طوفان آمریکا بازار انرژی را تکان داد؟

بسیاری منتظر بودند که طوفان آمریکا گریبان بازار انرژی را بگیرد اما اینطور نیست.

پیامدهای ناشی از طوفان هاروی در تگزاس آمریکا در یک هفته اخیر شبهاتی را در بازار نفت و انرژی جهان ایجاد کرد.برخی این‌طور تصور می‌کردند که تقاضای خرید نفت با توجه به این طوفان کاهش پیدا کند. ظاهراً بخشی از بنگاه‌هایی که در مبادلات فرآورده‌های هیدروکربنی در دنیا فعالیت می‌کنند و این کار را به‌طور واسطه‌ای از محل ذخایر بازرگانی کشورهای تولیدکننده نفت انجام می‌دهند این‌طور ابراز کردند که تقاضای خرید به دلیل عدم استفاده مردم از خودروها و کاهش میزان خرید بنزین  کم خواهد شد درنتیجه در بازار شاهد تنش و کاهش قیمت هستیم. این فرضیه البته درست نیست.

بررسی عرضه و تقاضای نفت نشان می‌دهد که ماه آینده، بازار انرژی به‌ویژه نفت دچار تنش و نوسان نخواهد شد. میزان پایبندی کشورهای عضو و غیر عضو در اوپک در کنترل عرضه نفت خام به قوت خود باقی است. هرچند پنج کشور قدری از تعهدات خودشان عدول کردند اما بررسی‌های دبیرخانه اوپک نشان می‌دهد که میزان افزایش عرضه نفت خام توسط این کشورها در ضریب محدودی انجام‌شده است. نکته دیگر اینکه در یک هفته گذشته عربستان میزان تولید و صادرات نفت خام را کاهش داده است. این کشور۶٫۶ میلیون بشکه نفت صادرمی کند که این میزان نسبت دو هفته گذشته ۴۹۴ هزار بشکه کاهش‌یافته است. کشورهایی مثل ایران، الجزایر، آنگولا، کویت و نیجریه میزان صادرات را افزایش دادند و روسیه هم به‌عنوان یک عضو غیر اوپکی تولید و صادرات نفت را قدری افزایش داده است اما نه به آن میزان که این تغییرات به افزایش عرضه و کاهش قیمت منجر شود.

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت نفت در بازار تا هفته آینده به روال گذشته ادامه پیدا کند. کشورها در نیم‌کره شمالی به فصل سرمایه نزدیک می‌شوند و از سوی دیگر پالایشگاه‌هایی که در هفته گذشته به دلیل وقوع طوفان هاروی نتوانستند تقاضای خرید و دریافت نفت خام را به بازار عرضه کنند، فعالیتشان را از سر می‌گیرند. این مسئله به افزایش تقاضا منجر می‌شود اما باید در نظر گرفت که عرضه مهارشده است. با توجه به این، به نظر می‌رسد که نرخ نفت برنت، نفت سبک آمریکا و میانگین سبد نفتی در اوپک و بازارهای منطقه خلیج‌فارس  با سرعت کند رشد کند. بر این اساس دامنه قیمت نفت سبک دریای شمال از ۵۲ تا ۵۵ دلار در هر بشکه و نفت وست تگزاس اینترمدیت ۴۸ تا ۵۰ دلار در هر بشکه و قیمت نفت اوپک ۵۰ دلار برای هر بشکه در بازار خلیج‌فارس و بازارهای شرق آسیا  خواهد بود.

print


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.