بانک توسعه تعاون تا پایان سال جاری سیزده هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کند

بانک توسعه تعاون تا پایان سال جاری سیزده هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کند

حجت اله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بانک توسعه تعاون تا پایان سال جاری سیزده هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کند.

حجت اله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست خبری ویژه دهمین سالگرد تأسیس این بانک و همچنین گرامیداشت روز خبرنگار با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز در ساختمان میرداماد این بانک برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص میزان پرداخت تسهیلات گفت: مجموع پرداخت تسهیلات سال جاری تاکنون به میزان ۳ هزار و هفتصد میلیارد تومان در قالب ۴۹ هزار فقره تسهیلات بوده است که حکایت از رشد ۳۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته بوده است. مجموع تسهیلات پرداختی در سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان بود و بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته امسال مجموع تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون به رقم ۱۳ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

 رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون در خصوص برنامه‌های بانک برای تحقق رونق تولید خاطرنشان کرد: این بانک از سال ۱۳۹۴ تاکنون در کلیه طرح‌های توسعه‌ای دولت مشارکت داشته و در بسیاری از طرح‌ها سرآمد یوده است. مطابق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، این بانک همواره در طی سه سال اخیر جزء رتبه‌های برتر نظام بانکی بوده است و در سال جاری نیز این مشارکت بانک در این طرح به‌خوبی ادامه خواهد داشت. وی افزود: بانک توسعه تعاون همواره از حضور در تکالیف دولتی استقبال نموده و پرداخت تسهیلات توسعه‌ای و اشتغال آفرین را فرصتی برای ایفای نقش توسعه‌ای بانک تلقی می‌نماید.

مهدیان در خصوص اقدامات بانک توسعه تعاون در طرح اشتغال پایدار روستایی تصریح کرد: تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان و تعاون گران روستایی پرداخت گردیده است و در ادامه طرح نیز بانک حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به معرفی‌شدگان پرداخت می‌نماید و انتظار ما بر این است تعاون گران از این فرصت به‌خوبی بهره‌برداری نمایند.

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به التزام این بانک به رعایت انضباط مالی و انجام تکالیف توسعه‌ای گفت: این بانک کلیه تعهدات خود را در قبال تکالیف توسعه‌ای را با رعایت موازین و معیارهای بانک مرکزی به‌پیش برده است و همچنین مدیریت و کنترل کافی بر حجم معوقات بانکی اعمال گردیده است و تلاش گردیده استانداردهای نظام بانکی در همه شاخص‌های مالی مراقبت گردد.

مهدیان در پاسخ به سوالی در خصوص تحقق بانکداری دیجیتال این بانک گفت: از مهم‌ترین استراتژی‌های بانک توسعه تعاون حرکت به‌سوی بانکداری دیجیتال است و فرآیندهای بانکداری و ارتباط با مشتریان بانک منطبق با این نوع بانکداری خواهد گردید، از شهریورماه سال جاری فاز اجرایی این روند آغاز می‌گردد و به‌سرعت به‌سوی تکامل پیش می‌رود.

وی در پاسخ به پرسش طرح‌شده در خصوص سرمایه بانک‌ها به‌ویژه بانک توسعه تعاون گفت: کمبود سرمایه نظام بانکی، به اذعان سیاست‌گذاران و متخصصین حوزه پولی کشور، از مسائل و مشکلات گریبان گیر اکثر بانک‌هاست و امید است با تزریق ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال جاری، میزان سرمایه بانک به رقم دو هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

مهدیان در پاسخ به پرسشی در خصوص منابع سپرده‌ای و غیر سپرده‌ای بانک گفت: عمده اتکای بانک مبتنی بر سپرده‌های مردمی می‌باشد، ضمن این‌که از فرصت‌های موجود در تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای عاملیت سازمان‌های مختلف به‌خوبی بهره‌گیری می‌شود.

مهدیان در خصوص سهم تعاون در اقتصاد کشور گفت: حدود ۹۲ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که بین ۵ تا ۷ درصد حجم اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند. البته این سهم بر اساس تکلیف باید به ۲۵ درصد در اقتصاد ملی برسد. برای نزدیک شدن به سهم هدف‌گذاری شده، باید تلاش شود باور عمومی به بخش تعاون افزایش یابد. الگوی تعاون قابل تسری به رسته‌ها و فعالیت‌های گوناگون اقتصادی می‌باشد. کلیه اتحادیه‌های شرکت‌های تعاونی در بازارهای گوناگون می‌توانند بااطلاع رسانی مناسب، واحدهای مختلف تولیدی و اقتصادی را به تعاون متمایل نمایند. تقویت بانک توسعه تعاون نیز می‌تواند کمک شایانی برای افزایش سهم تعاون در اقتصاد داشته باشد.

