قطر مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی را بررسی می کند

کمیته سازماندهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام کرد که این کشور در حال بررسی پیشنهاد ایران برای میزبانی از تیم های حاضر در این رویداد بزرگ فوتبالی است.
کشور قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در حال بررسی پیشنهاد ایران به منظور میزبانی از تیم های حاضر در این تورنمنت توسط تهران است، اما هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.
تهران به تازگی به دوحه پیشنهاد داده است از تیم های شرکت کننده در جام جهانی آینده که چهار سال دیگر به میزبانی کشور کوچک قطر برگزار می شود، میزبانی کند.
«حسن الذوادی» رییس کمیته سازماندهی جام جهانی ۲۰۲۲ در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه در این خصوص اظهار داشت: این موضوع بخشی از برنامه اجرایی است، اما لزوم هماهنگی با فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) امری بدیهی است.
الذوادی در ادامه اظهار داشت: قطر ‘پیشنهادهای فراوانی از بسیاری از کشورها برای میزبانی از تیم ها در زمان برگزاری جام جهانی که از ۲۱ نوامبر ۲۰۲۲ آغاز می شود، دریافت کرده است.’
وی افزود: اما هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و همچنان در دست بررسی است.
هر گونه حرکتی در جهت پذیرش این پیشنهاد، پیشرفت بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که اکنون آمریکا برای انزوای بین المللی آن تلاش می کند.
ضمن اینکه پذیرش چنین پیشنهادی، جنجال هایی را در منطقه خلیج فارس در پی خواهد داشت، به ویژه اینکه کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر که روزگاری متحدان قطر بودند، از سال ۲۰۱۷ تحریم های گسترده ای را علیه قطر به اتهام تلاش برای برقراری روابط نزدیک تر با تهران و همچنین تامین مالی تروریسم و گروه های اسلام گرای افراطی، اعمال کرده اند.
قطر در سوی مقابل ضمن رد این اتهامات، همسایگان خود را به تلاش در جهت براندازی رژیم این کشور متهم کرده است.
الذوادی در ادامه اذعان داشت که قطر امیدوار است همسایگانش نسبت به برداشتن به موقع تحریم ها در جهت حضور شهرواندانشان در دوحه برای رقابت های جام جهانی، اقدام کنند.
در پیشنهاد اولیه قطر برای میزبانی از جام جهانی طرح هایی به منظور استفاده از تسهیلات سایر مناطق خلیج فارس اشاره شده است.
الذوادی در این خصوص تصریح کرد: امیدوارم کشورهای تحریم کننده، با در نظر گرفتن اهمیت و ارزش این تورنمنت بزرگ به شهروندانشان اجازه دهند تا از آن بهره مند شوند.
الذوادی در پاسخ به این پرسش که آیا قطر همان طور که فیفا پیشنهاد داده است، برای افزایش تعداد تیم های حاضر در جام جهانی از ۳۲ به ۴۸ تیم آمادگی دارد یا خیر، اظهار داشت: دوحه همچنان طبق الگوی ۳۲ تیمی برنامه های خود را پیش می برد.
وی در این خصوص تاکید کرد: در حال حاضر ما برای فرمت معمول یعنی همان ۳۲ تیم تدارک دیده ایم، در واقع تمامی آمادگی ها براساس این فرمت در حال پیگیری است؛ تحقیقاتی در خصوص امکان پذیر بودن افزایش تیم ها انجام شده است و در نهایت تصمیم قطعی در مورد این موضوع توسط فیفا و قطر به عنوان میزبان تورنمنت اتخاذ خواهد شد.
با این وجود، آماده کردن شرایط لازم برای میزبانی از ۱۶ تیم دیگر، وظیفه کشور کوچک و کویری قطر را که در سال ۲۰۱۰ امتیاز میزبانی از این تورنمنت بزرگ را دریافت کرده است، به شکلی گسترده پیچیده و سخت خواهد کرد.

printپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.