​ششمین مدرسه تابستانی نجوم در مرکز ماهدشت سازمان فضایی ایران برگزار شد

ششمین مدرسه تابستانی نجوم از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ مرداد سال جاری با عنوان پروژه هایی در نجوم نیمه حرفه ای در مرکز ماهدشت سازمان فضایی ایران برگزار شد.
در اکثر کشورهای دنیا مدرسه‌های تابستانی نجوم، جزء مهمی از آموزش‌های متمرکز به‌حساب می‌آید. باتوجه به تعطیلات تابستانی دانشجویان در اغلب کشورها، تابستان زمان بسیار مناسبی برای برگزاری این دوره‌ها است. مدرسه تابستانی، در حوزه‌های مختلف نجوم و برای دانشجویان علاقمند برگزار می‌شود.
کوروش رکنی، رئیس گروه نجوم سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان در خصوص برگزاری این مدرسه گفت: ششمین مدرسه تابستانی نجوم از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ مرداد سال جاری در مرکز ماهدشت سازمان فضایی ایران برگزار شد که برای شرکت در این دوره، ۸۷ نفر متقاضی از سراسر کشور درخواست خود را ثبت کردند که پس از بررسی رزومه افراد و انجام مصاحبه در نهایت پانزده نفر از شهرهای تهران، یزد، کرمان، کرج، دزفول، اصفهان، رشت، پاکدشت، شیراز و شاهین شهر برای شرکت در این دوره انتخاب شدند.
وی ادامه داد: رصد و تحلیل منحنی نوری سیارک ها، رصد و کاهش اطلاعات ترانزیت سیاره های فراخورشیدی، ارتباط و مشارکت در پروژه های علمی بین المللی، استخراج و استفاده از دیتاهای آنلاین و تحلیل داده های حجیم (Big Data) در نجوم محورهای اصلی این دوره از مدرسه تابستانی را به خود اختصاص داده بود، ضمن اینکه در طی یک رصد در رصد خانه خیام، دانش آموختگان توانستند مواردی را که به صورت تئوری در طول دوره به آن ها آموزش داده شده بود به صورت عملی اجرا کنند.
رئیس گروه نجوم سازمان فضایی ایران هدف از برگزاری این دوره را تمرکز بر روی آموزش فعالیت ها و مباحث نجوم به صورت کاربردی و عملی به دانشجویان رشته فیزیک نجومی دانست و افزود: از آنجا که عمدتا کنفرانس ها و کارگاه هایی که به صورت مشابه در کشور برگزار می شود، بیشتر بر روی مباحث تئوری تمرکز دارند، در این دوره سعی شد بر روی مباحث و مسائل به روز که در مجامع جهانی نجوم مطرح است مانند فراخورشیدی ها و مطالعات آن ها تمرکز شود.
رکنی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: به صورت عملی به فراگیران آموزش داده شد که چگونه دیتا ها (اطلاعات) را تهیه، آن ها را پردازش کنند و چه طور نتایج را استخراج نمایند. این تفاوتی است که مدرسه تابستانه نجوم با کارگاه ها و کنفرانس های مشابه موجود در کشور دارد.
وی افزود: دانش آموختگانی که در این دوره مدرسه شرکت کرده اند، بر اساس مباحثی که به آن ها آموزش داده شده است، یک سری پروژه را در گروه های دو نفره انجام خواهند داد و در مدت سه تا چهار ماه بعد از مدرسه باید نتایج این پروژه ها را گزارش و ارسال کنند.
رکنی در پاسخ به این سوال که این مدرسه چه تفاوت هایی با سال های قبل دارد گفت: طبق توافقی که با رصد خانه دانشگاه ترکیه انجام شده است، ۲ نفر از برترین نفرات این دوره که طبق نتایج گزارشات ارسالی پروژه ها معرفی خواهند شد، برای رصد در خصوص موضوع فراخورشیدی ها در رصد خانه آنکارا به صورت رایگان شرکت داده می شوند. این امتیازی است که به دو نفر برتر این دوره داده می‌شود و تنها هزینه ایاب و ذهاب توسط شخص پرداخت می شود.
وی در ادامه افزود: امسال نیز مانند سال گذشته تقاضا برای شرکت در این دوره زیاد بود، اما روال مدرسه های تابستانه به این صورت است که تعداد محدودی را پذیرش می کنند و مطالب خاصی را به صورت تخصصی کار می کنند. به دلیل فشردگی مباحث و به دلیل اینکه کار به صورت عملی انجام می شود، امکان حضور تعداد زیادی شرکت کننده میسر نیست. این مساله برای تمام مدارس دنیا نیز همین طور است و تعداد محدودی و نهایتا ۱۵ تا ۲۰ نفر را پذیرش می کنند تا بحث های کارگاهی را با کیفیت برگزار کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.