دسته بندی های ارشیو: سیاسی

اجرای الگوی موفق جهانی در بهره برداری فضا و ارتفاع بر بستر مساحت درساخت و سازهای مسکونی، تولیدی و خدماتی

دکتر روزبهان؛ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی:
توسعه منطقه آزاد به فضای برون فنسی خواهد رفت/
اجرای الگوی موفق جهانی در بهره برداری فضا و ارتفاع بر بستر مساحت درساخت و سازهای مسکونی، تولیدی و خدماتی/
منطقه آزاد انزلی به قطب جمعیتی نخبه کشور با هدف توسعه روابط با کشورهای اوراسیا و حوزه خزر تبدیل می شود


به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی،دکتر محمد ولی روزبهان، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان از استراتژی جدید سازمان متبوع خود در جهت بهره برداری حداکثری از مساحت محدوده منطقه با تغییر الگوی ساخت و ساز در بستر فضا و ارتفاع خبر داد و اظهار داشت: توسعه کیفی منطقه آزاد به فضای برون فنسی خواهد رفت و سعی خواهد شد جهت بهره مندی همه مردم کل مساحت منطقه آزاد انزلی را با توجه به برنامه ریزی های توسعه ای ؛ برخوردار کرد وی امتیازات و منابع افق برنامه ریزی کلان سازمان را تا یک دهه اینده را مورد توجه و تحقیق قرار داده و ابراز امیدواری کرد در سده ۱۴۰۰ منطقه آزاد انزلی به مرکز مبادلات تجاری اروپا و آسیا و کانون تولید،تجارت و گردشگری شمال کشور تبدیل می شود که باید به دلیل محدودیت اراضی خود،مسیر ساخت و سازهای منطقه را از ظرفیت ارتفاع هم برخوردار نمود.
وی بابیان اینکه محدودیت های موجود در استحصال اراضی تحت مالکیت این سازمان در منطقه آزاد انزلی که این منطقه را با کمتر از ۳ هزار هکتار به کوچکترین منطقه آزاد ایران تبدیل کرده، رویکرد بهره گیری از فضا و ارتفاع موجود در ساخت و سازهای تولیدی و خدماتی را در دستور کار قرار داده، افزود: در نتیجه راهبرد سازمان براساس روند تغییر جهت بازارها و شرکای تجاری ایران به سمت شمال کشور که از فرصت های مضاعفی در مقایسه با دیگر شرکای موجود برخوردار می باشند در دستور کارسازمان منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: از سوی دیگر این منطقه در مرکز ثقل ارتباطی با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کریدورهای بین المللی شمال-جنوب،یک کمربند-یک جاده و چین،قزاقستان،ایران؛ قرار گرفته، مسیرهای مواصلاتی که بلوک جدید ابرقدرتهای اقتصادی جهان در قرن بیست و یکم را با محوریت ایران تشکیل خواهند داد.
وی با اشاره به اینکه براساس شاخص های مختلف اقتصادی و سیاسی، قرن آینده شمسی، قرن آسیا خواهد بود و در این میان کشورهای چین،هندوستان، روسیه و ترکیه نقش محوری ایفا خواهند کرد، گفت: با توجه به این ظرفیت ها، منطقه آزاد انزلی راهبرد بهره گیری از ارتفاع را در ارائه مجوزهای تولیدی و خدماتی در اولویت قرار داده و این مهم را باتکیه بر مزایا و معافیت های اقتصادی،زیرساخت های مناسبی همچون دو بندر کاسپین وانزلی، نزدیکی به بازارهای مصرف داخلی و خارجی و اتصال قریب الوقوع به بنادر جنوبی کشور با وصل شدن به خط ریل سراسری، در راستای تحقق بندهای منشور اقتصاد مقاومتی به ویژه بندهای دهم،یازدهم و دوازدهم آن به اجرا درخواهد آورد.
رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی از توجه سازمان متبوع خود به تحولات جمعیتی و سکونتگاهی در کشور به دلیل تغییرات اقلیمی در قالب طرح تغییر الگوی ساخت ساز از مساحت به فضا و ارتفاع، خبر داد و گفت: براین اساس در مجوزهای ساخت و ساز مسکونی و شهرک های گردشگری نیز این الزام در دستور کار قرار خواهد گرفت تا علاوه بر استفاده کامل از زمین های موجود، کاربری اراضی کشاورزی و جنگی و … نیز حفظ شود و منطقه آزاد انزلی به قطب جمعیتی نخبه کشور با هدف توسعه روابط با کشورهای اوراسیا و حوزه خزر تبدیل گردد.
وی رعایت الزامات زیست محیطی و عدم تغییر شاخص های اکوسیستمی گیلان زمین را به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه پایدار از مهمترین مولفه های مورد تأکید سازمان منطقه آزاد در همه مجوزهای صادره به ویژه مجوزهای صنعتی، خدماتی و مسکونی اعلام و اضافه کرد: علاوه بر تغییر و تحولات اقلیمی که زمینه توجه مردمان فلات داخلی کشور به شمال شده، روندهای توسعه ای منطقه آزاد انزلی در حوزه های مختلف بندری،ترانزیتی،تولیدی-صنعتی،خدماتی، تجاری و گردشگری بهمراه طرح دانش شهر را می توان از دیگر دلایل افزایش افراد علاقمند به سکونت در محدوده منطقه اعلام کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بازتعریف الگوی بلند مرتبه سازی در خارج از فاز تجارت ، میان بری به توسعه در منطقه آزاد انزلی را به منظور دست یابی سریع تر با بهره گیری از فرصت های ساخت و ساز در فضا اعلام کرد و افزود: این راهبرد در بخش های صنعتی،تجاری،مسکونی و بندری به اجرا در می آید.

معاون اجرایی ارتش: امروز موشک، هواپیما و تانک را خودمان می سازیم

معاون اجرایی ارتش: امروز موشک، هواپیما و تانک را خودمان می سازیم

معاون اجرایی ارتش: امروز موشک، هواپیما و تانک را خودمان می سازیم

امیر سرتیپ محمودی گفت: امروز روی پای خودمان ایستادیم و توان رزمی بالایی داریم و اگر تهدیدی رخ دهد آن را در نطفه خفه خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ارتش، امیر سرتیپ محمد محمودی معاون اجرایی ارتش جمهوری اسلامی، اظهار کرد: با بهره گیری از تجربیات دفاع مقدس توانستیم از توانمندی خوبی برخوردار شویم.

وی افزود: متخصصین ارتش توانایی های نظامی آجا را افزایش داده اند و این یک موفقیت بزرگ است.

معاون اجرایی ارتش با بیان اینکه ارتش از توانمندی های مطلوبی برخوردار است، افزود: در دوران دفاع مقدس رزمندگان در مقابل زیاده خواهی دشمن ایستادند و امروز از آن تجربیات بهره گرفتیم.

امیر سرتیپ محمودی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس سیم خاردار به ما نمی دادند و مهمات ما محدود بود عنوان کرد: امروز ما انواع موشک ها، هواپیماها، بالگردها، توپخانه و … را خودمان می سازیم.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز روی پای خودمان ایستادیم و توان رزمی بالایی داریم و اگر تهدیدی رخ دهد آن را در نطفه خفه خواهیم کرد.

معاون اجرایی ارتش گفت: امسال نمایشگاه ملی دفاع مقدس دارای دستاوردهای بسیار خوبی در همه زمینه های علمی، فرهنگی و نظامی بود.

وی تاکید کرد: یادآوری ایام الله دفاع مقدس ما را از تاریکی ها به سوی روشنایی ها  هدایت می کند و بزرگترین سرمایه ما دفاع مقدس است که موجب تثبیت و اعتلای انقلاب اسلامی شد.

آصفری: مطالبه‌گری نمایندگان از مسئولان نباید از گستره ادب خارج شود

آصفری: مطالبه‌گری نمایندگان از مسئولان نباید از گستره ادب خارج شود

آصفری: مطالبه‌گری نمایندگان از مسئولان نباید از گستره ادب خارج شود

نایب رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: نمایندگان به جای داد و بیداد باید به وظیفه ذاتی خود یعنی تصویب قوانین کاربردی پرداخته و دولت را ملزم به کار کردن و پیشبرد امور مردم کنند.

محمدحسن آصفری در گفت و گو با ایسنا، درباره کاربرد ادبیات نامناسب از سوی برخی از نمایندگان نسبت به مسئولان دولتی، بیان کرد: از نظر بنده بخشی از این امر به فضای مجازی بازمی گردد. امروز متاسفانه برخی از صفحات فضای مجازی دنبال تخریب بوده و بعضی از نمایندگان نیز فکر می کنند اینگونه صحبت کردن و به کار بردن ادبیات نامناسب نیز خریدار دارد در حالی که اینگونه نبوده و از نظر بنده جامعه چنین چیزی را نمی پسندد.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده اعتقاد دارم که نمایندگان باید در گفتمان خود رعایت ادب را در اولویت قرار دهند. درست است نمایندگان مجلس در برخی موارد نسبت به رفتار دولت ناراحت و گلایه مند هستند چرا که وقتی ما به حوزه های انتخابیه خود می رویم مردم از ما می پرسند چرا بر سر دولت فریاد نمی زنید و حرف های خود را نمی گویید اما این مطالبه گری نباید از گستره ادب خارج شده و خدایی نکرده به کسی بی احترامی شود.

نماینده مردم اراک در مجلس تصریح کرد: بی پاسخ بودن دولت در برخی از مسائل باعث شده تا فشار بر روی نمایندگان زیادتر شده و گاهی اوقات از کوره درفته و عناوین و الفاظی را به کار ببرند که از ادب و اخلاق دور است. بنده نیز این امر را نمی پسندم.

آصفری در پایان تاکید کرد: به کار بردن ادبیات نامناسب تاثیری در اصلاح امور ندارد. نمایندگان به جای داد و بیداد باید به وظیفه ذاتی خود یعنی تصویب قوانین کاربردی پرداخته و دولت را ملزم به کار کردن و پیشبرد امور مردم کنند.

امامی: گفتمان انقلاب و دفاع مقدس باید به گفتمان غالب در ادبیات جهان تبدیل شود

با اشاره به بیانات اخیر رهبری:

امامی: گفتمان انقلاب و دفاع مقدس باید به گفتمان غالب در ادبیات جهان تبدیل شود

امامی: گفتمان انقلاب و دفاع مقدس باید به گفتمان غالب در ادبیات جهان تبدیل شود

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه گفتمان انقلاب و دفاع مقدس و ایثار و شهادت باید به گفتمان غالب در ادبیات جهان تبدیل شود، تاکید کرد: ما با ۸ سال دفاع مقدس خود که پر از درس ها و رشادت ها و حماسه ها است برای تمام جهانیان حرف برای گفتن داریم.

حسین امامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تلاش در جهت توجه به آثار هنری و نمایشی ما با مضمون دفاع مقدس در عرصه جهانی ضمن ارزشمند دانستن بیانات ایشان گفت: با توجه به مباحثی که حضرت آقا در این خصوص فرمودند باید این نکته را مورد نظر داشته باشیم که کلام ایشان بسیار دقیق است،حتی مرحوم ابوالحسن نجفی که از زبان شناسان بزرگی بودند در مقدمه یکی از کتاب های خود از حضرت آقا به دلیلی پیشنهاداتی که برای چاپ کتاب ارائه داده بودند تشکر کرده بود.

وی افزود: این که ایشان فرمودند «کارهای ویکتور هوگو و چارلز دیکنز را در ایران روی صحنه می‌برند، بسیار خوب؛کاری کنیم که کارهای ما در زمینه دفاع مقدس را هم در دنیا روی صحنه ببرند» و اینکه فرمودند بسیار خوب یعنی اینکار اشکالی ندارد چرا که خود حضرت آقا کتاب بینوایان ویکتور هوگو را یکی از معجزات می دانند و جملات بسیار نابی در خصوص این اثر به کار برده اند، ولی جمله بعدی چندین نکته مهم را مورد اشاره قرار می دهد، خود حضرت آقا در این سال ها تقریظ های زیادی را نسبت به آثار ادبی دفاع مقدس نوشته اند و بر مطالعه این آثار تاکید داشتند، با توجه به فرمایشات خود ایشان ما هنوز در تولید متن ادبی خوب و فاخر در زمینه دفاع مقدس به استغناء نرسیده ایم و به تولید اثر خوب در این حوزه احتیاج داریم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: اینکه حضرت آقا فرمودند کاری کنیم که کارهای ما در زمینه دفاع مقدس را هم در دنیا روی صحنه ببرند”نشان دهنده اهمیت گنجینه دفاع مقدس است؛ چرا که ایشان پیشتر در خصوص دفاع مقدس فرموده بودند «جنگ یک گنج تمام نشدنی است»؛ یعنی گفتمان انقلاب و دفاع مقدس و ایثار و شهادت باید به گفتمان غالب در ادبیات جهان تبدیل شود، ما با ۸ سال دفاع مقدس خود که پر از درس ها و رشادت ها و حماسه ها است برای تمام جهانیان حرف برای گفتن داریم.

امامی با اشاره به یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان یکی از مفاخر دوران دفاع مقدس تصریح کرد: سردار سلیمانی یک سرباز برای نظام، یک فرمانده برای دفاع مقدس و یک اسطوره برای مقاومت بودند؛ دوست و دشمن اقتدار ایشان را تحسین می کردند و به عظمت ایشان معترف بودند، این مفاخر همان ذخایری هستند که باید به جهان معرفی شوند؛ البته زوایای زندگی خیلی از این بزرگواران همچون گنجی بی پایان است که در کشور خودمان هم نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی با اشاره سخنان پیشین رهبر معظم انقلاب در خصوص خطر تحریف عنوان کرد: پیشتر حضرت آقا دو آسیب جدی را اشاره فرمودند یکی موضوع تحریم و دیگری بحث تحریف، ایشان فرمودند خطر تحریف از تحریم هم بیشتر است، پس ما نباید بگذاریم این ذخایر و مفاخر دفاع مقدس و مقاومت به فراموشی سپرده شوند و باید کاری کنیم که این بزرگواران و معارف دفاع مقدس به جهانیان معرفی شوند؛ باید شرایطی فراهم شود که عزیزان آن رشادت ها و حماسه ها و آن معارف دفاع مقدس را بازگو کنند.

وی در پایان اضافه کرد: پس برای مقابله با جریان تحریف باید به بیان واقعیت هایی همچون واقعیت های دفاع مقدس توجه لازم را داشته باشیم، این که حضرت آقا می فرمایند ما در این حوزه به تولید متن احتیاج داریم لازم است توجه کنیم که تهدید تحریف در حوزه دفاع مقدس از دغدغه های ایشان است که باید مورد توجه ما باشد.

مجرمین سیاسی معمولا اهداف میهن‌پرستانه دارند

مجرمین سیاسی معمولا اهداف میهن‌پرستانه دارند

مجرمین سیاسی معمولا اهداف میهن‌پرستانه دارند

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه معمولا مجرمین سیاسی اهداف میهن‌پرستانه دارند، گفت: ضابطه قانونی که بتوان بر اساس آن جرایم سیاسی را از دیگر جرایم جدا کرد و جرم سیاسی را دقیقاً تشخیص داد؛ علی الاصول تا این لحظه وجود ندارد و این موضوع کار را مشکل می‌کند.

سید محمد صادق آل محمد در گفت‌وگو با ایسنا درباره تاکید رییس قوه قضاییه بر ضرورت تفکیک جرم سیاسی از امنیتی، گفت: به طور قطع  باید بین جرایم سیاسی و جرایم علیه  امنیت و آسایش عمومی تفاوت قائل شد و این دو عنوان مجرمانه را از هم تفکیک کرد. برای اینکه بتوان این دو مفهوم مجرمانه را از هم تفکیک کرد و جدا از هم مورد رسیدگی و قضاوت قرار داد حتماً باید تعریف جامعی از هردو جرم در دست داشت.

وی افزود: با در دست داشتن تعریف جامع و مانعی از هر  یک از این جرایم، مصادیق و عناوین مجرمانه هرکدام قابل تشخیص است و می توان با روشن شدن مصادیق و تعیین عناوین مجرمانه این جرایم، برای هر یک روند قضایی و تشخیص دقیق اتهام منتسبه به مجرمین را روشن کرد و براساس  آن محاکمات را تشکیل و  به سرانجام رساند.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد:  طبق اصل ۳۲ قانون اساسی، هیچکس را نمی توان دستگیر کرد؛ مگر طبق قانون و باید موضوع اتهام  با ذکر دلایل بلافاصله به او ابلاغ و تفهیم شود. همچنین طبق اصل ۳۶ قانون اساسی، حکم به مجازات و اجرای آن تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون است  و همچنین با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات هیچ امری را نمی‌توان جرم دانست؛ مگر به موجب قانون و هیچ کس را نمی توان مجازات کرد آن هم مطابق قانون. این موارد نشانگر آن است که باید در جرایم سیاسی و  امنیتی همه موارد فوق را رعایت شود؛ یعنی این جرائم کاملاً تعریف شود و موسسات آن به نحو روشن و آشکار مشخص و معین شود تا امکان دادرسی عادلانه فراهم آید.

وی افزود: ضابطه قانونی که بتوان بر اساس آن جرایم سیاسی را از دیگر جرایم جدا کرد و جرم سیاسی را دقیقاً تشخیص داد؛ علی الاصول تا این لحظه وجود ندارد و این موضوع کار را  مشکل میکند.

وی یادآور شد: معمولا مجرمین سیاسی اهداف میهن‌پرستانه دارند  و در دفاع از آزادی‌های عمومی و تلاش برای اجرای عدالت با انگیزه اصلاح امور و تغییرات مطلوب با حکومت‌ها و نظام‌های موجود مخالفت می کنند. این اهداف غالباً مورد تایید و ستایش آحاد مردم است و بدین جهت است که مجرمین سیاسی متفاوت از  سایر مجرمین محاکمه و مجازات می‌شوند.

آل محمد تصریح کرد: مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیئت منصفه و در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد؛ در حالی که رسیدگی به جرائم امنیتی یعنی جرایم علیه امنیت عمومی اعم از  داخلی و خارجی در صلاحیت دادگاه های انقلاب قرار دارد؛ لذا لازم است که هر چه زودتر ابهامات قانون جرم سیاسی از طریق قوای مقننه یا قضاییه و یا  از طریق نظریات حقوقدانان مرتفع شود و مصادیق این جرم به طور واضح و روشن معین شود و کاملاً جدا و منفک از  مصادیق جرایم امنیتی مورد رسیدگی و قضاوت قرار گیرد.

