عابدی: مشکلی برای تامین ارز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه «مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی وجود ندارد»، گفت: اولویت وزارت بهداشت، تامین ارز برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است.

حیدرعلی عابدی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای تامین ارز مورد نیاز و به موقع شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: مشکل کشور تبادل اسکناس دلار و یورو است وگرنه ما از حیث درآمدی مشکلی نداریم چون فروش نفت نه کم شده و نه قیمت آن پایین آمده است، لذا در منابع ارزی ما اختلالی ایجاد نشده است.

وی افزود: مشکل آنجا بود که عده‌ای خاص اسکناس‌های دلار و یورو را در داخل کشور جمع کردند که در برهه‌ای مشکلاتی را به وجود آورد. از آن طرف اگر کسی بخواهد خارج از کشور خریدی داشته باشد منابع ارزی و مورد نیاز وجود دارد لذا دلیلی ندارد که ارز مورد نیاز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی با تاخیر تامین شود.

عابدی یادآور شد: چند روز گذشته با رییس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت صحبتی داشتم که ایشان تاکید کرد به هیچ وجه در تامین ارز مورد نیاز شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی مشکلی وجود ندارد به همین دلیل این موارد در اولویت کاری وزارت بهداشت قرار دارد و آنها قاعدتا بدون مشکل می‌توانند به فعالیت‌یشان بپردازند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری چگونگی اختصاص ارز به کالاهای مختلف، گفت: گروه اول برای تامین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی است. گروه دوم مربوط به صنایع مرتبط با داروها و کالاهای اساسی است که شاید در محاصره اقتصادی قرار گیرد، گروه سوم مربوط به کالاهایی است که نیاز کشور است اما ضرورتی ندارد برای آنها ارز مبادله‌ای اختصاص داده شود، گروه چهارم آن دسته از تجهیزات، امکانات و لوازم است که در داخل تولید شده و اجازه واردات داده نمی‌شود لذا ما به طور کلی در تامین ارز برای کشور مشکلی نداریم.

عابدی با تاکید بر اینکه «مسئولان برای تمامی شرایط برنامه‌ریزی دارند»، درباره دلیل دستور وزارت بهداشت برای استفاده مجدد از برخی از وسایل در اتاق عمل، گفت: این اقدام وزارت بهداشت در راستای صرفه‌جویی صورت گرفته و هیچ ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.

وی توضیح داد: وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای تاکید کرد که وسایلی که امکان استفاده مجدد را دارند در اتاق‌های عمل استفاده شوند، وسایلی که در دستگاه‌ها برای استفاده مجدد استفاده می‌شود. این مثل آن است که در یک خانه وقتی می‌توان از سفره‌های چند بار مصرف استفاده کرد طبیعتا بهتر است سفره یک بار مصرف به کار گرفته نشود. وزارت بهداشت نیز برای کاهش هزینه‌هایش از چنین فرمولی استفاده کرده است.

عابدی با تاکید بر اینکه «نباید موضوع اقتصاد مقاومتی را فراموش کنیم»، گفت: اقتصاد مقاومتی باید همواره در دستور کارمان باشد، نمونه بارز آن در شرایط فعلی صرفه‌جویی در انرژی برق است که باید صورت گیرد که هیچ ارتباطی به تحریم‌ها هم ندارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.