 

تأمین سرمایه در گردش از اولویت‌های بانک توسعه تعاون است

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تأمین سرمایه در گردش واحدهای مختلف تولیدی باهدف حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید از اولویت‌های بانک توسعه تعاون است.

حجت اله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون صبح امروز در نشست خبری ویژه با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف ارتباط‌جمعی بابیان مطلب فوق اظهار داشت: ازآنجاکه ضریب اشتغال‌زایی در بخش‌های کشاورزی و صنعت بیشتر می‌باشد لذا تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی فعال در این‌گونه بخش‌ها از اهداف و برنامه‌های اولویت‌دار بانک توسعه تعاون می‌باشد.

 وی همچنین با اشاره به حمایت این بانک از طرح اشتغال پایدار روستایی در این خصوص گفت: مطابق تکالیف قانونی تعیین‌شده برای این بانک مقرر گردیده است، بانک توسعه تعاون بالغ‌بر ۲۴۷۶ میلیارد تومان تسهیلات به حوزه اشتغال پایدار روستایی پرداخت نماید که تاکنون از جمع کل این عدد مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان به فعالین اقتصادی واجد شرایط اعطاشده است و بیش از ۹۷۰ میلیارد تومان نیز تا پایان سال جاری پرداخت خواهد شد.

مهدیان افزود: طی ده سال گذشته تاکنون افزون بر ۳۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات اعتباری به تعاون گران و سایر فعالین بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت گردیده است که دوسوم آن به‌تنهایی در طی ۲ سال اخیر اعطاء شده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون با تأکید بر نقش توأمانی اقتصادی –اجتماعی این بانک در ادامه افزود: مطابق تکالیف قانونی، بانک توسعه تعاون در سال‌های اخیر از نقش مهمی در حمایت از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برخوردار بوده است. ضمن آنکه حمایت و پشتیبانی از مشاغل خانگی و همچنین زنان سرپرست خانوار و نیز عاملیت این بانک در حمایت از سیل‌زدگان استان‌های مختلف از مهم‌ترین تکالیف اقتصادی- اجتماعی بانک توسعه تعاون می‌باشد.

مهدیان در ادامه افزایش سرمایه قانونی این بانک را به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی دانست و در این خصوص اظهار کرد: سرمایه قانونی بانک توسعه تعاون در حال حاضر ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌باشد و با کمک دولت محترم و مجلس شورای اسلامی مقرر است به‌زودی ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز به سرمایه این بانک افزوده شود.

وی با تأکید بر نقش بسزای بانک توسعه تعاون در ارتباط با حمایت از طرح‌های ملی، در این رابطه خاطرنشان کرد: از سال ۹۴ تاکنون این بانک بنا بر وظایف قانونی تعیین‌شده نقش مهمی را در پشتیبانی از طرح‌های ملی مختلف نظیر اشتغال پایدار روستایی، طرح رونق تولید، بند الف تبصره ۱۸ و اشتغال فراگیر بر عهده داشته است. چنانچه مطابق گزارش‌های رسمی وزارت صمت، بانک توسعه تعاون در زمره ۱۰ بانک اول حامی طرح اشتغال فراگیر طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ قرار داشته است.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون افزود: پیش‌بینی می‌گردد تا پایان سال جاری افزون بر ۱۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به فعالین تعاونی بخش‌ها و زیر بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت گردد. ضمن آنکه طی سال گذشته بالغ‌بر ۹۵۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به فعالیت تشکل‌های گوناگون تعاونی تزریق گردیده است.

وی در ادامه اضافه کرد: از سال ۸۹ سیستم یکپارچه جامع عملیات بانکی یا همان کر بانکینگ در بانک توسعه تعاون به مرحله اجرا درآمده است. همچنین مقدمات به اجرا درآوردن سیستم بانکداری دیجیتال نیز از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری فراهم گردیده است و تا پایان شهریورماه این پروژه نیز وارد فاز اجرا خواهد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.