این حقوقدان ادامه داد: باید قبول کرد که در جرایم سیاسی، انگیزه  واقعی اغلب متهمین با انگیزه شرافتمندانه و خیرخواهانه و میهن پرستانه و مردمی برای اصلاح امور است و  به نظر می‌رسد که قانون جرم سیاسی باید از منظر حقوقی کاملاً تعریف و بدون ابهام  شود  و مصادیق این جرم احصا و روشن شود و کاری کرد که هیچ تداخلی بین جرایم سیاسی و امنیتی ایجاد نشود و این دو بزه  به صورت جدا شده و  تفکیک شده مورد رسیدگی قضایی قرار گیرند.

وی در پایان گفت: بدون شک رسیدگی به جرایم سیاسی در دادگاههای دادگستری و  با حضور هیأت منصفه و اصحاب رسانه و به صورت علنی تحولی مهم و ارزش مند است و  باعث خوشنودی آحاد ملت و دستیابی  به دادرسی عادلانه می شود.

جمالی: اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری باید تکلیف مفهوم «رجل سیاسی» را مشخص کند

جمالی: اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری باید تکلیف مفهوم «رجل سیاسی» را مشخص کند

جمالی: اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری باید تکلیف مفهوم «رجل سیاسی» را مشخص کند

یک نماینده سابق مجلس گفت: نمایندگان مجلس با همراهی شورای نگهبان یک‌بار و برای همیشه آنچه در قانون تحت عنوان «رجل سیاسی» مطرح است را به صورت صریح در اصلاحات قانون انتخابات ریاست‌جمهوری معلوم کنند تا بدانیم منظور از «رجل» صرفاً جنسیت است یا زنان هم می‌توانند رییس‌جمهوری باشند؟

محمدجواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا با اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری موافق است یا نه، اظهار کرد: قطعاً موافق تغییر قانون انتخابات ریاست جمهوری هستم. آنقدر در قانون گذشته اول و آخر امور باز گذاشته شده که در زمان ثبت‌نام انتخاباتی این موضوع تبدیل به یک فضای مضحکه می‌شود و رسانه‌های خارجی بسیار از آن علیه کشور استفاده می‌کنند.

وی افزود: اینکه افرادی با کلاه مخملی بیایند و در انتخابات ریاست جمهوری که نفر دوم مملکت است ثبت‌نام کنند یا پیرمردی ۹۰ ساله بیاید و در محل ثبت‌نام شعر بخواند و مطابق قانون، وزارت کشور هم مجبور باشد از وی ثبت‌نام به عمل آورد، هیچ نفعی به حال کشور ندارد.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: در همه دنیا اینجور است که محدودیت‌هایی برای ثبت‌نام ریاست جمهوری وجود دارد، نه اینکه افرادی بیایند و با کمترین سواد ثبت‌نام کنند و آن وقت نظام هم به ردصلاحیت گسترده در جریان بررسی‌ها متهم شود. این شیوه جز هزینه مادی و معنوی چیز دیگری ندارد.

جمالی با اشاره به اینکه برای سن کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید حداقلی را در نظر گرفت، اما سقف مشخص کردن برای آن لازم نیست، اظهار کرد: ما در دنیا هم دیده‌ایم که افرادی با سنین بالا رییس جمهوری بودند و کارشان را هم پیش برده‌اند و مشکلی ایجاد نشده است چرا که اولاً جایگاه ریاست جمهوری با سایر جایگاه‌ها متفاوت است و در ثانی شخص رییس جمهوری بیشتر هماهنگ‌کننده امور است و کار به دست وزرا و معاونان سپرده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه تحصیلات کاندیداهای ریاست‌جمهوری نباید معادل‌سازی انجام شود، گفت: وقتی می‌گوییم سطح کاندیدا باید تحصیلات دکترا یا کارشناسی ارشد باشد، لازم است که واقعاً کاندیداها تحصیلات لازم را طی کرده باشد، نه اینکه فردی به خاطر سوابق خود و با معادل‌سازی این بخش را پشت سر بگذارد.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه سوابق کاندیداها ریاست‌جمهوری باید سطح مناسبی داشته باشد، اظهار کرد: حداقل چند دوره نمایندگی مجلس یا داشتن سابقه حضور در سمت استاندار به بالا در کارنامه کاندیداها دیده شود و این افراد لااقل معاونت وزیر را تجربه کرده باشند نه اینکه مدیرکل فلان اداره دولتی هم امکان ثبت‌نام را داشته باشد.

جمالی همچنین با تاکید بر اینکه باید از برخی کلی‌گویی‌ها در زمینه تایید صلاحیت افراد برای ریاست جمهوری فاصله گرفت، اظهار کرد: باید این موارد کلی‌گویی به سمت شفافیت برود و قابل اندازه‌گیری و سنجش باشد. مثلاً اینکه در قانون گفته شود کاندیدا نباید غرب‌گرا باشد یعنی چه؟ اگر شرق‌گرا باشد صحیح است؟ جمهوری اسلامی شیوه‌اش نه شرقی، نه غربی است. پس این موارد و سایر اینها که صرفاً برخی صفات را پشت هم قرار داده است باید به صورت شفاف تبیین و مشخص شود.

وی افزود: اگر در قانون برای تایید صلاحیت افراد به کلی‌گویی بسنده نشود و این موارد قابل سنجش کمی باشند، آنوقت هم کاندیدا می‌تواند از خودش بهتر دفاع کند و هم شورای نگهبان راحت‌تر می‌تواند علت رد یا تأیید صلاحیت افراد را به آنان اعلام کند وگرنه توصیفی و شعاری بودن ویژگی‌های کاندیداتوری مشکلی را حل نمی‌کند.

این نماینده سابق مجلس در پایان تاکید کرد: همچنین به صورت جدی از نمایندگان مجلس می‌خواهم که با همراهی شورای نگهبان یک‌بار و برای همیشه آنچه که در قانون تحت عنوان «رجل سیاسی» مطرح است را دقیقاً و به صورت صریح در اصلاحات قانون انتخابات ریاست‌جمهوری معلوم کند که آیا منظور از «رجل» صرفاً جنسیت است یا زنان هم می‌توانند رییس‌جمهوری باشند؟ و این رجل‌خواندن کاندیدها ناظر بر داشتن درک و فهم سیاسی است یا صرفاً اشاره به جنسیت دارد؟

نماینده ساری: بی‌توجهی مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی خسارت‌ها را بالاتر می‌برد

نماینده ساری: بی‌توجهی مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی خسارت‌ها را بالاتر می‌برد

نماینده ساری: بی‌توجهی مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی خسارت‌ها را بالاتر می‌برد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: باید با استفاده از فضای مجازی، صدا و سیما و نخبگان جامعه عواقب بی توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و آثار و تبعاتی که ادامه‌دار شدن این بیماری به دنبال دارد، برای مردم شرح داده شود.

علی بابایی کارنامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مسئولیت هریک از شهروندان برای مقابله با ویروس کرونا، بیان کرد: ویروس کرونا به طور مترقبه وارد چرخه زندگی انسان شده و تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است و برای مقابله با بیماری کرونا اقشار مختلف جامعه یعنی دولتمردان، نمایندگان و آحاد مختلف جامعه مسئولیت اجتماعی دارند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رسالت و مسئولیت همه مردم برای مقابله با این ویروس در وهله اول رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است، اظهار کرد: از سوی دیگر باید زیر ساخت‌های لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم شود. باید در گام نخست دغدغه‌های مردم اولویت بندی شود و ابتدا برنامه ریزی برای رفع مشکلات اقتصادی به وجود آمده همراه این ویروس صورت گیرد.

نماینده مردم ساری در مجلس تصریح کرد: در ادامه نیز باید با استفاده از فضای مجازی، صدا و سیما و نخبگان جامعه عواقب بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و آثار و تبعاتی که ادامه‌دار شدن این بیماری به دنبال دارد، برای مردم شرح داده شود. این اقدام باید در جهت فرهنگ سازی بیشتر و بالا بردن مسئولیت اجتماعی شهروندان صورت گیرد.

بابایی در پایان با بیان اینکه تا به امروز نیز هرجایی که توانستیم این بیماری را کنترل کنیم بیشتر سهم مردم بوده است، خاطرنشان کرد: نقش مردم در مقابله با این ویروس پررنگ است و اگر مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی بی توجه شوند طبیعتا خسارت‌ها بالاتر می‌رود. مجلس و دستگاه های دولتی نیز وظیفه دارند تا با برنامه ریزی برای فراهم کردن زیر ساخت های بهداشتی و درمانی و هم چنین اطلاع رسانی و آموزش صحیح به مردم در راستای شکست این ویروس حرکت کنند.

جواد امام :حتما تصمیم انتخاباتی ۱۴۰۰ اصلاح طلبان متفاوت از ۹۲ خواهد بود

جواد امام :حتما تصمیم انتخاباتی ۱۴۰۰ اصلاح طلبان متفاوت از ۹۲ خواهد بود

جواد امام :حتما تصمیم انتخاباتی  ۱۴۰۰ اصلاح طلبان متفاوت از ۹۲ خواهد بود

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اصلاح طلبان باید این واقعیت را در نظر بگیرند که ما در شرایط سال۹۲ نیستیم، گفت: ما باید شرایط امروز جامعه و خواسته های مردم را در نظر بگیریم ، حتما تصمیم انتخابات ۱۴۰۰ از ۹۲ متفاوت خواهد بود.

جواد امام در گفت و گو با ایسنا، در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر احتمال حمایت اصلاح طلبان از فردی غیر اصلاح طلب در انتخابات۱۴۰۰اظهار کرد: عده ای که مطرح می کنند که شاید تحریم سال۹۲ دوباره تکرار شود، هزینه این هشت سال برای اصلاحات را نادیده می گیرند. البته تصمیم سال۹۲ اصلاحات برای حمایت از حسن روحانی درست بود ولی امروز دیگر جامعه چنین تصمیمی را از ما نمی پذیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید آسیب شناسی کنیم که در چه شرایطی هستیم. میزان مشارکت در انتخابات مجلس بخصوص در دور دوم باید بررسی شود. با توجه به این شرایط امروز باید تصمیم بگیریم و این واقعیت را در نظر بگیریم که در شرایط سال۹۲ نیستیم. اگر در موقعیت سال۹۲ بودیم، می توانستیم تصمیمی مشابه سال۹۲ بگیریم. ما باید شرایط امروز جامعه و خواسته های مردم را در نظر بگیریم . حتما تصمیم انتخابات ۱۴۰۰ از ۹۲ متفاوت خواهد بود.

دبیرکل حزب مجمع ایثارگران با اشاره به اینکه اکثریت اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات معتقدم اگر کاندیدایی در انتخابات نداشتیم، مشارکت در آن موضوعیتی ندارد، تصریح کرد: مشارکت نکردن با شرکت نکردن متفاوت بوده و به معنای تحریم انتخابات نیست. مشارکت نکردن یعنی وقتی کاندیدایی در انتخابات نداریم، کسی را به مردم معرفی نمی کنیم نه اینکه مردم را تشویق کنیم که در انتخابات شرکت نکنند. ما دنبال مشارکت بالای مردم در انتخابات و استفاده آنها از حق قانونی خود یعنی رای دادن هستیم اما حاکمیت هم باید شرایط مشارکت مردم را فراهم کند.

امام در پاسخ به این پرسش که آیا تفاوت دیدگاه ها در جریان اصلاحات منجر به اختلاف نخواهد شد، گفت: ما دنبال دستیابی به تصمیم اجماعی هستیم نه اینکه در جریان اصلاحات وزن کشی کنیم. باید تصمیمی بگیریم که به نفع منافع ملی باشد. ما نمی توانیم برخلاف خواست مردم تصمیم بگیریم بلکه باید تصمیمی بگیریم که مورد پذیرش مردم باشد.

این فعال سیاسی همچنین درباره این دیدگاه حزب کارگزاران مبنی بر اینکه باید به هر قیمتی در انتخابات مشارکت کنیم، افزود:  مشارکت در انتخابات حق طبیعی مردم است و ما باید تلاش کنیم تا این حق احیا شود اما  بیهوده خواهد بود که بگوییم اگر حق ما در انتخابات نادیده گرفته شد باز هم در انتخابات مشارکت می کنیم. حزب کارگزاران هم به صراحت این را نگفته است، بلکه در حال بررسی گزینه های مختلف است. اخیرا محمد عطریانفر هم گفته است که حرف آخر را سید محمد خاتمی می زند.

امام در پایان درباره آخرین وضعیت   نهاد جایگزین شورای عالی سیاستگذاری اظهار کرد: این وظیفه را شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بر عهده گرفته  اما هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

فاضلی: وزارت بهداشت دسترسی ساده مردم به تست کرونا را فراهم کند

فاضلی: وزارت بهداشت دسترسی ساده مردم به تست کرونا را فراهم کند

فاضلی: وزارت بهداشت دسترسی ساده مردم به تست کرونا را فراهم کند

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید زمینه دسترسی ساده مردم برای انجام تست کرونا فراهم شود، گفت: کاهش محسوس استفاده ماسک توسط مردم و یا کمتر رعایت کردن سایر پروتکل‌های بهداشتی بدان معناست که نتوانسته‌ایم به خوبی فرهنگ پیشگیری از ابتلا به کرونا را در جامعه ادامه دهیم.

ملک فاضلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مردم در فصل بهار به خوبی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و موارد پیشگیری از ابتلا به کرونا را انجام می‌دادند که نتایج آن در آمارهای مبتلایان و یا فوتی‌ها مشهود بود. امروز جامعه برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خوبی همراهی نمی‌کند که این به رفتار و عملکرد برخی کارگزاران و مسئولان نظام برمی‌گردد حتی متوجه رسانه‌ها و به خصوص صداوسیما هم می‌شود که نتوانستند فرهنگ پیشگیری برای مبتلا نشدن به کرونا را ادامه دهند.

نماینده مردم سراوان در مجلس اضافه کرد: قطعا رفتار و سخنان بزرگان اعم از مسئولان و روحانیون در رسانه‌های گروهی در بین مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد. لذا لازم است از ظرفیت همه این افراد برای یادآوری انجام پروتکل‌های بهداشتی استفاده کرد، همچنین وزارت بهداشت به تناسب داشتن شبکه‌های بهداشتی در سطح کشور و نیروی انسانی توانمند به صورت چهره‌ به چهره آموزش‌های لازم را ارائه دهد این مهم باید در مناطق روستایی انجام گیرد. البته که متاسفانه اکنون در حال حاضر شاهد فضای پیشین آموزش دادن به جامعه برای مبتلا نشدن به کرونا نیستیم، انگار ترس از ابتلا به کرونا ریخته و دیگر فضای پیشگیری حاکم نیست.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مردم بدانند که فعلا باید با کرونا زندگی کنیم پس کاهش استفاده از ماسک و یا رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و سایر پروتکل‌های بهداشتی درست نیست. اگر امروز شاهد این اتفاق هستیم یعنی نتوانسته‌ایم فرهنگ پیشگیری را به خوبی ادامه دهیم. از این به بعد باید برنامه‌ای مدون داشته تا بتوان از این شرایط عبور کنیم.

فاضلی همچنین با تاکید بر لزوم توجه بیشتر وزارت بهداشت برای درمان بیماران کرونایی اظهار کرد: وزارت بهداشت باید شرایط دسترسی ساده و راحت مردم به تست کرونا را فراهم کند، بسیاری از افراد جامعه به خصوص در مناطق محروم همچون استان سیستان و بلوچستان توانایی پرداخت هزینه برای تست کرونا را ندارند که این باعث افزایش بیشتر آمار مبتلایان می‌شود.

یازدهم برای ساماندهی بازار مسکن مجلسچه کرده است؟

 یازدهم برای ساماندهی بازار مسکن مجلسچه کرده است؟

مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار مسکن چه کرده است؟

یکی از مهم ترین مطالبات مردم از مجلس یازدهم از همان روزهای آغاز به کار این مجلس، ساماندهی بازار مسکن بود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز یکی از محور های اصلی کار این مجلس را ساماندهی بازار مسکن اعلام کرده و قول دادند تا از هیچ تلاشی برای تامین مسکن ارزان و مناسب برای اقشار مختلف جامعه و به ویژه خانه دار کردن جوانان کوتاهی نکنند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طی چند ماهی که از آغاز به کار این مجلس می گذرد دو طرح را برای ساماندهی بازار مسکن در دستور قرار دادند. اولین طرح از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح شد و با رای نمایندگان به دو فوریت آن در دستور کار مجلس قرار گرفت. این طرح که تحت عنوان “اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم” مطرح شد در راستای اصلاح قانون و اخذ مالیات از خانه های خالی و ممانعت از احتکار مسکن در مجلس یازدهم دنبال شد.

بر اساس این طرح مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر اگر در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از چهار ماه به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره خواهند شد بدین صورت که در سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل دوازده برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل هجده برابر مالیات متعلقه باید مالیات پرداخت کنند.

یکی از اهداف این طرح جلوگیری از احتکار واحدهای مسکونی و افزایش عرضه مسکن به بازار با کوتاه کردن دست دلالان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بررسی و تصویب این طرح در جلسه علنی مجلس تاکید کرد: هدف از اصلاح قانون مالیات های مستقیم در راستای اخذ مالیات از خانه های خالی؛ عرضه واحدهای خالی به بازار بوده و هدف افزایش درآمد مالیاتی نیست. در این طرح به دنبال این هستیم که از احتکار مسکن در کشور جلوگیری شود نه اینکه اگر فردی پنج تا مسکن دارد از او مالیات بگیریم. در این قانون ما قصد داریم افرادی که با سرمایه کشور خانه ساخته اند، واحدهای خود را به بازار عرضه کنند تا مورد استفاده قرار گیرد. هدف این طرح این است که فردی که ۱۰ خانه دارد آن را به بازار عرضه کرده تا مورد استفاده قرار گیرد. اینکه چرا یک فرد ۱۰ خانه دارد بحث دیگری است و باید در جای دیگر دنبال شود.

