برگزاری نشست خبری معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت هفته

نشست خبری انوشیروان محسنی بندپی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت فرا رسیدن هفته بهزیستی و تأمین اجتماعی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل در این نشست که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات ساختمان ستاد بهزیستی برگزار شد؛رئیس سازمان بهزیستی کشور به همراه معاونین سازمان به پرسش های خبرنگاران حوزه اجتماعی رسانه ها پاسخ گفتند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص محل هزینه کرد بودجه ای که به تازگی از محل هدفمندی یارانه ها به بهزیستی تزریق شده است؛گفت:در پی سیاست و راهبرد دولت و پیگیری بهزیستی برای ارتقای ابعاد مختلف رفاه و سلامت اجتماعی جامعه هدف،افزایش مستمری به صورت هرساله در قانون پیش بینی شده است.اما با توجه به اینکه کاهش فقر مطلق در برنامه های سازمان بهزیستی وجود دارد و بر اساس آمارسامانه مرکز فناوری اطلاعات، ۳۲۹ هزار خانوار پشت نوبتی در کمیته امداد و سازمان بهزیستی وجود داشته است که مستمری دریافت نمی کردند و تنها از کمک های موردی بهره مند می شدند. از میزان این بودجه که مبلغ آن ۷ هزار میلیارد تومان است؛ ۲۲۰۰ میلیارد تومان به منظور کاهش فقر مطلق و “تحت پوشش قرار دادن افراد پشت نوبتی “، ۴۴۵۰ میلیارد تومان، برای”افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش” و همچنین ۲۳۰ میلیارد تومان به منظور “بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار ” در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص افزایش کودکان کار در فصل تابستان و راهکارهای مقابله با این معضل اجتماعی گفت:از تمامی کودکان کار و خیابانی که در سطح شهرها پذیرش می شوند؛۶۰ درصد اتباع بیگانه شامل کودکان افغانی،پاکستانی،عراقی و… هستند که اقامت آنها در کشور غیرقانونی است و باید به کشور خودشان برگردند.

سازمان بهزیستی با همکاری سازمان های مردم نهاد و بدون درخواست کمک از نیروی انتظامی؛ با روشهای سازگار با روحیه کودکان این فرزندان را جمع آوری می کند. هر پذیرش بیشتر از ۲۴ ساعت در بهزیستی باید با حکم قضایی صورت گیرد و خروج از مرکز هم نیاز به حکم دارد.اگر خانواده کودک به مرکز مراجعه کنند بر اساس قانون موظف به تحویل کودک هستیم اما اگر این موضوع بیش از سه بار برای یک کودک اتفاق بیفتد،سازمان بهزیستی کودک را تحویل نمی دهد و خانواده فاقد صلاحیت نگهداری از کودک شناخته می شود.

برای حل این مشکل به صورت ریشه ای و تخصصی مکاتباتی با دادستانی و قوه قضاییه انجام شده است و چند پیشنهاد مطرح شده است. برای مثال در صورتی که خانواده کودک کار، درآمد کافی برای نگهداری از کودک نداشته باشند؛کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای تأمین معیشت آنها اقدام می کنند. و اگر کودک بازمانده از تحصیل باشد نیز بهزیستی هزینه های تحصیل را تقبل می کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص ادامه فعالیت مرکز علمی کاربردی بهزیستی گفت: مرکز علمی -کاربردی بهزیستی پس از اینکه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سازمان منفک شد و با توجه به نیاز مبرم بهزیستی به یک مرکز علمی و تخصصی؛تشکیل شده است. بنابراین بر حفظ و ادامه فعالیت آن در یکی از مراکز غیر دولتی و یا بدنه وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی اصرار داریم.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی همچنین از امکان ثبت واقعه طلاق در “سامانه طلاق”در ۱۱ استان کشور از مرداد ماه سال جاری خبر داد .

در پایان این نشست از تازه ترین آثار انتشارات سازمان بهزیستی با عناوین: الف)سلامت روان و بیماری های جسمی مزمن ب)تحلیلی بر بانک اطلاعاتی افراد دارای آسیب نخاعی سازمان بهزیستی کشور ج)پوکی استخوان و استئو آرتریت د) داستان امید و اوتیسم” رونمایی شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.