سامانه مدیریت توزیع مویرگی کالا در کشور رونمایی شد

فاطمه نعیم: مراسم رونمایی از سامانه صدور مجوز پخش با امکان رصد شبکه های قانونی توزیع کالا و شناسایی شرکت هایی که شفاف فعالیت می کنند توسط انجمن صنعت پخش برگزار شد.

سهراب کارگر،رییس هیات مدیره انجمن صنعت پخش ایران در همایش رونمایی از سامانه مدیریت توزیع کالا گفت: از سال ۹۴ با همکاری وزارت صمت طرح رصد کالا را شروع کردیم .فاز نخست این سامانه به اخذ مجوز برای شرکتهای پخش مربوط بود که توانستیم به شرکت‌های پخش مجوز دهیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنعت پخش ایران  ادامه داد: سپس در فاز بعدی  که باشتاب بیشتری آغاز شد در تمامی مبادی تولیدکننده، توزیع کننده و واردکننده؛ رصد کامل صورت گرفت.

کارگر با اشاره به تاریخچه انجمن خاطرنشان کرد: این انجمن با ۲۰ سال سابقه فعالیت، ۱۶ شعبه در کشور و ۱۵۹۵ شرکت عضو به عنوان تنها تشکل قانونی و رسمی صنعت پخش با گردش مالی سالانه بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و بهره گیری بیش از ۱۲۰ هزار نیروی انسانی مستقیم، ماموریت توزیع سراسری قریب به ۱۰۰ درصد دارو، ۵/۹۸ درصد محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی و شوینده و درصد قابل توجهی از لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، روانکارها و لوازم التحریر و غیره را از مبادی تامین تا خرده فروشان به صورت گسترده، با قیمت یکسان و با کیفیت مناسب در سراسر کشور بر عهده دارد و نقش بی بدیلی در اشتغال کشور و اصلاح نظام توزیع ایفا می نماید.

وی بیان کرد: نکته مثبت دیگر این سامانه که در دیگر سامانه‌ها کمتر به آن توجه شده است، این است که شرکت‌های پخش دارای سیستم‌های مکانیزه مدون هستند، با کمترین نیاز به تداخل و ثبت اطلاعات دستی، انجام می‌شود. در این سامانه به دلیل اینکه اطلاعات به صورت اتوماتیک از سیستم‌های نرم‌افزای اخذ می‌شود، هیچ‌گونه ضریب خطای انسانی در آن وجود ندارد.

رییس هیات مدیره انجمن صنعت پخش ایران اظهار داشت: نکته دیگری که نقطه قوت این سامانه است ؛اهمیتی که برای رصد کالا وجود دارد، به ویژه برای کالاهای اساسی همچون قند، شکر، چایی و برنج باعث شد که بتوانیم با استفاده پیمان‌کارهای برون‌سازمانی، این پروژه را انجام دهیم.

کارگر  در پایان گفت: با برنامه‌ریزی سامانه و همکاری وزارت صمت قراراست؛ فاز به فازپیش برویم تا در روند توزیع کالا در سیستم غیردارویی هم شفافیت ایجاد کنیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.