ترامپ فرق قاسم سلیمانی و سلیمانیه عراق را نمی‌دانست

پایگاه خبری کوتاه آنلاینموسسه تحقیقاتی هادسون که از اندیشکده های نزدیک به جریان نومحافظه کار در آمریکا است به تازگی نشستی درباره ایران در واشنگتن برگزار کرد. این نشست باعنوان «برجام در دوران ترامپ» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین به نقل از تسنیم/ موسسه تحقیقاتی هادسون که از اندیشکده های نزدیک به جریان نومحافظه کار در آمریکا است به تازگی نشستی درباره ایران در واشنگتن برگزار کرد. این نشست باعنوان «برجام در دوران ترامپ» برگزار شد.


هدایت این نشست را سوزان کیانپور تهیه کننده گزارشها و برنامه ها در حوزه روابط بین الملل و سیاست خارجی و کنگره برای شبکه تلویزیونی بی بی سی برعهده داشت. سوزان کیانپور در شروع این نشست گفت: بر هیچکس پوشیده نیست که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، آینده توافق هسته ای ایران مشخص نیست. دونالد ترامپ که حالا رئیس جمهور آمریکا شده است در زمان رقابتهای انتخاباتی اش می گفت توافق هسته ای ایران، بدترین توافق تاریخ آمریکا است.
او قول داده بود که از مهارتهای خودش در انعقاد قراردادها در زمان حضور در کاخ سفید استفاده کند و به توافقی بهتر در این زمینه دست پیدا کند.برای بحث در این خصوص، ما شماری از کارشناسان را جمع کرده ایم.یکی از آنها، مایکل پریجنت است که کارشناس موسسه هادسون است.او قبلا افسر اطلاعاتی در عراق بوده است. او در زمان حضور در دستگاههای اطلاعاتی و حضورش در عراق، بر فعالیت ایران در عراق متمرکز بود.سخنران دیگر این نشست، گری سیمور است.او در حال حاضر رئیس بخش پژوهش برای مرکز علوم و روابط بین الملل در دانشگاه هاروارد است. وی قبلا هماهنگ کننده کاخ سفید در امور مربوط به کنترل تسلیحات کشتار جمعی بود.سخنران دیگر این نشست، تریتا پارسی رئیس و بنیانگذار شورای ملی ایران-آمریکا در واشنگتن است.او اخیرا کتابی نوشته است که در آینده نزدیک منتشر می شود.عنوان این کتاب عبارتست از؛ «از دست دادن دشمن:اوباما، ایران و فتح دیپلماسی».

ژنرال ماتیس گفت وقت خواب به این ۳ چیز فکر کنید؛ ایران، ایران، ایران!
مایکل پریجنت در ادامه این نشست گفت: امروز روز جدیدی در واشنگتن است و توافق هسته ای ایران نیز در کنترل دولت ترامپ است.توافق هسته ای ایران بسیار خوب اجرایی می شود.این توافق دقیقا به همان صورتی اجرایی می شود که قرار بود.این توافق به شدت به نفع عمال نیابتی ایران در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) است.این توافق به شدت به نفع گروههای فوق است که برای بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) تلاش می کنند.من هدایت گروهی موسوم به نظامیان سابق آمریکایی مخالف توافق هسته ای ایران را برعهده دارم.من این مسئولیت را برعهده گرفته ام زیرا افسر اطلاعاتی بوده ام.
بنده برای ژنرال دیوید پترائوس (فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق) و ژنرال اودیرنو (فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در عراق) و همچنین ژنرال ماتیس (جیمز متیس، وزیر دفاع دولت ترامپ)کار می کردم.اولین نکته ای که ژنرال ماتیس در مقر فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا به ما گفت این بود که وقتی به خواب می رویم باید به سه چیز فکر کنیم؛ ایران، ایران و ایران!

ترامپ فرق سلیمانی و سلیمانیه را نمی دانست!
مایکل پریجنت در ادامه گفت: می توانم به شما اطمینان خاطر بدهم که توافق هسته ای، دست و پای ژنرال متیس (وزیر دفاع دولت ترامپ) را نخواهد بست.مطمئن هستم توافق هسته ای، دست و پای ژنرال فلین (مایک فیلن مشاور امنیت ملی دولت ترامپ) را نیز نخواهد بست.مطمئن هستم توافق هسته ای، دست و پای رئیس جمهور ترامپ را نیز نخواهد بست.در اینجا می خواهم به نکته ای اشاره کنم.بنده فردی بودم که نام سناتور کروز را وقتی معرفی کردم که او برای رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد و سناتور کروز هم نام دونالد ترامپ را مطرح و معرفی کرد.در سخنانم درباره معرفی ترامپ هم گفتم که اگر قاسم سلیمانی را نشناسید نمی توانید درباره توافق هسته ای ایران حرفی بزنید.در آن زمان، ترامپ نمی دانست قاسم سلیمانی کیست.او فکر می کرد که درباره منطقه سلیمانیه در عراق صحبت می‌کنم.
در آن زمان، رسانه های خبری و بنگاههای سیاسی از من انتقاد کردند که با این سخنم، ترامپ را ضایع کرده ام (چون تفاوت قاسم سلیمانی و سلیمانیه را نمی دانست.)
ترامپ در آن زمان معتقد بود که توافق هسته ای ایران بد است زیرا این کار سبب می شود ایران وقت بخرد.اما حالا مشاوران ترامپ می گویند توافق هسته ای ایران بد است زیرا پس از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) یا توافق هسته ای ، ایران جسارت بیشتری پیدا کرده است.ایران قادر شده است برای بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در موقعیت بهتری قرار بگیرد.من در برنامه ای در سی ان ان نیز در این خصوص صحبت کرده ام.

