فعالیت ۹۲۰ قاضی زن در دستگاه قضا

 معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: ۹۲۰قاضی زن که ۸٫۵ درصد از قضات را شامل می شوند در دستگاه قضا مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در نشست خبری که امروز(جمعه)برگزار شد،در خصوص آزمون تصدی منصب قضا سال ۹۶ اظهار کرد: به برکت تلاش‌های دوستان ما در مجموعه قوه قضائیه ۱۱هزار قاضی در دستگاه قضا مشغول به کار هستند که از این تعداد ۱۰هزار ۲۰۰نفر در دادگستری، ۴۰۰ نفر در مراجع کشوری ، ۲۰۰ نفر در سازمان تابعه و ۵۰ نفر هم در ستاد مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه ۸٫۵ درصد قضات یعنی ۹۲۰ نفر زن هستند، ادامه داد: حدود ۲۳درصد قضات تحصیلات حوزوی دارند و بقیه تحصیلات دانشگاهی دارند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی افزود: ما آزمونهای مختلف درسالهای اخیر برگزار کردیم، چند ماه قبل آزمون شورای حل اختلاف در مراکز استانها برگزار کردیم که در این آزمون ۴۵هزار نفر و در آزمون قضاوت کمتر از ۳۰هزار نفر شرکت کردند که در مجموع درسال ۹۶ نزدیک ۷۸هزار نفر متقاضی در آزمونهای ما شرکت کردند.

وی تصریح کرد: درطول برنامه ششم می‌توانیم سالی ۸۰۰ قاضی جذب کنیم که البته ۴برابر این عدد می‌توانیم کارمند اداری جذب کنیم.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در رابطه با آزمون قضاوت گفت: ۲۰هزار نفر از آقایان و بقیه که خواهران هستند در آزمون امروز که آخرین آزمون از حلقه‌های آزمون دستگاه قضا است، شرکت کردند که هفته اول بهمن ماه نتیجه آزمون تستی اعلام می‌شود و آزمون تشریحی هم ۲۷ بهمن برگزار می‌شود که نتایج آن فروردین ماه ۹۷ اعلام می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه ادامه داد: سال گذشته ۴۵هزار نفر در آزمون تستی و ۴هزار نفر در آزمون تشریحی شرکت کردند و در نهایت ۲۷۰ نفر به گزینش معرفی شدند یعنی چیزی حدود نیم درصد افرادی که در آزمون تستی شرکت می‌کنند، پذیرفته می شوند و افراد اختبار های مختلفی را طی می‌ کنند همچنین مصاحبه‌های و تستهای شخصیت را هم باید انجام بدهند که اگر موفق بودند به گزینش معرفی می‌شوند بعد از آن افراد مورد تایید هیات گزینش آموزش داده می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی ادامه داد: افراد بین یک تا دوسال بر حسب مورد، مراحل کارآموزی را طی می‌کنند که بخشی از کارآموزی در محاکم طی می شود و برخی در دوره‌ های آموزشی در مراکز آموزشی شرکت می کنند.

وی گفت:همچنین یک اختبار نهایی داریم که افراد پذیرفته شده در آن، برای اخذ ابلاغ قضایی معرفی می شوند تا در دادیاری و دادرسی فعالیت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی گفت: ۹۰۸ نفر در سال ۹۶ به مجموعه دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.