عزم شهرداری تهران جهت تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی های تجدیدپذیر

عزم شهرداری تهران جهت تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی های تجدیدپذیر
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: طبق اسناد فرادستی مصوبه هیأت وزیران، تأمین حداقل بیست درصد برق مصرفی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر در دستورکار شهرداری تهران قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، صدرالدین علی پور مدیر این اداره کل از تزریق مازاد برق تولید شده از انرژی های تجدید پذیر به شبکه برق سراسری توسط شهرداری تهران خبر داد.
علی پور در ادامه با بیان اینکه سوخت های فسیلی که از سال ها پیش پایه و اساس موازنه‌ انرژی را در اقتصاد جهان تشکیل می‌داد، در آینده ای نه چندان دور به اتمام خواهد رسید، گفت: مصرف فزاینده آن ها باعث تولید گازهای گلخانه ای، بروز آلودگی هوا و سایر آلودگی های محیطی، پدید آمدن تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی و دیگر پیامدهای منفی وابسته به آن شده است.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت: کشور ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد ولی بیش از دو درصد گازهای گلخانه‌ای دنیا را تولید می‌کند، از سوی دیگر متوسط مصرف سرانه انرژی در ایران ۴ الی ۵ برابر متوسط مصرف سرانه دنیا و برای مثال ۱۷ برابر مصرف سرانه کشور ژاپن است.
علی پور با اذعان اینکه ایران بزرگترین کشور یارانه دهنده در جهان برای مصرف سوخت های فسیلی است، گفت: وضعیت کشور ایران چه از لحاظ تولید و مصرف انرژی، چه از لحاظ وابستگی به سوخت های فسیلی و چه از لحاظ آلودگی محیط زیست، وضعیت مطلوبی ندارد.
وی در ادامه افزود: در این زمینه نیازمند تصمیم‌گیری هایی تعیین‌کننده و اقداماتی قاطع در کوتاه مدت در مقیاس های محلی و منطقه ای هستیم تا از تأثیرات و پیامدهای بیشتر بحران های محیط زیستی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی جلوگیری کرده و با تغییر رویه به سوی دستیابی به توسعه پایدار گام برداریم.
علی پور با تاکید بر اینکه یکی از بهترین و مؤثرترین راه حل ها جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی های نو و تجدیدپذیر است، گفت: از جمله سیاستهای شهرداری تهران توسعه انرژی های نو در سطح شهر است و این مجموعه در جهت الگوسازی و فرهنگ سازی توسعه انرژی های نو اقدامات متعددی را در دست اقدام دارد که در صورت حمایت های مالی و معنوی اقدامات مؤثرتری در مقیاس بزرگتر جهت توسعه استفاده از انرژی های نو صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: تقریباً هر ساله با آغاز فصل گرما و افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در کشور افزایش یافته و ظرفیت عملی تولید برق در کشور جوابگوی نیاز مصرفی در روزهای پیک مصرف تابستان نیست و منجر به قطعی برق می‌شود.
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: طبق اسناد فرادستی مصوبه هیأت وزیران “تأمین حداقل بیست درصد برق مصرفی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر” مصوبه “الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در شهر تهران” و مصوبه “الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف”، مجموعه شهرداری تهران را برآن می دارد تا به عنوان یک نهاد تأثیرگذار اقدامات عملی و اجرایی در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی را در راستای تحقق این اسناد به انجام رساند.
علی پور خاطر نشان کرد: بر این اساس شهرداری تهران نیز تدریجا و با برنامه ریزی مناسب باید در مسیر توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر گام بر دارد که ضمن تأمین مصرف مورد نیاز مجموعه خود، تزریق مازاد تولید برق خود را به شبکه سراسری داشته باشد که می تواند به عنوان یک الگو برای سایر شهرهای کشور مطرح شود.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: این پروژه قطعاً یک قطعه از پازل بهبود کیفیت محیط زیست شهر تهران و گامی مؤثر و محکم در جهت دستیابی به “شهری برای همه” خواهد بود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.