به بخش خصوصی هستید یا خیر؟

من همیشه مخالف واگذاری این کار به بخش غیر دولتی وخصوصی بودم وهستم.چرا که این کار را از جنس موضوعات حساس و حاکمیتی تلقی می‌کنم.به جز پایگاه خدمات اجتماعی که با رویکرد محله محوری مشارکت مردم است و می‌توان آن را واگذار کرد ولی بقیه موارد را باید دولتی نگه داشت. بخش‌های خصوصی و غیر دولتی می‌توانند ظرفیت‌های خودشان را برای توانمند سازی افراد در اختیار مجریان این برنامه قرار دهند. به عنوان مثال در قالب مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های بخش خصوص برای تأمین زیر ساخت و اشتغال افراد و.. کمک کند یا خیرین هم همینطور.همه کمک‌ها که نباید الزاماً بطور مستقیم با دست خودشان ارائه شود.مهم نیت شأن هست که ثواب کار خیرشان را می‌بینند.

موضوع تجهیز مددکاران اجتماعی و کارکنان اورژانس اجتماعی به وسایل دفاع‌شخصی چیست؟

اگر مددکار اجتماعی شوکر الکترونیکی، باتوم، زنجیر و…، داشته باشد، پلیس است نه مددکار اجتماعی. اورژانس اجتماعی پلیس نیست که ابزار دفاع‌شخصی و سلاح‌سرد در اختیار داشته باشد. برای‌مثال در یکی از مأموریت‌ها فرد نیازمند به حمایت اورژانس اجتماعی، اول پلیس و بعد مددکار اجتماعی را کتک زد. در این شرایط دیگر نیازی به در دست داشتن ابزار محافظی برای مددکار اجتماعی نیست. بنده به‌عنوان رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بر این باورم که تجهیز مددکار اجتماعی به وسایل دفاع‌شخصی با روح این شغل در تضاد است. افرادی که در پی تجهیز مددکار اجتماعی به ابزار دفاع‌شخصی هستند، درواقع به‌دنبال تضعیف این شغل هستند. مددکار اجتماعی با باتوم، شوکر الکترونیکی، دستبند و زنجیر سنخیتی ندارد. اساس دریافت خدمات از اورژانس اجتماعی خودمعرف است. هر فرد برای دریافت خدمات حسب شرایط خود می‌تواند اورژانس اجتماعی، نیروی‌انتظامی یا دیگر نهادهای‌اجتماعی را انتخاب کند. بر اساس آئین‌نامه اورژانس اجتماعی «اگر مددکار اجتماعی تشخیص به مداخله پلیس داد، می‌تواند از نیروی انتظامی برای مهار آسیب‌ها استفاده کند». در این شرایط دیگر نیازی به تجهیز مددکار اجتماعی به سلاح‌سرد نیست. مددکاری اجتماعی نوعی خدمات‌رسانی غیرپلیسی و غیرقضائی است، اما در برخی مواقع شرایط به‌نحوی است که امکان مداخله‌مستقیم مددکار اجتماعی نیست.

در این وضعیت با اعلام به سیستم قضائی، از ضابط قضائی، یعنی پلیس، استفاده می‌شود. با بررسی دیگر مشاغل باید تاکید کرد احتمال‌خطر در هر لحظه برای هر فرد در هر شغلی وجود دارد. برای مثال هم‌اکنون ممکن است یک فرد در اداره بنده را تحت ضرب‌وجرح قرار دهد. در این وضعیت قرار نیست هر فرد در هر شغل به شوکر الکترونیکی، باتوم و دیگر ابزار دفاع‌شخصی مجهز شود. در واقع تجهیز مددکار اجتماعی به سلاح‌سرد این جایگاه و روح خدمات‌رسانی را تخریب می‌کند. بر اساس ماده سه آئین‌نامه اورژانس اجتماعی این نهاد به‌شکل خود معرف یا ارجاعی فعالیت می‌کند. از سوی دیگر، بر اساس ماده پنج این آئین‌نامه نیروی‌انتظامی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه همکاری‌های لازم را در زمینه موارد زیر به عمل می‌آورد که عبارت است از: حمایت از کارکنان مرکز در مواردی که سلامت‌جسمی و امنیت‌جانی آنها یا دریافت‌کنندگان‌خدمات در معرض‌خطر قرار گیرد. در این میان اگر مددکار اجتماعی تشخیص داد خود یا فرد دریافت‌کننده خدمات درمعرض خطر است، باید در اسرع وقت از نیروی انتظامی برای‌مداخله استفاده کند. وظیفه‌دوم ارجاع گروه مشمول کودک‌آزار، همسرآزار، زنان تحت‌آسیب و… به اورژانس اجتماعی بر اساس ضوابط و قوانین است. با بررسی مشاغل دیگر هم پزشک، خبرنگار، راننده و… در روز ممکن است با زدوخوردهای متعدد مواجه شوند؛ مددکار اجتماعی هم از دیگر مشاغل جدا نیست. برای او هم امکان‌حادثه وجود دارد. اورژانس اجتماعی یک خدمت غیرانتظامی و غیر قضائی محسوب می‌شود. افرادی که برای ارائه خدمات اجتماعی باتوم را پیشنهاد می‌دهند، از رسالت مددکار اجتماعی بی‌خبرند. باید تاکید کرد اورژانس اجتماعی، پلیس و گشت ارشاد نیست، بلکه یک برنامه اجتماعی است.

و صحبت پایانی…

همیشه گفتم سپاسگزار همه هستم. از شما هم سپاسگزارم.سپاس از همه کسانی که کمک کردند تا به امروز این برنامه به این نقطه برسد. مدیران و کارشناسان بهزیستی در ادوار مختلف، قوه قضائیه، وزارتخانه‌های رفاه، کشور، ناجا، اصحاب رسانه. کارشناسانی که ماه‌ها حقوق نمی‌گرفتند ولی به دلیل وظیفه شناسی در کار کوتاهی نکردند و اگر امروز پرچم اورژانس اجتماعی در کشور بالاست به خاطر همین ایثارها وفداکاری ها بود.کسانی که کتک خوردند، حبس شدند، بیمارستان بستری شدند، شبانه روز کار کردند با کمترین امکانات و توجه به آنان.ولی خدمت کردن به مردمی را که گاهی اوقات نزدیکترین کسان شأن زخمی عمیق در دلشان ایجاد می‌کردند را فراموش نکردند. به همه مخالفینم هم خدا قوت می گویم و جلوی همه شأن سر تعظیم فرود می آورم و می گویم که دوست شأن دارم چون موجب شدند دقت و تلاش بیشتری کنم و انتقادات صحیح شأن کمک کرد تا کارهای اشتباه را تکرار نکنم و نقاط ضعف را ببینم.

هزار و یک شب «بانک سرمایه» ادامه دارد

هزار و یک شب «بانک سرمایه» ادامه دارد

دومینوی افشای فساد در بانک سرمایه پس از رسیدگی به پرونده‌های چند چهره شاخص، این روزها به پرونده گروه جهانبانی رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پرونده بانک سرمایه یکی از پرونده های سنگین و چند مرحله ای است که چندماهی می شود روی میز قاضی شعبه سوم ویژه دادگاه مفاسد اقتصادی قرار گرفته است.

پرونده ای که نام بسیاری از افراد از وزیر اسبق گرفته تا جدید در آن به عنوان متهم و غیره مطرح شد. سفره ای که به نام بانک سرمایه پهن شده گویا سر درازی دارد و در چند مرحله کسانی که از بسترهای فساد این بانک استفاده کردند، محاکمه شده و عده ای هم در انتظار برگزاری دادگاه هستند.

