آغاز فصل مشترک ایران و آفریقا

همایش تجارت با آفریقا با حضور مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، مدیرعامل کشتیرانی،سفیر کنیا،نماینده امور خارجه،تجار و فعالین اقتصادی ؛ در خصوص آشنایی با نیازمندیهای شرق آفریقا ،روش های بازاریابی، فروش محصولات و صادرات مجدد،روش های کاهش هزینه های بازاریابی ،شرایط حمل و نقل کالا به شرق آفریقا ، روش جابجایی ارز حاصل از صادرات ،بررسی تجربه کشورهای موفق در صادرات آفریقا است.این همایش با میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران و موسسه آتیه داران رومانی برگزار شد.

مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در همایش تجارت با شرق آفریقا با رویکرد بانک،بیمه و حمل و نقل دریایی گفت: تصویری مبهم از آفریقا در ذهن ما نقش بسته است اما با ارتباطاتی که در حال برقراری هستیم می توانیم ذهنیتی که از آفریقا ساخته ایم را تغییر دهیم.
آغاز فصل مشترک درخصوص جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری می تواند فرصت بی نظیری برای آینده تجاری ایران باشد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص پتانسیل های نهفته آفریقا خاطرنشان ساخت:قاره آفریقا تقریبا ۶درصد از جغرافیای جهانی و ۱۷درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد اما تنها ۳درصد از حجم تجاری جهانی را دارا می باشد.
آفریقا با تمام ظرفیت هایی که در خود نهفته دارد اما هنوز نتوانسته ظرفیت های خود را به فرصت مبدل کند.ایران هم از جمله کشورهایی است که ۱.۲ درصد از جعرافیای جهان را دارا می باشد اما سهم صادراتمان تنها ۰.۲ درصد می باشد و باید از ظرفیت ها و پتانسیل هایی که در کشور وجود دارد بهره ببریم.
مودودی به تحریم های موجود اشاره کرد و ادامه داد: آفریقا برای ما می تواند یک سکوی پرتاب باشد.کشور ما با وجود تحریم هایی که با آن مواجه است،نمی تواند به صورت پایدار با دیگر کشورها به صورت پایدار ارتباط برقرار کند.در حال حاضر سهم کشورهای آسیایی از بازار آفریقا بیش از ۲۵درصد می باشد.
وی در پایان به راه حلی برای حل مشکلات با شرایط موجود اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:ما باید بتوانیم سرمایه گذاران قدرتمند را در داخل کشور برای ارتقا شرکت هایمان داشته باشیم و یا بتوانیم در عرصه های بین المللی حضور فعال داشته باشیم تا بازارهای جهانی را فتح کنیم.
البته در این خصوص مشکلاتی را از جمله بانکها،حمل و نقل،تعرفه های گمرکی و … داریم با این حال باید این مشکلات را همچون ۴۰ اخیر حل کنیم.

به گفته باقری، رئیس امور آفریقا ،کل واردات ایران در ده سال گذشته از آفریقا حدود ۱.۷ میلیارد دلار و کل صادرات ۱.۲ میلیارد دلار است .
در حال حاضر و خصوصا در عصر پسابرجام،پتانسیل و زمینه همکاری اقتصادی بسیار خوبی بین ایران و شرق افریقا وجود دارد و این امر توسعه مناسبات طرفین را با توجه به جایگاه و موقعیت منطقه ای هر دو کشور دوچندان می سازد.
در عرصه محصولات کالایی محصولاتی از جمله کالاهای پتروشیمی ،شیمیایی،نساجی،کفش،مواد غذایی،نوشیدنیها،کف پوشها،تجهیزات پزشکی و … وجود دارد.
از جمله فرصت هایی که در توسعه روابط ایران و افریقا فراهم می شود می توان به بازار مصرف وسیع و با حجم بیش از هزار میلیارد دلار،امکان تامین نیازهای کشور در زمینه مواد اولیه صنعتی و غذایی، امکان انجام پروژه های فنی و مهندسی و زیربنایی در زمینه نفت،گاز،مسکن،راه و شهرسازی،آب،نیرو،معدن،کشاورزی دارو و سلامت اشاره نمود.
وی در خصوص جهت افزایش صادرات به آفریقا راهکارهایی را ارایه نمود و ادامه داد: تشکیل شرکتهای سرمایه گذاری مشترک جهت اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی،کمک به شکل گیری نمایندگی و دفاتر فروش شرکتهای ایرانی در افریقا،ایجاد شعب بانکی یا تاسیس بانک مشترک،کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای پروژه ها،راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی،راه اندازی خطوط منظم هوایی،حمایت و کمک دولت به منظور راه اندازی مرکز تجاری و هاب توزیع کالاهای ایرانی در افریقا می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.