سیاست کشف قیمت در بورس کالا باید براساس سیاست ارزی جدید تغییر کند

مدیر عامل بورس کالای ایران با اشاره به سیاست جدید ارزی دولت گفت: سیاست قیمت گذاری در بورس کالا براساس ارز مرجع کالاهای اساسی و ایجاد محدودیت در کشف قیمت کالاهای واسطه ای باید متناسب با سیاست های جدید ارزی تغییر کند.

حامد سلطانی نژاد عنوان کرد: سیاست محدود سازی قیمت‌ها در بورس کالا به صورت مصنوعی کمک چندانی به وضعیت بازار نمی‌کند و تنها باعث می‌شود فرصت‌های آربیتراژی زمینه برخی سو استفاده‌ها را فراهم کند.

وی ادامه داد: در مورد کالا‌های مختلف از جمله محصولات پتروشیمی، مقاطع و ورق‌های فولادی علیرغم اینکه تولید کنندگان قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های جهانی را در بورس کالا به عنوان قیمت پایه پذیرفتند، کنترل قیمت کالا‌های واسطه‌ای به کنترل قیمت کالا‌های مصرفی منجر نشده است و تنها فرصت‌های آربیتراژی را برای برخی از افرادی که تولید کننده نما هستند، ایجاد کرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: اکنون که دولت محترم در سیاست جدید ارزی خود فقط ۲۵ کالای اساسی را مشمول دریافت ارز رسمی نموده، جا دارد سیاست تعیین قیمت‌های پایه محصولات و سقف رقابت در بورس کالا بر اساس سیاست جدید ارزی تغییر کرده و کالا‌ها به قیمت واقعی خود به فروش برسد.

وی با اشاره به جلسه روز گذشته فعالان بازار پتروشیمی افزود: در جلسه روز گذشته که با حضور وزرای صمت و نفت و صنایع بالادستی، انجمن‌های پایین دستی پتروشیمی و همچنین فعالان صنایع لبنی، آب معدنی و آشامیدنی، نساجی و سایر فعالان بازار پتروشیمی تشکیل شد، صنایع پایین دستی تضمین کردند که در صورت آزادسازی نرخ ارز مبنای قیمت‌های پایه، شاهد رشد ناگهانی و افزایش هیجانی در بازار کالا‌های نهایی نباشیم.

سلطانی نژاد در پایان گفت: سامانه بهین یاب که مبنای تخصیص سهمیه به خریداران محصولات پتروشیمی از بورس بوده، نیازمند اصلاحاتی است که پیشنهاد ما برای بهبود آن ملاک قرار دادن مواردی همچون خرید‌های سال‌های گذشته، کنترل فهرست بیمه کارکنان و کنترل مصرف برق واحد تولیدی است که بهبود نسبی در تشخیص خریداران واقعی و تخصیص سهمیه‌های خرید ایجاد خواهد نمود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.