برخورداری ۵۰ هزار خانوار عشایر از انرژی خورشیدی

تا پایان سال ۱۴۰۰ محقق می‌شود

برخورداری ۵۰ هزار خانوار عشایر از انرژی خورشیدی

برخورداری ۵۰ هزار خانوار عشایر از انرژی خورشیدی

رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ هزار خانوار از نعمت انرژی خورشیدی برخوردارند و با توافقی که با وزارت نیرو داریم، قرار است ۲۵ هزار خانوار دیگر طی امسال از انرژی خورشیدی بهره‌مند شوند و تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم به ۵۰ هزار خانوار عشایری برسد.

به گزارش ایسنا، کرمعلی قندالی در نشست خبری که صبح امروز با حضور خبرنگاران و به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: امسال به لحاظ وضعیت منابع آبی و تولید علوفه در سطح مرتع به دلیل بارش‌های مناسب وضعیت نسبتا خوبی حاکم است. به نظر می رسد امسال شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰درصدی تولیدات محصولات لبنی عشایر باشیم.

وی در ادامه به کنترل بیماری کرونا در بین عشایر اشاره کرد و گفت: برای مقابله با کرونا اولین اقدام مدیریت کوچ بود که با هماهنگی همه سازمان‌ها اتفاق افتاد و مقرر شد که حداقل ۱۵ تا ۳۰روز در کوچ عشایر تاخیر داشته باشیم.

رییس سازمان امور عشایر تصریح کرد: براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، حدود ۲۱۵ هزار نفر از جامعه عشایر یعنی حدود ۲۰ درصد از این جامعه غربالگری شدند. ۷۰۰ نفر مشکوک بودند، ٧٢ نفر به مراکز درمانی ارجاع داده شدند و ۴۴ نفر مبتلا به کرونا تشخیص داده شدند و به مراکز درمانی معرفی شدند و خوشبختانه تلفاتی رخ نداده است.

وی با بیان اینکه جمعیت عشایر یک میلیون و ۲۵۰هزارجمعیت نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار است، اظهار کرد: حدود ۱۹۰ هزار تن گوشت توسط عشایر تولید می‌شود و عشایر ٩.۵ میلیون رأس دام را سالانه به بازار عرضه می‌کنند.

قندالی اضافه کرد: سال گذشته، ۱۸ میلیون یورو برای تامین آب به صورت شبکه‌ برای عشایر اختصاص یافت.۴۱۳ پروژه با ۲۵۳ میلیارد تومان در کشور تعریف شد و حدود ۱۷ هزار خانوار از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند شدند. امسال هم ۹ میلیارد یورو نیز برای این موضوع اختصاص یافته است.

رییس سازمان امور عشایر همچنین به وضعیت تامین سوخت عشایر نیز اشاره کرد و گفت: در سال برای هر خانوار ۳۶ سیلندر گاز تعریف شده است. همچنین پیگیر انرژی خورشیدی نیز هستیم. ۲۵ هزارخانوار از نعمت انرژی خورشیدی برخوردارند و با توافقی که با وزارت نیرو داریم قرار است ۲۵ هزار خانوار دیگر طی امسال از انرژی خورشیدی بهره‌مند شوند و تا پایان سال ۱۴۰۰،  این رقم به ۵۰ هزار خانوار عشایری برسد.

این مقام مسئول همچنین به برندسازی محصولات عشایر، ارائه تسهیلات، تجهیز منابع، صیانت از شغل عشایر، ورود تشکل‌ها در خرید نهاده‌های دامی، دسترسی ۹۵ درصدی عشایر به راه‌ها و افزایش سواد عشایر نیز اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: قرار است در توافقی با سازمان جنگل ها سرپناهی مناسب برای عشایر تهیه کنیم تا از آنها در برابر حوادث حفاظت شود.دیدگاهها بسته شده است.