پس از بررسی و تصویب کلیات و جزئیات این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، این طرح به شورای نگهبان ارجاع شد و با ایردات شورای نگهبان مجددا به مجلس بازگردانده شد. در نهایت برای رفع ایردات شورای نگهبان این طرح مجددا به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد.

اما این طرح تنها اقدام مجلس برای ساماندهی بازار مسکن نیست. کمیسیون عمران مجلس شورای نیز طرحی را تحت عنوان «جهش تولید و تامین مسکن» از همان روزهای ابتدایی آغاز به کار این مجلس در دستور کار خود قرار داد. این طرح با حضور کارشناسانی از وزارتخانه ها و بخش های مرتبط با حوزه مسکن در طی چندماه گذشته در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا دو فوریت این طرح در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اهداف این طرح بیان کرد: جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن با حضور کارشناسان حوزه های مختلف در جلساتی پیاپی و متعدد در طی چند ماه اخیر در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. براساس این طرح دولت مکلف به ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکن در ظرف ۴ سال می‌شود. همچنین براساس این طرح ترکیب شورای عالی مسکن و اختیارات آن نیز در چارچوب قانون دیده شده است. تامین منابع مالی این طرح در قالب ایجاد صندوق ملی مسکن از دیگر مواردی است که در این طرح در نظر گرفته شده است.

سید البرز حسینی در ادامه خاطر نشان کرد: شرایط ایجاد صندوق ملی مسکن و شرایط تعیین هیات امنای آن و این که چه کسانی مسئولیت این صندوق را در دست گرفته از دیگر مواردی است که در این طرح دیده شده است. در این طرح در خصوص نحوه مدیریت صندوق و ذخیره مالی آن نیز مواردی ذکر شده است.

پس از تصویب دو فوریت این طرح در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مجددا ظرف یک هفته جزئیات این طرح در کمیسیون عمران مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در جلسه علنی چهارشنبه گذشته مجلس نیز قرار بر این بود تا کلیات این طرح مورد بررسی قرار گیرد اما عده ای از نمایندگان تقاضای سلب یک فوریت را از این طرح مطرح کردند.

احمد امیر آبادی فرهانی به عنوان نماینده متقاضیان سلب یک فوریت از این طرح در جلسه علنی مجلس، مطرح کرد: این طرح باید به کمک دو وزارتخانه راه و شهرسازی و اقتصاد اجرایی شود با توجه به این‌که دو فوریت آن تصویب شده نظر برخی اعضای دولت این است که در این مدت کمیسیون عمران نتوانسته به جمع‌بندی برسد. وزیر اقتصاد بیان کرده که با توجه به این‌که بانک‌ها متولی اجرای برخی از این طرح هستند با دادن فرصت بیشتر جلساتی برای هماهنگی برگزار شود تا براساس آن منابع بانک‌ها برای پشتیبانی از طرح اختصاص یابد. مجلس شورای اسلامی با تصویب دو فوریت موضع خود را درباره‌ی اهمیت حل مشکل مسکن اعلام کرد اما موضوع بر سر آن است که ما مجری قانون نیستیم و دولت باید آن را اجرا کند پس هماهنگی بین دو قوه مقننه و مجریه برای اجرای این طرح ضروری است.

اما در نهایت نمایندگان با درخواست سلب یک فوریت از این طرح مخالفت کردند.بر این اساس بررسی کلیات این طرح در هفته جاری در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

مجتبی یوسفی از دیگر اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جزئیات طرح دو فوریتی جهش تولید و تامین مسکن، بیان کرد: در این طرح تامین زمین ارزان‌قیمت و راه‌اندازی صندوق ملی مسکن و زمین دو مولفه مهم است تا منابع مالی برای ساخت مسکن فراهم شود. براساس این طرح برای اولین‌بار به صورت هدفمند از منابعی که از مردم اخذ می‌شود و درآمدهایی که دولت در این حوزه دارد باید بخشی از آن را به صندوق ملی مسکن و زمین اختصاص دهد تا از این منابع برای ساخت مسکن محرومین استفاده شود. اکنون سالانه حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته می‌شوند اما نیاز بازار سالیانه حدود یک میلیون واحد است و برای تامین ۵۰۰ هزار واحدی که سالیانه کمبود داریم و نیاز اساسی مستاجران کشور است، در این طرح امکانات لازم برای ساخت مسکن ارزان‌ قیمت دیده شده است. به علاوه در این طرح ردیف‌های جدید مالیاتی برای تامین منابع صندوق ملی مسکن در نظر گرفته شده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از این موارد مالیات بر عایدی مسکن است به عبارت دیگر زمانی که یک فرد یک ملکی را یک میلیارد خریداری می‌کند و قصد مصرف از آن را ندارد و خانه چندم او می‌باشد، اگر چند ماه بعد آن را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون بفروشد باید از سویی ۲۰۰ میلیون سود خود مالیات بپردازد. مالیات بر زمین‌های خالی و مالیات بر املاک لوکس از دیگر مواردی است که در این طرح دیده شده است. زمانی که یک فرد خانه ۱۰ میلیاردی خریداری می‌کند باید مالیات آن را بپردازد و همه این منابع در صندوق ملی مسکن برای ساخت مسکن برای اقشار متوسط و محروم جامعه ذخیره می‌شود.

بر اساس اهداف تعیین شده در این طرح تامین زمین ارزان قیمت، تسهیلات مناسب و مصالح ارزان قیمت سه مولفه اساسی است که می تواند تولید مسکن در کشور را رونق داده و عرضه در بازار را افزایش دهد. اما تاثیر این طرح در بازار مسکن پس از تصویب در کوتاه مدت نبوده و قطعا در بلند مدت آثار خود را در بازار نشان خواهد داد.

مجلس شورای اسلامی با گذشت تقریبا سه ماه از آغاز به کار خود دو طرح کارشناسی را با هدف افزایش عرضه مسکن به بازار با ساخت مسکن و کوتاه کردن دست دلالان از این بازار در دستور کار خود قرار داده است. اما برای ارزیابی تاثیرات اقدامات مجلس در حوزه مسکن باید منتظر ماند تا این دو طرح مجلس از شورای نگهبان عبور کرده و آئین نامه اجرایی آن ابلاغ شود.

محمود صادقی: اصلاح‌طلبان به سرعت در حال از دست دادن زمان هستند

محمود صادقی: اصلاح‌طلبان به سرعت در حال از دست دادن زمان هستند

محمود صادقی: اصلاح‌طلبان به سرعت در حال از دست دادن زمان هستند

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با بیان اینکه همه چیز درباره احیا یا جایگزینی شورای عالی سیاستگذاری غیرشفاف است، گفت: زمان برای اصلاح طلبان به سرعت در حال از دست رفتن است.

محمود صادقی در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین اخبار در مورد اصلاح ساختار شورای عالی سیاستگذاری یا ایجاد نهاد جایگزین، اظهار کرد: هنوز معلوم نیست که شورای سیاستگذاری منحل شده و نهاد جدیدی ایجاد می شود یا خیر.ایده ای درباره ایجاد نهاد جایگزین مطرح شده است که در حد همان ایده بوده و جلو نرفته است.

وی ادامه داد: پیشنهاداتی از سوی برخی احزاب و اشخاص اصلاح طلب درباره نهاد جایگزین به صورت جسته و گریخته مطرح می شود اما هنوز به صورت جدی مورد بحث و حلاجی قرار نگرفته است. همه چیز غیر شفاف است‌ و برخی تمایل دارند شورای سیاستگذاری باقی بماند و ایراداتش رفع شود و برخی دنبال تقویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه در این شرایط بعید می دانم بزودی تصمیم گیری خاصی در این زمینه انجام شود، گفت: زمان برای اصلاح طلبان به سرعت در حال از دست رفتن است و امیدی ندارم که بزودی شورای سیاستگذاری احیا شود یا نهادی جایگزین تشکیل شود.

در واکنش به ناکامی آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران

 

در واکنش به ناکامی آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران

لاوروف: اقدامات نامشروع آمریکا عواقب قانونی بین‌المللی برای دیگر کشورها ندارد

لاوروف: اقدامات نامشروع آمریکا عواقب قانونی بین‌المللی برای دیگر کشورها ندارد

وزیر خارجه روسیه در سخنانی تلاش واشنگتن برای راه‌اندازی مکانیسم بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را “فاقد مبنای حقوقی” خواند.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن محکوم کردن تصمیم واشنگتن مبنی بر تلاش برای راه‌اندازی مکانیسم بازگشت تحریم‌ها اعلام کرد که این اقدام ایالات متحده، “فاقد مبنای قانونی” است.
سرگئی لاوروف همچنین در واکنش به سخنان مایک پمپئو مبنی بر اینکه کشورهایی که این تحریم‌ها را رعایت نکنند، با پیامدهای این کار روبرو خواهند شد گفت: ابتکارات و اقدامات نامشروع ایالات متحده نمی‌تواند عواقب قانونی بین‌المللی برای دیگر کشورها به همراه داشته باشد.

تعلیق دو هفته‌ای بررسی لایحه استخدامی شهرداری‌ها

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد

تعلیق دو هفته‌ای بررسی لایحه استخدامی شهرداری‌ها

تعلیق دو هفته‌ای بررسی لایحه استخدامی شهرداری‌ها

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از تلاش کمیسیون برای تهیه طرح برای کمک به رفع تبعیض که در قراردادهای دستگاه اجرایی خبر داد.

عباس گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد جلسه امروز(یکشنبه) کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در این جلسه لایحه استخدامی شهرداری‌ها را بررسی کردیم اما با توجه به تفاوت نظرات اعضای کمیسیون و نمایندگان سازمان امور اداری و استخدامی کشور، مقرر شد این لایحه برای دو هفته در حالت تعلیق بماند تا مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیته اداری و استخدامی کمیسیون اجتماعی آن را بیشتر  تطبیق دهند. بعد از دقت نظر در بررسی لایحه فوق، مجدد در دستورکار این کمیسیون قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم بروجرد در مجلس ادامه داد: در این جلسه، اصلاح ماده ۳۲ قانون مدیریت خدمات کشوری نیز بررسی شد که در آن طرح حذف تبصره این ماده مطرح شد. با توجه به اینکه طرحی در قالب ساماندهی استخدام کارکنان دولت هم در حال تدوین بوده، در قالب یک فوریتی به مجلس تقدیم خواهد شد. نظر به اینکه این طرح یکی از اولویت‌های کمیسیون اجتماعی است، مقرر شد این دو طرح در هم ادغام شود و پس از بررسی در صحن در قالب یک فوریتی در دستورکار کمیسیون قرار گیرد.

گودرزی در پایان با اشاره به حضور نمایندگانی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، دیوان محاسبات، وزارت کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: این طرح برای کمک به رفع تبعیض که در انواع و اقسام قراردادهای دستگاه اجرایی با کارکنان وجود دارد می‌شود. همچنین باعث می‌شود بی‌عدالتی که در جذب نیروهای انسانی، توزیع فرصت‌های شغلی و نحوه پرداخت‌ها وجود دارد از بین برود. این طرح جهت بررسی در دستورکار کمیسیون قرار خواهد گرفت.

پاسخ وزارت کشور به ادعای تعلل در مدیریت حاشیه‌نشینی

پاسخ وزارت کشور به ادعای تعلل در مدیریت حاشیه‌نشینی

پاسخ وزارت کشور به ادعای تعلل در مدیریت حاشیه‌نشینی

وزارت کشور در پی طرح رسانه‌ای اظهارات یکی از نمایندگان با ادعای ۷ سال تعلل این وزارتخانه در خصوص حاشیه‌نشینی، برای آگاهی عموم مخاطبان شریف و تنویر افکار عمومی، گزارش اقدامات سازمان امور اجتماعی کشور را در راستای ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی و حل مسأله حاشیه‌نشینی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، متن کامل این گزارش بدین شرح است:

مسئولیت سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای حل مسأله حاشیه‌نشینی از سال ۱۳۸۲ طی تصویب سندی با عنوان «سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی» توسط هیأت وزیران به «ستاد ملی ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی» تحت مسئولیت مستقیم وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

هیات وزیران در سال ۱۳۹۳ «سند ملی احیاء، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری» را تصویب و «ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار» را به ریاست رئیس‌جمهورس و نایب‌رئیسی وزیر راه و شهرسازی به وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی در ابعاد مختلف وظیفه‌مند کرد که وزارت کشور نیز یکی از دستگاه‌های عضو این ستاد است.

اما وزارت کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی، علاوه بر همکاری با سایر دستگاه‌ها در قالب اسناد و ستادهای پیش‌گفته و به منظور مداخله مؤثر در ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی – به عنوان یکی از چالش‌های اساسی کشور – با استفاده از ظرفیت‌های قانونی خود (نظیر شورای اجتماعی کشور) و ظرفیت‌های ساختاری و مدیریتی (استانداری‌ها) در ۷ سال گذشته اقداماتی به شرح زیر در رابطه با مناطق حاشیه‌نشین انجام داده است:

۱- تهیه گزارش جامع وضعیت اجتماعی کشور از سال ۹۲ و ارائه آن به محضر مقام معظم رهبری و سران قوا در سال ۹۴ و طرح موضوع حاشیه‌نشینی در سطح مسئولین عالی نظام و حساس‌سازی سطوح حاکمیتی و مسئولین قوا در این خصوص که منجر به در اولویت قرار گرفتن موضوع در سطح کشور و دستور مستقیم مقام معظم رهبری برای انجام کار فوق‌العاده دستگاه‌های ذیربط در راستای بهبود و ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین شد.

۲- تخصیص بخش قابل توجهی از زمان جلسات شورای اجتماعی کشور به موضوع حاشیه‌نشینی و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی در برنامه‌های مرتبط با کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی دستگاه‌های عضو – بویژه در مناطق حاشیه‌نشین – در سطوح ملی و استانی. استانداران تعدادی از استان‌های کشور در جلسات شورای اجتماعی حضور یافته و با طرح مسائل مناطق حاشیه‌نشین استان مربوطه از ظرفیت شورای اجتماعی کشور در جهت حل و فصل مسائل مناطق حاشیه‌نشین استان متبوع خود استفاده کرده‌اند.

۳- تعامل مستمر و فعال بین وزارت کشور (به عنوان مسئول شورای اجتماعی کشور) و وزارت راه و شهرسازی (به عنوان مسئول ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار) و تدوین یک برنامه مشترک برای ساماندهی و توانمندسازی محلات حاشیه‌نشین و به اشتراک‌گذاری منابع و اعتبارات مشترک در تعدادی از محلات کشور.

۴- اختصاص بیش از ۵۰ درصد منابع اعتباری ردیف آسیب‌های اجتماعی به ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی در قالب برنامه دفاتر تسهیل‌گری و برنامه‌های فوق‌العاده دستگاه‌های اجرایی در زمینه‌های کاهش طلاق، کاهش اعتیاد، ساماندهی کودکان کار و خیابان، حل مشکل بازماندگی از تحصیل کودکان، آموزش فنی و حرفه‌ای زنان سرپرست خانوار ساکن در مناطق حاشیه‌نشین و … (شایان ذکر است که کل اعتبار تخصیص‌یافته به وزارت کشور طی ۴ سال اخیر، تنها حدود ۷۵۰۰ میلیارد ریال بوده – یعنی سالانه کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان –  که بیش از ۵۰ درصد این رقم در مناطق حاشیه‌نشین کشور هزینه شده است.)

۵- عمده‌ترین و مهم‌ترین برنامه وزارت کشور در محلات حاشیه‌نشین ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در محلات حاشیه‌نشین  بوده است. سازمان امور اجتماعی از اواخر سال ۱۳۹۶ اقدام به اجرای برنامه‌ای با عنوان «استقرار دفاتر تسهیلگری و توسعه محله‌ای» با مشارکت موسسات غیر دولتی و مبتنی بر وضعیت‌سنجی و نیازسنجی و استفاده از مشارکت ساکنان در بهبود وضعیت محلات حاشیه‌نشین در محلات حاشیه‌نشین ۲۲ استان کشور شامل استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، تهران، لرستان، فارس، البرز، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قم، گلستان، مرکزی و یزد کرد.

هدف ایجاد نهادهای محلی مذکور آسان‌سازی روند و سرعت‌بخشیدن به امور برای حل مسائل گروهی و جمعی در مناطق حاشیه‌نشین بوده است. در فعالیت تسهیل‌گری آن چه مد نظر است مشارکت مردم و سهیم شدن آنان در فرآیند تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌هاست. هدف تسهیل‌گری ایجاد فرصت مشارکت افرادی است که به هر دلیلی تاکنون فرصت مشارکت در تصمیماتی را که به آنها مربوط می‌شوند، نداشته و به نوعی در حاشیه بوده‌اند.

در حال حاضر و با گذشت دو سال از اجرای این برنامه با مشارکت ۱۵۰ مؤسسه غیر دولتی ۲۳۳ محله حاشیه‌نشین با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر و با وسعتی بیش از ۳۰ هزار هکتار تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند و با اقداماتی که از طریق دفاتر تسهیلگری صورت گرفته طی یک سال گذشته رقمی بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد ریال منابع از بخش‌های مختلف برای ساماندهی امور متعدد محلات هدف جذب شده است.

شایان ذکر است که تمام این فعالیت‌ها علاوه بر اقداماتی است که توسط معاونت عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزارت متبوع از طریق شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در زمینه ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی در طی این سال‌ها به انجام رسیده است.

