• ۞ امروز سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳:۵۸
 • طرز تهیه طاجین گوشت و به مراکشی

  طاجین گوشت و به، خورش مخصوص مراکش و کشورهای شمال آفریقا است. طاجین ظرفی است که خورش را در آن درست می کنند. این خورش با گوشت قرمز و میوه به پخته می شود و از یک نوع ادویه مخصوص مراکشی (ادویه راس الحانوت) استفاده می شود. این ادویه را خیلی راحت می توانید در خانه درست کنید. مواد آن را از بیرون تهیه کنید و با هم مخلوط کنید.

  مواد لازم برای ادویه راس الحانوت مراکشی :
  پودر زیره ۱ قاشق چایخوری
  پودر زنجبیل ۱ قاشق چایخوری
  نمک ۱ قاشق چایخوری
  فلفل سیاه ۳/۴ قاشق چایخوری
  پودر دارچین ۱/۲ قاشق چایخوری
  پودر فلفل قرمز ۱/۲ قاشق چایخوری
  میخک خرد شده ۱/۴ قاشق چایخوری

  طرز تهیه ادویه راس الحانوت مراکشی :

  تمام مواد را در کاسه ای بریزید و کامل با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا به طور کامل ترکیب شوند. سپس در ظرف مناسب بریزید و درب آن را محکم ببندید تا عطر و بوی آن از بین نرود. حالا شما ۳ قاشق ادویه راس الحانوت مراکشی دارید.

  مواد لازم برای طاجین گوشت و به مراکشی :
  گوشت قرمز ۶۰۰ گرم
  میوه به متوسط ۴ عدد
  نخود ۵۰۰ گرم
  جعفری خرد شده ۴ قاشق غذاخوری
  گوجه فرنگی متوسط ۵ عدد
  سیر ۳ حبه
  ساقه کرفس خرد شده ۱ عدد
  پیاز متوسط ۲ عدد
  پودر زیره ۱ قاشق چایخوری
  ادویه راس الحانوت ۲ قاشق چایخوری
  نمک به مقدار لازم
  فلفل سیاه و فلفل قرمز به مقدار لازم
  روغن به مقدار لازم

  طرز تهیه طاجین گوشت و به :

  گوشت را به قطعات مربعی شکل برش داده و تمیز شسته و آبکش کنید. سپس یک عدد پیاز را نگینی خرد کرده و همراه با گوشت و مقداری روغن روی حرارت ملایم گاز به مدت ۱۰ دقیقه سرخ کنید. سپس گوشت را همراه با ۴ لیوان آب داخل زودپز به مدت ۱۸۰ دقیقه بپزید.

  نخود را شسته و با مقداری آب به مدت ۱ ساعت بگذارید تا پخته شود. بعد از پخت کامل آب نخود را دور بریزید و نخود را در ظرفی جداگانه نگه دارید.

  یک عدد پیاز را نگینی خرد کنید، گوجه فرنگی و میوه به را تمیز شسته، پوست آنها را بگیرید و به اندازه دلخواه خرد کنید و هر کدام را در ظرفی جداگانه نگه دارید.

  یک ماهیتابه بزرگ را روی حرارت ملایم گاز داغ کنید و مقداری روغن در آن بریزید. وقتی روغن گرم شد میوه به را داخل روغن بریزید و به مدت ۵ تا ۶ دقیقه سرخ کنید تا کاراملی شود سپس پیاز خرد شده، کرفس خرد شده و سیر خرد شده را اضافه کنید و به مدت ۳ دقیقه تفت دهید. با یک کفگیر سوراخدار مواد داخل ماهیتابه را بردارید و داخل یک قابلمه بزرگ بریزید.

  گوشت پخته شده، گوجه فرنگی های خرد شده، جعفری خرد شده و نخود پخته شده را داخل قابلمه بریزید و ۳ لیوان از آب گوشت، پودر زیره، فلفل سیاه و فلفل قرمز، نمک و ادویه راس الحانوت را اضافه کنید و اجازه دهید تا به مدت ۱ ساعت به آرامی بپزد و خوب جا بیفتد.

  

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.