دلارهای خانگی وارد بازار شد

درحالی نرخ دلار پیش از ظهر امروز رکورد ۴۷۱۰ تومان را هم زد که از ساعتی قبل طبق اذعان بازاری‌ها با ورود دلارهای خانگی به بازار قیمت‌ها نزولی شده‌اند.

شلوغی بازار ارز از صبح امروز موجب شد تا نرخ دلار برای دقایقی از ۴۷۰۰ تومان هم عبور کند ولی این نرخ خیلی در خیابان فردوسی دوام نیاورد چراکه با عرضه قطره‌چکانی دلار بانکی به برخی صرافی‌های منتخب، کمی از تلاطم بازار کاسته شد.

صراف‌ها و فعالان بازار البته کماکان می‌گویند: بانک مرکزی اقدام خاصی برای کاهش تلاطم بازار انجام نداده است؛ اما از ساعتی قبل با ورود فروشنده به بازار قیمت‌ها وارد سیر نزولی شده است.

فعالان بازار ارز از ورود دلارهای خانگی به این بازار خبر داده و می‌گویند: به‌جای اینکه بانک مرکزی عرضه خود را افزایش دهد، مردم وارد بازار و با فروش دلارهای خود باعث کاهش قیمت شده‌اند.

یکی از صراف‌ها از ثبت‌نام برای خرید دلار بانکی از سوی نماینده بانک در پاساژ افشار خبر داد و گفت: نماینده بانک دلار ثبت‌نامی را با قیمت ۴۵۴۸ تومان به دلال‌ها می‌فروشد.

البته همزمان دلار به صرافی‌های منتخب هم رسیده و همین امر سبب تشکیل صف‌های طولانی مقابل چند صرافی محدود شده است؛ فعالان بازار شکل‌گیری صف برای خرید دلار را هشداری برای بازار و بانک مرکزی دانسته و می‌گویند: این رویه در خرید دلار موجب افزایش قیمت می‌شود.

به گزارش تسنیم، بعد از ورود دلارهای خانگی به بازار قیمت دلار از ۴۷۰۰ تومان به کانال ۴۵۰۰ تومان بازگشت؛ هم‌اکنون دلار نقدی مقابل پاساژ افشار با قیمت ۴۵۹۵ تومان فروخته می‌شود.

مشاهدات خبرنگار تسنیم از بازار ارز نشان می‌دهد که با تشدید تلاطم در بازار بسیاری از صرافی‌ها در اعتراض به این وضعیت مغازه‌های خود را تعطیل کرده و دست از کار کشیده‌اند؛ اما مقابل پاساژ افشار همچنان شلوغی برجاست و دلال‌ها مشغول خرید و فروش دلار هستند.

هرچند در گیرودار گرانی دلار و ثبت رکوردهای بالا دیروز، دادستان تهران از دستگیری تعدادی از فروشندگان غیرمجاز ارز خبر داد. در سال‌های قبل نیز همزمان با افزایش نجومی قیمت دلار در خیابان فردوسی، نیروی انتظامی وارد شده و تعدادی از دلال‌ها را دستگیر کرده بود.

با این حال اما صراف‌ها و فعالان بازار ارز معتقدند امروز روز مهمی برای دلار است و باید دید که قیمت‌ها باز هم صعود می‌کند یا با ورود بانک مرکزی به بازار و عرضه گسترده سیر نزولی قیمت‌ها آغاز می‌شود.

برخی صراف‌ها و فعالان بازار ارز معتقدند، در شرایط حساس همیشه بانک مرکزی با ورود و تزریق ارز مانع ثبت رکوردهای بالا می‌شده ولی این‌بار بانک مرکزی خود را کنار کشیده و باعث افزایش قیمت شده است.

صراف‌ها می‌گویند: رئیس کل بانک مرکزی وعده داده بود که قیمت دلار از بهمن و اسفند ارزان می‌شود؛ به همین خاطر امروز که اول بهمن است، مشخص می‌شود که حرف رئیس کل به عمل تبدیل می‌شود یا نه!

مردمی هم که دلارهای خانگی را از ساعتی قبل در بازار ارز فروخته‌اند می‌گویند: دلار را از ۴۰۰۰ تا ۴۲۰۰ خریدیم الآن می‌فروشیم تا ضرر نکنیم؛ این افراد می‌گویند: فردا رییس جمهور قرار است از تلویزیون با مردم صحبت کند و احتمالاً بعد از آن دلار ارزان شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.