ننه! جنگ کی تموم میشه؟

ننه! جنگ کی تموم میشه؟

ننه! جنگ کی تموم میشه؟
مرحوم حاجیه خانم نصرت همت در کنار تصویر شهید حاج ابراهیم همت

دکتر بعد از معاینه گفت: «بچه از بین رفته و تلف شده». مقداری هم قرص و کپسول نوشت و گفت: «اگه با این، بچه سقط نشد، حتماً بیاریدش تا عملش کنم» …

اینها را حاجیه خانم می‌گوید؛ نصرت همت. بانویی که ۳۰ شهریور ۹۹ یعنی درست یک روز مانده به چله‌ی جنگ، رفت تا شاید بعد از ۳۷ سال، پسرش را یک بار دیگر در آغوش بگیرد؛ پسری که ماجرای تولدش را اینگونه روایت می‌کند: «پاییز سال ۱۳۳۳ بود که با همسرم و جمعی از دوستان، قصد زیارت امام حسین (ع) را کردیم و راهی کربلا شدیم. آن موقع ابراهیم را باردار بودم. خیلی‌ها مرا از این سفر منع می‌کردند اما به خدا توکل کردم و به شوق زیارت اباعبدالله (ع) راهی کربلا شدم. با اتوبوس تا کرمانشاه آمدیم و از آنجا به مرز خسروی رفتیم. راه بسیار سخت و طاقت‌فرسایی بود، با جاده‌های خاکی و ماشین‌های قراضه. صبح روز بعد، مأموران مرزی عراق اجازه دادند که حرکت کنیم. هوا بسیار گرم بود و راه هم پر از دست‌انداز. از طرفی گرد و غباری که داخل ماشین می‌پیچید، کم‌کم حال مرا دگرگون کرد. تمام روز در راه بودیم و بالاخره پیش از مغرب به کربلا رسیدیم. چشم‌هایم سیاهی می‌رفت و حالم به کلی بد شده بود. با زحمت مرا پیش یک دکتر بردند. دکتر پس از معاینه گفت: «بچه از بین رفته و تلف شده». مقداری هم قرص و کپسول نوشت و گفت: «اگه با این، بچه سقط نشد، حتماً بیاریدش تا عملش کنم». حرف‌های دکتر مثل پتکی توی سرم کوبیده شد. خیلی ناراحت و دل‌شکسته شده بودم. علی‌اکبر (همسرم) خانه‌ای نزدیک حرم اجاره کرده بود و من ۱۵ روز تمام کنج خانه، توی رختخواب افتاده بودم. لب به هیچ قرص و کپسولی هم نمی‌زدم. پیش خودم گفتم: «این همه راه اومدی تا اینجا که امام حسین (ع) رو زیارت کنی، حالا اگه قرار باشه بچه رو هم از دست بدی، مردن یا موندن چه اهمیتی داره؟» به علی‌اکبر گفتم که می‌خواهم بروم حرم. اما او مخالفت کرد و گفت: «حال تو مساعد نیست، بیشتر استراحت کن تا به سلامتی کامل برسی». هرچه او اصرار کرد، فایده نداشت. دیگر دلم بدجوری هوای حرم را کرده بود و طاقت در خانه ماندن نداشتم. بالاخره علی‌اکبر مرا به حرم برد. تا نیمه‌های شب آنجا بودیم. آقا را با دلی شکسته صدا زدم و از او شفاعت خواستم. حسابی با امام حسین (ع) درد دل کردم و به او گفتم: «آقا، من شفامو از شما می‌خوام. به دکتر هم کاری ندارم. من به شوق دیدار و زیارت شما رنج این راه رو به جون خریدم. حالا از شما توقع یه گوشه چشمی دارم». بعد هم به رواق کوچک ابراهیم رفتیم و لحظاتی را هم در آنجا سپری کردیم. حسابی سبک شدم و به منزل برگشتیم. خسته شده بودم و خوابم گرفته بود. خوابیدم. در خواب خانمی را دیدم که لباس عربی به تن داشت و مثل همه مردم زیارت می‌کرد. آن خانم بلندبالا که بچه‌ای روی دستش بود، به طرف من آمد و بچه را به من سپرد و گفت: «این بچه رو بذار لای چادرت و به هیچکس هم نده. برش دار و برو». من آن بچه را توی چادرم پنهان کردم و آمدم. همان موقع از خواب پریدم. گریه امانم را بریده بود. از شدت خوشحالی زار می‌زدم. خواب را که برای مادر علی‌اکبر تعریف کردم، گفت: «این خواب یه نشونه‌ست». بعد گفت: «خیالتون راحت باشه که بچه سالمه. فقط نیت کن اگه بچه پسر بود، اسمشو بذاری محمد ابراهیم». از روز بعد دیگر اصلاً درد و ناراحتی نداشتم. هیچکس باور نمی‌کرد. همان روز دوباره پیش دکتر رفتیم. دکتر پس از معاینه با تعجب تمام گفت: «امکان نداره؛ حتماً معجزه‌ای شده!» ما عربی بلد نبودیم و حرف‌های دکتر را یکی از دوستانمان برایمان ترجمه می‌کرد. دکتر پرسید: «شما کجا رفتین دوا درمون کردین؟ این کار کدوم طبیبه؟ الان باید مادر و بچه، هر دو از بین رفته باشن، یا حداقل بچه تلف شده باشه! شما چیکار کردین؟» علی‌اکبر گفت: «ما رفتیم پیش دکتر اصلی». دکتر وقتی شنید که عنایت آقا امام حسین (ع) است، تمام پولی را که بابت ویزیت و نسخه به او داده بودیم، به ما بازگرداند و مقداری هم داروی تقویتی برایم نوشت و گفت: «خیلی مواظب خودتون باشین». وقتی مطمئن شدم که بچه سالم است، از علی‌اکبر خواستم که در کربلا بمانیم. رفتن و دل کندن از آنجا با توجه به مسائلی که پیش آمده بود، خیلی سخت بود. چند بار جوازمان را تمدید کردیم و بعد از چهار ماه به ایران برگشتیم. نیمه بهمن بود که سرخوش از سفر کربلا، رسیدیم به شهرضا. دوازدهم فروردین ۱۳۳۴ پسرمان به دنیا آمد.»

اما جنگ، «محمدابراهیم‌»ها را از همه «نصرت»ها و سرداران خیبر را از همه ما گرفت: «داشتم شیشه‌های خانه را برای عید پاک می‌کردم که دامادم وارد خانه شد و گفت حال ابراهیم خوب نیست و در یکی از بیمارستان‌های اهواز بستری شده است. خیلی نگران شدم و بی‌تاب این بودم که یک نفر مرا ببرد تا پسرم را ملاقات کنم. بیقراری امانم را بریده بود. تا اینکه پسر بزرگ‌ترم آمد و بدون هیچ مقدمه‌ای وقتی این حالات مرا دید گفت منتظر کی هستی مادر؟ ابراهیم شهید شده است. با شنیدن این خبر بیهوش شدم. پدر ابراهیم هم از حال رفت و روی زمین افتاد. چند ساعتی اصلا توی این دنیا نبودیم … منتظر شهادتش بودم ولی خوب هر چه که باشد مادرم، دلم نمی‌آمد خار به پای بچه‌ام فرو برود. می‌گفتم ان‌شاءالله ابراهیم می‌ماند و به اسلام خدمت می‌کند.»

و ابراهیم نماند. نصرت‌خانم می‌گوید این نماندن را قبلا خبر داده بود: وقتی حاج همت با خانم و بچه‌هاش از اسلام‌آباد غرب به شهرضا برگشته بودن، بعد از یه کم استراحت، سر حرف باز شد و بهش گفتم: «ننه، ابراهیم! بیا اینجا، یه خونه بگیر و زن و بچه‌ت رو از آوارگی نجات بده. تا کی این طرف و اون طرف؟ یه روز اندیمشک، یه روز اهواز، یه روز دزفول، یه روز کرمانشاه، حالا هم اسلام‌آباد!» یه لبخندی زد و جواب داد: «فعلاً که جنگه. تا ببینیم بعد چی می‌شه». گفتم: «خوب جنگ باشه. تو هم زن داری، بچه داری، بیا و مثل همه یه زندگی آسوده داشته باش.» باز هم خندید و گفت: «ما خونه داریم، این طوری هم نیس!» گفتم: «پس کو؟ کجاست؟» گفت: «همین جا، توی ماشین. بلند شو بیا بهت نشون بدم». منو برد کنار ماشین. درِ صندوق عقب رو باز کرد. داخل صندوق یه مقدار ظرف، دو سه تا پتوی سربازی، چند تیکه لباس و یه کم ماست چکیده و نون خشک محلی گذاشته بود. گفت: «اینم خونه و زندگی ما.» یه سری تکون دادم و پرسیدم: «ننه! جنگ کی تموم میشه؟» همینطور که در صندوق عقب رو می‌بست، یه آهی کشید و گفت: «نترس ننه، ما زودتر از جنگ تموم می‌شیم.» حرفی نزدم. گفت: «ما دنیا رو به دنیادارا واگذار کردیم و تا موقعی که جنگ هست، همین جوری زندگی می‌کنیم. زن و بچه‌هام که راضی‌ان، الان وقتش نیست که به فکر دنیا و آسوده زندگی کردن باشیم.»

و بی‌گمان «جنگ همچنان ادامه دارد، آنچنان که هزاران سال است از آغاز هبوط بشر در کره‌ی زمین تاکنون ادامه داشته است.»

پی‌نوشت: در این نوشتار از شماره ۳۱۵ و ۳۱۶ مجله پاسدار اسلام که اسفند ۱۳۸۶ و فروردین ۱۳۸۷ منتشر شده است، همچنین از کتاب «برای خدا مخلص بود: خاطراتی از شهید محمدابراهیم همت» تألیف علی اکبری که سال ۱۳۹۵ از سوی انتشارات «یا زهرا (س)» منتشر شده و نیز گفت‌وگوی خانم زینب تاج‌الدین از سایت «اصفهان زیبا» با مادر شهید همت که اسفند سال ۱۳۹۵ انتشار یافته، استفاده شده است. جمله پایانی نیز از سید شهیدان اهل قلم، مرتضی آوینی است.

تازه ابتکارات موبایلی ال‌جی برای کشف ناشناخته‌ها

تازه ابتکارات موبایلی ال‌جی برای کشف ناشناخته‌ها

آغاز موج تازه ابتکارات موبایلی ال‌جی

برای کشف ناشناخته‌ها

اتحاد ال‌جی با شرکای پلتفرمی و نوآوران صنعت جهت توسعه اسمارت‌فون‌های منحصربه‌فردی که عملکرد بسیار ویژه‌ای دارند.

ال‌جی الکترونیکس با انتشار یک ویدیوی ۳۰ ثانیه‌ای شروع پروژه Explorer را اعلام نمود که در آن به اولین اسمارت‌فون از این سری جدید اشاره‌شده است. Explorer Project یک ابتکار و همچنین دسته‌بندی جدید است و شامل دستگاه‌هایی خواهد بود که تجربیات کاربری متمایز و حتی هنوز ناشناخته‌ای را ارائه خواهند نمود. این پروژه درواقع یک استراتژی برای رسیدن به قلمرو‌های نامکشوف و ناشناخته‌ در این صنعت خواهد بود. جزئیات دقیق Explorer Project در ساعت ۱۰ به‌وقتتابستانی شرقی (EDT) روز چهاردهم سپتامبر از طریق کانال رسمی یوتیوبYoutube و صفحه فیس‌بوکFacebook LG Mobile به‌طوررسمی اعلام خواهد شد ، مشاهده ویدئو در صفحه آپارات ال جی Aparat.

ال‌جی پروژه Explorer را در پاسخ به نیازهای کاربردی متنوع مصرف‌کنندگان تلفن‌های همراه هوشمند و اقناع حداکثری حس کنجکاوی و هیجانات صنعت موبایل آغاز نموده. ال‌جی با یاری شرکای کلیدی مورد اعتماد خود به دنبال تحقق اهداف مبتکرانه Explorer و تزریق حیاتی نو به حوزه‌های بکر این صنعت، به همراه تجدید وضعیت و توسعه تجربه کاربری موجود است. علاوه بر این Explorer Project سمت‌وسویی تازه در مسیر استراتژی هم‌گرایی اسمارت‌فون‌های ال‌جی خواهد بود. «پروژه کاوشگر» منحصراً بر کاربردهای جدیدی متمرکز است که در طراحی‌های ابتکاری ال‌جی کشف‌شده‌اند. خط تولید جهانی جدید ال‌جی، مانند محصولات سری LG VELVET، شامل گروهی از ابزارهای رقابتی خواهد بود که بر سبک زندگی‌ مصرف‌کنندگان تمرکز دارد.

ال‌جی با همکاری شرکای صنعتی همچون Rave و Ficto و Tubi و NAVER به دنبال توسعه امکانات و قابلیت‌های منحصربه‌فردی است که تجربه دیداری موبایلی در ابزارهای Explorer Project را ارتقا خواهند بخشید. Qualcomm Technologies هم با تکنولوژی پردازنده‌های پیشرو صنعتی و دانش خود در خصوص چگونگی خلق عملکرد فوق‌العاده در سری محصولات متمایز ال‌جی، در این طرح مشارکت خواهد داشت.

Rave بدون هیچ محدودیت مکانی، کاربران را قادر می‌سازد تا از برقراری ارتباط با یکدیگر و پخش برخط محتوا لذت ببرند. Ficto هم که از پیشگامان تقسیم درآمد در حوزه محتوای موبایلی است، با راه‌اندازی سرویس پخش زنده بین‌المللی خود با پروژه کاوشگر همراه خواهد شد. Tubi در نقش بزرگ‌ترین سرویس پخش زنده رایگان تبلیغ-محور نیز یکی از همراهان اولیه Explorer Project است. NAVER، غول جستجوی بی‌رقیب کره جنوبی که همکاری نزدیکی در توسعه LG Dual Screenداشته، نسخه ویژه‌ای از مرورگر Whale باقابلیت‌های منحصربه‌فرد را برای دستگاه‌های Explorer Project توسعه خواهد داد.

Morris Lee رئیس شرکت ارتباطات موبایل ال‌جی می‌گوید: «ال‌جی و همکاران کلیدی‌اش دریافته‌اند که ارائه یک تجربه‌ کاربری جدید و متمایز برای مصرف‌کنندگان در حوزه اسمارت‌فون اهمیتی حیاتی دارد. ال‌جی همواره از پیشگامان توسعه ایده‌های رادیکالی و تجربه ناشناخته‌ها درزمینهٔ عوامل شکل‌دهنده اسمارت‌فون بوده و این تنها راه خلق نوآوری‌های ضروری در بازار موبایل است.»

شرایط ویژه بانک کارآفرین برای دریافت تسهیلات ارزش سلامت به مناسبت روز پزشک

بانک کارآفرین به مناسبت روز پزشک و با هدف تکریم و قدردانی از کادر درمان، شرایط ویژه‌ای برای دریافت تسهیلات ارزش سلامت در نظر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری کوتاه آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک کارآفرین، به منظور قدردانی از زحمات کادر درمان، شرایط اعطای تسهیلات ارزش سلامت بانک کارآفرین مورد بازنگری قرار گرفته و تسهیل شده است.
بر اساس این گزارش، کلیه اشخاص حقیقی فعال در بخش‌های پزشکی اعم از عمومی و تخصصی و رشته‌های مرتبط با آن، در صورت برخورداری از اهلیت اعتباری می‌توانند بر اساس ضوابط از انواع تسهیلات طرح ارزش سلامت جهت خرید مواد اولیه، خرید تجهیزات و لوازم کار، خرید مطب یا محل فعالیت و همچنین تعمیر و بازسازی آن بهره‌مند شوند.
گفتنی است بانک کارآفرین با هدف پاسخگویی به نیازهای جامعه پزشکی و به ‌منظور ارائه راه‌حل‌های نوین بانکی، اقدام به استقرار باجه‌‌های خدمات بانکی در بیمارستان‌ها نموده و همچنین در کنگره‌های علمی جامعه جراحان ایران، حضور مستمر داشته است.
مشتریان محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرح ارزش سلامت بانک کارآفرین می‌توانند با مرکز تماس این بانک به شماره ۲۳۳۵۰-۰۲۱ تماس حاصل نموده و یا به یکی از شعب آن مراجعه فرمایند.

جزییات تفاهم نامه خرید سیمان مورد نیاز راه و شهرسازی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن تشریح کرد

جزییات تفاهم نامه خرید سیمان مورد نیاز راه و شهرسازی

جزییات تفاهم نامه خرید سیمان مورد نیاز راه و شهرسازی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن جزییات مربوط به مشارکت این بانک در راستای تامین بخشی از سیمان مورد نیاز برای اجرای پروژه های راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی را اعلام کرد.

نوآوران آنلاینمحمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن در تشریح این موضوع و در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا گفت: براساس صورت جلسه ای که در تاریخ ۲۷ شهریور ۹۷ تنظیم شده بود مقرر شد تامین مالی خرید ۲ میلیون تن سیمان مورد نیاز پروژه های وزارت راه و شهرسازی توسط بانک مسکن صورت پذیرد که براساس قیمت های روز مربوط به آن زمان نرخ هر تن سیمان حدود یک میلیون ریال تعیین شد.

علمداری افزود: پس از رفع ابهامات و فراهم آمدن مقدمات مورد نیاز، ارائه تضمین نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در خصوص ضمانت یا پرداخت اصل و سود مطالبات و معرفی پروژه های حائز شرایط براساس متمم قرارداد مورخ ۱۵ دی ماه سال ۹۸، مقرر شد تسهیلاتی به میزان ۲ هزار میلیارد ریال در قالب عقد مرابحه یکساله ( در پایان دوره تقسیط دو ساله) در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تا ابتدای شهریور ماه و مصادف با آغاز هفته دولت مجوز پرداخت ۱ میلیارد ریال از اقساط تسهیلات صادر شده است و مطابق قرارداد فیمابین وزارت راه وشهرسازی می تواند تا پایان تابستان سال جاری درخواست قسط سوم را نیز به بانک ارائه کند.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن عقد تفاهم نامه برای پرداخت تسهیلات خرید سیمان مورد نیاز وزارت راه وشهرسازی را در راستای ماموریت های این بانک برای تامین مالی بخش مسکن و ساختمان عنوان کرد.

به گفته علمداری از آنجا که بانک مسکن یک بانک تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان است که با وزارت راه و شهرسازی در تامین مالی پروژه های این حوزه همکاری تنگاتنگ، متقابل و نزدیکی دارد قراردادها و تفاهم نامه هایی از این دست در زمان های مختلف بین این بانک و وزارتخانه منعقد می شود.

وی با اشاره به تلاش هایی که در بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد برنامه های مربوط به حوزه مسکن و تامین مالی این بخش صورت می گیرد به خبرنگار هیبنا اعلام کرد: همواره دو چالش اصلی در راستای تامین مالی پروژه ها و سیاست های بخش مسکن پیش روی بانک مسکن قرار داشته است و به رغم آنکه این بانک، بانک تخصصی حوزه مسکن است انتظاراتی مبنی بر عملکرد آن به عنوان بانکی توسعه ای در این بخش نیز وجود دارد.هر چند عملا این بانک نیز منابع خود را با روشی همچون روش سایر بانک های تجاری و با قیمت تمام شده بالا تامین می کند. این در حالی است که تسهیلات پرداختی سایر بانک های تجاری تسهیلاتی کوتاه مدت است و پول در کوتاه مدت به بانک با نرخ های سود بالاتر از تسهیلات پرداختی بانک مسکن در برخی موارد بازمی گردد. اما دوره بازگشت پول پرداخت شده در قالب تسهیلات به بانک مسکن به دلیل بلند مدت بودن دوره بازپرداخت تسهیلات پرداختی از سوی این بانک طولانی است.

