برگزیدگان جایزه «پروین اعتصامی» معرفی شدند

مراسم پایانی جایزه «پروین اعتصامی» با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

برگزیدگان هشتمین دوره جایزه ادبی «پروین اعتصامی» به شرح زیر معرفی شدند:

پژوهش‌های ادبی:

ادبیات بینافرهنگی نویسندگان برون‌تبار در آلمان/ نرجس خدایی/ انتشارات علمی و فرهنگی(برگزیده)

مکتب‌های ادبی جهان / مریم حسینی/ انتشارات فاطمی (برگزیده)

هیات داوران: محمدسرور مولایی، آرزو رسولی و میلاد عظیمی

شعر:

اگر تو بودی امروز شنبه بود/ فریبا شادلو/ نشر چشمه (شایسته تقدیر)

لیلی آذر/ اعظم سعادتمند/ انتشارات شهرستان ادب (شایسته تقدیر)

هیات داوران: اسماعیل امینی، مهرنوش قربانعلی و لیلا کردبچه

ادبیات نمایشی:

دور از دسترس اطفال نگهداری شود / فرشته فرشاد/نشر آواژ (شایسته تقدیر)

هیات داوران: صدرالدین زاهد، فواد نظیری و شهرام کرمی

ادبیات داستانی:

بگذار تروا بسوزد/آناهیتا آروان/ انتشارات علمی و فرهنگی (شایسته تقدیر)

هیات داوران : منیژه آرمین، ابراهیم زاهدی مطلق و مریم برادران

ادبیات کودک:

خداحافظی در خیابان پاییز / شاعر: مریم اسلامی/ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (شایسته تقدیر)

شاخ دماغی‌ها /  نویسنده: سیده عذرا موسوی / شهرستان ادب(شایسته تقدیر)

هیات داوران: جواد محقق ، سوسن طاقدیس و کمال شفیعی

مراسم پایانی هشتمین دوره جایزه ادبی پروین اعتصامی امروز (۲۳ تیرماه) با حضور افرادی همچون محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فاطمه راکعی، منیژه آرمین، راضیه تجار و ابراهیم زاهدی مطلق در حسینیه جماران  برگزار شد.

گیتی خامنه که مجری مراسم بود پیام معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده را خواند. ابتکار در این پیام با پرداختن به ابعاد مختلف زندگی و شخصیت پروین اعتصامی، مقام این شاعر معاصر را ستوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد – دبیر علمی جایزه پروین – در این مراسم با توصیه به خواندن کتاب «فاطمه فاطمه است» علی شریعتی به حاضران اظهار کرد: پروین حقا و انصافا شاعر بی‌نظیری است. اگر به دیوان پروین نگاه کنید مسائل جدی در دیوانش مطرح شده است. همه می‌گویند هرچه نوشته در محضر پدر خوانده و از او آموخته است. اما نمی‌دانم مضامین عمیق و ژرف انسانی از کجاست.

او با بیان این‌که شعر پروین شایسته است جهانی شود، افزود: در کشورهای عربی اقبال خوبی به شعر پروین وجود دارد و سیدجواد هاشمی شاعر فقید عراقی قصیده‌ای درباره پروین دارد.

مهدوی راد خاطرنشان کرد: جنبه‌های انسانی در شعر پروین موج می‌زند و شعر او جهان‌شمول و مکان‌شمول است. مضمون شعرهایش خداجویی، خدانگری، ستم‌ستیزی  و مظلوم‌گرایی است. اگر به شعر پروین مراجعه کنید می‌بینید او به زن نگاه هوشمندانه، آگاهانه و خردمندانه دارد. همچنین به صورت شگفتی به خداشناسی، معرفت هستی، خدای هستی و پیوند هستی و خدای هستی در شعرهایش پرداخته است.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در سخنانی گفت: ایران خاستگاه شعر و هنر و ادب است. همین‌که در خانه‌های ما دیوان حافظ در کنار قرآن قرار دارد و دیوان مولانا تفسیر قرآن شناخته می‌شود  یعنی شعر در بین ایرانیان  نهادینه شده است. پروین مضامین عمیق و زیبایی در شعر خود داشت و عمر کوتاه و  پرباری داشت. او همچون عارف سالک از  ثروت دنیا دوری می‌کرد. هرگز با ستم که منشا درد و رنج مردم است کنار نیامد و ثروت‌های انباشته را حاصل اشک یتیمان می‌دانست و شعر خود را به ارباب زر و قدرت نفروخت.

جوادی افزود: شعر پروین اوج گرفتن آدمی و محدود نشدن به خواسته‌های تن است.  او افق شکوهمند ایرانی را می‌دید. از پرتگاه‌های خطرناک نگران بود و  می‌گوید ضعف را از خود دور کنید. شعر فارسی درون‌مایه‌های عمیق اجتماعی و اخلاقی دارد؛ چرا نباید بنیاد اخلاقی جامعه ما باشد؟پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.