پرونده بانک سرمایه در ابتدا بر سر تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح شد و پس از چند سال تحقیقات مقدماتی در مرحله دادسرا، رسیدگی به آن در قالب رسیدگی به پرونده حسین هدایتی، سه عضو هیات مدیره، (کاظمی، بخشایش و توسلی) هادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر، گروه جهانبانی انجام شد.

البته رسیدگی ها به اینجا ختم نمی شود و پس از اتمام رسیدگی به اتهامات گروه جهانبانی، به پرونده متهمان دیگر رسیدگی خواهد شد.

بدهکاران با نفود یک بانک

یکی از نکات قابل تامل در رابطه با پرونده بانک سرمایه وجود بدهکاران بانفوذ در این پرونده است. از آقازاده یک وزیر و مسئول کشوری گرفته تا داماد وزیر و وزیر اسبق و یک چهره ورزشی و حتی سرمایه گذاران و صاحبان چند برند معروف در حوزه فرش، مبلمان و صادرات!

وسعت فساد در پرونده بانک سرمایه به حدی است که گویا  قرار است به اسامی مطرحی که تا کنون در دادگاه شنیده شده، اسامی جدیدی اضافه شود. البته این در کنار نام آقازاده ها و یا صاحبان قدرتی است که به عناوین مختلفی در این پرونده احضار شدند.

شگردهای متهمان

متهمان با نفوذ این پرونده، اغلب در قالب شرکت های صوری اقدام به اخذ میلیاردها تسهیلات از محل پولهای مردم به ویژه معلمان کردند. این شرکت ها در حالی فقط نام کاغذی داشتند که متهمان از دانشجویان، خویشاوندان نزدیک خود، معتادان و کارمندان و کارگران خود سوءاستفاده کردند.

نفوذ متهمان در هیات مدیره بانک سرمایه به حدی بوده که در چند مورد در عرض ۴۸ ساعت، درخواست ارائه تسهیلات مصوب و پس از دو هفته مبلغ برایشان واریز می شده است.

هدیه‌های یکسان برای متهمان/ بنزهای ۶۰۰میلیونی پیشکش صاحبان قدرت

زد و بند متهمان با هیات مدیره بانک و برخی افراد پشت پرده این پرونده به اندازه ای بوده که برای چند متهم در بازه های زمانی مختلف بنز۶۵۰میلیون تومانی و ملک لوکس در مناطق بالای تهران خریداری شده است.

آقازاده هایی که به گفته قهرمانی نماینده دادستان، با پول مردم و بدون هیچ آورده‌ای سهام دار برخی شرکت ها شده و از محل آن اقدام به دریافت تسهیلات میلیاردی می کردند.

خواهرزاده‌های مقامات، آقازاده‌ها، داماد وزیر، خویشاوندان سببی یکی از مسئولان و …. افرادی هستند که معلوم نیست آنها به متهمان نزدیک شدند یا متهمان به آنها!

پرونده امامی، ریخته گران و…

یکی دیگر از نکات قابل تامل در پرونده بانک سرمایه تنوع در حیطه کاری متهمان است به طوری که برخی متهمان از واردات گوشت گرفته تا فیلم سازی و ساخت تجهیزات و دوربین سازی ورود داشتند و به بهانه‌های مختلف کاری درخواست دریافت تسهیلات می کردند.

پس از اتمام این مرحله از پرونده بانک سرمایه، پرونده مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان و گروه امامی روی میز قاضی مسعودی مقام قرار می گیرد.

ساختار شهرداری ۷ بار تغییر کرده

ساختار شهرداری ۷ بار تغییر کرده/هدف چابک‌سازی است

معاون شهردار تهران گفت: تاکنون هفت‌بار متناسب با مأموریت‌ها و افزایش جمعیت، ساختار شهرداری تهران تغییر کرده است.

حامد مظاهریان معاون برنامه‌ریزی و سرپرست معاونت منابع انسانی شهرداری تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به پرسشی مبنی بر جزئیات جلسه اعضای شورای شهر و شهردار در خصوص تغییر ساختار شهرداری تهران گفت: در این جلسه شهردار گزارش مفصلی در خصوص اصلاح ساختار سازمانی در شهرداری ارائه کرده است. تاکنون پنج مطالعه مستقل در این رابطه از سال‌های ۸۶ تا ۹۳ تهیه شده، علاوه بر این، مطالعات جهانی در این رابطه و اینکه در کلانشهرهای دیگر چه اتفاقی افتاده است نیز مطرح شد.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۳، هفت‌بار ساختار شهرداری تهران با توجه به مأموریت‌ها و افزایش جمعیت تغییر کرده است؛ از آن دوره شهرداری از ۶ اداره به ۹ معاونت در حال حاضر رسیده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه متناسب‌سازی و چابک‌سازی، هدف مشترک شورا و شهرداری از تغییر ساختار است، افزود: پیش‌بینی شد شهرداری تهران لایحه تغییر ساختار را مطابق با برنامه سوم بررسی و ارائه کند.

مظاهریان در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود معاونت جدیدی با عنوان «معاونت زیرساخت‌ها و حمل و نقل» از ادغام دو معاونت حمل و نقل و عمرانی ایجاد خواهد شد و دو معاونت «برنامه‌ریزی» و «توسعه منابع انسانی» نیز ادغام شده است، آیا تغییر دیگری در این لایحه پیش‌بینی شده است؟ تصریح کرد: در خصوص مصادیق و جزئیات صحبتی نشد و تنها تجربه‌های جهانی و فرآیند چگونگی اصلاح ساختار در جلسه شهردار و اعضای شورای شهر مطرح شد.

وی تأکید کرد: موضوع تعدیل نیرو مطرح نیست، بلکه تأکید ما متناسب‌سازی و چابک‌سازی است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و سرپرست معاونت منابع انسانی شهرداری تهران، تعداد سازمان‌ها و شرکت‌های متصل به شهرداری، ۴۳ سازمان و شرکت است که در حال بررسی اساسنامه‌های این سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند.

ورود طرح «نذر آب» برای حمایت از اهالی مناطق در خطر حمله گاندو

ورود طرح «نذر آب» برای حمایت از اهالی مناطق در خطر حمله گاندو

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: با همکاری خیریه امام رضا (ع) در حال بررسی شهرستان سرباز برای حمایت از اهالی مناطق در خطر حمله گاندو هستیم.

در پی گزارش اخیر خبرگزاری مهر در خصوص حمله گاندو به دختر بچه ای در شهرستان سرباز، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اجرای طرح «نذر آب۲» در این منطقه گفت: در این مرحله از طرح نذر آب، ۱۱ شهرستان در استان های کم برخوردار کشور درگیر کم آبی بودند اما خوشبختانه به دلیل بارش های فراوان و سیل امسال، شهرستان سرباز این مشکل را نداشت و موضوع آب رسانی در قالب طرح نذر آب در این منطقه اجرا نشد.

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر با اشاره به شهرستان سرباز تأکید کرد: اخیراً خبری مبنی بر حمله گاندوها به یک دختربچه در یکی از روستاهای این شهرستان گزارش شد که موجب تأسف همه شد. یکی از علل حمله گاندوها به مردم این منطقه نیز افزایش سطح آب در سد پیشین به دلیل وقوع سیل و جابه جایی گاندوها از سد پیشین به رودخانه های اطراف روستا ها است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح نذر آب به دلیل عدم کمبود آب در شهرستان سرباز، اقدام به آب رسانی به این منطقه نکردیم اما به منظور رسیدگی به موضوع گاندوها،  موسسه خیریه امام رضا (ع) به منظور همکاری با هلال احمر و رسیدگی به این موضوع در این شهرستان مستقر هستند. این گروه قرار است موضوع با حضور و بررسی منطقه چندین راه کار برای مقابله با گاندوها را بیابند و جزئیات اقدامات انجام شده در این منطقه را اعلام خواهیم کرد.

