فین تک و کاربرد آن در اقتصاد مُدرن

دکتر مرتضی یادگاری

استاد دانشگاه دکتری هوش مصنوعی، کارشناس حوزه آی تی

هم اکنون در ایران حدود ۵۷ میلیون کاربر ثابت و سیار اینترنت وجود دارد. نکته ای که مهمتراز آمار ارائه شده می باشد این است که در سال های اخیر ضریب نفوذ اینترنت در جامعه ایران به قدری چشمگیر بوده که طبق آمارهای موجود، آهنگ افزایش تعداد کاربران اینترنت در ایران، یکی از بیشترین مقادیر را در بین کشورهای جهان داراست. سیاست‌ های رسمی دولت در افزایش سرعت و سطح دسترسی به اینترنت، موجب شده متوسط کیفیت بهره برداری از اینترنت به نحو محسوسی افزایش یافته و قیمت نهایی آن کاهش یابد و این دو دستاورد دلایل مناسبی برای ترغیب افراد برای استفاده از اینترنت خصوصا بر روی گوشی های هوشمند می باشد.
ظرف چند سال اخیر تعداد استارت‌آپ‌های موفق به صورت محسوسی در ایران افزایش یافته و در این روند پرسرعت رو به بهبود، سرمایه گذاری های قابل توجهی شکل گرفته اند.

فین تک یا همان استفاده از تکنولوژی‌های نوین در تأسیس استارت‌آپ‌های حوزه مالی، یکی از زیرشاخه‌هایی است که بیشترین بهره را از بهبود زیرساخت اینترنت در کشور برده است؛ زیرا ارائه خدمات جدید در این حوزه نوعاً بر بستر موبایل صورت گرفته و نیازمند دسترسی دائم، عمومی و ارزان به اینترنت است. این نوآوری از طریق انواع اپلیکیشن‌های نرم افزاری به کار گرفته می شود که در تمام بخش‌های زنجیره ارزش محصولات مصرفی کاربرد دارند. به بیان کاربردی تر صنعت فناوری مالی یا فین تک به گروهی از شرکت‌ها گفته می‌شود که با استفاده از فناوری‌های مدرن، نوآوری را به حوزه خدمات مالی می‌آورند.

امروزه از نظرکارشناسان حوزه اقتصاد ، استفاده از قابلیت های فین تک، بستر مناسبی برای پیاده‌سازی ایده‌های مبتنی بر اقتصاد شراکتی و سرمایه‌گذاری جمعی پدیدآورده و حتی در به رسمیت شناختن پارادایم‌هایی از قبیل پول دیجیتال و بیت‌کوین کمک موثری به این حوزه نموده است و نقش بسزایی در بخش‌های مختلف نظام مالی و پولی اعم از پرداخت‌های خرد، انتقال وجه، فروش آنلاین ، افزایش سرمایه و مدیریت دارایی ایفا می کند.

گرچه برخی صاحبنظران،گسترش روزبه‌روز تعداد راهکارهای آنلاین در زمینه‌های ذکرشده را تهدید بزرگی برای بانکداری و سبدگردانی سنتی قلمداد می کنند اما باید گفت استفاده از این قابلیت نه تنها تهدید و مهلک نیست ، بلکه تکمیل کننده فعالیت های قبل و کاتالیزوری برای رفع نقایص موجود در سیستم های سنتی است.

حال در رابطه با استفاده از قابلیتی از قبیل فین تک نیز باید بدانیم که استفاده از این گونه ظرفیت های تمام نشدنی در هر صورت جامعه را وارد بازی های دوسر برد (Win-Win) خواهد کرد که در آینده نه چندان دور خروجی های مطلوب و مشهودی برای دولت ، بنگاه ها و مشتری ها به ارمغان خواهد آورد. فین تک عملیات اقتصادی را برای مردم عادی نیز تغییر داده است، به این معنی که مردم عادی اکنون به خدماتی دسترسی دارند که قبلا فقط در اختیار افراد ثروتمند با رتبه‌ی اقتصادی بالا بود. قابلیت های فین تک اجازه بررسی وضعیت واقعی مالی افراد و تحلیل های مناسب در رابطه با بررسی درخواست های مربوط به وام و مساعده های مختلف را به بانک ها می دهد. خروجی این تحلیل ها، اطلاعاتی است درباره مشتریان و درخواست دهندگان که بانک‌های سنتی هرگز به آنها توجه نمی‌کردند.
** اهمیت فین تک
بطور اجمال و بعنوان جمع بندی می توان گفت که این موارد بر اهمیت فین تک می افزایند:
۱- فین تک به طور قابل ملاحظه‌ای به رشد و توسعه‌ی اقتصادی کمک می‌کند.
۲- فین تک منجر به تسهیل امورات مالی و اقتصادی دولت ها و ملت ها می‌گردد.
۳- فین تک در یک سیکل منطقی ، سرعت در پذیرش نوآوری و تغییرات در کیفیت نوآوری را در جامعه به نحو مطلوبی رسمیت می بخشد.
۴- فین تک سنگ بنایی برای توسعه‌ی پایدار تلقی می شود وبهبود و ارتقا و ماندگاری کسب‌وکار را نیز تضمین می‌کند.
۵- فین تک نه تنها مکملی برای بازارهای سنتی خواهد بود بلکه بازار های سنتی در حال انقراض را نجات داده و با تغییرات ساختاری مناسبی باعث رشد و توسعه آنها خواهد شد.
۶- فین تک با تغییر دیدگاه ها ،جریان‌های ارزش جدیدی را در تعاملات اقتصادی و مالی ایجاد می‌کند.
۷- فین تک با شفافیت عملیاتی که به ارمغان می آورد باعث افزایش اعتمادپذیری می شود.
۸- فین تک فرهنگ همکاری دوسربرد را در تعاملات بازیگران بازار افزایش می دهد.
۹- فین تک با شکستن مرزهای فیزیکی، موانع بین‌المللی را از بین می‌برد.
۱۰- فین تک باتوجه به تاثیرات گسترده خود، می تواند بعنوان یک صنعت عظیم رشدیافته و تأثیرگذار در حوزه مالی قلمداد شود.

ی مبتنی بر پیام می باشد که امکان انتقال وجه سریع، آسان و امن را به سادگی ارسال پیام و در قالب رفتارهای اجتماعی فراهم می کند. علاوه بر انتقال وجه، مانیار دو سرویس دنگ و سرمایه گذاری جمعی را هم ارائه می دهدمانیار به راحتی دنگ های خود را با دوستان پرداخت کنید و فعالیت های سرمایه گذاری خود مانند فعالیت های خیریه را راحت تر پیگیری کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.