ورود یک محموله مهم از روسیه به ایران

پایگاه خبری کوتاه آنلایندستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، از ورود ۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به کشور همراه با محموله کیک زرد از روسیه خبر داد و گفت : در زمان اجرای برجام و برای گرفتن هر گونه بهانه از طرف مقابل ما به همراه ذخایر غنی شده زیر ۵ درصد خود ، مقادیری مواد غنی شده ۲۰درصدی را نیز به روسیه فرستادیم که در قبال غنی شده های زیر ۵درصد کیک زرد گرفتیم اما مواد ۲۰درصد ما به صورت امانی نزد روس ها باقی ماند تا به صورت موردی و با توجه به نیاز ایران به کشور بازگردد.
به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین به نقل از خراسان/ دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، از ورود ۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به کشور همراه با محموله کیک زرد از روسیه خبر داد و گفت : در زمان اجرای برجام و برای گرفتن هر گونه بهانه از طرف مقابل ما به همراه ذخایر غنی شده زیر ۵ درصد خود ، مقادیری مواد غنی شده ۲۰درصدی را نیز به روسیه فرستادیم که در قبال غنی شده های زیر ۵درصد کیک زرد گرفتیم اما مواد ۲۰درصد ما به صورت امانی نزد روس ها باقی ماند تا به صورت موردی و با توجه به نیاز ایران به کشور بازگردد.


اصغر زارعان در گفت وگو با خراسان خاطر نشان کرد : هم اکنون ۵ کیلو از این مواد ۲۰درصدی برای ساخت سه مجتمع سوخت راکتور اتمی تهران جهت تولید رادیو دارو با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد کشور شده است و در ادامه نیز هر گاه نیازی احساس کنیم با اطلاع آژانس می توانیم مواد ۲۰درصد غنی شده خود را وارد کنیم.
گفتنی است ایران طبق مواد ۵۸ و ۶۰ پیوست یک برجام می بایست مواد غنی شده ۵ تا ۲۰درصد خود را بر اساس یک توافق تجاری به خارج کشور منتقل می کرد که با توجه به توافق انجام گرفته با روسیه مواد غنی شده ۲۰درصدی ایران تنها به عنوان امانت در این کشور نگهداری می شود و طبق ماده ۶۰در محموله های ۵ کیلوگرمی در صورت اعلام نیاز تهران به کشورمان ارسال خواهد شد .
زارعان همچنین ضمن تایید ورود محموله کیک زرد به اصفهان، که از روسیه خریداری شده است، اظهار کرد: این محموله حاوی ۱۴۹ تن کیک زرد است که برای اولین بار بعد از اجرای توافق هسته ای و با استفاده از کانال خرید پیش بینی شده در برجام وارد کشور می شود .
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این خرید تحت نظارت و تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شده است، افزود: خرید کیک زرد برای اولین بار بعد از انقلاب انجام شده است و آخرین خرید کیک زرد ایران از خارج کشور به حدود ۴۰ سال قبل به میزان ۵۰۰تن از آفریقای جنوبی، باز می گردد.
زارعان تصریح کرد : هم اکنون با مصارف صورت گرفته در این سال ها برای غنی سازی اورانیوم ، تبادل اورانیوم غنی شده با کیک زرد در ابتدای برجام و خرید کنونی از روسیه ، ذخایر راهبردی کیک زرد ایران به حدود ۴۰۰تن رسیده است، ضمن اینکه حدود ۴۰۰تن گاز UF6 با غنای طبیعی(۰.۷درصد ) نیز هم اکنون در اختیار داریم .
گفتنی است کیک زرد با فرمول U3O8 ماده اولیه برای تولید گاز UF6 با غنای طبیعی ۰.۷ درصد است که سپس در مجتمع غنی سازی نطنز با استفاده از سانتریفیوژها به غنای حداکثر ۳.۶۷ درصد می رسد تا برای تولید سوخت راکتورهای قدرت همچون نیروگاه اتمی بوشهر به کار رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.