موادی که تصور نمی کنید آلرژی زا باشند

خیلی از موارد در اطراف ما هستند که شاید دلیل آلرژی باشند و ما از وجود آنها بی خبر باشیم. اگر شما هم دچار آلرژی شده اید و دلیل آن را نمی دانید و از عوارض آن به تنگ آمده اید با این مقاله همراه شوید.
بوسیدن
حتی بوسیدن کودک هشت ساله میتواند انتقال شپش را به دنبال داشته باشد؛ خود بوسیدن مساله ساز نیست. اما گاهی باعث آلرژی می شود.

نور خورشید
برخی از افراد تنها ظرف چند دقیقه که خارج از منزل در برابر نور خورشید قرار میگیرند، دچار کهیر میشوند. پس از اینکه به خانه میرسند، بثورات معمولا در عرض چند ساعت از بین می روند. این وضعیت، که کهیر خورشیدی نامیده میشود، معمولا خطرناک نیست، اما می تواند خارش دار، ناراحت کننده، و مانعی واقعی برای لذت بردن از زندگی باشد. گاهی اوقات می تواند با حساسیت زدایی درمان شود: حساسیت زدایی یک روش پزشکی است که در آن بیشتر و بیشتر در برابر اشعه UV قرار میگیرد تا اینکه که بدن شما به آن عادت کند.

همبرگر خوشمزه!!
محققان دانشگاه واندربیلت متوجه شدند که هزاران نفر از مردم آمریکای جنوب شرقی واکنش های آلرژیک شدید به گوشت داشتند، از جمله خارش، تهوع، اسهال، و مشکل در تنفس. به نظر می رسد گزش نوعی کنه آغاز گر این آلرژی باشد. با این آلرژی، شما باید به گیاه خوار شدن فکر کنید؛ از گوشت قرمز و احتمالا لبنیات پرهیز کنید. در بعضی موارد قلم اپی نفرین اضطراری نیز همراه خود داشته باشید.

پول
مشتی از پول خرد می تواند شما را دچار بثورات خارش دار کند. ابزار سوراخ کردن بدن (مثلا برای گوشواره) یکی دیگر از محرکهای شایع است. نیکل (فلز موجود در سکه ها، طلا و جواهر، کلید، و دیگر اشیاء روزمره) یکی از علل اصلی التهاب پوستی آلرژیک است. اغلب یک تست سریع در مطب پزشک متخصص آلرژی می تواند به شما بگوید که آیا این مشکل را دارید یا نه. شما می توانید این التهاب را را با یک کرم کورتیکواستروئید تجویزی درمان کنید.

خراشیدگی خفیف
کسانی که دچار dermatographia(به معنای “نوشتن روی پوست”) هستند ممکن است چند دقیقه پس از فشرده شدن و یا نوازش پوست، دچار تاول های قرمزی روی پوست خود شوند. کف زدن، تحریک از طریق لباس ها یا ملافه های رختخواب – حتی نشستن – می توانند موجب کهیر شوند. این وضعیت مربوط به آلرژی به نور خورشید و سرما است. نگرانی و درجه حرارت گرم ممکن است این وضعیت را بدتر کند. آنتی هیستامین ها اغلب می توانند علائم این آلرژی را تسکین دهند.

عرق کردن ناشی از فعالیت و ورزش
واقعا! این یک بیماری نادر است، اما هنگامی که آنافیلاکسی ناشی از ورزش دارید، رفتن به ورزشگاه می تواند به کهیر و استفراغ منجر شود. حتی ممکن است قلب شما عملکرد صحیح پمپاژ را متوقف کند، و شما بمیرید. آهسته دویدن شایع ترین علت این مشکل است، اما حتی فعالیت هایی با تاثیر کمتر از قبیل کار در حیاط منزل نیز می تواند این مشکل را در پی داشته باشد. علائم برخی از افراد با خوردن غذاهای خاص قبل از ورزش تحریک میشوند.

بادکنک
رفتن به یک جشن تولد میتواند موجب واکنشی از راش تا شوک شود. لاتکس، ماده لاستیکی چسبناک، که در بادکنک است موجب این واکنش میشود. این ماده در برخی از دستکش های یکبار مصرف، باندهای پلاستیکی، اسباب بازی ها، و پستانک ها نیز یافت میشود. این آلرژی در افرادی که برای مراقبت های بهداشتی کار می کنند، جراحی های زیادی داشته اند، و یا اسپینا بیفیدا (مهره شکاف دار) دارند، شایع تر است. اگر دچار این نوع آلرژی هستید، برای کارکنان مراقبتهای بهداشتی دستبند هشدار پزشکی ببندید تا در هنگام درمان شما از دستکش جایگزین استفاده کنند.

دوره قاعدگی
گروه بسیار کمی از زنانی که درماتیت پروژسترون خود ایمنی دارند در واقع به هورمون خود حساسیت دارند. هنگامی که پروژسترون آنها به اوج خود میرسد (یک بار در ماه این اتفاق می افتد) دچار کهیر، زخم دهان، و یا مشکلات پوستی میشوند. موارد خفیف می تواند با آنتی هیستامین ها و کرم های پوست درمان شود. در موارد شدید، هورمون درمانی یا از بین بردن تخمدان ها می توانند مشکل را برطرف کنند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.