ملخ‌ها می‌آیند

پایگاه خبری کوتاه آنلاینملخ‌های مهاجر که از غرب دریای سرخ شروع به حرکت می‌کنند و وارد عربستان می‌شوند، درحال‌حاضر، در کشور یمن هستند. بعد از این کشور، وارد عمان و از آنجا وارد مناطق جنوبی کشورمان می‌شوند
به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین به نقل از وقایع اتفاقیه/بارندگی‌ها در جنوب و جنوب‌شرق که کانون ملخ‌های صحرایی است، به تهدیدی جدی برای کشور تبدیل شده؛ تهدیدی به نام هجوم ملخ‌ها؛ هجومی که فائو هم نسبت به آن به ایران هشدار داده است. این خبر را رئیس سازمان حفظ نباتات می‌دهد: «امسال با هجوم ملخ‌های مهاجر و بومی در کشور مواجه خواهیم بود. فائو نیز در‌این‌زمینه به ما هشدار داده است.»

محمد‌علی باغستانی توضیح می‌دهد: «امسال بارندگی در جنوب و جنوب‌شرق که کانون‌های ملخ صحرایی است، زیاد بوده و وقتی بارندگی زیاد باشد، ما با تهاجم ملخ‌ها مواجه خواهیم بود. سطح مبارزه با این ملخ‌ها در سال زراعی جاری، بیش از ۲۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی می‌شود. ما نیاز به کمک سیستم‌های پشتیبانی دولتی داریم و از آنان برای کنترل این مسئله کمک می‌خواهیم.»
او با اشاره به اینکه ملخ‌های مهاجر که از غرب دریای سرخ شروع به حرکت می‌کنند و وارد عربستان می‌شوند، درحال‌حاضر، در کشور یمن هستند، یادآوری کرد: «بعد از این کشور، وارد عمان و از آنجا وارد مناطق جنوبی کشورمان می‌شوند؛ بنابراین ما امسال، هم با هجوم ملخ‌های بومی و هم با هجوم ملخ‌های مهاجر مواجه خواهیم بود.»

رئیس سازمان حفظ نباتات با تأکید بر اینکه سازمان خواروبار کشاورزی (فائو) هم دراین‌باره به ما هشدار داده است، گفت: «امسال، در‌این‌زمینه وضعیت خطرناکی خواهیم داشت.»
او با بیان اینکه اعتباری که سالانه سازمان بحران استان‌ها برای مبارزه با ملخ به ما اختصاص می‌دهد، بین چهار تا پنج میلیارد تومان است، توضیح داد: «ما همواره با این اعتبار می‌توانیم ملخ را تحت کنترل خودمان قرار دهیم اما امسال با توجه به شرایط ویژه‌ای که داشته‌ایم، به حدود دو تا سه میلیارد تومان اعتبار بیشتر نیاز داریم.»
باغستانی در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۵۰ هزار هکتار مبارزه با جوندگان داشتیم، یادآوری کرد: «حدود ۱۰۸ هزار هکتار در سال زراعی گذشته مبارزه با انواع ملخ‌ داشتیم؛ ضمن اینکه برای اولین‌بار در مناطق شرقی کشور با ملخ آسیایی مواجه شدیم که خوشبختانه، توانستیم در مدت حدود ۱۰ روز آن را کنترل کنیم و خسارتی در‌این‌زمینه به کشور وارد نشد.»
به گزارش مهر، او در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات این سازمان در مبارزه با آفت همگانی، عمومی و خصوصی در سال زراعی گذشته اشاره و اظهار کرد: سال گذشته، ما حدود ۲۳ میلیون هکتار از سطح اراضی زراعی و باغی کشور را تحت پوشش عملیات مبارزه با آفات قرار دادیم که در‌این‌زمینه، پنج میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه با آفات، یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مبارزه با بیماری‌ها و ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار مبارزه با علف‌های هرز انجام شد. به گفته باغستانی، در سال زراعی گذشته، همچنین پنج میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار شبکه‌های مراقبت بخش دولتی و خصوصی انجام شده است.