استعفای مهندس نوریان رییس هیات مدیره چادرملو

استعفای مهندس نوریان رییس هیات مدیره چادرملو

مهندس محمود نوریان رئیس هیات مدیر شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تقدیم استعفای خود به مدیر عامل شرکت توسعه معادن و فلزات از این سمت بعنوان نماینده توسعه معادن و فلزات در هیات مدیره چادرملو کناره گیری کرد. متن استعفای ایشان به این شرح است .
خدمت تمامی سهامداران شرکت عرض سلام دارم و همچنین ایام عزای امام حسین علیه السلام را تسلیت می گویم.
وظیفه خود می دانم که از محبتها و الطاف کلیه سهامداران محترم و از حمایتهای شرکتهای مدیریت سرمایه گذاری امید ، توسعه معادن و فلزات ، فولاد مبارکه ، سهام عدالت ، سایر سهامداران و مدیران قبلی ، در طول دوران خدمتگزاری اینجانب در کسوت مدیرعاملی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ، کمال تشکر و امتنان را داشته باشم.
از جناب آقای الستی مدیر عامل محترم شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات که استعفای اینجانب و تقاضای رخصت از وظیفه نمایندگی در هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را پذیرفته اند ، نهایت سپاسگزاری را دارم.
اینجانب و از صمیم قلب برای برادر بزرگوارم ، جناب آقای مهندس تقی زاده و اعضای محترم هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ، توفیقات روزافزون و تداوم هر چه پربارتر فعالیتهای جاری و توسعه ای شرکت را ، از خدای متعال خواهان و دریافت اخبار پیشرفت شرکت ،برای اینجانب موجب مسرت خواهد بود.

عملکرد درخشان فولاد خوزستان در سال “جهش تولید” حضرت علی (ع): ارزشمندترین مردم کسی است که

عملکرد درخشان فولاد خوزستان در سال “جهش تولید”

حضرت علی (ع): ارزشمندترین مردم کسی است که با داشتن رفعت و مقام، فروتنی کند و با بزرگواری و ارجمندی، کوچکی نماید.

عملکرد درخشان فولاد خوزستان در سال "جهش تولید"
به گزارش  کوتاه انلاین  به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان؛ رجایی و باهنر، دو شهید ارزنده و بزرگوار عرصه دولت، نمونه های بارز خادمین امین مردم و مسئولین وفادار به ملت و دولت هستند که خالصانه علم و آگاهی خود را وقف مردم نمودند.
مجموعه فولاد خوزستان، سال ۱۳۹۹ را با قطاری از موفقیت آغاز کرد و تا به امروز، ایستگاه‌های تلاش، سربلندی و اهتمام را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته است.
عبور از مرز یک میلیون تُن شمش فولادی در بهار امسال در شرایطی که تشدید تحریم‌ های ظالمانه، به خیال خام دشمنان و در راس آنان آمریکای جهان‌خوار، می‌خواست اقتصاد ایران اسلامی را فلج کند، میسر شد. این میزان از تولید برای اولین بار در تاریخ شرکت فولاد خوزستان به دست توانای فولاد مردان اتفاق افتاد. مجموع تولید ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن رسیده است که این حجم نوید تولید چهار میلیون تُن شمش تا پایان سال را می‌دهد. شایان ذکر است با توجه به مرغوبیت و سفارشی بودن محصولات این مجموعه، با اولویت تامین نیاز شرکت‌ های داخلی، به اقصی نقاط جهان صادر می‌شود.
افتتاح کارخانه گندله‌ سازی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹، با هدف تکمیل زنجیره ارزش و تحقق شعار از معدن تا نورد با سرمایه‌ گذاری بالغ بر ۱۱۵ میلیون یورو راه‌اندازی شده و با در مدار قرار گرفتن این کارخانه‌، در مجموع برای ۱۵۰۰ تَن از جوانان منطقه به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد شد. همچنین با راه‌اندازی فاز نخست این کارخانه به میزان دو میلیون و ۵۰۰ هزار تُن گندله به ظرفیت تولید کشور اضافه شد.
اما در شرایطی که شیوع ویروس کرونا کشور را متاثر کرده بود و در این میان کادر درمان‌، فداکارانه برای مهار و درمان بیماران کرونایی از جان مایه گذاشتند، مجموعه فولاد خوزستان خود را ملزم به حمایت و یاری این عزیزان دانست. کمک یک صد و هشتاد میلیارد ریالی، راه‌ اندازی خط تولید ماسک و البسه بیمارستانی و تامین اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌های استان، بخشی از کمک‌های مستمر انجام شده بود.
البته این فعالیت‌ها به همین جا ختم نشده و با توجه به فرمان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر کمک‌های مومنانه، شرکت فولاد خوزستان اقدام به توزیع بیست هزار بسته معیشتی در میان خانواده‌ های آسیب‌ دیده از شیوع ویروس کرونا نمود. در کنار آن، توزیع بسته‌ های بهداشتی و ضدعفونی نمودن معابر مناطق کم‌ برخوردار از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.
اهتمام ویژه مجموعه فولاد خوزستان به انجام مسئولیت‌های اجتماعی با هدف فقر زدایی و حمایت از مناطق کم‌ برخوردار از برنامه‌های همیشگی این مجموعه عظیم صنعتی بوده است؛ به همین منظور با تشکیل قرارگاه سازندگی و محرومیت‌ زدایی شهدای فولاد، پیگیری و اجرای اقدامات به طور ویژه انجام می‌ شود.
از جمله مواردی که تا به الان شکل اجرایی به خود گرفته و یا در حال اجرا است می‌توان به ساخت منازل مسکونی برای اقشار کم‌ برخوردار، تکمیل درمانگاه پزشکی منطقه قلعه چنعان، شروع مجدد پروژه بیمارستان ۹۶ تخت‌خوابی، برگزاری جشن اهدای یکصد سرویس جهیزیه به زوجین تحت پوشش کمیته امداد، برگزاری جشن‌ دهه کرامت در مناطق محروم، قربانی نمودن یکصد راس گوسفند و پخت غذا و توزیع در مناطق محروم اشاره کرد.

در پایان باید گفت، قرار گرفتن تیم فوتبال فولاد خوزستان و صعود به مرحله پلی آف رقابت‌های آسیایی موفقیت‌های پنج‌ ماهه مجموعه فولاد خوزستان را تکمیل کرد.

بدهی‌های ارزی پترول صفر شد

اشرف‌زاده در مجمع عمومی سالیانه پترول مطرح کرد:‏

بدهی‌های ارزی پترول صفر شد/ افزایش سرمایه ۷۵۰۰ میلیارد تومانی به زودی/ تحقق سود خالص به میزان ۱۸ هزار میلیارد ریالی/ تقسیم سود ۳۵۰ ریالی بین سهامداران پترول/ ‏عرضه سهام پتروشیمی ایلام در فرابورس بزودی/ پتروشیمی های ایلام، لردگان و واحد سولفات پتاسیم ارومیه بزودی افتتاح خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با اعلام صفر شدن بدهی ارزی ۲۴۸ میلیون یورویی این شرکت، از ‏افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی پترول از محل سود انباشته خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت گروه سرمایه‌گذاری ایرانیان
در هتل المپیک تهران با حضور ارکان مجمع و با به حداکثر نصاب رسیدن حاضران، برگزار شد.
در این مجمع رسول اشرف‌زاده در گزارشی به مجمع به بیان دستاوردهای این شرکت پرداخت و گفت: سهام پترول از خردادماه ‏پارسال تا پایان مردادماه امسال رشدی ۷۲۸ درصدی داشته و همانطور که متعهد شده بودیم، پتروشیمی ارومیه را امسال در فرابورس ‏عرضه کردیم و کارهای مربوط به عرضه اولیه سهام پتروشیمی ایلام به بازار سرمایه هم در حال انجام است و امید داریم تا پایان ‏سال مالی امسال، سهام این شرکت هم در فرابورس عرضه می‌شود.
وی با بیان اینکه «پترول نوین» با تدوین یک برنامه استراتژیک ۵ ساله چشم انداز مشخصی از طرح‌های پیش رو ترسیم شده و ‏برمبنای آن پیش می‌رود، اظهار داشت: این شرکت ۲۴۸ میلیون یورو بدهی ارزی داشت که توانستیم تمام بدهی ارزی خود را ‏تسویه کنیم‎ ‎که این خبر خوبی برای سهامداران است، همچنین پترول سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۸۷ میلیون ‏یورو تسهیلات ارزی برای اجرای طرح‌ها از محل‌های مختلف به دست آورده است.
مدیرعامل پترول با اشاره به اینکه واحد شیرین‌سازی پتروشیمی ایلام پارسال به بهره‌برداری ‏رسید و دو بار هم برای افتتاح رسمی آن برنامه‌ریزی شد، اما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و افتتاح با پتروشیمی ایلام ‏موکول شد، تصریح کرد: هم‌اکنون خوراک در واحد الفین پتروشیمی ایلام آماده است و در چند روز آینده اتیلن تولید می‌شود.
اشرف‌زاده با اشاره به اینکه واحد آمونیاک و خدمات جانبی پتروشیمی لردگان راه‌اندازی و وارد مدار تولید شده‌اند و واحد اوره ‏نیز در روزهای آینده به تولید می‌رسد، تصریح کرد: دو طرح پتروشیمی لردگان و ایلام اوایل پاییز افتتاح می‌شوند.
وی همچنین با بیان اینکه طرح پتروشیمی صدف خلیج فارس و طرح پلی‌پروپیلن ایلام ماهانه ۲ تا ۲.۵ درصد پیشرفت فیزیکی ‏دارد، گفت: هم‌اکنون صدف خلیج فارس ۴۶.۴۹ درصد و ‏pp‏ ایلام ۴۶.۰۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و براساس برنامه تنظیمی در سه ‏ماه نخست سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسند.
مدیرعامل پترول، طرح‌های متیل آمین سنقر با ظرفیت سالانه ۲۲.۵ هزار تن، کریستال ملامین لردگان با ظرفیت ۴۵ هزارتن، ‏پلی‌آلومینیوم کلراید ارومیه با ظرفیت تولید سالانه ۲۰ هزارتن و سود پرک در ماهشهر با ظرفیت سالانه ۴۵ هزار تن را چهار ‏طرح توسعه‌ای در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی عنوان کرد که از اردیبهشت‌ماه امسال به این شرکت واگذار شده‌اند.
وی افزود: پارک کریستال ملامین ارومیه با ۱۵ واحد و تنوع ۴۰ محصول با ظرفیت سالانه ۳ هزار تن، پارک پلی‌پروپیلن ایلام ‏با ۹۴ واحد با تنوع ۱۶۰ محصول و ظرفیت سالانه ۲۴۶۰۰ تن، بنزین پیرولیز ایلام با سه واحد و سه محصول با ظرفیت ۱۳۲ ‏هزار تن، پارک کریستال ملامین لردگان با ۶۰ واحد و تنوع ۹۰ محصول و ظرفیت سالانه ۳۵ هزار تن و اوره رزینی لردگان با ‏‏۴۶ واحد و ۱۵۰ محصول با ظرفیت ۱۵۵ هزار تن از دیگر طرح‌های پایین دستی این شرکت است که توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد.
اشرف‌زاده در بخش دیگری از این گزارش، به افزایش سرمایه پترول اشاره کرد و گفت: پترول با موافقت سهامدار عمده (هلدینگ ‏خلیج فارس) قرار است از محل سود انباشته افزایش سرمایه ۷۵۰۰ میلیارد تومانی بدهد و سرمایه پترول از ۲۵۰۰ میلیارد تومان ‏به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد که این افزایش سرمایه در دستور کار هفته آینده هیات مدیره شرکت است و بزودی گزارش‌های ‏آن پس از تهیه و‌تصویب به سهامداران اطلاع رسانی خواهد شد‎.
در این مجمع پس از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره مربوط به سال مالی منتهی به اردیبهشت ۹۹ و نظر حسابرس و بازرس ‏قانونی شرکت، صورت‌های مالی تصویب و بنا به پیشنهاد هیات مدیره مقرر شد از ۴۷۶ ریال سود قابل تقسیم، ۳۵۰ ریال سود ‏نقدی توزیع شود و مابقی به حساب سود انباشته برای افزایش سرمایه منظور شود.
گفتنی است، سود کلیه سهامداران حقیقی از یک آبان تا یک آذر از طریق سامانه سجام واریز می‌شود و سود صندوق‌های سرمایه ‏گذاری و سبدگردان ها از یک آبان به بعد و سود سهامداران حقوقی از یک اسفند به بعد با درخواست کتبی و اعلام شماره حساب ‏شبای بانکی پرداخت می‌شود.

بانک را به خانه شما آوردیم

بانک را به خانه شما آوردیم

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران خدمات مختلفی را ارائه می‌کند تا مشتریان بتوانند از طریق آن صفر تا ۱۰۰ عملیات بانکی خود را بدون حضور در شعبه و به‌صورت غیرحضوری انجام دهند.

۵ شهریور ۱۳۹۹
اشتراک گذاری:

به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانکداری الکترونیکی در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در ایران داشته و اکنون خدمات بانکی از طرق دستگاه‌ها و کانال‌های مختلف قابل دریافت است. با این حال به نظر می‌رسد در برهه گذر از بانکداری الکترونیکی به بانکداری دیجیتالی قرار داریم.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در سند «بانکداری آینده و تحول دیجیتالی» تأکید کرده است: در اقتصاد هوشمند، نیازی به حضور بانک‌های بزرگی به لحاظ ابعاد فیزیکی نیست و بانک‌ها از طریق در دسترس قرار دادن خدمات در هر جایی و در هر زمانی به اقتصاد و جامعه کمک می‌کنند. البته این مهم، مستلزم تحول بانکداری متناسب با رشد فناوری است تا زمینه تحقق و توسعه اقتصاد هوشمند را فراهم سازد.

به یک معنا می‌توان گفت در بانکداری دیجیتالی دیگر مانند بانکداری الکترونیکی مشتری به شعبه یا محل استقرار ماشین بانکی مراجعه نمی‌کند، بلکه سعی بر این است که خدمات بانکی در محل حضور مشتری ارائه شود. به همین علت نیز ارائه خدمات بانکی از طریق دستگاه‌های در اختیار مشتری در اولویت قرار می‌گیرد. بانک مهر ایران نیز در همین راستا سعی کرده گستره خدمات بانکی را که ارائه می‌کند تا حد ممکن در این محدوده تعریف کند.

 

در خانه افتتاح حساب کنید، کارت بانکی برایتان می‌آوریم

افتتاح حساب آنلاین خدمتی است که بانک مهر ایران آن را از طریق وب‌سایت و نرم‌افزار همراه بانک خود در اختیار مشتریان قرار داده است. در این روش مشتری بدون نیاز به شعبه و در هر ساعت از شبانه‌روز، افتتاح حساب خود را انجام داده و کارت بانکی نیز به آدرسی که وی تعیین می‌کند ارسال می‌شود.

برای این کار تنها لازم است که مشتری وارد وب‌سایت بانک مهر ایران به آدرس اینترنتی www.qmb.ir شده و از طریق پنجره «بانکداری الکترونیک» و سپس بخش «سامانه‌های آنلاین» گزینه «سامانه افتتاح حساب آنلاین» را انتخاب کند و باقی مراحل را مطابق توضیحات ارائه شده طی کند. همچنین مشتریان می‌توانند از طریق همراه بانک «مهریران» این کار را انجام دهند.

درخواست تسهیلات آنلاین

پس از افتتاح حساب بانکی یکی از خدمات اصلی که مورد نیاز مشتریان است، دریافت تسهیلات است. بانک مهر ایران در سال گذشته بیش از دو میلیون و ۳۰۰هزار فقره تسهیلات به مشتریان خود پرداخت کرده و در سال جاری نیز برای پرداخت سه میلیون تسهیلات برنامه‌ریزی کرده است. برای اینکه زحمت مراجعه به شعبه از روی دوش مشتریان بانک مهر ایران برداشته شود، آن‌ها می‌توانند فرآیند درخواست تسهیلات را از طریق وب‌سایت بانک دنبال کنند.

افراد می‌توانند در وب‌سایت بانک از طریق پنجره «بانکداری الکترونیک» و بخش «سامانه‌های آنلاین»، گزینه سامانه تسهیلات آنلاین را انتخاب کرده و مطابق توضیحات ارائه شده، فرآیند را دنبال کنند. تا زمان دریافت وام، مشتری تنها یک بار و برای ارائه تضامین به شعبه بانک مراجعه می‌کند و دیگر خبری از پر کردن فرم‌های متعدد کاغذی نیست. به‌زودی قابلیت درخواست تسهیلات از طریق همراه‌بانک «مهریران» نیز ارائه خواهد شد.

احراز هویت آنلاین سجام

در سال جاری بازار سرمایه با اقبال مواجه شد و عده زیادی از هموطنان نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کردند و این روند کمابیش ادامه دارد. یکی از مراحلی که نیاز است فرد برای دریافت کد بورسی بگذراند، احراز هویت سجام است. برای این کار شخص باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند. بانک مهر ایران با ارائه خدمت احراز هویت آنلاین سجام، هموطنان را از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت بی‌نیاز کرده است. این خدمت مختص مشتریان بانک نیست و همه متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند.

سازمان بیمه سلامت سازمانی پاسخ گو است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

سازمان بیمه سلامت سازمانی پاسخ گو است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: ارایه خدمات بیمه ای الکترونیک دربیمه سلامت سبب شده  تا سازمان تبدیل به سازمانی پاسخگو و الکترونیک شود.

حسن رزمیان در گفت وگو با خبرنگار آی هینا گفت: تسهیل فرایندهای ارائه خدمات سازمان بیمه سلامت ایران منجر به افزایش سطح رضایتمندی بیمه شدگان این سازمان شده است.

