یزد پیشگام استفاده ازخط اعتباری روسیه

رییس شعبه یزد بانک توسعه صادرات اعلام کرد: در سال جاری اولین اعتباراسنادی صادراتی از محل خط اعتباری روسیه به مشتریان در چارچوب اعطای تسهیلات ۱۰ میلیون یورویی به میربیزنس بانک روسیه در قالب اعتبار خریدار گشایش یافت.
مجید غفوری منش اعلام کرد: برقراری خطوط اعتباری اعتبار خریدار و ریفاینانس با عنایت به رسالت و هدف اصلی بانک در حمایت از فعالان اقتصادی و نیز بمنظور افزایش توان رقابتی صادرکنندگان ایرانی در کشورهای هدف ایجاد شده است و در حال حاضر درخواست متقاضیان جهت استفاده از اعتبار خریدار، برای صادرات به کشورهای اسپانیا، غنا، اتیوپی و افغانستان در حال بررسی می باشد.
وی گفت: در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به منظور توسعه ی صادرات غیر نفتی و ارزآوری، اگزیم بانک ایران با برقراری روابط کارگزاری با بانک های خارجی و ترغیب و تشویق مشتریان و صادرکنندگان به ارزآوری موجب شد در ۱۰ ماهه سال جاری صادرکنندگان استان یزد بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را از طریق سیستم بانکی و عمدتاً ازکشور های اروپایی دریافت نمایند که این مهم از زمان تحریم تا به امروز بی سابقه و چشمگیر بوده است.
رئیس بانک توسعه صادرات استان یزد با اشاره به اینکه معادل ریالی ارز وارده در ۱۰ماهه سال جاری در شعبه یزد بانک بالغ بر ۶۹۸ میلیارد بوده است گفت: ۷۵ درصد از صادرکنندگان برجسته استان یزد جزو مشتریان بانک توسعه صادرات بوده و بخش قابل توجهی از فرآیندهای صادراتی در این استان ، از بستر این شعبه صورت پذیرفته و مورد حمایت قرار گرفته است.
غفوری منش اعلام کرد: تا پایان دی ماه سال جاری مانده تسهیلات مشتریان بانک توسعه صادرات در استان یزد بیش از ۴٫۸۷۸ میلیارد ریال بوده که رقم قابل توجهی محسوب می شود و نسبت به دوره مشابه قبلی ۳۵ درصد رشد داشته است؛مانده تسهیلات غیرجاری شعبه یزد نیز کمتر از یک درصد بوده که نشان دهنده شرایط مطلوب روند بررسی و پرداخت تسهیلات می باشد . این در حالی است که مانده سپرده ها در شعبه یزد بانک توسعه صادرات رقمی نزدیک به ۳۵۲ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده توجه و تلاش برای حمایت از بخش های تولیدی و صنعتی با رویکرد صادراتی به شمار می رود.
وی طرح های اقتصادی که شعبه یزد بانک توسعه صادرات در سال های اخیر در آن مشارکت داشته را برشمرد و گفت:
طرح زیرسقفی فولاد آلیاژی ایران به مبلغ ۴۷ میلیون یورو ( سهم بانک )، طرح یزد یک فولاد آلیاژی ایران به مبلغ ۱۱۸ میلیون یورو ( سهم صندوق )،طرح مجمتع فولاد اردکان به مبلغ ۵۴ میلیون یورو و طرح شرکت سازه سبک آراد اردکان به مبلغ ۴ میلیون ۶۰۰ هزار یورو از جمله طرح های اقتصادی است که با مشارکت بانک توسعه صادرات استان یزد در دست انجام و یا به اتمام رسیده است.
غفوری منش در ادامه با ذکر طرح های گردشگری انجام گرفته و در دست اجرا در حوزه گردشگری با مشارکت شعبه یزد گفت: اگزیم بانک ایران طرح نیمه تمام هتل علمدار بافق در شهرستان بافق را تکمیل و به بهره براری رساند که مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرارگرفت؛ تاکنون گردشگرانی از کشورهای فرانسه و آلمان در این هتل اقامت اشته اند شهرستان بافق دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و جذاب از جمله کویر نوردی در استان یزد می باشد؛ طرح مذکور ۵ساله بوده و تاکنون بانک ۱۷٫۵۰۰میلیون ریال تسهیلات به مجری طرح پرداخت نموده است.
به گفته رئیس بانک توسعه صادرات یزد تسهیلات اعطایی به شرکت های کوچک و متوسط صادراتی در سال ۹۵ مبلغ ۲۵۸میلیارد ریال و در ۱۰ ماهه سال جاری مبلغ ۲۷۹میلیارد ریال بوده که جهت رونق تولید و توسعه صادرات به شرکت های کوچک و متوسط تسهیلات صادرتی ارزان قیمت بصورت مراجعه مستقیم به این شعبه پرداخت شده و این روند رو به رشد ادامه دارد و تاثیر مثبت خود را در زمینه اشتغالزایی نشان داده است بصورتیکه شرکت های کوچک زیر ۵۰ نفرو شرکت های متوسط تا ۱۰۰ نفردر مجموعه ی خود شاغل دارند.
بنابر این گزارش، شرکتهای صنایع لاستیک یزد، فرش خاطره کویر یزد ، ایفا سرام ، کاشی و سنگ پرسپولیس ، شیشه شناور اردکان ،یزدپلیمر ، سیم و کابل ستاره یزد، موکت فیروزه یزد، پارس مولیبدن ، نرگس پلیمر یزد، چینی بهداشتی مروارید، پرشین پوشش پلیمر یزد ، کاشی مسعود ایران ،ملامین کویر یزد ، آریا مولیبدن کسری، و کاشی گلچین میبد از جمله صادرکنندگان نمونه استان در سال ۱۳۹۶ مشتری شعبه بانک توسعه صادرات در یزد هستند. لازم به ذکر است شرکتهای صنایع لاستیک یزد، سیم و کابل ستاره یزد و شیشه شناور اردکان در فهرست صادرکنندگان نمونه ملی قرار دارند.
رییس شعبه یزد بانک توسعه صادرات ابراز امیدواری کرد با حمایت و پشتیبانی همه جانبه تمامی مقامات مسئول و تلاش و همکاری مجموعه بانک گامی بلند در جهت نیل به اهداف اقتصادی استان برداشته شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.