انواع گارد در کشتی

مهدی نعیم محبوبی- با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کشتی دوستان عزیز در این سری از مقالات قصد داریم از صفر تا صد کشتی را در سری مقالاتی با عنوان کشتی به زبان ساده آموزش دهیم.

 

کشتی:

کشتی یکی از قدیمی‌ترین و فراگیرترین ورزش‌های دنیا است که در آن دو انسان غیر مسلح با کمک دست و پای خود با یکدیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی‌تعادل کردن حریف خود تلاش می‌کنند.

مهم ترین و ابتدایی ترین اصول در کشتی داشتن گاردی محکم با توجه به فیزیک بدنی کشتی گیر می باشد که در ذیل انواع گارد در کشتی را بررسی می کنیم:

انواع گاردها با توجه به نوع کشتى

همانطور که می دانید ما دو سبک کشتی داریم کشتی آزاد و کشتی فرنگی که درکشتی فرنگی برخورد هر گونه دست یا پا با پای حریف مقابل خطا بوده و منجر به دریافت اخطار می شود.

گارد آزاد :

در گارد آزاد، با توجه به مقررات کشتى آزاد، مجرى مى‌تواند براى اجراء فنون از تمامى اعضاء بدن خود و حریف استفاده کند. از این‌رو، کشتى‌گیران مجرى و مدافع، براى محافظت از بدن و خصوصاً از پاها، در مقابل حملات حریف، از گاردى خمیده به طرف جلو استفاده کرده، دست‌ها را به‌منظور محافظت از پاها در مقابل بدن، قرار مى‌دهند.(شکل۱)

گارد فرنگى :

در گارد فرنگی، با توجه به مقررات کشتى فرنگی، مجرى فقط مجاز است براى اجراء فنون، از بالاتنه حریف استفاده کند، و کشتى‌گیران مجرى و مدافع، مجاز به استفاده از گاردى خمیده نیستند، از این‌رو کشتى فرنگى از گاردى قائم و بدون خمیدگى برخوردار است (شکل ۲).

 

انواع گارد با توجه به روش قرار دادن پاها

گارد چپ:

در گارد چپ، کشتى‌گیر، پاى چپ خود را جلو و پاى راست خود را عقب مى‌گذارد. در این حالت، پاى چپ را پاى گارد، دست چپ را دست گارد، پاى راست را پاى غیرگارد، دست راست را دست غیرگارد، و کشتى‌گیرى را که داراى این نوع گارد است، کشتى‌گیر چپ‌گارد مى‌گویند (شکل۳)

گارد راست :

در گارد راست، کشتى‌گیر، پاى راست خود را جلو و پاى چپ خود را عقب مى‌گذارد، در این حالت، پاى راست را پاى گارد، دست راست را دست گارد، پاى چپ را پاى غیرگارد، دست چپ را دست غیرگارد، و کشتى‌گیرى را که داراى این نوع گارد است، کشتى‌گیر راست‌گارد مى‌گویند (شکل۴ )

گارد جفت (ژاپنى) :

در گارد جفت، کشتى‌گیر هر دو پاى خود را در یک خط قرار مى‌دهد، به‌طورى‌که هیچ‌یک از پاهاى کشتى‌گیر، جلوتر یا عقب‌تر نباشد. در این حالت، در شرایط مختلف، با توجه به جهت گرفتن فنون و سمت اجراء مهارت‌ها، دست و پاى گارد مشخص مى‌شود، و کشتى‌گیرى را که داراى این نوع گارد است، کشتى‌گیر جفت‌گارد مى‌گویند (شکل – گارد جفت یا ژاپنى – کشتى‌گیر جفت‌گارد).

 

انواع گارد با توجه به میزان خم شدن به جلو

گارد باز :

در گارد باز، کشتى‌گیر به حالت نیمه‌خمیده به‌طرف جلو، حفاظت و کنترل ضعیفى روى پاهاى خود دارد و معمولاً از این نوع گارد در کشتى فرنگى استفاده مى‌شود.

 

گارد بسته :

در گارد بسته، کشتى‌گیر به حالت کاملاً خمیده به‌طرف جلو، کنترل و حفاظت کاملى روى پاهاى خود دارد. از این نوع گارد، در کشتى آزاد استفاده مى‌شود.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.