نماینده مردم شهرستان درگز درمجلس شورای اسلامی افزود: با تدابیر صحیح مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران در مسیر ارایه خدمات به بیمه شدگان، سطح رضایتمندی بیمه شدگان این سازمان افزایش یافته است.

وی تصریح کرد:ارائه خدمات بیمه ای سازمان به بیمه شدگان که به صورت الکترونیک انجام می شود در واقع یکی از اهداف اصلی این سازمان است که سبب شده  تا این سازمان تبدیل به سازمان پاسخگو و الکترونیک شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تحقق سلامت جامعه در گرو تعامل و همکاری کامل تمامی دستگاه های حوزه سلامت است وامیدواریم این هماهنگی ها در آینده نیز استمرار پیدا کند

روحانی درگذشت مادر شهیدان حسینی‌نسب را تسلیت گفت

روحانی درگذشت مادر شهیدان حسینی‌نسب را تسلیت گفت

روحانی درگذشت مادر شهیدان حسینی‌نسب را تسلیت گفت

رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت ام‌الشهدا بانو کبری گودرزی، مادر سه شهید و دو جانباز والامقام، برای آن مادر مومنه رحمت واسعه الهی و همنشینی با فرزندان شهیدش و برای عموم بازماندگان از درگاه خداوند بزرگ صبر و سلامتی مسالت کرد.

به گزارش ایسنا، متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت ام‌الشهدا بانو کبری گودرزی مادر گرانقدر شهیدان سیدعباس، سیدحسن و سیدعلی و دو جانباز والامقام سیدمرتضی و سیدحسین حسینی‌نسب موجب تاثر و تالم خاطر شد.

این اسوه صبر و مقاومت با ارادت خالصانه به خاندان عصمت و طهارت (ع) و در پرتو ارزش‌های والای عاشورایی فرزندان دلیری پرورش داد و تقدیم عزت و سربلندی میهن اسلامی کرد و نام نیک خود را در دفتر زرین ایثار و شهادت برای همیشه ماندگار نمود.

اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و مردم دلاور و شهیدپرور شهرستان بروجرد تسلیت می‌گویم و برای آن مادر مومنه رحمت واسعه الهی و همنشینی با فرزندان شهیدش و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی از درگاه خداوند بزرگ مسالت دارم.

حسن روحانی .  رئیس جمهوری اسلامی ایران

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف‌های کشور است

یک وکیل دادگستری:

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف‌های کشور است

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا یکی از ضعف‌های کشور است

یک وکیل دادگستری یکی از ضعف‌های کشور در رابطه با استفاده از کارشناسان در تصمیم گیری‌ها را “عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا در تخصص‌های مختلف” دانست و گفت: همانگونه که حکومت باید از کمیت و کیفیت دقیق ذخایر و ثروت‌های ملی‌اش با خبر باشد، باید از کمیت و کیفیت استعدادهای حوزه کارشناسان نیز آگاه باشد و از آنها استفاده کند.

مریم نقاشان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ضرورت بکارگیری کارشناسان حقوقی در تصمیم‌ گیری‌های ملی و بین المللی بر هیچ کسی پوشیده نیست و مسلما در همه کشورها و کشور ما نیز از کارشناسان حقوقی در این خصوص استفاده می‌شود، اما آنچه موجب تفاوت فاحش این بکارگیری در بین کشورها می‌شود مربوط به میزان تعهد، تخصص و تجربه این کارشناسان است.

وی افزود: در واقع آنچه که ملت و حکومت را متضرر می‌کند عدم بکارگیری از کارشناس حقوقی در مسایل ملی و بین المللی نیست، بلکه عدم استفاده از علم و تجربه کارشناسان حاذق است و در اینجا ضرورت ایجاد زیر ساخت‌های کارگشا در خصوص یافتن کارشناسان خبره و اعلم حایز اهمیت است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ساختار مویرگی انتقال اطلاعات  توانایی‌های فارغ التحصیلان مرتبط با هر ارگان و نهادی را در اختیار حکومت قرار می‌دهد تا در صورت لزوم از توانایی  نخبگان علمی کشور استفاده گردد و امکان سرمایه گذاری بر این استعدادها مثل در اختیار قرار دادن فرصت مطالعاتی برون مرزی برای کسب تجارب بین المللی کارشناسان نخبه فراهم است، بنابراین اینگونه است که حکومت می‌تواند از بین کارشناسان آنان که اعلم تر می‌باشند را در جهت منافع ملت به کار گیرد.

نقاشان در رابطه با ضرورت بکارگیری کارشناسان در تصمیم‌گیری‌های ملی و بین‌المللی عنوان کرد: آنچه که در این خصوص ضعف کشور ما محسوب می‌شود، عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از کارشناسان توانا در تخصص‌های مختلف است و اینچنین، ضوابط جای خود را با روابط عوض می‌کند. یعنی آن دسته از کارشناسان که به هر طریق توسط نهادهای حکومت شناخته شده هستند بکار گرفته می‌شوند و حال ممکن است افرادی اعلم‌تر در همین تخصص وجود داشته باشند که برای ملت و دولت کارآمدتر نیز باشند، اما به علت عدم شناسایی این استعدادها، مردم از نعمت وجود آنان بی‌بهره خواهند ماند.

وی افزود: در نهایت از نیروهای مستعدی که سالیان سال کشور هزینه تحصیل آنان را متحمل شده نمی‌توان استفاده بهینه نمود و آن هم به علت عدم وجود لینک‌های ارتباطی است که باید از طریق هیات علمی دانشگاه‌ها و اساتید برجسته به نهادهای مرتبط اعلام گردد، اما کشورهای پیشرفته از جمله آلمان از چنان سازماندهی اطلاعاتی نخبگان برخوردار است که به طور مثال از توانایی دانشجوی خارجی همچون من نیز در جهت تعاملات بین فرهنگی در جلسات  دادگاه چند ملیتی‌اش بهره می‌برد.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال که کشور ما در امر بکارگیری کارشناسان حقوقی در تصمی‌ گیری‌ها چگونه بوده است، گفت: واضح است که تاکنون اینگونه نبوده است؛ یعنی حکومت از تمام ظرفیت‌های علمی  نخبگانش چه از لحاظ کمی چه کیفی به طور متقن و سازماندهی شده مطلع نبوده است، لذا از همان تعداد کارشناس محدودی که می‌شناسد استفاده کرده است و این  عدم شایسته سالاری موجب گردیده تا در تصمیم گیری‌های ملی و بین المللی نیز از سرحد توان کارشناسانی که از دانش و تجربیات بین المللی برخوردارند استفاده نشود و در نهایت آنکه از این نابسامانی متضرر خواهد شد مردمی هستند که کارشناسان نابلد برایشان تصمیم گیری کرده‌اند و با هر حرکت نابخردانه ایشان جمع کثیری از مردم در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و منافع ملی متضرر گردیده‌اند و این سرنوشت محتوم هر ملتی است که فرزانگان به عزلت نشسته و جاهلان بر صدر باشند.

نقاشان در پایان گفت: همانگونه که حکومت باید از کمیت و کیفیت دقیق ذخایر و ثروت‌های  ملی‌اش مثل نفت و گاز با خبر باشد، باید از کمیت و کیفیت استعدادهای نیروی انسانی حوزه کارشناسان نیز آگاه باشد تا خود از این ظرفیت بهینه استفاده کند و آنان را به کار گیرد قبل از اینکه بیگانگان آنان را به خدمت گیرند.

چرا لبنان مهم است؟

چرا لبنان مهم است؟

چرا لبنان مهم است؟

یک کارشناس مسائل منطقه با تشریح اهمیت لبنان برای بازیگران داخلی و خارجی اظهار کرد: علی‌رغم ادعاهایی که برخی جریانات داخلی در پی انفجار بندر بیروت مطرح کردند سید حسن نصرالله تاکید کرد که حزب‌الله لبنان دخالتی در بندر بیروت ندارد.

حسن عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تحولات لبنان‌ در پی حادثه انفجار در بندر بیروت اظهار کرد: لبنان از دیرباز کشور بسیار با اهمیتی هم برای منطقه غرب آسیا هم بازیگران بین‌المللی بوده است. یکی از دلایل اهمیت لبنان این است که همان طور که منطقه غرب آسیا، قلب دنیا تلقی می‌شود می توانیم چنین شرایطی را برای لبنان در منطقه غرب آسیا تلقی کنیم.
وی افزود : لبنان کشور کوچک با ۴ میلیون جمعیت است اما به دلیل این که مرزهای جنوبی آن با شمال سرزمین‌های اشغالی هم مرز است از اهمیت کانونی برخوردار می‌باشد و این مساله نیز به موضوع تاریخی در سال ۱۹۴۸ که رژیم صهیونیستی در فلسطین جعل شد، بر می‌گردد و همه تحلیل‌گران معتقد بودند صهیونیست ها از سه جهت ممکن است مورد تهدید باشند که این سه جهت ارتش جمال عبدالناصر مصری، ارتش حافظ اسد سوری و ارتش ملک حسین اردنی، اما تنها جایی که ممکن است به دلیل کوچک بودن و نداشتن ارتش تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود لبنان است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: به همین دلیل صهیونیست‌هایی که از اروپا می‌آمدند در سرزمین حیفا و بخش شمالی فلسطین ساکن می شدند اما خدا مقرر کرد از همان جایی که اینها فکر نمی کردند تهدیدی بر ضد صهیونیست ها نخواهد بود از همان جا بیش‌ترین تهدید با شکل‌گیری مقاومت حزب‌الله ایجاد شد.
عابدینی ادامه داد: در سال ۱۹۸۲ اسرائیلی‌ها طی یکی دو روز بدون شلیک گلوله توانستند تا بیروت را اشغال کنند اما مقاومت اسلامی حزب الله توانست در سال ۲۰۰۰ اسرائیلی ها را برای اولین بار در تاریخ این رژیم آدمکش محبور به عقب نشینی کند، همچنین در سال ۲۰۰۶ که اسرائیل اراده کرده بود حزب الله را در هم بشکند، حزب الله در جنگ ۳۳ روزه توانست سیاست و راهبرد صهیونیست ها را ناکام بگذارد و غلبه کند.
وی با اشاره به قراداد سایکس‌پیکو در سال ۱۹۱۶ گفت‌ : دقیقا ۱۰۴ سال پیش بین انگلیس و فرانسه چنین قراردادی امضا شد که بعد از فروپاشی دولت عثمانی کشورهای اسلامی بین این دو کشور تقسیم شود، در آن مقطع لبنان در اختیار فرانسوی ها قرار گرفت و حتی زبان دوم لبنانی ها فرانسوی است  بنابراین از جهت تاریخی فرانسوی ها بیشتر نفوذ داشتند و از سوی دیگر فلسطین در اختیار انگلیسی ها قرار گرفت که البته با اعلامیه بالفور عملا فلسطین در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می گیرد و این اول خیانتی است که به مردم فلسطین می شود.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که رفتار مکرون رئیس جمهور تازه کار و جوان فرانسه و سفر وی به لبنان ریشه در این قراردادی تاریخی از ۱۰۴ سال پیش دارد، ابراز کرد: البته تلاش هایی انجام شد تا سایکس‌پیکو جدیدی  را ایجاد کنند مانند تجزیه سوریه، عراق و یا خلع سلاح مقاومت که محقق نشد و مقاومت اسلامی در برابر هر گونه تجزیه کشورهای اسلامی مقاومت کرد.
وی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف انفجار بندر بیروت همچنین بیان کرد: اول این که هنوز مشخص نیست این انفجار عمدی بوده یا خیر، لذا نیاز به بررسی بیشتری دارد. اما براساس برآوردهای اولیه انفجار حاصل ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم است که چند سال پیش یک کشتی به صورت قاچاق به این منطقه آورد و نگهداری شد اگر این فرض را بپذیریم کسانی مقصر هستند که مسئولیت داشتند.
عابدینی یادآور شد: در لبنان جامعه موزاییکی است؛ شیعیان در جنوب و ‌شرق لبنان و در بیروت هم در منطقه ضاحیه، اهل سنت در شمال غرب و مرکز و مسیحی ها در شمال شرقی و مرکز حضور دارند بنابراین تقریبا به صورت نانوشته اداره مناطق در اختیار گروه هایی است که آنجا بیشترین جمعیت را دارند.
این کارشناس مسائل منطقه افزود : بندر بیروت سالها در اختیار جناح سعد حریری به عنوان نخست وزیر بود و لذا در منطقه‌ بندر بیروت حزب الله لبنان دخالتی ندارد، سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به صراحت اعلام کرد نه اطلاعی از این بندر و مسئولیت آن دارند و نه مدیریت آن را بر عهده داشته‌اند و اظهار داشت که اطلاع ما از بندر حیفا در سرزمین های اشغالی بیشتر از بندر بیروت است. سید حسن نصرالله به صراحت گفت که حزب الله نه سلاحی داشته که در این محل باشد، نه کنترل و نه در اداره آن نقش داشته است لذا این دروغ پردازی ها را تکذیب کرد.
وی خاطرنشان کرد : آنچه باید انجام شود این که از جهت احساسی و صدمه روحی و روانی که به مردم خورده باید اندکی آرامش به جامعه برگردد، ۳۰۰ هزار نفر در این منطقه سکونت داشتند که خانه و کاشانه خود را از دست داده اند همان طور که در سال ۲۰۰۶ مسیحیان به شیعیان لبنان کمک کردند اکنون هم باید زمینه برای اسکان فراهم شود و بازسازی ها آغاز شود.
این کارشناس مسائل منطقه در پایان ابراز کرد: بعد از این مراحل باید نهادهای امنیتی بررسی کنند ببینند چه کسانی اهمال یا سهل انگاری کرده یا تعمد داشتند تا بعدا محاکمه شوند.

اظهارات وزیر اقتصاد در همایش تجلیل از فعالان رسانه در تولید آثار کوتاه رادیویی پویش “کار و تولید”/

 

 

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در همایش تجلیل از فعالان رسانه در تولید آثار کوتاه رادیویی پویش “کار و تولید” اظهار داشت: رادیو رسانه ای همراه است که جامعه نمی تواند به سادگی جایگزینی برای آن پیدا کند، مردم خاطرات بسیاری از آن دارند بخصوص کسانی که در کسب و کارها و تولید، اشتغال دارند به دلیل در دسترس بودن رادیو علاقه زیادی به این رسانه دارند.
به گزارش  روابط عمومی بانک رفاه دکتر فرهاد دژپسند که در محل ساختمان شهدای رادیو سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی سخن می گفت، با بیان این مطل افزود: رادیو رسانه مهمی در تبیین سیاست ها، برنامه ها و اقدامات حکومت به معنای اعم و قوه مجریه به معنای اخص و بویژه بیان دیدگاه ها، نظرات و انتقادات است.
وزیر اقتصاد گفت: کارکرد رسانه ملی بسیار متمایز و متفاوت از دیگر رسانه ها است، بالاخص که بخواهد نقش چند ظرفیتی در جامعه ایفا کند؛ یعنی هم زبان گویای مردم باشد و هم قدرت تبیین واقع بینانه سیاست ها و اقدامات حکومت را دارا باشد.
وی یادآور شد: شاید یکی از مولفه های سختی شغل خبرنگاری همین رعایت انصاف و تقوای رسانه ای است که رسانه، همزمان، نه دچار تعریف و تمجید بشود و نه گرفتار تحریف و تخریب؛ که این کار خیلی سختی است.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مالیات ابزار مهمی است و هرچه حکومت وابسته تر به مالیات باشد به ناچار پاسخگوتر است، لذا این باور که مؤدیان خودشان بیایند و داوطلبانه مالیات حقه خود را بدهند نیاز به فرهنگ سازی دارد و رسانه به بهترین وجه می تواند آن را به انجام برساند.
دژپسند همچنین گفت: بازار سرمایه، کریدور مهمی برای تأمین مالی بنگاه ها و هدایت نقدینگی به سمت تولید است، لذا رسانه های گروهی بویژه رسانه ملی باید با کار رسانه ای مردم را آگاه کنند و به این باور برسانند که در بازار سرمایه با مطالعه و مشاوره عمل کنند و از تصمیمات هیجانی پرهیز کنند و آگاهانه رفتار نمایند.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: به جرأت می گویم کشور ما دارای دارایی های فیزیکی، مالی و انسانی بیشماری است، اگر بتوانیم عزم را جزم و اراده را آهنین کنیم از این دارایی ها به نحو حداکثری استفاده نماییم، می توانیم با سهولت و سرافرازانه، مشکلات و موانع را پشت سر بگذاریم.
وی ادامه داد: از رادیو اقتصاد، دیگر رسانه های گروهی و اصحاب هنر انتظار این است که این باور و دغدغه در جامعه نهادینه شود که از هر چه داریم به بهترین نحو استفاده کنیم.
وزیر اقتصاد اظهار اشت: باید در فضایی مثبت، هم افزایی در جامعه ایجاد کنیم و با وحدت کلمه ایران را در اقتصاد جهانی به جایگاهی برسانیم که شایسته آن است و مجددا تاکید می کنم برای اینکه از ذره ذره دارایی هایمان به بهترین نحو استفاده کنیم فقط به دانش نیاز نداریم به باور هم نیاز داریم.
دژپسند یادآور شد: دو محور اساسی تحقق جهش تولید، بحث بهره برداری حداکثری از ظرفیت ها و سرمایه گذاری های موجود و افزایش بهره وری در استفاده از منابع است.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: هرچه حضور بازار سرمایه در تامین مالی پر رنگ تر شود، به معنای بهبود فضای کسب و کار، افزایش بهره وری و افزایش بهره برداری از ظرفیت های موجود است؛ بعلاوه اینکه این امر، نوعی هدایت سرمایه های خرد در راستای تامین مالی بنگاه های تولیدی محسوب می شود.
وی گفت: بازار سرمایه نه تنها در ایران که در همه کشورهای جهان دارای ریسک است، لذا صاحبان سرمایه های خرد و تازه واردان در بازار بورس دقت کنند، همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارند و در پرتفوی خود انواع دارایی ها را داشته باشند.
وزیر اقتصاد تاکید کرد: اگر دنبال این هستیم که نظام بانکی چابکی داشته باشیم، باید بازار سرمایه را عمق ببخشیم.
دژپسند با بیان اینکه، از الزامات امروز؛ قرار دادن مقوله مالیات در خدمت تحقق جهش تولید است، گفت: در اسفند ماه گذشته و مقارن با آسیب کسب و کار ها به دلیل شیوع موج اول کرونا، ما پیشقدم شده و شرایط پرداخت مالیات را برای مودیان، تسهیل کردیم.