لازم نیست برجام پاره شود
در پایان سخنم می خواهم بگویم که لازم نیست ترامپ، توافق هسته ای ایران را پاره کند بلکه لازم است فقط این توافق را اجرایی کند.تنها کاری که او باید انجام بدهد این است که به توافق های محرمانه پایان بدهد؛ همچنان مانع دسترسی شرکتهای ایرانی به نظام مالی آمریکا شود و تحریمهای مرتبط غیرهسته ای علیه ایران اعمال شود که درباره ناقضان حقوق بشر در ایران و حمایت این کشور از تروریسم و دیگر گروهها است.تنها کاری که دولت ترامپ باید انجام بدهد این است که فقط قطعنامه های موجود شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرایی کند و این تحریمها را افزایش بدهد.
به نظرمن، اگر ایران درباره خروج از توافق هسته ای بلوف بزند، گروه پنج بعلاوه یک باید کاری کنند که اطمینان حاصل شود ایران سر میز این توافق باقی خواهد ماند.در این صورت، شاید توافق هسته ای ایران به صورتی باشد که برای ما نتیجه بخش باشد.

سه گزینه ای که ترامپ در برابر برجام دارد
در بازنگری توافق هسته ای ایران، سه گزینه روشن در مقابل ترامپ وجود دارد؛ گزینه اول باطل کردن توافق هسته ای است که ترامپ می تواند از طریق دستور ریاستی این کار را انجام بدهد. ۱۸ ماه مه، اولین زمانی است که این دستور باید تمدید شود و ترامپ می تواند این کار را انجام ندهد. در آن تاریخ، قانون موسوم به اختیارات دفاعی در حوزه نفتی منقضی می شود مگر اینکه وزیر امورخارجه آمریکا، این وقفه در اعمال تحریم ها را برای مدت ۱۲۰ روز دیگر تمدید کند.
اما اشکال این کار در این است که اگر دیگر کشورهای ۱+۵ مشاهده کنند امریکا بدون علتی منطقی، مسئول از بین بردن این توافق هسته ای است، از این کار حمایت نخواهند کرد. به علاوه در این صورت، ایران احتمالا برخی از فعالیت های هسته ای اش را از سرخواهد گرفت و با توجه به این که ترامپ گفته است اولویت اصلی اش شکست دادن دولت اسلامی (داعش) است، مطرح شدن گزینه مذکور، سبب منحرف شدن برنامه های او می شود.
گزینه دوم این است که درباره توافق هسته ای، بار دیگر مذاکره شود تا توافق بهتری حاصل شود.ایران حاضر نیست درباره این توافق، بار دیگر مذاکره کند اما اگر دیگر اعضای گروه ۱+۵ از این پیشنهاد حمایت کنند، ایران نمی تواند پیشنهاد امریکا را برای بهبود یا تقویت توافق هسته ای رد کند .با توجه به این که اروپایی ها موافق با افزایش تحریم های ایران نیستند، برعکس آن می تواند در مذاکرات دوباره اتفاق بیافتد، یعنی این که ترامپ در مذاکره ای مجدد، پیشنهاد کاهش هرچه بیشتر تحریم های ایران را مطرح کند و درمقابل نیز ایران حاضر شود، محدودیت های بیشتری درباره فعالیت های هسته ای یا فعالیت های منطقه ای اش اعمال کند.اما به نظر می رسد که کنگره و رئیس جمهور برای افزایش تحریم ها مهیا هستند نه کاهش آن.افزایش تحریم ها احتمالا ایران را به اقدامات تلافی جویانه ترغیب خواهد کرد.
گزینه سوم این است که ترامپ به توافق هسته ای پایبند باشد و آن را اجرایی کند و در کنار آن، بر دیگر تهدیدهای ایران در منطقه متمرکز باشد .احتمالا این کار، از نظرتشکیلات سیاست خارجی ایالات متحده گزینه محبوب و ایمن است. بی تردید، این گزینه، گزینه مطلوب گروه ۱+۵ و حتی متحدان ایالات متحده در منطقه به استثنای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز هست.توافق هسته ای به هرحال، سبب شده است برنامه هسته ای ایران برای چند سال محدود شود.چرا باید کاری کنیم که این مسئله بار دیگر باز و مطرح شود؟ تلاش هایی که امریکا برای مقابله با ایران در منطقه صورت بدهد سبب خواهد شد تنش ها شدت پیدا کند و توافق هسته ای تضعیف شود. من هرگز خیلی اطمینان خاطر نداشته ام که توافق هسته ای ایران پانزده سال دوام بیاورد و دلایل مختلفی هم برای این نظر خود دارم.بعید است دولت ترامپ در ابتدای کارش، این توافق هسته ای را از بین ببرد.این کار، هوشمندانه نیست.

تحریم را تشدید کنید
مایکل پریجنت در ادامه این نشست گفت: در زمان رسیدن به توافق هسته ای اینگونه گفته می شود که یا توافق حاصل می شود یا اگر توافقی نباشد، جنگ خواهد بود.اما می خواهم بگویم که علاوه بر این دو گزینه، گزینه های متعددی بسیاری بین این دو حالت وجود دارد.راههای بسیاری وجود دارد که توافق هسته ای ایران به توافقی بهتر تبدیل و این توافق اجرایی شود.تشدید تحریم ها ضد ایران به علت ترویج تروریسم، یکی از راههای فشار بر ایران است.اگر ایران به علت این فشارها از توافق هسته ای خارج شود، ایران خواهد بود که از توافق هسته ای خارج می شود و به دنبال آن، گروه پنج بعلاوه یک می تواند بر ایران فشار وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.