نصیری یادآور شد: اغلب روستاهای شهرستان سرباز از آب لوله کشی شده یا تانکر آب برخوردارند اما برخی مناطق کپرنشین به آب شرب سالم دسترسی ندارند. مشکل ما در آب رسانی به این مناطق نیز گستردگی کپرنشینی در این منطقه و عدم امکان آب رسانی به تمامی نقاط این ناحیه است.

وی با بیان اینکه در طرح نذر آب ۲ با همکاری شرکت آب و فاضلاب اقدام به توزیع تانکرهای آب کرده ایم، اظهار داشت: در این طرح به منظور تامین آب شرب سالم در مناطق کم آب، اقدام به توزیع تانکر و انتقال آب به استانهایی از جمله کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان کرده ایم.

نصیری تصریح کرد: به همین منظور نیز طرح های مختلفی از جمله انتقال پمپ آب به همراه دستگاه تصفیه، توزیع تانکر، احیا و لایروبی قنات ها را انجام شده است. به علاوه در کنار پروژه آب رسانی، توزیع اقلام امدادی و حمایتی نیز انجام شده است.

آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس نوسازی شده شهرهای سیل زده لرستان

آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس نوسازی شده شهرهای سیل زده لرستان

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان گفت: برای بازسازی و بهره‌برداری از مدارس تا آغاز سال تحصیلی، کارها بی‌وقفه انجام می‌شود ودر آغاز سال تحصیلی هیچ دانش‌آموزی بدون کلاس درس نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا حیدری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان در حاشیه بازدید از بازسازی فضاهای آموزشی مناطق سیل‌زده پلدختر در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از مدارس تخریب شده در سیلاب اخیر لرستان به این شهر سفر کرده بودند، درباره شایعات منتشر شده مبنی بر آماده نشدن مدارس این مناطق تا آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: با وقوع سیل در استان لرستان، برخی مدارس  شهرستان پلدختر به شدت دچار آبگرفتگی شده و برخی مدارس دیگر دچار آسیب‌های شدیدتر شدنر که نیازمند تخریب و بازسازی مجدد شدند.

وی افزود: در اثر سیل در شهرستان پلدختر ۱۴ مدرسه با ۸۸ کلاس درس تخریب شدند که تعداد مدارس تعمیری ۳۵ مورد با ۱۴۵ کلاس درس است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان تصریح کرد: قرار است تا اول مهرماه حدود ۲۱ مدرسه مشتمل بر۱۲۲ کلاس درس را بازسازی و تحویل آموزش و پرورش دهیم و الباقی پروژه‌هایی که علاوه بر مدارس آسیب‌دیده به عنوان فضای آموزشی جدید احداث می‌شوند نیز تا مهرماه سال آینده بهره‌برداری خواهیم کرد.

حیدری با اشاره به اعتباراتی که برای بازسازی مدارس آسیب‌دیده در نظر گرفته شده است، افزود: ۲۲۸ میلیارد تومان برای بازسازی تمامی مدارس سیل زده استان تخصیص داده شد که از این میزان ۶۰ میلیارد تومان از طرف سازمان نوسازی مدارس کشور، ۲۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات مربوط به سیل، ۱۴ میلیارد تومان از محل استاندارد سازی، ۴۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و ۸۶ میلیارد تومان نیز از سوی خیرین مدرسه‌ساز تأمین شده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان یادآور شد: از آنجائیکه فضاهای آموزشی که در حاشیه رودخانه و در مسیر سیلاب قرار داشتند بیشتر آسیب دیدند، احداث مجدد آنها در همان مکان قبلی انجام نخواهد شد و برای جایگزینی آن مدارس در جاهای دیگر با مکانیابی دقیق و اصولی، اقدامات لازم انجام شده است.

حیدری ادامه داد: متاسفانه برخی از روی ناآگاهی و یا عمداً عکس هایی از مدارسی که تخریب شدند و هیچ اقدامی برای بازسازی آن انجام نشده در فضای مجازی منتشر کرده و اعلام می شود که این مدارس تا مهرماه آماده نمی‌شود! در حالیکه بازسازی این نوع مدارس در همان مکان‌ قبلی در دستور کار نیست.

وی همچنین تصریح کرد: به دلیل اینکه فضاهای آموزشی پس از تحویل در اختیار ادارات آموزش و پرورش قرار می‌گیرد، این اداره‌کل اجازه تخریب و یا تخلیه آن را ندارد.

حیدری همچنین اظهار داشت: در فضای مجازی اخباری مبنی بر عدم آماده شدن مدارس تا ابتدای مهرماه از سوی برخی از رسانه ها عنوان می‌شود که در این راستا باید بگویم، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای بازسازی و بهره‌برداری از مدارس تا آغاز سال تحصیلی، کارها با تلاش بی‌وقفه و به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود و در آغاز سال تحصیلی هیچ دانش‌آموزی بدون کلاس درس نخواهد بود.

حیدری افزود: برای سرعت بخشیدن به ساخت و ساز مدارس، طرح صنعتی‌سازی ساخت فضاها در دستور کار ما قرار گرفته و اولین مدرسه صنعتی‌سازی شده در ریقان چگنی اول مهرماه تحویل می‌شود.

مدارس جدید در مناطق‌سیل‌زده با مکانیابی دقیق و اصولی ساخته می‌شوند

وی ادامه داد: مدرسه خدیجه کبری (س) که در هنگام سیل فقط تابلوی مدرسه بیرون از آب مانده بود، به دلیل اینکه جانمایی مدرسه در مکان مناسبی قرار نداشت، تصمیم گرفتیم جایگزین آن را در نقطه امنی  در درون شهر فضای جدیدی احداث کنیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان در پایان خاطرنشان کرد: دانش آموزان مدرسه خدیجه کبری از اول مهرماه در مدرسه جدید مشغول به تحصیل می شوند و هیچ نگرانی بابت تحصیل این دانش آموزان و همچنین دیگر دانش آموزان در تمامی مناطق سیل زده استان لرستان وجود ندارد.

افزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهران

افزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهران

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با توجه به افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در برخی ساعات امروز، شرایط نامطلوب کیفیت هوا به‌طور موقت در بیشتر مناطق شهر تهران افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا برای روز امروز (۷ شهریور) نشان دهنده کاهش میزان ناپایداری جوی در نخستین ساعات روز بود که شرایط برای تجمع موقتی آلاینده‌ها طی صبحگاه را فراهم کرد.

به‌تدریج با رشد ناپایداری روزانه برخی ساعات همراه با افزایش میزان ابرناکی و وزش باد خواهد بود. همچنین همزمان با افزایش تابش نور خورشید و در دسترس بودن سایر عوامل مورد نیاز برای انجام واکنش‌های فتوشیمیایی، شرایط برای شکل گیری آلاینده ازن فراهم می‌شود و انتظار می‌رود بیشینه غلظت این آلاینده بین ساعات ۱۴ الی ۱۸ مشاهده شود که نسبت به روز چهارشنبه بیشتر خواهد بود.

همزمان با افزایش حجم ترافیک در شبانگاه، افزایش نسبی در غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود. از این‌رو با توجه به افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در برخی ساعات هفتمین روز از شهریور ماه، برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا به‌ویژه برای گروه‌های حساس به‌طور موقت در بیشتر مناطق شهر تهران دور از انتظار نیست. رفته رفته با کاهش میزان ناپایداری جوی تا صبحگاه روز آینده (۸ شهریور) شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبحگاه جمعه مهیا می‌شود. هرچند با توجه به کاهش تردد خودروها در روز تعطیل، این وضعیت موقتی خواهد بود.

