• ۞ امروز یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۵:۲۲
 • تناقض‌گویی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اظهارات ضد و نقیض و انحرافی از پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره دلیل متفاوت بودن موضع دولت ترامپ با گزارش‌های آژانس در خصوص پایبندی ایران به برجام، طفره رفت.

  هیثر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه از پاسخگویی به سوال خبرنگاران درباره اینکه چرا دولت این کشور موضع متفاوتی نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ (برجام) اتخاذ کرده، طفره رفت و به تناقض‌گویی در این باره رو آورد.

  «هیثر نوئرت» در بخشی از این کنفرانس خبری گفت: «برای انجام بازرسی‌ها و ادامه نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود نگاه ما به آژانس است تا اطمینان حاصل کند که آنها به تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده‌اند.»

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هشت گزارش از زمان اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران به متن این توافق را تأیید کرده است. «یوکیا آمانو»، مدیر کل این نهاد سازمان ملل هم روز سه‌شنبه یک بار دیگر در اظهاراتی تأکید کرده که ایران به این توافق پایبند بوده است.

  علی‌رغم این شواهد، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، تهران را به عدم پایبندی به توافق، متهم کرده است.

  یک خبرنگار در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به گزارش جدیداً منتشر شده آژانس پرسید: «آژانس همین روز گذشته گفت که ایران در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود است. آیا دولت (آمریکا) به این ارزیابی اعتماد دارد؟»

  نوئرت در پاسخ گفت: «این گزارش هنوز، در مقطع فعلی محرمانه است. بنابراین، من درباره گزارشی که محرمانه است اظهارنظر نمی‌کنم. می‌توانم بگویم ما از تلاش‌های آژانس برای راستی‌آزمایی اجرای برجام و نظارت بر آن تقدیر می‌کنیم. ما کماکان بررسی اجرای برجام توسط ایران را ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که این کشور همچنان به دقت به تعهداتش پایبند است.»

  خبرنگار، در ادامه مجدداً پرسید: «آیا آمریکا به آژانس اطمینان دارد؟»

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «آنها وظیفه‌شان را خوب انجام داده‌اند. به خاطر همین از آنها سپاسگزاریم. همان‌طور که می‌دانید ما ملاقات‌هایی با آنها داشته‌ایم و بنابراین ما از کاری که آنها انجام می‌دهند حمایت می‌کنیم.»

  خبرنگار آمریکایی بار دیگر با اشاره به اظهارات جدید مدیر کل آژانس درباره این موضوع پرسید: «آقای آمانو گفت که ایران قواعد بازی را رعایت کرده است. بنابراین وقتی آنها می‌آیند و می‌گویند که ایران قواعد را رعایت کرده است، شما چرا می‌گویید که آنها پایبند نبوده‌اند؟»

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با بیان اظهارات ضد و نقیض و منحرف کردن بحث از پاسخگویی به این سوال طفره رفت. وی گفت: «ببینید فکر کنم من روشن گفتم که دولت معتقد است ایران به روح این توافق پایبند نبوده است. بررسی سیاست ما در قبال ایران ادامه دارد. ما همچنان متن توافق را رصد می‌کنیم، ولی معتقد هم هستیم که ایران روح آن را نقض کرده است؛ و من نمی‌خواهم زودتر از موعد بگویم که محتوای بررسی سیاست ما در قبال ایران چه خواهد بود و آن را پیش‌بینی هم نخواهم کرد.»

  نوئرت، سپس حرف خبرنگار آمریکایی که قصد پاسخگویی داشت را قطع کرد و گفت: «بگذارید ادامه بدهیم. شما امروز زیاد سئوال پرسیدید.»

   

  

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.