«تالار محراب» میزبان کسی که نمی‌خواهد دیگر زندگی کند

یک کارگردان تئاتر معتقد است، سالن‌های خصوصی کمکی به تئاتر کشور نمی‌کنند و ترجیح می‌دهد به عنوان کارگردان، نمایش خود را در یک سالن دولتی مانند تالار محراب اجرا کند.

کوروش ساسانیان ـ بازیگر و کارگردان تئاتر ـ درباره نمایش جدید خود که قرار است از اواخر مرداد ماه در تالار محراب روی صحنه برود، توضیح داد: نمایش «لطفا با مرگ من موافقت کنید» به نویسندگی شهرام کرمی درباره جوانی است که سرطان خون گرفته و حالا از رییس جمهور درخواست دارد تا با مرگ او موافقت کند و به جایی رسیده است که دیگر نمی‌خواهد زندگی کند.

او با اشاره به اینکه «من به عنوان کارگردان ترجیح می‌دهم نمایشم را در سالن‌های دولتی روی صحنه ببرم» درباره علت انتخاب تالار محراب گفت: ما پیش از این اجرایی در تالار محراب داشتیم که برایمان تجربه بسیار خوبی بود و از طریق اجرا در همین تالار بود که توانستیم به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کنیم و نکته بعدی این است که به خاطر شرایط ساختاری و همچنین ویژگی‌های نمایش، محراب یکی از بهترین گزینه‌های ما بود.

ساسانیان ادامه داد: فضای محراب را بسیار دوست دارم و رفتار پرسنل آنجا نیز بسیار خوب است. از طرف دیگر من با اجرای نمایش در سالن‌های خصوصی مخالفم زیرا به نظرم علاوه بر آنکه کمکی به تئاتر کشور نمی‌کنند، گاهی برخوردهایی نامناسبی هم دارند.

این کارگردان درباره محتوای نمایش خود نیز توضیح داد: در این نمایش دنبال این هستیم که حرف جدیدی بزنیم و پنج شخصیت نمادین داریم. به نوعی سرطان مانند معضلات اجتماعی است که اکنون جوانان با آن درگیر هستند و با وجود آنکه به متن پایبند هستیم اما خلاقیت و نقطه نظرات جدیدی را در آن وارد کرده‌ایم.

او همچنین گفت: با توجه به اینکه این نمایش موضوعی اجتماعی دارد قرار است از مسؤولانی که در حوزه مسائل اجتماعی فعالیت می‌کنند نیز دعوت کنیم تا به دیدن این نمایش بیایند. حتی دوست داریم آقای رییس جمهور نمایش ما را ببیند زیرا در بسیاری از مواقع روی صحبت ما با ایشان است. همچنین دنبال این هستیم تا کسانی که دچار این بیماری‌اند را با خانواده‌هایشان برای دیدن نمایش دعوت کنیم. البته بخشی دیگر از مخاطبان ما نیز کسانی هستند که از ایران هجرت کرده‌اند. بنابراین مخاطبان ما فقط طرفداران تئاتر نیستند.

به گفته ساسانیان در این نمایش او همراه با النا آهی، علیرضا دهقانی و ماندانا عبقری بازی می‌کند و این دو زوج که با یکدیگر نسبت همسری دارند، سعی کرده‌اند با ایجاد فضایی صمیمی‌تر بتوانند با مخاطب ارتباط بهتری برقرار کنند. همچنین جواد اینانلو از دیگر بازیگران این نمایش است.

وی در پایان درباره طراحی صحنه نمایش نیز گفت: با وجود آنکه نمایش‌نامه رئالیستی نوشته شده است اما می‌خواهیم طراحی صحنه آن مقداری سورئال باشد زیرا خیلی چیزها را نمی‌شود با متن و دیالوگ بیان کرد و باید از طریق طراحی صحنه به مخاطب القا شود؛ بنابراین تصمیم داریم که شخصیت‌ها در یک حصار قرار بگیرند تا نشان‌دهنده خفقان فضایشان باشد.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان از طراح و کارگردان: کوروش ساسانیان، مشاور کارگردان: النا آهی، نویسنده: شهرام کرمی، بازیگران: علیرضا دهقانی، ماندانا عبقری، النا آهی، جواد اینانلو، کوروش ساسانیان، آهنگساز: منصور یوسفی، طراح صحنه و لباس: النا آهی، دستیار: جواد منصوری، عکاس: بهنام حاج نصرالله نام برد.

print


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.