با برقراری جوی نسبتا آرام و آسمانی صاف در روز جمعه برای برخی ساعات بعدازظهر افزایش نسبی در غلظت آلاینده ازن انتظار می‌رود که در برخی مناطق سبب کاهش موقتی کیفیت هوا خواهد شد. همچنین وزش باد در برخی ساعات بعدازظهر احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را به دنبال خواهد داشت. دما نیز تا روز پایانی هفته روند کاهشی دارد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته پایتخت منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۶در شرایط سالم قرار داشت و کیفیت هوای هم‌اکنون نیز با میانگین ۹۱ همچنان در شرایط سالم است.

تشکیل ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات

تشکیل ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات

ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران با هدف دفاع و استیفای حقوق حیوانات و در پاسخ به سوء مدیریت در زمینه حیات وحش تشکیل شد.

فرزاد علیزاده، دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار بیانیه‌ اعلام موجودیت این ستاد خبر داد.

علیزاده توضیح داد: ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران (سمدا) با هدف دفاع، و استیفای حقوق حیوانات، و در پی واکنش افکار عمومی و اعتراض گسترده جامعه مدنی ایران به روش های غیرمتعارف سگ‌کشی و نیز به دلیل سوءمدیریت و سوء رفتار در زمینه کنترل حیوانات شهری، اهلی، وبه طور کلی سوء مدیریت در زمینه حیات وحش ایران طی سالهای اخیر، اعلام موجودیت کرده است.

وی در خصوص ماموریت و اهداف اصلی این ستاد که در بیانیه اعلام موجودیت آن ذکر شده گفت: مطالبه حقوق حیوانات اعم از حیوانات شهری، اهلی و حیات وحش ایران از طریق روش های مدنی و روال های قانونی و حقوقی ماموریت اصلی این ستاد است.

دبیر اجرایی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران افزود: ارائه تمهیدات پیشگیرانه جهت کاهش آسیب های احتمالی ناشی از فقدان قوانین و عدم آگاهی عمومی نسبت به حقوق حیوانات، به ویژه در مورد مدیریت حیوانات شهری و گونه های در معرض انقراض، آگاهی بخشی در زمینه حقوق حیوانات و اهمیت و نقش حیوانات در حفظ حیات انسانها و اکوسیستم های طبیعی، و پیگیری لایحه حقوق حیوانات درعین بررسی و نقد لوایح تدوین شده و شناسایی نقاط ضعف و خلاء های احتمالی در لوایح و رویه های قانونی از دیگر اهداف تعریف شده این مجموعه است.

علیزاده دیگر ماموریت‌های این ستاد را ارائه سازوکار دیده بانی و نظارت بر اجرای دستورالعمل ها، و مصوبات مربوط به حقوق حیوانات، و اطلاع رسانی موارد نقض حقوق حیوانات و اقدام عملی با استفاده از ابزارهای مدنی و حقوقی مطابق با قوانین جاری کشور عنوان کرد.

ادعای مدیر تالارباغ کذب است

ادعای مدیر تالارباغ کذب است/عدم همکاری پلیس اماکن بااین مجموعه‌ها

رئیس پلیس پایتخت گفت: ادعاهای مدیر تالار باغ مبنی بر همکاری پلیس اماکن با او برای برگزاری مجالس مختلط و خارج از عرف کذب است و با او به شدت برخورد می کنیم.

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برای برگزاری مراسم های مختلف حتما و قطعا پلیس (پلیس اماکن) حضور دارد و نظارت می کند.

وی افزود: گزارشی که خبرگزاری شما تهیه کرده را ملاحظه کردم و ادعای مدیر این تالارباغ مبنی بر هماهنگی با پلیس اماکن برای برگزاری مجلس های خارج از عرف و مختلط صد در صد کذب است.

سردار رحیمی تاکید کرد: بعد از دریافت مستندات از خبرگزاری مهر فورا با این فرد و مجموعه اش به شدت برخورد می کنیم تا احدی به خود اجازه ندهد از اسم پلیس سوءاستفاده کند و هر کذبی را به پلیس نسبت دهد.

رئیس پلیس پایتخت گفت: این پرونده را شخصا به سردار ذوالقدر رئیس پلیس امنیت عمومی پایتخت ارجاع دادم و نتیجه آن را به زودی به شما اعلام می کنیم تا شما هم به مخاطبانتان اعلام کنید.

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته خبرگزاری مهر گزارشی میدانی با تیتر «از مجالس مختلط تا «میکاپیست» آقا برای عروس» منتشر کرد که در این گزارش، مدیر تالار باغ ادعا می کند برای برگزاری مراسم های مختلط و سرو مشروب و… با پلیس اماکن در ارتباط است و آنها به او و مجموعه اش برای برگزاری چنین مراسم هایی کاری ندارد.

صدور حکم حبس برای سه جاسوس

صدور حکم حبس برای سه جاسوس/ برگزاری دادگاه دو نماینده مجلس

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به سوالات مختلف در حوزه قضائی پاسخ گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، نهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی با نمایندگان رسانه های داخلی پیش از ظهر امروز برگزار شد.

اسماعیلی در ابتدای این نشست، ضمن تبریک هفته دولت گفت: همچنین روز تکریم بازنشستگان و روز کارمند را تبریک عرض می کنم.

وی در ادامه افزود: مردم به عنوان صاحبان این کشور و نظام شاهد عزم جدی با برخورد با مفسدان هستند و این حرکت انقلابی قوه قضاییه نشاط را به جامعه برگردانده است و این مهم بار دستگاه قضا را سنگین تر می‌کند.

اسماعیلی تاکید کرد: قوه قضاییه هیچ گونه فساد را در جامعه اسلامی برنمی تابد و در اجرای قانون هیچ تبعیضی نخواهد داشت و در برخورد با یقه سفیدان این مهم را در برخورد و رسیدگی به جرم آنها اولویت قرار می‌دهد.

وی با با بیان اینکه در مسیر مبارزه با فساد، قوه مجریه و مقننه را در کنار خود می دانیم گفت: مبارزه با فساد و اجرای عدالت نیازمند قانون خوب و مجری شایسته و پاکدست و قاضی عادل است تا این آرمان ثلاثه دست به دست هم ندهند، موضوع مبارزه‌ با فساد عملیاتی نخواهد شد. ان شالله با اقدام قوه قضاییه شاهد همکاری سایر قوا هستیم و این موضوع را به فال نیک می‌گیریم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: تمامی ارکان نظام در امر پیشگیری و شناسایی با مفسدان وظایفی دارند.

وی از حمایت گزارشگران فساد خبر داد و گفت: نه قانون و نه شرع و نه اخلاق و به ویژه اخلاق حرفه ای به ما اجازه نمی دهد مفاسد ادعایی را به جای گزارش به مراجع ذیربط در تریبون ها و چه رسانه ملی و مکتوب و دیجیتال و فضای مجازی منتشر کنیم. اگر گفته شد گزارش مفاسد را بدهید به این معنا است که گزارش را به مراجع ذی صلاح ارسال کنیم.

اسماعیلی ادامه داد در حوزه اطلاع رسانی استفاده از رانت در برخی اخبار نادرست است به ویژه وقتی از ورود قوه قضاییه به یک موضوعی اطلاع پیدا کردیم آن را رسانه ای کنیم.

صدور حکم حبس برای سه عنصر نفوذی

سخنگوی قوه قضاییه به پرونده یکی از عناصر وابسته به انگلیس اشاره کرد و گفت: حکم ارس امیری به واسطه ارتباط با انگلیس و نفوذ فرهنگی از طریق جامعه هنری و اقدامات براندازانه شناسایی شد و به ۱۰ سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محکوم شده است.

وی از محکومیت یک جاسوس دیگر خبر داد و گفت: علی جوهری به علت ارتباط با موساد و جاسوسی برای اسرائیل به ده سال حبس و برای تحصیل مال نامشروع به استرداد اموال و دو سال حبس محکوم شده، این فرد مقدماتی برای اخذ تابعیت از رژیم غاصب هم داشته و ماموریت در حوزه عمرانی و قرارگاه خاتم الانبیا داشته است.

