انتقال نیافتن تابعیت از طریق مادر، تبعیض آمیز است

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی با اعلام بررسی لایحه انتقال تابعیت از طریق مادر در کمیسیون قضایی مجلس گفت: انتقال نیافتن تابعیت از طریق مادر، تبعیض است.
هیأت وزیران عصر یکشنبه ۱۳ آبان، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تکلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب کرد که به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸ سالگی به درخواست خودشان می توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری، خون را مبنای تابعیت در ایران عنوان کرده و گفته است که تاکنون تابعیت فقط از طریق پدر مبنا قرار داشته است که با تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، نظام حقوقی ایران با اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی از حقوق کودکان و زنان حمایت می کند.
مشکلات شناسنامه دار نبودن فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی به مراتب بیشتر از منفعت آن برای کشور است. طبق برخی آمارها بسیاری از این فرزندان بدون شناسنامه به دلیل بی هویتی به نوعی دارای عقده حقارت و به تبع آن خلافکار می شوند.
بسیاری از این کودکن به دلیل شناسنامه نداشتن از کمترین حق خود یعنی تحصیل هم محروم بوده اند.
لایحه ای که در هیات وزیران مصوب شده است، قرار است برای بررسی به مجلس برود در این مورد ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در دنیا جزو چهار کشوری است که تابعیت از مادر در آن انتقال پیدا نمی کند و این نکته منفی بزرگی برای کشور ماست.
وی اضافه کرد: از نظر شرعی و عقلی تفاوتی بین مادر و پدر نیست و اینکه می گویند تابعیت صرفا از پدر منتقل می یابد قابل قبول نیست.
نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس با بیان اینکه تا چند ماه گذشته هفت کشور در دنیا انتقال تابعیت از مادر را قبول نداشته اند اما اخیرا عربستان و قطر هم این روش انتقال تابعیت را پذیرفته اند، گفت: اما ایران همچنان جزو کشورهایی است که انتقال تابعیت از مادر را نپذیرفته است.
عضو کمیسیون حقوقی- قضایی مجلس تصریح کرد: بر اساس آمار غیر رسمی حدود یک میلیون مادر ایرانی داریم که همسر غیر ایرانی دارند، این مادران زاد و ولد می کنند و فرزندان آنان به دلیل نداشتن هویت دچار مشکلات روحی- روانی می شوند، در حالی که نباید تبعیضی بین پدر و مادر باشد.
ابوترابی خاطرنشان کرد: مجلس این لایحه را بررسی کند و به احتمال زیاد لایحه انتقال تابعیت از مادر این هفته در کمیسیون قضایی بررسی می شود.

printپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.