دیدار معاون وزیر راه و شهرسازی با معاونان وزرای صنعت ‌و تجارت و ترانسپورت افغانستان

۱۵:۳۶
 دیدار معاون وزیر راه و شهرسازی با معاونان وزرای صنعت ‌و تجارت و ترانسپورت افغانستان

دیدار معاون وزیر راه و شهرسازی با معاونان وزرای صنعت ‌و تجارت و ترانسپورت افغانستان

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در دو دیدار جداگانه با مقدسه یوریش، معاون وزیر صنعت و تجارت، یما یاری وزیر ترانسپورت افغانستان و معاونان آن وزارت و رییس بخش حمل ‌و نقل جاده‌ای، بر ضرورت حذف برخی کنترل های اضافی در داخل قلمرو گمرکی افغانستان که از موانع توسعه روابط میان دو کشور است، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای، عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس این سازمان که در راس هیاتی متشکل از مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان، رییس اداره ترانزیت استان خراسان رضوی و نمایندگان انجمن های صنفی شرکت های حمل ‌و نقل بین‌المللی ایران و خراسان رضوی برای شرکت در اجلاس کمیته مشترک همکاری های حمل‌ و نقل بین‌المللی جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در تاریخ ۱۰ و ۱۱ شهریور ماه در کابل حضور دارند، با اشاره به پیشینه، تاریخ و زبان یکسان دو کشور، از نظم مکاتبات طرف افغان و توجه به حجم عمده صادرات و واردات دو کشور که از طریق جاده انجام می شود، تشکر کرد.
وی افزود:
در سال گذشته، صادرات غیر نفتی ایران نزدیک به سه میلیارد دلار با وزن ۵/۵ میلیون تن بوده است که تقریبا” معادل تردد روزانه ۸۰۰ کامیون حامل محموله است و در مقابل، از افغانستان۱۰ هزار تن کالا با ارزش ۱۱ میلیون دلار به ایران وارد شده است.
حسن‌نیا همچنین با اشاره به پیشینه مساعدت های فنی و اقتصادی ایران در بازسازی افغانستان، نمونه برنامه عمل پیشنهادی سازمان را به طرف افغان ارایه کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید کرد که با هدایت مناسب فعالیت های تجاری و صنعتی، نباید دو کشور اجازه دهند که ‌عرصه تجارت و به تبع آن، حمل ‌و نقل دوجانبه را به تجار و ناوگان دیگر کشورها واگذار کنند و لازم است هر چه سریع تر، جایگاه خود را در تجارت دوجانبه احیا کنند که این امر مستلزم درک متقابل بیشتر، صبوری متقابل بیشتر و نگاه جدی‌تر به چشم‌انداز روابط دوجانبه اقتصادی و به ‌ویژه حمل‌ و نقلی است.
حسن‌نیا با اشاره به آمادگی همکاری سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای برای دستیابی افغانستان به هدف گذاری از یک میلیارد دلار فعلی به سالانه هشت میلیارد دلار صادرات تا سال ۲۰۲۴ افزود:
با توجه به تسهیلات فراهم شده در قانون جذب سرمایه گذاری خارجی، تجار افغان امکان دارا بودن سهام و عضویت هیات مدیره شرکت های حمل و نقل بین المللی ایرانی را پیدا کرده‌اند و طی سال های اخیر چند مورد انجام شده که با استقبال و پشتیبانی طرف های ایرانی مواجه بوده است‌.
وی افزود:
برخی مشکلات توقف ناوگان حامل سوخت به دلیل عدم تطبیق استانداردها در مرز میلک از سوی طرف افغان که موجب توقف های طولانی در گمرکات مرزی می شود، مشکلات متعددی را ایجاد کرده که ضرورت دارد نسبت به اصلاح و رفع آن اقدام جدی انجام شود.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همچنین به مساعدت جدی به طرف افغان برای احیای نقش تاریخی خود در جاده ابریشم و احیای جایگاه آن به‌عنوان پیوند دهنده دو بلوک قوی اقتصادی آسیای مرکزی به آسیای جنوبی برای همکاری های منطقه‌ای، انرژی، تسهیل تجارت از طریق ارتقای مناسبات حمل ‌و نقلی اشاره کرد و با توجه به همسایگی با کشور چین، بر تحقق جایگاه آن کشور در پروژه OBOR از رهگذر آن، تسهیل توسعه صنعتی و تسهیل تجارتی برای افغانستان تاکید کرد.
معاون وزیر راه و شهر سازی ضمن ابراز خرسندی از عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی اظهار امیدواری کرد که تجارت بازرگانان ایرانی با همتایان افغان روز به روز بیشتر تسهیل و هماهنگ سازی شود.
حسن نیا با تاکید بر ضرورت پذیرش مستندات حمل برای محمولات خوراکی و کشاورزی توسط مراجع ذیصلاح هر دو کشورگفت: تعدد رویه ها و عدم تعریف شفاف آن قابل توجه است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ضرورت ارتقای همکاری های دو جانبه دو کشور را یادآور شد و افزود:
کمک می کنیم که افغانستان نقش خود را در جاده ابریشم احیا و ارتقا دهد تا جایگاه خود را به عنوان پیوند دهنده دو بلوک قوی اقتصادی آسیای مرکزی به جنوبی برای همکاری های منطقه ای، انرژی، تسهیل تجارت از طریق ارتقای مناسبات حمل و نقلی، بیش از پیش احیا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.