اسماعیلی به پرونده یک جاسوس دیگر اشاره کرد و افزود: انوشه آشوری فرد دو تابعیتی است که تابعیت انگلیس را هم دارد با سرویس جاسوسی موساد در ارتباط بوده و امکانات فراوانی را از آنها گرفته بود و اطلاعات زیادی از کشور را به این سرویس منتقل کرده بود. این فرد بابت جاسوسی به ۱۰ سال حبس و دو سال حبس برای تحصیل اموال نامشروع از موساد و استرداد اموال به نفع دولت جمهوری اسلامی محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که یکی از مدیران بانک مرکزی در دادگاه فرصت دفاع کوتاهی داشته و آیا این موضوع صحت دارد و طبق قانون بوده است؟ گفت: در دادگاه های اخیر فرصت کافی به متهم و وکلای آنها داده می شود و ضمن اینکه به دلیل کثرت پرونده ها تقاضا می کنیم وکلا علاوه بر آنچه در دادگاه می گویند، لایحه هم تقدیم کنند. بعد از برگزاری جلسات دادگاه شاهد هستیم برخی ها مطالب خلاف واقع بیان می کنند و باید همه به اخلاق پایبند باشیم.

سفر بعدی رئیسی به استان زنجان خواهد بود

اسماعیلی در خصوص آخرین مصوبات مرتبط با سفر اخیر رییس قوه قضاییه گفت: سفر قبلی ریاست قوه قضاییه کردستان و سفر بعدی استان زنجان در هفته آتی خواهد بود. در سفر کردستان سه جلسه را به بررسی مسایل استان اختصاص دادیم و قرار ما بر این است این سفرها خروجی ملموس برای استان داشته باشد. مشکلات حوزه بررسی و راهکارهایی ارائه شد، همچنین شصت میلیارد تومان برای برون رفت از مشکلات حوزه قضایی کردستان اختصاص یافت.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده های مافیای خودرو و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو و دو نماینده مجلس در این رابطه گفت: در این پرونده هنوز رای صادر نشده و در فرایند رسیدگی است و دادگاه یک جلسه برگزار کرده و به زودی جلسات بعدی بازار می شود و بهتر است داوری را به دادگاه بسپاریم. تا زمانی که موضوع به اثبات نرسیده است نگوییم. خبری در این رابطه منتشر شد ما هم مجبور شدیم مطلبی را بدون اسم بگوییم اما برخی رسانه ها عکس هم منتشر کردند و به طور کلی این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و این پرونده ناظر به خودروسازان داخلی است و در رابطه با واردات پرونده های دیگری هست که سابقا اشاره شده بود.

اسماعیلی در خصوص پرونده مدیرعامل ایران خودرو گفت این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا است.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با آخرین وضعیت پرونده بازداشت یکی از مسئولان سابق دستگاه قضا گفت: این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و پانزده نفر در این پرونده بازداشت هستند. خط قرمزی در رابطه با برخورد با فساد نمی شناسیم.

آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای آسمان

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای آسمان در دو سال گذشته گفت: در دوره تحول برای بخشهای مختلف و من جمله برای رفع اطاله دادرسی تدابیری اتخاذ شده و شاهد هستیم پرونده ها نسبت به گذشته سرعت بیشتری گرفته است. جعبه سیاه هواپیما از سوی شرکت هواپیمایی بررسی شد و پرونده در اصفهان بود و سپس به تهران ارسال شد که همه اینها زمان‌بر بود، در رابطه با علت حادثه کارشناس نظر داده است و متولیان حوزه‌های مربوطه در شرکت هواپیمایی کشوری و آسمان و هواشناسی نسبت به نظر کارشناس اعتراض داشتند و پرونده به هیات سه نفره کارشناسی‌ارجاع دادند و تا پایان هفته نظر هیات اعلام می شود و اینکه کدام نهاد به چه میزان مقصر بوده است تا پایان هفته روشن می شود.

بازداشت مدیر هلال احمر در رابطه با واردات دارو است

وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشت یکی از مدیران هلال احمر گفت: اصل بازداشت درست است و مربوط به نحوه واردات دارو با ارز دولتی و گران‌فروشی در این رابطه است. تعدادی از افراد در این رابطه بازداشت و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

وی در پاسخ به این سوال که شما بارها اعلام کردید که اگر کسی اطلاعی از فساد دارد به قوه قضاییه ارایه دهد، اخیرا آقای زاکانی در یک برنامه تلویزیونی نهادهایی را در رابطه با فساد متهم کردند، نظر شما در رابطه با اختصاص تریبون صدا و سیما به این افراد و اظهار نظر زاکانی در رابطه با زمین خواری چیست؟ گفت: بهترین مبارزه با مفاسد اجرای قانون است و اعلام می کنیم هر کس از وقوع مفاسد اطلاعی دارد بگوید و به آنها رسیدگی می شود و از موضوعاتی که هنوز ثابت نشده بپرهیزیم. آنچه که موجب اطمینان و اعتماد مردم می شود اقدام در مبارزه با مفاسد و نه اعلام وجود فساد است. اگر به دنبال ایجاد اعتماد هستیم، اجازه بدهید قوه قضاییه کار خود را انجام داده و برخورد کند و به زودی ارقامی از بازگشت وجوه به بیت المال حسب پیگیری‌های مردمی را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با اعمال برخی محدودیت ها برای رئیس دولت اصلاحات گفت: گویا یک سری اسامی قرار است همیشه نقل محافل باشد. به طور کلی یکسری تصمیمات در شورای عالی امنیت و دبیرخانه و دادگاه ویژه روحانیت است و بنده سخنگوی قوه قضائیه هستم.

پیگیری امضاهای طلایی در ایران خودرو

وی در مورد امضاهای طلایی برای فروش محصولات ایران خودرو در نمایندگی ها و مصونیت متهم این پرونده گفت: مصونیت برای کسی قائل نیستیم این پرونده ۵ متهم دارد ۳ نفر بازداشت هستند، روند تحقیقات در حال انجام است و در مسیر تحقیقات افراد بیشتری اگر تحت تعقیب قرار گرفتند اطلاع رسانی می شود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در خصوص ورود قوه قضائیه به موضوع اردوگاه باهنر گفت: سازمان بازرسی کل کشور به موضوع اردوگاه باهنر ورود کرده و گزارشی را در این رابطه ارسال کرده است.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که اخیرا معاون بانک مرکزی که پرونده ای هم در قوه قضائیه دارد اعلام کرده ورود به موضوعات ارزی حسب دستور دولت بوده است و اخیرا هم رییس بازداشتی خصوصی سازی چنین چیزی را اعلام کرده است نظر شما در این رابطه چیست؟ گفت: در ارتباط با پرونده بانک مرکزی توضیحات دولت در شفاف شدن این پرونده اثر گذار است و به دنبال این هستیم در این پرونده توضیحات مکتوب دولت را داشته باشیم و استقبال می کنیم البته نه از مجرای رسانه بلکه در دادگاه؛ اینکه دولت به معنای عام و رییس جمهور به معنای خاص مطالبی را بگویید استقبال می‌کنیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده برادر معاون اول رئیس جمهوری گفت: پیشتر اشاراتی در این رابطه شده و اجازه بدهید این هفته که هفته تکریم دولت است به این مسایل نپردازیم.

اسماعیلی در رابطه با اینکه اخیرا یک نماینده مجلس از فساد سیستماتیک فوتبالی خبر داده آیا پرونده فساد فوتبالی به قوه قضاییه ارسال شده، گفت: در رابطه با برخی فوتبالیست ها قرارداد ها و شرط بندی ها پرونده‌هایی داریم اما اینکه فساد سیستماتیک باشد حسب نماینده ای که چنین چیزی گفته، نداریم.

