نیاز ۳۰ میلیون تنی صنایع داخلی به سنگ آهن تا ۶ سال آینده

مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان گفت: فارغ از پهنه‌های معدنی جدید و معادن کوچک بر اساس پایش انجام شده، در سال ۱۴۰۴ برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، با کمبود ۳۰ میلیون تنی سنگ آهن مواجه هستیم.

نیاز 30 میلیون تنی صنایع داخلی به سنگ آهن تا 6 سال آینده

صادق جاهدخطیبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: بر اساس مطالعات شرکت ملی فولاد در قالب طرح جامع فولاد که با همکاری شرکت بین المللی فولاد تکنیک انجام شد، مشخص شد فارغ از پهنه‌های معدنی جدید و معادن کوچک بر اساس پایش انجام شده در سال ۱۴۰۴ برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، با کمبود ۳۰ میلیون تنی سنگ آهن مواجه هستیم.

مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان افزود: صدور مجوز تأسیس واحدهای فولادی از سوی وزارت صمت، بدون توجه به میزان ذخیره سنگ آهن و نداشتن آینده نگری در این زمینه مشکلات فراوانی را ایجاد کرده و کل زنجیره فولاد کشور  خُسران آن را می‌بینند.

وی تصریح کرد: سنگ آهن  مورد نیاز فولادسازان با سابقه که سال‌های گذشته در سخت‌ترین شرایط واحد تولیدی خود را حفظ کردند و اشتغالزایی داشتند امروز به ناچار تقسیم شده است.

خطیبی ادامه داد: یک کارخانه فولادی با اشتغالزایی حدود ۱۵ هزار نفر مستقیم و حدود یک میلیون نفر غیرمستقیم درگیر است اما این آمار در بحث معدن ۱۰۰۰ نفر مستقیم و حدود ۲۰ هزار نفر غیر مستقیم است که قابل قیاس نیست، همچنین در صنعت فولاد صنایع پایین دستی مانند ساختمان، لوازم خانگی، خودرو و … نیز درگیر هستند لذا خام فروشی در ابعاد مختلف تأثیر منفی دارد؛ هماهنگی و مدیریت لازم در زنجیره فولاد به یک حلقه مفقوده تبدیل شده است.

مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان اظهار داشت: جایگاه ذوب‌آهن اصفهان جایگاه  امروزی نیست، کارخانه ای که در آماج حملات دشمن بعثی و تحریم‌ها در کنار ساخت و راه اندازی این مجموعه عظیم صنایع دیگر مانند مبارکه، خراسان، یزد، خوزستان، قروه و … را ساخت هم اکنون با بی‌مهری مواجه شد.

وی اضافه کرد: معادنی که بنیان این شرکت و برنامه تولیدش بر اساس آن نهاده شد با سیاست‌گذاری نادرست واگذار شدند و این مادر صنعت فولاد کشور با مشکل تأمین مواد اولیه روبه رو شده است.

خطیبی گفت: ذوب‌آهن اصفهان رسالت خود را به کشور ایفا کرد اما در حقش ظلم شد، شرکت‌های فولادی دیگر را ساخت و عایدات آن را دولت و بخش خصوصی برد اما خودش بهره‌ای نبرد.

مدیرعامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان خاطرنشان کرد: دولت نباید اکتشافات و پهنه‌های جدید را مزایده عمومی کند، با توافق یک معدن را به ذوب‌آهن اختصاص دهد تا بتواند با ظرفیت کامل در این شرایط جنگ اقتصادی تولید داشته باشد.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.