بررسی آخرین وضعیت ساخت ۵ طرح پتروشیمی درقشم

عملیات ساخت ۵ طرح پتروشیمی درجزیره قشم بزودی آغاز خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار نیپنا ، رضا نوروز زاده معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به همراه مدیران ارشد این شرکت امروز سه شنبه (۱۷ مهرماه) درجریان سفر به جزیره قشم پس از بازدید از زیرساخت های این جزیره در جلسه ای با مدیرعامل منطقه آزاد قشم و نیز مدیران طرح های ۵ گاه پتروشیمی این منطقه که موافقت اصولی ساخت را دریافت کرده اند آخرین وضعیت ساخت این طرح ها را بررسی کردند.

 براساس این گزارش، جانمایی این طرح ها، تامین یوتیلیتی و دیگرموارد اجرایی  و نیز دیگر زیر ساخت های مورد نیاز برای دوران ساخت و نیز دوران بهره برداری از جمله مهمترین محورهای مذاکره مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیرعامل منطقه ازاد قشم درجریان این سفر است.

 گفتنی است که بیشتر این طرح ها مجوزهای لازم برای ساخت را از وزارتخانه ها ، سازمان ها و ارگان های ذیربط دریافت کرده اند .

 معرفی۵ طرح پتروشیمی جزیره قشم

طرح GTPP توسعه پترومفید که تولید کننده متانول با ظرفیت ۱۶۵۰ هزارتن ، پروپیلن۴۶۵ هزار تن، پلی پروپیلن۴۵۰ هزارتن، اتیلن ۲۰ هزارتن بنزین پیرولیز۱۷۸ هزار تن و گاز مایع ۳۶ هزار تن در سال خواهد بود وبا برآورد اولیه سرمایه گذاری به مبلغ  حدود۷۲۷ میلیون دلار و ۲۰ هزار میلیارد ریال ساخته خواهد شد.

طرح GTX کاوه متان قشم نیز پس از بهره برداری  محصولاتی مانند پلی پروپیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن ،بنزین پیرولیز۱۰۷ هزار تن ، گاز مایع۲۲ هزار تن، متانول یک میلیون تن، پروپیلن ۳۰۰ هزار و فرمالین ۱۰۰ هزار تن در سال را تولید خواهد کرد این طرح با برآورد اولیه ۸۷۵ میلیون دلار و۱۲ هزارمیلیارد ریال در منطقه قشم ساخته خواهد شد.

طرح GTTP صنایع پتروشیمی بین الملل قشم یکی دیگرازطرح هایی است که مجوز ساخت را دریافت کرده است، این طرح تولید کننده محصولاتی با مختلف از جمله پلی پروپیلن با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن ،بنزین پیرولیز۱۷۸ هزارتن، گاز مایع۳۶ هزارتن، متانول ۱۶۵۰ هزارتن، پروپیلن۴۶۵ هزار تن و اتیلن۲۰ هزار تن خواهد بود و با سرمایه ای حدود یک میلیارد ۴۲۶ میلیون دلار و نیز ۲ هزار میلیارد ریال در دستور ساخت قرار گرفته است .

 طرح بعدی در این جزیره، GTX نفت و گاز و پتروشیمی قشم نام دارد که در زمان بهره برداری  ظرفیت تولید یک میلیون تن متانول،۱۷۵ هزارتن پروپیلن ، بنزین پیرولیز۶۷ هزار تن، گاز مایع۱۴ هزارتن، اسید استیک۳۰۰ هزارتن، فرمالین ۴۵۰ هزارتن و پارافرمالدئید  ۴۵۰ هزار تن را دارا خواهد بود  و قراراست که با سرمایه اولیه ۷۰۰ میلیون دلار و ۵٫۶ هزارمیلیارد ریال ساخته شود.

 پنجمین طرح نیز طرح یکپارچه تولید متانول و زنجیره از گاز طبیعی است که با نام شرکت پتروشیمی مهام قشم به عنوان متقاضی و در صورت اجرایی شدن این طرح جدید  می تواند متانول، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، ام ای جی،  و اسید استیک تولید کند، این طرح به تازگی اغلب مجوزهای لازم را کسب کرده است.

 به گزارش نیپنا، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی صبح امروزازسایت های پیشنهادی برای ساخت طرح های جدید پتروشیمی و همچنین منطقه صنعتی کاوه بازدید کرد.

print


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.