بازداشت حداقلی سیاست قوه قضائیه است

وی در پاسخ به این سوال که آیا ریاست قوه قضاییه مخالف بازداشت دو نماینده مجلس بودند و آیا به این موضوع ورود کردند؟ گفت: ریاست قوه قضاییه اعلام کردند که بازداشتی های مان باید حداقلی باشد و اختصاص به یک فرد خاص ندارد. بازداشت حداقلی سیاست قوه قضاییه است و این را می‌توان در پرونده ها دید.
در این پرونده و همه پرونده ها تأکیدشان بر اجرای مقررات و استقلال قاضی است.

اسماعیلی در رابطه با اینکه اخیرا یک نماینده مجلس از فساد سیستماتیک فوتبالی خبر داده آیا پرونده فساد فوتبالی به قوه قضاییه ارسال شده، گفت: در رابطه با برخی فوتبالیستها قراردادها و شرط بندی‌ها پرونده‌هایی داریم اما اینکه فساد سیستماتیک باشد، حسب نماینده‌ای که چنین چیزی گفته، نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ریاست قوه قضاییه مخالف بازداشت دو نماینده مجلس بودند و آیا به این موضوع ورود کردند ؟ گفت: ریاست قوه قضاییه اعلام کردند که بازداشتی های مان باید حداقلی باشد و اختصاص به یک فرد خاص ندارد. بازداشت حداقلی سیاست قوه قضاییه است و این را می توان در پرونده ها دید.
در این پرونده و همه پرونده ها تأکیدشان بر اجرای مقررات و استقلال قاضی است.

در مورد سگ گردانی نهادهایی مانند شورای تامین باید تصمیم بگیرند

وی در مورد سگ گردانی در خیابان ها گفت: برخورد قوه قضاییه تابع قوانین و مقررات است و هر جایی که فعل انجام شده جرم باشد با آن برخورد می‌کنیم و در این مورد دستگاه های که تصمیمات کلی می گیرند مانند شورای تامین باید تصمیم بگیرند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص ماجرای آزادی مازیار ابراهیمی از متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: وزیر اطلاعات قول داده در این رابطه اطلاع رسانی کند. اما آنچه من می‌گویم این است که ما باور کنیم انگلیس خبیث و بی بی سی دلش به حال مردم و جامعه ما نمی‌سوزد و در پازلی که آنها طراحی می‌کنند بازی نکنیم و او اهداف فریبکارانه خود را تعقیب می‌کند. این فرد بعد از آزادی مدت‌ها ایران بوده و رفته خارج و برگشته است. اگر این فرد شکایتی از ضابطین داشته باشد، قوه‌قضائیه برابر ضوابط به شکایات رسیدگی می‌کند.

اسماعیلی در خصوص انتشار یک فایل صوتی از عکاس زندانی و اعلام اعتراف تحت فشار گفت: اینکه زندانیان با خانواده‌هایشان تماس می‌گیرند یک امر کلی و پذیرفته شده است و فرد هم در تماس ممکن است اکاذیبی را ادعا کند و آیا این ادعا که تحت فشار هستم درست است؟‌ رسیدگی‌های‌ ما قانونی است و هیات‌های نظارت بر حقوق شهروندی با تاکید رییس قوه قضاییه فعال تر شدند و با افراد بازداشتی صحبت می کنند و چنانچه هر بازداشتی شکایت داشته باشد، ساز و کار قانونی برای بررسی وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدعی العموم در رابطه با مطالب توهین آمیز ریاست سابق قوه قضاییه در نامه اخیر به آیت الله یزدی ورود کرده، گفت: امور مربوط به روحانیت تشکیلات قضایی خود را دارد و بنده سخنگوی قوه قضاییه هستم.

خصوصی سازی باید مطابق ضوابط انجام شود

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پیشتر دادستان ارومیه به تخلفات مرتبط با خصوصی سازی اشاره کرده بود و روز گذشته هم دادستان ایلام در رابطه با رییس سابق سازمان خصوصی سازی اعلام شکایت کرد، آخرین وضعیت پرونده این فرد به کجا رسید؟ گفت: با فرد یا شخص کاری نداریم اما به طور کلی در رابطه با فرایند خصوصی سازی قوانین لازم الاجرا وجود دارد و تاکید می کنیم خصوصی سازی طبق مقررات باید انجام شود و دولت از حوزه تصدی گری در این رابطه به حمایت از بخش خصوصی مبدل شود. اما نسبت به فرایند خصوصی سازی پرونده های سابق تشکیل شده بود.

وی افزود: بیش از صد نماینده مجلس هم در دیدار با ریاست قوه قضاییه نامه‌ای را امضا کرده و خواهان ورود قوه قضاییه بودند. دیوان محاسبات و هم سازمان بازرسی مطالبی را ارایه کردند.

اسماعیلی ادامه داد: مردم و نهادها اعتراضاتی داشتند در سفری که رییس قوه قضاییه به اراک داشتند اعتراضاتی در این رابطه مطرح شد و اینها موجب شد تا موضوع خصوصی سازی مورد بررسی قرار گیرد. این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران است.

این پرونده ابعاد گسترده ای دارد و تلاش می شود نسبت به مطالب مطرح شده بررسی ها انجام و اتخاذها صورت گیرد.

وی در رابطه با پرونده اضافه کردن مواد خارجی به محموله های گندم در استان گلستان گفت: در این پرونده چند نفر بازداشت شدند و اقدام قوه قضائیه به موقع بوده و هیچ گندم آلوده ای وارد سبد غذایی خانواده‌ها نشده و چند نفر از مسئولان ذی ربط در استان بازداشت شدند.

نتیجه انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران

نتیجه انتخابات هیات رییسه شورای شهر تهران/ هاشمی رییس ماند

ابراهیم امینی با کسب ۱۷ رای به عنوان نایب رییس شورای شهر تهران در سال سوم، انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران برای سال سوم برگزار شد.

محسن هاشمی به عنوان  کاندیدای ریاست شورای شهر تهران در سال سوم معرفی شد و در ادامه وی توانست با کسب ۱۸رای از  ۲۱رای ماخوذه به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شود.

در ادامه جلسه شورای شهر تهران و پس از مشخص شدن محسن هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس سومین سال از فعالیت شورای شهر تهران، انتخاب نایب رئیس شورای شهر تهران در دستور کار اعضا قرار گرفت. در همین زمینه سید ابراهیم امینی و مجید فراهانی به عنوان کاندیدای نایب رئیسی شورای شهر تهران آمادگی خود را اعلام کردند و در ادامه امینی با کسب  ۱۷ رای به عنوان نایب رئیس شورای شهر تهران انتخاب شد. مجید فراهانی ۴ رای را کسب کرد.

در ادامه انتخاب منشی‌های هیئت رئیسه شورای شهر تهران در دستور کار اعضای شورا قرار گرفت و در این بخش نیز بهاره آروین و زهرا نژاد بهرام و الهام فخاری سه کاندیدای کسب این سمت بودند.

بر همین اساس و با رای اعضای شورای شهر تهران  زهرا نژاد بهرام با کسب ۱۶ رای از ۲۱ رای ماخوذه و بهاره آروین با کسب  ۱۴ رای از ۲۱ رای ماخوذه به عنوان منشی‌های شورای شهر تهران انتخاب شدند. الهام فخاری توانست ۹ رای را به دست بیاورد.

برای سومین سال زهرا نژاد بهرام و بهاره آروین به عنوان دو منشی هیات رییسه انتخاب شدند.

علی اعطا نیز با ۲۰ رای برای دو سال آینده به عنوان سخنگوی شورای شهر تهران انتخاب شد.