مسجدی: برای تحقق پیشرفت و آسایش ملت عراق درکنار آنها و دولت بغداد ایستاده ایم

مسجدی: برای تحقق پیشرفت و آسایش ملت عراق درکنار آنها و دولت بغداد ایستاده ایم

مسجدی: برای تحقق پیشرفت و آسایش ملت عراق درکنار آنها و دولت بغداد ایستاده ایم

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با تبریک فرا رسیدن عید غدیر خم تاکید کرد که ایران در کنار ملت و دولت عراق برای تحقق آسایش و پیشرفت این کشور ایستاده است.

به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در پیامی توییتری به زبان عربی نوشت: عید سعید غدیر خم را به تمامی مسلمانان و شیعیان به ویژه دو ملت عزیز ایران و عراق تبریک می گویم و از خداوند متعال برای آنان آرزوی سلامتی و صلح و امنیت و پیشرفت و سازندگی دارم.

مسجدی نوشت: همانگونه که جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش در کنار عراق ایستاد، امروز نیز در ساخت کشور و همکاری های بهداشتی و درمانی و همچنین پیشرفت و آسایش اقتصادی و پیشرفت فرهنگی و علمی در کنار ملت شریف عراق و دولت آن ها خواهد ایستاد.

احتمال وقوع درگیری داخلی در اراضی اشغالی

یک کارشناس مسائل غرب اسیا مطرح کرد

احتمال وقوع درگیری داخلی در اراضی اشغالی

احتمال وقوع درگیری داخلی در اراضی اشغالی

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اعتراضات اخیر در اراضی اشغالی و درخواست دولت رژیم صهیونیستی از طرفدارانش برای حضور در خیابان‌ها در مقابل معترضین گفت: اگر مردم در برابر مردم قرار بگیرند احتمال وقوع درگیری داخلی در این منطقه وجود دارد.

حسین رویوران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ادامه اعتراضات در اراضی اشغالی گفت: این نشان از اصرار اجتماعی بر ضرورت تغییر در این منطقه است. البته همچنان تعداد تظاهرکنندگان محدود است و تظاهر کنندگان دلیل این حضور را محدودیت‌های کرونایی اعلام کرده اند چنانکه معترضین گفته‌اند که برای حضور در خیابان‌ها و تجمعات به نحوی برنامه‌ریزی کرده‌اند که شیوع این بیماری تشدید نشود.

وی با بیان اینکه این اعتراضات دارای تبعاتی است، گفت: یکی از این تبعات وقوع اختلاف شدید در ائتلاف حزب”لیکود” و “آبی و سفید” است که اولین نتیجه آن در بحث بودجه نمود پیدا کرده است و اگر دو طرف در مورد این موضوع طی چند روز آینده به نتیجه نرسند و نتوانند بودجه را تصویب کنند خواه و ناخواه باید به سمت برگزاری انتخابات زودرس بروند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه یکی از دلایل حضور افراد در این تجمعات ، تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا و ناکارآمدی در دولت برای کنترل تبعات این موضوع است ، افزود: بخش وسیعی از اقتصاد اراضی اشغالی، خدماتی و متکی بر توریسم است و اکنون که کرونا شیوع پیدا کرده و تعداد توریست ها با کاهش روبرو شده تعداد زیادی از مردم نیز که روزمزد بوده‌اند بیکار شده‌اند و عمده افرادی که در اعتراضات حضور پیدا می‌کنند یکی از دغدغه‌های اصلی‌شان همین موضوع است.

وی با بیان اینکه اگر وضعیت منفی کنونی ادامه پیدا کند ، ناکارآمدی دولت بیش از پیش مشخص خواهد شد، گفت: اگر در این شرایط انتخابات زودرس برگزار شود، با توجه به نارضایتی موجود ، احزاب فعلی رای نخواهند آورد، دولت نیز با توجه به این موضوع به دنبال برگزاری انتخابات نیست ولی مردم به دنبال دولتی فراتر از احزاب کنونی هستند.

رویوران همچنین با بیان اینکه دولت رژیم صهیونیستی تاکید بر این دارد که معترضین چپ‌گرا هستند، خاطرنشان کرد: در همین ارتباط دولت از طرفداران خود خواسته است که به صحنه بیایند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد و مردم در برابر مردم قرار بگیرند احتمال وقوع جنگ داخلی در این منطقه قوت پیدا می‌کند.

آغاز جلسه علنی مجلس/

آغاز جلسه علنی مجلس/بررسی لایحه وظایف و اختیارات وزارت ورزش در دستور

آغاز جلسه علنی مجلس/بررسی لایحه وظایف و اختیارات وزارت ورزش در دستور

جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی لحظاتی قبل به ریاست محمد باقر قالیباف آغاز شد.

به گزارش ایسنا، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به تبصره یک قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، انتخاب دو نماینده از اعضای کمیسیون اجتماعی به عنوان ناظر در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، انتخاب سه نفر از نمایندگان به عنوان عضو در شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون اجتماعی به عنوان عضو در شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی در خصوص لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، انتخاب دو نفر از نمایندگان به عنوان ناظر در شورای عالی بیمه سلامت، انتخاب دو نماینده به عنوان ناظر در شورای عالی بیمه، انتخاب دو نماینده از اعضای کمیسیون آموزش و کمیسیون اجتماعی به عنوان ناظر در شورای عالی آموزش و تربیت فنی حرفه‌ای، انتخاب سه نفر از نمایندگان به عنوان ناظر در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

علیرضابیگی: جریان تحریف به دنبال وارونه جلوه دادن ریشه مشکلات کشور است

علیرضابیگی: جریان تحریف به دنبال وارونه جلوه دادن ریشه مشکلات کشور است

علیرضابیگی: جریان تحریف به دنبال وارونه جلوه دادن ریشه مشکلات کشور است

یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد که دشمن با بکارگیری تمام امکانات خود در قالب جریان تحریف به دنبال وارونه جلوه دادن مشکلات کشور و راه حل های آن است.

احمد علیرضابیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص جریان تحریف و راهکار های مقابله با این جریان بیان کرد: دشمن با دنبال کردن جریان تحریف در تلاش است که مشکلات کشور را به گونه ای جلوه دهد که این مشکلات برخاسته از عدم ارتباط با غرب و ناکارآمدی نظام اسلامی است.

وی در ادامه اظهار کرد: عده ای در تلاش هستند تا تمام مشکلات کشور را به مقاومت در برابر زیاده خواهی غرب نسبت دهند. جریان تحریف با بکارگیری همه دستگاه های رسانه ای خود و امکانات غرب در تلاش است تا ریشه مشکلات کشور و راه حل های آن را وارونه نشان دهد.

نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: در این میان آن دست از نخبگان و اندیشمندان که اهداف دشمن را دریافت کرده اند وظیفه دارند با استفاده از همه امکانات، واقعیت های موجود کشور و منطقه را که دشمن در قالب جریان تحریف در حال وارونه جلوه دادن آن ها است به درستی برای همگان شفاف سازی کنند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در ادامه تاکید کرد: امروز کشور عربستان سعودی که سر تعظیم در برابر آمریکایی ها فرود آورده است باید هزینه سنگینی را برای تامین امنیت خود به آمریکایی ها بپردازد. این امر نشان می دهد هزینه تسلیم در برابر دشمنان از هزینه مقاومت نیز بالاتر است.

علیرضابیگی در پایان تصریح کرد: مقام معظم رهبری در بیانات خود در روز عید قربان به ظرفیت های کشور اشاره داشتند و تکیه بر ظرفیت های داخلی را راهگشای حل مشکلات و شکست اهداف دشمن دانستند. لازمه شکست دشمن و خنثی سازی اهداف آنان مقاومت با تکیه بر ظرفیت های داخلی است.

احمدی: اگر ایرادی وجود دارد متوجه مدیران است نه اصل نظام و انقلاب

احمدی: اگر ایرادی وجود دارد متوجه مدیران است نه اصل نظام و انقلاب

احمدی: اگر ایرادی وجود دارد متوجه مدیران است نه اصل نظام و انقلاب

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعتقاد به اینکه دشمنان سعی دارند واقعیات موجود را در حوزه موفقیت های انقلاب اسلامی تحریف کنند، عنوان کرد: اگر ایرادی وجود دارد متوجه مدیران است نه اصل نظام و انقلاب.

محمدرضا احمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در روز عید قربان در خصوص مصادیق تحریف مورد اشاره ایشان و اهداف دشمنان از این تحریف ها گفت: ما سربازان رهبر معظم انقلاب در سنگر خانه ملت تمامی فرمایشات ایشان را دنبال و با تمام توانمان در جهت اجرای این فرامین گام بر می داریم، انقلاب ما در پیروزی، هنگام جنگ و هم در اداره جامعه و در حوزه فرهنگ بسیار قدرتمند بوده و هست، برخی ها با طرح این ادعا که  انقلاب اسلامی موفق نبوده ضعف هایی را به جریان های انقلابی نسبت می دهند و قصد دارند واقعیات موجود را تحریف کنند.

وی افزود: اینها نکات مثبت انقلاب اسلامی را منعکس نمی کنند و صرفا برخی نقاط ضعف عده ای  را متوجه انقلاب می دانند و حرکت های مثبت انقلاب را وارونه جلوه می دهند،  در واقع برخی از این جاهلین یا معاندین بعضی موارد را به نادرست به انقلاب اسلامی و نظام منتسب می کنند، اگرچه اینها در حالی است که انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی با قدرت در حال حرکت است.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: اگرچه کم کاری هایی وجود دارد؛ برای مثال خود حضرت آقا اشاره فرموند ما در حوزه اقتصاد موفق نبودیم، ولی باید توجه کنیم که نسبت دادن این امر به اصل انقلاب و نظام کار درستی نیست، اگر ایرادی وجود دارد متوجه اصل نظام نبوده و صرفا به دلیل مدیریت غلط مدیران است که نتوانستند در تراز انقلاب اسلامی مدیریت کنند، اما از سوی دیگر بزرگانی بودند و هستند که بزرگی آفریدند، برای مثال سردار سلیمانی حتی پس از شهادت خود نیز تاثیرگذار بود و جهان را دگرگون کردند و یا حضرت امام (ره) و یا امروز حضرت آقا که رهبری در تراز انقلاب اسلامی هستند، نه تنها ایران بلکه تمامی مسلمانان عالم به ایشان چشم دوخته اند.

نماینده رشت در خصوص اینکه راه مقابله با این تحریف ها چیست اظهار کرد: رسانه ها باید واقعیت های موجود را در هر حوزه ای منعکس کنند، از سوی دیگر اگر ضعف هایی وجود دارد در پی رفع آن باشیم، حضرت آقا خطاب به نمایندگان فرمودند دو اولویت مهم وجود دارد؛ اول فرهنگ سپس اقتصاد، اکنون دشمن در این دو جبهه در حال حمله است، به همین جهت باید این دو حوزه را تقویت کنیم و در جهت منویات حضرت آقا گام برداریم.

احمدی اضافه کرد: نباید آب در آسیاب دشمن بریزیم و اقدامی انجام دهیم که آنها را خشنود کند؛ آنقدر مواضع ما باید قوی باشد که دشمنان بگویند با این مجلس و مسئولین انقلابی نمی توان کار کرد، مردم، دوستان داخلی و خارجی ما نیز امیدوار باشند؛ اگرچه فقط امید داشتن کارآمد نیست بلکه باید برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب تلاش نیز داشته باشیم.

رحمانی فضلی: امروز اهمیت درک معنا و مفهوم پیام غدیر بیش از گذشته فزونی یافته است

پیام تبریک وزیر کشور به مناسبت عید سعید غدیرخم

رحمانی فضلی: امروز اهمیت درک معنا و مفهوم پیام غدیر بیش از گذشته فزونی یافته است

رحمانی فضلی: امروز اهمیت درک معنا و مفهوم پیام غدیر بیش از گذشته فزونی یافته است

وزیر کشور در پیامی ضمن تبریک عیدسعید غدیرخم گفت: امروز که با تحریف واقعیت ها مانع از رساندن پیام حقیقت و شرافت و منزلت انسان به جامعه جهانی می شوند و تحولات جهانی به ویژه نابسامانی های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تهدیدات منطقه ای حاصل از مداخلات طمع کارانه بیگانگان و فتنه گری های رژیم منحوس صهیونیستی در سایه انفعال و فرومایگی وابستگان به نظام سلطه موجب پریشان خاطر آدمیان شده است، اهمیت درک معنا و مفهوم پیام غدیر بیش از گذشته فزونی یافته است.

به گزارش ایسنا، متن پیام رحمانی فضلی وزیر کشور به شرح ذیل است:

عید سعید غدیر، آغازگر تاریخی است که با أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ حجت و میثاق ابدی یافت و در این روز کمال انسانیت در فلسفه بعثت نبی مکرم اسلام(ص) به منظور لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق متجلی شد، در غدیر خم جریان نزول برکت و نعمت و رحمت الهی در أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی تبلوری ملموس و عینی در بیعت با مظهر العجائب خلقت پیدا کرد و نبوت با رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً در امامت و ولایتِ مولای متقیان علی ابن ابیطالب(ع) پیوندی ناگسستنی گرفت. در این روز مبارک کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی به منزله آخرین دستور الهی در وحی و تجسم دردانه ولایت، فروغی ابدی شد تا گواهی باشد برای رستگاران در وعده بی بازگشت إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ.

غدیر را نمی توان حدیث مکان و زمان واحدی دانست بلکه بنا به فرموده رسول مهربانی ها(ص): حُجَّهً عَلَی کلِّ حَاضِرٍ وَ غَائِبٍ وَ عَلَی کلِّ أَحَدٍ مِمَّنْ شَهِدَ أَوْ لَمْ یشْهَدْ وُلِدَ أَوْ لَمْ یولَدْ فَلْیبَلِّغِ الْحَاضِرُ الْغَائِبَ وَ الْوَالِدُ الْوَلَدَ إِلَی یوْمِ الْقِیامَهِ و این نغمه رهایی بخش و آزادی بشر از یوغ بتهای متنوع هر عصر و زمان تا ایجاد جامعه توحیدی از سوی مرسل نهایی غدیر، حضرت بقیه الله الاعظم(عج) در گوش بشریت جاری است.

امروز که بت های ظلمکده های ظلم و ستم، دست در آستین اهریمن پلید، آزادی و آزادگی را در منافع چپاولگرانه خویش جعلِ معنا می کنند و با تحریف واقعیت ها مانع از رساندن پیام حقیقت و شرافت و منزلت انسان به جامعه جهانی می شوند و تحولات جهانی به ویژه نابسامانی های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تهدیدات منطقه ای حاصل از مداخلات طمع کارانه بیگانگان و فتنه گری های رژیم منحوس صهیونیستی در سایه انفعال و فرومایگی وابستگان به نظام سلطه موجب خاطر پریشان آدمیان شده است، اهمیت درک معنا و مفهوم پیام غدیر بیش از گذشته فزونی یافته و رایحه دلنواز تمسک به سیره اهل بیت علیهم السلام می تواند تنها نسخه آرامش بخش و پاسدار حقوق واقعی بشر، منبعث از فطرتِ انسان در تلاطمات ابتلا باشد.

این روز بزرگ و پراثر در نظام خلقت و کمال دین حنیف الهی را به پیشگاه حضرت صاحب الزمان(عج) و مقام معظم و با درایت رهبری(مدظله العالی) و همه مردم جهان و به ویژه هموطنان هوشیار و آگاه و با بصیرت، تبریک عرض نموده و به برکت وجود مولای رستگاران و صابران از خداوند منان عافیت و سلامتی و آرامش را برای مردم عزیز میهن اسلامی خواستارم

برای حل مشکلات کشور باید بین کار کارشناسی و اجرایی تفکیک قایل شویم

یک وکیل دادگستری:

برای حل مشکلات کشور باید بین کار کارشناسی و اجرایی تفکیک قایل شویم

برای حل مشکلات کشور باید بین کار کارشناسی و اجرایی تفکیک قایل شویم

یک وکیل دادگستری گفت: اگر بتوانیم بین کار کارشناسی و اجرایی تفکیک قایل شویم بخشی از مشکلات برنامه ‌ریزی و توسعه ما ان‌شاءالله حل می‌شود و کشور از وضعیتی که در آن قوانین انباشته شده و نیاز به تنقیح قوانین دارد، خارج می‌شود.

نبی‌اله احمدلو در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با ضرورت به کارگیری کارشناسان حقوقی در تصمیم‌ گیری‌های ملی و بین المللی، اظهار کرد: اصل کارشناسی در تمام مسائل مدیریتی کشور بسیار موثر است  و موضوع کارشناسی حقوق نیز در بسیاری از موارد مانند قانونگذاری‌ مصوبات، بخشنامه‌ها و حتی ریل گذاری برای حرکت یک اداره، کارگاه و تشکیلات بسیار مهم است.

وی افزود: با بررسی قوانین -چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن- شاهد هستیم که در بسیاری از موارد می‌گویند که برای مدیریت ترجیحا رشته حقوق داشته باشند که مصداق آن می‌توان شهرداری و شهردار تهران را نام برد.در رابطه با دستگاه‌های دیگر نیز این مساله مطرح است که ترجیحا از رشته حقوق باشند، علت هم این  است که رشته حقوق برای اداره آن تشکیلات ریل گذاری می‌کند.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: یکی از اشکالات اساسی که بعد از انقلاب به وجود آمده این است که شباهتی بین کار کارشناسی با مدیریتی ایجاد شده است. به طور مثال حتی در شورای شهر یا مجلس هم این تفکر ایجاد شده که تصور می‌کنند باید کار اجرایی انجام دهند در صورتی که کار کارشناسی با کار اجرایی کاملا متفاوت است و کاری که در مجلس یا شورای شهر انجام می‌شود کار اجرایی نیست.

وی در عین حال افزود: مثلا در مورد شورای شهر می‌گویند که اعضا کارشناس محیط زیست و… باشند در صورتی که این کار کارشناسی است و اگر ریل گذاری توسط یک حقوقدان خبره انجام گیرد قطعا کارشناس خیالش راحت خواهد بود، اما متاسفانه بعد از انقلاب نه تنها در رشته حقوق بلکه در تمام رشته‌ها کار کارشناسی افت کرده و توجهی به کارشناس نشده است.

