پورابراهیمی با اشاره به کارکردهای بورس کالا مطرح کرد؛ پله پله تا شفافیت کامل اقتصاد

پله پله تا شفافیت کامل اقتصاد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که با توجه به تغییر مثبت نگاه ها به بازار سرمایه و به خصوص بورس کالا طی سال های اخیر و اقبال شرکت ها برای ورود به این بستر و ارائه آمارهای شفاف به شکل مستمر، گام گام شاهد شفافیت کامل اقتصاد کشور هستیم.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با «کالاخبر» به کارکردهای بورس کالا در اقتصاد اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران، شرکتی با سبک و سیاق علمی و با رویکردی تخصصی است که توانسته در اقتصاد ایران مسیری را فراهم کند تا شاهد شفافیت در دادوستد کالاها و عملکرد شرکت های تولیدی در بسیاری از حوزه های اقتصادی باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه به ویژه بورس کالا برای محصولات کشاورزی می تواند در چند زمینه به اقتصاد کشور کمک کند، افزود: از مهمترین کارکردهای بورس کالا در اقتصاد، شفاف سازی قیمت ها است که نخستین ذینفعان آن، تولیدکنندگان هستند.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی می تواند بهره بیشتری از ظرفیت های بورس کالا ببرد، ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت تولید محصولات به خصوص در بخش کشاورزی با قیمت عرضه در بازار داخلی و خارجی متفاوت است، ورود انواع محصولات به بورس کالا و شفافیت اطلاعاتی به واسطه ابزارهای مالی این بورس، مزیتی بزرگ برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی به شمار می رود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اظهار داشت: اساسا ابزارهایی در بورس کالا مانند گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی و اوراق سلف موازی، برای پوشش ریسک نوسانات قیمت و تامین مالی در نظر گرفته شده اند تا فرآیند بهتر خرید و فروش را در کشور امکان پذیر کنند.

به گفته پورابراهیمی، یکی دیگر از اتفاق های مثبتی که به واسطه عرضه محصولات در بورس کالا رقم می خورد، استانداردسازی تولید کالاها است که بخش صادرات کشور هزینه سنگینی به دلیل نبود استانداردهای لازم در تولید پرداخت می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: آنچه که کشور ما را در دنیا می تواند منحصر به فرد و خاص کند تولید مطلوب محصولات کشاورزی است که در برخی کالاها فقط در ایران کشت می شود یا تعداد محدودی کشور اقدام به کشت آن محصول می کنند؛ مانند زعفران و پسته که بخش قابل توجهی از این محصولات در کشور ما تولید می شوند.

وی تصریح کرد: زعفران در چند سال گذشته از مهمترین و اساسی ترین محصولاتی بوده که با عرضه آن در بورس کالا رفته رفته نبض قیمت آن در بازار های جهانی را بدست می گیریم که این یعنی مرجعیت قیمتی که سال ها در این بازار به دنبال آن بوده ایم؛ این مهم از طریق عرضه این زعفران در بورس کالا محقق شد.

پورابراهیمی با اشاره به شفاف نبودن قیمت پسته در بازار و وارد آمدن ضرر و زیان به تولیدکننده این محصول افزود: همیشه در بخش کشاورزی بین قیمت خرید محصول از خرده پا در تولید تا عرضه آن در داخل یا خارج تفاوت زیادی مشاهده می شود. به این ترتیب هم تولید و هم مصرف در کشور از بین می رود اما با وارد شدن این محصول از طریق بورس کالا، شفافیت قیمت موجب می شود هم مصرف کننده بتواند در عرصه رقابتی بهتر خرید کند و هم به تولید کننده در خصوص کاهش فاصله جریان دلالی در اقتصاد کشور کمک می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه عرضه پسته در بورس کالا امسال سرعت بیشتری به خود گرفته و از سوی تولیدکنندگان نیز مورد استقبال قرار گرفته است، به طور یقین در آینده نیز شاهد ارتقاء جایگاه جهانی  پسته از مسیر بورس کالا خواهیم بود.

نمایند مردم در مجلس دهم در پایان گفت: هر چه بتوانیم در حوزه بازار سرمایه و بورس کالا اقدمات بیشتری انجام دهیم به تحقق ویژگی های مثبت در اقتصاد به میزان بیشتری دست می یابیم در همین راستا هر ساله شاهد یک اتفاق بزرگ و مثبت جدید در این حوزه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.