استحصال آب صنعتی از پساب شهری برای نخستین بار در کشور

صنعت و معدن تاریخ انتشار: ۰۰/۰۶/۳۰ دیدگاه‌ها برای استحصال آب صنعتی از پساب شهری برای نخستین بار در کشور بسته هستند   841 بازدید

اندازه فونت    
استحصال آب صنعتی از پساب شهری برای نخستین بار در کشور

مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه گفت: شرکت فولاد مبارکه در راستای رسیدن به اهداف جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری را به‌عنوان نخستین بار در کشور اجرا می‌کند.

به گزارش شما و اقتصاد: حمیدرضا خسروانی‌پور، مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد اظهار کرد: با اجرای یکی از مهم‌ترین پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه، چرخه تصفیه پساب شهری تکمیل و از طریق بازچرخانی مجدد آب علاوه بر ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی، افزایش سطح بهداشت عمومی منطقه و حفاظت از منابع زیرزمینی، همچنان جایگاه این شرکت در مصرف بهینه از منابع آبی کشور و اجرای طرح‌های زیست‌محیطی در مقایسه با سایر فولادسازان حفظ شده است و امکان استحصال ۹۰ درصدی آب صنعتی از پساب محقق خواهد شد.

وی افزود: خشک‌سالی و تنش آبی یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور است و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت دولت سیزدهم نیز در همین راستا در جلسه‌ای با مدیران زیرمجموعه خود، بر کاهش مصرف آب توسط صنایع تأکید کرده‌ است.

مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات گفت: شرکت فولاد مبارکه از ۳ دهه پیش تاکنون با در نظر داشتن دو رویکرد اصلی به‌عنوان نخستین شرکت در ایران، پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری را آغاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد نخست شرکت فولاد مبارکه در قالب مسئولیت‌های اجتماعی جهت کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی دفع فاضلاب به‌دلیل عدم وجود شبکه دفع فاضلاب در شهرهای اطراف، آلوده شدن آب‌خوان‌ها و رفع مشکلات بهداشتی مردم منطقه و رویکرد دوم نیز در قالب کاهش مصرف آب خام از رودخانه زاینده‌رود و کاهش میزان تنش آبی در منطقه بوده است.

خسروانی‌پور اذعان داشت: شرکت فولاد مبارکه قراردادهایی را جهت احداث شبکه فاضلاب ۹ شهر شامل زرین‌شهر، سده‌لنجان، ورنامخواست، زاینده‌رود و چمگردان در قالب یک قرارداد، مبارکه و کرکوند در قالب قراردادی دیگر و دیزیچه و زیباشهر نیز در قالب قرارداد جداگانه دیگری منعقد کرده است.

وی تصریح کرد: اجرای این پروژه‌ها بالغ‌بر ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال هزینه در برداشته و تاکنون حدود ۵۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب احداث شده و ۱۶۳ کیلومتر دیگر نیز در دست احداث است. همچنین ۶ ایستگاه پمپاژ در مبارکه، ۴ ایستگاه پمپاژ در    زرین‌شهر و ۴ ایستگاه پمپاژ برای انتقال پساب به تصفیه‌خانه صفائیه احداث شده که با ۲۶ کیلومتر شبکه انتقال پساب و احداث یک تصفیه‌خانه، مقدمات انتقال سالانه حدود ۱۲ میلیون مترمکعب پساب شهری به فولاد مبارکه را فراهم کرده است.

مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه متذکر شد: احداث یک تصفیه‌خانه، احداث ۴ ایستگاه پمپاژ، تکمیل شبکه فاضلاب و ارتقای تصفیه‌خانه‌های موجود با صرف هزینه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در دستور کار توسعه و بهینه‌سازی قرار دارد که در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از این پساب قابل استحصال برای آب صنعتی است و منجر به کاهش مصرف آب خام به میزان حدود ۴۵ درصد در مصرف سالیانه فولاد مبارکه می‌شود.

وی اضافه کرد: انجام این پروژه به دلایل مختلف از قبیل بافت فرسوده و سنتی و معماری شهرها، توپوگرافی خاص منطقه، وجود معارضات طبیعی، تملیک اراضی، اخذ مجوزهای مختلف و سایر معارضات موجود از پروژه‌های پرچالش محسوب می‌شود.

خسروانی‌پور یادآور شد: پساب جمع‌آوری‌شده در تصفیه‌خانه صفائیه در مخزن ۳ هزار مترمکعبی پس از هوادهی و پیش‌تصفیه با خط انتقال ۱۷ کیلومتری به فولاد مبارکه منتقل می‌شود.

وی بیان کرد: کیفیت متفاوت پساب شهرهای مختلف، وجود مواد شیمیایی، پساب بهداشتی و سایر ذرات معلق، باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در پساب ارسالی از واحدهای پیش‌تصفیه برای مصارف صنعتی، خطوط تولیدی و مصارف کشاورزی قابل‌استفاده نیست.

مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات در پایان عنوان داشت: شرکت فولاد مبارکه جهت استفاده بهینه از پساب و تبدیل این پساب به آب صنعتی با اجرای پروژه‌های تصفیه تکمیلی با صرف هزینه‌ای بالغ‌بر ۱۰ هزار میلیارد ریال جهت دفع لجن، دفع مواد میکروبی، دفع مواد شیمیایی و ذرات معلق اقدام کرده و پساب شهری را به آب صنعتی قابل‌استفاده در خطوط تولید تبدیل می‌کند که این آب در فرایند تولید مصرف می‌شود.

روابط عمومی فولاد مبارکه

برچسب ها:
آخرین اخبار
رفتن به ابتدای صفحه