تغییرات سبک زندگی موجب رشد آسیب‌های اجتماعی شده است

 

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران گفت: تغییرات در سبک زندگی شرایطی را فراهم کرده که با رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، کودکان کار، فقر اقتصادی و بیکاری مواجه هستیم.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل، «انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور امروز جمعه ۲۲ تیر ماه به مناسبت هفته تأمین اجتماعی و در آستانه روز بهزیستی (۲۵ تیر ماه) سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران بود.
معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به اینکه امروزه در دنیا و کشور ما تغییراتی در سبک زندگی ایجاد شده است گفت: اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، کودکان کار و خیابان، فقر اقتصادی و بیکاری از جمله این آسیب‌ها هستند که دغدغه و نگرانی مقام معظم رهبری، مسئولان و مردم را در پی داشته است و برای عبور از این مرحله و دست یابی به جامعه با نشاط و پویا نیازمند تفکری نوین، فرایند محور و پویا و اجرای اقدامات مؤثر در راستای حل این معضلات هستیم.

محسنی بندپی تصریح کرد: سازمان بهزیستی مولود انقلاب و یکی از اصلی‌ترین نهادهای دولتی و حاکمیتی است که مبتنی بر دانش محوری و قوانین بالا دستی بوده و با اتکا بر برنامه ششم توسعه، همکاری دولت، مجلس و قوه قضائیه اقدامات گسترده و مؤثری را در جهت پیشگیری از بروز، شیوع و کنترل آسیب‌ها با تأکید بر هویت فرهنگ دینی ساماندهی می‌کند.

وی به نقش آگاهی‌سازی و اطلاع‌رسانی درست در جامعه اشاره کرد و گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش خانواده‌ها در خصوص آسیب‌های اجتماعی ارتقا یابد و در این خصوص سازمان بهزیستی اقدامات مؤثری را انجام داده است.

محسنی بندپی، اعتیاد را مخرب‌ترین آسیب اجتماعی که هویت فرد را دچار بحران می‌کند و در رشد سایر آسیب‌ها هم نقش فزاینده‌ای دارد، عنوان کرد و افزود: اقدامات پیشگیرانه با توسعه خط ملی اعتیاد در حال انجام است و در سال گذشته، ۴۱۸ هزار نفر با این خط تماس موفق داشته‌اند (۰۹۶۲۸) و اقدامات پیشگیرانه در ۵۰۰ محله در ۱۱ استان انجام و کارزار رسانه‌ای مقابله با مصرف گل در ۱۵ استان برگزارشد.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به جمع آوری معتادان متجاهر در تهران اظهار داشت: این معتادین پس از جمع آوری در مراکز ماده ۱۶ بهزیستی تهران ساماندهی و نسبت به ترک اعتیاد آنها اقدام می شود، همچنین در تمامی شهرستان های کشور با جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر، مرکز فوریت های اجتماعی و یااورژانس اجتماعی تشکیل شده است.

وی طلاق را یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: اقدامات پیشگیرانه شامل آموزش پیش از ازدواج، آموزش فرزند پروری، تدوین سند رشد و تکامل کودکان با هدف ارتقای تاب آوری و نقد پذیری در کودکان و … از جمله اقدامات ما بوده است. همچنین نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان را با همکاری آموزش و پرورش و ۸ سازمان دیگر در کشور انجام داده‌ایم.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش ۱۴ درصدی مستمری معلولان در سال جاری خبر داد و در پایان یادآور شد: اقدامات فرهنگی بهزیستی نیز در راستای ارتقا بخشیدن به باورهای دینی و آموزه‌های الهی قرار دارد که در همین مسیر کسب عنوان دستگاه برتر توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز طی چهار سال پیاپی، کسب عنوان دستگاه برتر قرآنی کشور، برگزاری مسابقات موفق نابینایان جهان اسلام طی سه سال پیاپی و ثبت حفظ و قرائت نابینایان جهان اسلام به اسم ایران رقم خورده است. همچنین فراخوان مسابقات حفظ قرآن ویژه مددجویان بهزیستی را اعلام کرده‌ایمپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.