او با بیان اینکه سال گذشته پیش‌بینی ما برای مبارزه با سن غلات در ۸۰۰ هزار هکتار بود، گفت: سطح مبارزه ما در ۷۰ هزار هکتار انجام شد و حدود ۷۳۰ هزار لیتر سم در‌این‌زمینه صرفه‌جویی کردیم. او همچنین به کاهش سن‌زدگی گندم در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: میانگین سن‌زدگی گندم، امسال کمتر از نیم درصد بوده که این مسئله، سبب افزایش گندم تولیدی کشور شده است.
باغستانی در زمینه آفات قرنطینه‌ای هم گفت: بیش از ۲۰۰ آفت قرنطینه‌ای برای کشور ما وجود دارد که باید مراقب باشیم این آفات وارد کشورمان نشوند. بر همین اساس، ما حدود ۱۵ میلیون تن اعمال ضوابط قرنطینه‌ای روی محموله‌های وارداتی داشتیم.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به صدور مجوز برای اندام‌های گیاهی‌ای با ریسک قرنطینه‌ای بالا نیز اضافه کرد: علاوه‌براین، روی محموله‌های ترانزیتی‌ای که از داخل کشور ما به کشورهای همسایه می‌روند، ضوابط قرنطینه‌ای اعمال شده است.
او با بیان اینکه به‌منظور تسهیل و روان‌سازی فرایند صادرات، اقداماتی انجام شده که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی سامانه «قرنطینه» اشاره کرد، گفت: کشور روسیه اصرار داشت اصالت کالاهای ایرانی‌ای که قرار است به این کشور صادر شود، مشخص باشد؛ به‌همین منظور، سامانه «قرنطینه» در سازمان حفظ نباتات راه‌اندازی شد و از حدود سه ماه قبل که این سامانه شروع به کار کرده، حدود ۱۶ هزار گواهی بهداشت از آن صادر شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برخی کالاهای ایرانی به‌دلیل آلودگی به آفات از مقاصد صادراتی برگشت می‌خوردند و درحال‌حاضر، راه‌اندازی این سامانه باعث بالارفتن دقت‌ها و کاهش برگشت محموله‌های صادراتی شده است.
باغستانی با اشاره به اینکه حدود سه هزار و ۵۰۰ فروشگاه غیرمجاز سم در کشور فعالیت می‌کردند، اظهار کرد: با اقدامات انجام‌شده، درحال‌حاضر، تعداد این فروشگاه‌ها به ۴۰۰ رسیده و امیدوار هستیم تا پایان سال این عدد صفر شود.
او درباره اینکه آفت‌کش‌های مورد استفاده در کشور، وضعیت چندانی مطلوبی ندارند و اینکه اظهار شده قرار است سموم کم‌خطر و کارا وارد چرخه مصرف شوند، آیا سموم فعلی پرخطر هستند، اظهار کرد: در سبد مصرفی سم کشور، سمومی پرخطر نداریم جز یکی، دو رقم که برای ازبین‌بردن جوندگانی مانند موش استفاده شده و در تمام دنیا از این سموم برای ازبین‌بردن جوندگان استفاده می‌شود و جایگزینی برای آن وجود ندارد.
باغستانی با بیان اینکه سموم پرخطر مستقیما روی گیاه مصرف نمی‌شوند؛ بنابراین خطری برای انسان ندارند، گفت: هیأت نظارت بر سموم برای معرفی سموم جدید، نسبت به میزان سرطان‌زایی آنها بسیار حساس است و اگر این سموم در رده‌های پرخطر (A و B) قرار داشته باشند به هیچ عنوان آنها را تأیید نمی‌کند.

او با اشاره به اینکه در دو سال اخیر، ۲۰ سم از سمومی که مخاطرات داشته‌اند، از سبد مصرفی کشور حذف شده‌اند، اظهار کرد: بر همین اساس، تعرفه واردات سموم پرخطر را ۲۵ درصد، متوسط خطر ۱۵ درصد و کم‌خطر را صفر درصد در نظر گرفته‌ایم، ضمن اینکه هر تولیدکننده یا وارد‌کننده سم باید حداقل یک سم کم‌خطر را به ثبت برساند.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، همچنین درباره وضعیت گلخانه‌ها نیز گفت: در گلخانه‌ها نیز بسته‌ای از مبارزه بیولوژیک و سموم کم‌خطر استفاده می‌شود که بر همین اساس، با دو شرکت بزرگ اروپایی تفاهمنامه‌هایی به امضا رسانده‌ایم تا سموم جدید تحت لیسانس آنها در کشور ما تولید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.