این حقوقدان با بیان اینکه “خیلی از نمایندگان ما هم شاید شایستگی کارشناسی در رشته خودشان را نداشته باشند” گفت: حتی بسیاری از وزرا یا مدیران که در حکومت گمارده می‌شوند واقعا کارشناس آن حوزه نیستند. مثلا کسی که رشته حقوق خوانده در جایی مانند پتروشیمی مشغول مدیریت شده و یا کسی که پتروشیمی خوانده در جایی قرار گرفته که صلاحیت آن را ندارد.

احمدلو تصریح کرد: اصولا نگاه به کارشناس در مدیریت، ارتقاء، توسعه و پیشرفت کشور افت کرده و جای کارشناس با مدیریت عوض شده است. وقتی مدیر در دستگاهی قرار گیرد که حتی تخصص آن امر را هم نداشته باشد، ولی اگر کارشناس مربوطه و خبره آن حوزه را به کار گیرد قطعا موفق خواهد شد.

وی با بیان اینکه “نیازی نیست که یک مدیر حتما کارشناس هم‌ باشد”، تصریح کرد: خوب است که یک مدیر در رشته‌ای که منصوب می‌شود خبره امر باشد ولی اگر کارشناسان خبره در کنار او نباشند نمی‌تواند موفق شود.

این وکیل دادگستری با اشاره به ضرورت استفاده از کارشناسان حقوقی در تصمیم‌گیری‌ها اظهار کرد: «حقوق» رشته‌ای است که در بحث مدیریت کشور، راهگشایی و راهبردهای استراتژیک بسیار موثر است، اما امروزه می‌بینیم که جایگاه رشته حقوق در جامعه مدیریت و بسیاری از موارد قانونگذاری ما افت کرده است.

وی افزود: همانطور که می‌دانیم در کارها و برنامه‌ ریزی‌ها ریل گذاری بسیار مهم است ولی امروز شاهدیم که کارشناس حقوق جایگاه خود را در جامعه و مدیریت کشور ندارد. حتی در وزارت امور خارجه هم که تخصصی است افراد کمتری به کار گرفته شده و نقش حقوقدانان کمرنگ است.

این وکیل دادگستری یادآور شد: به طور مثال در شورای شهر تهران یک حقوقدان حضور دارد در صورتی که ترجیحا همه آنها باید حقوقدان می‌بودند و سپس از کارشناس محیط زیست برای رفع طرح ترافیک و آلودگی هوا استفاده می‌کردند. در جوامع دیگر و حتی در قبل از انقلاب حقوقدانان جایگاه بالایی داشتند اما امروز در جمهوری اسلامی ایران این امر را کمتر می‌بینیم.

احمدلو در رابطه با اینکه بکارگیری کارشناسان حقوقی در تصمیم گیری‌های بین المللی چگونه باید باشد، بیان کرد: در بحث بین الملل بکارگیری کارشناسان حقوقی بسیار مهم است و وزارت امور خارجه حتما باید یک تیم حقوقی قوی در کنار خود داشته باشد تا در نشست‌ها، پروتکل‌ها و قراردادها حضور داشته باشند که البته تا امروز این مساله را کمتر دیدیم و حتی در قرارداد مهم برجام کمتر شاهد حضور حقوقدانان بودیم. البته شاید یکی، دو حقوقدان بودند اما حقوقدانی که حقوق بین الملل خوانده و کار بین‌المللی تجربی انجام داده و همچنین خبره کار باشد با کسی که فقط حقوق بین الملل خوانده است تفاوت دارد.

وی در ادامه گفت: برجام اشکالاتی دارد که اگر از یک تیم خبره حقوقدان بین المللی و حتی داخلی استفاده می‌شد قطعا اشکالات کمتری داشت. به نظر می‌رسد خوب است که وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی، وزارت صمت و… که ارتباطات خارجی دارند حتما یک تیم قوی حقوقی در کنارشان داشته باشند. در موضوعات داخل کشور هم همین گونه است. مثلا در بخش مرکز پژوهش‌های مجلس چند حقوقدان خبره داریم؟ معتقدم در مجلس شورای اسلامی واقعا جای حقوقدان‌ها خالی است به خاطر اینکه آنجا کار کارشناسی است و کار مدیریتی نیست ولی متاسفانه خیلی افراد آمده‌اند و معتقد به کار اجرایی هستند.

احمدلو گفت: نگاهی که امروز در مدیران و مسئولان ما رسوخ کرده تفکیک بین کار اجرایی و کار کارشناسی است. مثلا در حال حاضر مجلس به هیچ وجه نباید کار اجرایی کند چون کارش کارشناسی است، بنابراین به صراحت می‌توانم بگویم که غالب نمایندگان امروز ما فکر اجرایی دارند، همانطور که شاهد بودیم در بحث انتصاب مسئول دیوان محاسبات این اشکال وجود داشت که این فرد اصلا سابقه و تخصص حقوقی نداشت در صورتی که دیوان محاسبات بخشی صرفا حقوقی است، اما متاسفانه مجلس و رئیس آن از وی دفاع کرد که می‌توان در این قضیه به رئیس مجلس نیز ایراد وارد کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تخصص اولیه برای سمت رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز حقوقدان خبره و کارکشته حقوقی بودن است چون کار آنجا هم کاملا حقوقی است در صورتی که برای انتصاب رئیس آنجا نیز نگاه مدیریتی و اجرایی وجود داشت.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: اگر بتوانیم بین کار کارشناسی و اجرایی تفکیک قایل شویم بخشی از مشکلات برنامه ‌ریزی و توسعه ما ان‌شاءالله حل می‌شود که این امر باعث خواهد شد که کشور ما از وضعیتی که امروز در آن قوانین انباشته شده و نیاز به تنقیح قوانین دارد، خارج شود.

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

شمخانی: نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبریک عید غدیر گفت: درس صفین به ما می گوید؛ نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود.

به گزارش ایسنا، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در توئیتی نوشت: سیره علی علیه السلام راه و رسم ماست. نمی توانیم جماعتی بی طرف باشیم که حق را ذلیل شمرده و را نصرت ببخشیم. درس صفین به ما می گوید؛ نمی توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود و بر تل نشست و بر میدان نظر کرد. غدیر بر غدیریان مبارک.

رئیس جمهور عید سعید غدیر خم را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت

رئیس جمهور عید سعید غدیر خم را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت

رئیس جمهور عید سعید غدیر خم را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت

رئیس جمهور در تماس تلفنی با مراجع عظام تقلید ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، برای آنان سلامتی و روزهایی سرشار از برکت و موفقیت مسألت کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفتگوهای جداگانه با حضرات آیات عظام «صافی گلپایگانی»، «وحید خراسانی»، «مکارم شیرازی»، «شبیری زنجانی»، «جوادی آملی»، «سبحانی»، «نوری همدانی»، «علوی گرگانی» و «مظاهری» از حمایت‌ها و توجه مراجع عظام تقلید نسبت به دولت تشکر کرد.

رئیس جمهور در این گفتگوها، ابراز امیدواری کرد که با اتکال به خداوند و با سرمایه دعای نیکان و پاکان، عنایت اهل‌بیت(ع) و در سایه حمایت‌ها و کمک مراجع، همدلی قوا و نهادها و همراهی و مشارکت عمومی، از مشکلات کنونی عبور کنیم.

مراجع عظام تقلید نیز با تبریک عید سعید غدیر خم به رئیس جمهور، برای خدمت بیشتر دولت به مردم به‌ویژه طبقات محروم، آرزوی توفیق نمودند.

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار روز چهارشنبه

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار روز چهارشنبه

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار روز چهارشنبه

با جهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، بازار سکه و طلا در داخل نیست امروز با افزایش قیمت روبرو شد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (چهارشنبه) به ۱۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون  و ۱۱۱ هزار تومان قیمت دارد.

امروز سکه طرح قدیم با قیمتی معادل ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و۲۵۰ هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است.

همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلای جهانی به ۲۰۴۱ دلار رسیده است.

دلار و یورو را چند بخریم؟  

در جریان معاملات امروز بازار ارز،  نرخ خرید و فروش دلار و یورو ۵۰۰ و ۳۰۰ تومان افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، امروز (چهارشنبه) صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را به قیمت ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش دلار نسبت به دیروز به ترتیب ۵۰۰ و ۳۰۰ افزایش یافته است.

همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را معادل ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و به قیمت ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش یورو نیز در مقایسه با معاملات روز گذشته به ترتیب با ۵۰۰ و ۳۰۰ تومان افزایش قیمت مواجه شده است.

علاوه براین، بانک‌ها نیز امروز هر دلار آمریکا را به قیمت ۲۲ هزار و ۹۹۶ تومان و هر یورو را معادل ۲۳ هزار و ۱۹۶ تومان می‌خرند.

تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست

روحانی در جلسه هیات دولت‌:

تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست/قوی تر از دیروز هستیم

تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست/قوی تر از دیروز هستیم

رییس جمهور با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، تاکید کرد که اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می تواند منفی نباشد.

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام والمسلمین روحانی در جلسه امروز هیات دولت با تبریک ولادت امام علی النقی (ع) و سیر زندگی امامین عسگریین و زندگی آنان در پادگان، اظهار کرد: روز عید غدیر خم  عید و لایت، سیاست ،حکومت و مردمسالاری است که پیامبر (ص)در جمع حاجیان مسأله ولایت را بیان کردند و خواستند اهمیت ولایت را به مردم بیان کنند. این نشانگر این است که در اسلام دین و سیاست و فعالیت اجتماعی از فعالیت اخلاقی جدا نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۱۴سال از مشروطه گذشته است و ایران پیشگام مردم‌سالاری و تأسیس پارلمان در منطقه اس، گفت: ملت ما در این مدت روزهای بسیار سخت و راحت داشتهاند اما تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی،حکومت به ظاهر مشروطه بود اما در عمل کمتر مشروطیت را مشاهده کردیم و انقلاب اسلامی، مشروطیت را کامل کرد.

وی افزود: امروز مردم‌سالاری دینی داریم و تا روزی که به آرای مردم احترام می گذاریم، هیچ قدرتی به ما نمی‌تواند آسیب بزند.وقتی حکومت توسط مردم انتخاب می شود، معنی ندارد کسی در کاخی برای پایان حکومت در ایران تصمیم بگیرد.این ها حرف های کهنه و بی اساس است.تا زمانی که انتخابات است، جمهوری اسلامی هم می ماند البته می توانند ما را اذیت کنند اما نمی توانند حکومت را از مردم بگیرند.

روحانی با اشاره به بیانات رهبری درباره جریان تحریف خاطرنشان کرد: تحریم بسیار رنج آور است، ولی تحریف بسیار دردآور است؛ تحریم را دشمن انجام می دهد، اما تحریف را گاهی دشمن انجام داده و گاهی در داخل انجام می شود. ما در میدان جنگ هستیم اما کسی در بیرون ایستاده و طعنه می زند که زخمی بر بدن ما نشسته است، او درک نمی کند که سرباز ما در حال جنگ با دشمن است و در جنگ، زخم و رنج وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، افزود: رشد اقتصادی کشورهایی که تحریم نیستند هم تا سی درصد کاهش یافته است و رشد اقتصاد جهانی هم پنج درصد کاهش یافته است. ما در شرایط جنگ با دشمن هستیم ولی اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می تواند منفی نباشد.

وی با انتقاد از اینکه گفته می شود چرا دولت مشکلات را برطرف نمی کند، گفت: باید میدان تشخیص داده شود. آیا دولت در بیابان سبز مشغول استراحت است یا در میدان جنگ است؟ دولت در یک شرایط سخت تحریم، کار خود را آغاز کرد و توانست در صد روز اول تحریم را به طور موقت بشکند و به توافق کوتاه مدت رسیدیم.در زمستان۹۴ از تحریم خارج شدیم و  آن سال زمان تنفس ما بود.

روحانی ادامه داد: هرچند طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل نکرد، اما ما توانستیم نفت و کالاهای خود را بفروشیم و فعالیت های بانکی ما انجام می شد.داشتیم آماده می شدیم که از سایر کشورها اعتبار اخذ کنیم و کشورهای بسیاری برای سرمایه گذاری در ایران صف بسته بودند تا اینکه آدم های ناشی در کاخ سفید روی کار آمدند. فکر آنها این بود که با اعمال تحریم شدید، نظام را از بین ببرند، آنها هیچ گاه هم با این صراحت اعلام نکرده بودند که با تحریم شدید نظام را از بین می برند و در۲۲ بهمن نظام جشن پیروزی نخواهد داشت.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در سال۹۷یک رییس جمهور اروپایی به من گفت که ترامپ به او اعلام کرده است که اروپا فقط سه ماه صبر کند زیرا بعد از  سه ماه جمهوری اسلامی ایران از بین می رود که من خندیدم و به او گفتم که سه ماه دیگر هم را خواهیم دید و سال بعد این موضوع را به آن رییس جمهور یادآوری کردم.دشمن به دنبال این بود که نظام جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری را از بین ببرد و در ایران نظامی حاکم کند که نوکر آنها باشد، اما ما امروز قوی تر از دیروز هستیم.

روحانی تاکید کرد: شرایط ما بهتر شده است، ما از بین نرفتیم، بلکه ایستادیم و می ایستیم. وزیر راه اعلام کرده است که علاوه بر آزادراه ها و خطوط راه آهن ساخته شده، تا پایان دولت، ۵۱۸کیلومتر آزادراه و۱۴۰۰ کیلومتر راه آهن دیگر افتتاح می شود. آمار پتروشیمی، فولاد، آب، برق، کشاورزی و بورس نشان می دهد ما قوی تر شده ایم.

رییس جمهور با تشکر از بیانات رهبری درباره تحریم و تحریف، اظهار کرد: تحریف دردناک تر از تحریم است.ما برای حل مشکلات تلاش می کنیم اما بعضی از دور وزوز کرده و بر روی نقطه زخم نشسته و میگویند چرا این مشکل حل نشده است؟ چرا آنها مشکلاتی که حل شده است را بیان نمی‌کنند؟ هشتاد درصد مشکلاتی که حل شده را بگویند، بیست درصد مشکلاتی را که حل نشده است را هم بگویند.

روحانی با بیان اینکه یک اشکال بزرگ ما این است که پایان زمان انتخابات در ایران اعلام نمی شود، تصریح کرد: وزیر کشور زمان آغاز انتخابات را اعلام می کند، اما انتخابات ما پایان ندارد و دعوا و رقابت ادامه پیدا می کند، روزی که منتخب اعلام شد، دیگر نباید رقابت داشته باشیم. انتقادات و حرف ها باید در زمان انتخابات بیان شود و بعد از انتخابات باید همه با هم کار کنیم زیرا دولت به تنهایی نمی تواند همه مشکلات را حل کند. مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و صداوسیما باید در کنار دولت باشند. ما با هم می توانیم با دشمن مبارزه کنیم، زیرا دشمن برای نابودی نظام آمده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه نباید تحریف دشمن در داخل دنبال شود، افزود: اشکال از تحریم آمریکاست، البته ممکن است برخی اشکالات دیگر هم وجود داشته باشد اما باید شرایطی که اقدامات مثبت و منفی انجام می شود را ببینیم.عده ای اشکال تحریم ها را نمی بینند. ما قادریم تحریم ها را بشکنیم به شرطی که اول تحریف را بشکنیم. اگر مردم را نگران و مایوس کنیم، شکست می خوریم، اما اگر تحریف را کنار بگذاریم و واقعیات را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم، موفق می شویم.

روحانی در ادامه اظهار کرد: سرپرست وزارت صمت اعلام کرده است که به جای واردات، در شش ماه گذشته ۹۰میلیون دلار قطعات در داخل کشور تولید کرده ایم و۴۳۲واحد که خوابیده بود، راه افتاده است.این آمار جای افتخار دارد. رهبری هم دستوراتی داده اند که باید آنها را اجرایی کنیم.دیروز در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود.سه قوه در کنار هم هستند و اگر این طرح در جلسه بعد به نتیجه برسد و رهبری موافقت کنند، گشایشی به لحاظ اقتصادی ایجاد شده و دست دولت مقداری باز می شود. یکسال زمان زیادی برای حل مشکلات است و مردم در این مدت خواهند دید که طرح های زیاد و بسیار مهمی افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه مجلس و قوه قضاییه در کنار دولت هستند و شرایط کشور را لمس می کنند، تصریح کرد: برخی می گویند مجلس دنبال زمین زدن دولت است، اما من در جلسات سران قوا چنین رویکردی را نمی بینم. سایر قوا در تلاش برای کمک به دولت هستند. امیدوارم با کمک هم دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی تواند ما را به زانو درآورد .صبر و مقاومت ما را به پیروزی می رساند.

وی با تقاضا از وزرا برای انجام عرضه های اولیه در بورس گفت: در روزهای گذشته در یک عرضه ۶۲۰میلیارد تومان و در عرضه دیگر ۷۶۳میلیارد تومان سهام عرضه شد و باز هم اینکار انجام می شود و شاهد تحرک بسیار خوبی در مسائل اقتصادی خواهیم بود.

روحانی در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام عزاداری محرم گفت: مراسم عزاداری در چارچوب پروتکل هایی که مورد تاکید وزارت بهداشت و رهبری انقلاب است، برگزار شود.

برگزاری مراسم بزرگداشت  و یادبود کشته‌شدگان انفجار بیروت در تهران 

برگزاری مراسم بزرگداشت  و یادبود کشته‌شدگان انفجار بیروت در تهران

برگزاری مراسم بزرگداشت  و یادبود کشته‌شدگان انفجار بیروت در تهران 

 مراسم بزرگداشت و یادبود کشته‌شدگان انفجار بیروت امشب (۱۵ مردادماه) در تهران برگزار می‌شود.

سفارت لبنان در تهران با بیان این خبر به ایسنا، اعلام کرد که این مراسم به صورت هم‌زمان در سفارت لبنان در تهران واقع در خیابان سپهبد قرنی خیابان کلانتری ، فرهنگسرای ملل ، فرهنگسرای ارسباران و  فرهنگسرای سرو در  ساعت ۸ شب امشب (چهارشنبه) برگزار می‌شود.

این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز برگزار می‌شود.

1 2 3 46