یک دعوت و چند سوال

علیرضا کریمی جی دن کاکس کشتی آزاد

به نظر می‌رسد فدراسیون کشتی ایران در پاسخ به دعوت اتحادیه جهانی بهتر است یا بر پس گرفتن میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از روسیه تاکید کند یا اینکه برای حفظ شان کشتی ایران از حضور در این رقابت ها خودداری و این دعوت را رد کند.

به گزارش ایسنا، در جریان جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی کشتی که اواخر آذرماه در شهر بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد، بر اساس تصمیم این کمیسیون بنا شد رقابت‌های جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ فقط با حضور ۵ تیم برتر رقابت‌های جهانی مجارستان برگزار شود.

از آنجا که ایران در پایان رقابت‌های جهانی مجارستان نتوانسته بود در بین ۵ تیم برتر قرار بگیرد و با توجه به قانون جدید نمی‌توانست در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۹ حاضر شود، بر اساس تصمیمی عقلانی و منطقی از پیگیری میزبانی این رقابت‌ها انصراف داد تا روسیه که شدیدا پیگیر گرفتن میزبانی این رقابت‌ها از ایران بود به عنوان میزبان جدید جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ معرفی شود.

این تصمیم فدراسیون کشتی در دادن میزبانی به روس‌ها در حالی بود که پیش از آن نماینده اتحادیه جهانی کشتی از امکانات شهر مشهد به عنوان میزبان این رقابت‌ها نیز بازدید کرده بود و با توجه به قرارداد همکاری رسول خادم رییس پیشین فدراسیون کشتی با شهرداری مشهد، همه امکانات لازم برای برگزاری این رقابت‌ها به میزبانی مشهد آماده بود. البته این موضوع نیز با مخالفت رییس هیات کشتی خراسان رضوی نیز همراه شد، چرا که وی معتقد بود حضور ۵ تیم در جام جهانی فقط مصوب کمیسیون فنی اتحادیه جهانی بوده و لازمه آن برای اجرا تصویب در هیات رییسه این اتحادیه است، بنابراین نماینده ایران در اتحادیه جهانی و مسئولان فدراسیون کشتی نباید براحتی دست از میزبانی این رقابت ها و تقدیم آن به روس ها می‌کشیدند.

حال با گذشت کمتر از ۲۰ روز از این تصمیم، اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای به فدراسیون کشتی از ایران برای حضور در جام جهانی کشتی آزاد به میزبانی روسیه دعوت کرده است!

حمید بنی‌تمیم سرپرست فدراسیون کشتی در گفتگو با ایسنا، درباره پاسخ ایران به این دعوت اظهار کرد”ما نامه ای به اتحادیه جهانی ارسال کرده‌ایم و خواستار توضیح آن‌ها در اینباره شده ایم که چرا با وجود مصوبه کمیسیون فنی خود مبنی بر حضور ۵ تیم برتر رقابت‌های قهرمانی جهان در جام جهانی، حالا از ایران برای حضور در این رقابت‌ها دعوت کرده‌اند. پس از پاسخ اتحادیه جهانی و توضیح آن‌ها، درباره حضور یا عدم حضور در این رقابت‌ها تصمیم‌گیری خواهیم کرد”

از سوی دیگر رییس هیات کشتی خراسان رضوی نیز با توجه به دعوت ایران خواستار بازپس گیری میزبانی این رقابت‌ها از روسیه شده، امری که با توجه به نفوذ شدید روس‌ها در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی امری محال به نظر می‌رسد.

حال این سوال مطرح است که چرا فدراسیون کشتی و نماینده ایران در جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی در جایی‌که تمامی شرایط مالی برای میزبانی این رویداد بین‌المللی فراهم بوده، براحتی و خیلی زود پیش از تصویب هیات رییسه اتحادیه جهانی از خیر میزبانی ایران گذشته و آن را تقدیم روسیه کرده‌اند؟

اینکه به فاصله چند روز از این تصمیم و در اقدامی بر خلاف مصوبه کمیسیون فنی، اتحادیه جهانی از ایران برای حضور در این رقابت‌ها دعوت کرده ابهامات و شک و تردیدها در اینباره را بیشتر می‌کند که آیا ایران بر اثر فشار و لابی روس‌ها حاضر به دادن میزبانی شده یا اتحادیه جهانی کشتی با همدستی روسیه اقدام به دور زدن ایران کرده است؟

در هر صورت به نظر می رسد بهترین پاسخ ایران به عنوان یکی از قدرت‌های برتر کشتی جهان یا درخواست برای بازپس گیری میزبانی جام جهانی است یا اینکه به نشانه اعتراض و برای حفظ وجهه کشتی ایران از حضور در این رقابتها خودداری کند.

printپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.