زیرآبی تازه ترامپ علیه ایران

نشریه آمریکایی ویکلی استاندارد که نزدیک به جمهوری خواهان است، مدعی شده که دولت ترامپ به دنبال دائمی کردن محدودیت غنی‌سازی در ایران است.

این ادعا به نقل از یک منبع آگاه در کاخ سفید مطرح شده که به این نشریه گفته «نتیجه ایده‌آل دولت آمریکا، نه لغو و نه اصلاح برجام است، بلکه یک توافق ثانوی با حمایت متحدان اروپایی است که برجام را امضا کرده‌اند.»

این ادعا در آستانه موعد انتشار دومین گزارش دولت آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و درست در روزهایی که موضوع بازبینی برجام در دولت آمریکا روی میز است، مطرح می شود. در عین حال خود این نشریه، مطرح می کند که این هدف ترامپ غیرممکن است، چراکه از یکسو اروپایی که به دنبال گسترش همکاری اقتصادی با ایران است، خشمگین شده و از سوی دیگر به ایران اجازه می‌دهد تا آمریکا را به نقض توافق متهم کند.

به گزارش فارس به نقل از ویکلی استاندارد، آمده که باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا که اخیرا دیداری با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا داشته، می‌گوید: «گفت‌وگوی بسیار خوبی در این مورد با تیلرسون داشتم. می‌دانم که هدف او، دوباره این است که پس از مدتی توافق متفاوتی به دست آید که از هرگونه غنی‌سازی ایران جلوگیری کند.»

به نوشته ویکلی استاندارد در حال حاضر بازبینی برجام در دولت ترامپ، در سازمانی انجام می شود که تحت هدایت اعضای ارشد شورای امنیت ملی رئیس‌جمهور است.روز گذشته اد رویس رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که «توافق اتمی به جمهوری اسلامی ایران فرصت می‌دهد “حتی بدون آن که تقلب کند” در مسیر تولید سلاح اتمی باقی بماند.» همزمان با این تحولات طرح تحریمی ایران و روسیه نیز باز هم گره خورده است؛ ظاهراً این بار گروهی از جمهوری خواهان تلاش دارند با اضافه کردن تحریم های کره شمالی به این قانون رأی دهند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشت که این موضوع باعث ایجاد تأخیرهای بیشتر در رأی‌گیری مجلس نمایندگان بر سر طرح این موضوع خواهد شد. قانونگذاران دموکرات این درخواست را تلاشی از طرف یکی از نزدیک‌ترین حامیان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای منحرف کردن طرح تحریم‌های ایران و روسیه می‌بینند. هفته گذشته رسانه‌های آمریکا از لابی کاخ سفید و سران حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا برای تغییر متن این طرح خبر دادند.
قاسمی: اروپا باید جدی تر وظیفه خود را درباره برجام دنبال کند
ایران معتقد است این تحریم و بحث های آن موجب ترس شرکت های اروپایی از همکاری با ایران می شود. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته با بیان اینکه دولت آمریکا می‌داند که نمی‌تواند برجام را نقض کند، گفت: اما آمریکا اقداماتی انجام می دهد تا بر آن اثرگذاری منفی داشته باشد، در همین راستا بیش از ۶۰ لایحه در سنا مطرح شده و دائم به‌دنبال بهانه‌تراشی هستند و با صحبت‌هایی که در خصوص نفوذ منطقه‌ای ایران دارند تلاش می‌کنند آثار مثبت برجام را بگیرند که این با اصول ۲۶ تا ۲۹ برجام مخالف است و فضای اقتصادی مناسب ایران با کشورهای دنیا را تحت تأثیر قرار دهند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.