در ادامه حسن رسولی به عنوان خزانه دار از سوی محسن هاشمی معرفی شد که از میان ۲۱ رای موفق شد با ۲۰ رای به عنوان خزانه دار انتخاب شود.

هدایت تحصیلی مسیر مستقیمی به رشته های دانشگاهی نیست

هدایت تحصیلی مسیر مستقیمی به رشته های دانشگاهی نیست

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: چرا ماچهار رشته در شاخه نظری داریم آن هم وقتی کسی که رشته ریاضی خوانده می‌تواند در کنکور تجربی شرکت کند؟ ما یک مسیر مستقیم از دبیرستان به دانشگاه نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، همچنان بحث کنکور داغ است. بحث خروجی های برتر و برگزیدگان این رقابت حساس و تعیین کننده. آنچه تحت این عنوان «کنکور» مورد نظر بسیاری قرار گرفته است با توجه به خروجی های برگزیده آن، بحث عدالت آموزشی است. در کنار آن بحث دیگر هدایت تحصیلی غلط در آموزش و پرورش و انباشت متقاضیان رشته های برند و دانشگاه های برند است که علیرغم توزیع دانش آموزان در پایه دهم به رشته های مختلف اما از آنجا که در نهایت شرکت در کنکور ربطی به تحصیل دانش آموز در رشته مرتبط ندارد، عملا هدایت تحصیلی کارساز نیست.

درباره این موضوعات در گزارش هایی که می توانید آنها را اینجا ، اینجا ، اینجا ، اینجا و اینجا بخوانید، به این مساله از زوایای مختلف پرداخته ایم.

در مدارس دولتی خاص و غیردولتی نخبه گزینی می کنیم

عبدالرسول عمادی که مدت زیادی در آموزش و پرورش رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش و پس از آن مدتی را سرپرست آموزش متوسطه بود، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مباحث گفت: ما در مدارس دولتی خاص نخبه گزینی می کنیم و در مدارس غیردولتی برند هم همین اتفاق می افتد. مصاحبه و آزمون هایی برای گزینش دانش آموزان صورت می گیرد تا بهترین ها از نظر تحصیلی جدا شوند. پس نتیجه کنکور هر آنچه هست نتیجه عملکرد مدارس به تنهایی نیست و مطمئنا این مدارس هر کار اضافه ای کرده اند، روی دانش آموزانی سرمایه گذاری کرده اند که پیشتر گزینش شده بودند و مشخص است که برگزیده ها از جمع نفرات گزینش شده بیرون می آید.

اشکال اصلی به این وارد است که مدارس دولتی را تقویت نمی کنیم. ما باید مدارس دولتی را رشد بدهیم تا خودشان به این نقطه برسند که درصدی از بچه های تیزهوش و سرامد را در خود جای دهند

وی درباره این چنین تمایزی بیان کرد: این طبیعی است که برای بچه های زبده امتیاز ویژه قائل شویم یا مدارس خاص دولتی داشته باشیم. در همه جای دنیا این امر طبیعی است. دولت موظف است به نخبه ها توجه کند و برخی والدین هم مایل هستند برای تحصیل فرزندانشان هزینه بپردازند تا با کیفیت بیشتری امکانات ارائه شود و جلوی هیچ کدام از این دو فرایند را نمی توان گرفت. اشکال آموزشی ما در این مباحث نیست.

معاون سابق وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: اشکال اصلی به این وارد است که مدارس دولتی را تقویت نمی کنیم. ما باید مدارس دولتی را رشد بدهیم تا خودشان به این نقطه برسند که درصدی از بچه های تیزهوش و سرامد را در خود جای دهند. اینکه در هر حال یک عده پول دارند و به مدارس بهتر می روند که نتیجه های بهتر همه آنجاست، با عدالت آموزشی سازگار نیست.

عمادی ادامه داد: ما به مدارس سرانه نمی دهیم، به وضعیت معیشت معلمان توجه نمی کنیم. این را هم بگویم که واقعا رتبه های اول کنکور و رتبه های تک رقمی و دو رقمی خیلی بچه های خاصی نیستند بلکه امکانات برای آماده شدنشان در این رقابت مهیا بوده است. در نهایت آنکه رتبه برتر شده با رتبه صد هزار در یک دانشگاه درس می خواند و دانش آموز مدرسه عادی با رتبه ضعیف تر هم کنار او قرار می گیرد. در واقع می خواهم بگویم تبلیغ روی رتبه های برتر که مدارس انجام می دهند در نهایت و در عمل اتفاق خاصی نیست و تمرکز روی رتبه های برتر لزوما باعث سرخوردگی بقیه نمی شود چون آنها هم می روند دانشگاه و در رشته های خوب درس می خوانند.

تا وقتی تقاضا در برخی رشته ها بالاست از کنکور جدا نمی شوند

وی درباره اینکه رشته هایی از کنکور جداست که عموما رشته های پرطرفداری نیست و عملا ظرفیت هایش خالی است و برای همین تبلیغ روی اینکه دانش آموزان با این ترفند کمتر در کنکور شرکت کنند، بی نتیجه است، اظهار کرد: این قانون سنجش و پذیرش در آزاد شدن برخی رشته ها از کنکور و بحث تقاضای دانش آموزان یک مساله دو طرفه است. یعنی رشته هایی که داوطلب بالا دارد مشخص است که در کنکور می ماند و نمی تواند از کنکور آزاد شود. در واقع این هجوم تقاضا به برخی رشته هاست که باعث می شود از کنکور آزاد نشوند. هر کسی می خواهد برود دانشگاه به لحاظ روانی ترجیحش این است که حتی اگر درس هم نخوانده باشد، در رقابت کنکور شرکت کند با این امید که شانس بیاورد در جای بهتری قبول شود.

هنوز مشخص نیست چرا ما ۴ شاخه در رشته نظری داریم

وی در ادامه درباره نواقص هدایت تحصیلی نیز بیان کرد: ما در هدایت تحصیلی زمانی موفق می شویم که رشته ها در واقع بر مبنای سلایق و استعداد بچه ها طراحی شود. هنوز مشخص نیست که چرا ما چهار رشته در شاخه نظری داریم. آنهم وقتی که کسی که رشته ریاضی خوانده هم می تواند در کنکور تجربی شرکت کند یا برود در رشته هنر شرکت کند. ما یک مسیر مستقیم از دبیرستان به دانشگاه نداریم.

عمادی گفت: نکته بعدی هم بازار کار است.  توسعه صنعتی و اشتغال صنعتی ایجاد نمی کنیم و امروزه رشته های مهندسی مشتری ندارند و برای همین تمایل به سمت رشته های ریاضی کم شده است. ما دو شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای داریم که تفاوتشان در عمل مشخص نیست و دانش آموزان هر دو رشته هم می توانند بروند کنکور بدهند. یعنی فردی می تواند در هنرستان درس بخواند ولی با دانش آموز رشته ریاضی در کنکور رقابت کند و ممکن است موفق هم شود. از طرف دیگر تمایل رو به رشدی نسبت به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی وجود دارد و ورودی ها را صنف این رشته ها کنترل می کند اما مثلا در رشته مهندسی این کنترل وجود ندارد برای همین برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی همیشه کار هست ولی برای مهندسان نه.

وی در پایان بیان کرد: پیشنهاد من این است که در شاخه نظری به جای ۴ رشته، یک رشته داشته باشیم و دانش آموزان یک دیپلم جامع بگیرند چون در حال حاضر این تفکیک ها معنا ندارد.

سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – یکی از پرونده های خاص قوه قضاییه در یک سال اخیر پرونده سکه ثامن است که اگر چه اکنون در انتظار طی کردن مراحل پایان رسیدگی است اما هنوز سرنوشت ۸۰۰ هزار یورو در این پرونده مشخص نیست. ادامه مطلب

شهرداری ها نباید از دولت انتظار حمایت همه جانبه مالی داشته باشند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – شهردار تهران گفت: شهرداری‌ها نمی‌توانند انتظار اختصاص همه‌جانبه منابع مالی از طرف دولت را داشته باشند چرا که دولت خود با چالش‌های اقتصادی فراوانی مواجه است. ادامه مطلب

گره‌های ناگشودنی حمل و نقل طی دوسال گذشته حاصل تصمیمات مقطعی است

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – یک کارشناس حوزه حمل و نقل و ترافیک گفت: طی دو سال گذشته حوزه حمل و نقل و ترافیک تهران در پیچ و خم تصمیمات کوتاه مدت و مقطعی دچار گره‌های ناگشودنی شده است. ادامه مطلب

ضرورت مشارکت بین دستگاهی برای متناسب‌سازی آموزش بازار کار

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش معتقد است مشارکت بین دستگاهی، چه دولتی و چه غیردولتی برای متناسب‌سازی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با بازار کار ضروری است. ادامه مطلب

اعمال سیاستهای حمایتی از سوی دولت؛ لازمه رشد نرخ باروری

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – یک جمعیت شناس اعمال سیاست های حمایتی ازجمله مرخصی زایمان و مهد رایگان در کنار اجرای سیاست های تشویقی را عامل موثری در رشد نرخ باروری خواند. ادامه مطلب

سیستم RDS می تواند در کاهش تصادفات کمک کند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – رئیس پلیس راهور ناجا در حالی که به نقش RDS در کاهش تصادفات اشاره می کرد، گفت: متاسفانه برخی خودروسازان این سیستم را روی خودروهای تولید داخل نصب نمی کنند. ادامه مطلب

تکمیل خطوط مترو اولویت اصلی است

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران گفت: با توجه به محدودیت های بودجه مترو یکی از اولویت های ما تکمیل نواقص خطوط گذشته است تا ظرفیت سفر در خطوط فعلی افزایش پیدا کند. ادامه مطلب

ضرورت بازنگری در رشته های شاخه نظری

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – معاون آموزش متوسطه معتقد است با توجه به انباشت متقاضیان کنکور در رشته تجربی، به مرحله ضرورت طرح بازنگری در رشته های شاخه نظری رسیده ایم اما رسیدن به شیوه مطلوب نیازمند زمان است. ادامه مطلب

تمرین نوشتن این بار با دست چپ

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – «حوا» در جدال با گاندو دست راستش را از دست داده و حالا مشق امید به آینده را با دست چپش ادامه می‌دهد، اما اهالی «سرباز» چشم انتظار دارند با تدبیر مسئولین، دستی از حواهای دیگر قطع نشود. ادامه مطلب

مدیران کهنسالی که بازنشسته نشده‌اند منع فعالیت ندارند

مدیران کهنسالی که بازنشسته نشده‌اند منع فعالیت ندارند

خزانه‌دار شورای شهر تهران، گفت: قانون منع به کارگیری بازنشستگان، استمرار مدیران کهنسالی که بازنشسته نشده‌اند را منع نکرده است.

حسن رسولی، در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سرانجام تذکری که در رابطه با کیفیت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان به شهردار تهران داده بود، گفت: پاسخ این تذکر داده شده است و از تاریخ تصویب و ابلاغ  منع به کارگیری بازنشستگان هیچ فرد بازنشسته شده‌ای توسط شهرداری به کار گرفته نشده است.

وی ادامه داد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان صرف نظر از کم و کیف اجرای آن درخصوص منع به کارگیری مجدد افرادی است که بر اساس فرایند دقیق اداری و حقوقی بازنشسته می شوند وقانونگذار در خصوص عکس این موضوع سخنی نمی گوید به این معنا که افرادی که سنوات خدمتی آنها پر شده است به طور مثال ۳۵ سال خدمت با مدرک کارشناسی ارشد، یا ۳۰سال با مدرک کارشناسی اینها به کار گرفته نشوند  .

رسولی اضافه کرد : آنچه من به دنبالش بودم عدم به کارگیری و خدمت نیروهای کهنسال در حوزه های مدیریتی بود، قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط مجلس استمرار خدمت این مدیران را منع نکرده است بلکه انتصاب مجدد این افراد را ممنوع کرده است.

وی ادامه داد: فرض کنید من امروز معاون شهردار هستم، ۵۰ سال نیز سابقه کار دارم اما هنوز بازنشسته نشده ام قانون مصوب مجلس نمی گوید آقای شهردار موظف است که از ادامه فعالیت من جلوگیری کند، می گوید نمی تواند در پست جدید برای من حکم صادر کند.

رسولی در پاسخ به این پرسش که آیا بازنشسته نشدن  مدیرانی با ۵۰ سال خدمت و با مدرک کارشناسی قانونی است، گفت: فرایند قانونی بازنشستگی کاملا مشخص است، فردی که سنوات خدمتش پر شده باشد به تقاضای خود  موافقت دستگاه بالاتر اقدام به بازنشستگی می کنند و گاهی نیز مقام اجرایی می تواند راسا اقدام به بازنشستگی کند.

وی یادآور شد: مدیر می تواند نسبت به بازنشستگان، افرادی که سقف سنوانی خدمت شان پر شده باشد اقدام کند اما به آن الزامی ندارد.

رسولی در خصوص تذکر تاخیر ارسال لایحه اصلاح ساختار در شهرداری تهران نیز گفت: ارائه لایحه اصلاح ساختار در شهرداری تهران به زودی به شورای شهر ارائه می شود و شهردار به این تذکر نیز پاسخ داده است.

۷۰ هزار حاجی ایرانی عازم جمرات می شوند

۷۰ هزار حاجی ایرانی عازم جمرات می شوند

مدیر عملیات حج ۹۸ گفت: حدود ۷۰ هزار نفر از حجاج کشورمان از ساعت ۶ صبح امروز دوشنبه ۱۱ ذی الحجه عازم برای انجام رمی سه گانه عازم جمرات می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نصرالله فرهمند با بیان این که همه زائران ما پس از انجام اعمال روز دهم شامل رمی جمره عقبی و قربانی و حلق و تقصیر در خیمه های خود در حال استراحت هستند گفت :  تمامی امکانات لازم اعم از آب و غذا و یخ و نیز سیستم سرمایشی مناسب فراهم است و هیچ مشکل و کمبودی در منا برای زائران وجود ندارد.

وی اظهار کرد : بر اساس برنامه زمانبندی که کشور میزبان اعلام کرده زائران ایرانی از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ می توانند برای رمی جمره اعزام شوند که بر این اساس برنامه ریزی کردیم به صورت منظم کاروان های مختلف برای رمی جمره حرکت کنند.

فرهمند افزود : از روز سه شنبه ۱۲ ذی الحجه عده ای از حجاج که هتل ها و محل های اسکان شان دورتر است و نیز معذورین چون بیماران و افراد مسن با اتوبوس به هتل ها منتقل می شوند.

به گفته وی، برای انتقال این حجاح ۶۰۰ دستگاه اتوبوس تدارک و آماده شده است.

فرهمند عنوان کرد : بقیه حجاج هم از ساعت ۱۴ بعد از ظهر همان روز، پس از انجام رمی جمره به هتلهایشان اعزام می شوند.

وی تصریح کرد : طی این مدت با همه سنگینی حجم کار، روند عملیات بسیار خوب، روان، عادی و با سرعت مناسب بوده و با کمترین مشکل جدی به انجام رسیده است.

رسانه های داخلی با تمام توان برابر ضد انقلاب ایستادگی می کنند

پایگاه خبری کوتاه آنلاین – وزیر کشور خطاب به خبرنگاران گفت: شما با ابزاری که دارید، با قلم و دوربینی که دارید می توانید در چگونگی شناساسی و کشف حقیقت نقش مهمی داشته باشید. ادامه مطلب

1 2 3 29