رونمایی از سامانه BI و کتاب شناسنامه اقلام

روزگذشته درجلسه کمیته آماربخشی وزارت راه و شهرسازی، سامانه BI و کتاب شناسنامه اقلام رونمایی شد.
در ابتدای جلسه مهندس قربانی، مدیرکل دفترآمار و دبیر کمیته آماربخشی وزارت راه و شهرسازی به ارائه گزارشی مبنی بر عملکرد دفتر آمار،اطلاعات و پایش برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی پرداخت و گفت:سامانه مرکز آمار مشابه سامنه سجا می‌باشد که این سامانه سجا در سال ۱۳۹۲ به منظور ایجاد یک پایگاه داده جامع از آمار و اطلاعات در دو حوزه حمل و نقل و راه و شهرسازی در دفتر آمار، اطلاعات و پایش برنامه‌ها عملیاتی شد. پایگاه داده این سامانه به عنوان منبع برای سامانه داشبورد مدیریتی(BI) مورد استفاده قرار می‌یگیرد.در حال حاضر ۳۶۸ قلم آماری در این سامانه تعریف گردیده است که از این میزان ۱۴۰ قلم مکانیزه و ۲۲۸ قلم با ثبت الکترونیکی است که در بازه‌های زمانی روزانه، ماهیانه و سالیانه از سال ۱۳۸۷ تاکنون دارای اطلاعات می‌باشند.
در ادامه معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی در خصوص سامانه داشبورد مدیریتی وزارت راه و شهرسازی(BI) بیان کرد:سامانه BI در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ به منظور نمایش داشبوردهای مدیریتی، مقایسه عملکرد با برنامه سند چشم اندازبصورت گرافیکی و تهیه شناسنامه شاخص‌های آماری ستاد، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در قالب جداول اطلاعاتی در دفتر آمار، اطلاعات و پایش برنامه ها عملیاتی گردید.در حال حاضر در ۱۰۹ داشبورد و ۳۴ گیج به شرح جدول ذیل ایجاد گردیده است . امینی در ادامه خبر داد: نسخه اول سامانه یکپارچه اطلاعات آماری وزارت راه و شهرسازی از مهرماه سال جاری کار خود را به صورت آنلاین آغاز می‌کند.
وی ادامه داد: ارائه آخرین اطلاعات مورد نیاز این پروژه‌ها به مردم و مسئولان، یکی از مهمترین وظایف ما در وزارت راه و شهرسازی است، زیرا بخش بزرگی از پروژه‌های عمرانی کشور توسط این وزارتخانه مدیریت می‌شود. معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روزآمدی سامانه آماری وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی، همه اطلاعات آماری موجود در این وزارتخانه از هفته آینده به صورت روزانه، به روز می‌شود. امینی اظهار داشت:‌ در گذشته جمع‌آوری آمار در وزارتخانه بزرگی نظیر راه و شهرسازی، موانع و مشکلاتی داشت که یکی از دلایل آن، نبود ارتباط مناسب سازمان‌های تابعه با ستاد مرکزی وزارتخانه بود.
وی افزود: با برنامه‌ریزی مناسب، امروز بسیاری از داده‌های آماری ارگان‌های زیرمجموعه وزارت راه به سامانه وزارت راه و شهرسازی منتقل می‌شود و پس از جمع‌آوری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: سامانه داشبورد مدیریت وزارت راه و شهرسازی با هدف ارائه آخرین و مهمترین شاخص‌ها، اطلاعات و آمار حمل و نقل و مسکن و شهرسازی طراحی شده است.
امینی ادامه داد: تا پایان مرداد ۹۶ سهم انواع مدل‌های حمل و نقلی در جابجایی کالاها شامل ۹۰ درصد جاده‌ای، حدود ۱۰ درصد ریلی و ۹ صدم درصد هوایی بوده است.
معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این سامانه موضوع حمل و نقل یکپارچه و وضعیت بار و مسافر و ترانزیت به سهولت قابل مشاهده و دسترسی است که با مشاهده آن می‌توان گفت در ترانزیت ریلی نسبت به برنامه سال ۹۶ عقب‌تر هستیم اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در این بخش رشد داشته‌ایم.همچنین کتاب سالنامه جامع آماری راه و شهرسازی ۱۳۹۴ در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ توسط دفتر آمار، اطلاعات و پایش برنامه‌ها در دو بخش حمل و نقل و مسکن و شهرسازی در ۲۸۰ صفحه چاپ گردید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.