زلزله ادامه دارد

زلزله کرمانشاه در سال ۹۶ خراشی بود بر چهره تمام مردم ایران زمین. عطوفت و مهربانی مردم این دیار در آن روزهای دلگیر و نفسگیر نشان داد که این ملت تاریخی و بزرگ با همه تنوع در فرهنگ و قومیت همچنان زیر یک سقف زندگی می‌کند که نام بزرگش ایران است.
حالا درست یک سال از آن روزهای سخت گذشته و اگرچه با همت دولت و مردم از دردها و رنج‌ها بسی کاسته شده اما این زخم عمیق هنوز کاملاً التیام نیافته است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان یکی از دستگاه‌های خدمات دهنده به همت داوطلبان و امدادگران خود افتخار می‌کند که از ابتدایی‌ترین لحظات حادثه در کنار مردم بودند و این همراهی حتی بعد از انجام وظایف قانونی مثل امداد و نجات، درمان اضطراری، اسکان و تغذیه اضطراری و خدمات روانی اجتماعی ادامه دارد و خواهد داشت. اهداف بلند و وظایف انسانی هلال احمر تلاش برای کاهش آلام انسان‌ها در هر کجای جهان است. تا زمانی که احساس کنیم هنوز دردی وجود دارد، تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت تا مرهمی التیام بخش باشیم.
در این میان افتخار جمعیت هلال احمر بیش از آنکه ارائه خدمات قانونی و انسانی خود باشد، نشان اعتمادی است که از سوی مردم مهربان ایران زمین دریافت کرد. حجم اعتماد این مردم آنقدر سنگین بود که مسئولیت ما را بسیار دشوار کرد. در جای جای این سرزمین بزرگ، ملت شریف ایران این نهاد مردمی را واسطه خیر کثیر خود برای کمک به مردم حادثه دیده ساختند.
بیش از بیست هزار تن کمک‌های غیرنقدی مردم به ارزش تقریبی ۷۰ میلیارد تومان در سراسر کشور جمع‌آوری و به تدریج به دست زلزله زدگان رسید. کمک‌های نقدی مردم نیز به بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان رسید که حدود سه برابر کمک‌های جمع‌آوری شده در زلزله پنج سال گذشته ورزقان است. ما به این اعتماد افتخار می‌کنیم و همان‌طور که از ابتدا اطمینان دادیم ریال به ریال آن در موعد مناسب خود و مستقیماً به خانوارهای آسیب دیده اهدا شد و گزارش هزینه کرد آن نیز به اطلاع مردم شریف ایران رسید.
خوشبختانه دولت محترم در تابستان امسال کمک هزینه ۵ میلیون تومانی جمعیت هلال احمر به خانواده‌های متوفیان از محل کمک‌های مردمی را بازگرداند و ما مجدداً توانستیم پنج میلیون تومان دیگر را نیز به این خانواده‌های داغدار اهدا کنیم تا بخشی از مشکلات خود را کاهش دهند. برای انجام این خدمات هیچ منتی بر کسی نداریم. جمعیت هلال احمر بواسطه‌گری برای رساندن خیر کثیر مردم به این منطقه حادثه دیده افتخار می‌کند و اگرچه مأموریت‌های سازمانی آن پایان یافته، اما مطمئناً هر میزان که این کمک‌ها ادامه یابد باز هم صرف کاهش دردها و آلام مردم همین منطقه خواهد شد. ایران کشور حادثه خیزی است و ما در یک سال گذشته حوادث زیادی را از سر گذراندیم. از سیل و برف و کولاک گرفته تا سقوط هواپیما و انفجار کشتی.
اما زلزله کرمانشاه درد بزرگ‌تر و وسیع‌تری بود. همان‌طور که همه می‌دانیم زلزله اتفاقی گذرا نیست و اثرات آن گاهی تا دهه‌ها باقی می‌ماند. هرآنچه طی سالیان دراز ساخته می‌شود، در چند ثانیه فرو می‌ریزد و دوباره ساختن کار ساده‌ای نیست. زخمی که از بم و منجیل و رودبار باقی مانده هنوز هم چرکین است. نگذاریم گذر زمان درد و رنج اهالی این دیار را در اذهان کمرنگ سازد. بازسازی ذهن و روان زلزله‌زدگان همانند بازسازی خانه و کاشانه‌شان متولی و برنامه می‌خواهد. مردم صبور و مهربان کرمانشاه هنوز زخمی جنگی هشت ساله‌اند. به کرم و تدبیر دولت دوازدهم امید می‌رود تا التیام کامل درد این مردمان در کنار آنان باشد و می‌دانیم که به فضل خداوند متعال همین گونه خواهد بود.

printپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.