سالانه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان برای بیماران دیالیزی هزینه می شود

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: هرسال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه بیماران دیالیزی تحت پوشش سازمان می شود.

 

حنان حاج محمودی در گفت وگو با خبرنگار آی هینا گفت: امروزه با شیوع به نسبت بالای بیماری دیابت درکشور، اقدامات پیشگیرانه از جمله اصلاح شیوه زندگی، بیش از پیش ضرورت دارد و پیشگیری از دیابت باید از سطح یک شروع شود که به نحوی با آموزش بیمار از سوی پزشک و فرهنگ سازی درزمینه سبک زندگی مناسب از جمله تغذیه، ورزش و موارد دیگر می توان این بیماری را درکشور کاهش داد.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت افزود: بیشترین تعداد بیمه شدگان مصرف کننده انسولین ابتدا درتهران و سپس درخراسان رضوی و اصفهان قراردارند.

وی تصریح کرد: درمجموع ۱۲ درصد از هزینه های دارویی سازمان صرف درمان بیماران دیابتی می شود، درحال حاضر تنها بیماران دیابتی مصرف کننده انسولین درسازمان نشان دارشده اند، لذا شناسایی و نشان دار کردن تمامی بیماران دیابتی و پیگیری وضعیت کفایت درمان این بیماران به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی و کلیوی دردستورکار قرار دارد.

حاج محمودی اظهارداشت: هرسال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه بیماران دیالیزی سازمان می شود، که بخش عمده ای ازآنها ناشی از عوارض درمان کنترل نشده دیابت است.

مدیرکل دفترمدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: سازمان درهرماه به طور متوسط مبلغ ۱۰۰ هزار تومان برای درمان دیابت های وابسته به انسولین به ازای هربیمه شده هزینه می کند، همچنین درهرماه به طور متوسط هزینه هر بیمار دیالیزی ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان می شود که انتظار می رود با درمان دارویی فوق از هزینه های دیالیز پیشگیری شود.

وی گفت: درخصوص خدمات آزمایشگاهی چهارکد تشخیصی اختصاصی دیابت درفهرست تعهدات موجود است که این چهارکد درمجموع سالانه بالغ بر۲۱ میلیارد تومان هزینه دربرداشته که این میزان ۶ درصد از مجموع هزینه های آزمایشگاهی سازمان را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.